Kwestie „Zo is het" een heet hangijzer? i SATIRE ALS MAJESTEITSSCHENNIS IS I: i VOOR JUSTITIE MOEILIJK GRIJPBAAR i A dam mag tot 4 uur feestvieren Wel klachten Hee, da's een goed idee, moet u vaker doen maar geen vervolging CHAUFFEUR TUSSEN 60 EN 65 JAAR RIJDT HET VEILIGST Bruidsstoet samengesteld Overheidsbemoeiing in bouw te groot FRANSEN BROMMEN HET MEEST Wii Ambassadeur Albanië uit Polen gewezen DONDERDAG 24 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een juridische medewerker) Majesteitsschennis is geen vette kluif voor de of ficieren van justitie of voor de strafkamers van onze rechtbanken. In de criminele statistiek komt het nauwelijks voor en in de gepubliceerde ju risprudentie moet men het met een lamp gaan zoeken. Sinds enige maanden evenwel menen wakkere lieden sommigen van hun landgenoten op dit misdrijf te moeten betrappen en ze probe ren dan 'n vervolging uit te lokken. Vooral de jongelui van „Zo is het..." moeten 't ontgelden. Maar ook mevrouw dr. Annie Romein-Verschoor de weduwe van de l»ekende Amsterdamse hoog leraar in de geschiedenis Jan Romein, kon op een goede morgen in de kant lezen dat een zeke re heer Ter Veen aan de officier van justitie te Amsterdam gevraagd had een vervolging tegen haar in te stellen wegens majesteitsschennis. Mevrouw Romein had namelijk in een PSP-par- tijvergadering te Amsterdam aan prinses Bea trix „hooghartige koppigheid en slimme over- rompelingstaatiek" toegeschreven. Dat was in november vorig jaar. Tot een vervolging is het nog niet gekomen. Ook de grapjassen laat ik liever zeggen de satirici van „Zo is hethebben, voorzover op dit moment, nog geen last van een vervol ging wegens majesteitsschennis, al wordt daar van vele kanten op aangedrongen. Wel schijnt de Amsterdamse officier van justitie enkele pas sages uit de uitzending van 20 oktober 1965 ook al bijna vier maanden geleden in onderzoek te hebben. In deze uitzending werd een foto ge toond van de kampioenzwemster Ada Kom, ter wijl zij een baantje trok en waarbij als tekst gesproken werd: „De koningin zwemt in de gracht, een voorbeeld van modern koningschap" (Deze opmerking had betrekking op een bericht uit de Antillen, waar prins Bernhard zijn vrouw voor de grap in het water van een zwembad had geduwd, een spelletje dat in het gezelschap waarin de koningin en de prins toen yerkeerden, kennelijk en vogue was.). Een andere opmer king In datzelfde programma was 'n parafrase van een zin uit de bekende brief van drs. Neder- horst over de kwestie Beatrix en Claus. Deze pa- rafraset „Een Nederland met als staatshoofd Beatrix preferer ik boven een republiek met communisten, want dat wordt het", werd aan de koningin in de mond gegeven, j Na bijna vier maanden heeft de Amsterdamse I justitie nog steeds geen beslissing genomen of I in de onderzochte gevallen een strafvervolging zal worden ihgesteld. Ondertussen gaat „Zo is het.." door en zijn de leden van het koninklijk huis telkens het mikpunt van hun uitlatingen. Vrijdag 11 februari J.L ls hel weer heel erg ge weest, wat niet alleen de partij van Vrije Bur gers met meneer Drenthem Soesman aan het hoofd, heeft zich tot de minister van Justitie ge wend met het verzoek de verantwoordelijke lieden van „Zo is het..." te vervolgen wegens overtreding van art. 112 wetb. v. Strafrecht, maar ook boer Koekoek en de heren Beemink en Schmelzer hebben zich met bezorgdheid tot de regering gewend, en om maatregelen gevraagd. haast met de beide zaken