3)e Gctdóc Qowïcvnt eenSl HoogTVpunten \m i Vanavond in de ether mamÊmmmmÊd uiman Christendom in Indonesië groeit snel Volkstoneel f TELEVISIE RADIO Jenny and the Rascals morgen op televisie moord aan de bron I 1 PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT vrijdag 25 februari 1966 Voorzichtig op goede gronden ERSTANDIG is de beslissing van minister Veldkamp om voor de naaste toekomst de sluis voor verdere werktijdverkorting te sluiten. Want de druk bij loon onderhandelingen is kennelijk ook op dit front nog wel zo sterk, dat er afspraken in de lucht hangen om in nieuwe arbeidsovereenkom sten de arbeidstijd nog wat in te krimpen. Eiconomisch zou het hier en daar nog wel te verantwoorden zijn. Maar de forse stoot die enkele jaren terug de arbeidsweek vrij fors inkortte, heeft wel geleerd dat ook hier de sneeuwbal niet te stuiten valt en dat dan de druk in bedrijfstakken waar de produk- tiviteit al een margegeval is, tot gevaarlijke beslissingen leidt. \r AN diverse kanten is de laatste tijd gewaarschuwd tegen het doorgaan met knippen aan de werkweek.- Nederland ligt op het gebied van verkorte arbeidstijd weliswaar nog niet aan de kop. maar gelet op de vrij forse per centages waarmee loonkosten en sociale lasten jaar op jaar stijgen, gelet ook op de hierbij achter blijvende opvoering van de produk- tiviteit. moet terzake grote voor zichtigheid betracht worden. Er valt bovendien alles voor te zeggen dat de overheid eerst eens gelegenheid krijgt om na een jaar van gedifferentieerde loononder handelingen het slagveld te over zien, voordat zij te kennen geeft dat de weg vrij is voor afspraken op het gebied van de werktijd verkorting. Populariteit zal minister Veldkamp met deze maatregel niet krijgen. Maar hij nam zijn beslissing op goede gronden; niet omdat de meeste werkgevers er ook niet van willen weten, maar omdat men. nu de lonen nog volop in beweging zijn, beter niet tege lijkertijd de rem van de arbeids tijdverkorting kan loslaten. Er kan een moment komen waarop dit conjunctureel veel beter gele gen komt. misschien zelfs wense lijk is. Omtrent de produktiviteitscijfers zal dan landelijk in ieder geval iets gunstigers te melden moeten zijn dan op dit moment mogelijk is. Kwestie Hornongebruikelijk en ongepast ER zijn wel eens bedenkingen aangevoerd tegen de wijze waarop scheidsrechter Leo Horn soms de spelregels interpre teert. Maar niemand zal kunnen ontken nen dat Leo Hom een groot scheidsrech ter ls, een autoriteit op het veld. Zijn briljante staat van dienst zal hij dit sei zoen beëindigen. De man. die door het buitenland werd uitgenodigd de ..heetste" duels te leiden, zal zijn carrière geruis loos moeten afsluiten. De oppermachtige FIFA met de eigengereide Sir Stanley Rous als opperhoofd en in feite alleen heerser zoals in het Internationaal Olympisch Comité de heer Averv Brun- dage de dienst uitmaakt, eveneens een ontoelaatbare maar niettemin getolereer de situatie heeft Hom de kroon van zijn carrière gestoten door hem niet te selecteren voor het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal. Het is ten eerste ongebruikelijk om een scheids rechter van het formaat Hom op deze wijze te laten „afgaan" ln dubbele be tekenis en ten tweede ls het ongepast. Leo Hom heeft te grote lauweren ge oogst om hem