de oude Wester NOODREMMEN AMSTERDAM WACHT ZIJN PRINSELIJK BRUIDSPAAR Aan de voet a van Drie trefpunten in trotse hoofdstad M Westertoren Toere: Nkroemah is president van Guinee VRIJDAG 4 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ET man en macht is de Wester kerk een opknapbeurt te geven, voordat daar op 10 maart het huwelijk van prinses Beatrix ingezegend wordt. Het fraaie gebouw, door drie grote gemeentelijke kunstenaars in de eerste helft I van de zeventiende eeuw ge- I bouwd, had het wel nodig. I Bezongen in veel liedjes over 3e Jordaan, staat de Wester toren toch net buiten die stadsbuurt. Hij staat aan de •and van de grachtengordel die Amsterdam bij de stads- tegenwoordig ook zijn Nationaal l Uitleg van 1612 werd geschon ken, een stadsuitleg, die door de vele slopingen dwong om ook er buiten woningen te bouwen. De grachtengordel zelf. Heren-, Keizers- en I Prinsengracht, was voor de patriciërs; de huizen aan de overkant van de Prinsen- I gracht gingen naar de bur gerstand en vormen de Jor- ,,'n Kalverstraatje maakten' Meester-beeldhouwer Hen- ZIET GRIJZE MUREN WIT WORDEN (Van onze correspondent Voor elke Amsterdammer is de Dam met zijn paleis en Monument hèt middelpunt 1 van de stad. Bij duizenden heb ben ze er gestaan bij allerlei gebeurtenissen in het leven van de Oranjes. Bij duizenden hebben ze er geflaneerd, als ze 1 Bij duizenden trekken ze er ook langs in het vrije uurtje tussen de middag. De Westertoren is voor iedere Amsterdammer een wat sentimenteel maar on ontbeerlijk stuk stadsbeeld, ledereen is er zich van bewust, dat het de meest bezongen toren van het land is, iedereen die enige tijd uitzijn stad is weg geweest, voelt zich weer kip- drick de Keyser is de i die het oorspronkelijke ont werp voor de Westerkerk maakte. Hij was katholiek, maar wat deed het ertoe? De kerk werd door de gemeente gebouwd en dus zorgden dé gemeentelijke diensten voor ontwerp en uitvoering, ook al was de Westerkerk voor de protestantse eredienst be stemd. De Keyser heeft zijn Wester kerk duidelijk ontworpen naar rooms model. Htf heeft haar nooit voltooid. De eerste steen werd gelegd in 1620. Maar reeds in 1621 stierf hij en zijn ontwerp werd onmid dellijk ingrijpend gewijzigd. Toch heeft die wijziging het „roomse" karakter van het gebouw niet weg kunnen werken. Pas in 1631 was de kerk gereed en werd er de eerste dienst gehouden. De toren was toen nog niet klaar, die was eerst in 1638 afgebouwd. Een bewogen geschiedenis heeft de kerk niet gehad. Het enige ernstige feit was het kinderen bestemde galerij tij dens de preek op 27 juni 1704. Zes kinderen werden toen gedood en gewond. Grote namen zijn verder met de kerk slechts verbonden doordat Rembrandt van Rijn er begraven ligt en zijn zoon Titus. Ook Lucas Bols, die op de in het verlengde van de Westermarkt liggende Rozen gracht zijn likeurstokerij ,,'t Lootsje" had, vond er zijn laatste rustplaats. Praalgra ven zijn er in de kerk niet. Binnen de kerk is misschien net meest opvallende de licht val. Door de 38 raamvlakken stroomt het licht de kerk binnen, sterk maar onopval lend gereflecteerd door de witte muurvlakken. Overi gens waren die muurvlakken wel wat grijs geworden de laatste tijd, maar schilders en stukadoors werken hard om ze weer wit te maken. Een liturgisch centrum is er niet. De preekstoel zit ergens tegen een pilaar aan, als in vele middeleeuwse kerken. De trots van de kerk vormen de prachtige koperen licht kronen. Men gaat ze nu na om ze allemaal van nieuwe lampen te voorzien. De uit grafstenen bestaande vloer wordt met een houten vloer bedekt. lekker, als hij vanuit de trein, van de autowegen of vanaf het IJ over de boogkap van het Centraal Station heen de Wes tertoren terugziet. Van liet stadhuis weten de meeste Amsterdammers niet veel: in hun ge voelsleven speelt het bijna geen rol. Na tuurlijk weten ze wel, dat. het gebouw Een dichte nevel, zo u wilt een waas van geheimzinnigheid, hangt over de Dam en rond het paleis. Het lijkt er stiller dan anders. Maar de schijnwerpers van pers, radio en televisie, van aller ogen, richten zich straks des te feller op dit stuk hoofdstad. niet voldoet en dringend moet worden door iets beters hun hart