500 MILJOEN HEILIGE KOEIEN ZWERVEN NUTTELOOS ROND Hoogovens doet bod op Rijnstaal JUSTITIE KAN IN DEZE DA GEN VOOR SINTERKLAAS SPELEN Servies uit Maastricht past bij stoelen van kasteel Drakesteyn Kleur kiezen met suikerpot AL VOOR f4900: RIJDT U IN EEN VOLKSWAGEN 1200 A Volle maag V maar geen vitaminen HUIBERS ZATERDAG 5 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT NEW-DELHI Voedingsgewoonten zijn net gezondheidsbelang uiteraard heeft nog zo moeilijk te wijzigen als andere leefge- weinig succes geoogst. Nog afgezien van het woonten. De campagne die de centrale feit dat de vaak zo geïsoleerd levende mil- regering van India al jaren voert om in de joenen van het platteland het contact met de eenzijdige maaltijden een grotere variëteit voorlichters schuwen, is het analfabetisme aan te brengen uit overwegingen van wel de grootste handicap. Men kan niet lezen en schrijven. Wat men daarom ook niet kan is zelfstandig oordelen en besluiten. Dat de voedingsleer parallel loopt met de gezond heidsleer mag voor het Westen een vanzelf sprekende waarheid zijn, in het Oosten is men nog niet zo ver. I Edmond Bellefroid toont het bord, waarop prinses Beatrix de kleuren heeft aangegeven en 't woordje „deze" heeft geschreven. „Wat de prinses wil is onmogelijk" (Van onze correspondent) MAASTRICHT - heeft Edmond Bellefroid als ver tegenwoordiger van de directie van de N.Vs Porseleinfabriek Mosa te Maastricht op paleis Soestdijk het door hem ontworpen porseleinen servies aangeboden, dat een onder deel is van het nationaal huwelijks geschenk aan prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Toen de deuren van het paleis achter hem dichtgingen, slaakte hij een zucht van verlichting, want de laatste weken heeft hij op zijn zenuwen geleefd. „Het is een huzarenstukje geworden", bekent Mosa-directeur mr. L. H. W. Regout, „en wij zou den deze opdracht nooit aanvaard hebben, wanneer het niet het hu welijksgeschenk voor de prinses was geweest". De ontwerper van het servies, Ed mond Bellefroid, beaamt dit volmondig. „Voor een dergelijke opdracht zouden wij minstens een half jaar nodig heb ben gehad. Thans moest alles in een maand klaar, hetgeen technisch bijna een onmogelijke opgave is. Maar haast nog onmogelijker waren de voorberei dende werkzaamheden". En dap vertelt de grijze Bellefroid, ondanks zijn 72 I jaar nog enthousiast als een jonge ke rel, hoe dit prinselijk huwelijksgeschenk tot stand is gekomen. Op zaterdag 15 januari vonden op Drakesteyn de eer ste besprekingen plaats met de prinses en haar verloofde. De keuze van het model was niet zo moeilijk. Uit een door Mosa-directeur Regout en Bellefroid meegebrachte collectie zocht de prinses enkele dagen later 'n klassiek bord uit met flens (opstaande rand). De moderne platte borden zon der flens schoof zij direct opzij. Ook de koppen leverden niet veel moeilijkhe den op. Het zijn bestaande modellen, met uitzondering van het mokkakopje, I dat speciaal ontworpen is. In totaal moest het een servies wor den voor 48 personen, voor eenleder 4 borden en 3 koppen met schotel. Dek schalen en al het andere, dat normaal bij een servies hoort, behoefden niet ge maakt te worden, daar deze in zilver geleverd worden door de fa. Kempen en Begeer (in Voorschoten). Over de decoratie hadden de prinses en haar verloofde zich al een vaste voorstelling gevormd. Het moest een randmotief wordert, dat harmonieerde met het slijpsel der kristallen glazen en dat ook hetzelfde vignetje moest dra gen. De kleur moest goud zijn met het verstorven groen van de stoelen en van i de eetkamer :n Frans paneelbelang in kasteel Drakensteyn. Met èen der kristallen glazen ging Edmond Bellefroid die zaterdagmiddag 15 januari naar huis. Onderweg zei hij tegen zijn directeur: „Wat de prinses wil Is onmogelijk". Antwoord van de geschrokken directeur: „Maar waarom heb je haar dit dan niet gezegd." „Om dat ik ga proberen het onmogelijke mo gelijk te maken", zei Bellefroid. „Er moesten inderdaad enorme tech nische moeilijkheden overwonnen wor den, waar alleen maar een vakman kijk op heeft. We hebben letterlijk dag en nacht gewerkt. Maar we zijn klaar gekomen en op 9 februari kon ik de