JA VERSTANDIG DOE MEER op de fiets ii VRIJE TIJD OP TWEE WIELEN KORT NIEUWS SAMEN NAAR DE RAI Bromfietsen met VOETSCHAKELING Versnelling BESCHEIDEN GREEP UIT PRIMEURS GROTER VERMOGEN WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA T „Vrije tijd op twee wielen". Onder dit motto had men de „Tweewieler-RAI", die van 24 februari tot en met 6 maart in de Amsterdamse RAI wordt ge houden, gemakkelijk kunnen onderbrengen, want zowel de caravans als de tweewielers, die ditmaal geëxposeerd worden, voorzien in een belang- y 1 rijke behoefte op het gebied van de recreatie. Nederland is in de loop der ren altijd bij uitstek het land ge weest van de tweewielers en de schatting van zes miljoen fietsen in ons landje is hier wel heel sterk voorbeeld van. Voegen wij daarbij de ongeveer 1,6 mil joen bromfietsen en de 150.000 motorrijwielen en scooters, dan Is onze unieke plaats in West-Euro pa op dit gebied wel verzekerd. Maar naast deze tweewielers, gaan ook de caravans een steeds belangrijker plaats Innemen. Het uit de kring van tweewielers De Moulton XMO „Continen tal", een nieuw model rijwiel met 2-versnelllngsnaaf, speciaal stan daard en slot op de voorvork, wordt voor de eerste keer ln Ne derland getoond ln het Britse pa viljoen in de RAI. Amla komt met een universeel monteerbare richtingaanwijzer en stoplichtcombinatie voor brom fietsen. Zonder batterijen is de „installatie" te monteren. De aan sluiting moet op de lichtspoel ge schieden. Een damesrokzadel is in de handeL Het wordt geëxposeerd by De Haans handelsonderneming. Het zadel is niet alleen doelmatig en degelijk geconstrueerd, maar bovendien de moeite van het aan zien waard. Molysllp 2-stroke ls een nieuw Engels produkt, dat sterke wrij ving vermindert, vastlopen en koolaanslag voorkomt, onmiddel lijk starten met zich meebrengt en een krachtiger motor kan veroor zaken. Een kabelloze versnelllngsnaaf met terugtrapschakeling is de Torpedo-Duomatic. Een fietsende- pop zal de werking van de naaf op de RAI demonstreren, terwijl n de gelegenheid kunt aangrijpen om dit type naaf op twee tot een soort hometrainers omgebouwde fietsen te beproeven. De snelste bromfiets ter we reld staat op de RAI. Op de stand van Kreidler ls de machine te vin den, die eind vorig jaar het wereldsnelheidsrecord ln deze klasse gebracht heeft op 210,6 km/u. Brommers 1.6 miljoen; fietsen 6 miljoen; motorrijwielen 150.000 totale wagenpark in Nederland benadert op dit moment naar schatting de 50.000 en dat bete kent dat ln Nederland het aantal caravans in vijf jaar toenam met maar liefst 400 procent. Daarom is het vrij logisch dat deze twee- wieler- en caravan-RAI een zeer uitgebreide staalkaart zal zijn van de vele produkten waaruit men een keus kan maken. De wereld en Europese industrie weet dat Nederland veelal een belangrijke graadmeter ls voor de verkoop cijfers in de toekomst, zodoende is het vrij logisch dat op de expo sities ln ons land altijd veel nieuws te zien is. Het aantal we reld- en Europese primeurs is deze keer zelfs bijzonder groot en daarom mag men verwachten dat de belangstelling zowel uit binnen-, als buitenland voor beide tentoonstellingen voorgaan de tweewieler-RAI 85.400 per sonen en caravanexpositie 58.571) wederom enorm groot zal zijn. Te meer omdat men beide exposities met één entreebiljet mag bezoe- Na de daling van de verkoopcij fers by bromfietsen, is een dui- deiyk herstel te constateren. In de laatste twee jaar ls de be langstelling voor dit snelle, prak tische en economische voertuig voor mlddenkorte