Autoracen staat nu ook open voor man met smalle beurs PSYCHOLOGISCHE RIJTEST BETERE ZEEF DAN HET GEWONE RIJ-EXAMEN Automobilisten onder laboratoriummes Ruim 30 procent afgekeurd Nieuwe stichting steunt liefhebberij RUSLAND HEEFT OOK EEN KEES VERKERK ONTDEKT DUET CHAUFFEURSCAPACITEIT AFHANKELIJK VAN LEEFTIJE Vier kanshebbers de winterfavorieten bij VRIJDAG 4 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de zuivere lief hebbers van de autorensport zijn pers pectieven ontstaan, die wijzen op een gunstige ontwikkeling ten aanzien van de mogelijkheden om hun favoriete sport te gaan beoefenen. Wanneer althans de plannen mogen geloven die gisteren ter tafel werden gebracht door de Stichting Amateur Auto Sport op gericht door een groep enthousiaste au tomobilisten die in hoge mate in de ra- cesport zijn geïnteresseerd dan zul len er ook voor de man met een smal le beurs nieuwe bronnen te bereiken zijn aan de autosport mee te doen. Er zijn in Nederland immers tien tallen jongelui, jonge automobilisten, die tot goede prestaties op een circuit In staat zijn. Maar individueel zullen zij Titel weer voor Matusevitsj SVERDLOVSK Eduard Matusevitsj de 28-jarige Ingenieur uit Minsk, heeft zich tijdens de winter-spartakiade te Sverdlovsk, waaraan was verbonden 't Russische kampioenschap, voor de der de maal de beste schaatsenrijder ge toond. Hij evenaarde hiermee de pres tatie van Boris Shilkov, die in de pe riode 19531955 driemaal achtereen de hoogste schaatseer van de Sovjet-Unie voor zich opeiste. Matusevitsj, die de 1500 meter won in 2 min 8 sec, kwam uit op een totaal van 180.501 punten, hetgeen de beste Russische seizoenprestatie is. De tijden en plaatsingen van Matusevitsj op de andere afstanden waren: 500 nieter 42,4 (9), 5000 meter 7.48.7 (2) en 10.000 meter 16.11.3 (4). Behalve op de 1500 meter, waarop Matusevitsj wederom kampioen werd, kwamen er op de ove rige drie afstanden nieuwe titelhouders: Boris Guljajev op de 500 meter met 'p tijd van 40.4 (het betekende de onttro ning van wereldrecordhouder en veel voudig Olympisch kampioen Evgeny Grisjin, die vele jaren op de sprint over heerste). de 20-jarige Moskouse student Valery Lavrushkin op de 5000 meter met een tijd van 7.46.8 en de 29-jarige Stanislas Selyanin op de 10.000 meter met 15 min 51.4 sec. Veel verwachten de Russen van de jonge Lavrushkin met zijn 1.63 cm lengte en 67 kg een lichtgewicht als Kees Verkerk die met 2.13.4 op de 1500 m, zijn 7.46.8 op -e 5000 m en 16.22.6 op <le 10.000 meter zijn persoon lijke records aanzienlijk verbeterde. In het eindklassement kwam hij op de ne gende plaats. De eerste drie plaatsen van het eind klassement werden bezet, door Matuse vitsj, Valery Kaplan en Ants Antson. Oud-wereldkampioen Viktor Kositsjkin werd slechts achtste. Er namen niet minder dan 174 schaatsenrijders aan de kampioenschappen deel. In Narvik Op de eerste dag van de internationa le schaatswedstrijden te Narvik hebben de Europese kampioen, Ard Schenk, en de Noorse kampioen, Svein Erik Stian- sen, elkaar geen duimbreed toegege ven. Zij deelden met een tijd van 41.5 sec de eerste plaats op de 500 meter en het verschil op de 3000 meter bedroeg tussen hen slechts 0,9 sec. overigens in het voordeel van Stiansen, die hier mee de leiding in het klassement nam Wereldkampioen Kees Verkerk ein digde op beide afstanden (500 m negen de en 3000 m zevende) in de achterhoe de. In Amsterdam Op de Jaap Edenbaan te Amsterdam werden donderdag de kampioenschap pen hardrijden van de