Zwarte messias nu uitgepraat VOORONDERZOEK SOFTENONPROCES AFGESLOTEN Glaasje op TOCH achter stuur Gangsters doden politieman GOUD VOOR JOHNNIE, SOPHIETJE EN RANJA Voor 532 geen 70 van kerken premie Regering heeft voor NVSH f 50.000 over Regering akkoord met gelijke beloning voor man en vrouw ASPIRIN® Vele doden bij staatsgreep in Syrië Verjaardagje met financiële kopbrekens PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 FEBRUARI 1966 DE onoverwinnelijke leider Kwame Nkrocmah zal uit Peking wel niet terugkeren naar zijn paleisburcht in Accra. Deze idealist, die met charme en levenslust aanvankelijk ieder voor zich innam en zijn toehoorders met felle taal wist op tc zwepen, heeft zich als dictator steeds meer van zijn volk geïsoleerd. Hij heeft samenwerking gezocht met andere Afrikaanse staten, maar in de praktijk raakte ook Ghana geïsoleerd. Op de 56-jarige president zijn meer malen aanslagen gepleegd, waarvan er drie in het buitenland bekend zijn ge worden. omdat ze werden gevolgd door weer extra veiligheidsmaatregelen bij het presidentiële paleis. Alle andere aanslagen zijn binnenskamers gehou den om het bestuur van Nkroemah niet als te labiel voor te stellen. Dit zou buitenlandse investeerders af schrikken, en buitenlands kapitaal is juist de basis waarop het ambitieuze zevenjarenplan voor economische ver betering steunt. Nkroemah heeft als dictator aanvan kelijk naar Moskou gekeken. "Hij voer de een kleurloos ééyipartijenstelsel in met anti-westerse uitdrukkingen als imperialisme, kolonialisme en revan- chisme. voorzien van adjectieven als bedrieglijk, misdadig en duivels. Maar het marxisme heeft het van meet af aan niet gedaan in Ghana. Daarom werd het na enige jaren in het Gha- nees vertaald. Er kwam een soort Afrikaans socialisme voor ln de plaats, dat voor Nkroemah een ruime presi dentszetel inruimde met onbeperkte bevoegdheden. Dat was niet genoeg. Nkroemah was op de missieschool al ambitieus. Daarom moest de Ghanese presidentszetel uitzicht geven op vele buurlanden. Nkroemah droomde altijd van een Afrikaanse federatie onder zijn leiding. Verschillende keren heeft hij er zich in Moskou over beklaagd, dat de grenzen, door de kolonisten Daartegenover stond, dat die omrin gende landen Nkroemah bepaald on geschikt vonden als heerser over vele Afrikaanse gebieden. Toch was Nkroe mah niet alleen maar een dictator. Weliswaar heeft hij zijn van porsprong niet onwelvarend land in de tijd, dat hij nog aan het onvervalste marxisme hing, aan de rand van een bankroet dat hij er zich zelfs een Mao Tse- Toeng-pak aanschafte, zoals ook Ben Bella van Algerije dat heeft gedaan. Ironisch genoeg is het lot van Ben Bella op dit ogenblik even weinig roos kleurig als dat van de oud-president van Ghana. Voor de bijna acht miljoen zielen tel lende bevolking van Ghana is het te hopen dat het ze ven jarenplan niet in heeft toch weer veel goed gemaakt. De waterwerken in de Volta, die enige miljarden kosten, zijn al goed op gang. Wanneer de dammen en de centrales gereed zijn. heeft Ghana ge noeg energie om er ook de omliggende landen mee te voeden. Toch een po litieke doelstelling dus? Natuurlijk en met hulp van veel Ameiikaanse dol- Na de Ghanese vertaling van het marxisme heeft Nkroemah het hoofd meer en meer in de richting van Pe king gewend, want ook daar werd het marxisme vertaald. Hij heeft daar bestudeerd hoe het in Moskou geboren socialisme aan een bepaald volk kan worden aangepast. Nkroemah dacht met Peking zoveel gemeen te hebben. Ghana niet slecht uit. Ghana