OASE OP VAKANTIE NAAR YORKSHIRE van rust en stilte -MINI-CRUISE MET NOORDZEEVEERDIENSTEN "ONTSLUIT N.-ENGELAND VOOR CONTINENT YORK: EEN HOOFDSTUK APART DE LEIDSE COURANT Noord-Engeland is tussen de vaderlandse vakantie bestemmingen altijd de verguisde, ondergewaardeerde Asse poester geweest: de huilebalk, die onder een strenge paraplu haar saaie dagen in een corset van plichten rpeg. „Zoals de regen thuis tikt, tikt hij toch nergens", dacht de Nederlander en bij het smeden van zijn vakantieplannen werd het weer barstig eiland aan de overkant van de Noordzee dun ook consequent doodgezwegen. Ook de folders, die ons volk als verleidelijke sirenes uit de lage landen weglokten, gingen ervan uit, dat het Gemene best was, maar de Spaanse zon beter en in kleurrijke bewoordingen prezen ze uitsluitend de laaiende hitte van Andalusië, de paradijselijke kusten van Joego-Slavië en de heldere meren van Italië. Het gevolg wus een jaarlijkse invasie van miljoenen Nederlanders, een uittocht in broeierige bussen, klamme treinen en snikhete auto's. Met duizenden tegelijk streken ze neer in de pittoreske vissersplaatsen, op het beloofde kiezelstrandje tussen de rotsen. Hand in hand veroverden ze de Costa Brava, de Costa del Sol, de kokende boorden van de Adriatische Zee. standi Kastelen, oude landhuizen en kapitaal grootgrondbezit bepalen v rdt g] Yorkshire. Dit is Richmond-Castle bij de i ""Wertted „wie g: *?land varen?". M111 gesloten, de sle broken en er nk pf Behoudens onze nijvere oosterburen ntt rn, ,jjn tot nog toe weinige Europeanen in- 'der i gegaan op de uitnodiging van het kin- z"a derlied „Wie gaat er mee naar Enge- Engeland was immers sleutel was jammerlijk ge- geen smid in het land, die deze sleutel maken kon. Wat ■rt veWft8 dus de voor de hand liggende con- n clusle? Juist: laat zo maar doorgaan. £°J3 Nu gaat dat laatste argument sinds te B^ort niet meer °P' want de smid heeft Zich Inmiddels gemeld. Met twee gloed nieuwe sleutels heeft hij de noordelijke joort van het Britse rijk ontsloten en laarmee een nieuw jachtgebied voor va- tiegangers en industriëlen geopend. Ijl Zijn naami Noordzee Veerdiensten N.V. )e namen van zijn sleutels: „Norwa- .Norwind". EXTRA-SERVICE Noordzee Veerdiensten is de eerste irij, die de uiterst vitale schakelver- tindlng tussen het continent en Noord- Ingeland onderhoudt met „Rijd-op-rijd- if'-achepen. Deze snelle, moderne wij- houdt in, dat de reiziger s\f in de ene haven zijn wagen het lp oprijdt en aan de andere kant van Noordzee achter zijn ver- iwde stuurwiel weer aan wal gaat. het beroepsvervoer is er daar- it .nog een extra-service: zij kun- uiteraard hun vrachtwagen met ihauffeur door Noordzee Veerdiensten iten overvaren, zij kunnen echter ook bun lading containers bij één der ha- Vens afleveren, waarna Noordzee Veerr diensten voor het verdere vervoer zorg draagt. Na twee maanden praktische er- varing met dit unieke systeem kan ge- J heral-manager I. M. Churcher met een 'm? bevrijdende glimlach vaststellen, dat zijn rederij midden in de roos heeft ge- JL schoten- Hij zegt: „De resultaten zijn boven verwachting, zowel in het goede- mJt; ren- als in het passagiersvervoer. Voor de komende zomermaanden zijn wij sells al praktisch volgeboekt". SNEL EN COMFORTABEL De snelle, comfortabele schepen van Isljn maatschappij hebben accommoda- 65 beladen opleggers van tien tot 20 ton en voor ongeveer 65 perso nenauto's. Voor deze motorische vracht sijn twee dekken gereserveerd met aan- Man en paard c F noemen fficel Halverwege Ierland en Engeland ligt •e'a° het eiland Man, dat sinds duizend jaar ifre'er e,&en parlement heeft. Het eiland e Ik is de bakermat van een oude Keltische chrii stam en houdt de herinnering aan deze Irjd levend in tientallen