hoofdstad voor dames en heren verreden. De titels kwamen terecht bij de dames bij Wil van Wees, die zowel de 500 als de 1500 meter won, en bij de heren bij Meijer, winnaar op de 1500 meter _en de 3.000 m Stien Kaiser was niet present. daar noot toe komen. Zij zullen de moeilijkheden ondervinden in een compe titie met rijders, die belangrijke fa- briekssteun krijgen of die zelf over vol doende geld beschikken voor beter er sneller materiaal. Al hebben deze ent housiastelingen dezelfde capaciteiten, zij zullen met hun prestaties achterblijven omdat de middelen ontbreken. De Stichting AAS stelt zich ten doel toekomstige coureurs te vormen door middel van een naar verhouding goed kope opleiding door een intensieve trai ning (onder leiding van Henk van Za- linghe) en door een goede selectie. Ter verwezenlijking van haar streven beschikt de AAS over kleine sportwa gens voor de training van beginners, standaard-toerwagens voor gevorder den en voorlopig een formule-4-re: gen die en de AAS is daar terecht trots op geheel in Nederland is vaardigd. Mede dank zij de steun va industrie zijn inmiddels nog enkele deze renwagens in bestelling, die verwachting het komende seizoen zullen worden afgeleverd. De AAS beoogt met haar plannen on der andere de grote scheiding op te hef fen, die in de loop der jaren is ontstaan tussen het wezenlijke amateurisme e de rijders, die de autorensport uitslui tend beoefenen ter wille van de com inercïe. Bovendien hoopt men de met medewerking van de AAS te organise ren wedstrijden in de toekomst met ge lijksoortige auto's te doen verrijden De deelnemers zullen dus niet ten zichte van elkaar bevoordeeld kunnen worden. Men kent vijf categorieën leden: Advertentie J spaar plezierigmet JVYLOIVS 4* met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Wereldtoernooi ijshockey Rusland slaat Polen met 8-1 ZAGREB. Het 32ste toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey is donder dag in drie verschillende Zuid-Slavische steden begonnen In Ljubljana waar de wedstrijden om de eerste acht plaatsen worden gespeeld (groep a) versloeg we reldkampioen Rusland met 8—1 Polen. De tussenstanden waren 40, 11 en 30. In Zagreb waar voor de achtste tot en met de 16de plaats worden gespeeld (groep b) won Noorwegen met 12—2 van Engeland De tussenstanden waren hier: 3 1. 3- 1 en li—0. De wedstrijd Zuid- Afrika— Italië, die voor groep c in Jesenice zou worden gespeeld, werd uitgesteld om dat de Italianen nog niet waren aange komen Verdere uitslagen waren: Zwitserland— Roemenië 3 4 (10. 2 -3. 0—1), groep a: Tsjpcho-Slowakije- -Oost-Duitsland 6—0 (1—0. 2 -0. 3—0»; Zweden -Finland 5-1 (1 0. 21. 2 0): West-Duitsland- Oos tenrijk 6-3 (1 1. 2—1. 3—1): Canada- Ver Staten 7—2 (3—1. 1—1. 3—0); Zuid- Slavië—Hongarije 6—4 (1—2. 3—0, 2—2). Denemarken—Zuid-Afnka 9—0 (1—0. 3—0. 5—0) Coureur Blanchët plotseling overleden PARIJS De voormalige Franse kampioen in de achtervolging. André Blanchet, is gisteren op 47-jarige leef tijd onverwacht overleden. Blanchet. die in 1942 naam begon te maken, won de Franse achtervolgings- titel in 1944 en 1945 en wist voor zijn te rugtrekking uit de wielersport in 1948 op de Parijse winterbaan het baanre cord op de 10 kilometer op 12 minuten, 59,2 seconden te stellen. AAS-rijders, de zogenaamde eigen rij ders (trainen ln eigen auto's maar in AAS-verband), de techno's (bijvoor beeld beroepsmonteurs die ofschoon technisch zeer geïnteresseerd niet zelf daadwerkelijk aan de racesport wil len of kunnen deelnemen), donateurs