waarvan bekend is, dat een onderzoek begonnen is. Een beslissing om al of niet te vervolgen is althans nog niet bekend gemaakt. Zou het geroep uit bepaaldo kringen om de lieden van „Zo is hetof wie dan ook wegens majesteitsschennis op dit mo ment te gaan vervolgen de minister van Justi tie wel zo bijzonder welkom zijn? Wij wagen het te betwijfelen. Heel die kwestie schijnt een heet hangijzer te zijn, dat men kennelijk liever niet aanpakt. Naar onze mening niet ten onrech te. Wellicht wordt het standpunt van de minis ter van Justitie wat explicieter wanneer hij op de vragen met name van de heer Schmelzer moet antwoorden. De vraag of de lieden van „Zo is het..." zich aan majesteitsschennis schulden maken, lijkt ons nl. niet zo heel simpel. Vooreerst: het woord „majesteitsschennis" komt in ons strafwetboek niet voor. In casu bedoelt men er de delicten mee die in art. 111 tot 113 van het wetboek van strafrecht zijn strafbaar gesteld, m.a.w. belediging van een lid van het koninklijk huis. Kijk je eens na wat rechtspraak in het verleden aan precedenten op dit gebied heeft opgeleverd, dan vind je niet veel aankno pingspunten. De Haagse rechtbank veroordeelde iemand op grond van art. Ill die in 1887 koning Willem lil, toen die hem op zeer korte afstand passeer de, toeriep „Weg met de gorilla". Het hof in Leeuwarden vutte in 1889 de kreet „Leve Dome- la Nieuwenhuis, weg met Willem III" en de uit roep „Leve het socialisme, weg het Willem HL ja weg met hem, g.v.d." als een belediging des konings op. In Heerenveen besliste de rechter in 1902 dat de woorden: „Ik heb sch... aan de ko ningin" gebezigd in een publieke herberg bele digend waren voor hare majesteit. In 1934 acht te het hof lu Amsterdam de volgende woorden eveneens beledigend: „Aan het hoofd van het land staat een vrouw die 2 miljoen gulden in komen heeft, zij heeft een dochter die zoveel hon derdduizend gulden krijgt en dan heeft zij ook nog een man die ook idem zoveel krijgt: dat zijn parasieten voor het land". Majesteitsschennis zoals wet het ziet Art. 112, Opzettelijke belediging dei opvolger, een lid van het 1 den regent aangedaan woi' i het koninklijk hul Art. 113 -1. HU die een geschrift of afbeel- iiidien lili weet of ernstige reden heeft om vermoeden, dat in het geschrift of de afin ding zodanige belediging voorkomt, gesti of geldboete van ton hoogste zeshond gulden. -2. Met me» gelü tot vermoeden de Inhoud 1 geschrift openlijk ten gehore brengt. voor voelt. Iets soortgelijks heeft men bij de ka rikaturen. Sinds 1934 neemt de strafwet ook aan dat men de vorst of leden van zijn huis kan be- j ledigen door „afbeeldingen". Het bekende hand boek van Noyon-Langemeyer zegt naar aanlei ding daarvan: „Bij de beoordeling of een kari katuur beledigend is verlieze men nimmer uit het oog, dat de karikatuur niet pretendeert een geheel juiste voorstelling van de werkelijkheid te geven. De vraag moet dus zijn of hetgeen de karikatuur als werkelijkheid suggereert beledi gend is." Ik zou niet graag dit recept gaan toepassen op de vele gewraakte items ln de laatste uitzending van „Zo is heten als officier van justitie in een eventueel strafproces moeten stellen (en bewijzen!) dat de heren die en die voorstelling van de werkelijkheid hebben gepretendeerd te geven. Hiermee wil evenwel niet gezegd zijn dat een satirisch programma als zodanig altijd aan de greep van artikel 111 tot 113 zal ontsnappen. Voldoende formaat In een zaak als de onderhavige Ijjkt