Bprookjesachti- burg kastelen en historische plaatsen. Ge koesterd door de warme golfstroom kan Mtl. Man zich beroemen op een uiterst mild klimaat, waardoor het leven een zuide- i lijke charme heeft gekregen. Man is be- j roemd door zijn jaarlijkse motorraces. Men kan reeds zeven dagen op Man verblijven voor 160 gulden, inclusief vol pension en drie excursies. Inlichtingen -r J bij de Isle of Man Tourist Board, 13, e Viotoriastreet, Douglas, Isle of Man. General manager I. M. Churcheri „Recht op het reisdoel af". sluitingen voor koelwagens en elektri sche aansluitingen in diverèe stroörri- sterkten. Daarnaast is er op de andere dekken riante accommodatie voor 235 passagiers, van wie het merendeel kan worden ondergebracht in tweepersoons hutten. Desgewenst kan men voor het uiterst lage bedrag van 55 gulden de nachtelijke overtocht maken in vlieg- tuigstoelen of op slaap-zltbanken. PRIJZEN „ALL IN" „Onze prijzen", aldus de heer Chur cher, „zijn inclusief maaltijden en ver zorging. Voor het bedrag, dat de reizi- ons betaalt, krijgt men dus niet al leen de overtocht, maar ook een goed verzorgd diner met keus uit drie ver schillende menu's en 'n uitgebreid En gels ontbijt met ham en eieren. Als ex tra-attentie vindt hij in zijn hut wat fruit. Wij hebben doelbewust voor dit prijzensysteem gekozen, omdat de reizi ger daardoor tevoren weet, waar hij aan toe is. De vakantieganger kan nu rustig het risico lopen," dat hij zonder cent in Huil terugkomt, want daar wacht hem ins schip immers toch een vorste lijk onthaal". Noordzee Veerdiensten heeft er ook naar gestreefd om de sobere „image" de veerboot te vervangen door de feestelijke uitmonstering van een oce aanreus. „Norwave" en „Norwind" zijn daarvoor uitgerust met een groot zelfbe dieningsrestaurant. drie bars, televisie, radio, juke-box, dansvloer en belasting vrije winkeL In de bars kost een goede Schotse whiskey 75 cent, voor een ex cellente fles wijn aan tafel betaalt men vijf gulden. MINI-CRUISE Op die manier biedi Noordzee Veer diensten een mini-cruise aan, die zijn weerga niet heeft. Vanaf het moment, Tien in Europoort of Huil aan boord gaat (vanaf 1 april zes keer per week om zes uur 's avonds) heeft men het plezierig gevoel, dat men op een mo dern, volwassen passagiersschip vertoeft. „Echte serieuze klachten", onthult de heer Churcher, „hebben we dan ook nog niet gekregen. Er was slechts één dame, die er bezwaar tegen had, dat boord van de „Norwave" een Duit- ZONNIGE TOEKOMST Voor de rest is hij er van overtuigd, dat zijn rederij een toekomst tegemoet vaart, die even zonnig is als de vakan tiebestemmingen van zijn Nederlandse reizigers. „Ik kom zelf uit het zuiden", zegt hij, „uit Essex, maar eerlijkheids halve moet ik toegeven, dat Yorkshire als vakantiegebied bijna niet te over treffen is. Het heeft alles, wat een toe rist zich kan wensen. Het is een fasci nerende streek. Daarnaast is Huil een uitstekend beginpunt voor een reis naar Schotland, die ongeveer vijf uur duurt en voor een snelle dooraansluiting met het eiland Man en Ierland. In plaats van de tijdrovende omweg via Londen kan men nu met Noordzee Veerdiensten recht op het reisdoel afgaan". Dit collectief navelstaren naar Hol landse buiken met de borden „hier spreekt men Nederlands" onder hand bereik, zal ook dit jaar weer door honderdduizenden vaderlanders beoe fend worden. Begrijpelijk overigens, want wie twaalf maanden in het zweet zijns -collectieve arbeidsovereenkomst 't lied van de arbeid heeft gezongen, maalt er niet om of hij zijn ijzersterke interlock moet uittrekken tussen een familie uit Appingedam en een gezel schap potverterende klaverjassers uit Krimpen aan de IJsel. Die ziet alleen de koperen ploert boven zich en als hij zijn ogen sluit is