La guerre civil: BOTSING VAN TWEE PERSOONLIJKHEDEN MV.Irl.H Nog niet ontsnapt uit roes van 20 miljoen WEENSE IJSREVUE DANST OM DE WERELD Het jongste stuk van Henri de Monthèrlant Italië na crisis terug onder centrum-links Koehandel tussen partijen, groepen en landstreken Kapelaan Dubay uit zijn functie ontheven Pijnlijk incident Parijse Opéra NOVIB-directeur van Vlijmen JEUGD GAF GROOTS VOORBEELD OOK IN NOORD-HOLLAND KENT MEN DE PERSOONLIJKE BEHANDELING VAN DE RAIFFEISENBANK. Hokij weer in showsfeer J I DONDERDAG 24 FEBRUARI 1968 DE liEIDSE COURANT PAGINA 9 Het nieuwste stuk van Henri de Monthèrlant, in ons land bekend door onder andere het enige jaren geleden door de Haagse Comedie gespeelde „De Kardinaal van Spanje", gaat, zoals meestal in het toneelwerk van deze auteur, uit van een historische situatie. „La Guerre Civile" behandelt de con troverse tussen Cato en Pompeius, in de strijd van beiden tegen Dat is een uitgangspunt, meer niet. Zoals Pierre Dux, de regisseur en in Parijs tevens de hoofdrolspeler, het stelt, heeft dit stuk geen intrige als in de klassieke meesterwerken. „De waarde ervan is gelegen In de schoonheid van de dialoog, het thema is belangrijk". Na een kort eerste bedrijf, dat alleen dient voor de expositie, richt de aandacht van de auteur zich ln het tweede op de fi guur van Cato. een zelfbewust leger aanvoerder, die zich verheven voelt boven zijn omgeving. In het derde bedrijf staat zijn tegenpool, Pompeius, centraal. Hij wordt geleid door zijn angsten, met i zijn grote angst voor Caesar, die hem tenslotte tot beslissingen voert, die hem met al zijn volgelingen en medestrijders de dood in zullen jagen. De confrontatie van Cato en Pompeius neemt zelden de vorm aan van een op de spits gedreven dialoog. Er is slechts één scene de eerste waarin men Pom peius ziet die een dergelijk gesprek t/eeft. Verder moet de tegenstelling blijken uit de gesprekken, die beiden voeren met hun ondergeschiktenvrien den of bloedverwanten. Er zijn dan ook vrij veel bijfiguren in het stuk, die geen van allen duidelijke typeringen door de acteurs verdragen. Het is slechts hun taak het conflict tussen de twee legeraanvoerders scher per te stellen. De voorstelling, die gisteravond van dit stuk in de Haagse Koninklijke Schouwburg door een Franse groep ge geven werd, was een getrouwe kopie van de première vorig jaar, in het Théatre de l'Oeuvre, in Parijs. Dezelfde regie, nogal statisch, vooral interessant in de manier, waarop de teksten van het koor en de personlfiëring van de Pompejus, gespeeld door Jacques Dacqmine en Fernand Ledoux. (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME De nutteloze Italiaanse ka binetscrisis begonnen op 21 januari, is tot een zogenaamd gelukkig einde ge komen, toen minister-president Moro r gistermiddag om een uur aan de presi dent van de republiek kwam vertellen, dat het hem gelukt was een nieuw ka binet van centrum-linkse formaHe sa men te stellen. Hjj legde het staats hoofd meteen de namen van de maar liefst 27 ministers voor, wier benoeming de president meteen ondertekende. In de loop van vanmiddag is dit om vangrijke gezelschap beëdigd en direct daarna is het nieuwe kabinet voor de eerste maal bijeengekomen om de staatssecretarissen te benoemen wier aantal bijna het dubbele zal z\jn van de zojuist benoemde ministers. Daar de staatssecretarissen tot het kabinet be horen, zal Italië naast het meest om vangrijke parlement van West-Europa (bijna 1000 leden in totaal) ook de meest SANTA MONICA (UPI) De Ame rikaanse katholieke priester William Dubay. die plannen had voor de vor ming van een vakbond voor geestelij ken, is ontheven van zijn functie als kapelaan bij het St.