ons de vrij heid van het openbaar ministerie om een zaak al of niet te vervolgen, van groot belang. Op gronden aan het openbaar belang ontleend, zo zegt art. 167 van het wetboek van strafvorde ring, kan van vervolging worden afgezien. Juist in de tjjd vlak voor en na het huwelyk van prin ses Beatrix lykt het beter dat de aandacht niet bijzonder gevestigd wordt op eventuele anti-mo narchale tendenzen. Dit zou in een procedure wegens majesteits schennis op pijnlijke wijze kunnen gebeuren, wanneer de verdachte ter rechtvaardiging van zijn beledigende uitlatingen een beroep zou doen op het algemeen belang, waarin hij meende te handelen en hij tot het bewijs van de waarheid van hetgeen hij beweerd heeft, zou moeten wor den toegelaten, ofschoon wij niet aannemen dat in dat geval wereldschokkende onthullingen zou den worden gedaan. Wanneer het openbaar mi nisterie in het onderhavige geval „op gronden aan het algemeen belang ontleend" naar on ze mening terecht zou afzien van een vervol ging, dan mag het zich daarbij gesteund weten door de gedachte, dat alle personen die thans deel uitmaken van ons koninklijk huis voldoen de formaat hebben om ook zonder de correctie van een strafproces een onjuist daglicht te kun nen dragen. gelijke uitingen als hierboven aangehaald, die rechtstreeks beledigend zijn voor leden van het koninklijk huis, kom je in een satirisch program ma als „Zo is hetniet tegen. Wellicht wa ken de bedrijfsjuristen van de VARA daar over, zo dit al nodig mocht zijn. Immers heel de kracht van de teksten, al of niet in combinatie met een beeld of een tune, ligt vaak in wat niet gezegd wordt en slechts gesuggereerd wordt. Een satirisch programma trekt vaak geen con clusies, maar laat dat aan de kijkers over, na ze eerst de premissen verschaft te hebben. Soms zijn die suggesties of die niet-uitgesproken con clusies niet eenduidig, maar voor verschillende Interpretatie vatbaar. Een satirisch programma als „Zo is hetwordt op die manier voor de strafrechtsjurist iets glibberigs en iets on grijpbaars. En van dit glibberige en ongrijpbare moet de officier van justitie in een eventueel strafpro ces het beledigende karakter gaan bewijzen. Ik kan me voorstellen, dat geen officier daar veel Geen klachtdelict Er lijkt geen reden om te veronderstellen dat dit met de heer Von Amsberg, die thans (nog) geen lid van het koninklijk huis is, niet het ge val is. Beledigingen, de heer Von Amsberg aan gedaan, vallen (nog) niet onder de „majesteits- schennis"-artikelen. Daarin wordt gesproken over „leden van het koninklijk huis" en dat zijn thans behalve de koningin alleen de vier prin sessen en prins Bernhard. Ten aanzien van prins Bernhard is dat uitdrukkelijk bepaald bij art. 4 van de wet van 24 november 1936. Het is te ver wachten dat dit te zijner tijd ook ten aanzien van de heer Von Amsberg zal worden bepaald. Be ledigingen, hem aangedaan, zouden thans alleen vervolgbaar zijn op de voet van de voor alle burgers geldende bepalingen. Daarom is een klacht zynertjjds nodig, wil een hem aangeda ne belediging vervolgd kunnen worden. Zulk een klacht ls voor leden van het koninklijk huis niet nodig. Majesteitsschennis is nl. geen klachtde lict. Dit spaart enerzijds aan leden van het konink lijk huis het odium van het aanhangig maken van een strafzaak tegen een onderdaan en maakt het anderzijds voor de minister van justitie ook makkelijker een zaak in het algemeen belang niet te vervolgen. '(Van een oneer