Ccid-aeSoii/fcci/rit PYROMAAN SLAAT WEER TOE fleXa Brandstichter zaait schrik en woede Vader en zoontje vinden dood in vlammen Verkiezingszege van Christ. Volkspartij Strijd met Nizostam aangebonden weekend-systeem Anti-Duits stencil op Duitse auto s Intensieve jacht op moordenaars van agent Proefrit gouden koets dwars door maandagochtendspits PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVBRTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0.88; p. mnd. 3.75; p. kwart, 11.30; franco per post 11.80. ADVERTENTIES: 20ct p. mm. Telefoontjes 1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00 MAANDAG 7 MAART 196ti rRIJ JÈACHT De wteiwnm achting, medegedeeld door het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond» Droog \ve«r met vannacht en morgenochtend mist of bewolking. Morgen overdag opklaringen. Zwakke tot matdge wind, draaiend naar zuide lijke richtingen. Weinig verandering in tempe ratuur. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 57e jaargang, no. 16.774 In dit uitgebrande huis vonden zoontje de dood. OOSTENRIJK IVan onze correspondent AMSTERDAM De Amster damse politie is, ondanks de weinige mankracht in verband met de huwelijksdrukte, begon nen met een verbeten klopjacht in de buurt ten oosten van de Dam, waar een even onverza digbare als sadistische pyro maan in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw twee slacht offers toevoegde aan zijn sinistere lijst en gisteravond nog een mislukte poging tot brandstichting deed. Tot nu toe ontbreekt echter nog ieder spoor van de dader, die in en kele weken tijds nu reeds zeven maal ongestraft op zijn brom mer heeft kunnen vluchten, na met behulp van petroleum brand te hebben gesticht in een trap portaal. Men houdt er rekening WENEN (AFP) l>e christen-demo cratische Oostenrijkse Volkspartij heeft bij de gisteren gehouden verkiezingen de absolute meerderheid In de „Natio- nalraf* te vergelijken met de Tweede Kamer gekregen. Deze partij van kan selier Josef Klaus kreeg 85 van de 165 zetels, hetgeen een winst van vier zetels De socialisten,-die sedert twintig jaar met de volkspartij een coalitie vormen, kregen 74 zetels, of twee minder dan zij hadden. De rechtse vrijheidspartij" verloor twee zetels en kwam op zes ze tels. De socialistische oud-minister Franz met een gezellig boek a "TTVi/tt niet duur wel heerlijk Brand maakt drie gezinnen dakloos HARDERWIJK (ANP) Drie gezin nen dertien personen zijn dakloos geworden door een brand in Harderwijk, waardoor zondagochtend drie panden totaal werden verwoest. De brand brak tegen acht uur uit in een cafetaria en sloeg over op de belen dende huizen, een showroom voor auto's en een sigarenzaak. Zoekt U een goed ANKERHORLOGE voor 30.— en 40.—. Of het allerbeste van ƒ200.— en ƒ400.— HORLOGER V. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het. Eterna, Certina, Prisma, Junghans, I Ewe, Anker, Roamer. ALTIJD VOORDELIG Olah, die in het oude parlement als on afhankelijke socialist zitting had, slaagde er niet erin voor zijn nieutve be weging de „democratische progres sieve partij" een zetel te krijgen, hoe- Iwel hij'in alle 25 districten kandidaten had gesteld. De communisten, die in slechts één district aan de verkiezingen deelna men haalden ook niet het minimumaan tal stemmen. Zij hadden in de andere 24 districten hun aanhangers aangera den op de socialisten te stemmen. SJILLONG (l PI) Indiase troepen hebben gisteren bet districtshoofdkwar tier van de opstandige Mizo-stam in 't bergachtige oerwoud van de deelstaat Assam bereikt, en er aan de rebellen zware verliezen toegebracht, aldus een in de hoofdstad van Assam, Sjillong, ver spreid officieel bericht. Volgens Indiase