Tien Toon Huwelijksceremonie op papier Toon Hermans in zijn genre op internationaal niveau Bankrover schoot 4 bedienden neer DRIEDUIZEND DOCUMENTATIEMAPPEN LATEN NIEMAND IN HET ONGEWISSE Werf in Z.-Frankrijk door arbeiders bezet ASPIRIN® VRIJUAG MAART 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 BUNDELING VAN OUD EN NIEUW Een uitverkocht Amsterdams Carré een deel van het publiek had zich zelfs in avondkledij ge huld beleefde gisteravond de officiëlo première van Toon Her mans' One Man Show ,,Tien Toon". Het werd een eclatant succes na een enigszins aarzelende inzet van deze zonnige showman die eigenlijk op overtuigender wijze dan ooit bewees een eenzame plaats in te nemen in het Nederlandse klein- kunstleven. Hiermede wordt nliet bedoeld, dat hij de enige voortref felijke kleinkunstenaar in ons land zou zijn, maar wél dat zijn genre apart is en hij daarin uniek. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Sinds 1 januari zwoegt de Rijks- flg voorlichtingsdienst aan het Nederlands huwelijk van het jaar. Het resultaat wordt thans iets duidelijker: |g in Krasnapolsky te Amsterdam liggen drieduizend H ^documentatiemappen van 200 pagina's klaar voor Bsg binnen- en buitenlandse pers. Radio en televisie be schikken over een eigen studio, schrijvende journa listen kunnen 52 telefooncellen tegelijk bestormen en een aantal telexapparaten staat gereed voor de snelste gebruiker ervan. Toona hulde, bestemd clown, die hem accepteerde. In de loop van deze week heeft Toon Hermans tijdens een persconferentie on geveer verklaard dat het bezoek aan de show wel een hele „hijs" zal zijn voor de recensenten die hem nu al ja renlang moeten beoordelen en dat een hoofdredacteur in zo'n .geval maar eens voor aflossing moest zorgen. Wij behoren tot de critici die vrijWel van de aanvang af Toon Hermans op 't artistieke spoor zijn gevolgd. Reeds vestigden wij de aandacht op hem toen hij nog stond als „bijnummer" in de Snip en Snaprevue vrij kort na de oor log. Op een bepaald ogenblik hebben we geschreven dat we de indruk kre gen dat deze kleinkunstenaar in dat milieu met het hoofd tegen het plafond zat en dat hij de gelenheid moest krijgen Wedderegeling dienstplichtigen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Jong wil nog in dit parlementair jaar, dat in ju li afloopt de nieuwe wedderegeling voor dienstplichtigen bij de Tweede Kamer indienen. De dienstplichtigen hebben reeds een soldijverbetering gekregen. De nieuwe wedde, gebaseerd op de sa larisschalen van het beroepspersonee moet volgens de door de minister ge dane toezeggingen op 1 januari 1967 gebo UW Nieuw voor Jaarbeurs UTRECHT (ANP) In de tweede helft van 1967 zal - als de rijksgoed keuring tijdig wordt verleend in Utrecht de eerste paal worden geslagen voor een gebouw dat op een na het grootste van Nederland wordt, na het groothandelsgebouw te Rotterdam. Het project vormt een onderdeel van het ontwikkelings- en uitbreidingsplan van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht en het is geprojecteerd aan de oostzijde van de Croeselaan, tussen het (in het kader van het plan Hoog Catharijne) vernieuwde station en de huidige veemarkt met daarachter de reeds bestaande jaarbeurshallen op het Croeselaanterreln. Het nieuwe exposi tiegebouw wordt 131 meter lang, 85 me ter breed en 35 meter hoog. uit te waaieren. Kort erna is hij „voor zichzelf" begonnen en vandaar is hij geëvolueerd naar de one-manshow waarvan hij er nu tien heeft gebundeld, met dien verstande, dat er ook veel nieuwe nummers in zitten. Op keerpunt Men weet het Toon Hermans staat wederom op een keerpunt. Straks zal hij zich moeten bewijzen op Broadway. Dat zal gebeuren eind september of be gin oktober. Is hij ervoor gereed? Fei telijk moet het huidige overkoepelings programma „Tien Toon" hierop 'n ant woord geven. Inderdaad Toon Hermans is in zijn aparte genre gestegen tot een internationaal niveau. Is het niet opvallend, dat in deze tijd van atoomdreiging, van verwikkelingen