heeft potenties genoeg. Het is een enorme cacaoproducent, terwijl er voor de goede vinder aanzienlijke hoeveelhe den goud, diamant en bauxiet zijn op te sporen. Het begin van een alumi- niumindustrie is er al. Met de jaren kan de rest komen, dat had Nkroe mah ook al doox\ Maar de Ghanees, wie dat dan ook zijn mag, is niet gelukkig met het moeilijke socialisme, dat aan de ene kant het katholieke onderwijs toeliet en hier en daar bij scholen en universiteiten zelfs op staatskosten kapellen liet bouwen, maar van de andere kant iedei'e ver- meende tegenstander van de een heidspartij naar de kerker joeg. Nkroemah heeft de juiste formule voor Ghana niet op tijd kunnen vinden. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Twee Nederlandse autobestuurders, die op buitenlands grondgebied geen gehoor hadden gege ven aait de wijze raad het. stuurwiel niet In handen te nemen wanneer ze te diep ln het glas hadden gekeken, werden door een Antwerpse rechter veroordeeld tot gevangenisstraffen, rijverbod en ste vige geldboeten. Piet. van de K., 28, ntt Eindhoven, was op 2 februari met enke le vrienden naar Antwerpen gereden en had zich een hele nacht buitengewoon geamuseerd. De volgende morgen was het gezel schap zodanig beschonken, dat de eige naar van de auto (in een moment van geestelijke helderheid) weigerde in de auto plaats te nemen. Plet was het daar mee niet eens en ging er met de wagen van door, zodat de opgewonden eigenaar bij de Antwerpse politie een klacht ging indienen wegens diefstal van zijn auto. Plet veroorzaakte een eerste aan rijding ln het Antwerpse stadscentrum, zette desondanks zijn weg voort, botste in een buitenwijk op een tweede auto die totaal werd vernield en waarin de twee inzittenden gewond raakten, was oor zaak van een derde botsing in een rand gemeente en reed nadien zo hard over de autoweg ln de richting van Duitsland, dat de motor het uiteindelijk begaf. Zwervend langs de autoweg werd hij tenslotte Ingerekend door de politie van Herentals. De Antwerpse rechter ver oordeelde hem nu tot zes maanden ge vangenis, waarvan drie met uitstel, twee jaar verbod een auto in België te besturen en een boete van 27.000 Belgi sche franks. Zijn landgenoot Alouis H. uit Breda, veroorzaakte vorige zomer een fronta le botsing met een Franse wagen, die totaal werd vernield. Aan de rijkswach ters van Wuustwezel, die hem aan een bloedproef wilden onderwerpen, vertel de hij dat hij lijdend was aan suiker ziekte, zodat het streng verboden was een dergelijke proef op hem te nemen. De Belgische rijkewachters namen ge noegen met die verklaring en vroegen hem een medisch getuigsohi-ift in die zin toe te sturen. Alouis was zo onverstan dig, tijdens een latere ondervraging door de politie van Breda, te verklap pen dat hij de Belgische rijkswachters maar wat had voorgelogen en dat hij op dat ogenblik inderdaad onder invloed was geweest. De politie van Breda kon dergelijke grapjes niet waarderen, en maakte de bezwarende verklaring prompt over aan het Belgische gerecht. Te Antwerpen werd Alouis nu veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk, tot 'n jaar rijverbod en tot een boete van 4000 Belgische franks. IN BRUSSEL BRUSSEL, (A.N.P.) In het centrum van Brussel hebben gisteravond gangsters een politieagent doodgeschoten en zijn stoffelijk overschot meegenomen. De agent had postgevat bij een parkeerplaats waar een alt Luxemburg afkomstige auto was ontdekt. Tegen middernacht kwam een drietal mannen de wagen ophalen. Toen ze op de politiebewaking