zonder meer aan de kant te zetten. Teleurgesteld, maar strijdbaar en zonder een blad voor de mond te ne men heeft hij Sir Stanley op het onge paste van de handelwijze van de FIFA gewezen. Het zal niet veel meer baten. Het doet echter wel vreemd aan. dat de KNVB zich tot nu toe afzijdig heeft ge houden. De bond. die onlangs nog in de bres sprong voor een scheidsrechter wiens integriteit in twijfel werd getrokken, zwijgt Indien een topfiguur op ongebrui kelijke en ongepaste wijze wordt uitge rangeerd. Ook angst voor de almachtige Sir Stanley? Afrika in beweging T\E staatsgrepen of pogingen tot staats- L' grepen komen momenteel als rijpe appels uit de Afrikaanse boom val len. Zolang het ging om betrekkelijk onbelangrijke staatjes als Dahomey. Op- per^VAlta." '1I%aad en Oeganda, neemt men er kennis van en gaat men over tot de Mi-dé vfth-'de dag:1 Maar als een halve godheid als Kwame Nkroemah of de door hei; Westen diep (maar in eigen land minder) gerespecteerde sir Aboekabar Tafawa Balewa. premier van een van de belangrijkste Afrikaanse staten, van hun leiderschap en. wat sir Aboebakar betreft ook nog van het leven beroofd worden, dan schokt dit een groot deel van de wereld. Binnen het tijdsbestek van zes jaar hebben vrijwel alle Afrikaanse landen hun moeilijkheden gehad. Er zijn complotten gesmeed, staatsgrepen uitgevoerd dan wel tijdig ontdekt: in. Kameron, Ethiopië Kongo. Boeroendi Rwanda. Togo, Sene gal Tsaad, Kongo-Brazzaville. Dahomy Zanzibar, Gabon, Centraal-Afrikaanse Republiek. Opper-Volta, Nigeria, Oegan da, Ghana, Algerije, Soedan. De achter gronden van de moeilijkheden in Alge rije zijn van geheel andere aard dan die in Nigeria, waai- verzet werd gepleegd tegen traditioneel heersende groepen. De problemen van Zanzibar betroffen heel andere zaken dan die in feoedan. Er zijn vele oorzaken aan te wijzen, dat Afrika en het Afrikaanse nationalisme in bewe ging zijn, maar ze zijji niet onder noemer te brengen. Er is vijandigheid bussen stammen, er zijn schokkende overgangen van oerwoud cultuur naar nieuwe levensvormen: is sprake van het verliezen van het stam verband en het opgaan in een nieuw groter nationaal, of zo men wil. Afrikaans verband, wat niet zonder moeilijkheden verloopt. Men kan sleohts één dine vast stellen: Afrika is in beweging en zal dit in de eerstkomende jaren blijven. En men kan ei* zeker van zijn. dat. de kaart van dit roerige werelddeel er dan heel anders uit zal zien dan nu. Nylon DAMES KOUSEN met en zonder naad, in cou rante modekleuren g* Alle maten, M m per2paarfct HAARLEMMERSTRAAT 171—174—179 HERENSTRAAT 9 MIDZA (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! Zondag Nederland I - 20.30 Sc(h)ot(t) in de roos. Programma rond om Milly Scott. 0 Maandag Nederland I 21.00-22.40 ,.De dood van Belle", speelfilm naar roman van Simenon. Nederland II 20.01-23.00 Don Carlos van Schiller. Duit se toneel-t.v.-produktie. 0 Dinsdag Nederland I 20.56 Tellem. Archeologisch vorsen in West- Afrika. 0 Woensdag Nederland I - 20.20 Televizier. Beeld van de omvangrijke voorbereiding voor vorstelijk huwelijk: 21.50 Danstest '66 ln Arnhem. Nederland II 20.25 De Citadel, bioscoopsucces uit '39 naar roman van A. J. Cronin. 0 Donderdag Nederland I 19.35 Lucy- show; 21.20 Het leven van Galileï. Duitse produktie van toneelspel van Bertolt Brecht. 