tussen werelddelen en tussen rassen, van tienerexplosie zónder diepgang, van vormen en fatalisme in vrijwel al le sectoren van de kunst, van benau wende massificatie dat temidden van dit alles Toon Hermans staat als een moderne romanticus f Hij appeleert aan het individu, hij vraagt aandacht voor de schoonheid van het leven, van de na tuur, gekscheert met de mensen, met hun zwakheden, met hun ijdelheden, met hün herinneringen, met hun verlangens én zingt bovenal zijn vreugde uit. Hij giet dit alles in een moderne shoiv- vorm, afgestemd op één presentator hemzelf maar desondanks breed Deze klop op het hart, mits in uit stekende tekst en muziek verklankt, moet internationaal aanslaan, want de vermelde kenschetsen van de moderne tijd zijn overal. Zelfs al zou Broadway hem straks afwijzen, dan nog is deze Nederlander een kleinkunstenaar van Internationaal formaat, die het later rustig weer kan proberen. De zonnigheid komt in „Tien Toon" uitstekend tot gelding. Zijn liefde voor het leven wordt voortreffelijk uitgezon gen en uitgebeeld in zijn openings- en sluitingstune „Een plek om lief te hebben". Oude bekenden Vanzelfsprekend komt men enige ou de bekende tegen, o.a. het Konijn en „Mediterranéezo blauwMaar er zitten ook uitmuntende nieuwe num- We denken met veel genoegen terug aan „Ze lagen van elkaar te dromen" (over gefrustreerde liefde) „24 rozen voor Jou" (romantiek op peil) en „Ask the gentleman in the corner what he's drinking" een verbluffend goed ver- amerikaansd Limburgs liedje) en „Er was eens... een clown" (goed, maar te lang). Zijn alle nummers even sterk? Be slist niet. Het komt ons voor, dat Toon Hermans de parodie op de liefde „De ballade van Sjaan en Sjon" rustig kan laten vallen en dat enkele van zijn con- Meisje weigerde Siciliaanse ROME (Reuter) De christen-demo cratische afgevaardigde Franco Evan- gelisti heeft in het Italiaanse parlement de minister van Binnenlandse Zaken om bescherming gevraagd voor een 19- jarige Siciliaanse, die de ongeschreven wetten van haar eiland heeft overtre den door te weigeren met de man te trouwen die haar ontvoerde en gedu rende een week verborgen hield. Weten de dat volgens de Siciliaanse zeden een „onteerd" meisje niets anders kan doen dan met haar ontvoerder te trouwen ging de man naar de vader van het meisje en vroeg om haar hand. Zij wei gerde, gesteund door haar vader, en de verliefde ontvoerder werd naar de ge vangenis gestuurd. Sedertdien maakt de bevolking van het dorp waar een en ander plaatshad het meisje en haar fa milie het leven zuur. (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! Toon Hermans heeft in deze „jubi- leum"-show een Engelse assistente, Sel- ly Seyd. Gelukkig mag ze iets doen, o.a. wat pantomime, waardoor ze enigszins aan haar trekken komt. Deze zwenking van Toon naar wat meer armslag voor de assistente is niet alleen aangenaam voor de betrokken artieste, maar óók voor de show. Een voortreffelijk sextet van musiei staat hem terzijde, namelijk Govert van, Oest (zijn „veteraanbegeleider"), Rob- by Pauwels (gitaar), Tonny Nüsser (slagwerk), Hans de Ruyter (trombo ne), Jan Huydts (bas) en Coen van Nas sau (vibrafoon-accordeonorgel). De show van Toon Hermans betekent een explosie van vermaak, vooral als aan enkele gemaakte kritische kantte keningen door hem gevolg zou worden gegeven. De grandioze ervaringen heb ben ons geleerd, dat u er geen spijt van zult krijgen. p. v. d. Vk. PATER GABEL MEENT: Nog te veel geheimdoenerij in de Kerk MUNCHEN (KNP) Op een congres in München heeft pater Gabel, alge meen secretaris van de Union Interna tionale de la Presse Cathollque gepleit een grotere onafhankelijkheid van de katholieke pers ten opzichte van de hiërarchie. Hij betoogde, dat de dialoog met de wereld alleen geloofwaardig kan zijn, als die dialoog ook binnen de Kerk gevierd wordt. Onafhankelijk van de hiërarchie zijn standpunt bepalen heeft niets met ongehoorzaamheid te maken, het stelt alleen de oude opvatting van gehoorzaam