afstanden dui- deiyk toegenomen. De structurele verandering in de stedelijke ag glomeraties, met o.a. de bouw van vele nieuwe winkelcentra, is er o.a. de oorzaak van dat ook de vrouw zich steeds meer met de bromfiets gaat bezig houden. Dat brengt weer met zich mee dat de industrie speciaal voor deze cate gorie een nieuw vervoermiddel is gaan creëren. Een type bromfiets dat aan de volgende eisen moet voldoen* licht van gewicht, prak tisch van lijn en met eenvoudige tot zeer simpele bediening. De tentoongestelde bromfietsen o.a. met automatische transmissie of drie of vier versnellingen) va riëren ln prys van om en nabij de 400 tot 1100 gulden of meer. Tussen beide uitersten is overi gens veel te koop. Vooral bij de De nieuive Lilac 500 is uitgerust met een boxermeter, die de grootste cilinderinhoud heeft, die momenteel in Japan geconstrueerd wordt voor motorrijwielen, dis voor de export bestemd zijn. De bromfiets met vier versnel lingen ie er na in ruime mate. Het is een 47 cc Sachsmotor met geforceerde koeling, die geheel voldoet aan de door de wet ge stelde eisen en in de bormflets- eollectie van Magneet, onder an dere is te vinden. Maar bij de bromfietsen is veel nieuws. Het aanbod van eenvoudige brom mers ls dit jaar groot, het ge wicht wordt steeds geringer, de elektronische ontsteking wordt meer toegepast, aan de ontsto ring ls ruime aandacht besteed en tenslotte dan de „brommert" met of 4 versnellingen en voetschakeling. De Ingebouwde voetschakeling werd tot nu toe alleen toegepast voor de snelle motorfietsmoto ren met kickstarter. Nu ls er een Magneetuitvoering met pedaal- Btart aan de markt gebracht, die door zijn voetgeschakelde vier versnellingen een tot nu toe on gekende acceleratie biedt. Grote re schakelsnelheid en gunstige toerentallen ook bij lage snelheid, zijn het gevolg. Sachs introduceert nog een nieu we motor. Het is een 2-versnel- lingsmotor met automatische koppeling. De motor schakelt bij een snelheid van ongeveer 25« ki lometer per uur over op de twee de versnelling. Ook het terug schakelen geschiedt geheel auto matisch, zodat het aantal toeren van de motor altijd op de meest gunstige snelheid draait. De prijs van deze Magneetbrommer is ongeveer 750 gulden. Deze 60 cc Sachsmotor is overi gens ook te vinden op de nieuwe brommer van Cyrus uit Venlo, die op de „Royal" de vier ver snellingen en de voetschakeling hebben gemonteerd. Naast deze primeurs komt ook Batavus met een nieuw produkt. Het is de Ba- tavette, een prototype van lichte brommer met JLO-Mofamator. De Mobylette-Electrolic is een crossbromfiets met transistor ontsteking, terwijl Motom en Paglianti met nieuwe lichtge wicht brommers op de RAI zijn. Bij de primeurs is ook Velo Mos quito te vinden met een lichtge wicht bromfiets met Mosquitomo- tor in nieuwe versie. Ondanks de prijsverhogingen van januari 1.1. mag verwacht worden dat de bromfiets zeker een nog steviger plaats in de maatschappij zal veroveren. Mo menteel zijn er 1,6 miljoen brom fietsen op de Nederlandse wegen en deze tweewielers rijden jaar lijks ongeveer zo'n 7 miljard ki lometer: een getal dat vrijwel ge lijk licht aan de totale vervoers capaciteit van de Nederlandse Spoorwegen. Zestig procent van de brommer wordt gebruikt voor woon-werkverkeer. Van de brom fietsers beschikt 25 procent alleen over dit vervoermiddel: 70 pro cent heeft ook een fiets, terwijl 9 procent ook een auto bezit. laaggeprijsde brommers is het aanbod op deze RAI opmerkeiyk groot. De ontwikkeling van de motor fiets en de scooter geeft