KERKELIJKE HUWELIJKSLEER IS AAK VERAKDEIING TOE Israëliër Nathan moet Egypte uit Nederlandse auteurs vrijwel unaniem Opruiming mijnenvelden in Noordzee ~L Bruidsstoet in kleur van gebroeders Das Eenvoudig verrukkelijk verukkelijk eenvoudig eenvoudig verrukkelijk Variaties op NIER Donderdag al verkrijgbaar PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 1 MAART 1966 hand kunnen Vredesmissie per vliegtuig mislukt PORT SAID (UPI) De privévre- drsmissie naar Egypte van de Israëliër Able Nallian is mislukt. De 38-jarige restauranthouder uit Tel Aviv, die met een antieke tweedekker over de zwaar bewaakte Israëlisch-Egyptische grens was gevlogen, in de hoop met president Nasser vredesbesprekingen te kunnen voeren, werd na landing In Port Said door de autoriteiten Ingerekend en kreeg opdracht zo spoedig mogelijk naar Israël terug te keren. Nathans enige morele bewapening be stond uit een bijbel en gebeden voor de vrede. Al zijn navigatiemiddelen be stonden' uit een ruwe kaart van het ge bied tussen zijn startplaats Tel Aviv en Port Said. Tijdens de twee uur du rende vlucht deden geruchten de ronde dat Nathan was neergestort, mogelijk na een ontmoeting met Israëlische of Egyptische straaljagers. Hij wist echter veilig te landen in Port Said en vroeg daar of hij president Nasser mocht be zoeken, om deze een vredespetitie met volgens zijn zeggen 100.000 handteke- keningen te overhandigen. Hij werd echter achter slot en gren del geplaatst en nadat de autoriteiten fcljn toestel hadden geïnspecteerd, kreeg hij opdracht terug te vliegen. Nathan verklaarde echter dat zijn tweedekker niet was uitgerust voor nachtvluchten kreeg daarop toestemming om de nacht in de cel door te brengen en in de ochtend te vertrekken zonder Nas- t gesproken te hebben. Nathan heeft in november aan de parlementsverkiezingen in Israël deel genomen met de belofte een vredesmis- aar Egypte te zullen ondernemen als hij gekozen zou worden. Hij kwam enkele duizenden stemmen tekort, i missie is doorgegaan, volgens mige berichten in een „geleend" vlieg tuig van een besproeiingsfirma. In de afgelopen nacht heeft hij testament opgesteld, waarin hij al zijn bezittingen aan het Israëlisch mui andere instellingen naliet. Bij zijn vertrek verklaarde hij tegenover de ge aanwezige verslaggever van blad Maariv dat hij terug zou komen met een geslaagde missie achter de rug of teruggebracht zou worden voor grafenis. INDONESIË Protest van straat naar drukkerij KOEALA LOEMPOER (UPI) Vol gens radio Maleisië heeft het actiecomi té van Indonesische studenten, de door president. Soekarno verboden „Kami' zijn prostestactle van de straat naar d drukkerij verzet. In pamfletten dringen de studenten aan op het ontslag van de als links be kende eerste vice-premier en minister van Buitenslandse Zaken, dr. Soebandrio. ontbinding van de PKI (communistische partij), het ontslag van de andere pro communisten in het nieuwe kabinet van Soekarno en verlaging van de prijzen. Volgens officiële Indonesische pers bureau Antara heeft de garnizoenscom mandant van Djakarta een beroep ge daan op de bevolking om hernieuwde geweldpleging in de hoofdstad te vermij den. Gisteren vuurden troepen en politie waarschuwingsschoten af om een eind te maken aan een gevecht tussen pro- Soekarno en anti-communistische stu denten voor de universiteit van Indone sië. Let op krant van zaterdagmaart! Mariniers in Djakarta oefenen strenge controle uit op voorbij gangers. die naar