zijn ze ervan overtuigd, dat het met dat. nieuwe stadhuis nooit of pas in een verre toekomst verder zal komen dan plannen. Wel weten er rondom het stadhuis met zijn smalle grachtkant en nauwe aangrenzende I straten altijd verkeersopstoppingen Paleis, stadhuis, Westerkerk. plotse ling zijn ze tot nieuwe actualiteit ge komen, nu prinses Beatrix haar huwe lijk in de hoofdstad gaat sluiten. En re ken er op dat de Amsterdammers ei heel erg trots op zijn. Want als hoofd stad voelt Amsterdam zich maar schan delijk verwaarloosd. Natuurlijk weten heel veel Amsterdammers wel, dat Ne derland volgens de letter van de wet helemaal geen hoofdstad kent, maar zij voelen zich desondanks toch hoofd stedelingen, want hun stad, daar zijn zij overtuigd, is in de geschiedenis, in het culturele leven, in de zakenwereld de voornaamste stad van het land. Een gunst Staatkundig merken de Amster dammers echt niet veel van hun hoofd stad-zijn. De grondwet schrijft alleen voor, dat de koning binnen de stad Am sterdam moet worden ingehuldigd. Maar hoe vaak ia een dergelijke in huldiging in deze eeuw voorgekomen? Twee keer: Wilhelmina in 1898 en Ju liana in 1948. Zeker, koningin Wilhel mina resideerde elk jaar een week of veertien dagen in het paleis op de Dam en ging vandaar wel eens winkelen in de Kalverstraat. Maar dat was een gunst en koningin Juliana heeft die ge woonte niet voortgezet. Daarom zijn de Oranjefeesten ge beurtenissen om jaloers naar te kijken. Krijgt het naar de mening van de Am sterdammer styve" Den Haag weer een kans, zoals bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard? Of blijft alles beperkt tot paleis Soestdijk en het landelijke Baarn, dat voor een Amsterdammer toch eigelijk niet meer is dan een misschien wat groot boerendorp? En juist die „concurren tie", door Den Haag en Baarn de hoofd stad aangedaan, maakt dat Amsterdam zich echt wat verwaarloosd voelt. Daarom deed het de Amsterdammer deugd, toen niet alleen de inhuldiging van de nieuwe koningin, maar ook de troonsafstand in 1948 binnen zijn wal len plaats vond. En al mag er dan veel herrie zijn geschopt in Amsterdam door Amsterdammers, die tegen het huwe lijk van prinses Beatrix ageerden, het gaat toch maar om een heel kleine groep. De overgrote meerderheid ziet in de keuze van Amsterdam opnieuw een bekrachtiging van de positie als hoofdstad. De overgrote meerderheid zal zich weer proberen te vergapen aan het sprookje van bereden escortes in staatsie-uniformen, omzwermend een stoet van koetsen of auto's gevuld met koningen- en prinsen in kleurrijke kle dij. De overgrote meerderheid verlangt weer naar de „lichies" langs de grach ten en zal zo niet luid zingen dan toch in het hart het gelukkige gevoel hebben: er is maar één groot-Mokum. Achtste wereldwonder Nogmaals, het stadhuis speelt geen rol in het volksleven, hoe belangrijk het gebouw voor de stad ook is. Zeker iedereen is er wel eens ooit geweest om een paspoort af te halen of te trouwen. Maar verder „doet" het een Amster dammer niets, helemaal niets, zelfs de hoogedele naam „Prinsenhof" spreekt de Amsterdammer nauwelijks aan. De Dam, ja die is belangrijk. Daar kun je duiven voeren bijna als in Ve netic. Daar komen elk jaar op de avond van de vierde mei de duizenden, de do den herdenken. Daar kun je hossen op koninginnedag. Maar het paleis op de Dam is bijna het hele jaar door een koud en dood monument in steen, waar je als rechtgeaard Amsterdammer trots op kunt zijn, trots op moét zijn, want het is toch het „achtste wereldwonder", maar dat pas tot leven komt, wanneer ■kelijk een of meer koninklijke be- s aanwezig zijn. Dan staan de Am sterdammers naar het belang van de gebeurtenis en de tijd van de dag er bij tientallen, honderdtallen, duizendtal len of het hele plein vol. Om maar een glimp op te vangen van schitterende uniformen, om maar de kans niet te missen dat de koninklijke familie op het balkon komt, of om alleen maar even in zwarte hofauto met prins en prin- !S voorbij te zien flitsen. Paleis, stadhuis, Westertoren let wel: een Amsterdammer zegt nooit Spoorwegtrofeeën j °P Romer van Alkmaarder van de sloper I11 de kamer van de 21-jarige Huib Grootes in Alkmaar, lijkt maar toegestaan. De