legerkringen is de slag bij Aijal in de loop waarvan de ver liezen werden toegebracht, de ergste ne derlaag die de Mizo is toegebracht sinds hun nationale front zich op 1 maart on afhankelijk verklaarde. De colonne van het Indiase leger heeft zes dagen over de reis naar het Mizo- gebied gedaan. Op veel op de rebellen buitgemaakte wapens werden „Navo-merktekens" aan getroffen. wat tot de veronderstelling gegeven dat ze uit Pakistan gesmokkeld Angstig groepten de bewoners sai in de wijk. die het doelwit is een pyromaan, 's Nachts slaapt r mee, dat het om meer mannen kan gaan, die worden aange spoord door de publiciteit over eikaars gruweldaden. Hoofdinspecteur C. de Rhoodes, in wiens handen het opsporingswerk is ge coördineerd, kan zich maar nauwelijks voorstellen, dat één dader de brutali teit zou hebben steeds weer terug te ke ren naar de wijk. waar de potige bur gerwacht sinds de zes slachtoffers ei sende brand in de Bethaniëndwarsstraat dag en nacht patrouille loopt.. Iv .afwachting van de oplossing van het*.nysterie hebben de bewoners van de i.jalle, slecht verlichte steegjes »ch- ter de Dam hun waakzaamheid inmid dels nog verdubbeld. Niemand gaat er meer slapen uit vrees dat de pyromaan opnieuw zal toe slaan. Gistermiddag is er honderd man sterk gedemonstreerd voor het stadhuis. Het resultaat was, dat men van de BB laddert, vangzeilen, touwen en bijlen in bruikleen heeft gekregen om aldus meer efficiënt eerste hulp te kunnen bieden, wanneer er onverhoopt weer brand alarm wordt gegeven, maar de paniek stemming in de omgeving van de Be thaniëndwarsstraat, waar de lugubere reeks begon, ongeveer een maand gele den, is er nauwelijks door afgenomen. Gisteravond was men met de burge meester in onderhandeling over een be tere straatverlichting, maar ook op dit punt spelen de voorbereidingen voor 't huwelijk donderdag de pyromaan in de kaart het energiebedrijf heeft het te De slachtoffers van zondagnacht zijn de 29-jarige C. Pierie, en zijn 2-jarig zoontje Roland. De vader moet met zijn kind omgekomen zijn, toen hij het op de arm had genomen om er mee van de eerste naar de tweede etage te vluch ten. De geheel verkoolde lijken werden gevonden in een bocht van het trappen huis. Waarschijnlijk zijn de slachtoffers door de rook gestikt en toen verbrand. Brandweerlieden deden de afgrijslijke ontdekking pas, nadat het vuur met tien stralen plus de waterkanonnen van de Jan v. d. Heijden was bedwongen. De echtgenote G. Pierie- van Rijswijk bad zich kunnen redden door uit liet raam te springen, maar was onmiddel lijk met een gebroken neus naar het Binnengasthuis gebracht, zodal zij haar man en kind niet had gemist. Om 4 minuten over 4 kwam bij de po litie een anonieme melding binnen, dat er brand was uitgebroken in het trappenhuis, dat staat aangebouwd te gen het pand Kloveniersburgwal 38. op de hoek van de Boerensteeg en Hemels breed nauwelijks 50 meter van de Be thaniëndwarsstraat verwijderd. Toen de brandweer tien minuten later arriveer de, brandde het smalle huis reeds als een fakkel. Mevrouw Pierie had zich inmiddels in veiligheid gesteld en ook de bewo ners van de tweede en derde etage, respectievelijk Klaas Doornekamp met zijn vrouw Christina. Mevrouw Haal- meijer-Hamel met haar 14-jarige zoon Bob hadden zich weten te redden door uit de vensters op een platje aan de achterkant te springen en vandaar bij de buren in te klimmen. De 45-jarige Doornekamp, die werd gewaarschuwd, toen er rook onder de voordeur van zijn etage binnenwolkte, heeft nog gepro beerd het vuur te bedwingen door em mers water in het trappengat te gooien, maar het mocht niet meer baten. Later sloegen de vlammen zelfs over naar de derde etage van een