hun kantoren gaan in de buurt van het Merdekapaleis. De bewaking rond het paleis van Soekarno is verscherpt na de laatste demonstraties van Indonesische studenten tegen maatregelen, die door Soekarno zijn genomen. LONDEN (UPI) De regeringen van Engeland, Denemarken, België en Ne derland voeren besprekingen over op ruiming van de resterende mijnenvelden uit de Tweede Wereldoorlog in de Noord zee aldus het Britse ministerie van De- Een woordvoerder van het ministerie sprak de hoop uit dat de andere landen met Engeland samen zullen werken om volgend jaar de mijnenvelden op te rul- De mijnenvelden langs de Britse kust zijn reeds opgeruimd, maar voor de kust van noordelijk Europa liggen nog uitgestrekte mijnenvelden die door de Britse strijdkrachten zijn aangelegd. 'P0"*™ WW,-' Draion jumper Maten 104-146 t.WE i ▼.a. L VO. Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding' Liefde de enig Alle leven komt voort m uit de hand van God, bruikbare norm ,u,t de uiee, die dc Fratise beeldhouwer In de afgelopen maanden zijn er Rodin (i8i,o—i9iy in op onze boekenmarkt weer ver- dit xoerk op plastische schillende werken verschenen over It'te christendom en seksualiteit. Hier- uand van God komt. uit blijkt duidelijk dat naar Neder- is gehuld in mysterie. landse overtuiging Paus Paulus 0ok de moderne mens met zijn verklaring over de ge- ~al h€t noo,t ge,ieel n boorteregeling van 23 juni 1964, waarin een soort „bestand" werd afgekondigd, niet de bedoeling kan hebben gehad alle discussie de pas af te snijden. Integendeel, men voelt zich meer dan ooit geroepen, om van onder op het materiaal aan te dragen, dat bisschop- en Paus bij het bepalen van hun standpunt nodig zullen hebben. Zij im mers zullen gestalte moeten geven aan het geloofsbewustzijn, dat in het Volk Gods als gemeenschap reeds leeft, en niet mogen optreden als wetgevers, die van boven af aan hun onderdanen ge boden en verboden dicteren. Non-Conformist Naar onze smaak de beste publikatie op dit terrein is het Pastorele Cahier, dat als titel draagt „Geboortenregeling en katholieke levensvisie". Het is een vertaling van het Amerikaanse werk „Contraception and Holiness", geschre ven door priesters en leken onder re dactie van aartsbisschop Thomas Ro berts S..J Deze bisschop heeft zich in conciliekringen een grote faam ver worven door zijn non-conformistische houding op twee terreinen: dat van de geboortenregeling en dat van de atoom bewapening. Hij wordt door sommigen beschouwd als een „wilde jongen" (wat hij zeker niet is), door anderen als een profeet, naar wien men slechts met eerbied kan luisteren. In ieder geval durft hij er rond voor uit te komen, dat „tot nu toe geen enkel van de natuur wettelijke argumenten tegen de geboor- tenbeperking hem heeft kunnen overtui gen" en dat hij „als hij geen katholiek was" waarschijnlijk het gezichtspunt zou accepteren van de anglicaanse Lam beth-conference en van'de grote meer derheid der hedendaagse niet-katholie- ke denkers. Mgr. Roberts heeft om zich heen een groep verzameld van priesters en le ken, deskundigen in moraal en dogma tiek, in scholastieke en moderne filoso fie, in sociologie, biologie en zoölogie. Samen dragen zij de overtuiging uit, dat moraliteit niet een onbeweeglijk gegeven is, hetwelk van bovenaf kan worden opgelegd, maar een uiting van menselijke liefde, die in de lqon der ger schiedenis en naar gelang-'vlif de om standigheden een steeds wisselende ge stalte aanneemt. Met bijzondere inte resse hebben wij ons verdiept in het es say van Stanley Kutz over „Geweten en Geboortenbeperking", waarin ge tracht wordt de verhouding tussen al gemene norm en persoonlijke gewe- De hier besproken boeken zijn: Geboorteregeling en katholieke levensvisie, een pleidooi voor open heid, onder redactie van mgr. Th. D. Roberts S.J. met een voorwoord i dr. C. J. B. J. Trimbos. Pasto rele Cahiers no. 20. Paul Brand N.V., Hilversum. Antwerpen. 