stoel naast zijn bed is gesierd met bet bordje „zitplaats vooi treinpersoneel", andere bordjes herin neren ons eraan, dat we binnen do ra men moeten blijven, dat de enige deur geen uitgang is, dat we niettemin deze - deur steeds vrij moeten laten. In ver- Westerkerk zijn .Ie drie middelpun- 8chmende toonaarden worden we erop - het huwelijk van prinses Bea- ^wezen dat we niet motren roken en trix. maar hoe ze kwijnen of lev het gemoed van de Amsterdammers is deze schets toch eigenlijk niet tot ui- j tiëns ting gekomen. Want alle drie, hoe be- langrijk ze ook mogen zijn, zijn toch ei- lorigheid genlijk maar onderdelen van de hoofd stad, die zo dankbaar is, thans weer' koninklijke stad te zijn. worden verzocht „bet closet tijdens het oponthoud op dp sta te gebruiken" wordt het ons gortig en zetten we van louter ba- rode pet op en blazen wc op een rangeerhoorn. Dit nu is 'n vorm van baldadigheid die bij de Nederland se Spoorwegen voor een leek niet mo gelijk zou zijn. maar die in de kamer Zes landen weg uit Addis Abeba ADDIS ABEBA (U.P.I./A.F.P.) Pre sident Sekoe Toere van Guinee heeft gisteren verklaard tc zijn afgetreden ten gunste van Kwame Nkroemah. de afge zette president van Ghana, die thans in Guinee verbluft. President Toere heeft dit niet gedaan voor Nkroemah persoon lijk, maar in het belang van het Ghanese volk. aldus de reizende ambassadeur van Guinee, Diallo Abdoelaye. op de Afrikaan se conferentie in Addis Abeba. Maai" waarnemers in Londen en Was hington geloven dat.Toere niet werke lijk is afgetreden en slechts een eretitel aan Nkroemah heeft aangeboden om hem een stem te geven voor de orgdnisatie van Afrikaanse eenheid. De ambassade van Ghana in Washington heeft gezegd dat het nieuwe presidentschap Nkroemah wel zwaar moet vallen, omdat hij geen Frans spreekt. Ghana is een voormalige Engelse kolonie. De ministerconferentie in Addis Abeba lijkt alle belang te verliezen nu zidh al zes belangrijke staten hebben terugge trokken uit solidariteit met de afgezette Ghanese president. Na Mali. Guinee, Tan zania en Egypte -hebben vandaag ook de delegaties van Algerije en Somalië v«- hun regeringen opdracht gekregen te ver trekken. Alleen Algerije tikt zich terug omdat het niet eens is met de besluiten die donderdag zijn genomen met betrek king tot Rhodesië, het voornaamste pro bleem op de conferentie. Op de conferen tie is een ontwerpresolutie van achttien landen aangenomen, waardoor volgens sommige deelnemers dc decemben esolu- tie over het verbreken van de betrekkin gen met Engeland is ontkracht. Ethiopië, gastheer van de conferentie, heeft nog een pleidooi gehouden voor hulp aan Zambia bij moeilijkheden die voortvloeien uit de sancties die aan Rihodesië zijn opgelegd. „Als Zambia instort kunnen we wel opgeven en erkennen dat wc in onze zending gefaald hebben", aldus de minis ter van Buitenlandse Zaken van Ethio pië. Ketema Yifro. Kard. Castaldo overleden VATICAANSTAD. (K.N.P.). In zijn bisschopsstad overleden: kardinaal-aarts bisschop Castaldo (75) van Napels Door de dood van deze aartsbisschop, die onder Paus Joannes kardinaal werd. telt het •ollege van kardinalen nog 98 leden, onder c 28 Italianen. Weer pasjes voor Berlijnmuur BERLIJN. 111.PM Oost- en West- bcrlijnse onderhandelaars zijn 't in West- Berlijn eens geworden over een pasjesre geling voor de Berpjnse Muur tijdens de paas- en pinksterdagen voor familiebc- Een woordvoerder van het Westberlijnse stadsbestuur zei dat het akkoord over enkele dagen ondertekend wordt. De par tijen zijn nog niet bereid bijzonderhe den bekend te maken. Sedert de muur op 13 augustus 1961 is opgetrokken, is zes maal een pasjesovereenkomst van kracht geweest, tot dusverre de laatste maal bij dc jaarwisseling naar 1966. Troepen tegen Mizostam NI-W-DELHI. IU.PJ.). Indiase troe pen. per helikopter aangevoerd om een eind te maken aan een opstand van leden van de Mizostam in de staat Assam, heb ben gisteren hun operaties voortgezet. Eerder deze week hadden ongeveer dui zend stamleden verscheidene aanvallen op belangrijke punten gedaan, zoals in de nacht van 28 februari op het telegraaf kantoor. op een gewapende post en afge lopen woensdag op het belastingskantoor De