0 Vrijdag Nederland I 21.35 Bonanza. „De scout Nederland II 21.20 Dr. Ben Casey. 0 Zaterdag Nederland I 22.00-23.30 Eurovisie Songfestival vanuit Luxemburg met. Milly Scott als Nederlandse vertegenwoor digster. Nederland II N.T.S. 18.00- 19.30 wereldkampioenschappen ijshockey Zweden—Oost-Duits land. „Hee Boudewijn", programma BoudewlJn' t rond Berend Boudewijn Haagse „Tehater In de Steeg", wilde aanvan- kelQk cineast worden. In de tijd, dat hij op de Filmacademie vertoefde, voelde hij zich aterk tot de J liedjes van Jaap Fischer aangetrokken. Eind vorig jaar verscheen hij plotse- ling in de schijnwerpers der publieke belangstelling door zijn hit-uitvoering van „Een meisje van zestien". Met begeleiding van de orkesten van Frans de Kok en Ruud Bos, zingt hij vanavond, tegen een achtergrond van „pop-art", een mengeling van oude. nieuwe vertaalde en oorspronkelijke liedjes O.a. brengt hij „Woningnood", ..Meneer de president". „Er komen andere tijden" en „Een mens hield van een jongen". Regie Rob Touber. (Ned. 1 20.20) Zaterdag ..De levensgezellin", t.v.-spel van Arthur Schnitzeler ANTENNE De eenakter „De levens gezellin", die de VARA- t.v. vanavond op 't scherm brengt, speelt in de avond uren van de dag, waarop de echtgenote van een zekere professor Robert Pelgram is begraven. Juist als Pelgram de laatste bezoeker uitlaat, komt er een vriendin binnen, die ir enkele liefdesbrieven komt halen. Zo komt de man er achter dat zijn vrouw een verhouding had met zijn vriend. Htj vindt dit echter niet zo erg. daar zij beiden in de loop der jaren toch reeds uit elkaar gegroeid waren. Pas in een gesprek met de betrokken vriend komt hij er achter, hoe zijn vrouw in werke- lykheid was en dit geeft hem een schok. In de hoofdrollen: Joan Remmelts, Ton Lensink en Anny de Lange. (Nederland II 21i05) ..De vrijgezel", luisterspel Charles Donker exposeert van 26 februari af grafiek ln „'t Oude Wevershuls" te Amersfoort. SCHIPHOL A.N.P.). Teruggekeerd uit Indonesië, waar hH de opening een drukkerij van hel Indonesisch Bijbel genootschap heeft bijgewoond, heeft de heer J. J. Kijne, adjunct-aJgemeen-se- cretails van het Nederlands Bijbelge nootschap, gisteren op Schiphol verteld, dat Indonesië thans circa 7 miljoen christen telt. van wie ongeveer de helft rooms-katholiek Is en de andere helft protestant. Hiermee is het percentage christenen van 4 a 5 procent in 1950 gestegen bo' ongeveer 7 F- De overgrote meerderheid j van de bevolking n.l. 90^ is moham- j medaan. Aan bouw en inrichting van de druk kerij in Bogor heeft, de Indonesische regering alle medewerking verleend met name door het laten vallen der Invoer rechten voor alle benodigde materialen. Het begin van de activiteit zal beschei den zijn: pas over twee Jaar zal men er hele bijbels kunnen drukken. De vertaling in het Maleis, waarmee in 1952 werd be gonnen. is thans bijna gereed Balletconcours De Efteling (Van onze correspondent KAATSHEUVEL ln totaal vijftien amateur-balletgroepen kunnen op de vijf zondagen in mei a.s. deelnemen .aan het internationaal amateur balletconcours in Kaatsheuvel. Bij gelegenheid van de feestelijke herdenking van het derde lustrum van het natuurpark „De Efte ling" heeft het bestuur van „De Efte- j ling" een hoofdprijs van 500 gulden