1965. Samenzijn In liefde, onder redactie dr. F J. Heggen en drs. J. J. C. Marlet. Romen en Zonen, Roer mond-Maaseik. 1966. A. C. M. Lips, Mens-zijn In het huwelijk. Romen en Zonen. Roermond-Maaseik. 1965. Jooet van Roon. Man en vrouw na het concilie. Alpha-boek. Uitgave N.V.S.H.. 's Gravcnhage 1966. tensuitspraak te beschrijven. Leslie Dewart plaatst de encycliek Cast! Connubii in haar historische eon- tekst en laat zien, dat bij een herziening van de kerkelijke leer de wezenlijke kern van dë encycliek behouden kan blijven „zelfs als men tot andere prak tische conclusies komt ten aanzien van een der omstreden punten, namelijk de kunstmatige anticonceptie". In dezelf de geest schrijft Gregory Baum (lid van het secretariaat voor de eenheid) in zijn essay „Kan de Kerk haar stand punt over geboortenbeperking wijzigen? Hij meent dat deze vraag bevestigend beantwoord moet worden en stelt zelfs, dat een dergelijke koerswijziging „in overeenstemming zou zijn met de algemene ontwikkeling van de leer, doe reeds in de Kerk heeft plaats ge vonden". Bevrijdend Een werkje, dat zich richt tot een brede lezerskring maar daarom toch geenszins oppervlakkig kan worden genoemd is „Samenzijn in Liefde", ge schreven door Nederlandse deskundigen onder leiding van Heggen en Marlet, 't Werd geboren uit voorlichtingsavonden, waar socioloog, psycholoog, pedagoog! arts. psychiater, priester en jurist ach tereenvolgens hun visie op het huwelijk geven. Door hun inleidingen enigszins uit te werken en zorgvuldig op schrift te stellen, hebben zij een uiterst bruik baar boekje over het huwelijk geprodu ceerd. Bij zoveel fixatie op het pro bleem van de geboortenregeling doet 't weldadig aan, eens doodgewoon iets te lezen over de juridische kanten van het huwelijk, over de seksuele opvoeding van de kleuter en over de plaats van 't gezin in onze maatschappij. Niettemin is er ook voor ethische vraagstukken een flinke plaats inge ruimd. Zowel dr. Timmermans (bekend om zijn enquête onder 100 jeugdige echtparen) als dr. Heggen (moraaltheo loog van het bisdom Roermond) 'huldi gen het standpunt, dat het echtpaar zelf zal moeten uitmaken, welke methode in hun situatie als de meest geëigende wordt ervaren. Citeren wij dr. Heggen: „Uiteindelijk is de methode van de ge boortenregeling minder belangrijk dan de vraag hoe de gehuwden tegenover elkaar staan en wat zij in hun huwelijk proberen waar te maken... Elke methode van geboortenregeling kan gedragen worden door egoïsme en kortzichtigheid maar ook door werke lijke bezorgdheid voor huwelijk, gezin en samenleving". Emotioneel In de allerlaatste weken is aan de reeks een nieuwe publikatie toegevoegd, die handelt over „Man en vrouw na het concilie" en werd geschreven door de niet-katholieke Vrije-Volkjournalist Joost van Roon, die voor zijn krant het concilie heeft verslagen en tijdens elke zitting enkele weken in Rome is ge weest. Hij was bijzonder geïnteresseerd in vraagstukken van Kerk en Wereld, met name in die van huwelijks- en ge