De Maas is een en Namen kostbaar juweell is er de parel van\ Vakantie naast de deur HET ZWIN ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Boven de tuinen van Annevoie traant de zomer. Het slot van de baron spiegelt zich somber in de rillerige vijver. Geen temperatuur voor een grachtentocht van de edele zoons, die zich op een hete morgen uit hun slaapkamerraam lieten vallen en te laat aan hun zwembroeken dachten. Zonder toeristisch blauw leven de dreven, perken en waterspelen niet. „Zon moet ik hebben", zegt de Vlaming Sevenants, die het voorzitterschap van de Moligneevallei met zijn directeursfunctie combineert. „Anders wordt het een rampseizoen." En een strop voor de baronnen, die hun namen klinkend houden met de toegangsprijzen voor hun parken en kastelen. Zon voor de dalen van Maas en Bocq. Zon voor de Ardennen, de Lesse en de Semois. Miljoenen franken heeft 't commissariaat- generaal voor toerisme erin gestopt. Het heeft als ideaal: vakantie voor iedereen. Eruit omdat het Kippen reppen zich door hoofdstraat van Willerzie en Bourseigne In de afgelopen tien jaar is het aan tal toeristische exploitanten in België vrijwel verdubbeld. In de valleien en in gladde heuvelglooiingen stijgen de grondprijzen met de dag. Daar ver rijzen de nieuwste hotels, bungalows en vakantiepensions. Het gaat om het „andere", dat de toerist nog niet kent en hem een paar dagen kan vasthou- Die plaatsen weten mensen als de jonge specialist Beaudoux. Als direc teur van de provinciale toeristische organisatie in het genoeglijke Namen begint hij trad:tioneel even in zijn ei gen Btad. Langs de ,.weg van de vergezichten" naar de Citadel, die het militaire veldtenue al jaren verwis seld heeft voor de korte broek. Op die Eeuwige symfonk Annevoie. Surmont de Volsberghe. Hij woont er rustiger dan zijn verre voorzaat. En de enige „oorlog" die hij voert, is gericht op de ereplaats van de pro vinciale kastelenlijst. Het echtpaar Demanet heeft binnen de grachten het opperbevel. Het ontfermt zich over de bataljons dagjes mensen, die zich willig over de op haalbrug laten lood sen. „De enige in België, die nog met contragewicht werkt", zingt mada me Demanet. Ze heeft een fabelach tig geheugen voor historische details en overgiet de Ne derlandstalige be zoekers zo rad met feitenmateriaal, dat het lijkt of eeuwen voor enkele kwar tjes kermis zijn gaan houden. De baron vaart er niet slecht bij. Hij blijft zo uit de ergste kos ten. Zo doen er veel in het Naamse land. Molignee- voorzitter Sevenants weet dat uit ervaring. Van daar dat hij aan restauratie van het slot in Palaën is gaan denken. Om aan geld te ko men organiseert hij jaarlijks 'n kunst tentoonstelling. Zo werkt hij al jaren in de kleine vallei, die kan bogen op voortreffelijke, niet j 0ud-oavalerie-off icier Gaston Cauchy leeft met zijn paarden te dure hotels. „Heit in een uithoek van het land. maar voor één seizoen zijn", zegt madame Sevenants Maar intussen woont ze al vijftien jaar in Annevoie. Het is er best om uit te houden. Op de achttiende-eeuwse tui nen van Charles de Montpellier kom je niet gauw uitgekeken. In het voor jaar zijn er de tulpen de rozen en in het najaar de dahlia's. En de symfonie van sproeiers en watervallen is er eeuwig. nieuwe krachten geeft. Waarheen? Dat vertellen de „syndicate d'initiative" in beeldende leuzen, die de keuze alleen maar moeilijker maken. Publici- teitsvondsten roepen soms de gekste beelden op. Zo is het geen visserslatijn, dat de zwijgende mannen op de vlonders als „ridders van de oever" in de literatuur paraderen. En wat zou u doen als u leest, dat „dit lustoord alles biedt wat u thuis niet vinden kunt" merken. En wie het in een redelijk bedeeld gebied goed aanpakt, kan er een goudmijn van maken. Dat is gebeurd in Han sur Lesse, waar zeshonderd inwoners tot Impone rende omzetten komen. Pieter Moer man is een van