orders uitvoeren op losse schroeven. „Er is tot op heden te veel geheimdoenerij in de Kerk geweest; de ze kan niet gehandhaafd blijven, omdat publiciteit een hoofdfactor in de tegen woordige beschaving is geworden". NRU-NTS klaar voor grote start Intussen staan op het kantoor van de Rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag de telefoons nog steeds niet stil, worden iedere dag opnieuw een niet meer te tellen hoeveelheid besprekingen gevoerd en pendelt een aantal ambtenaren regelmatig tussen Den Haag en Amsterdam op en neer. De wereld wacht per slot van zaken op ieder nieuwtje, dat rond en van het huwelijk .van het jaar te vertellen valt. Het Amsterdamse Krasnapolsky verwacht zo'n kleine duizend radio- en t.v.-reporters en binnen- en buitenlandse jour nalisten. Het kleinst denkbare aantal van hen kan toegang I Paul de Waart de nog altijd krijgen in de Westerkerk en op I befaamde K.R.Q -radioreporter het stadhuis van Amsterdam. De overigen moeten zich tevre den stellen met de radio en he1 grootbeeld t v -scherm in Kras napolsky, met het nieuws dat zij ontvangen van hun met walkie-talkie uitgeruste collega's en met de documentatiemap pen van 200 pagina's. Iedereen is beloofd, dat hij alles, maar dan ook alles van en rond de plechtigheden te weten zal komen. En daarop vertrouwt iedereen dan maar De P.T.T. zwoegt Intussen ver der. De 52 telefooncellen in Kras zijn zo goed als klaar, de telexen staan al proef te rate len en de radio- en t.v.- cabines kunnen zo besprongen worden. Links en rechts sleute len. draaien, lassen en solderen de P.T.T.'ers rustig verder in de chaos, die langzamerhand naar zijn toppunt raast. treedt op als intermediair tus sen N.R.U.—N.T.S. en de Rijks voorlichtingsdienst. Hij heeft praktisch alles al geregeld en voor wat hem betreft kunnen de reporters op staande voet beginnen. Er kan menselijker wijze niets meer verkeerd gaan in de non-stop-reportage, die tientallen radio- en t v - verslag gevers met een veelvoud van cameralieden en technici op "i maart moeten verzorgen. De Brit Hof ts- snippers Behalve de j.000 militairen langs de route, zullen in Atnsterdam op de been zijn. 1200 man marechaussee, ruim 1700 man rijkspolitie en 1000 man gemeentepolitie. Een deel van de politiemensen loopt in Van de koninklijke gastqn komt morgen al op Schiphol aan prinses Christina van Zweden. Maandag komen prins Juan Carlos van Bourbon en echtgenote, de koning van Griekenland met de koningin prinses Irene van Grieken- Overzicht van de regie pos it ie van waaruit de beelden voorde gehele wereld wordqn uitge- N.R.U. zorgt ook nog voor het geluid voor N.T.S. en Poly- goon-Profilti. De N.T.S. heeft goed licht nodig en daarvan profiteren dan weer de foto grafen. „Een zeldzaam goede samenwerking onder elkaar", zegt Paul de Waait triomfan telijk. Hij verzorgt met twee collega's de gesproken tekst in Krasnapolsky. voor de buiten landers, die door drie tolken in Frans. Duits en Engels vertaald .Het loopt voortreffelijk" Is ook de mening van P.T.T.-woord- land. Dinsdag arriveren prinses voerder Vervoort. De planning Benedikte van Denemarken en is zeldzaam goed geweest. Twin- prins Herald van Noorwegen, tig P.T.T.'ers werken aan telc- Daags voor 't huwelijk komen fcxverbindingen en de Aga Khan, prinses Manna Achter de Westerkerk, de Keizersgrachtzijn aan zenders voor telefoto' vaste P.T.T.-ploeg verzorgt de terhnisehe voorzieningen van de N.T.S. Amsterdam haalt straks de hele wereld binnen, via directe re portages of via programma's, die dezelfde dag opgenomen worden en 's avonds nog de lucht ingaan. Eurovisie neemt een deel over en Polygoon- Profilti moet met een extra grote ploeg werken om aan de vraag uit een groot aantal lan den naar kleurenfilms te kun nen voldoen. Intussen staat Amsterdam ge reed met een aantrekkelijk toe- sch programma voor de buitenlandse bezoekers. ..Als Nederland in het nieuws komt, dan Amsterdam maar eens a", redeneert de hoofdstad. Kent en prinses Alexandra van Kent