prinses 12 modellen voorleggen. Typisch vond ik het, dat de prinses haar ver loofde was er toen niet bij dezelfde methode gebruikte om uit een collectie (Advertentie) Bent u zeker v n Volkswagen tót- MET de degelijke noeste VW-lucht- gekoelde motor achterin. De motor die u nooit In de steek laat. Bij welk weer u ook start. MET de uniek beschermende, vier voudige laklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem- METde hoge topsnelheid, die tegelijk kruissnelheid is (voor hoge gemiddel den I). MET de altijd voor u klaar staande VW-service (goedkoop in onderhoud, reparatie en onderdelen!). MET de hoge Inruilwaarde. MET ruimte voor vijf. METmaar maak even een afspraak met uw VW-dealer voor een (vrij blijvende) proefrit in deze V.W. va. f 4990,-. Dan merkt u zélf dat de Volkswagen 1200 A een V.W. Is met met met Tót-a kiezen als die modellen het beste uit wij toepassen. Wij zetten eerst opzij wat ons niet be valt. Zo ook prinses Beatrix. En toen heb ik haar goede smaak en haar be slistheid in het uitkiezen toch wel moe ten bewonderen. Binnen 2 minuten had zij 9 van de 12 borden opzij gezet. Ik zou precies dezelfde selectie hebben toegepast. Toen eindelijk haar keus be paald was, ging het nog slechts om en kele kleine onderdelen. Van het bord. dat zij had uitgekozen, beviel haar het vignetje niet, althans de groen gekleurde ondergrond, waarop het was aangebracht. „Een gouden C.B. en dat op een witte ondergrond zal het toch beter doen. Wacht eens, dat kunnen we dadelijk zien", zei ze. Zij nam de suikerpot en begon de groene achtergrond met suikerkorreltjes te be strooien. Het effect was inderdaad ver bluffend. „Zo moet het worden", besliste daarom de prinses. „Mag ik het bord hier houden om het aan mijn verloofde te laten zien?" Dit kwam nu helemaal niet in mijn kraam te pas, want niet iedere dag, maar ieder uur was kostbaar, wilden wij dit servies op tijd klaar hebben. Ik ben daarom maar zo brutaal geweest om aan inwilliging van dit verzoek een strikte voorwaarde te verbinden, de voorwaarde namelijk, dat het bord de volgende dag naar Maastricht moest worden gezon den. Prinses Beatrix beloofde dit en zij heeft haai- belofte gehouden. Kijk Met zichtbare voldoening toont de ont werper ons een bord. „Deze" heeft prin ses Beatrix er in forse letters met zwart vetkrijt opgeschreven. Rond het vignetje heeft zij een cirkel getrokken en de kleuren „wit met goud" aangegeven. „Dit bord gaat beslist nooit in de afwas teil", lacht Bellefroid. Van honger sterven betekent in India wel in de eerste plaats dat de gezond heid van de pauper wordt ondermijnd door een chronisch gebrek aan bepaalde, voor het lichaam onmisbare voedings bestanddelen. Hij mag misschien elke dag een volle, of een half volle maag krijgen, als hij geen eiwitten en vita minen naar binnen werkt, zal hij lang zaam maar zeker bezwijken. Hierbij komt nog dat een volksziekte als bijvoorbeeld tuberculose het proces van uitputting nog eens versnelt. Hij heeft geen weerstand meer om slopende krachten het hoofd te bieden. De hon ger. die thans in India in opmars is het gaat hierbij wel degelijk om een in krimping van het toch al zo schrale voed selpakket van de armflten zou minder noodlottige gevolgen hebben, als de maaltijden niet zo eiwitarm waren. Want dat is een van de problemen in dit grote land: van vader op zoon heeft men meelspijzen of rijst gegeten, en men wil van deze ongezonde gewoonte niet af. Vitaminebronnen Men kan moeilijk zeggen dat er in het land geen eiwitbronnen zijn. India telt net zoveel koeien als mensen (500 mil joen). Voor de kustlijn, die langs de helft van Bengalen loopt, wordt veel vis gevangen. Er zijn kippen, die eieren leg gen. Er is groot en klein wild in bijna elke streek. Vitaminenbronnen zijn er ook genoeg: bananen en andere tropische vruchten, groenten, fruit, dat aan de bomen van de jungle rijpt. TOch houdt het gros van de Indiërs vast aan de eet gewoonten van het ouderlijk huis. On wetendheid mag hiervan een belang rijke oorzaak zijn. maar er zijn ook reli gieuze overwegingen, die in het aloude hindoegeloof wortelen. Een koe bijvoorbeeld is een „heilig" dier. Zo'n beest slacht je niet. maar je laat haar