Chesterfield ARKA-DIRECTEUR GEHULDIGD BIJ AMBTSJUBILEUM HOLTHAUS Oostenrijk gaat naar de stembus Perschef van R.V.D. voelt zich kop van Jut Concilie kostte! 27 miljoen Organisatie gemaakt tot levenswerk geraffineerd naïef Radioactieve aarde uit anje naar YS Sp Di VERWIJTEN VAN PvdA AAN ADRES VAN KVP Moeilijkheden voor Moro UITZENDING VAN DIËTISTES WOENSDAG 2 MAART 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 VATICAANSTAD (UPI) Het twee- I de Vaticaans concilie heeft ongeveer 4.5 miljard lire (dit Is 27 miljoen gul den) gekost, zo weet het in Vaticaan stad verschijnende tijdschrift Osserva- tore della Domenica te melden. Het nummer van deze week is geheel ge wijd aan het. concilie, dat op 8 decem- cember j.l. eindigde. Uitgebreid wordt ingegaan op alle aspecten van de kerk vergadering, er worden statistieken ge geven en zelfs enige grapjes over het concilie verteld. Ook de financiële zijde van het con cilie krijgt in de Osservatore della Do menica alle aandacht. Aan hulsvesting voor de bisschoppen werd 9 miljoen gul den besteed. Telkenmale vergoedde het Vaticaan de reiskosten van ongeveer 1000 bisschoppen, van wie de meesten van buiten Europa kwamen; kosten: achteneenhalf miljoen gulden. Bijkomende kosten liepen op tot 2,4 miljoen gulden voor werkzaamheden in de St.-Pietersbasiliek zoals het plaat sen van telefoons, speciale verlichting, luidsprekers en televisiebenodigdheden. Aan het drukken van officiële uitgaven en dergelijke werd 22 miljoen gulden gespendeerd. Verder waren alle deelnemers aan het concilie verzekerd, werden in de St.-Pieter speciale eetgelegenheden ge maakt en moest een volledige lijst van personalia van de bisschoppen worden opgesteld. Dr. W. J. J. Dijsselbloem (Van een oneer verslag gevers) DEN HAAG „Vandaag prijs ik je om jezelf, om je onschatbare verdiensten voor de ARKA, de Arkadiers, het gehele overheidsperso- leel en het algemeen belang". Mr. G. A. A. M. Boot, algemeen voorzitter van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging ARKA, besloot met deze woorden gistermiddag zijn toespraak op het bureau van de ARKA te Den Haag tijdens een receptie, die werd ge houden ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van dr. Wr J. J. Dijsselbloem, directeur van het ARKA-bureau. Voortaan steekt u heel gewoon een wereldberoemde sigaret op.. ...the famous taste of New York! Mr. Boot vond het niet gemakkei ijk om de persoonlijkheid van de jubilarus in en kele woorden te kenschetsen, maar leder, die dr. Dijsselbloem enigszins kent zal naar het oordeel van de heer Boot weten dat JEUGDIGE JONGE MODE (Van onze moderedactie) De jeugdlgste, Jongste mode, die ooit bestaan heeft, dat is een mode die Dick Holthaus in zijn vingers heeft. Soepel en zonder taille, recht of met beweging van plooien boven de kille, en zeer kort: zo maakt hij het silhouet, voor lente en zomer 1966 geraffineerd naïef. Rechte hemdjurkjes zonder en jurkjes met laag uitdansende plooi rokken worden tot tailleur met een heel kort open of gesloten jasje. Een don kerblauwe plooirok-vestcombinatie voor zien van koperen knopen en offi ciersornamenten in goudgalon, zouden als een wervingsactie voor de marine kunnen worden gezien, als niet een jas je en Viva Mariapet in contrasterende ruitstof tot het ensemble behoorden. De mantels zijn al even kort als de daaronder gedragen jurk van hetzelfde materiaal, of nog korter. In het laatste geval wordt de combinatie interessant, want niet zelden blijkt dat randje stof dat onder de mantel uitkomt, slechts 'n smalle strook onderjapon te zijn. waar over een tuniek in schitterend gedessi neerde zijde wordt gedragen. Hoge ho rizontale naden onderbreken de rechte mantels, lage horizontale naden de mo- Ontdek uw reis en win een prijs Dion hij het materialisme óm het materialisme verafschuwt en een sprankelende spiritua liteit ten toon weet te spreiden. ..Je hebt van de ARKA je levenswerk gemaakt'", aldus mr. Boot, „zonder echter in de ARKA je persoon en persoonlijkheid te verliezen „Algemeen" Om vast te stellen of dit 25 jaar z\ gen