hen, al woont hij ei genlijk in Rochefort. Hij is directeur van de maatschappij, die het wonder van de Ardennen jaarlijks perfectio neert. Met die functie loopt hij overi gens niet te koop. Het gaat hem om het werk en de publiciteit en daar heeft hij zijn handen vol aan. ALS EEN MAGNEET Nog altijd is het „trou de Han" een interessant object voor speleogen. Hun laatste ontdekking, zaal 1963, steun de op luchtstroom. Hij is in de kaart gebracht in de kleine archeologische tentoonstelling, bij de uitgang van de grot. Daar zijn ook de vondsten uit het neolithicum, de brons- en ijzertijd en de Gallo-Romeinse periode. Pijl punten, bijlen, messen en een bron zen verlofpas voor een veteraan van de Pretoriaanse cohorten, gedateerd 19 januari 108. De grot van Han trekt geld aan als een magneet. Er gaan jaarlijks mil joenen om. Tweehonderdduizend en trees per seizoen is normaal. De maatschappij kan dus wel iets doen. Ze investeert dan ook voortdurend. In beveiliging, uitbreiding en verbetering van de grotten. En in hotels, waarin De kluizenaar Zolder is al lang ontdekt maar blijft de moeite waard De motoren daveren niet elke dag op het circuit van Zolder. Ze tollen wellicht juist in uw vakantie hele maal niet rond. Dat het er dan doodstil is, moet u echter ook vergeten. Zolder, in de Limburgse Kempen, heeft zich ontwikkeld tot een populair vakantieoord, waar nogal eens bussen met jongelingen stoppen die Zolder als eindpunt van het schoolreisje hebben. Hf aar zij gaan holderdebolder naar de speeltuin, waar de modernste verpozingsmiddelen tot hun beschikking staan. Geen nood. Er> is gelegenheid volop om te wandelen. En, tussen haak jes. in Zolder-Terlaemen i» ook de moderne camping waar u misschien nog een chalet kunt huren. Zolder zult u moeten zoeken langs de weg Hasselt—Beringen. Het kasteel Vo gel san ck kan een goed oriënteringspunt rijn. Bij de wegwijzer Terlaemen begint het vogelreservaat en de streek, die u onmiddellijk zal bekoren Wandelaars komen er volop aan hun trekken in de dennenbossen. In het vogelreservaat lig gen de „eilandjes" in de vijver en dé bezienswaardigheid is de Kluis in Bol- derberg, het gehucht in het westelijk goudmijn: de Grot v de levende schilderijen Membre en Vresse mee. Nu is het volledig ontdekt en met kennis van zaken geëxploi teerd. Er zijn enige goede hotels bui ten Bohan. Het exclusieve La Glycine in Vresse behoort zelfs in de nationale superklasse thuis. Daar houdt de bloem van België zijn besloten feesten. En in de kunstsalon exposeren maan delijks andere schilders, met opval- heuvel van Champeau moet koning Albert hebben gestaan, toen hij de VW uit de nood hielp met het ge vleugelde woord: de Maas is een kostbaar juweel en Namen is er de Maar vakantie in België is het ple zierigst op basis van een bewuste keus. Laat het niet over aan een bus- chauffeur, die op vaste commerciële i routes zijn passagiers loslaat in stuk- geleefde oorden. Het hoeft niet altijd Dinant te zijn of Coo met zijn water val. Ga eens wat hoger de Maasdorpen i in, ontdek er de charme van enge da len, de smaak van de blauwe natuur- forel en de rust van het dromerige heuvelland. EEUWIGE SYMFONIE Spontln is zo'n dorp. Het is bekend om het feodale kasteel, dat als het interessantste uit de middeleeuwen te boek staat. Daar woonde eens Wil lem de Ardenner, bekend van de Moeringse slag. Nu heeft het een an dere heer: baron Leon de Piermont AUTHENTIEK HANDWERK Maredret is ook nog onberoerd. Het houdt zich schuil in de bossen als „vil lage artisan". Enige jaren geleden zijn ondernemende ambachtslieden er gaan samenwerken. Nu is er een per manente tentoonstelling van authen tiek handwerk. Hoe anders is het mid deleeuwse smedencentrum Yvoir, dat zijn oude facades zo graag met folklo re omgeeft. Dokter René Michel is er de gangmaker. Hij gaf zijn dorp een eigen festival. Hij hoort tot de groep van