en de koning en ko ningin van België. Draaimolens, poffertjeskramen, hoofden van jut. luchtschom- mels en dergelijke „hinderlijke en schadelijke" vermakelijk heidsinrichtingen zullen bij dr feestelijkheden in Amsterdafk wordeti geweerd. Met de bouwvakkers valt het op 10 maart toch nog mee. Het hele bouwbedrijf heeft een vr(je dag verordend. Er wordt niet gewerkt. Alleen de schil ders hebben geen uniforme regeling getroffen. In verband met de sluiting van kantoren en bedrijven zullen de spitsuren ntul t die rijden, thuisblijven. Wel >i gehouden voor de lijnen Amsterdam. (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! Nederland niet uit NAVO (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland denkt er niet aan uit de NAVO te treden. Vol gens minister De Jong kan hiervan zelfs geen sprake zijn. Voor de veiligheid, die Nederland nastreeft is de NAVO zijns inziens zelfs essentieel. De minister, die dit in van antwoord op zijn begroting-1966 aan de Eerste Kamer meedeelt, wijst nog op het algemeen verbreid misverstand, dat het Atlantisch pact, waarmee de NAVO een feit werd, in 1969 afloopt. Het verdrag is namelijk voor onbepaal de tijd aangegaan. Wel kan ieder lid van de NA\fo in 1969 het lidmaatschap opzeggen, wanneer hij een opzegter mijn van een jaar in acht neemt. De Rotterdamse Kunststichting be legt op maandag 14 maart in 't Histo risch Museum, Korte Hoogstraat 31 Rot terdam, een bijeenkomst ter herdenking van de onlangs overleden dichter An- thonie Donker. Sprekers zijn prof. dr. Karei Meeuwesse en dr. O. Noordenbos. Ton Lutz zal voordragen uit het werk van Anthonie Donker. Gesteund door burgemeester en aartsbisschop Van onze Parijse correspondent PORT-DE-BOl'C' Bij de scheeps- bouwwerf van Port-de-Boue in Zuid- Frankrijk is het conflict tussen directie en arbeiders plotseling dramatisch ge worden. Als van heide kanten en ook door de regering in Parijs geen ver standige maatregelen worden genomen, gaat het daar hard tegen hard. En Is geweld niet uitgesloten. De directe oorzaak is het schip Pro- 1 vence, dat kortgeleden met veel pijn en moeite, maar zonder champagne van stapel is gelopen. De arbeiders hebben de tewaterlating een tijdlang belet, om dat ze vreesden dat het schip, eenmaal in het water, op een naburige werf in La Ciotat zou worden afgebouwd. Na veel onderhandelingen en beloften van de regering liep het schip toch te wa ter. maar tenslotte bleek Le Provence toch naar La Ciotat te vertrekken. Dit heeft bij de arbeiders 'n re belse stemming gewekt: zij maakten korte metten en bezetten de scheeps werf. Uit Marseille arriveerde gisteroch tend een ploeg arbeiders om het schip los te maken, maar de werfarbeiders weigerden hen de toegang. De ploeg keerde onverrichterzake terug. De di rectie evenwel sloot de werf wegens contractbreuk en staking van de arbei ders. Alleen de werkwilligen mochten blijven. Slachtoffers moesten in rij staan PHILADELPHIA (UPI) Beu grijs harige man van ongeveer veertig jaar heeft In Philadelphia een overval ge pleegd op het kantoor van een finan cieringsmaatschappij. Hij liet de zes kantoorbedienden zieli opstellen te gen een muur en schoot er twee van dood. Twee werden gewond. Hij ont kwam met een geldsl>edrag waarvan de omvang niet bekend Is. Volgens de politie was er van de zijde van het personeel naar alle waarschijn lijkheid geen provocatie geweest. Drie bedienden, twee meisjes en een man, kregen kogels in het hoofd. De 19-Ja- rige Carol Zeidner t-n de 24-jarige Louis Goldberg, overleefden dat niet. Het derde in het hoofd getroffen slachtoffer, de '20-jarige Ann Flanagan werd in een ziekenhuis geopereerd. De man betrad het gedeelte van het kantoor waarin Carol Zeidner, Ann Fla nagan en Louis Goldberg zaten. Onder bedreiging met zijn vuurwapen dreef hij hen in het kantoorgedeelte van de directeur en onderdirecteur, laatstge noemde werd bij een volgende schiet partij in linkerarm en rechterdij getrof fen. De directeur ontkwam aan kogels door zich op de