uit- geloofd. Verder zijn er nog vier andere prijzen te winnen, resp. van 300, 200, 150 I en 100 gulden. Bovendien krijgen alle deelnemende groepen o.m. hun reiskos ten vergoed. Het concours wordt geheel in een I sprookjessfeer gehouden. Elke groep, die op het concours wil uitkomen, krijgt daarom de opdracht een sprookje uit te beelden. De inschrijving is opengesteld bij het natuurpark „De Efteling" te Kaatsheu vel. ARNOLD Wesker ls onder de „boze jonge mannen" van het moderne En gelse toneel een aparte figuur. Hij Ls sociaal sterk bewogen en ls in zfln sociale verwachtingen gaandeweg te leurgesteld. Die teleurstelling tracht htj weg te schrijven in eqn toneelstukken waarin hij ex-communist, ex-meu- belmakersleerllng. ex-keukcnhulpje een flinke portie eigen ervaringen ver werkt. Het sterkst komt dit tot uiting In zijn trilogie, waarvan „Ik heb het over Jeruzalem" het slotdeel vormt en waarin Wesker zichzelf als de drome rige Ronnie Kahn personlflëert. „Ik heb het over Jeruzalem" werd gister avond door de K.R.O. als t.v-spel uit gezonden. Het is het verhaal van een Joods echtpaar dat probeert te ontko men aan de moderne technocratische maatschappij door ver van de stad een eerlijk ambacht te gaan uitoefenen. Het lukt niet en zwager Ronnie Wesker zelf dus» huilt erom: maai- het lot ls onafwendbaar, óók al is Labour een tijdlang aan de macht geweest. Wesker haalt zo wel het een en ander overhoop in dit stuk. maar. als vaker bij andere acteurs, schrijft hij slechter toneel naarmate hij met meer aandrang een „boodschap" wil verkondigen Voor Nederlandse kijkers komt daar als extra- moeilijkheid bij. dat ..Labour', zeker als oppositiepartijeen heel wat linksere koers stuurde dan b.v. bij ons de P. v. d, A., waardoor Weekers grieven zich tegen een typisch-Engelse politieke inzet riohtten die ten onzent nauwelijks als zodanig ervaren wordt. Als toneel is „Ik heb het over Jeruzalem" een vrij mat gebeuren en ook de door Frits Butselaar levendig geregisseerde opvoering kon dit maar ternauwernood verbloemen. Alle respect overigens voor de medespelenden: Jules Croiset en Elisabeth Versluys acteerden het jood se echtpaar met problemen zo goed als redelijkerwijze venvacht mocht worden Carol Ldnssen was een dichterlijke Wesker-Ronnie en de verdere rollen waren redelijk bezet. Maar het best was Ermy MolsDe Leeuwe als een super- joodse tante. En dat was iets hachelijks eigenlijk omdat zij met haar (voortref felijke!) typetje bewees dat we hier te maken hadden met een stukje volks toneel zonder meer. Vg Exploitatie van rle Tieners HILVERSUM - KRO-regisseur drs. Leo Akkermans heeft onder de titel „Kop- ple. kopple" een documentair t.v.-pro gramma samengesteld, dat gewijd Is aan de commerciële tienerexploitatie. De KRO-t.v. zendt dit programma vrij dagavond 4 maart vla Nederland I uit. De huidige zakenman probeert veel winst te slaan uit de zg. „tienermarkt". Een stormloop op fotokaarten, speldjes met afbeeldingen van Idolen, tienerbladen en natuurlijk de populaire grammofoon platen hebben de uitgevers de laatste jaren geen windeieren gelegd. Sinds de opkomst van de rock and roll in 1955 hebben de filmsterren het veld moeten ruimen voor tieneridolen, die maandelijks in grote getale ln de kei harde showwereld opdoemen. Zo ont stond voor de uitgevers een