actieven, die in Namen iets aan het toerisme doen. Soms worden ze gedreven door persoonlijke ijdelheid, maar meestal zijn er zakelijke oog- Baron Leon (enz. t Levende schilderiji de beleggers iets zien en die Moer- mans faam als gastheer luxueus on dersteunen. Ongerepte natuurgebieden zijn er ook nog in het geplooide Ardennenland. Neem de dorpen Willerzie en Bour seigne, waar mesthopen de stoeprand markeren en kippen zich door de hoofdstraat reppen. Ze liggen verge ten in 'n uithoek van 't land. De stilte is er volkomen. Gaston Cauchy heeft er zijn leven totnogtoe kunnen rekken. Zeventien jaar geleden kwam hij er als de oud cavalerie-offlcier, toevallig terecht. Nu leeft hij er op een ver bouwde boerderij tussen paarden. Hij vertroetelt ze als kinderen en trekt er bijna dagelijks met of zonder leerlin gen op uit. Wie daar leert rijden, krijgt te maken met ideaal oefenterrein. Het stijgt en daalt, is nu eens ruw, dan weer egaal en wordt door tientallen bergbeken in stukken gesneden. Er staat maar één hotel, in een streek van zes kilometer grensgebied. Daar woont de Hasseltse familie Baert, die enige jaren geleden uit Belgisch Lim burg vertrok en er geen dag spijt van heeft gehad. De rust heeft z'n rente dubbel en dwars opgebracht en zal niet door de massa bedorven worden. Dat garandeert het douanevoorschrift waarin staat, dat er in de passage- strook niet mag worden gebouwd. CULINAIRE KUNSTENAARS Culinaire kunstenaars zijn de Belgen altijd geweest. Ze toveren in een om mezien lekkernijen op tafel, waarvan de recepten onaantastbaar zijn. Adriën Jacob, secretaris van de streek-VVV in Bohan. en vice-president burge meester Liégeois weten ervan mee te praten. Het zijn in dit opzicht „zware jongens" die de eer van de Naamse Semois graag en gemakkelijk hoog houden. Ze weten wat Marcassin is is of Ardense ham. En om de spijs vertering te bevorderen, hebben ze hec taren natuurschoon, die druk worden bezocht. Boven, waar de rotsen reikhalzen naar het dichtsbijzijnde Franse dorp, ligt 't vakantieoord Les Dollimarts. Het is, met zijn overweldigende overnach tingscapaciteit, de trots van de socia listen die het daar lieten bouwen. In het seizoen is het afgeladen. Evenals de campings aan de vriendelijke Se mois en het liberale vakantiehuis Mont Les Champs op de bebouwde oever. Dertien jaar geleden is het „so ciale toerisme" eerst goed tot deze contreien doorgdrongen. Het begon \z.) bewoont het interessantste kasteel uit de middeleeuwen, in Bohan en nam in zijn aanloop ook scharrelen. Dat is het gebied va: Luikse WV-directeur Gentinne, weet wat het ongetemde land tussen Warche en Vesdre waard is. Daar zijn' de Fagnee, de wildparken en kunst- matige meren. Daar leunt tegen het! groothertogdom het paradijs van Our. Het poëtische Stavelot hoort bij, het circuit van Franchorchamps en niet te vergeten de merkwaardige' tanggemeente Bévercé, waarin Mal-; medy's expansiedrift dood loopt. Ze gaan er graag heen, de Nederlan ders. En de sympathie is wederzijds. STUWMEER Een goed half uur rijden brengt de automobilist midden in het fanatieke gevecht, dat Godfried van Bouillons nazaten leveren om het behoud enkele dorpen. Ze dreigen verdronken te worden in een monsterachtig stuw meer. „Uitgerekend in dit gebied", constateert WV-secretaris Michel 1 Corbiau, „is dat de dood voor 't toe risme". In Bouillon zelf kan 't meeval len. Maar Dohan, Cugnon, Mortehan en 'n groot deel van Herbeumont zou den van de kaart moeten verdwijnen. Vijfenveertig km Luxemburgse Se mois gaat het stuwmeer opslokken. Een gebied van achtendertighonderd hectare verdwijnt in een miljard ku bieke meter water. „Omdat België, dat negentig procent van het Schelde- Rijnproject betaalt, ook nog voldoende, zoet water moet leveren", schampert Corbiau. „Werk van de Luikse s listen. Wat ver van huis gebeurt, kan ze niets schelen. En Luxemburg is Daar