en buitengewone donateurs. De in schrijfgelden en contributies van de AAS variëren per categorie, doch ma ken het ieder mogelijk als zuivere ama teur te tonen wat hij in de autorensport waard is. Anquetil wint ronde Sardinië NUORO Het Franse wleleridool Jacques Anquetil, die had gezegd mee te doen om in vorm te konien voor be langrijker wedstrijden, heeft de negen de ronde van Sardinië gewonnen. De Italiaan Dino Zandegu die twee etappes het algemeen klassement had aangevoerd won de laatste etappe, een rit over 235 km van Cagliari naar Nuoro, met bijna een minuut voor sprong op Anquetil, hetgeen echter niet voldoende was de rood-blauwtrui in be zit te krijgen. Aan het eind van de vierde etappe donderdag, was Anquetil derde in het algemeen klassement, met dezelfde tijd als de Italianen Vicentini en Bat- tistini. De 55 renners bleven gedurende de dierste 150 kilometer van de laatste etappe bij elkaar. 32 km voor de finish slaagde Zandegu erin te ontsnappen. Hij finishte in 7.16.37, op 57 seconden gevolgd door Anquetil en de Zwitser Zöffel, die resp. tweede en derde wer den. Het was voor Anquetil voldoende In totaal heeft Anquetil viermaal aan de ronde van Sardinië meegedaan. Het was de eerste maal dat hij deze ronde won. Onze landgenoot Arie den Hartog werd 31ste. Eindklassement: 1. Anquetil, 2. Bat- tistini, 3. Viceptini. 4. Stablinksi, 31. Den Hartog, 34. Van de Kerkhove (B.). Scheidsrechters over de grenzen DEN HAAG Scheidsrechter L. van Ravens uit Sehiedam is uitgenodigd op 27 april de vriendschappelijke interland Oost-Duitsland-Zweden te leiden. Hij zal worden geassiteerd door de grens rechters Th. Boosten (Hoensbroek) en T. Muis (Giessenburg). Voor de amateurwedstrijd Frankrijk- janje in de competitie om de Europe- landenbeker. die op 19 mei wordt ge speeld, is de Leidenaar W. M. J. Schalks aangewezen. Nationale titel schoonrijden DEN HAAG De Nederlandse kam pioenschappen schoonrijden zullen maandag 7 maart op de Deventer kunst ijsbaan worden gehouden. Afgewerkt worden de kampioenschappen voor da- heren en paren in de klassen A (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Autorijden wordt met de dag moeilijker. Op de buitenwegen ryen de auto's zich dichter aaneen en ln de steden wordt het verkeersge- wriemel alsmaar onoverzichte lijker. Steeds meer automobilis ten zuchten steeds opgeluchter wanneer zij 's avonds hun auto mobielen de garage „insteken" of hem langs het trottoir zet ten. zij hebben het vege lyf opnieuw ongeschonden thuis kunnen brengen. De chronische toestand van het verkeer (in 1964 verschenen 226.000 en in 1965 300.000 nieuwe personen auto's op het in verhouding niet snel genoeg groeiende .vader landse wegennet, terwijl in die jaren respectievelijk 281.000 en 290.000 rijbewijzen werden afge geven) plaatst de automobilist voor steeds ingewikkelder situ aties. Hy moet voortdurend gro tere doses geduld en zelfbe heersing, oplettendheid en reac tievermogen. overleg en ver- keersinzlcht bezitten. Eigen schappen die hem geen seconde van zijn vaak urenlange auto rit in de steek mogen laten. Bezitten de vele honderd duizel den automobilisten die de we gen bevolken deze eigenschap pen wel in voldoende mate? Drs. A. van der Burgh. direc teur van het Psychologisch Ver- keerslaboratorium in Utrecht: „Het percentage öngeschikten voor 't huidige verkeer ligt hoger dan men zich over het algemeen voorstelt'". In zijn laboratorium zijn sinds 1 mei 1949 meer dan 20.000 men sen op hun rijgeschiktheid ge test: 31 procent van hen moest worden afgekeurd. 