tiener- markt waarin voor miljoenen wordt omgezet. Voor de handige zakenman is geen moeite te veel om aan de vragen en eisen van tieners te voldoen. De auteur Ivan Toergenev werd in 1818 ln Rusland ge boren. Als schrijver maakte hij deel uit van de zgn. „Ana- lytische-lichtlng", een groep schrijvers die in hun werk de Russische mens onverbloemd analyseerde, In 't J luisterspel „De vrijgezel" hekelt hij de egoïstische en harteloze houding van de rijke stand ten opzichte van 'n gewoon burgermeisje. In de hoofdrollen van dit spel, dat onder regie van Willem Tollenaar vanavond door de KRO-radio wordt uitgezonden. André van den Heuvel en Paula Majoor. (Hilv. I, 22.45) Hedenavond J NEDERLAND I NTS: 18.00 Ir Wereldkampioenschappen kunstrijdwr te Davos, 19 00 Nieuws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Concert voor jonge men- sen. 20.00 Journaal; VPRO: 20.20 Hee J Boudewijn. liedjesprogramma. 20.45 Openhartig: Progr. over de problemen van welvaart en vooruitgang. 2130 if Cabaretkroniek. 22-10 De oude draai- doos; NTS: 22.40 Journaal. J NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws.. VARA: 20.01 Tim Frazer. tljrlllerfeuil - J leton. 20.30 Achter het nieuws. '20.55 Voordracht. 21 05 De levensgezellin. J eenakter. 21.45 Jazzprogramma; NTS: 22.10 Journaal. Pech onderweg. 1Ï.3012.00 Studie voorlichting; AVRO 16 00 The Beatles (tekenfilm». 16.20 Fototriptiek. 16 40 Studio Stalles: tlenerprogramma. 17.00 -vtot 47.40. Voor de kinderen. 'HIlWEkSUhrrn (240 in en FM-kan. NRU-AVRO: 9 00 Nieuws. Solisten HILVERSUM I (402 m> KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klave- cimbelrecitaloude en klass. muziek. 7.30 Nieuws. 7 32 Gewijde muziek (gr.). 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn: gevar. progr.. J (8.30 Nieuws, wegeninformatiedienst). 9.35 Waterstanden. 12.03 Stereo: Coun- try and Western Express. 12.24 Markt- berichten. 12.27 Voor land- en tuin- J bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Religieus nieuws. 12.45 Overheidsvoorlichting: De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.55 Gram.. 1310 Intelllgentierallye voor de jeugd. 14.10 Mannenkoor: klass. liederen. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Licht pianospel. 15.00 Gram.. 15.30 Visages de la chan- son: een Frans-Nederl. progr 16.00 Muzikale tombola: licht muziekprogr.. J 17.10—17 25 Sjook: voor de twintigers. HILVERSUM II 298 m) VARA: 7.00 Nieuws, ochtend gymn., 7.23 lichte gram. muziek. (7 30 Praatje en wegen- J informatiedienst). 8.00 Nieuws. 810 Gram 8.20 Tips voor trips en vakan- ties. 8.30 Gram.. 9.00 Klass. gram.; VPRO: 9.40 Lezing; VARA: 10 00 Ge- varieerd progr.. (11.00 nieuws), 12.15 Feiten en achtergronderi uit de com- munislische wereld. 12.27 Voor land- J en tutnb.. 12.30 Actueel sportnieuws, 13.00 Nieuws. 13.15 Stereo: Melodieën Express. 13 40 Uitlaat: progr. voor de twintigers. 14.15 Radio Jazzclub. 14.55 Lezing. 15.10 Radio Symfonie-orkest v. J Berlijn. 16.00 Nipuws. 16.02 Gram.. 16.25 Kinderkoor. 16 45 Stereo: Licht instru- mentaal septet. 17.05 Amateursprogr.. 17.30 Radioweekjourn.. 17-58 Nieuws over de wedstrijd Marathon. J Zaterdag Hedenavond HILVERSUM I (402 m"» KRO: 18 58 Marathonnieuws. 19 00 Nieuws, actualiteiten. 19 30 Operafragmenten. 20.15 Kerkorgelconcert. 20.45 Portret met muziek. 