stuitten openden ze het vuur met automatische wapens. Ze namen vervolgens de vlucht, na het lijk van de agent in de koffer van hun auto te heb ben gelegd. Het gehele Belgische politieapparaat is gealarmeerd om de daders op te sporen. Via de radio worden oproepen uitgezonden voor medewerking van de bevolking. Aan gezien de auto waax-schijnlijk bij de schietpartij beschadigd is. zijn ook alle garages gewaarschuwd. Op de plaats van ds moord is een identiteitskaart gevon den van een Fransman, een van de ver moedelijke daders. Enkele maande ge leden werd eveneens ln het Brusselse centrum een politieman gedood bij een poging tot arrestatie van inbrekers. (Van onte parlementaire redactie) DEN I1AAG Dc bij de wet premie kerkenbouw ingestelde commissie van advies voor de kerkenbouw heeft sedert de inwerkingtreding van de wet op 17 februari 1964 tot eind 1965 532 aanvragen voor premietoekenning ontvangen. Dc commissie heeft aan de minister in 406 gevallen een gunstig en in 70 gevallen een afwijzend advies uitgebracht. Einde 1965 waren er nog 56 aanvragen in behandeling. Van de 532 ingediende aanvragen had den er 204 betrekking op rooms-katholieke kerken, lil op Nederlands hei'voimde kerken. 97 op kerkgebouwen der gerefor- meerde kerken en 120 op kerkgebouwen van andere kelkgenootschappen. Hiervan werden er voor premie toekenning aan- vaardbaar geacht en door commissie van een gunstig advies voorzien resp. 147, 97. 1 91. Het totale bedrag van de voorlopig vast gestelde premies was 41.332.334.- en van de toegezegde voorschotten 33.065.873.- van laatstgenoemd bedrag was einde 1965 31.031.400 uitbetaald. Van de 70 gevallen waarin tot een af wijzend advies aan de minister inzake subsidiëring werd besloten, hadden er 36 betrekking op kelkgebouwen die werden gesticht ter vervanging van bestaande kerkgebouwen en 7 op uitbreidingen bij bestaande kerken. De overige gevallen hadden betrekking op de overneming en verbouwing van bestaande gebouwen en op gebouwen, die niet als kerkgebouw in de zin van de wet konden worden aan- gemeikt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De wens van de. Ned. Ver. voor Seksuele Hervorming om ge subsidieerd te worden door het rijk voor het werk van de consultatiebure aus is in de commissie volksgezondheid uit de Tweede Kamer aan de orde ge steld. Daarbij is gebleken, dat de rege ring bereid is de vereniging voor haar algemene voorlichtende werk 50.000 gul den subsidie te geven. Staatssecretaris Bartels deelde tot verbazing van mevrouw mr. H. Singer-Dekker (PvdA), mede, dat geen verzoek om subsidie van de NVSH voor de consultatiebure aus bij hem was binnengekomen. Van de kant van de KVP en CHU voelde I men nog niet voor een subsidie aan de J NVSH alleen. Mr. De Vreeze (KVP) zei. dat „het subsidiebeleid op dit gebied vraagt om een met zorg opgesteld plan, dat eenzijdigheid en monopolievorming i voorkomt". I Het debat ging vooral over de vraag of het werk van de consultatiebureaus van de NVSH moet worden overge bracht naar de huisartsen. Staatssecre taris, dr. Bartels, had hiei'over in het recente verleden enkele opmerkingen gemaakt. Mevrouw Singer-Dekker (PvdA) toonde zich daarover ongerust, omdat de huisartsen alleen het werk niet zullen kunnen doen. Het zou zelfs ingrijpen in de persoonlijke vrijheid van de burger zijn, zo betoogde zij, als het naar de huisarts zou worden verwe- AMSTERDAM Het doorgroef de succes van Johnny Lion „Zij dronk ranja met een rietje" ls gistermiddag in Amsterdam met een gouden plaat beloond. De langharige