ongehuwde moeder vraagt ï...een nachtje uit in Rotterdam Voor zesde vastenactie 248 aanvragen Probleem van om nieuwe aanpak Vierduizend gevallen per jaar PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 Eindelijk uit sfeer van emotie bevrijd (Van onze correspondent) TILBURG De maatschappelijke veranderingen binnen de naoorlogse samen leving lijn ook aan de aorg voor de niet-gehuwde moeder niet voorbijgegaan. Bij de instanties die zich met de problemen van deze groep moeders bezighouden streeft men steeds meer naar een doeltreffender benadering In het verleden speelden de emotionele elementen in deze benadering een zeer'grote rol. zodat een objec tieve aanpak praktisch niet mogelijk was. Dpch nu wint de gedachte veld. dat het ongehuwde moederschap op soortgelijke wijze moet worden behandeld als de levens- en gezinsproblematiek, waarin maatschappelijke factoren tot een afwijkend gedrag kunnen leiden. Natuurlijk vraagt de opvang en ver dere begeleiding van de ongehuwde moeder een speciale „vaktechnische uitrusting" en ervaring. Een van de be langrijkste verworvenheden van de meer wetenschappelijke benadering ls toch wel het feit dat de problemen rond deze categorie moeders niet uitsluitend als van seksuele aard worden be schouwd, maar dat de seksualiteit als het ware de uitdrukking is van een complex van sociale factoren die mede aanleiding zijn geworden voor de situ atie van het ongehuwd moederschap. Dit stelt drs. Van Kordelaar. Hij is van mening dat men bij zeer jonge moeders vaak ziet dat bijvoorbeeld de gemiste seksuele voorlichting in de puberteits periode de oorzaak is van het te vroe ge moederschap. De maatschappij staat afwijzend te genover de ongehuwde moeder en zij werd veelal op een lijn met misdadi gers. mislukkelingen en a-socialen ge steld. Het meisje dat in verwachting is. wordt nog steeds in vele groeperingen gezien als een „gevallen" vrouw. De mensen spreken nog altijd hun veroor deling uit over deze moeders omdat zij zich niet gehouden hebben aan de nor men van onze samenleving. „De schan de van de familie" wordt meer gehoord dan „het schepsel dat hulp nodig heeft". Het is dan ook geen wonder dat een vrouw# die met een dergelijke „schuld" Is belast, uit de samenleving wordt ver wijderd en wordt ondergebracht in een instelling waar, in afwachting van de bevalling, over haar doen en laten ge waakt wordt. Men kan zich afvragpn of bij deze verwijdering niet méér gedacht wordt aan de gekwetste gevoelens van de omgeving dan aan de persoonlijke be langen van deze jonge vrouw in moei lijkheden. Tgdens deze verwijde ring krijgt de familie immers de kans om van de schrik te bekomen en zich te verzoenen met de gedachte dat na eni- Het aantal onwettige geboorten is In Nederland na de tweede wereld oorlog sterk toegenomen. Bedroeg het jaargemiddelde in de jaren 19541957 nog ruim 2800. daarna is het gestegen tot meer dan 4000. In vergelijking met andere West- europese landen is dit cijfer echter laag te noemen. Volgens een in 1964 landelijk in gestelde enquête toen ongeveer 4300 buitenechtelijke geboorten werden geregistreerd hebben 2745 ongehuwde moeders de hulp inge-* roep'-n van de bureaus voor moe derhulp, terwijl de tehuizen voor ongeveer 800 personen uitkomst boden. De mogelijkheden tot hulpverle ning zijn de laatste jaren sterk ge stegen, mede als gevolg van de tot standkoming van regionaal wer kende bureaus naast de sedert ja ren bestaande tehuizen. Bij de instellingen die zich met de zorg voor de ongehuwde moe der bezighouden, wordt steeds meer het accent gelegd op we tenschappelijke benaderingen van