21.05 14-daagse rubriek over recente publikaties op geestelijk gebied. 21.20 Verzoekplatenprogr. voor de militairen, 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 De vrijgezel, hoorspel. 23.45 Klass. gram 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) VPRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Praatje. 18.20 Pianomuziek. 18.30 Jazzmuziek. 18 50 Kritisch commentaar. 19.00 Progr. v.d. oudere jeugd. 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Muzikale lezing over de hedendaagse muziek. 20.55 Moderne gewijde muziek. 20.50 Lezing; VARA: 21.00 Stereo: Concertgebouworkest: mod. muziek. 22.30 Nieuws, actualitei ten. 22.50 Gram., 23.45. Socialistisch nieuws in esperanto. '23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (298 m) - 18.00 Veronica's Jukebox; 19.00 Seven o'clock show: 20.00 Nashville Tennessee, cow boy Gerard (alweer) hoog te paard: orkestenparade. 10.00 Nieuws, gram. muziek voor de tieners; NRU-NCRV: 11.00 Nieuws. Orkestmuziek (gr.). 11.30 Muziek van Het Leger des Heils (gr 12.0 Nieuws, actualiteiten en licht J muziekprogr 13.0 Nieuws, platensbow voor de tieners. 14.00 Nieuws, daarna hoogtepunten uit operettes, musicals en films. 15.0 Nieuws, semi-klassieke muziek. 15.30 Gevarieerd muziekprogr.. J (om 16.00 nieuws), 17.00 Nieuws, sport- show. reportages, uitslagen en gram. J RADIO VERONICA (192 m) - Van J 8 00 tot 20 00 u.. direct voor het hele uur nieuwsberichtenen 7.00 Schoon J schip: een opgeruimd programma voor de (vrije) zaterdagmorgen, met om 9.00 Country en Western hits. 9-30 J Hollandse nieuwe. 10.00 Verzoekplaten- programma v. d. huisvrouw. 11.00 Gevar. progr.. 11.15 The Dutch Swing College Band. 11.30 Schoon schip: 12.00 Red Band Toppers. 12.15 Tele- J visie-favorieten. 12 30 Hits A Gogo. 13.00 Teenager Muziek Express. 14-00 Nederlandse Top 40. 16.00 De Suhandi- show. 16.30 Platenpalet. 16.45 Gevar progr.. 17.00 Favorieten-festival v d. hele familie, 17.30-18.00 Teenbeatclub. Jazz, 17.35 Dansmuziek. In Studio Stalles In de extra-aflevering van „Studio Stalles", morgenmiddag vla Ne derland I, ral de 17-jarige blondge- kapte Jenny Streur uit- Den Haag met haar beatgroep Rascals", op verzoek van AVRO's Bram v. Erkel, hoofd Jeugduitzendingen .Jive" een tweetal nummers ten gehore brengen. Het wordt een t.v.-debuut van deze groep. Hoewel de band pas kortgeleden werd opgericht, dateert Jenny's contact met de show-business van vroegere datum. In 1959 zette zij namelijk als helft van het duo „The Cocktail Sisters", haar eer ste schreden op het pad der lichte muze. En niet zonder succes, want er werden in de tijd, dat het duo bestond (bijna zes jaar) 4 singles en 2 verzamelplaten opgenomen. Ook radio en televisie besteedden aandacht aan de jongedames. In 1965 maakte Jenny kennis met 'n drietal leeftijdgenoten, die bereid werden gevonden om onder leiding van een jongedame, de beat in te gaan. Een uitzondering. Jenny for meerde dus de Rascals uit: Tony van der Neut. sologitaar en twee jaar conservatorium: Tony Hagen, basgitaar en Rudy Fischer, slag werk. Met Jenny's eigen composi tie „You told me a lie" werd de „tocht" naar de platenstudio aan vaard en met succes, want begin januari werd er een single in de handel gebracht met aan de ach terkant ..Goodbye my love. Good