het net, alsof hij in zijn eigen voortuintje ligt Om hem heen wordt in het Nederlands geconverseerd, in het Nederlands gevloekt. „Zo zou ik honderd jaar kunnen worden", denkt hij intens tevreden. INVASIE Er zijn echter ook Nederlanders, die andere aspiraties hebben. Die van een gemeenschappelijke invasie de kriebel krijgen en zich wezenloos zoeken naar een plek op deze aarde, waar ze voor een handvol dagen gevrijwaard zijn van „Dat is het einde" en „Janus pak me nog een keer". Ze houden ook van de zon, maar nemen hem niet als dwingend uitgangspunt van hun vakantie. Als hij i, pikken ze hem mee. maar voor hetzelfde geld zijn ze bereid om hem in De ,JNorwave" is één van de snelle schepen van Noordzee Veerdiensten. Eind van deze maand wordt ook het zusterschip ,Jïorwind" in de vaart gebracht Het eiland Man biedt in klein bestek grootse mogelijkheden aan de toerist. Noord-Engeland KORT BESTEK Yorkshire is het grootste graafschap van Engeland. Het heeft een uitgebrei de industrie, die echter het landschap nauwelijks schaadt. Meer dan tweeder de van het landschap is anno 1966 nog zoals het eeuwen geleden in de tijd van de ridders was. Uitgestrekte heidevel den worden afgewisseld door woest heuvelland. Yorkshire telt twee beroem de parken, die stuk voor stuk groter zijn dan een Nederlandse provincie. De be langrijkste toeristencentra zijn de hoofd stad York, Harrogate, de badplaats Scharborough en verder de kleine, pit toreske plaatsen als Beverley, Rich mond, Ripon en Leyburn. Yorkshire te voet Een uitgebreid net van uitstekend onderhouden wandelwe gen nodigt de sportieve toerist uit om Yorkshire te voet grondig te verkennen. Onderweg vinden zij voldoende herber gen en pensions, waar ze het terecht moede hoofd in een goed Engels bed te ruste kunnen leggen. Vissen en golven Het graafschap Yorkshire is ook zeer in trek bij vissers, die in de talloze rivieren, meren en be ken hun hengel kunnen uitgooien. Een visvergunning, geldig in heel Engeland, kost 30 gulden per jaar. Voor vijftig gulden heeft men toegang tot alle golf- velden van het Gemenebest. En neem van ons aan, dat het er wat zijn. Wat de vissers betreft: voor 2 shillings and sixpence (1,75 gulden) kunnen zij The Northern Anglers Handbook aanschaf fen, waarin ze alles over het vissen in Noord-Engeland kunnen vinden. Ook voor verwoede zeevissers is Yorkshire Ondergrondse Ook de bodem van Yorkshire, die eeuwen van strijd over zich heen heeft zien woeden, verbergt talloze verrassingen. Het graafschap is zeer in trek bij speleologen, die vanuit de hele wereld naar Noord-Engeland trekken om onder te duiken in de don kere wereld van grotten en spelonken. Voor de toerist, die geen speleoloog van huisuit is en toch eens wil afdalen, heeft Yorkshire twee beroemde grotten: The White Scar Cavern in Ingleton en The Stump Cross Caverns tussen Gras- sington en Pateley Bridge. Huiselijke pelgrimage Een bezoek aan Yorkshire is beslist niet compleet zonder een pelgrimage langs de stati ge herenhuizen en kastelen van hoge Engelse lords en graven. De meeste bezitters hebben onder de druk van de belastingen hun monsterlijk grote hui zen opengesteld voor het publiek, dat nu tegen een kleine vergoeding mag- dwalen door de zalen, waar de lord des avonds droefgeestig droomt over no beler tijden. De bekendste zijn: Beda- le Hall, Burton Constable Hall, Castle Howard, Newby Hall. Burton Agnes Hall en Harewood House. Abdijen, kas telen en gebouwen van historische waarde vindt men in Beverley, Skikton Wensleydale, Coxwold, Conisbrough, Middleham, Ripon, Parsonage, Hels- sley, Masham en Richmond. Te kust en te keur De kust vein Yorkshire is bezaaid met grote en klei ne badplaatsen, die alle beschikken over voortreffelijke hotelaccommodatie