de moeilijke problemen. Het inslaan van nieuwe wegen bij de benadering van de met de hulpverlening verband houdende vraagstukken, vraagt om een dui delijke planning en beleid zoals dat wordt nagestreefd in het Lande lijk Bureau van de Katholieke Centrale Vereniging tot hulpver lening aan de niet-gehuwde moe der. Van dit bureau is met ingang van 1 januari j.l. drs. E. H. J. van Kordelaar directeur geworden. De heer Van Kordelaar die in 1938 in het Limburgse Brunssum is ge boren studeerde sociale weten schappen aan de Katholieke Ho geschool te Tilburg en was het afgelopen jaar nauw betrokken bij een bij het Instituut voor Arbeids- vraagstuken onderhanden zijnde studie over de problematiek van de ongehuwde moeder. In een gesprek met deze jonge directeur, die vanuit zijn bureau aan de Buitenhaven in 's-Herto- genbosch de leiding heeft over het werk dat door de Katholieke Cen trale Vereniging wordt gedaan, hebben wij gevraagd naar de stand van zaken rondom de huidige be nadering van de ongehuwde moe der en haar kind. ge tijd hun dochter met een onwettig kind zal terugkeren. Dit is dan nog een gunstig geval wanneer men bedenkt dat vele onge huwde moeders door hun onmiddellijke omgeving niet meer worden geaccep teerd zodat de vrouw zelf maar een uit weg moet vinden. Wetenschap „Nu de sociale wetenschappen zovele andere facetten die in het doen en la ten van iemand een rol kunnen spelen hebben belicht, is de tijd gekomen dat de ongehuwde moeder in een ander dag licht komt te staan. Daarmee is reeds Hulp moet de persoon ontplooien DAG-IN—DAG-UIT-DAG-IN—DAG-UIT I 1 EN ding stellen we voorop: ROTTERDAM BOUWT. Geen zinnig mens, die daaraan zal durven twijfelen. Al jaren plant het gehijg I J van honderden Maasstedelijke heimachines zich éénparig door de weke polders voort naar Haagse ministeries en Amsterdamse cafétafels, waar elke nieuwe barenswee hoofdschuddend wordt begroet. Kersverse woontorens worden uit de grond, metro's in de grond gestampt, Botlek en Europoort worden dreunend opengestoten met draglines en bulldozers, het Stationsplein ligt opengewoeld vóór de loketten, zodat elke trein- reiziger, die even niet oplet, in een krater van slijk en ondefinieerbare humus tuimelt. Er is elke dag wel een nieuwe straat, een ander plein, een boulevard, die wordt opengereten ten behoeve van de Grote Vooruit- gang. Dan wordt de automobilist door wuivendé agenten omgeleid naar een maanlandschap, waar honderden zwoegers in het zure zweet huns aanschijns de grootste havenstad ter wereld nog groter maken. Eén en andef in het kader van De Nieuwe Tijd, die in samenwerking met de zojuist vermelde Grote Vooruitgang een Veilige Toekomst moet garan- deren. Zo vergast Rotterdam zijn gasten op een telkens veranderende versie van Rembrandts Anatomische Les. Alleen met dit subtiele ver- schil, dat hier het lijk springlevend is en zelf onvermoeibaar aan- wijzingen geeft, hoe de ingewanden verlegd en verwijderd dienen te worden. Het springt met wolkenkrabbers een gat in de lucht, het rekt zich uit tot aan de kust, zodat niemand meer weet, of zijn uitgebeten handen een -kwestie van te veel chloor Of van zeewater zijn geweest. De bus gaf aan deze marathon nog een extra schrijnende dimensie. begonnen door de hulpverlenende in stanties die alle pogingen in het werk stellen om de „terugkeer" in de maat schappij zo soepel mogelijk te laten ver lopen. Er wordt dan ook meer gelet op de persoonlijke eigenschappen en om standigheden waarin de ongehuwde moeder verkeert en op de nood waarin zij kan raken door het aanvaarden van het moederschap", aldus de nieuwe di