zanger, die zich geheel in stijl had uitgerust met een gou den stropdas en dito poehetje, liet terecht niet na, in zijn dankwoord behalve Edison ook de honderd duizend Nederlanders te vernoe men, die het de moeite waard hebben gevonden, de tophit te kopen. Het zal deze fans overigens inte resseren te vernemen, dat het tus sen Sophietje en hun idool lang niet zo dik aan is, als het liedje belooft Nadat mannequin Sophie van Kleef (in wilde bontjas en dito haartooi) namelijk de ver gulde schijf had overliandigd, moesten de elkaar verdringende fotografen bij herhaling aanma nen: „Hou elkaar alsjeblieft even prettig vast" hetgeen dan met kennelijke wederzijdse reserve ge durende enige seconden gebeulde. Het evenement werd door de pla tenmaatschappij „Phonogram" ge situeerd op het winterse terras van hotel Schiller aan het Rem- brandtsplein. want de terrasjes spelen in het liedje nu eenmaal een grote rol en dat moesten de ruim honderd genodigden uit de klein- kunstwereld er maar voor over hebben. Ook werd er druk ranja met een rietje geserveerd aan on dermeer Roesje Hamel, circusbaas Boltini, de Blue Diamonds, Her man Batelaan en een massa naam loze, maar schone dames, die Johnny allemaal op twee wangen wilden zoenen. De zanger liet het met zichtbaar leeglopend enthou siasme toe. maar zijn leeuwehart hield hem op de been. In ruil daarvoor hoorde hij zich in de huldigingsrede noemen: „Iemand, die ondanks zijn successen en de onvoorstelbare gages van mijnheer Boltini een mieterse vent is ge bleven" Weerstand tegen korter werken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft ingestemd met het standpunt van de stichting van de arbeid zien van de gelijke beloning v< nen en vrouwen. Als consequentie hier van zal het college van rijksbemidde laars binnenkort via een beschikking bepalen, dat. liet minimuminkomen ook voor vrouwelijke werknemers zal moe ten, resp. mogen gelden. De stichting (en nu ook de regering) meent, dat de gelijke beloning nu reeds moet worden doorgevoerd als mannen cn vrouwen ln gelijke functies werk zaam zijn. Dit betekent, dat in die ge vallen de vrouwen ook onder de rege ling betreffende het minimuminkomen vallen. Aangezien echter niet voor alle ondernemingen een CAO van kracht is. zal de gelijkstelling op dit gebied ook in een beschikking moeten worden vastge legd. Voor niet-gemengde functies (dus j voor vrouwen werk gelijkwaardig aan mannenwerk) behoeft de gelijke belo ning niet te worden ingevoerd als ders de concurrentiepositie van bedrijf internationaal in gevaar zou men. Voor deze categorie is het dus gen" en niet „moeten". Intussen heeft de regering de Sociaal Economische Raad om 'n advies gevraagd betreffen de wettelijke regeling van 't minimum inkomen. Ten aanzien van eventuele werktijd verkorting deelt de regering de opvat ting van de werkgevers in de stichting, dat deze niet toelaatbaar is voor juli 1967. De werknemers stonden niet te dringen om werktijdverkorting, maar wilden 'n kwartier korter werken per dag dit jaar niet verboden zien als hier- in ondernemingen of bedrijfstak ken overeenstemming bereikt kon wor den. Dit verbod is er nu dus toch geko- Misvormingen Duitse baby's (Van onze correspondent in Bonn) AKEN In Aken is het vooronder zoek tegen de fa. Grunenthal Chemie in Stolberg (fabrikant van het slaap- en kalmerende middel „Contergan", dat in Nederland onder de naam „Softenon" in de handel is geweest) afgesloten, 't Werd gevoerd door een speciale com missie van het parket ln Aken. Het heeft vier jaren