-Johns ziekenhuis te Santa Moniea. Volgens de pastoor van de kerk van Santa Monica. Raymond O'Flaherty, zal Dubay met andere taken belast worden. Er was volgens hem ontevre denheid gerezen onder de patiënten en de staf van het ziekenhuis door de pu bliciteit die Dubay's voorstellen hadden gekregen. Kapelaan Dubay kwam in 1964 voor het eerst in het nieuwB, toen hij in een brief aan Paus Paulus VI kritiek le verde op het beleid van James kardi naal Mclntyre van Los Angeles inzake de rassenintegratie. Hij werd daarop door de kardinaal gedwongen zijn excu ses aan te bieden en werd uit de paro chie, met een meerderheid van negers, weggehaald. Kapelaan Dubay wil 58.000 katholie ke priesters in een vakbond verenigen en streeft volgens zijn zeggen naar ..meer persoonlijke vrijheid, een vaat salaris en vaste werkuren en bestrij ding van de invloed van het zakenleven in de Kerk". omvangrijke regering hebben. Er heeft in de afgelopen dagen een complete koehandel plaats gehad tus sen de vier regeringspartijen en het ge duld van premier Moro mag gerust met dat van de engelen worden verge leken. Eerst eisten de vier partijen elk voor zich de belangsrijkste portefeuil les op. Daarna kwamen de beruchte partijstromingen oftewel partijen binnen de partij met hun eisen van evenredi ge vertegenwoordiging binnen het nieu we kabinet. Toen dit alles uiteindelijk geregeld bleek, na dagenlang overleg gen, kwam opeens het oer-It&liaanse probleem van de vertegenwoordiging binnen het kabinet van Noord- midden en Zuid-Italië. En dus nieuwe narighe den, want die verhouding leek inderdaad nergens op. Ook dit werd dus door de èeuwlg glimlachende premier Moro op gelost. Ook het verwaarloosde zuiden is nu op overigens nogal symbolische wij ze binnen het nieuwe kabinet vertegen woordigd. Maar daarmee waren de moeilijkhe den nog lang niet van de baan. Moro had eerst de socialisten, daarna tie so ciaal-democraten. daarna de republikei nen hun zin gegeven, maar nu kwamen de christen-democraten met hun eisen. Deze partij bestaat uit vier partijen, ook al heet het dan officieel dat de partij eenheid volkomen is hersteld. Alle vier wilden zich een ministersplaats die min stens zcu beantwoorden aan hun ge wicht binnen de partij. En Moro zag geen andere uitweg, dan een aantal „ministers zonder portefeuille" te schep pen, er zijn dus ministers die helemaal niets te doen hebben, niet eens een ei gen bureau bezitten en wel lid zijn van de landsregering en hun indrukwekkend salaris krijgen. (Advertentie) Galas Karsenty-Herbcrt burgeroorlog zelf, ingevoegd werden via een knap gebruikt geluidssysteem dezelfde, niet overal mooie, maar van vormgeving wel boeiende decors van Wakhevitch. De acteurs waren niet allen dezelfden, sleohts een enkeling was uit de Farijse voorstelling overgebleven. Daar werden de hoofdrollen gespeeld door Pierre Fresnay (Cato) en Pierre Dux (Pompeius), rollen die nu waren opgenomen door resp. Jacques Dacqmine en Fernand Ledoux, waarbij de eerste Cato een Indrukwekkende allure meegaf. JAN VERSTAPPEN Kunstveiling t.b.v. „Eten voor India" (Van onze correspondent) MAASTRICHT Zondag zal in de voormalige Dominicanerkerk te Maas tricht een kunstveiling worden gehou den, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de actie „Eten voor In dia". Een veertigtal kunstenaars uit Limburg hebben werken beschikbaar ge steld, zo hebben Charles Eyck, Arthur Sproncken, Joep Nicolas, Lei Molin, Marijke Stultiens, Aad Haas en vele an dere reeds toezeggingen gedaan. Toon Hermans, zelf een zeer verdiens telijk schilder, heeft een schilderij van hem met zijn zoontje ter beschikking gesteld. Zaterdag zal er kijkdag worden gehouden. Pieke Dassen zal veiling meester zijn op deze buitengewone kunstveiling. PARIJS (UPI) In de Parijse Ope ra heeft zich onlangs tijdens een opvoe ring van Hector Berlioz' „De Trojanen" een pijnlijk incident vooraf gegaan. De danseres Janine Le Roy, die in de rol van Andromache geacht werd op 't ver nemen van de dood van haar man Hec tor achterwaarts flauw te vallen ln de wachtende armen van 2 koormeisjes, viel op haar rug tegen de toneelplanken toen de 2 meisjes niet op het vereiste ogenblik op haar plaatsen stonden. Mile Le Roy liep een zodanige rug blessure op dat ze een jaar niet kan op- De ingebreke gebleven koormeisjes werden er woensdag met 300 frank elk voor geboet door een Parijse rechter. Maar hij oefende tegelijkertijd kritiek uit op de leiding van de opera, omdat ze de meisjes een taak had toebedeeld die veeleer die van danseressen was. „Der Stellvertreter" in Antwerpen verboden ANTWERPEN (UPI) De Antwerp se gemeenteraad heeft gisteravond be sloten een opvoering can het omstreden toneelstuk Der Stellvertreter, die van avond in Antwerpen zou worden gege ven, te verbieden. Het stuk zou worden opgevoerd door hetzelfde gezelschap dat begin vorige week een voorstelling in Brussel gaf. Het kwam toen tot een rel tussen voor- en tegenstanders in het publiek en de politie moest er aan te pas komen. Uit vrees voor een herhaling van die inci denten is de Antwerpse opvoering nu verboden. Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. *ln de juiste dosering óók voor kinderen! 'AS PRO (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Directeur G. J. van Vlijmen van de Novib begrijpt er nog steeds niets van. Hij zit met zo'n slordige twintig miljoen gulden zonder het allemaal precies te kunnen geloven. Twee uur lang heeft hij zaterdag 20 februari 1966 in een roes geleefd en met hem de anderen, die op zoek waren naar „Eten voor India". Vijf miljoen, zei iemand na afloop tegen hem. Meer niet. 's Avonds om zes uur kwam de eerste grote slag17 mil joen. En nu? De posterijen slepen dagelijks nog zakken vol goede gaven naar 't Novibbureau, giro's en cheques blijven doorstromen, de mensen zijn nog steeds niet te houden. Intussen rukken schepen al aan hun meerkabels en buigen tal van deskundigen zich over hun adviezen. En nog is directeur Van Vlijmen er niet overheen. Natuurlijk moest het een grootse zaak worden. Je laat zo maar niet alle klok ken ln Nederland luiden, zegt hij op een onmogelijk vroeg uur van de dag. het enige ogenblik dat je een paar minuten ongehinderd met hem kunt praten. Maar dit? Dit Is niet te verklaren. Noem het christelijke naastenliefde, noem het mens lievendheid. Noem het voor mijn part hoe Je wilt. Ik weet het niet. (Het leven gaat Intussen gewoon door. i ook in het ongelooflijk rustige bureau van de Novib in Den Haag. waar na de slag de papieren verzameld worden. Di- reoteur Van Vlijmen wil er eerlijk voor, uitkomen, hij is sohaatomat gezet door heel Nederland. Tussen maandag 14 en zaterdag 20 februari is Nederland gewoon herboren Zegge en schrijve één brief van minister Smallenbroek aan de gemeenten was vol doende. De vijf organisaties hadden onder elkaar aan een paar woorden genoeg. Een klein gesprekje met radio en t.v dat was alles. Vrijdagsmorgens bel ik voor alle zekerheid nog even de provin ciale griffies op Wat i Melaatsen willen „heilige" Damiaan BRUSSEL (KNP) Melaatsen uit de gehele wereld hebben een verzoek- schrift ondertekend, waarin zij bij de Paus erop aandringen de apostel der me laatsen. pater Damiaan de Veuter. hei lig te verklaren. Onder de onderteke naars bevinden zich S0.000 Indiërs, van Pater Damiaan stierf in de vorige eeuw op het melaatseneiland Molokai aan deze ziekte. Hij was een der eersten die onder de melaatsen ging werken. Zijn voorbeeld kreeg de instemming van de gehele wereld en droeg ertoe bij dat de oude mening over melaats heid als ongeneeslijke ziekte werd ge wijzigd. Moderne geneesmiddelen heb ben het aantal gevallen van melaats heid drastisch teruggebracht, ofschoon gebrek aan financiële middelen oor zaak ervan is, dat er nog miljoenen melaatsen in de wereld zijn. De melaat senkolonie Molokai zal zelfs over enkele jaren gesloten worden, omdat er nog maar een paar honderd, merendeels reeds genezen melaatsen wonen. En zaterdag stond Nederland Ineens vol met 6000 posten, die allemaal kleine Mies Bouwmannetjes geworden waren. Hij heeft één verklaring voor deze me teoor van menslievendheid; We hebben er bijna een gewetenszaak van gém&akt. Zeker de jeugd, die onze eigen honger in 19441945 niets zegt. De jeugd heeft dit aanvaard als iets. wat bij hun leven hoort. Zo van: wie langs de weg ligt rapen we op. ergens anders even goed als hier in Nederland. Ook over dit jeugd verschijnsel zal wel weer een dissertatie verschijnen. Ik houd het maar op het begrip, dat de moderne jeugd heeft voor de totale samenleving over de grenzen heen. De jeugd gaat er onmiddellijk naast