ook al een verheugende tendens te zien. De daling in de omzet £s tot staan gekomen en in verschillende klas sen is zelfs al weer een lichte vooruitgang te constateren. Voor al voor de motorfiets zijn enige belangrijke lichtpunten. In Enge land en Amerika kopen steeds meer mensen ee*- dergelijk appa raat voor sport en genoegen, om dat zij tijdens de zomermaanden maar al te v(iak hebben moeten constateren dat het autorijden in lange files beslist geen plezier meer is. De export naar Amerika wordt dan ook steeds groter. HOORT NU BIJ DE FIETS Het lichte frame, versnellingen, uitvalnaven, bijzondere stuurhoe- ken, en o.a. moderne bevestigin gen voor essentiële onderdelen, zijn de opvallendste aspecten van de ontwikkeling op het gebied van de fietsen. Steeds meer gaat men ln deze branche de snufjes, die reeds vele jaren in de wielersport werden toegepast, op de norma le serieflets ovrbrertgen, waar door iedereen nu in de gelegen heid wordt gesteld om een fiets te vinden die volledig aan zijn of haar keus beantwoordt. Het assor timent is dan ook zeer groot» Ook de zogenaamde fiets" is nog goed vertegenwoor digd, al zijn de verkoopcijfers na de introductie van twee jaar gele den (een kleine 10.000 in ons land) beslist wat aan de lage kant gebleven. De meeste fietsen hebben thans frames uit lichtge wicht stalen buizen, een korter frame en een stuurhoek van 70 tot 73 graden (standaardfiets veelal 65 graden), waardoor de fiets lich ter stuurt. Ook aan het gemakke lijker ln beweging zetten van de fiets ls de laatste jaren veel ge daan met het gevolg dat de ver snellingen bij C-i „lichtgewichten" volop him intrede hebben gedaan. Op de RAI zijn zelfs normale fietsen te vinden, die 10 versnel lingen hebben. Dit is overigens niet zo vreemd als op het eerste gezicht wel lijkt, want nu een heel groot percentage van de Ne derlanders gewend ls geraakt met de versnellingen van auto's, wil men deze overbrengingsver houdingen ook wel op de fiets zien toegepast. De meeste sportfietsen zijn dan ook voorzie van een derailleur met 3, 4 of 5 versnel lingen. Bij de vouwfietsen zijn enige primeurs. In de eerste plaats de wereldprimeur die door de Mag neet naar de RAI is gebracht, 't Is de werkelijk revolutionaire ABC-gezinsfiets en vouwfiets met druksluitlng. Op zeer simpele wijze kan deze fiets in 2 delen worden gesplitst, terwijl zadel- en stuurhoogte ruim verstelbaar zijn. De Tramp Sport 50 S van Batavus behoort tot de lichte motorrijivielendie met vijf versnellingen is uitgerust. Dit is de ABC-gezinsfiets, die werkelijk revolutionair van con- struotie is. Zadel en stuur zijn door eenvoudige handelingen te verstellen en vast te zetten. Op de Caravan-RAI vindt men 5 stands op het gebied van kam- peertechnisch en toeristische voor lichting, Inlichtingen over clubs en terreinen, financiering, lectuur etc. Wanneer het Nederlandse publiek dit jaar even kooplustig is alS liet vorige, zullen de voldaan grinni kende fabrikanten en importeurs in 1966 weer ongeveer 12000 caravans en aanverwante voer tuigen aan de man brengen. Hel geld, dat de 16 standhouders- pompen in hun wapenschouw, die vanaf 24 februari de Amsterdamse RAI voor tien dagen tot een supercamping omtovert, is dus niet weg, maar besteedt ook de klant zijn devaluerende gulden goed? rol van ondergeschikte betekenis, zodat zij rekening kunnen houden met comfortabele zitplaatsen, eventueel zelfs voor bezoekers. De vrouw heeft dat ls haar kracht, maar tevens haar zwakte gevoel voor sfeer. Gezeten in een caravan met gezellig dikke