lopen. Op het platteland, maar zeker ook in de grote steden tot in een moderne metropool als New-Delhi toe ziet men grote kudden koeien nut teloos rondzwerven. Ze zijn broodmager omdat ze hun eigen kost moeten op- scharrelen. Heel vaak is er een wachter bij. Hooft deze heeft, aeeri economische functie. De koe wordt niet voor con sumptiedoeleinden gebruikt, omdat zfl de reïncarnatie van een familielid kan zijn. „Zou je je oom kunnen slachten, of je tante?", vroeg men mij toen ik erover sprak. Geen vlees Een vraagstuk, dat hier nauw verband mee houdt, betreft de omstandigheid dat meer dan de helft der Indiase sai leving uit vegetariërs bestaat. Ook dit wortelt in de adat van het hindoeïsme. Men gebruikt dus helemaal geen vlees. En melk en eieren slechts onder zee paalde omstandigheden Ontdek-Uw-Reis Zie pagina 8 Alleen in een stad als Bombay worden de heilige koeien thans van de straten geweerd. Elders durft men het nog niet aan de dieren lastig te vallen. DOOR LINK VAN BRUGGEN Intern reglement voor congregatie geloofsleer VATICAANSTAD (KNP) Over en kele dagen wordt de publlkatie van het interne reglement verwacht van de con gregatie voor de geloofsleer (het vroe gere H. Officie). Dit reglement is aan gekondigd in het motu proprio, waarin de Paus de reorganisatie van het H. Of ficie bekendmaakte. Dit interne reglement regelt het in terne verloop der bevoegdheden en ta ken van de verschillende bureaus en zal waarschijnlijk ook de voorschriften be vatten omtrent geheimhouding en open baarheid. Ook de Index zal waarschijn lijk in het document worden behandeld. laatste element. Het heeft de armoede tot achtergrond: het geld. dat de slecht bedeelde Indiër voor zijn voedselpakket kan uitgeven. De onderste laag van de Indiase bevolking kan gewoon geen groenten en fruit kopen. Meelspijzen zijn het goedkoopst. Rijst komt daarna, en dan is er helemaal niets. Volgens de officiële statistieken steken de verpauperde Indiërs (driekwart van de totale bevolking) de helft van hun In komen in hun dagelijks voedsel. Dit beeld ls op z'n minst scheef voor de schaarstegebleden. Daar moet elke paise, die men bezit, voor de aankoop van meel spijzen en rijst worden uitgetrokken, ook al omdat alleen de zwarte markt soelaas voor een lege maag kan bieden (Advertentie) Haarlemmerstraat 123 brengt U een grote sortering in geboorte aankondigingen Vraagt monsterboeken ter inzage' Geen produktie van naadloze buizen meer J.JMI IDEN (ANP) De NV Rijn staal, voorheen J. \V. Oonk en co, heeft zich tot koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken NV gewend met het verzoek na te gaan op welke wijze Hoogovens een bijdrage kunnen leveren tot het scheppen van de moge lijkheid het bedrijf van Rijnstaal voort te zetten. Na een onderzoek heeft de raad van bestuur van Hoogovens met goedkeuring van zijn raad van commis sarissen besloten aan de houders van gewone aandelen van Rijnstaal een aan bod te doen. Hoogovens zal het bedrijf van Rijnstaal voortzetten met uitzonde ring van de vervaardiging van naadlo ze huizen. De desbetreffende installa ties zullen dan ook worden verkocht, zo deelt Hoogovens mede. behoud, dat een naar de mening van Hoogovens voldoend aantal gewone aan delen Rijnstaal ter omwisseling wordt aangemeld. Van de houders van priori teitsaandelen werd reeds de toezegging verkregen dat een voldoend aantal van deze aandelen zal worden overgedra- Th. J. van der Heijden lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs. Hoge Rijndyw 103a Lelden Telefoon 23405 Met het oog daarop zal aan de aan deelhouders Rijnstaal worden aange boden hun aandelen om te wisselen in niet-royeerbare certificaten van aande len Hoogovens ln de verhouding van no minaal 1000 gulden aandelen Rijnstaal in 100 gulden niet-royeerbare certifica ten van aandelen Hoogovens ex-dlvl- dend 1965, alsmede in een scrip, recht- gevend op bijbetaling in contanten per nominaal 1000 gulden aandelen Rijn staal van een bedrag gelijk aan 1/8600 gedeelte van de netto-opbrengst van be doelde installaties. Hoogovens is van mening dat zijn aanbod de reële waarde van de aande len Rijnstaal ruimschoots weergeeft. Hoogovens heeft het vertrouwen, dat in