Pathos Is er niet voor nodig geweest, daar is directeur Van Vlijmen erg geluk kig mee. Iedereen heeft gewoon geaccep teerd. dat hier geholpen moet worden. Dat een menselijke samenleving dit niet over haar kant mag laten gaan. Zijn bureau leeft nog steeds ln een onmenselijke wereld. In de stille Haagse straat merkt men niets van wat op 20 februari 1966 zomaar gebeurd is. Ook niet in het bureau zelf. Tenzij men de non- stop-telefoongesprekken van personeel en directeur als iets ongewoons wil zien. Dan is er inderdaad wat gaande daar op het Novibbureau, waar directeur Van Vlij men tussen bezoekers en telefoon op en neer wandelt, links en reohts zijn woor den strooit, zijn opdrachten geeft, zijn ervaringen uitwisselt. Hij blijft er de rust zelf onder, ook wanneer men hem wijst op de telkens opduikende tegenstelling: wel geen hongersnood in India. Zeggen de woor den van een Limburgse zuster Baptists, de preken van een pater Piet van der Valk. de noodkreten van UNICEF, een Oe Thant. een paus Paulus dan niets Hij haalt dan och met iets van moeidheid zijn schouders op. Je laat de klokken van Nederland toch niet voor niets luiden en niet voor niemendal de deuren van kerken en gemeentehuizen op zaterdagmorgen opensinijten? Wat daoht u nou eigenlijk.' Laten we in he melsnaam oppassen voor een chaos in India Noord-Holland is een provincie met een rijk ver leden. De oude vloten zeilden om de kop de Zuider zee op en midden in het hart van de provincie vindt U nog kaken van walvissen. Noord-Holland is ook een moderne, dynamische provincie. Er is daar, bijvoorbeeld, een geheel nieuwe culture ontstaan: de bollenteelt. Als U in het voorjaar de oude Drom- medaris in Enkhuizen bestijgt, ziet U de kleuren pracht van één van Nederlands grootste bollen- gebieden. Over Enkhuizen gesproken, vorig jaar bestond de Raiffeisenbank er 60 jaar! De Raiffeisen- bank is een begrip geworden. Want op de 11.000 inwoners heeft de Raiffeisenbank er 6000 spaar rekeningen. En in de toekomst zal de Raiffeisen bank ook daér klaarstaan om oude en nieuwe cliënten voor al hun bankzaken van dienst te zijn in een prettige sfeer. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet 2.000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. spaarbank en alle bankzaken Speculaties rondom Oscarregen In Hollywood zijn titels en namen be- kend gemaakt van de films en acteurs die in aanmerking komen voor een Oscar. ..Dr. Zhivago" en ..The Sound of Music" worden elk geschat op 10 Oscars. Slechts een Amerikaanse actrice, Elizabeth Hart- man. heeft een kans op een Oscar voor de rol die zij in ,.A Patch of Blue" heeft gespeeld. Andere kanshebbers zijn alle Fransen of Engelsen, zoals Julie Andrews ver leden jaar ook Oscarwinnares voor haar rol ln „The Sound of Music Julie Christie (Darling). Samantha Eggar (The collector" en Simone Signoret (Ship of fools). Ook zij heeft reeds een Oscar in haar bezit. De prijzen voor de beste acteur zullen waarschijnlijk eveneens buitenlanders ten deel vallen: Richard Burton (The spy who came from the cold), Laurence Olivier (Othello), Oskar Werner (Ship of fools) Hollywood maakt kans met Lee Marvin (Cat ballou) en Rod Steiger (The pan- broker) Op 18 april zullen de Oscars officieel uitgereikt worden Ruim 2000 personen zullen door middel van hun stem de uit eindelijke beslissing nemen. Volkomen verschillend zijn de twee meest succesvolle films „The Sound of Music", een romantische musical en „Dr. Zhivago". een verhaal over de Russische Als „beste regisseur van het Jaar' wor den genoemd: David Lean (Dr. zhivago), John Schlesinger (Darling), Hiro6ji Tes- jigahara (Vrouw in het zand). Robert Wise (The Sound of Music) en William Wyler (The collector). Zweedse Academie protesteert STOCKHOLM De Zweedse Acade mie. die jaarlijks de Nobelprijs voor litte ratuur toekent, heeft ln een telegram aan Sovjetpresident Podgomy geprote steerd tegen de veroordeling van de schrij vers Siniavski en Deniel Geen enkele kritiek op het eigen land kan zo'n ern stige schade berokkenen als deze vonnis sen. Overal in de wereld heeft men niet willen geloven