recteur. Hij is van mening dat de gemiddelde leeftijd van de ongehuwde moeder steeds jonger wordt, hetgeen een ge heel andere benadering door de betrok ken instellingen vergt. „Er wordt meer dan in het verleden aandacht geschon ken aan de verhoudingen in het gezin, waaruit ze voortkomt Bovendien speelt de instelling van de jonge moeder ten aanzien van haar onwettig kind een rol van betekenis. Daarmee raken we de kern van de zaak: met welke hulp is de niet-gehuwde moeder het meest ge baat? Men is het er wel over eens dat alleen die hulp die haar verder brengt als persoon en die haar in staat stelt de mogelijkheden die zij in zich draagt verder te ontplooien zinvol is". Opvoeding „De beleving onder vaak zeer heden roept wee: Men mag niet van het moederschap ongunstige omstandig- andere problemen op. de niet-gehuwde moe der verwachten dat zij, zowel individu eel als maatschappelijk in staat is haar kind iets te bieden. Het ontbreekt haar vaak aan mogelijkheden om het kind Toch is Rotterdam niet echt biy. Als het 's avonds de overall en het ketelpak uittrekt, als het klaar is met schepen tellen en relaties bellen, dan valt het achter elkaar in de kuil. die het zelf die middag heeft gegraven. Na vijven is de dood in de pot. het werk gedaan. De kamera den kunnen hand in hand naar moeders veilige pappot op de zuidelijke stadsvergroeiing gaan. En dat verdriet Rotterdam. En niet zo zuinig ook. Het geeft zich al jaren bloot, maar toch lang niet zo feestelijk als het verre Amsterdam, dat in de Maasstad als een verkalkte niksnut te boek staat. En inder daad: wanneer je al het schok- beton en alle binten van Rot terdam bij elkaar optelt, dan kom je aan een getal, waar de hoofdstad niet aan kan tippen. Die is al big. dat er een paar duizend schepen per jaar de haven binnenlopen en daar zijn dan met een groot gebaar ook nog de ponten bij opgeteld. Vergelijk je beide steden daar entegen na vijven, dan slaat de weegschaal moeiteloos door in het voordeel van Amsterdam. Dan gooit Mokum in morsige overmoed al zijn rode neon te gen de hemel en zet het zijn collectie asfaltbloemen in bloei. Nu het werk in Rotterdam ge daan is, plukt Amsterdam de vruchten ervan. Nogmaals .deze situatie ver driet Rotterdam. Het zou na ge dane havenzaken ook zo graag eens de frivole avondjurk uit de bloot coutureserie aanschieten en het heeft daarvoor zelfs bij de planning der wijken plaatsen aan het produktieproces ont trokken, waar de duistere jool beleden mag worden. De stad telt tegen de veertig cabarets en clubs en het aantal nacht vergunningen is groter dan waar ook in Nederland. Het heeft bij de uitgifte daarvan echter één belangrijk ding over het feesthoofd gezien: dat een nachtleven alleen gedijt op de zacht geurende mestvaalt van een werkelijk oude stad. Am sterdam kan voor de lol na vij ven putten uit een arsenaal van sloppen en krotten, van duistere wijken, waar de schimmel flink uit de voeten kan. Rotterdam moet zich behelpen met een weldoortimmerd kantoorpand, waar juffrouw Annie zich vier keer per nacht uitkleedt tussen een lmporthandel in water meloenen en een cargadoorsbe- drijf met eigen vestigingen in Nigeria en Peru. Zeg nou zelf: zo geef je de zonde geen faire betonnen poel Nochtans geeft Rotterdam de moed niet op en onder aanvoe ring van de grijsgekuifde VVV- voorzitter A. J. M. Schutter blijft het op de grote feesttrom slaan. Ook hij weet drommels goed. dat zijn gemeente een wankele naam als uitgaansstad heeft de reder, die 's avonds een veer wenst weg te blazen, verdwijnt gezwind met de poet naar Den Haag of Amsterdam maar naar zijn smaak