voor de ARKA geslaagd is ging Boot na of de vier letters van de ARKA aan hun trekken waren gekomen. „Zijn de idealen met betrekking tot het kenmerk van een algemene ambtenarenvereniging verwezenlijkt?'", zo vroeg hij zich af. Hij stelde vast dat de vereniging dynamisch en met een volledige openheid ls. „Niet alleen de hedendaagse materiële positie en de rechtspositie van het overheids personeel dragen de onmiskenbare ken merken van het ARKA-beleid"", aldus de heer Boot, „doch ook de duizenden en duizenden gevallen van individuele be langenbehartiging, waarbij het ging om het levensgeluk van de individuele mens en vaak van dat van zijn of haar gezin vormen een getuigenis van het doelmatig ARKA-beleid. Hetgeen de ARKA in de afgelopen 25 jaar heeft gepresteerd draagt echter duidelijk de signatuur van dr. Dijsselbloem". Concluderend zei mi*. Boot dat hij voor wat de A van de ARKA betreft meende dat dr. Dijsselbloem in dit verband de belangenbehartiging heeft bezorgd met de Intentie, dat de hemel niet bereikbaar is als de aarde niet bewoonbaar is. „R.-k" Uitvoerig ging mr. Boot in op het r.-k van de ARKA. Dr. Dijsselbloem heeft naar zijn mening een afkeer van propaganda en show, zeker waar het 't katholicisme betreft. Daaraan schreef de ARKA-i zitter het ook toe dat de jubilaris de jon geren zo aanspreekt en dat het tekenend ls dat ook de Jongeren van de ARKA mening zijn dat het r.-k. van de ARKA moet worden gehandhaafd. „Moeten we niet eerst antwoord geven op de vraag: „Waarom ben lk katholiek"", zo vervolgde mr. Boot zijn door velen beluisterde rede Naar zijn oordeel moet men er rekening mee houden dat onder de katholieken een neiging bestaat te doen aan „verduis tering van staaf Veelal geschiedt dit ir oprechte nederigheid, maar mi'. Boot meen de dat men daarbij te veel voorbij gaat aar de waarachtigheid, die de vuurproef in de praktijk dient te weerstaan. „Het katholicisme bevat alles wat wij nodig hebben om volwaardig mens te zijn, ook in de zin van de respectabele protestant en humanist", zo betoogde hij. „Daarom ben ik katholiek, ondanks de malaise in de presentatie van het katho licisme. Wij zullen als katholiek weer de inspiratie moeten trachten te verkrijgen, MADRID (Reuter) Ongeveer - zes duizend ton aarde die aan radio-actie- straling heeft blootgestaan na het neerstrorten van een Amerikaanse kernbommenwerper in Zuid-Spanje in januari, zal naar Amerika worden over gebracht om daar vernietigd te wor- tet Spaanse persbureau Cifra verklaarde, dat een van de vier kernbommen uit het verongelukte toe een gebied van zes hectaren tot gevaarlijke graad had besmet. De bovenlaag was in afwachting van J de overbrenging naar Amerika ergens i opgeslagen. Volgens Otero Navasques wilden de Amerikanen de bom die nog vermist wordt en vermoedelijk ergens ;e ligt bijzonder graag terugvinden omdat ze van een zeer modern type i6. die. althans In geestelijke zin, ten opricht, die de stormen van eeuwen kunnen doorstaan". Het is naar het oordeel van mr. Boot de taak vcjor de katholieken ervoor te zorgen dat' die inspiratie er weer komt. vooral ook omdat dit de betekenis is van het werk van dr. Dijsselbloem. „Hij heeft in onze kring op een niet te evenaren wijze de voorwaarde helpen scheppen om die inspiratie haar kansen te geven", zo sprak de heer Boot. Te rooms geweest Dr. Dijsselbloem ging op de toespraak van de ARKA-voorzitter in, met name over het nog katholiek zijn en over de verduistering van staat. Wat betreft het eerste punt stelde hij de vraag waarom we nog niet katholiek zijn. „Er is nog geen algemene wereldkerk, omdat we ons niet van die algemeenheid bewust zijn", zo sprak de heer Dijsselbloem, „en omdat de kerk meer rooms dan katholiek is ge weest". Het verduisteren van staat noem de hij een reactie op het machtsvertoon binnen de Kerk en binnen de katholieke organisaties. Dr. Dijsselbloem noemde het "t mooiste geschenk voor zijn jubileum als iedereen mee zou helpen aan de verwezen lijking van dit programma Hierna werd het woord gevoerd door dr. G. Hendriks, voorzttter van