verslaggevers) DEN HAAG Volgens recente onder Boekingen zijn ervaren oudere automo bilisten tussen 60 en 65 jaar de veiligste chauffeurs. Hun verminderde reactiever mogens oompenseren zich waarschijnlijk In een grotere voorzichtigheid achter het stuur. De onervaren bestuurders in deze leeftijdscategorie zijn in het verkeer echter relatief onveiliger dan jongere weggebruikers. Uit dergelijke gegevens blijkt volgens het Nederlands congres voor openbare geaondheidsregeling. dat men met het trekken van conclusies over de oorzaken van verkeersongevallen grote reserve in acht moet nemen. Wetenschappelijk staat over deze verkeersonveiligheid nog weinig vast. Dit is ook duidelijk geworden uit het rapport „menselijke factoren in de pre ventie van verkeersongevallen", dat het congres aan staatssecretaris dr. A. J. Bartels van sociale zaken en volksge zondheid aangeboden heeft. Uit de onderzoekingen, die het congres hierover liet verrichten is naar voren ge komen, dat een verkeersongeval het ge volg is van diverse verschijnselen. Men kan in dit verband nauwelijks spreken een bepaalde of een direkt aanwijs bare ooi'zaak. Dit geldt eveneens voor de algemeen heersende opvatting, dat automobilisten met bepaalde medische afwijkingen meer andere verkeersdeelnemers. Volgens het rapport zijn mensen met één oog. bijna doven, personen met een verminderd reactievermogen of met slechte ogen in het verkeer tot-nu-toe niet gevaarlijker gebleken dan anderen. Dergelijke beper kingen worden aldus het rapport blijk baar gecompenseerd in het rijgedrag. Hierbij spreekt de ervaring op de weg evenwel een belangrijke rol. De spanningen van het moderne keer oefenen echter veel Invloed uit op de weggebruikers. Zenuwstillende mid delen kunnen daarbij zelfs gevaarlijk *ijn. De vrouwdie op een vorstelijke bruiloft is'genodigd, kent maar één zorg: welke, in 's hemelsnaam welke japon zal ze aantrekkenT Dit probleem dreef barones Jutta von Cramm, een achternicht van prinses 9 Beatrix, naar couturier Manfred Friedsam in Bad Oodesberg. Ze past hier eee>. gele shantung. Wordt het deze of toch een andere creatie, waarmee ze op 10 maart zal sohittermt. DEN HAAG (A.N.P.) De bruidsstoet ter gelegenheid van het huwelijk van prinsei Beatrix en de heer Claus von Amsberg is thans officieel samengesteld. Z(j sal bestaan uit 11 auto's, 4 gala- rijtuigen, de glazen koets en de gouden De stoet zal worden geopend door 24 motorrijders van de koninklijke mare chaussee. Dan volgen 11 auto's, waarin onder andere de getuigen zijn gezeten, vier ruiters van de bereden Amsterdamse politie en 34 landelijke ruiters, die de elf standaards van de provincies mee voeren, een commando van de rijks politie te paard, drie gala-rijtuigen met onder andere de naaste familie van bruid en bruidegom en de bruidskinderen.' de glazen koets met de koningin, prins Bernhard en de moeder van Claus, ge flankeerd door de adjudanten van ko ningin en prins. Dan volgt de gouden koets, met zes paarden bespannen, waar in het bruidspaar is gezeten. Het ere- cavalerie. Achter de gouden koets* komt het vierde gala-rijtuig met de vier bruidsmeisjes. De stoet wordt gesloten door een commando van de rijkspolitie tc paard en door vier ruiters van de Am sterdamse politie. De stoet staat onder commando van de eerste stalmeester van de koningin, luitenant-kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerck. B. en W. van Amsterdam hebben be- Spoedig arrestatie aanslagplegers op negerkerk BIRMINGHAM (UPI) De politie ln de Amerikaanse stad Birmingham hoopt binnenkort genoeg bewijsmateri aal verzameld te hebben om de terro risten te arresteren die in 1963 bij een bomaanslag op een kerk vier neger meisjes doodden en ook vel* ander* aanslagen hebben gepleegd. paald. dat uitsluitend op de huwelijksdag zelf en de daaropvolgende nacht tot vier uur in de ochtend door buurt- en straat- verenigingen festiviteiten mogen worden georganiseerd. De horecabedrijven in de hoofdstad mogen tot dat tijdstip ge opend blijven. Het maken van muziek op de openbare weg is op 10 maart geoor loofd tot 24.00 uur, behalve op de Dam en in enkele drukke straten, zoals de Kalverstraat en de Leidsestraat. UW MENING Zo is het Hebben de acteurs van „Zo ls het" nooit nagedacht dat door 't Huis van Oranje onze vrijheid door de demo cratie in Nederland nimmer zal af glijden tot dictaturen van rechts of links. Altijd weer blijft Nederland in verscheidenheid één met Oranje. Een groot goed voor een klein land. De spotters beseffen evenmin de on schatbare waarden voor de gemeen schap in het celibaat van de r.-k. priester. Deze tijd van scheefgetrok ken waardering voor de seksualiteit in en ljuiten ^et huwelijk als ook de verafgoding van de sex kan voor sommige priesters tot gevolg hebben hun toog aan de kapstok te hangen meestal om de vrouw te be hagen. De Heer is niet meer dan de liefde van hun roeping op de «erste plaats. De betrekkelijkheid van de seksualiteit op de ingeslagen weg leidt voor deze uitgetreden priesters tot de diepste teleurstelling in de toe komst. „Maar wie staat, bidt om niet te val len". De Heer spreekt nog een ander woord „Wilt ook gij soms gaan". Het nieuwe rijk, de nieuwe mens be zitten en worden vraagt een voortdu rende overtuiging in liefde voor 't ge loof met de inbreng van alle genaden door de sacramenten. Ons geloof moet leven ln de medemenselijkheid met als het ware de mens liefhebben in God en God beminnen in de mede menselijkheid. Wij laten die eenzame priesters ln hun verlatenheid niet al leen maar blijven bidden tot de Heer, dat het licht van hun roeping weer mag schijnen ln het licht van zijn eeuwig priesterschap. L.L. Oudste zeepfabriek wordt overgenomen HENGELO (ANP) De N.V. Chefa- ronioatschappij bij Rotterdam, dochter onderneming van de koninklijke Zout/ Ketjen N.V. te Hengelo, heeft besloten C. A. Woltman Elpers' koninklijke zeep fabriek „de Vergulde Hand" N.V. te Amsterdam over te nemen, en wel te gen betaling in contanten. Woltman Elpers, die zich noemt de oudste zeepfabriek ter wereld, werd op gericht in 1554 en vierde in 1954 haar 400-jarig bestaan, bij welke gelegenheid koningin Juliana het bedrijf toestem ming heeft gegeven tot het voeren van het predicaat „Koninklijke". Fruit sinaasappel bijv.) me.t slagroom. Lekker en gezellig PROF. VAN BEUSEKOM Geen begrip voor risicodragende ondernemer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De overheid heeft geen oog voor de betekenis van het initiatief van de risicodragende bouwon dernemer. Zij heeft nauwelijks begrip voor diens functie. Onder het tegen woordige stelsel hebben ambtenaren de macht iedere bouwondernemer het wer ken onmogelijk te maken. De bouwondernemer is totaal af hankelijk van de ambtenaar, die hel recht heeft een bouwplan al dan niet in teressant te vinden en in verband daar mee al dan niét goedkeuring te verle nen. Deze rechteloosheid is wel een van de ergsle gevolgen van het tegenwoor dige beleid. Deze