huis aan de over kant van de smalle Boerensteeg, die ook geheel uitbrandde. De boutique A. Gogo in hel souterrain, en ook de kaas winkel Wals op de bel-etage van het (Advertentie) Grondverf droog na 50 m inuten. Plamuur hard na 15 minuten! In Amsterdam AMSTERDAM I A.N.IM. Terwijl van nacht dc generale repetitie van de bruids stoet in het centrum van Amsterdam werd gehouden, hebben onbekenden -de in de hoofdstad geparkeerd staande auto's met Duitse nummerborden voorzien van een stencil. In diit stencil, dat. onder de ruitenwis sers was geschoven, wordt'ih het Duits gezegd: „Uw aanwezigheid bij de feeste lijkheden Van dit huwelijk herinnert ons weer aan de meer dan ÏOO.OOO Amster dammers. die tijdens de laatste oorlog door Duitsers zijn vermoord". ond deed de pyromaan in dit huis een poging tot brand stichting. getroffen huis, liepen zware schade op. De drie erboven liggende verdiepin gen brandden reddeloos uit. Om 4.56 uur was de brandweer de vlammenzee meester. Zoals bij de zes voorafgaande mysterieuze branden in de buurt was ook hier het vuur uitge broken in het trapportaal. De pyro maan schept er kennelijk behagen in te voorkomen, dat. de bewoners langs de normale weg bun huis kunnen verlaten, zodat ze als ratten In een vak zitten. ■Commandeur A. Kroese van de Am sterdamse brandweer zei vannacht met tranen van woede in de ogen: „Ik doe al 27 jaar dienst, maar zo'n sadist heb ik nog nooit aan het werk gezien." De politie heeft de buurtbewoners thans aangeraden sloten op hun voor deur te zetten, die niet met een loper geopend kunnen worden en hun brieven bussen af te sluiten. De brandweer geeft in clubgebouw de Moor. dat het hoofd kwartier van de burgerwacht is, spoed cursussen in brandbestrijding. De brand van zondagmorgen trok veel belangstel ling van gemeentelijke en justitiële au toriteiten. maar ook van late café-gan- gers. De 29-jarige kelner H. H. werd door de omwonenden bijna gelyncht, toen zij door zijn vreemde gedrag meenden de pyromaan in handen te hebben. De politie kon hem slechts met grote moei te ontzetten. Op het bureau Warmoes straat bleek, dat de man dronken was. Toen vast stond, dat hij niet de brand stichter kon zijn, is hij weer vrijgelaten. Later wierp het volk zich op twee Ame rikanen, die met een fles drank rond liepen. Men dacht, dat het een fles pe troleum was. Gisteravond is opnieuw een poging gedaan tot brandstichting. Een bewo ner van een pand aan de Keizerstraat rook omstreeks kwart voor elf 'n ster ke olielucht onder aan de trap naar de eerste verdieping. Bij onderzoek bleek, dat er petroleum over de deurmat was gegoten. Er werden ook een paar afge brande lucifers gevonden. De Keizer straat ligt vlak bij de Kloveniersburg wal. waai- in de nacht van zaterdag op zondag bij een brand twee mensen het leven verloren. - Een soortgelijk geval deed zich vrij dagavond voor in de van Oldenbarne- veldtatraat in het westen van de stad, waar in de brievenbus van een woning een plastic zakje met petroleum werd ontdekt Bij het zakje, dat grotendeels leeggelopen was op een mat achter de deur. lagen ook enkele afgebrande lu- Arrestatie bij grensstation BRUSSEL (ANJM. BiJ een Identiteitscontrole van inzittenden van een trein die van West-Duits land via België naar Parijs reed. werd gistermiddag op het grenssta tion. Welckenraedt bij Luik 'n man van omstreeks dertig jaar aange troffen, die voorkomt op de lijst van personen, die tot de kringen van de vermoedelijke moordenaars van de Brusselse agent De Leener behoren. Naar verluidt zou het om een zekere Biggini gaan. Ongeacht een eventueel verband met de dood van de agent zal de man in hech tenis worden gehouden wegens von nissen die een rechtbank