23 procent kon voorwaardelijk geschikt worden verklaard. De hoofdmoot van de chauf feurs die in Utrecht door psy- chologenogen worden gadegesla gen bestaat uit beroepsmensen, bestuurders van autobussen, van zwaargewichten die op de grote nationale en interna tionale lijnen rijden en van be stelauto's die in steden en dor pen hun werkterrein hebben. Zij worden op verzoek van hun werkgevers gekeurd. Tientallen bedrijven durven 't niet meer aan mensen de weg op te stu ren van wie zij geen rapport hebben gelezen, dat door drs. Van der Burgh en zjjn stafleden is opgesteld Dat rapport ver schaft hen bijzonderheden over him chauffeurs die zjj anders slechts op de lange duur. en waarschijnlijk met schade en eventueel schande aan de weet zouden komen. Met tal van proeven wordt, na gegaan wat voor ieder de voor- en nadelen zijn voor het bestu ren van een snel vervoermiddel in het moderne verkeer. Drs. Van der Burgh over de voor waardelijk goedgekeurden: „Bij onze tests komt een groep men sen naar voren met een aantal zwakke punten. Voor hen kun nen enkele beperkende bepalin gen worden opgesteld. Als daar goed de hand aan wordt gehou den of als men de voorwaarden stipt vervult, kan dat tot gevolg hebben dat op hun verkeersge drag nooit iets zal zijn aan te merken". Welke bepalingen zijn dat? „Niet in hoog tempo rijden bij voorbeeld of het nemen van re gelmatige rustperioden, niet rij den bij avond of niet rijden onder te drukke of onbekende omstandigheden. Het dragen van een bril kan soms al vol doende zijn. Anderen moeten nog eens grondig worden ge schoold". In het buitenland, met name Duitsland en Oostenrijk wordt veel talrijker van de mogelijk heden van een verkeerslabora- torium gebruik gemaakt. Drs. Van der Burgh: „Met het oog op de algemene verkeers veiligheid zouden wij-hier ook graag veel meer mensen willen testen. Er zijn talrijke mogelijk heden. waarin dat gewenst kan Iemand heeft een ongeluk veroorzaakt. Hij zelf of anderen twijfelen er aan of hij nog wel rijvaardig is. Mensen op oudere leeftijd kunnen aan hun rijcapaciteiten gaan twijfelen. Anderen hebben vele jaren niet gereden, zouden toch wel weer achter het stuur willen gaan zitten, maar durven het niet aan Een test kan hen zekerheid verschaffen. r het Deze groep toekomstige auto rijders is vrij groot. Zes-, zeven- of achtmaal zakken voor een rij examen is een bedenkelijk ver schijnsel. Het algemeen belang eist. dat deze mer (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Leeftijd en geschiktheid voor deelneming aan het verkeer blijken nauw verbonden. Het Psychologisch Verkeerslaboratorium heeft de tienduizend geteste beroepschauffeurs in leeftijdsgroepen onderverdeeld. Van de 17- tot 19-jarigen onder hen bleek de helft ongeschikt, een kwart geschikt en een kwart voorwaardelijk geschikt. Twintig jaar blijkt een overgangsleeftijd te zijn. Eenderde deel van de get est en was geschikt, eenderde deel voorwaardelijk geschikt en eenderde deel ongeschikt. Bij het ouder worden neemt de verkeersrijpheid gestadig toe. 21- tot 23-jarigen: J,2 procent geschikt27 procent voorwaardelijk geschikt, 31 procent ongeschikt. Van de 24- tot 30-jarigen komt het percentage goedgekeurden boven het algemeen gemiddelde. De top wordt bereikt door de 31- tot 36-jarigen. Bij de 37- tot 41-jarigen stijgt het aantal öngeschikten merkbaar. Bij de volgende leeftijdsgroep (42 tot 48 joar) ontlopen de cijfers van geschikten en öngeschikten elkaar niet