ge beurt dit ten onrechte. En om zijn groot gelijk een fraaie basis te geven nodigt hij op vrijdag avond 11 februari 21 journalis ten uit Rotterdam en wijde om trek uit om met hem in de be tonnen poel van het vermaaks- leven te springen. Hij doet dat volgens welover wogen plan. Bij de start laat hij alle deelnemers twee glazen melk (desgewenst karnemelk) nuttigen en die onderlaag stampt hij even later in restau rant. Het Brouwershuis verder aan met kapucijners, spek. uien en zuur. Hij slaat hiermee twee vliegen in één klap: de alcohol krijgt geen kans meer zijn fraai verwoestend werk te verrichten en eventuele escapades van zich losrukkende deelnemers zullen door de collectieve onfrisse adem binnen de kortste keren weer teniet worden gedaan. apart cachet Onder de veilige schutse der kapucijners begint tegen negen, uur de hordeloop langs vijftien Rotterdamse établissementen. Hiervoor zijn twee extra bussen van de R.E.T. ingezet, die op hun beurt het uitje nog een ge heel apart cachet geven. In het begin van de avond lijkt het. of men te doen heeft met een pot- verterend collectantencollege, maar dit beeld vervaagt bij het vorderen der uren steeds meer. Tegen vieren denken passeren de Rotterdammers tenslotte, dat wij één der pekelgroepen van het Rotterdamse trambe drijf vormen, die tot taak heb ben om de wissels sneeuwvrij te maken. De uien van de voor avond verstevigen deze „imdge" nog. Arbeiders op weg naar hun werk knikken dan ook goed keurend. „Daar wordt gewerkt", denken ze, „dat kan nooit kwaad" Negen uur: spontaan ingelast bezoek aan Katendrecht. Glaasje Grieks restaurant Akro- Het programma van de heer polis. Een uit zijn krachten ge- Schutetr is rijk doorschoten met barkeepers, zangers, buik danseressen en andere courante verstrooiingselementen en wg dienen ons dan ook donders te groeide juke-box spuwt rante Zorba's tegen de plastic bloemen. De Griekse ober grijnst en krabt zich behoed- op de rug. Vervolgens haasten om binnen het schema rept hij zich naar de keuken de startblokken wachten totdat plaatselijke miljonair stapt ach- de reisleider het sein geeft om ter de tapkast jassen in de bus achter te laten dat met gebaren duidelijk. Als het Sportfondsenbad betrokken is. Geen Rotterdammer is deze avond op het idee gekomen ons voorbeeld te volgen. „Let op het unieke uitzicht", zegt de heer Schutter, „als het niet had ge mist, zou u nu tot Hoek van Holland kunnen kijken". Achteraf zal dit de enige plaats in onze trip zijn ge weest, waar wij de hoogte kregen. en gelijk in rgen van drie op te marcheren naar elke nieuwe vermaaksgrot. Wij doen dat ordelijk, grimmig en ons vol ledig bewust van de ernst der missie. Vilten voeten Begonnen wordt in Old Dutch, gerenommeerd trefpunt van reders, rijken slopers, bouwers. hij de knop van de juke-box heeft teruggedraaid, zegt hy stralend: „Vroeger speelde hier eer. Grieks bandje, maar dat heeft de bazin weggedaan. Je kon elkaar niet eens meer ver staan". Om de zaak af te ron den. verstrekt hij uit eigen middelen nog een ouzo. Zijn vrouw knikt en zegt: „Ik waar schuw u. Dit drankje is een sluiper. Je giet het als anijs- captains of, industry, kapiteinen melk naar binnen, maar op de grote vaart. Kortom, Rotterdammers, waar men zui nig op dient te zijn. De aan kleding van het pand is daar mee in overeenstemming ge bracht. Stemmig is het woord. dat je het weet, moeten ze de GGD laten komen". Daarop klapt de heer Schutter in zijn handen. „Ik weet het", zegt hij verontschuldigend, „het is hier oergezellig, maar we moeten Obers op vilten voeten. Perzische nog verderop". Buiten telt