in Brugge tegen hem heeft uitgesproken. Eenheden van het Belgische leger en van de gendarmerie hebben het afgelopen weekeinde 'n intensieve jacht ingezet op een zwarte Mer cedes, waarvan de twee inzittenden een vracht autochautf f eur vrijdag onder bedreiging met een pistool nabij Brussel aanhielden en inlich tingen eisten over wegversperringen tussen Brussel en Mechelen. De in zittenden zijn mogelijk de moorde naars van de Brusselse agent De Leener. De gealarmeerde politie zette het bosrijke gebied rondom Brussel af. dat nauwkeurig werd onderzocht, 'n Groot aantal auto's werd aangehouden om de papie ren van de inzittenden te contro leren. Een nieuw al aim verlgde de activiteit naar de Belgische kuststreek, waar een urenlange klopjacht evenmin iets opleverde. Daaraan werd deelgenomen door leger en politie, gesteund door de Franse gendarmerie, helikopters en een Franse patrouilleboot, die voor de kust werd gestationeerd. De gangsters, van wie dc identiteit bekend is (het zijn Fransen) werden aan de kust gezocht nadat een zwarte auto van Duits fabrikaat vrijdagavond door versperringen in de plaatsen Nieuwpoort en Kok- sijde gereden was. Zachte landing op Venus mislukte MOSKOU (UPI) Russische geleer den hebben onthuld dat zowel de Venus 2 als de Venus S geen zachte landing hebben gemaakt op de planeet Venus. Het radiocontact met de twee raketten werd vlak voordat zij op de planeet te pletter sloegen verbroken. Tegelijkertijd hebben de Russlche autoriteiten bekendgemaakt dat de Ve nus 3 voor de lancering is gesterili seerd en dat de planeet daardoor niet is besmet. Westerse geleerden hadden hierover hun vrees uitgesproken. In de verklaring werd niet gezegd of de Venus 3 in de atmosfeer rond Venus was opgebrand. Wel werd gezegd dat reeds eerder een mislukte poging was gedaan een raket met behulp van een parachute een zachte landing te laten maken op de planeet. Leger bewakers op de been (Van ome correspondent AMSTERDAM Van morgen in alle vroeg te heeft de gouden koets door ontwakend Amsterdam proef ge reden, Om tien voor half vijf verliet het kostbare voertuig op de vlot meegezongen to nen van ..glaasje op. laat u ryden". de stal len van de Ileinekens brouwerij. En precies drie uur later kon opperstalmeester Bischoff van Heems- kerek verklaren, dat Duizenden Amster dammers zullen dit hartelijk met hem on eens zijn. De pseudo- bruidsstoet bewoog zich namelijk, een volle 800 meter lang. dwars door het begin van de maandagochtendspits en deed. het matineuze verkeer lamleggend. talloze pendelaars hun Toen de zaak helemaal spaak dreigde te lopen, werd in allerijl besloten het laatste deel van het traject maar ach terwege te laten. De opperstalmeester vond dit geen bezwaar, want dit gemakkelijke stuk zal donderdag weinig moeilijkheden opleveren. Belangrijker vond hij dat koetsier Van der Touw bewezen had. zijn zwarte acht span feilloos over de moeilijke bruggen en door de scheipe boch- van het eerste deel te kunnen mennen en dit nog .wel terwijl het wegdek was natgespo ten om de regen te Imiteren, die eventueel op tien maart zou kun nen vallen. Het was al bij al geen stille omgang, die van nacht door het Am sterdamse centrum trok. maar een zeer luidruchtige aan de repetitie namen name lijk alle ruiters ei motorrijders deel. di< ook donderdag voor de begeleiding zullen zor gen. maar bovendien wake re op de been daar men ordever storing vreesde. Met name was de gouden koets onder een hoe- verborgen. om te voor komen. dat hij met verf zou worden bespo ten. Bij elkaar was er een duizend man op de been. Maar de voor zorgsmaatregelen ble ken overbodig. i op zich geslaagde

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1