geduurd. „Contergan" werd in de herfst van het jaar 1961 uit de handel genomen, omdat het medica ment ervan werd verdacht de oorzaak te zijn van misvormingen bij baby's en van zenuwstoomissen hij volwassenen. Het zal als het ooit lot een proces komt tegen de directieleden van Gru nenthal Chemie de laak zijn van de openbare aanklager om dat te bewijzen en die taak zal niet gemakkelijk zijn. Of het tot een proces komt. zal thans de rechter van instructie moeten beslis sen. Het proces zal alleen worden ge voerd, wanneer er een redelijke kans bestaat de schuld der beklaagden te be wijzen. Daarbij zal het niet voldoende zijn om te bewijzen, dat „Contergan" de misvormingen en zenuwstoornissen inderdaad heeft veroorzaakt, maar dat de fabrikanten de voor het menselijke organisme zo schadelijke werking van de stof thalidomide hebben gekend en desondanks het preparaat op de markt hebben gebracht. Pas daardoor zou de strafrechtelijke verantwoordelijkheid van de fabrikanten zijn vastgesteld. Ook wanneer men ervan zou uitgaan, dat de rechter van instructie zal beslis sen de directieleden van Grunenthal Chemie in staat van beschuldiging te stellen, zal het nog heel lang duren voor de voorbereidingen voor dit gigan tische proces zullen zijn voltooid en 't proces kan beginnen. En ook daarna zullen er nog jaren voorbij gaan, voor er in laatste instantie een arrest is ge wezen, omdat de advocaten van de fir ma met absolute zekerheid de Conter- ganzaak tot in laatste instantie het bondsgerechtshof in Karlsruhe zullen uitvechten. Dit proces zal niet alleen van groot belang zijn voor de directieleden van Grunenthal Chemie wier naam op 't spel staat maaV ook voor de „Con- tergan"-slachtoffers in binnen- en bui tenland: de misvormde kinderen dan wel hun vertegenwoordigers. Want pas, aeer Grunenthal Chemie strafrech telijk verantwoordelijk zou worden ver klaard. kunnen civiele aanspraken je gens de firma aanhangig worden ge maakt en schadeloosstellingen verlangd. In West-Duitsland zouden, indien het tot een proces mocht komen dat voor rond 4.000 Contergan-baby's van belang zou zijn negen directieleden van Grunenthal Chemie op de beklaagden bank komen. Volgens de „kleine straf- Advertentie) daar staat BAYBZ achter rechthervorming", die op 1 april van het vorige jaar in de Bondsrepubliek van kracht is geworden, hebben de be klaagden nog een „slotwoord", alvo rens het proces wordt geopend. Zij krij gen daarbij de gelegenheid om ontlas tend materiaal aan de rechter van in structie voor te leggen. Geen haar of) zijn hoojd heeft eraan gedacht zich eed militaire coupe te laten aanmeten. Het Zweedse leger mocht tegen Ian Zanoni, de 19-jarige pop-zangerin het geweer komen, het heeft maar iveinig bereikt. Slechts tien centimeter heeft Zanoni aan zijn militaire kapper tevreden. Zanoni hoeft niet bij de Zweedse Marva. Eberhard Franz (29) uit Heidelberg verloor tien jaar geleden bij een arbeids ongeval zijn beide armen. Franz ontwikkelde een elektrisch stuurmechanisme voor zijn auto, dat hij met de voeten bedienen kan. Na een half jaar „op proef" te hebben gereden heeft hij dezer dagen zijn definitieve rijbewijs gehaald. De examinator noemde het rijvermogen van Franz uitstekend. Onwelvoeglijk woord in „Vers in het gehoor" (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Gisteren zijn er bij de NCRV-radio moeilijkheden gerezen over het wekelijkse radioprogramma „Vers in het gehoor", dat om 23.30 zou worden uitgezonden over Hilversum I. Dit programma mocht van de adjunct- directeur van de