hij tapijtjes op de tafels, een be schaafd strijkje, dat opdracht heeft om slechts geruis te pro duceren: de cliënten mogen niet in hun zakengesprek gestoord worden. Men mag echter ook niet de gelegenheid krijgen om hen af te luisteren. Vandaar dat strijkje. Niet te hard, niet te zacht. Het ei van Columbus. Wat in Old Dutch ook niet mag is flirten. De hand van uw verloofde dient in haar eigen schoot te rusten. Geen schoot- de koppen. Ook hij kent de zuigkracht van Katen drecht. Goddank, we zijn nog voltallig. Half tien: in enkele seconden brengt een lift ons naar de top van de Euromast. De liftbedien de zegt met lome door de tijd aangevreten stem hoeveel se conden precies. Het is een re cord. waar Rotterdam trots op is. Wij drinken in het uitge storven café koffie van een TWEE GROEPEN Tien uur: het gezelschap wordt gesplitst ln twee groepen om in de verdere lokaliteiten minder opzien te baren. Dertien los lopende mannen blijken overi gens ruim voldoende om de sfeer "in elk cabaret te ver pesten. Ons volgende doel is De Wieck. waar juist 140 Rotterdamse jongeren doende zijn. de dans vloer verder de grond in te drij ven. Waarachtig, als een Rot terdammer niet kan heien is hij niet gelukkig. Eén der journa listen kijkt in een spiegel en roept zorgelijk: „Mijn hemel. uui wat voel ik me oud". Dan draait tracteerd hij zich om en volgt weer ver bijsterd het modlsch ballet van hippende en schokschouderende teeners. Naast hem zegt Iemand: „Vroeger ging je eerst behoorlijk naar dansles". Schor wens Ansje beterschap. Als ze het ons dan ook doet, is het wederkerig. GROF GESCHUT Kwart over twaalf: nu wordt het grove geschut in stelling gebracht. L'Ambassadeur is ge vuld met een broeierig rood licht. By de damestoiletten zit een dame van middelbare leef tijd ln dof gepeins verroken. Twee minuten later ontpopt ze zich als de plaatselijke strip- tease-danseres. Het publiek kijkt verbijsterend toe terwijl ze zich van haar aankleve ont doet. Het ls doodstil als bij de onthulling van een standbeeld. Waarom is er geen dokter in de zaal, die met autoritaire Btem zegt: „Kleedt u zich maar weer aan mevrouw". Nu wacht ieder een op het verlossende einde, dat schrijnend geaccentueerd wordt door een oude ober, die alle textiel van de vloer sprok kelt en het op een stoel weg draagt. Hij doet het met het manuaal van een straathande laar, die zijn handkar voort - Kwart over één, twee uur, kwart voor drie, half vier, vier Wij worden telkens ge- afleve ring van het Rotterdamse strip verhaal, waarbij blootje steeds om haar loontje komt. Alleen de prijzen verschillen: L'Am- bassadeur vroeg nog drie gulden whisky, Embassy veraoekt hij de reisleider op te c,ub VTaagt tachtig gulden kunnen de sfeer in elk cabaret grondig bederven. de volgende ver- Dat wordt Bristol, een glazen paleis voor belegen versierders. Veel kleuren, veel beschaving. Aan de lange bar zitten de gas ten zwjjgend naast elkaar als vluchtelingen, die op de Rode- Kruisautoriteiten wachten. Een moederlijke Bulgaarse ontbloot een geweldig bovenbeen en schreeuwt in de microfoon: „Las Vegas". De gitarist achter haar is de enige, die er been ln ziet. Kom aan jongens, op naar de garedrobe. Elf uur: de 3 Muske tiers pakt uit als een sleuf van rondborstige burgermanssnit. Twee verblindend blonde juf frouwen achter de bar, één accordeonist, één toilet. Alleen dat laatste blijkt een incon venient te zgn. Half twaalf: Het Winkeltje, slim opzetje van acteur Sfceye van Brandenburg en zijn tele- visionaire vrouw Ansje. Ansje is vanavond ziek. „De griep", deelt haar man door de micro foon mee. Die ligt