en ontspanningsgelegenheden. De be kendste badplaatsen zijn: Radcar, Salt- burn, Whitby, Scarborough, Filey, Brid- lington, Hornsea en Withhernsea. Het achterland van deze kuststeden is ai- De Minster wisselend «n vol weerbarstig natuur- kathedralen schoon. te ruilen voor rust, stilte en een over weldigend leeg landschap. Die mensen kunnen we maar één goede raad geven: vouw van al die kleurige folders onmiddel lijk handzame ste- kroost en wendt de vakantiesteven in de richting van N oord-Engeland. Ga naar Yorkshire en volg het spoor van de middel eeuwse ridders, be klim de woeste hoogten, waar de gezusters Brönte de angstaanjagen de inspiratie voor hun bestsellers op deden. Vlucht naar de Moores, waar de horizon dagen lang voor je uitholt en waar je moeder ziel alleen bent met wat schaapskudden verdwaalde wilde pony. In de hemel daarboven jagen de wolken el kaar op en traant het verleden zijn sa- GOUDEN TIJD j Yorkshire is het land van de burch- ten, van grijze ruïnes, machtige kathe- i dralen, oude herbergen, waar het ijzeren uithangbord 's nachts in de wind klap- pert. Binnen, onder de zwartgerookte I balken zitten de reizigers rondom het open haardvuur, whisky in de hand, bereid om te luisteren, maar vastbe- sloten om te zwijgen. Straks zullen ze I achter de waard naar boven stomme len, naar een kamer, waar de vloer kraakt en het behang in gele krullen de gouden tijd van koningin Victoria vast houdt. Aan de wand hangen schilderij en met jachttaferelen, daartussen ge weien: het bed is weldoortimmerd en voorzien van een donzen deken, waar onder men moeiteloos droomt van een rijk. obsederend verleden. SPELREGELS De reiziger in Yorkshire kan vele kanten uit de scherp ingeslepen da len met machtige watervallen, het Lakedistrlct, de fascinerende kust met Scarborough als parelend middelpunt, maar hij mag nimmer denken, dat het land hem de vakantie cadeau geeft. Na tuurlijk ls de Engelse hotelhouder gast vrij en zal hij u met open armen ont vangen in zijn schemerig rijk, maar hij staat er wel op, dat u zich aan de spel regels van zijn volk houdt. Hij zal ook nauwelijks moeite doen om u te ver staan. als u geen Engels spreekt, want terecht gaat hij ervan uit, dat de man en de vrouw, die de moeite nemen om naar zijn land te komen, zich thuis al stug hebben bekwaamd in de taal van zijn vaderen. Van zijn kant vergemakkelijkt hij die overgang van continent naar eiland nog door op etenstijd uitsluitend die spijzen op te dienen, die generaties lang het Engelse volk hebben gehard. Vraag dus niet naar zuurkool, naar stampot van wortelen en uien. Hij zal u aandachtig beluisteren en vervolgens naar de keu ken gaan omlamskoteletten te halen met een bevredigende vetrand en een zeer lang been. U mag in zijn pub, in zijn bar of in zijn holle conversatieruimten ook roy aal uw offer aan Bachus brengen, maar vergeet daarbij het bier met schuin - rand en de oude Schledamse slok, want nu u aan zijn zorgen bent toevertrouwd, BRIT MET DE BRITTEN IN LAND VOL OUDE HERBERGEN, RUINES EN GRIJZE BURCHTEN zult u de tanden moeten zetten in het glas, dat tot aan de rand is gevuld met amberkleurige ale. Niet voor niets vertoeft u in de buurt van Schotland: als hij u een glas tapte met royaal manchet, zou u immers kunnen denken, dat hij u uit schraapzucht tekort doet. GAST IS KONING Om elf uur is het gedaan met het gezellig samenzijn. Dan geeft hij een ruk aan de bel en kunt u als een haas nog één keer uw glas laten bijvullen. Daarna zet hij er wat hem betreft een veelzeggende punt achter. De kurk gaat op de fles, de kraan van het bier vat wordt dichtgedraaid. Dat wil echter niet zeggen, dat hij u naar bed jaagt. U bent zijn gast nietwaar en de gast is koning in zijn huis. De koning mag alleen niet te innemend worden. Dat is een karaktertrek, waarvan de zondig heid hem van huisuit bekend is. Maar blijft u vooral rustig zitten. Hij heeft de tijd. LIKKENDE VLAMMEN Op die manier wordt u gedwongen binnen de kortste keren Brit met de Britten te worden. Dat is geen kwestie van een bolhoed, slobkousen en 'n para plu (ofschoon het bezit van deze at tributen nooit kwaad kan) maar van mentale omschakeling. U eet 's mor gens uw eieren .met spek, uw gestoom de makreel in tomatensaus, u trekt door het land, praat in de pub, hangt aan de bar. 