bye my happiness" (eveneens 'n eigen compositie). Hun eerste grote succes boekte Jen ny met haar Rascals echter buiten Nederlandse grenzen, namelijk in het Duitse Westfalen. waar hun fanclubnu ruim 400 leden telt. Onder leiding van Tom Zwaag uit Oude Nieuwdorp (Noord-Holland) wordt er momenteel gewerkt om op 19 maart ook in Neder land te starten met een officiële fanclub. Het succes in Groningen, Friesland. Drente en Noord-Hol land is volgens de manager van de groep (Jenny's vader) groot. Binnenkort staan de Rascals (tijdens hun show altijd getooid met strik ken in de „wapperende manen") en hun Jenny waarschijnlijk voor de Belgische t.v. in „Tienerklan ken". Ook staat een heroptreden in West-Duitsland op het program opera in 3 bedrijven op tekst van E. Cormon en M. Carré (Koor en orkest van het Theatre National de 1'Opéra Comique. Parijs, mmv sopraan, tenor. Berend Boudewijn, troubadour van het volkslied, vanavond in >yHee J Boudewijn" (Nederland I 20.20) 2100 Alaskaleldoscoop; 2200 Spaans programma; 22 30 Jazz Journaal; 23.30 Alle remmen los; 1.00 Sluiting. rvTVTfl ADO-Dwb in „Sport in beeld" HILVERSUM Onder voorbehoud van wijzigingen zal ln de eerste uitzending van „Sport in Beeld" op zondag 27 fe bruari (20 05 tot 20.30 uur Nederland 1) aandacht worden besteed aan de voet balwedstrijden ADODWS en FC Twente—Go Ahead, de handbal wed strijd Nederland—Zwitserland in Am sterdam en de turnkampioenschappen ln Haarlem (halve finales voor turn- De tweede uitzending (22.15 tot 22.30 uur Nederland II) omvat onder meer de voetbalwedstrijd Ajax—MVV, de motor cross NederlandBelgië te Gemert, de wereldkampioenschappen cycle-cross ln San Sebastian en het buitenlands week overzicht op sportgebied. 8.45 Sport. 18,52 Gram. 19.00 en het weer b(j ons. 19.40 Vooi stemming, 20.00 Requiem, 20.30 C 21.15 Marsmuziek. 21.30 Jazzi BRUSSEL Frans (484 m> 18.: eram. platen. 22.15 Jazz, NDR-WDR (309 m» 20.00 Oper Jazz. 23.00 Amusementsmuziek. ENGELAND BBC (330 Schot 0,15 Jazz ismuziek 21.00 Klass. i (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! i Een plate-nbon is altijd raak! Advertentie Een platenbon is altijd raak! Frans filmauteur overleden PARIJS. De Franse auteur Gérard Jarlot. die onder meer heeft meegewerkt aan het draaiboek van de veelgeprezen film „Hiroshima mon amour", is op 42- jarige leeftijd overleden. Jarlot heeft in 1963 de „Prix Mediois" gekregen voor zijn boek „Un ohat qui aboie". Andere werken van zijn hand zijn „Les armes blanches" uit 1946 en ,,Un mauvais lieu" uit 1948 Ook de draaiboeken waarop de films „Une si longue absence" en „Moderato cantabile" zijn gebaseerd, waren van Jarlots hand. door ngaio marsh (Advertentie) Een platenbon is altijd raak! Liturgische kalender ZATERDAG 26 februari: zaterdag na aswoenêdag. Mis Audivit, 65 Mr. Nankivell scheen in het nauw gedreven. „Die opmerking", zei hij. „ontviel me eigenlijk. Het zijn allemaal maar praatjes, wed ik. en u kunt het beter maar vergeten. Allemaal praatjes die door het Vrouwengilde worden verspreid. Mrs. Nanki vell is daar ex officio voorzitster van en ze zegt zelf dat je daar niets van geloven moet". „Maar wat beweert dat Vrouwengilde dan? Dat miss Cost haar zinnen op majoor Barrimore had gezet? En dat hij haar avances afwees?" „Dat nu niet bepaald", zei de