veel: 43 procent tegen 40 procent met een percentage van 16 procent voorwaardelijk geschikten. Van de groep van 4!) jaar en ouder blijkt 52 procent ongeschikt21 procent voorwaardelijk geschikt en slechts 27 procent wel geschikt. De vitaliteit ran de ouder wordende chauffeur is meestal wel voldoende. Maar de afgekeurden blijken niet meer in staat bij de soms hoge snelheden de situaties te overzien en de moeilijkheden op tijd te verwerken. Drs. Van der Burgh: ,JDit zijn cijfers waar we op de duur ernstig rekening mee zullen moeten houden." op hun rijgeschiktheid worden onderzocht. In 1964 meldde zich zo'n ongelukkige examinant vrijwillig voor een test. Hij werd afgewezen. Zou hij eerder zijn gekomen dan zou hij zich veel moeite en kosten (les- en examengeld) hebben kunnen be sparen. Soms blijken mensen tijdens de eerste lessen al met grote en schijnbaar onoverkome lijke rijmoeilijkheden te kampen te hebben. Een test kan dan veel nut hebben. Door 'n andere lesmethode of door verandering van instructeur kan zo Iemand plotseling tot veel betere resul taten komen. Met het oog hier op heeft het laboratorium ook contact met een aantal rij schoolhouders opgenomen. Drs. Van der Burgh: „U ziet het: wij zouden veel meer men sen van dienst kunnen zijn. In Duitsland en Oostenrijk kan men door ongunstig opvallend verkeersgedrag door de overheid tot een verkeerstest worden ver plicht. Van oudere mensen en van hen die meermalen voor een rijexamen zakken kan daar ook zo'n test worden geëist. Zelfs geldt dat voor rij-instruc teurs. In België komt een nieu we wet. die bepaalt dat slj wie het rijbewijs is ontnomen, me disch en psychologisch moeten worden onderzocht. In Frank rijk verwijst een commissie voor het intrekken van het rijbewijs de mensen naar een psycholo gische instelling, die hen niet alleen test, maar hen op zwakke punten iets leert Daardoor kan in sommige gevallen t rijbewijs zelfs binnen de gestelde tijd worden teruggegeven". In Nederland Is men nog niet zo ver. Wy zien In een gedwon gen psychologisch onderzoek al (te) gauw een aantasting van de pcrsooniyke vrybeld. Boven dien varen justitionele en an dere autoriteiten liever op eigen kompas. De vraag Is hoe lang. mede met het oog op de Inten sivering van het wegverkeer en de daarmee verband houdende verzwaring van de eisen, deze houding nog verantwoord Is. ZEEF De heer H M W Westerlaken directeur van het Centraal Bu reau voor de Afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen heeft eens kernachtig het nut van psycho logische verkeersonderzoeken onderschreven. In een toespraak stelde hij dat. zo'n psycholo gische test veel fijner zeeft dan de ry-examens het ooit zullen kunnen doen. Drs. Van der Burgh: „Het alge meen belang eist dat de men sen die zich ongunstig gedragen eens psychologisch worden na gezien. Men wacht nu maar al te vaak tot het kalf verdronken is. Men probeert de zaak achter af zoveel mogelijk te redden Dat is fout. Je gaat Je ook niet verzekeren als Je huls al ln brand staat. Wat meer zicht op deze materie en wat meer maat regelen die hiermee verband houden zou zeker geen kwaad kunnen". Schaker Ree weer PW—I— verrassende zege TER APEL. In de vierde ronde van het Kloosterschaaktoemooi in Ter Apel heeft de Amsterdammer Ree gewonnen van de Westduitae meester Pfleger. Even als tegen Larsen beëindigde bij de partij met een torenoffer. De partij Donner- Lehmann liep snel remise. Na vier ron den luidt de stand: Ree 3 pt.; Donner. Lehman en Pfleger 2 pt.; Larsen