zinsleven. Zijn boekje is uitgegeven met steun van de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming. De auteur beoogt in de allereerste plaats een documentaire te -schrijven over de Nederlandse situatie, zoals die vlak voor en tijdens het concilie eruit zag, en de omwenteling te beschrijven, die in enkele jaren heeft plaats gehad. Hij mengt daar zijn journalistieke con cilie-ervaringen doorheen en getuigt bij herhaling van zijn eigen visie op theo rie en praktijk van het seksuele leven. Het is een fel boekje geworden, dat nogal afsteekt tegen de rustige studies, die we zojuist hebben genoemd. Het heeft meer van een getuigenis dan van een documentaire. Wij willen niet ont kennen, dat de beschrijving van de si tuatie vóór, tijdens en na het concilie in grote lijnen met de werkelijkheid overeenkomt, maar voelen ons toch bulten het kader van een docunwlal- re geplaatst, wanneer we op pag.112 naar aanleiding van een pamfletran Duitse artsen tegen „sexfilms pi de totale erotisering van de menBijke samenleving" te lezen krijgen, dat'an Roon dit een zedenmeesterlijke uitlrs- ting vindt en dat naar zijn mening het semen als een giftig fluidum tussede regels doordruipt". Hier wordende grenzen niet alleen van de docurqgai de">e- Het hele boekje vinden we trouvns nogal emotioneel. Waar de ene auur of spreker de diepste verguizing en deel valt, wordt de ander ten h«el verheven. Tot die laatste categoriee- hoort mgr. Bekkers, waarvan gei;(1 wordt: „Een duidelijk sprekende schop kreeg met een menselijk-n tisclie overtuiging tegen Kerstmis B5 meer gezag dan de Paus in die da;n. Een pauselijke uitspraak was naue- lijks meer nodig". Mij dunkt, dat ifr. Bekkers alleen maar kan lachen, ils hij dét leest. Brokkelig Een van de auteurs, die van van Roon een pak voor zijn br>k krijgt, is dr. A. C. M. Lips met zijn b;k „Twee-eenheid in geslacht en liefde". Wij begrijpen Van Roons verontwaar diging best. als hij maar niet vergeet, dat het gewraakte boekje al weer tien jaar oud is en dat dr. Lips op dit ogen blik niet meer achter zijn toenmaals verkondigde meningen staat. Dit blijkt nieuwe publikatie van dezelfde auteur, die in november j.l. de boekhan del bereikte onder de titel „Mens-zijn in het huwelijk". Daarin distancieert hij zich uitdrukkelijk van zijn vroegere opvattingen en geeft hij royaal de mo derne opinies weer, die binnen de Nederlandse kerkprovincie (en daarbui ten) leven. Een goed documentaire schrijver had van dit feit op de hoogte moeten zijn en het in zijn boek moeten vermelden. Overigens zijn we over het nieuwe boek van dr. Lips zelf ook niet zo ent housiast. Wanneer hij zich op het ter rein der huwelijksethiek begeeft, toont hij zich onzeker en beperkt hij zich tot het naast elkaar weergeven van alle mogelijke opinies. Daardoor krijgt zijn boek iets brokkeligs en onoverzichte lijks. De lezer, die naar de opvatting van de auteur zelf vraagt, moet deze met zorg gaan zoeken temidden van 'n .onverplichtende" citaten. Uit eindelijk lijkt ook dr. Lips zelf een mo dern standpunt in te nemen, waar hij „In het christelijk huwelijk is de christelijke liefde de hoogste norm en van hieruit kan slechts een beoordeling volgen van het gebruik van deze mid delen. Ons authentieke geweten is en blijft de laatste norm voor eigen han- Kort en goed kunnen wij concluderen, dat alle hier besproken boeken een wij ziging van hel traditionele standpunt der Katholieke Kerk op seksueel gebied voorstaan. Zelfs