fijn in bed. onder drie wollen dekens. Zij wel. Daarom behelpt het publiek zich met Steye. Hy zingt een ode aan Rotterdam, waarin hij halverwege blijft steken. Het is een mooie ode. Hy zingt over de provo's en laat dan gooche laar Henk Bouwman opdraven. Het is mooi geweest. Dag Steye. fles champagne. Compleet met belletjes. Voor dat geld hadden ze er ook kerkklokken in kunnen doen. MOND OP MOND Moegestreden betreden wij te gen vier uur het schemerige El Amra waar wij achter de garde robe stoten op een juffrouw, die doodstil op de grond ligt. Juist willen wij de mond-op-mond- beademlng toepassen, als ze zich loom verheft en de laat ste uitmonstering afwerpt. Het verlangen naar onze eigen pyama wordt nu ondragelgk. Nochtans blijven we op de barricaden. Pro patria. Pro mille. In de bus naar de bar van hotel Atlanta voor een af zakkertje. zegt een VW-func- tionaris. Hij heeft makkeiyk praten. Er zijn deelnemers, die met geen mogelijkheid verder kunnen zakken dan tot hier. „Zeg nou eens eeriyk", vraagt de stuitend montere voorzitter, „is het u meegevallen of niet?". Voordat we kunnen antwoorden, wordt hij op de schouder getikt door de buschauffeur. „Kan ik gaan meneer?", vraagt hy. De heer Schutter knikt. Dat be tekent dus. dat de resterende 25 Rotterdamse lokaliteiten ons geschonken worden. „Het valt ons alles mee", zeggen wij. Waarachtig. Dat is nog gemeend ook. een normale opvoeding te geven zonder dat het kind door de omgeving met een minachtende blik wordt bekeken". „Nu het inzicht in het probleem rond om de niet-gehuwde moeder dieper wordt, dienen zich meer mogelijkheden aan om haar en haar kind te helpen. De in 1955 van kracht geworden adop tiewet mag hierbij niet over het hoofd worden gezien. Deze wet, die voorzag in de wettelijke regeling van de adoptie heeft tevens tot gevolg gehad, dat de mogelijkheid tot afstand van het kind door de niet-gehuwde moeder meer werd aangegrepen en aan de belangen het kind meer aandacht kon worden besteed. Zo kwam er bij voorbeeld ook een betere regeling van de plaatsing van het kind in een pleeg gezin tot stand. Meer zorg Voorts zijn in de laatste jaren in ver schillende plaatsen in ons land advies bureaus voor niet-gehuwde moeders in gesteld, zodat de plaatsing in een instel ling niet meer de enige oplossing be hoeft te zijn. Deze bureaus die voorzien zijn van deskundige krachten, helpen haar de moeilijkste beslissingen te ne men. zoals zelf voor het kind zorgen, het kind laten opnemen in een tehuis of er afstand van doen; al dan niet terug keren naar de vroegere woonplaats: verandering van werkkring: het al of niet instellen van een vaderschapsactie of trouwen met de vader. Doch ondanks de vele nieuwe activi teiten en moderne aanpak van de moei lijkheden, is het probleem van de ver zorging van de ongehuwde moeder nog steeds niet opgelost. Vooral door de toe name van het aantal gevallen in de laatste jaren zijn nieuwe problemen ge rezen die om een spoedige oplossing vra gen. OM IEDEREEN TE HELPEN 5.5 MILJOEN NODIG (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Op de dag van vandaag, die as woensdag heet, is mét de vasten de zesde vastenactie aan haar veertigdaagse levèn begonnen. Voor het zesde achtereen volgende jaar wordt aldus aan de katholieken de gelegenheid geboden de vastenperiode zinvol te beleven, door de bijzondere ont hechting, die de Kerk sinds eeuwen in de tijd voor Pasen vraagt, ten goede te doen komen aan het tekort van de ander. Een nood, die in ruime mate aanwezig is en in deze vastenactie gestalte krijgt in de 248 aanvragen, die vanuit Azië, Afrika, Latijns- Amerika