's Avonds zakt u languit in de leren fauteuil en kijkt u naar de vlam men, die aan de geteerde houtblokken likken. Op dat moment weet u niet eens meer, dat de televisie is uitgevonden De reiziger, wie de rok nader is dan liet hemd, vindt enkele honderden ki lometers noordwaarts zijn grimmig Een geheimzinnig waas hangt bo ven Yorkshire, het grootste en meest fascinerende graafschap van Engeland. Het noordelijk deel van het Britse rijk vormt de toegangs poort tot een rijk verleden, waarin sagen belangrijker zijn dan de kei harde feiten uit 1966. Dit w RicA- mond, een kleine stad in het uiter ste noorden van Yorkshire. jachtgebied: Schotland met zijn gran dioze hooglanden, met roemruchte ste den als Edinburgh en Glasgow, met oeverloze mogelijkheden voor paarden vrienden en vissers. BEREISDE ROEL In het westen ligt tenslotte nog een vakantieparel in de Ierse zee: het ei land Man heeft in klein bestek grootse mogelijkheden voor de toerist. Deze va kantiebestemmingen liggen sinds kort alle onder handbereik van de bereisde roei uit de lage landen. Hij hoeft daar toe slechts in zee te gaan met Noord- Zee-Veerdlensten, die vanaf 1 april een dagelijkse rijd-op-rijd-af-dienst onder houden tussen Rotterdam-Europoort en de 3de havenstad van Engeland Huil. Yorkshire, Schotland, het Lakedistrlct en het eiland Man, stuk voor stuk be gerenswaardige reisdoelen voor de toe rist, die wat anders wenst dan al die anderen, zijn daardoor honderden kilo meters dichter naar Nederland ge- U weet, wat wij willen zeggen. „Fol ders in de vuilnisbak, aandachtig naar Walter en Conny luisteren en dan ferm de sprong gewaagd". Pony-trekking In Yorkshire bestaat volpp de gelegenheid voor pony-trek king. In groepsverband trekt men op pony's door de dalen en over de Mo res. 's Nachts slaapt men in dorpsher bergen. Hotelaccommodatie - Er zijn enige honderden voortreffelijke hotels in het graafschap Yorkshire. De prijzen va- viëren van 8 gulden (bed en ontbijt) tot veertig in de doodsjieke gelegenheden aan de kust en In het toeristencentrum Harrogate. Aanbevolen: The Old Swa- ne in Harrogate, Gralglands hotel in Ilkley, Grand, Royal en Crown in Scar borough. In deze laatste plaats wordt ook elk Jaar een Hollandse week gehou- Een hoofdstuk apart Is York, de oude hoofdstad van Engeland, inct zUn grandioze gotische minsterkerk en stadswallen, die ouder het bewind van Edward de Derde ter verdediging van het toen belangrijkste Britse bolwerk werden gebouwd. De Minster is een van de meest befaamde gotische kathedralen van de wereld en hij herbergt zoveel kunstschatten, dat de bezc_ tenminste een halve dag voor moet uittrekken. Alleen de 120 gebrandschilderde ramen, aangebracht tussen de 12e en 16e eeuw gang naar deze kerk al meer dan waard. Andere bezienswaardigheden in York Castle Folk Museum. City Art Galerij. nauwe straten met hun specifieke Georgianhuizen. York is i het oude stadsdeel i i York, één eon de beroemdste gothische i de wereld, is alleen reeds een bezoek aan het graafschap waard. De smalle straten van York met de typische Georgianhuizen vormen een attractie apart van de stad, die eens de hoofdstad van Engeland was.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11