dien de overneming gerealiseerd kan worden, na de reeds vermelde sane ringsperiode een bescheiden winst mo gelijk zal blijken. Het aanbod geschiedt onder het voor- Kroonprins van Liechtenstein gaat verloven VADUZ (UPI) De kanselarij van Liechtenstein heeft de op handen zijnde verloving bekend gemaakt van de kroon, prins van Liechtenstein, prins Hans- Adam, met een Tsjechische gravin die vijf jaar ouder is dan hij. De verloving zal op 17 april worden gevierd in het kasteel in Vaduz. De ge ruchten gaan dat niet alle leden van de prinselijke familie gelukkig zijn met de keuze van de kroonprins De bruid, gravin Maria Kinsky van Wchinitz en Tettau, werd in 1940 in Praag geboren. De nu 21-jarige prins Hans-Adam heeft dit voorjaar zijn studies ln Zuoz, Zwitserland, beëindigd en studeert mo menteel aan de handelsuniversiteit van St.-Gallen Mevr. Soekarno is weer thuis Toch Noorse hulp aan India OSLO (Reuter) De Noorse regering heeft het parlement goedkeuring ge vraagd om een en een kwart miljoen gulden uit te trekken voor hulp aan In- Eerder was gemeld dat de regering haar voorstel niet zou Indienen met het oog op tegenstrijdige berichten over de voedselsituatie in India. De Noorse mi nister van Buitenlandse Zaken zei ech ter, dat de verklaring van premier Ghandi. dat India het alleen wel kon klaren. In eerste instantie tot de Indiërs zelf scheen te zijn gericht. Volgens in lichtingen van de Noorse afnbassade in Nieuw-Delhi is de voedselsituatie In derdaad zo slecht als aanvankelijk was gemeld, zo zei de minister. DJAKARTA A N P. Mevr. Ratna Dewi Soekarno. de vier de vrouw van de 'ndonesische presi dent. is per vlieg tuig uit Parijs in Djakarta aangeko- De 25-jarige me vrouw Ratna Dewi Soekarno is drie maanden ln het buitenland geweest. Zij ging begin de cember naar Jpan en vandaar naar Italië, Frankrijk en Zwitserland. Ontdek-Uw-Reis Zie pagina 8 (Van onze juridische medewerker) DEN HAAG Eindelijk is door het ministerie van Justitie het K.B. gepubliceerd waarin op be perkte schaal ter gelegenheid van het aan staand vorstelijk huwelijk gratie wordt ver leend. Het was al enige tijd een publiek geheim (lat dit op komst was. De rechterlijke macht was op voet van het gratiebesluit uiteraard vertrouwelijk om advies gevraagd, maar zulk een kring van geheimhouders is even eens uiteraard te groot. De president van een Amsterdamse strafkamer gaf verleden week aan een verdachte die wegens rijden onder In vloed veertien dagen kreeg, stilletjes maar hard genoeg dat het in de krant kon komen het advies om maar niet in beroep te gaan: „In verband met het aanstaande huwelijk van de kroonprinses". Sommige parketten hebben er ook al rekening mee gehouden bij de transacties (de afkoop van verdere vervolging) en het schijnt dat een aan tal agenten in vorstelijk gunstbetoon niet heeft willen achterblijven en al menig slachtoffer met een waarschuwing naar huis gestuurd heeft als een beroep op de komende gratie werd gedaan. Het is daarom goed, dat men nu precies weet De regeling geldt voor strafbare feiten, die vóór 1 januari 1966 zijn begaan en waarvoor de straf op 10 maart onherroepelijk is geworden. Dit laatste is het geval als het vonnis definitief is en er niet meer met een gewoon rechtsmiddel (hoger beroep of cassatie) tegen op gekomen kan woren. Dit laatste was natuurlijk de ach tergrond van het advies dat de president van de Amsterdamse strafkamer op 23 februari j.l. gaf: Wanneer die verdachte van dat vonnis in be roep zou gaan en dat zou binnen veertien da gen na het vonnis moeten gebeuren dan was dat vonnis niet meer onherroepelijk omdat een appelprocedure ingezet was en zou de man het was een Fransman niet van de komende gratie hebben kunnen profiteren. Tenzij hij het ingestelde beroep weer zou intrekken. Hoger beroep intrekken Intrekken van een ingesteld appel zal in de ko mende dagen door menigeen die tegen een von nis in beroep is gekomen worden overwogen. In het algemeen is daar moeilijk een advies over te geven. Stel: iemand is wegens het ver oorzaken van een ernstige aanrijding, terwijl hij onder invloed reed, veroordeeld tot vier maan den. Het feit is gebeurd vóór 1 januari en hij is van dat vonnis