N.C.R.V., de heer G. Hoek, niet worden uitgezonden, omdat er een „dichterlijk schuttingwoord" in voorkomt. De samensteller, de heer Ab v. Eyk, bespi-ak in deze rubriek een gedicht fragment van Jaap Harten, dat binnen kort wordt afgedrukt in de bundel „To tempaal", die bij De Bezige Bij zal ver schijnen Op 't motief „Slechte tijd voor lyriek" van Bertold Biecht maakte de heer Harten de volgende regels: Een braadpan voor kindeimoorden Feeën van een bladzijde [losgescheurd En voor drie vier seconden Kopu lerend met een jongensbroek. De heer Hoek, die de uiteindelijke ver antwoordelijkheid draagt voor alle radio programma's, achtte de grens van het toelaatbare, speciaal via een radio uitzending. door voorlezing van het ge wraakte fragment overschreden. Regisseur Ab van Eyk, die ruim drie jaar wekelijks deze rubriek over dich ters en 'gedichten samenstelt, voelde zich gegriefd door deze beslissing Vandaag had hij een gesprek met de NCRV- leiding, over de moeilijkheden ontstaan door dit verbod. Commentaar N.C.R.V. De N.CJt.V. verstrekte een commen taar van ongeveer de volgende inhoud: „In dit ï'adioprogramma waren door de samensteller enkele gedeelten opge nomen, die niet beantwoordden aan de standaard die de N.C.R.V. voor haar rit. zendingen wenst te handhaven. Na rug gespraak met de auteur, die bij de keuze uit zijn werk waa betrokken, bleek het niet meer mogelijk het zodanig te wijzi gen, dat de uitzending verantwoord werd geacht Daarom is tot niet-uitzending van het radioprogramma besloten. De directie draagt daarvoor de uiteindelijke verantwoordelijkheid". BEIROET, (Reuter) Radio-Bagdad heeft donderdagavond gemeld, dat onge veer 400 mensen om het leven zijn ge komen bij de staatsgreep van woensdag in Syrië. Radio-Bagdad citeerde het Iraakse persbureau en meldde verder, dat een tank de woning van president Amin al-Hafez had aangevallen en dat de twee zoons van de president in het gevecht werden gedood. De woningwerd plat gebrand. maar de president zelf ontsnapte, aldus radio-Bagdad. OFSCHOON febiaiari de kortste maand van het jaar is, duurt hij voor mij nog altijd drie weken te lang. Ik zou er dan ook niks op tegen hebben, als men van hogerhand het hakmes in de kalender zet en de maanden in krimpt tot zes, hooguit zeven dagen. De rest kan dan woi'den verdeeld on der de minder ontwikkelde gebieden of als schenking ineens aan de Mlva wor den gegeven. Dat kan allemaal gemak kelijk. want de meesten van ons doen met die dagen toch geen bal. Goed, een man als Verolme of Reindert van het onroerend goed zal het wellicht even spijten, maar achteraf zullen ook zij merken, dat je in de helft van de tijd ook nog een smakelijk knoedeltje geld bij elkaar kunt versieren. Voor alle andere stervelingen zal deze tijdsbesparing alleen maar een zegen betekenen. Ik ga mezelf maar na. In het begin van elke maand maak ik enorme plannen, waarvan ik dan in de loop der dagen bemerk, dat ze nooit zullen worden uitgevoerd. Ik veronder stel nu, dat ik daarna pakweg zeven dagen ook wel achter kom. In dat ge val heb ik tenminste nog wat los geld over voor een slagroomsoes of een nas- sibal. Nu sta ik halverwege de maand als een tobberd in het leven: zonder plannen, zonder geld, zonder illusie. Een klein voorbeeld hiervan is mijn verjaardag, die door 'n misverstand in de laatste week van februari valt. Op dat moment zitten er zo'n 24 dagen op en ik kan u de verzekering geven, dat mij op dat moment steevast alle middelen tot feestgedruis ontbreken. Elk jaar neem ik mij daarom voor om reeds