wonen trouwens maar tweehon derdduizend mensen, die overwegend katholiek zijn en de socialisten geen zetels opleveren". GRAAG GEZIEN Bouillon moet het voornamelijk van Nederlanders hebben. Die worden ei bijna in de watten gelegd. Op feestda gen van het koninklijk huis wappert het rood-wit-blauwe van Godfrieds hooggelegen verdedigingsburcht. Je hoort er in redelijk Nederlands de ver halen over de zeventien belegeringen, die niets uithaalden omdat het kas teel onneembaar was. Onder het half- gotische gewelf in de Godfried var Bouillonzaal hangt tussen de wapen schilden dat van koning Willem 1. Er is dus iets van verbondenheid tussen het vroegere soevereine hertogdom er de Lage Landen. Zo voelt Michel Cor biau het ook. Hij heeft iets van een re bellenleider als hij met schitterende ogen de gedachte laat vallen, dat het verzet tegen het stuwmeer het beste vanaf het kasteel kan worden geleid. Maar ook iets van de dichter die een epos in gedachten heeft en het nog niet uit zijn pen kan krijgen. Nederlanders zijn in België graag ge ziene gasten. Ze mogen dan hun eigen aardigheden hebben, van de Duitsers winnen ze het zeker in populariteit. Zelfs rondom het stadje Malmedy waar da Ardennen met de Eiffel Driehonderd campings Kampeerders fcumien terecht bij het Belgisch Nationaal Verkeersbureau, dat folder heeft met alle gegevens over de driehonderd campings in België. De campings in België mogen er zijn. Ze staan dan ook alle onder controle. Er mag geen camping tvorden geopend, al ts de burgemeester van de plaats vergunning heeft afgegeven. Dat gebeurt eerst dan als de camping aan de voldoet en de Belgische gezond heidsdienst een gupstig advies heeft ver strekt. ie „wild" wil kamperendient toe- ming te hebben van de eigenaar of diens vertegenwoordiger. Indien men niet langer dan zesendertig uur blijft, wordt die toestemming vrijwel altijd ver leend. Blijft men langer, dan moet ten stadhuize een vergunning worden ge vraagd. Aan de Belgische kust is vr% kamperen verboden. Natuurreservaat Tussen Knokke-Het Zoute en de Ne derlandse grens ligt een zeer merkwaar dig natuurreservaat van 125 hectaren. Het Zwin. In de middeleeuwen was Het Zwin een brede zeearm, waarin tal van zeeslagen zijn gevoerd. Het was ook het water, dat Brugge met de zee ver bond. Toen Het Zwin verzandde, was het met Brugge als havenstad gedaan. Het Zwin is nu een uitgestrektheid die af en toe nog door de zee wordt overspoeld, waardoor de bloei van een bijzondere plantensoort werd gestimuleerd, het limoenkruid De blauwpaarse bloemen penselen Het Zwin in augustus tot een schilderij waarin het mauve overheerst. Voor liefhebbers van vogels: ruim hon derd soorten vogels nestelen en broeden In Het Zwin en de omringende duinen. In de volières en aan de plassen naast de voormalige koninklijke villa bevindt zich een collectie van vijfhonderd vogels, behorend tot 120 soorten, die men in de omgeving nog kan aantreffen. Van het natuurreservaat af kan men te voet via Het Zwin naar het Zeeuwse Cadzand gaan. Bij helder weer ontdekt men, staande op de duinen, dat in totaal zevenentwintig klokketorens van de ste den Brugge en Damme en het eiland Walcheren kunnen worden geteld De toegang tot het reservaat is niet gratis. H. Bloedprocessie week eerder In afwijking van de traditie zal de H. Bloedprocessie in Brugge niet op 9 mei maar bij uitzondering op maan dag 2 mei worden gehouden. Het vertrek ia om 10.30 uur Zitplaatsen kunnen worden besproken door storting van 30 Belgische francs per plaats op post rekening 509.907 van de Dienst voor Toerisme, Markt 1, Brugge. deel van de gemeente. De kluizenaar ta al lang verdwenen Een tachtig Jaar geleden legde Jozef Goris het hoofd Hij was de laatste kluizenaar. Maar zijn kluis met de kleine kapel, ge bouwd in 1673, staat er nog, rij het herbouwd. Van daaruit trekt het pano- over Terlaemen de aandacht. U