in appel gegaan. Trekt hij nu dat beroep in, dan wint hij daarmee in ieder ge val een maand immers vrijheidsstraffen ho ger dan 14 dagen worden met een vierde ver minderd, terwijl die vermindering minstens veertien dagen en hoogstens drie maanden kan bedragen. Laat hij het appel doorgaan, dan loopt hij het risico, dat het hof hem dezelfde straf of meer zal geven, maar van de andere kant bestaat dan nog altijd ook de mogelijk heid dat hij er met minder dan drie maanden af komt. Geldboetes van 25 gulden of minder worden kwijtgescholden. Bij boetes van 25 tot 100 gulden wordt 25 gulden gratie verleend. Van nog hogere boetes wordt een kwart kwijtgeschol- Op menig advocatenkantoor zal in de komende dagen zwaar gedelibereerd worden over: intrek ken van appel of niet. Men kan dat nog doen zolang de behandeling In hoger beroep nog niet is begonnen, en wel door een simpele verkla ring op de griffie van het gerecht, dat het von nis gewezen heeft. Daar vindt men altijd be hulpzame lieden, die graag een handje helpen ln dergelijke gevallen. De zaak wordt wel wat gecompliceerder wanneer behalve de veroordeel de ook de officier van justitie in appel is gegaan, want als die niet op het Ingestelde beroep terug komt is de zaak nog niet onherroepelijk. Maar wellicht is de officier in de komende dagen wel te bewegen zelf ook zijn appel in te trekken. Al te zuur Het is verder tc liopen, en ook wel te verwach ten dat de lieren officieren van justitie bij heel hun beleid met het feit van deze gratie reke ning houden om zo al te grote ongelijkheden te voorkomen. Het werktempo en de overladenheid van meerdere parketten en rechter-commlssa- rissen in aanmerking genomen, is namelijk niet te verwachten dat alle strafbare feiten van vóór I januari al berecht zijn. Nu ls het lang niet altijd aan de justitiemensen te wijten dat een zaak pas laat wordt aange bracht, maar het zou toch wel zuur zijn wan neer bijvoorbeeld iemand die wegens rijden on der invloed vóór 1 januari, van een politierech ter in de week na het huwelijk twee weken krijgt terwijl hij van de gratie had kunnen profiteren als de officier de zaak een week eerder had aangebracht. Misschien zullen de heren officie ren er in de requisitoiren en de rechters ln hun vonnissen rekening mee kunnen houden. Degene die tussen 24 februari en 10 maart een veroordeling krijgen zullen van hoger beroep af stand moeten doen, willen ze van de gratie pro fiteren. Immers doen ze dat niet dan is hun Gratie maakt menigeen blij vonnis op 10 maart nog niet onherroepelijk, want tot op die dag zouden ze nog gelegenheid heb ben om in appel te gaan. Hopelijk doet de of ficier dan ook afstand. Uitzonderingen Menigeen zal met deze gratie heel blij zijn. Kort gestraften, bijvoorbeeld rijders onder invloed, die als ze geen brokken gemaakt hebben toch al gauw een dag of veertien krijgen, zijn er goed mee af. Voor lang gestraften kan het een vi mindering van drie maanden betekenen. N i onder de afgekondigde gratie vallen de ter be schikking van de regering gestelden. De terbe schikkingstelling is nu eenmaal geen straf. van men gratie kan krijgen, maar een maatregel in het belang van de persoon zelf en van de openbare orde. Deze mensen, die de opgelegde maatregel vaak zwaarder voelen dan een echte gevangenisstraf, zullen het pijnlijk ervaren dat hun geen verlichting geboden wordt, maar het is nu eenmaal ook wettelijk niet mogelijk. Wettelij zou het wel mogelijk geweest zijn in de gratieregeling ook bijkomende straffen te be trekken. zoals de ontzegging van de rijbevoegd heid. Maar dit is nu eenmaal niet gebeurd. Ook de levenslange straffen (waaronder een aantal grote oorlogsmiadadigers) vallen er niet onder. Mochten er onder de veroordeelden mensen zijn, die om welke reden dan ook ons land heeft de laatste tijd getoond dat er lüer nogal wat mogelijkheden liggen zich genoopt voelen af te zien van dit vorstelijk gunstbetoon en die niet van de verleende gratie wensen te profiteren, hun zij gezegd, dat een ongevraagde verleende gratie niet kan worden geweigerd. Laten we hopen, dat deze keer zich nu eens niemand be zwaard zal voelen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5