de afdeling Den Haag, die namens de afdelingen en groepen inging op de relatie tussen de jubilaris en de afdelingen. Die relatie is moeilijk door de veelheid van betrekkingen en makkelijk doordat de afdelingen en groepen weten dat er intens wordt mee geleefd. De heer Hendriks noemde de jubilaris bezielend, inspirerend, begeeste rend. doeltreffend en weldoordacht. Hierna kwamen velen de lieer Dijssel bloem. die was vergezeld van zijn echt genote en zijn broer, pastoor Dijsselbloem. gelukwensen. Onder degenen die de re ceptie bezochten bevonden zich de minis ters Smallenbroek en Veldkamp. zondag te houden parle mentsverkiezingen in Oosten rijk hebben het land gestort heftigste verkiezings campagne sinds het einde van de twee de wereldoorlog. Het aantal aanplak biljetten dat in de laatste dagen van de muren getrokken wordt door tegen standers is niet meer te tellen. Het verschijnsel ls symptomatisch voor de stemming In de hoofdkwartieren van de twee grootste partyen en coalitie genoten de conservatieve volksparty en de socialisten. De katholieken en socialisten hebben Oostenrijk sinds 1945 geregeerd in een coalitfe die door politieke waarnemers „*s werelds meest stabiele regering" werd genoemd. Maar de laatste tijd is er toenemende kritiek geuit op de „tweepartijendictatuur". en de kwa lijke gevolgen van de zogenoemde ..proporz": het monopolie, in gelijke delen, op de belangrijkste regerings- Momenteel ls de volkspartij in het 165 zetels tellende parlement vertegen woordigd door 81 afgevaardigden. De socialisten zijn 76 man sterk. De res terende acht zetels worden bezet door de rechtse vrijheidspartij. De coalitie liep in de herfst van het vorig jaar stuk, toen de regering van de katholieke kanselier Josef Klaus af trad na een onoverbrugbaar geschil over de ontwerpbegroting van 1966. Ze bleef als zakenkabinet aan en schreef voor 6 maart nieuwe verkie zingen uit. De zittingstermijn van het huidige parlement loopt eigenlijk pas in november van dit jaar af. Ondanks de ontevredenheid over de „tweepartijendictatuur", ls voortzet ting van de katholiek-socialistische coalitie na 6 maart bijna zeker. Men kan zich nauwelijks voorstellen dat katholieken aan de regering zouden komen en socialisten In de oppositie zouden gaan, of omgekeerd. De aanstaande verkiezingen zijn op een Interne ruzie, de DFP, de demo cratische vooruitstrevende partij, op gericht. Ze zal voor het eerst in alle 25 districten met lijsten uitkomen. Olah, die als een bekwame figuur gold toen hij nog zitting had in het kabi net. heeft op een verkiezingsbijeen komst zijn voormalige politieke vrien den heftig gekapitteld. Hij beschuldig de hen van het organiseren van een komplot om hem door prominente artsen ontoerekeningsvatbaar te laten verklaren. merkelijk vanwege twee nieuwe fa cetten: de communisten, niet in het Oostenrijkse parlement vertegenwoor digd sinds 1959, hebben besloten in maar een van de 25 kiesdistricten kan didaten aan te wijzen, omdat ze geen hoop hebben genoeg stemmen voor een zetel bijeen te krijgen. De partijlei ding heeft haar aanhang ongeveer 3% procent van het electoraat aan geraden socialistisch te stemmen. Daarnaast heeft de vroegere socialis tische minister van Binnenlandse Za ken, Franz Olah, in 1964 geroyeerd na De conservatieve volkspartij heeft haar coalitiegenote verbitterd aange vallen omdat ze, door het aanvaarden van de communistische aanbeveling, de weg zou hebben geopend naar een communistisch „volksfront" in Oos tenrijk. De socialisten, per traditie heftig anti-communistisch, hebben de beschuldiging als „lachwekkend" van de hand gewezen en gezegd dat ze zich slechts zullen laten leiden door hun „program voor Oo6tenrijk", een mani fest dat sterk anti-communistisch is gekleurd. Mr. Aalberse „PvdA doet ons rapport geen recht' parlementaire redacteur) DEN HAAG „Het is onbegnjpelijk, j waarom de KVP zo snel en zo fel op onze verklaring heeft gereageerd", zei de voorzitter van de PvdA, dr. J. Tans dinsdagavond voor de radio. Hij hekel de daarmee de reactie van het partij bestuur