burgemeester. Hij scheen aan de ene kant een gepaste reserve in acht te willen nemen, terwijl hij aan de andere kant toch de neiging voelde iets te zeggen waarvan de ander zou opkijken. „Kom, kom. mr. Nankivell." zei Alleyn, „zegt u het nu maar. wat het ook is. Anders kom ik in de verleiding een zeer overijlde conclusie te trekken". „Ga uw gang", zei mr. Nankivell onverschrokken. „Trek uw conclusie maar!" „U wilt me toch niet vertellen dat miss Coat een verhouding met majoor Barrimore gehad zou heb ben veil. Nu hij zijn schroom eenmaal overwonnen had, kwam mr. Nankivell pas goed los. Het verhaal was af komstig, zoals bleek, van miss Cissy Pollock, de Groene Dame van gisteren, en de assistente en vertrouwde van miss Cost. Bij haar zou miss Cost haar -hart hebben uitgestort. Miss Pollock had op haar beurt het verhaal in het strikste ver trouwen aan haar boezemvriendin verteld, en die had een moeder, een kennis van mrs.- Nankivell en een echte kletskous. Je had even goed", zei de burgemeester, „het verhaal door de dorpsomroe per kunnen laten omroepen. De affaire zou van kor te duur zijn geweest en zich hebben afgespeeld tij dens het eerste bezoek van miss Cost aan het Ei land. Er gingen duistere geruchten over bezoeken' die majoor Barrimore gebracht zou hebben aan een niet nader genoemde rivale in Dunlowman. Hij was, volgens mr. Nankivell, een temperamentvol man die wel van een avontuurtje hield. Alleyn herinnerde zich het gezicht van miss Cost zoals hij het die morgen gezien had toen het door de dood afzichtelijk was getekend. En daardoor kreeg die onsmakelijke geschiedenis Iets grotesks en afstotelijks. Mr. Nankivell zelf scheen ook iets dergelijks te voelen. Hij werd wat onzeker en Al leyn moest hem opnieuw garanderen dat het hoogst onwaarschijnlijk was dat die geschiedenis iets met de zaak had te maken, en dat mr. Nankivells naam uit de stukken zou blijven, omdat alles wat hij had gezegd toch alleen maar geruchten waren en voor het gerecht niet als bewijs in aanmerking kwamen. Dit stelde hem gerust en toen nam hij afscheid met het gezicht van een man die, hoe onaangenaam zijn taak ook geweest was, zijn plicht had gedaan. Toen hij weg was, haalde Alleyn zijn aantekenin gen voor de dag en voegde er een tamelijk lang hoofdstuk aan toe. Toen stak hij zijn pijp op en liep naai het raam. Het zag uit op de dam, de landingssteiger en het dak van de winkel van miss Cost. Aan de overkant van het water kon men nog als kleurige stipjes op het strand de dagjesmensen zien. Op het kalme wa ter voeren verschillende bootjes en hij zag ook de roeiboot van Patrick en Jenny Williams achterin, op weg naar het Eiland. Ze zat kaarsrecht en scheen alles te zien behalve haar metgezel. Die roeide met overdreven ijver, het hoofd gebogen, de schouders naar voren. Zelfs op een afstand leek 't duidelijk dat hij uit zijn humeur was. Toen ze de steiger naderden, leek Jenny iets tegen hem te zeggen. Hij hief het hoofd op. scheen naar haar te kijken, roeide toen terug naar een rustiger plekje en trok zijn roeiriemen in. Het getij verliep en voerde hen langzaam naar het landpunt van Fis hermans Bay. Ze waren druk in gesprek. Jenny maakte een nerveus onderdrukt gebaar en schud de* haar hoofd. (Wordt vervolgdX

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2