en Oceanië zijn binnengekomen. Hiervan hoopt men er tenminste 125 te kunnen honoreren. Daarvoor is een totaalbedrag vereist van 3.830.000 gulden. De opbrengst van vorig jaar evenwel was al 4.406.000 gulden, zodat de kans bestaat, dat nog een aantal van de 123 in reserve gehouden aanvragen kan worden voldaan by een opbrengst geiyk aan die van vorig jaar. Zou men alle 248 verzoeken om hulp willen inlossen dan zou de zesde vastenactie ongeveer 5,5 miljoen gulden moeten opbrengen, hetgeen gezien de stijgende totalen elk jaar een niet geheel vrome wens lijkt te zijn. De bisschoppelijke vastenactie ie dit jaar duidelijk afgestemd op kleine afgeronde projecten om zoveel mogeiyk mensen werkelijk te kunnen helpen. Voor grotere projecten worden wel uitzonderingen ge maakt. maar vaak gaat daarby de financiële steun in overleg met andere vastenacties of wordt gegeven aan een project waaraan de Nederlandse regering vijfenzeventig procent subsidie geeft. Wat de snel heid van de hulp betreft, kan worden gezegd, dat lang voordat de laatste gelden by de vastenactie binnenkomen, al wordt begonnen met de uitkering. Vorig jaar bijvoorbeeld was de vasten zelfs nog aan de gang, toen de eerste bedragen al aan de aan vragers werden uitgekeerd. Eind augustus \ya^ alles verdeeld, onder het motto „snelle hulp is diibbele hulp". Ontwikkelingshulp Zoals bekend kan worden verondersteld steunt de vastenactie geen rechtstreekse missieprojecten. Zy bevordert de ontwikkelingshulp (onderwijs, landbouw en dergeiyke) of lenigt noden (honger, ziekte). En deze karaktertrekken vertonen ook de tientallen aanvragen om hulp van dit jaar, die om een kleine greep te doen, onder meer inhouden: voor Afrika: de bouw en inrichting van een centrum voor gezins vorming in de Oentraal Afrikaanse Republiek, voor medische verzorging i"n velerlei opzichten, blinden zorg, tehuis en school voor kreupele kinderen, maar ook zoiets als de herbouw van door termieten vernietigde klaslokalen. Voor Azië: de opleiding van sociale werksters, een vakschool voor paria's, een weeshuis, de inventaris van een operatiekamer en voor drie pollklinieken in India, een verpleegstershuis ln Pakistan, voor de oprichting van een visserscoöperatie op Formosa en voor hulp aan vluchtelingen in Vietnam. Voor Latijns-Amerika: een polikliniek in Guatemala, een jeugdcentrum in Paramaribo, voor een radio station, de afbouw van een tehuis voor verlaten kinderen, voor een streekziekenhuis én een buiten boordmotor in Brazilië. Voor Oceanië: een zieken huis op de Filippynen, voor ontwikkelingswerk in West-Irian, voor een polikliniek en de aanschaf van golfplaten als dakbedekking en voor het opvangen van regenwater in Indonesië. Vreugde Al deze en de rest van de 125 projecten, nu nog onvervulde verlangens, zullen in september een begin van verwezeniyking krygen als gevolg van de vastenbeleving van de Nederlandse katholieken. De praktyk van vorige jaren toont de zin aan van deze moderne vastenpraktijk, in ruime mate „ver sierd" door tientallen dankbrieven, zoals deze uit Afrika: „Wie zal er in staat zijn mijn vreugde op het papier te smyten voor de prachtige hulp, die mijn zoeloekinderen mochten ontvangen door uw royale gift van 10.000 gulden, die lk drie dagen geleden toegezonden kreeg. Het doet me terugdenken aan 1945, toen we in Nederland Zweeds wittebrood kregen. Mgn dank voor uw prachtige hulp. Myn gebed en dat van myn zwarte parochie voor u en uw schitterend werk en, niet te vergeten, voor allen, die ervoor offerden, ver over zee in Holland."

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6