kussens, als vaste bankbekleding. met een warm, vast tapyt op de vloer en met een dressoir, zal zq geneigd zqn „ja" te zeggen. Maar wat biyft er van die gezelligheid over, wanneer de echtgenoot zich, weer of geen weer, buiten moet scheren, omdat scheerzeep zulke vervelende vlekken achterlaat Bovendien: ook in de vakantie valt er stof en hebben de kinderen vieze voeten of vuile vingers. Wie zyn werkzaamheden tijdens het kamperen tot een minimum wil beperken, doet er dus beter aan de banken bedekt te houden met schuimrubber kussens, waarover een goed wasbare overtrek gaat. liefst niet in lichte kleuren, al doen die nog zo fleurig aan. Man voor techniek en vrouw voor inrichting Het is daarbij beslist onvoldoen de. wanneer de man op de knieën gaat liggen voor een technische inspectie van onderstel, carros serie, remsysteem en onafhanke lijke vering en dan naar boven roept: „het zit wel snor, Marie." De accommodatie van een kam peerwagen is minstens even be langrijk als zyn ryvaardigheid, als men de vreugde van het trek ken tot op de bodem wil proeven. De fabrikanten weten dit. De 255 tour-caravans met vaste wanden, 31 wooncaravans en 22 tent- of vouwwagens, die zij in de RAI la ten opdraven, vormen evenzoveel variaties op het ogenschijniyk be perkte thema, hoe die enkele ku bieke meters op wielen te vullen. Wat zij met allerlei ditjes en dat jes, binnen de in wezen zo enge ruimte aan huiselijks en knus' weten binnen te smokkelen, grenst aan zwarte kunst. De vraag ls maar. meneer, mevrouw: welk van de 308 types beantwoord het best aan uw, ongetwijfeld zeer in dividuele eisen Het devies dient dan ook te zijn: samen naar de RAI ja verstandig. Terwijl de man zich buigt over zaken als de blokke ringsinrichting van oplooprem of de verhouding tussen gewicht en trekkracht, moet de vrouw naar binnen gaan en verzinken in con templatie. Hoe is het karakter van haarzelf en haar gezin? Zijn zij trekkende avonturiers van het slag „een nachtje hier, een nach tje daar, want we willen een flink stuk van de wereld zien", of zqn zq toeristieke binnenvetters, die zich in alle rust voleten aan een bepaalde plek. Hier ligt al meteen een belang- ryke tweesprong met akelige kan sen voor verdwalen, wanneer men de verkeerde richting kiest. De geboren trekker, behoort een lichte, gemakkelijk verplaatsbare slaapmogeiykheid uit te zoeken. Zqn bagage moet eenvoudig opge borgen en tevoorschyn gehaald kunnen worden, desnoods door middel van een bergruimte, die op ingenieuze wijze vanaf de buiten kant van de caravans bereikbaar is. De „blijvers" daarentegen heb ben meer mogeiykheden. Bij hen spelen gewicht en afmeting een Als wereldprimeur introduceert de grootste polyesterverwerkende Ne derlandse kampeerwagenfabriek, Gevaert Caravans N.V.. op de RAI de nieuwe Gevaert 890. De wagen is een lichtgewicht-caravan (543 kg.) die langer en ook Iets hoger is dan de tot nu toe ontwikkelde typen. Gevaert volgt met de con structie een algemene tendens, die samenhangt met de groter wor dende vermogens en de daardoor toenemende trekkracht van de personenauto's. Eurovaning Roermond komt met twee nieuwe modellen van de Bel gische Bourgeois, die beide zyn uitgevoerd met een zelfdragende, uit aluminium geperste carrosse rie. Nieuw voor Nederland is ook de Franse Caravan France Com fort. De Engelse Regency Gem heeft tenslotte een polyester car- Bedenkingen bij caravans Een caravan gaat by oordeel kundig gebruik en behoorlyk on derhoud zeer lang mee. Er lopen in Nederland caravans van 25 jaar en ouder, die