dat zo iets nu nog in de Sovjet-Unie kan gebeuren, aldus het tele gram. waarin wordt aangedrongen op herziening van de straffen. Vestzaktheater blijft open AMSTERDAM. (A.N.P.). Dank zij de steun van particulieren zal het Vestzak - theater in Amsterdam ook het volgende seizoen zijn activiteiten blijven voortzet ten. Men zal zich gaan wijden aan een verdere ontwikkeling van het jeugdtoneel, waarop het gezelschap zich reeds gedu rende enkele jaren heeft toegelegd. Het tableau de la troupe voor liet ko mende seizoen is als volgt: de dames Ans Boland. Conny Franken. Mieke Feurts, Beb'fte Leeuw. Ria van der Linden eni de heren Ed Bollmann. Wim Uurkunk (a#is- tiek leider). Arno Guldemond. Vincent Hamt., Frits van Hekken en Pim Oskam Billy Kyle jr. overleden YOUNGSTOWN (UPI) William „Billy" Kyle jr. de vaste pianist van trompettist Louis Armstrong, is woens dag op 53-Jarige leeftijd overleden In 't ziekenhuis van de Amerikaanse stad Youngstown overleden. De overwegend op s|>ort Ingestelde Haagse HOKJJ Is, bijna op traditionele wijze in de periode februari/maart, weer in het teken geplaatst van de ijsshow. Het kan niet anders: met de Wiener Eis- revue, de 26ste onder de beproefde lei ding van Will Petter en voor de 13e maal opgesierd met speciaal voor deze show door Robert Stolz gecomponeerde melo- diën. Gisteravond ging de Haagse pre mière en wa« er gelegenheid in het pro gramma „Tanzende Welt" opnieuw ken. nis te maken met de nog immer voor treffelijke schaatsende artiesten Emmy Puzinger en Fernand Leemans, met In- grid W'endl en met het uitstekende duo Monique en Fellx Helninger in slagen aan het programma zo'n „draal" te geven, dat het opnieuw aan trekkelijk is. De vindingrijkheid moet wel groot zijn, althans in het uitdenken van kostuums en belichting. Immers het stramien is vrijwel hetzelfde: nummers met spectaculair geshowde folklore uit diverse landen, aaneengeregen door een verhaaltje, dat meestal een amoureuze inslag heeft. Verder de nodige koddige acrobatiek, tot in het geringste detail uitgebalanceerde balletnummers en dan de prestaties in showstijl - van de grote sterren. Het blijkt echter, dat een ijsrevue juist wegens het spectaculaire karakter belangstelling blijft trekken en hij zou wellicht vergeleken kunnen worden met het t.v.-programma „Piste", dat ook een greep op h''t publiek b'ijft houden. glanzende Welt". Deze Wiener Eisrevue heeft in het eerste kwartier een wat kale, niet bijs ter opvallende aanloop, maar dan volgt er een explosie van show, waarin ballet en solisten permanent in actie zijn mert inbreng van uitstekende prestaties, ook ln sportlef opzicht. Vanzelfsprekend ls er ook weer een kleine chimpansee van de partij, die door Luclen Meyer grondig is gedresseerd en die staaltjes vertoont, die het dier recht doen hebben op een ereplaats temidden van de solisten. De veteraan-sterren van de Wiener Eisrevue, Emmy Puzinger en de Belg Fernand Leemans, beheersen het show vak afdoende en demonstreren een gra tie, waarmee ze leading lady Ingrid Wendl ongetwijfeld evenaren. Wat het adagio-paar Monique en Felix I Heininger presteert, was zo opvallend, dat de bezoekers van Houtrust er menig maal een „open doekje" voor schonken. Het duo Herbert Bobek en Richard Led- wig heeft de vrolijkheid op vlotte en flitsende wijze in zijn nummers ver. werkt. Opmerkelijk in hun prestaties I waren ook de Jonge Hugo DUmler en de I charmante Michele Colberg. De oude en de nieuwe dansfiguren worden met verbluffend gemak op de ijsvloer gemaakt, doch de „Wiener" heeft een traditie: een finale met een spectaculaire Wiener wals van alle mede werkenden. Ingenieus wordt er dan ge streefd naar nieuwe opstelling en naar andere, maar eveneens oogverblindende kostumering, want aan het ritme blijken de gladde Ijzers niet het minste afbreuk te doen. Dat bleek ook gisteravond De 26ste Weense ijsrevue „Tanzende Welt" is weer een goed stuk showwerk, dat weliswaar geen nieuwe otf verras sende perspectieven opent in het genre, maar spectaculair veel voldoening schenkt. P.vd.Vle.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9