leden van de Mizostam leven in de nabijheid van de Nagastam die enkele jaren geleden tevergeefs heeft getracht haar onafhankelijkheid uit te roepen en staat te vestigen. van Huib Grootes een koud kunstje Is, doodeenvoudig omdat Huib als verza melaar van alles wat zich op, tussen of langs de rails bevindt, over alle at tributen beschikt om op een zo realis tisch mogelijke manier „spoortje te Het ls boeiend door Huib Grootes te worden geleid langs al die bordjes met ge- en verboden, waarvan er vele uit de tijd zijn, en andere een aangepaste tekst hebben gekregen. Bij Huib Groo tes worden we er nogmaals op gewe zen, dat de Nederlandse Spoorwegen ook in details bij de tijd is gebleven, want we vinden er bordjes „Niet openen on der den rit". „Niet openen tijdens de rit". We lezen er: „Verboden te roo- ken", „Verboden te roken" en het thans gebruikte „Niet roken". Van èlle tijden echter is de keiharde zin „Misbruik wordt gestraft". Dat lazen onze voorou- nazaten bo- ZES JAAR OUD Toen Huib nog maar een broekeman- j netje was, om precies te zijn zes jaar, sloeg hij al fanatiek aan het kranten knippen. Overal waar hij een foto kon ontdekken die iets met de spoorwegen te maken had, hanteerde hij de schaar en in een mum van tijd had zijn ka mertje geen behang meer nodig. De hele wand hing vol. Toen de jaren van verstand kwamen, begon Huib orde te scheppen in zijn verzameling. De pla ten werden van «ie wand gehaald e n netjes ondergebracht in plakboeken. Toen hij er tien vol had. was ook daar de lol af en nu heeft hij de ideale op- bergmethode gevonden. Foto's en knipsels worden nu onder gebracht in ordners, netjes gerang schikt naar onderwerp: elektrische tractie, stoomtractie. diesels, stations, ongelukken uit vroeger jaren, Bello, spoorbruggen, en -bouwwerken, personeel, beveiliging, vernielingen in de laatste oorlog, goederenwagens en diversen. Het valt Huib niet zo moeilijk om de spoorwegontwikkeling van de laatste ja ren op de voet te blijven volgen, het spreekt vanzelf dat het hem meer moei te kost materiaal uit vroeger jaren op de kop te tikken. Samen met een vriend die al even spooiweg-minded is, stroopt hij daarvoor ruilbeurzen af. Al vindt hij daar zelden mensen die dezelfde hobby hebben als hij. vaak slaagt hij er toch in met oude ansichtkaarten en an der documentatiemateriaal naar huis te komen. ?E kusse tot zelfs drie noodremmen NAAR DE SLOPER De successen op de ruilbeurzen zijn af te meten aan de vele duizenden fo to's, waarvoor natuurlijk ook andere bronnen werden aangeboord. Voor het verwerven van alle mogelijke bordjes wendt Huib Grootes zich tot dc sloper. Zo gauw hij verneemt dat er weer treinen hun laatste levensdag gaan be leven, reist Huib naar de sloper. Wat 1 i veinouele kernachtige dc N.8, Bordjes, die de n de oude boemeltreinen maakten in de doolhof op en langs de rails. hij deukt te kunnen gebruiken, zoekt hij bij elkaar, de zaak wordt gewogen en Huib betaalt de oud-ijzerprijs. „Dit is mijn vaste gewoonte geworden. Ik houd niet van bedelen. De juiste ma nier is naar mijn mening kopen en ruilen". „Er zijn dingen bij die in de verkoop ongetwijfeld enorm veel zouden op brengen. maar voor mij zijn ze natuur lijk met geen goud te betalen". En als wij hem dan vragen ons een paar din gen te noemen, waarvoor elke spoorweg - verzamelaai graag goed geld zou neer tellen, dan wijst Huib naar een carbid- lantaarn, een olielantaarn een „spoor boekje" vun 1925. Hij toont ons ook de gedenkpenning die er werd geslagen bij het 75-jarig bestaan van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij in 1914 en laat vol trots de medaille zien die herinnert aan „de eendrachtige opvol ging van het stakingsbevel. 17 septem ber 1944". Maar al heeft Huib „alles" wat maar iets met de Spoorwegen te maken heeft in zijn verzameling voorhanden, ieder een zoekt in zijn collectie toch ver geefs naar de „pannekoek". „Nee", zegt Huib officieel, „een vertrekstaf bezit ik nog niet". Hij zal er ongetwij feld komen, daar zijn we zeker van. Al zou Huib. «iie sinds eind 1963 bij de Nederlandse Spoorwegen werkt, er voor moeten wachten tot hU zelf nog eens stationschef wordt.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5