nog in uitstekende staat zijn. Overzichten van kampeerter rein zijn op velerlei wijze ver krijgbaar. Men kan per land of voor een groep landen een gids aanschaffen, of verzamelgidsen voor de terreinen in geheel West- Europa. opmerkelqke vorm. De Gem is uitgerust met een van de auto uit te bedienen blokke ringsinrichting van de oplooprem. Robin. Colonial en Glider zijn de noviteiten van Arie de Boom N.V. Voor de 12 meter lange wooncara- van Willerby President zal ook veel belangstelling bestaan, ter wijl een oude naam voor een nieuw model, De Reu Casablanca, ls gebruikt om een nieuw type, dat in constructie overeenkomsten heeft met de typen Isba en Cas- bah, te introduceren. Op de RAI is een Nederlandse caravan te vinden die eventueel kan worden aangepast aan spe ciale verlangens van de koper. De Rinette MP 470 Speciaal is reeds een flinke wagen, maar de fa. Mik is bereid om de hoogte aan de wensen van de koper aan te pas sen. Nieuw voor het Europese vasteland zqn ook de zeven En gelse A-line caravans van het Eerste Zeeuwse Caravanbedrijf. De prqzen variëren van 4795 gul den tot 5995 gulden; hetgeen de wagens stempelt als behorend tot Het intai de populaire klasse. Een vloerbedekking, die gemak kelijk schoon te houden ls, behoort tot de gebiedende eisen. Wat de binnenbetimmering betreft: de fabrikanten beweren, dat de kast jes zelfs met sodawater kunnen worden afgenomen, zo goed zyn ze gelakt, of anderszins be schermd. Maar de taak van de huisvrouw by de aanschaf is, er op te letten of haar toekomstige mahonie inderdaad tegen een spetje kan. Het antwoord op al deze problemen heet: kunststof fen. Maar die doen minder warm aan. Weer een tweesprong dus... Ga zo maar door. De Sprite Musketeer is nog altijd een van de populairste caravans. Voor de prijs van f5.550,- heeft men een wagen met ee» totcuü gewicht van 650 kg en met vijf <1 ees slaapplaatsen. Er zUn op de Nederlandse markt een kleine 400 verschillen de kampeerwagens leverbaar. Van ruim 300 verschillende typen heeft de Stichting Kampeerwagen spe- clficatleblttden kunnen vervaardi gen, die tegen betaling van 25 et» per stuk te koop zyn. De stichting is gevestigd te Amsterdam, Euro paplein 8. Het aantal door de A.N.W.B. uitge zette speciale toeristische fietsrou tes zal ln 1966 aanzienlijk worden uitgebreid. Na de reeds bestaande Westland- en Delflandroutes staan voor dit jaar op het programma: Braassemroute, LJsselvallelroute, Waterlandroute ten noorden van Amsterdam, een of twee routes ten zuiden van Nijmegen, verschillen de routes in de omgeving van Til burg. enkele routes bij Assen, routes om de stad en in de provincie Utrecht en een aantal routes in Twente. In vrijwel alle Europese landen' moeten artsen en vroedvrouwen zich met hun auto ook aan stop en parkeerverboden houden. By de uitoefening van de praktijk kan dit grote moeilijkheden geven, zodat verschillende artsen en vroudvrou- wen zich nu van de fiets gaan be dienen om sneller hun dagelijkse route te kannen doen. Zij fietste in 1965 maar liefst 7800 kilometer, waarvan 4255 in offi ciële competitieritten. Zij sloeg daarmee mejuffrouw J. van Galen die in 196J, „slechts" S195 kilo meter aflegde. De nieuwe voorjaarsmode voor dames houdt terdege rekening met het feit dat ..het zwakke geslacht" steeds meer gebruik van de fiets gaat maken en ook daarbij prak tisch en vooral aantrekkelijk ge kleed wil zijn. De jassen worden wat wijder en laten de knie gemak kelijk vrij. terwijl het sjwrtleve karakter bij veel modellen wordt onderstreept. Vooral met