in september een kleinigheid op zij te leggen voor deze hoogtijdag en dat vol te houden, totdat de feestgan gers met hun benepen cadeaus mijn trap opstrompelen. Ik begon welgemoed in 1964 met het deponeren van kleine geldsbedragen, waarvoor ik een beschuitbus had vrij gesteld. Halverwege het jaar had ik op die manier drie gulden en vijfentwin tig cent bijeengegaard, een fraai be drag waarmee ik de familie rijkelijk van petits fourtjes kon voorzien. TOEN kwam er een bruine pater op blote voeten aan de deur, die mij vriendelijk, doch dwingend verzocht 't missiebusje leeg te storten, dat hij vorig jaar bij ons had achtergelaten. Nu zijn missiebusje geschapen om er niets in te doen. Of het nou door dié nauwe gleuf komt of door de kwaliteit van het blik, zeker is in elk geval, dat ik met een kwartje in mijn hand nooit visioenen krijg van negerkinderen in het oerwoud, maar uitsluitend van melkhazelnootrepen en die koop ik dan gezwind. Nu heeft die pater zijn busjes niet rondgestrooid om ze na 'n jaar leeg mee naar zijn nederige statie te sjou wen en wat doe ik dus? Ik breek de verjaardagspot open en stort die drie vijfentwintig in zijn pij. Daarmee is het blijde dagje gelijk op losse schroeven komen te staan, want je kunt je broers en zusters moeilijk voorhouden, dat van het geld der bit terballen nu ijzersterke hemmetjes worden gekocht voor het Bantoevolk. Elk jaar opnieuw is het voor mij een enorme pijn om toch het voedsel bij een te krijgen, waarmee zo'n verjaar dag van de grond kan worden getild. Mijn vrouw beheert weliswaar de kas. maar ook zij kan het niet helpen, dat er op een gegeven moment niets meer in zit. Dat krijg je, als je er te weinig instopt. DINSDAG zei ze: „Moeten er nog bitterballen komen?" „Natuurlijk moeten die bitterballen ko men", zei ik, „zoiets doet het altijd. Dat staat feestelijk. Niet te veel na tuurlijk, de man drie zou ik zo zeg gen. Het gaat om het idee". „Geef me dan even geld", zei ze, „want ik heb nog niet eens genoeg voor één bal". Juist. Ik tornde dus de voeringen van al mijn pakken open en haalde er 60 cent uit. Dat was dus al één ons vlees bij de goedkope slager aan het andere einde van de stad. Met wat passen en meten haal je daar royaal dertig bal letjes uit. In de voeringen zat helaas niks. „Zijn er nog lege flessen?" riep ik, want ik kreeg er opeens zin in. We vonden 2 piccalillypotjes en 2 wishkyflessen, waarop geen statiegeld zit. We hevel den ook nog de slasaus over in 'n nest- schaal en dat maakte met elkaar een winst van 35 cent. „Daar maak ik veertig ballen van", riep mijn vrouw opgetogen, want wat die met beschuit en oud brood doet grenst aan het ongelofelijke. „Het wordt een fijne avond", riep ik, „ze kunnen nooit zeggen, dat ik er niks tegenaan gooi". Woensdagmorgen belde de familie col lectief op. Ze kwamen toch maar lie ver 's middags een kopje thee drinken. Met het oog op 's avonds. Ik begreep het wel. Nou en of ik het begreep. Tegen An- derlecht-Real Madrid kan zelfs ik niet op. Nou zit ik met die veertig ijzer- sterke ballen. Als u vanavond soms in eens trek krijgt in een hartigheidje, kom gerust aan. Maar neem wel uw eigen prikkertjes mee. Want u weet het. Februari is zo'n verrekt korte maand. Eric Sorel. Admiraal Nimitz begraven SAN FRANCISCO (UPI) Op het Golden Gate National Cemetery van San Francisco is donderdag admiraal Ches ter W. Nimitz, de man die Amerika in de tweede wereldoorlog ln de Pacific naar de overwinning voerde, ter aarde besteld.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6