de in progressieve krin gen veelgesmade dr. IJps. En dat zegt toch wel lets over het geloofsbe wustzijn in onze Nederlandse gemeen schap. Wij kunnen alleen maar hopen, dat de pauselijke uitspraak, waarop de wefreld wacht, met d.it bewustzijn in overeenstemming zal zijn. Mocht dit niet het geval zyn, dan komen wij hier in Nederland voor haast onoverko melijke moeilijkheden te staan. v. d. W. Partij voor ongehuwden DEN HAAG (A.N.Prt. Mr. P. J. H. C. Koot, politicus uit Den Haag. auteur van een vaste rubriek in het weekblad Boulevard, is nu ook voorzitter van de partij voor ongehuwden. Voor deze partij is bij de kiesraad inschrijving in heb re gister tot deelneming aan de verkiezin gen voor de Tweede Kamer aangevraagd Van het bestuur van de nieuwe partij maken de heer H. Spoor en mej. C. A. M. Teilekamp. beiden uit Den Haag, deel uit. Alle bestuursleden zijn ongehuwd. Mr. Koot blijft tevens voorzitter van de partij voor volkswil en referendum. Ken verwaarloosde groep onder de vleesgerech ten is het orgaanvlees. En dat is te meer te lH'.trouren nu juist deze bestanddelen van zwijn, rund of schaap betrekkelijk goedkoop zijn. Wees gerust lk zal u vandaag niet voorhouden hoe gij van de ingewanden van een kalt een smakelijk gerecht kunt maken, al zal een bezoek aan een eenvoudige Franse plattelandskenken u daarvan Ook zal ik nog eens wachten met u voor te hou den hoe gij de hersenen van een varken voor treffelijk kunt bereiden, bijvoorbeeld met roze- bottels, om maar te zwijgen van de uier van de koe, die mijn moeder zaliger haar kroost als een lekkernij op toast met een snufje peper en zout onder de discrete benaming „b.h." op ta- lel wist te brengen. Ik wil het vandaag over de nieren hebben, een orgaan van de zoogdieren dat vooral bij mensen die zich ln hun Jonge Ja ren te Intens met de dierkunde tegenwoor dig heet dat biologie hebben bezig gehouden niet zo erg in tel ls. LAAT ZE SCHRIKKEN Gedachtig wat zij daar geleerd hebben over de functies van deze orgaantjes schrijven veel kook boeken, of wat daar voor door wil gaan: laat de nieren een etmaal in koud water staan, dat ge leder uur ververst en*. Kletskoek! Ik zie u 's naohts al leder uur opstaan om het water van de niertjes te verversen. Bovendien helemaal niet nodig. Wat het strenge oog van de keur meesters op de vaderlandse abattoirs heeft ge passeerd is goed voor de pan. Ik geef u een laad: laat de nieren schrikken ln de pan, heel de pijn is over. Ik bedoel, wanneer ge de nieren wilt braden, is dat de beste methode. Het vet gloeiend heet en de nieren, helemaal of over de lengte middendoor gesneden even nijdig la ten sissen. Nog een ander waandenkbeeld van de kookboeken moet u over boord zetten, name lijk dat u het aanhangend vetkwabje met de pe zen en de zenen binnenin moet verwijderen. Laat ze rustig zitten. Het is een reuze karwei ze weg te snijden en ze hinderen helemaal niet. Inte gendeel. ONEINDIG Er zijn een oneindig aantal smaakvariaties in dit gerecht aan te brengen. Laat ons beginnen met varkensnieren. Snijd ze over de lengte mid dendoor, laat ze schrikken in hete boter en beide kanten; peper en zout er over; e'est tout. Een kwestie van een minuut of twintig. Heer lijk op geroosterd brood, bij de aardappels, of hij rijst. Ofschoon ik bij rijst de voorkeur geef aan 'n wat meer bewerkte saus. Probeer het volgende recept: neem per persoon een var kensier, snijdt die overlangs doormidden en die stukken snijdt u nog eens middendoor: „schrik" het vlees in hete boter gaar; vlees uit de pan, wat extra boter erbij en nu gaat u in dat vet fruiten: een gesnipperde ui, een paar aan zeer dunne schijfjes gesneden wortel, een laurierblad, een teentje knoflook aan dunne schijfjes gesneden, strooi er een weinig bloem over, en blus het geheel met een kopje bouillon; een likje tomatenpuree geeft een charmant kleurtje; warm in dit sausje de niertjes op en proef dan even of de saus u bevalt; is dat niet het geval, probeer dan eens welke uitwerking eer pp-"- druppels sherry of beter nog madeira op dit mengseltje hebben. Een buitengewoon nulde smaak krijgt u als u ook nog een hand jevol champignons mee laat fruiten. Maar dan moet u de wijn weglaten. In dit geval kunt u het ragoutje op smaak afmaken met aroma en met vers gemalen peper. Als de nier goed gaar is is het een tamelijk j droog voedsel. Daarom gaf ik u al mijn voor keur te kennen voor een nier omgeven met een sausje. U kunt ook een tegenwicht tegen de droogheid van de nier bereiken door pittige in- I grediënten er bij te gebruiken. Op een droge nier, die ge bijvoorbeeld slechts inwrijft met kerrie, of met gemalen thijm, kunt u vlak voor het opdienen een paar druppels citroensap spren kelen. U zoudt de nier ook aan blokjes kunnen warmen ln gezelschap van heel kleine zoetzure zilveruitjes. KIDNEY EN BROCHETTE Nier op stokjes is een bekend Amerikaans re cept. dat vooral in het noorden erg pupulair is. Daarvoor moet u kalfsnier gebruiken. Laat de nier een minuut of tien in kokend water sud deren; snijdt ze dan in blokjes en steek ze op stokjes of satépennen afgewisseld met stukjes varkensspek, champignonhoedjes, stukjes ui, en als ze er zijn, kleine tomaatjes; leg de stokjes in de pan, liefst in een gloeiend hete oven en laat ze daar tot het spek gaar is; maak van de leverbouillon een dikke saus (boter bruin laten worden, een gesnipperde uit erin fruiten, water, peper en kerrie erbij, met bloem bestuiven en met de bouillon aanlengen). Bij een koel glas bier is zulk een leverstokje een heerlijke hap. P. O. L. Lepelaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog voordat de bruids stoet door Amsterdam rijdt ls de kleu rentekening ervan al verkrijgbaar. Daarvoor zorgen de gebroeders l)as uit Heemstede, die met fantasie, verve en met deskundige adviezen een fraaie kleurentekening ontwierpen, die geheel op de werkelijkheid gebaseerd is. De plaat verschijnt donderdag 3 maart al (Advertentie) J3ames.1frr*hu}d'1 mmmmmmm—mmm Babydernweep De tweelingbroers Das, die tesamen en iti vereniging de bruidsstoet in kleur hebben gezet. bij de staatsdrukkerij in Den Haag. De twee tekenaars hebben gebruik gemaakt van gegevens, die verstrekt werden door het militaire huis van de koningin en door het koninklijk stalde partement. De heer F. J. H. Th. Smits, referendaris van het ministerie van De fensie, adviseerde bij het uitwerken van de gala-uniformen. De heer Smits zorgt daarvoor zoals bekend ook bij de jaar lijkse taptoe's in Delft, waarvoor hij de historische uniformen ontwerpt. De kleurentekening geeft in de juis te volgorde de samenstelling van de volledige bruidsstoet weer, zoals deze op 10 maart door Amsterdam rijdt. De gebroeders Das hebben in het verleden herhaaldelijk van zich doen spreken. Zij stelden tekeningen samen van nieuwe vliegtuigen, schepen, stadswijken, „het Dorp", aan de hand van dikwijls sum miere gegevens.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6