grond te laten vallen. Er waren op het ogenblik van de over val geen cliënten in het pand. KXI P-It ASTER LEGPUZZEL Zi« de krant van morgen! (Advertentie) VOOR ALLE RIJBEWIJZEN Dit heeft de solidariteit onder de ar beiders in de hand gewerkt: de werven van La Seyne en La Ciotat verklaarden zich solidair en lieten weten het schip niet te zullen afbouwen. Men vreest nu een groot conflict; politietroepen liggen dicht bij de werf, en geweld is niet uit gesloten. Dan zou bloed kunnen vloeien en het conflict kunnen overslaan naar geheel Frankrijk. De communistische burgemeester van Port-de Bouc komt op voor de ar beiders en voor de hele stad. Datzelfde doet mgr. De Provencheres, aartsbis schop van Aux-en-Provence, die op een stakingNhljccnkoniHt heeft gezegd dat de Kerk het recht van de arbeiders op werk en leven erkent. Er staan stoffe lijke belangen op het spel, zei hij, waar mee men rekening zal moeten houden. In Frankrijk is slechts plaats voor 3 of 4 grote scheepswerven, en de kleine werven die niet meer meekunnen moe ten verdwijnen. Men heeft dit geruime tijd zien aankomen, maar niet tijdig maatregelen genomen om arbeiders te herscholen. Daar komt bij dat de arbei ders zich behandeld voelen als onmon dige kinderen, want medezeggenschap moet men in Frankrijk met een kaars zoeken. Fusie van drie N.V.V.-bonden lagelijk.se besturen irantpersoneel. cl»- ""C ui'lSÏ t»k»ndp. openstelling hotel-, i algemene bedrijfsboAd voedings- notmiddelen en de algemene bedrijfs- bond voor tabaksverwerkende Industrie- en. Onderwerp van het gesprek was de mogelijkheid van een fusie omwille van een betere efficiency. De drie bonden staan daar positief tegenover Als de fusie doorgaat, ontstaat een nieuwe be- drijfsbond van ruim 22.000 leden. Het NVV telt thans 19 aangesloten bonden het NKV 24 en het CNV 25. WASHINGTON (Reuter) De „kei zerlijke tovenaar" Robert Sheiton en nog zes leden van de Ku Klux Klan zijn officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens minachting van het Congres. De leiders van de Ku Kiux Klan hadden geweigerd hun gegevens in handen te geven van de commissie voor on-Amerikaanse activiteiten van het Huis van Afgevaardigden. daar staat BAYett achter DUX OVER SEMINARIES Eigenbelang boven het streek belang DEN HAAG In het pas verschenen nummer van Dux wordt de aandacht ge vestigd op de moeilijkheden, die thans overal ontstaan rond de kleinseminaries, die officiële erkenning hebben gekregen. Volgens hoofdredacteur, Brentjes staan z(j een evenredige onderwjjsspreiding In de weg. Hjj dringt dan ook aan op het nemen van de imatrereien, die nodig zijn. om aan alle jongens en meisjes de beste onderwijskan-en te bieden. Dr? SM berg stelt dp vraag of semina ries. die zich openstellen en streekschool worden, wel passen in de regionale plan ning Hij bepleit de noodzaak van over leg tussen de seminarieleiding en het vhmo. De aangeduide problematiek noemt Solburg bijzonder actueel in het bisdom Den Bosch, waar de klein seminaries elkander verdringen Pmf Huisman noemt in zijn bijdrage drie redplanken, die de steeds slinkende kleinseminaries kunnen aangrijpen: fu sie met andere seminaries, hetgeen slechts uitstel van executie be- semlnarles leerlingen uit de omgeving, hetgeen tot nog toe lukraak ls geschied en met name In de Brabantse onderwijsverhou- dingen-een acute crisis heeft geschapen; en tenslotte fusie met andere vhmo seholen. Huisman verwijl de kleinseminaries dat /.e meer bedacht zijn op hun eigen voortbestaan dan op het belang van het katholiek vhmo in een bepaalde streek Met name de toelating van meisjes tot het mlddplbnar onderwijs wordt niet ruim genoeg aanvaard. Volgens Huisman ls het seminarie een ten dode opgeschre ven instituut. Het zal in de toekomst slechts als normaal internaat kunnen fungeren, dat zelf over diverse school typen beschikt of deze bij de hand heeft op naburige instellingen. (Advertentie) Een platenbon is- altijd raak!

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7