van de KVP op de verklaring, die de PvdA donderdag over het rapport „grondslag en karakter van de KVP" heeft uitgegeven. (Van de partijvorming in het alge die De verwijten, die de socialistische voorzitter in de rubriek „zendtijd voor politieke partijen" tot de KVP richtte, waren niet mals. Hij ontkende, dat de PvdA het rapport onzorgvuldig zou heb ben geciteerd. Voor de radio gaf dr. Tans echter een vrij uitvoerig citaat, wat het PvdA-bestuur in zijn verkla ring van vorige week niet heeft ge daan. „Men is zich kennelijk doodge- schrokken, dat iemand dit rapport se rieus heeft genomen", schamperde dr. Tans en hij zei, dat de KVP een beves tiging wenst van een negentiende eeuw- se situatie. De stelling, dat de PvdA al tijd gelijk heeft gehad, kwam ook nu weer uit de woorden van de socialis tische partijvoorzitter duidelijk naar vo ren. Mr. Aalberse kon zich hierover al leen maar verbazen: de PvdA heeft de I werkelijke zin van het KVP-rapport niet Nog geen uur later zei mr. P. Aal- aan de orde gesteld. De redenering, die berse, voorzitter van de KVP. voor de 1 de KVP heeft gehanteerd voor de con- KRO-microfoon. dat de PvdA weigert clusie. waartoe het rapport komt. is dit rapport recht te doen wederva- niet door de PvdA aangevochten. Wat De KVP heeft een nadere studie voorgesteld over de vorming partij, die zich laat inspireren door de christelijke levensvisie. De PvdA praat heel ergens einders over: zij wenst stu- Pl ANOHAHDf t VAM 1140 Verhuren Repareren Inruilen ^^£-=^^^Stemmen KINDER- ASPIRIN Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. ROME (Reuter) i'remier Aldó Moro van Italië ziet zich voor nieuwe moeilijk heden ln zijn christen-democratische par tij geplaatst. Gisteren besloten leden van de linkervleugel hun functies ln het par- tybestuur neer te leggen. De fractie heetf eenvijfde van de party achter zich. De linkervleugel zou niet tevreden zijn over het aantal pos ten dat zijn aanhangers in de nieuwe regeringscoalitie ls toebedeeld, nameiyk twee ministers en vijf onderstaatssecreta- De rechtervleugel van de christen democraten onder leiding van Mario Scelba die slechts twaalf procent van de leden achter zich heeft, heeft twee minis tersposten en twee plaatsen als onder staatssecretaris gekregen. W P. van den Berse: samenwerkins la altad mogelijk gebV TT aaijgmunen. IW Iwoa aam. alato- «•- Harmonie tussen de KVP wil is een heel andere zaak dan de PvdA voorstaat. Op de vraag van de reporter of mr. Aalberse deze strijd tussen twee partij en, die samen in een regering zitten, niet kwaiyk vindt, antwoordde mr. Aal berse: „wy werken in Nederland altyd met coalities, daardoor brengt men par tyen samen, die een verschillende grond slag of basis hebben. Een dergelijke ken. Men moet echter wel kaar te verstaan. Terslotte zei de KVP-partyvoorzitter, dat het best waar zal zijn, dat de Pv dA het rapport serieus heeft opgevat. Het KVP-bestuur had dan echter een andere reactie verwacht dan het nu heeft gekregen. VD en pers groeit Twee avondjaponnen Holthaus. Links een creatie gele wol met zijde, waarop borduursels. Rechts een roze zijden japon met een geborduurd jasje. dellen die naar onder uitlopen. Bij spor tief gesneden zuiver zijden mantels met rugsplit en bijpassende rok zien we de blouse van zijden imprime met Me xicaans dessin, laag op de heup gerim- Hierblj een hoofddoek van dezelfde zijde, bollend op de rug, breed ge kruist onder de kin als een nonnenkap. Wol, linnen en zijde zijn de materia len voor de shifts met hoge col en vier kant uitgesneden armsgat, of met lan- i 10de ge Maar behalve aan de allerjongste garde heeft Holthaus toch ook aar iets oudere jaargang gedacht, met fraai robes manteaux, japonnen niet kort mouwtje en gedistingeerde com- Bij de cocktailjaponnen vinden we 't door deze couturier zo geliefde vlerkun- te rugdecolleté, met gekruiste of ge strikte schouderbanden terug. En na tuurlijk glinsteren veelkleurige paillet ten, ditmaal zo groot als munten, op de avondjaponnen. Soms ln een rand, soms in een drie hoek aan de hooggesloten hals, soms