de nieuwe regenkleding kan .madame" op de fiets goed voor de dag komen. Het onderhoud van het zich snel uitbreidende Nederlandse rij wiel - padennet gaat steeds meer geld kosten. Voor de rijwielpadverenigin gen wordt het steeds moeilijker om de eindjes aan elkaar te knopen. Er wordt dan ook van alle kanten een extra-beroep gedaan op rijk. Aan de Franse zuidkust tus sen Marseille en de Italiaanse grens zijn meer dun 100 kampeer plaatsen. Het aansluitend gedeelte van de Italiaanse Riuiéra tot Ge nua telt meer Drie records zijn er ln de motor en scooterwereld op dc RAI te ontdekken. BSA zorgt met de A 65 Spitfire Mark II voor de krach tigste motor (55 pk), die ooit op de RAI is gespresenteerd; Suzu ki zorgt met de 250 cc Super Sport voor de motor mot de meeste versnellingen (6), terwijl de 600 cc viercilinder van MV met 8.250 gulden de duurste ma chine is van de gehele tentoon- kampeer- stelling. Deze motorfiets is afge- troef bij motorrijwielen Auto de beroemde racfmachl- ne en de dwars ln het frame ge- i moet zon- plaatste „vierpitter" heeft een der gevaar aan het verkeer kun- j elektrische starter, cardantrans- nen deelnemen. Dat wil o.m. zeg- missie, en een dubbele schrijfrem gen dat een snelheid van 60 a 80 in het km/u bereikt De Magneet Sprintmaster met grote motor koplamp, breed en teruggebogen stuur is leverbaar met twee of drie versnellingen of met een vier-versnelUngsbak met vootachakeling. Prijzen vanaf f 799,-. volgehouden. De drie grootste Nederlandse fabrieken van kampeerwagens, Gevaert, gebr. Otten en Mosterd, hebben besloten nauw te gaan samenwerken bij inkoop, verkoop en research. De kostenbesparing is hierdoor aanzienlijk. De motoren worden krachtiger. Dit komt vooral omdat de vraag uit Amerika naar deze machine ook groter wordt. De verkoop steeg van 1961 tot en met 1964 van 66.000 tot 323.000 eenheden per Jaar en deze stijging gaat nog steeds door, hoewel het grootste gedeelte nog uit lichte bestaat, is er ook een ruime markt voor de zwaardere Britse twins. In de zwaardere klasse ziet men o.a. op de RAI nieuwe pro dukten van BSA, Honda, Lilac, MV Agusta en Yamaha. De BSA/ Spitfire werd al enige tijd exclu sief voor Amerika geleverd, maar sinds kort komt deze motor nu ook naar andere landen. De ..Spit fire" heeft een topsnelheid van ongeveer 200 km/u.; een snelheid waarbij de Triumph „Bonneville" en de Norton „Atlas" ook aardig in de buurt komen. Honda komt niet alleen met mo tor- en bromfietsen naar Amster dam, die als primeur (o.a. de CB 450 met tweetaktmotor) kun nen worden aangemerkt. De stand van de Japanners op zich is reeds een wereldprimeur. Voor het eerst in de geschiedenis wordt nameiyk op een tentoonstelling een geheel elektronisch gestuurde roterende vijver getoond, die een waardige achtergrond vormt voor het vele nieuws (125 en 250 cc twins en enkele lichtere eencilinders met bovenliggende nokkenas), dat Honda ditmaal weer biedt. De Japanse motorindustrie heeft nog meer. By Suzuki byvoorbeeld. waar de nieuwe 250 cc Super Sport met 6 versnellingen een ereplaatsje heeft gekregen. Deze revolutionaire twin is uitgerust met een geheel nieuw smeer- systeem. Bovendien kan deze mo torfiets een snelheid ontwikkelen van 160 km/u. De tweede primeur die op de NIMAG-stand Is te vin den, ls de Japanse Lllac 500 cc. De boxermotor van deze machine heeft de grootste cilinderinhoud, die momenteel in Japan gecon strueerd wordt voor exportmotor- rywlalan. provincies en gemeenten om meer subsidie te geven, vooral nu blijkt dat de fietspaden steeds