kritische woorden liet prof. dr. ir. H. G. van Beusekom vanmiddag ho ren op een bijeenkomst van de raad van bouwondernemers in Den Haag. Prof. Van Beusekom herinnerde ver der aan de enorme problemen van krot- opruiming, sanering en stadsvernieu wing die op het ogenblik aan de orde komen en waarvoor de overheid enor me bedragen op tafel zal moeten leg gen. Deze taak zou voor de overheid zoveel gemakkelijker zijn, wanneer zij zich financieel voor de normale woning- voorziening geen bijzondere zorgen hoeft te maken, omdat het bedrijfsleven zelf daarvoor zorgt. De kapitaalschaarste vormt volgens prof. Van Beusekom onder de tegen woordige omstandigheden een van de voornaamste hinderpalen voor de par ticuliere bouw. De overheid roomt bo vendien de kapitaalsmarkt af (de wo ningwetvoorschotten) en maakt boven- Paus voorgedragen voor Nobelprijs MADRID (KNP) De Spaanse ver eniging voor Europese samenwerking heeft in een schrijven aan het Comité Nobelprijzen van het Noorse parlement voorgesteld Paus Paulus voor te dra gen voor de ongeveer 100.000 gulden grote Nobelprijs voor de vrede. Dit op grond van activiteiten van de Paus ten behoeve van de vrede. dien door haar disetriminerend rentebe- leld voor de risicodragende onderne mer iedere concurrentie onmogelijk. Dit leidt er mede toe dat er tegenover een grote vraag een onvoldoende aanbod staat, namelijk voor de vraag tussen de hoogste prijs van de woningwetbouw en de laagste van de ongesubsidieerde bouw. Daardoor stokt ook de doorstro ming, aldus prof. Van Beusekom. Dames in Zutphen lieten opvallend witte sporen na... Dat mevrouw A. Du Moschkomen: de lakensd% overhemden, Coehoornsingel 14, Zutphen be- alle lingerie... En dat zónder zoek heeft gehad van een Sunil bleken, zónder blauwen! Op de wasteam is nog duidelijk te zien. eerstvolgende familiebijeenkomst Aan de stralend-witte inhoud van wordt dit hèt onderwerp van haar linnenkastWonderlijkhoe gesprekzei mevrouw Du Mosch. wit alles uit het Sunil-sop is ge- DEN HAAG (ANP) -- Nederland komt in Europa op de tweede plaats wat het aantal bromfietsrijders betreft. Koploper is Frankrijk, waar OJLSO^OOO exemplaren hun eigenaars ten dienste staan. In Nederland waren er eind vo rig jaar 1.600.000. West-Duitsland en Italië kennen allebei 1.500.000 bromfiet sers en dan volgen Engeland en Oos tenrijk, ieder met 500.000, België met 435.000, Zweden met 350.000 Zwitser land met 240.000 en Denemarken met 200.000. Een opmerkelijk verschijnsel is dat de eenvoudige bromfietsen veld winnen. In de eerste negen maanden van 1965 was namelijk 48 procent van de verkochte bromfietsen uitgerust met slechts één versnelling, 19,2 procent had twee versnellingen en 32,8 procent be zat drie versnellingen. WARSCHAU (AFP-Reuter) De Poolse regering heeft Albanië woens- I dagavond in een communiqué beschul- I dlgd van onwettige en la.sterlljke prak tijken op Pools grondgebied en gezegd dat de aanwezigheid van de Albanese ambassadeur in Warschau niet langer op prijs wordt gesteld. Naar het persbureau Pap meldt wa ren de afgelopen weken ln Polen bele digende en tegen de regering gerichte publikatie8 verspreid die in Albanië wa ren gedrukt. De Albanese ambassade zou voorts een pas hebben verstrekt aan Kazimlerz Mijal, een Poolse com munist naar wie twee jaar geleden een onderzoek was ingesteld wegens het pu bliceren van vlugschriften die gericht waren tegen de Poolse communistische partij.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5