over het hele lijfje uitgestrooid, en bo vendien bewegend in reusachtige oor hangers. Een bijzondere plaats is in de ze collectie ingeruimd voor de house- dress, die men met blote voeten kan dragen, en die het midden houdt tussen avondjapon en filmnachtgewaad. Wat de hoeden aangaat: de kleinste, niet groter dan een vuist, heten apelde- kussens en staan wel grappig, maar Twee Nederlandse meisjes arriveerden gisteren uit Israël met een diploma voor diëtiste. De twee meisjes, mejuffrouw Aóri Broekman jtLaüUmJ, Oerti Adriaamens (Terneuzen) zullen door de Europese Werkgroep als diëHstes worden uit gezonden naar BomdlUand. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. W. P. van den Berge wordt er niet meer warm of koud onder. De hoeveelste officiële plechtigheid Is de 10de maart elgeniyk al voor hem. HR weet het niet meer. Het zyn er Intussen wat: staatsiebezoeken van keizers koningen, bijzondere gebeurtenissen by de konlnkiyke familie, het bezoek van koningin en prins aan de West. conferen ties ln Den Haag van de N.A.V.O. en de West-Europese Unie. Het doet dit hoofd perszaken en do cumentatie van de RVD nauwelijks meer wat. Men zou dit tenminste den ken van een man, die bij herhaling in het voorste gelid bij keizers, koningen, prinsen en presidenten loopt. Toch ver gist men zich. Uiterlijk is deze Wim van den Berge I de rust en de beminnelijkheid zelf, in nerlijk is hij zo gespannen als een veer. I van de eerste seconde af, dat hij weer I met een nieuwe officiële RVD-opdracht belast is. Het huwelijk van 10 maart ls een nieuwe krachtproef voor deze veelge- -plaagde W. P. van den Berge. „Soms voel je jezelf het hoofd van jut. Alles kan en alles mag, want het is de RVD", zegt hij met een glimlach in het waan- zinnige wereldje, dat het Amsterdamse I Krasnapolsky dezer dagen is. „Het hoofd van jut en dat kan ook wel eens verdraaid pijnlijk zijn". Tussen twee werelden In het gewone leven gaan de Journa listen en het hoofd van de afdeling pers zaken van de RVD allergezelligst met elkaar om. Men kent elkaar in de loop der Jaren van haver tot gort. Maar als het werk ertussen komt, dan leeft de heer W. van den Berge tussen twee we relden. De ene wereld wordt bevolkt door mensen, die letterlijk allee willen we ten. De ander* wereld ls die van de tende polen vinden hun klankbord in de ze hoofdambtenaar, die dikwijl* meer weg heeft van een stootkussen. Jaren geleden, ln 1947, trachtte hij de Indonesische radio-omroep weer op te bouwen na de chaos van 19421945. Hij redde het tot 1950. In dat jaar eindigde voor hem zijn Indische periode, die in de dertiger jaren bij de omroep (eerst als omroeper, nadien als programma leider) begonnen was. Via de geluids cabine en de microfoon verzeilde hij in het Jappenkamp en daarna vond men hem. even beminnelijk als altijd, terug in de wat er toen van de studio's aan 't vroegere Koningsplein in het ook al vroegere Batavia over was. Begrip voor R.V.D. In 1950 terug in Nederland werd hij adjunct-secretaris van de Nederlandse raad van de Europese beweging tot '56. En nu is het alweer bijna tien jaren Rijks Voorlichtingsdienst. „Er is veel begrip bij de buitenland se en Nederlandse journalisten ge groeid voor het werk van de RVD", constateert hij thans met een zekere tevredenheid. „De samenwerking ls al tijd goed, ook al treden er wel eens spanningen op. Ons werk werpt abso luut resultaten af, ondanks de kritiek, die er geweest is". Hij mag dat rustig zeggen. Hij heeft per slot van zaken al bijna tien jaren gi-balanrrerd tussen twee werelden, die bijna niet te harmo niëren zijn. Dat er echter steeds meer har monieuze klanken tevoorschijn ko men, is dan wel te danken aan figuren als deze R.V.D.'er, die al tijd te vinden is in het voorste gelid bij de groten der aarde. De groten der aarde, waartoe hij en zijn dienst ook de radio, t.v. en pers zijn gaan rekenen. In dit milieu van ongelijkwaardige krachten verdeelt hij het zwaarte punt naar zijn beste vermogen. En dat op zich is al een prestatie.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5