bent namelijk op één van de hoogste punten uit de omgeving. Trekkend door de omgeving ontwaart en de zeldzaam geworden, met stro bedekte Kempisohe huiaen. En de lelijke staketsels van de kolenmijnen, die hier als overal elders eveneens het landschap ontsieren. Veel van het oude is verloren gegaan Wat bewaard ia ge bleven, vindt men in het museum, dak boven de jongensschool in het centrum Zolder is ingericht. Nationaal Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7, Amsterdam, tel. 020-24.59.59 vermoeiend vinden. Geen bezwaar, zei men in een automobielfabriek in Stuttgart en bouwde een „rollend hotel", dat plaats biedt aan zevenentwintig personen, die erin kunnen zitten, slapen, eten, een douche nemen en jazeker, naar de t.v. kijken. Het hotel op wielen tal worden geëxploiteerd in Amerika, op de route New-YorkRio de Janeiro. Van ons mag het. En mocht het regenen België houdt wel van een feestje. Vandaar dat In augustus in Namen het zomercarnaval wordt gehouden. Er wordt dan niet vergeten een van de be roemde specialiteiten op gastronomisch gebied, de AngulUe h l'escavèche, aan te bevelen In de restaurants. Goed eten hoort er ook bij. U zult misschien niet behoren tot hen, die elke vakantie zo nodig kerken moe ten bekijken. De kathedraal van St.- Aubain is echter een bezoek (je) zeer waard. Het bouwwerk stamt uit de acht tiende eeuw en geldt als en van e d mooiste barokke kerken van België. De architect is de Italiaan Plzzlni. In de kathedraal hangt onder andere een Van Dijck. De kerkschatten bevinden zich in :t museum naast de kathedraal. Een andere bezienswaardige kerk is de St.-Loup, gebouwd tussen 1621 sn 1645. Dat is evenwel niet de oudste kerk van Namen. Dat la de In gotische stijl opgetrokken kerk van St.-Jean Baptist, gebouwd in het begin van de zestiende En als het nog mocht regenen en men zich beter binnenshuis kan bevinden, stap dan naar de Rue Emlle Cuvelier, naar de zusters van de Notre Dame, die een unieke collectie zilverwerk bezit ten. Men zal ze u gaarne tonen. Of ga naar het archeologisch museum, dat trots is op een fraai verzameling Ro meinse en Frankische voorwerpen uit de tweede tot de zevende eeuw. Voor ben, die een (flink) aantal francs heb ben overgehouden, is er het casino. Meer dan de grot van Han België bezoeken en geen grot gezien hebben, is vrijwel een onmogelijkheid. België bezit een flink aantal grotten, waarvan de grootste die van Han-sur- Lesse is. Het is ook een van de grootste en mooiste grotten ter wereld. De grot is het gehele jaar geopend en de tocht duurt ongeveer drie uur. In drukwekkend is vooral de grote „zaal", die de naam Salie du Dóme draagt en zo groot is, dat het stadhuis van Brus sel er een plaats zou kunnen krijgen. Elk uur wordt een aanvang gemaakt met een rondleiding. Rochefort bezit eveneens een grot, dl®, merkwaardig genoeg, vooral imponeert indien men hem verlaat. Dan heeft men namelijk een prachtig vergezicht over de gehele streek. Meen niet. dat de grot zelf tot de „kleintjes" behoort, 'n Rondleiding duurt altijd nog twee uur. De Salie du Sabat is niets voor mensen met ruimtevrees. De immense hoogt® wordt geaccentueerd door er een licht gevende ballon in op te laten. En dan natuurlijk ook de grotten van Dinant: La Merveilleuse en Mont-Fat. In de eerste bevindt zich een „ver steende waterval". Rondleidingen ln 't seizoen, elk uur. Duur een uur. De provincie Namen zit het best ln de grotten van alle Belgische provincies. Behalve de genoemde is er ook nog een in Hastiere-Lavaux. Het zijn ln fei te meer spelonken, die in voorhistorisch® tijden als woonruimten werden gebruikt. Ook in Furfooz spelonken. In Goyet- Mozet eveneens minder bekende grot ten. Ten slotte nog grotten in Petlgny. En het is wellicht aan te bevelen Juist dl® minder bekend® oorden met ®en bezoek te vereren.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11