l^i pt 4- 1 afg.; Te Velde \'a pt. 1 afg. De slotronde begint zaterdagochtend om 11 u. Koersen Hilversum 5? Maar Germano is de grootste (Van onze paardesportmede werker) DEN HAAG. Nu zijn grote overwin ning van dinsdagavond heeft Germano zondagmiddag de kans de Prijs der Win terfavorieten in Hilversum ook te verove- 1 Hij moet dan Carlos Pluto verslaan dit is geen geringe opgave. Beide heb- 1 ze 2440 meter te lopen en ze krijgen twintig meter van Walter Hollandiu. Dit paard kan als het niet overhaast te werk gaat in het begin misschien ook wel win- cn in theorie moet ook C Alkestls E dit kunnen doen. Hij stelde echter teleur in de koers, die zijn grote klap stuk had moeten worden van de winter, de Prix d'Hiver in Sterrebeek. Een uiter mate spannende koers is hier zeker ln het verschiet. Verder ls er een Grote Maartprijs, een nummer over 2920 meter voor de midden klasse. Dat is wel Interessant, want het gebeurt niet zo vaak. dat deze klasse een echte koers voor stayers heeft. Brün Beer heeft door zijn zege van dinsdag zijn plaatsje aan de kop verspeeld, maar hij zal toch „ln de buurt" zijn. Brown Bom ber is wel goed genoeg voor de overwin ning. de schimmel Von Brewer kan het wel weer goed doen. maar met de boch ten heeft hij het vaak moeilijk Voor de finair van het Amatricekam- pioenschap zijn vijftien paarden inge schreven; een mooi open nummer met kans voor Constant Hollandia. Het ditmaal uit slechts acht nummers bestaande programma luidt. Giant Beautyprijs (2000 m.. autostart): Elan Vital - Diane Hollandia Donna Thundera. Outsider: Dutch Pride. Oeriseprijs (2040 m>: El Hadle - Eiko T - Cyrus Scnrletprijs (2400 m.. met trio;) Dyveke D - Checkmate - Diana Sunshine. Amatrlce Winterkampioenschap (2000 m.): Constant. Hollandia - Zorro d-Aster - Bird van Hiddum. Outsider: Bianca Scotch. Grote Prijs der Winterfavorieten (2400 m.>: Germano - Carlos Pluto - Walter Hollandia Outsider: C. Alkestls van E Sllentprijs (2000 m.. autostart, met trio) Xenophon Scott - Baron Harvester G - Zaida. Outsider: Columbus. Grote Maartprijs (2920 m.): Brown Bomber - Brün Beer - Yon Brewer. Parkprijs (1600 m.. autostart) 1 Bosvink S - Arion Althei - Zila Snelste schaker van Wassenaar (Van onze sportredactie) WASSENAAR Voor deelname aan het snelschaakkampioenschap van Was senaar, dat dezer dagen werd verspeeld hadden zich 45 schaakliefhebbers opge geven. Als finalisten (de nummers 1 en 2) plaatsten zich de volgende scha kers: F. L. v. d. Berg, J. H. Blanke- spoor, mr. H. C. Blokhuis. J. v. d. Peet, mr. A. H. B. v. Zadelhoff, C. v. Dijk, drs H. B. Gerritsen, K. Hartog, A. P. M. Houtman. A Pannen, en mej. H. Samuels de Wilde. De kampioen van het vorig jaar. de heer L. A. H Enthoven, is automatisch ln deze finalegroep ge plaatst. Voor de finalistenronde werden de deelnemers in twee groepen van 6 in gedeeld. In de halve finale plaatsten zich van groep 1 de heren Blokhuis on Blankespoor en van groep 2 de lieer Hartog en mej. Samuels de Wilde. Als finalisten kwamen naar voren de heren Blokhuis en Blankespoor. LaaUtge-1 ■Pan'ten K.MP-KASTER- LEGPUZZEL Zie de krant van morgen! BEURSOVERZICHT Kon. Olie flauw in de markt TOM OKKER militair in burger, die dit weekeinde zal kunnen meedoen aan het grote internationale tennis toernooi in Zuidlaren I om Okker speelt in indoortoernooi ZUlüLAKEN De uitslagen van de donderdag gespeelde partijen in de eerste ronde van het internationale indooitennis- toemooi 111 de Prins Bemhardhocve te Zuidlaren luiden: herenenkelspel: Tom Okker versl. Geert Keyser 60 6—0; Jim Moore (Austr) versl. Ron van Gelder 6—4 6—8 6—4; Alan Mills (G-B) versl. Just Barth —5 6—3; Bob Howe (Austrl versl. Nanno Kranenborg 6—2 6—1; Bobby Wilson (G-B) versl Wim A rends 62 6—1; Piet van Eijsden versl. Niek Fleury 5—7 6—1 6—2. Bob Carmichael (Austr) versl. Marcel Deville (Belg) 9—7 6—2; Jan Hajger versl. Eddy Knol 6—4 6—2. Damesenkelspel: Elisabeth Starkle (G-B) versl. Judith Salome 6—2 6—4; Lidy Jan sen Venneboer vefsl. Jenny Ridderhof 75: 63; Fay Toyne (Austr) versl. Het ty Haas 61 6—2; Els Spruyt versl. Joyce Sluyter 6—2 6—3. noemde wist in een zeer goede nende party de heer Blokhuis te slaan en werd hiermede snelschaak kampioen seizoen 1965-66. Als beloning ontving hij van de voorzitter van de schaakvereniging. „Wassenaar" een wis selbeker en een medaille als blijvend aandenken. AMSTERDAM, Donderdag De stem ming voor de internationale waar den ls vanmiddag bij de opening licht verdeeld geweest. Het opmerkelijke feit deed zich hierbij voor, dat het aan deel Koninklijke Olie flauw in de markt lag op 152.60. tegen gisteren als slot- prijs 154.50. Deze flauwe tendentie moet geheel op rekening van Amerika wor den geschoven door het aanbod van die zijde. Hoewel dit niet ruihi was, voelde de hoeklleden er toch weinig voor alles over te nemen. Aangezien het publiek in deze hoek met kooporders praktisch verstek liet gann, leidde het Amerikaan- aanbod tot .-en (lauwe stemming. Toch Amsterdam optimistisch de koer8vormlng van SLS „slapende" naar België DEN HAAG Nadat vorig jaar voor het eerst sedert vele jaren de Scheve- ningen-Luxemburg-Scheveningenrit geen doorgang kon vinden in verband met gewijzigde verzekeringsbepalingen. staat voor dit jaar de SLS-rit weer op de autosportkalender en wel voor 16 en 17 juni. De circa 1200 km lange rit begint met een proef op Scheveningen waar na geneutraliseerd naar de Belgische grens wordt gereden. Daar heeft de ei genlijke start pas plaats en aan die grens zal ook vrijdag de eigenlijke fi nish zijn, waarna weer geneutraliseerd naar Scheveningen wordt gereden. De grote rustpauze is In Ettelbrück in Lu xemburg. Aan het rijden door Nederland is dus geen enkel wedstrijdelement ver bonden. Koninklijke Olie voor de naaste toekomst. Men durft hier zelfs in een iets linger to- tualdividend over 1965 te geloven. (Op 9 maart bekendmaking). Philips lag voor de vierde achtereenvol gende beursdag gevraagd ln de markt. Unilever lag 11 halve gulden hoger ln de markt op 109. Later op de middag moest Koninklijke Olie nog meer terrein prijs geven tot 152 AKU was byna een punt la- j gei- op 360'/-» Hoogovens werd op 447 geadviseerd tegen gisteren 449 als ge dane notering. Wall Street is lelijk van slag af. Op de forse koersdaling van dinsdag volg de woensdag wederom koersafbrokkelin- gen. In tegenstelling tot gisteren was 't vandaag in de scheepvaartsector een stuk kalmer De stemming op de staats- fondsenmarkt was doorelkaar goed prijs houdend. De nieuwste 6V< procent lening blijft zich nog steeds goed ontwikke len. Als hoogste koers werd gedaan 99 3/16 (99 1/16). Hurald Lander, de Deense choreograaf, leidt in de studio's van het Nationale Ballet te Amsterdam een nieuwe In studering van zijn grote werk Etude». Het ballet werd hier voor het laatst in 1964 uitgevoerd. In verband met een nieuwe bezetting is de première, aanvankelijk vastgesteld voor 7 maart te Rotterdam, tot een nader te bepalen datum uitgesteld

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9