meer In tensief worden gebruikt voor de recreatie en door de toenemende belangstelling voor de fiets. Zo wordt voor 1966 een hausse ln het fletstoerisme verwacht. De organisatiecommissie Hoekschc Waard Rijwielrit heeft zich tot de minister van Verkeer en Water staat gewend. Zij protesteert tegen het feitdat de toekomstige tunnel onder de Oude Maas, ter ver vanging van de Barendrechtss brug in de gemeenten Baren- drecht en Heinenoord, niet toe gankelijk zal zijn voor fietsers en voetgangers. Men is van mening, dat door deze maatregel een be paalde bevolkingsgroep benadeeld het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat Ln 1963 niet minder dan 23 fietsers verongeluk ten. doordat zij onder vrachtwagens met aanhanger raakten. Het waren voor het merendeel kinderen. Frap pant is, dat zij steeds werden over reden door het rechterachterwie* van de aanhangwagen. Omschrij ving in de politierapporten ln deze gevallen vermeldde vaak: „Terwijl de auto passeerde begon de wiel rijder Ui slingeren" of ,.de wielrij der maakte plotseling een zwen king naar links". De A.N.W.B. heeft er bij de minister van Verkeer en Waterstaat reeds enkele malen op aangedrongen om op dit gebied maatregelen te treffen b.v. door het invoeren van een waarschuwings teken op het rechterspatbord van trekkende auto's. In verschillende Amerikaanse en Canadese kranten worden de le zers opgewekt om een vakantie m Nederland te komen doorbrengen. Onder een plaatje van een vrolijk groepje fietsers kan men lexem „The nicest thing about riding a bicycle is that everyone who rides a bicycle talks to everyone else who rides bicycles. In Holland everyone rides bicycles". Na de klompen, de molens en de tulpen heeft nu vooral de fiets de status van nationaal symbool verworven. Ook de fietser dient er zorg voor te dragen dat de verlichting van zyn vervoermiddel andere wegge bruikers niet verblindt. Vaak wor den klachten gehoord over het feit dat de llchtkegel te hoog en te ver vooruit wordt gericht De verlich ting ls veilig te noemen als de uit straling naar voren een afstand van 10 meter vanaf de lamp tot de weg bestrijkt. De Duitse stad Bocholt in 't West- faal.se Mtinsterland hefeft een flets- record op haar naam gebracht. Van de 46.000 Inwoners bezitten er rond 30.000 een flets. l»at Ia verhoudings gewijs het hoogste aantal dat tot nu toe ln Duitsland werd bereikt. In dertien maanden tyds reed de Zwitser Armin Honneger op zijn fiets heel Noord- en Zuid-Amerika door. Zijn onverwoestbaar vehikel bood hij na zijn thuiskomst als museumstuk aan een Luzema ver- voerslnstltuut aan. In Israël staan op het ogenblik ruim 41.000 fietsen geregistreerd. Maan delijks komen er gemiddeld 375 bij. Aldus een mededeling van het Is raëlische departement van Verkeer. Naar de mening van de Delftse hoogleraar prof. Ir. H. G. van der Burgt ls ons stadsverkeer over het algemeen veel ingewikkelder dan wij met ons waarnemingsvermogen kunnen verwerken Hij is de me ning toegedaan dat maatregelen zullen moeten worden genomen om het verkeer ln de steden te ver snellen en dat daarvoor rijbanen zullen moeten ontstaan voor ver keer van verschillende snelheden Zowel voetgangers als fietsers zou den dan ook over eigen straten moet beschikken Bij een recent bezoek aan Florida, ter gelegenheid van de opening van een nieuw zwembad hebben de Nederlandse zwemsters Ada Kok en Klenie Bimolt extra aandacht getrokken door dagelijks per tandem van hun hotel naar hot zwembad te fietson.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7