Indoheem/Philips beraden zich over nauwer samengaan JACOMINA WEER BOVEN WATER j WESTELIJKE ACTIVITEIT "VOOROP IN Z.-HOLLAND Radiot.v. en elektronica Veldkamp te spontaan met optrekken sociale uitkeringen Drs. Tilanus wil gesprek van confessionelen Twee stelende meisjes aangehouden giSiSjigc. Provincieprogram K.V.P. Recreatie, huisvesting en verkeer Nederlandse economie nog steeds gezond Bruiloft kost rijk 1,5 milj. Ruimteproef met Apollo uitgesteld WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAüü>A 5 Van een oneer verslaggevers) DEN HAAG De besturen van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken en Indoheem N.V. beraden rich over de mogelijkheid om met handhaving van de volledige zelf standigheid van Indoheem N.V. tot hechtere samenwerking te komen. Hierbij rijn twee werkmaatschappijen van Indoheem betrokken. De gedachten gaan er naar uit de reeds bestaande gemeenschappelijke ac tiviteiten ten aanzien van stofzuiger- produktie in de Verenigde Stofzuiger- fabrieken N.V. uit te breiden tot die op hert gebied van ontwikkeling en produktie van radio, televisie en elektronische ap paratuur in een gemeenschappelijke dochteronderneming. Een onderzoek naar de mogelijkheden hiervan, ook op het gebied van de kleu- Advertentie) KINDER- ASPIRIN Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De S.É.R. vindt, dat minister Veldkamp (Soc. Zak.) wat al te spontaan omspringt met hem gegeven wettelijke machtiging om ten behoeve van de hoogte van de sociale uitkeringen zogenaamde voorindexering toe te passen. De S.E.R. zal van deze opvatting medede ling doen In zijn advies over een nieuwe verhoging van A.O.W.. A.W.W., Invalidi- teltsuitkeringen en kinderbijslagen, welk advies zijn eindredactie nog moet krijgen. Gebruikelijk is dat omstreeks 1 juli van leder jaar de hoogte van de welvaarts- vaste sociale uitkeringen wordt aangepast aan de tot dan bekende ontwikkeling van lonen en prijzen (naindexering)Als ech ter een uitzonderlijke ontwikkeling te voorzien is. waardoor de rentetrekkers in moeilijkheden zouden kunnen komen, dan mag de minister de verhoging alvast eer der laten Ingaan (voorindexering). Minis ter Veldkamp wil thans weer. te rekenen van 1 januari j.l. af. voorindexering toe passen in wat de rentetrekkers vorig jaar zijn tekortgekomen. Hij heeft ln verband hiermede aan de S.E.R. advies gevraagd over een uitkeringsstijging met ca. 9.5 pet. De S.E.R ziet geen duidelijke aanlei ding voor deze tussentijdse verhoging, vooral niet omdat geen opzienbarende prijsstijgingen te verwachten zijn. Hij vindt de minister te voortvarend, wat ver oorzaakt zou kunnen zijn door het feit. dat voor de vrijheid van handelen door de minister geen duidelijke richtlijnen be staan. Die wil de S.E.R. thans gaan ont werpen. Een speciale commissie zal zioh ermee gaan bezighouden. rentelevisie. is op het ogenblik In volle gang en het ligt in de bedoeling van beide besturen te zijner tijd verdere publikaties te doen volgen, aldus een mededeling van de ondernemingen De bij de eventuele samenwerking be trokken werkmaatschappijen van Indo heem N.V. zjjn Van der Heem N.V. en Van der Heem Electronics N.V., die de producenten zijn van Erres radio- en te levisietoestellen. grammofoons en band recorders. huishoudelijke apparaten, ge reedschappen, telecommunicatleapparaten elektronische installaties en professionele motoren en onderdelen. Buiten de samenwerking zullen vallen de produkten van de overige werkmaat schappijen van Indoheem. zoals farma ceutische artikelen, plastics, industriële motoren, ventilatoren, kappersapparatuur en Solexen. Indoheem N.V. is in 1964 ontstaan door een fusie tussen Indola en Van der Heem. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuw gekozen voorzitter van het CHU, drs. A. Tilanus, zou het toejuichen als een aantal poli tici (geen partijbestuurders) van KVP, AR, CHU en van de werkgemeenschap pen bij de PvdA eens gezamenlijk om de tafel zouden gaan zitten voor een studie naar hun gemeenschappelijke fundamenten en de betekenis daarvan voor eventuele politieke samenwerking. Er zou dan kunnen blijken welke startpunten en visies worden ingeno men en of er een voldoende gemeen schappelijke basis is om van daar uit verdere redenaties op het punt van de organisatorische vormgeving van de di verse confessionele partijen op te zet ten. Op «en kennismakingsbijeenkomst met de pere zei drs. Tilanus, dat als de door hem bepleite studie een grote eenheid ln uitgangspunten zou aantonen er ook een bepaalde vorm van samen werking zou moeten worden nage streefd. „Hetgeen iets anders la dar een fusie", zo voegde hij hieraan toe. Hij zou het liefste zien „dat door allen, die uitgaan van het Evangelie, een kere eenheid kan worden gevonden". Deze persoonlijke visie ontvouwde drs. Tilanus toen hem zijn mening ge waagd werd over vraagstukken van sa menwerking en van eventueel samen gaan der confessionele partijen. Met z'n pleidooi voor een gezamenlijke studie kwam drs. Tilanus dicht bij de wensen die van KVP-zijde door partijvoorzitter mr. Aalberse zijn geuit. Deze studie mag volgens drs. Tilanus zeker geen tien jaar duren, maar anderszijds ook geen jachtwerk worden. Men moet zich ook geen vooropgestelde uitkomst stel len en de partijbesturen dienen uiter aard niet verplicht te zijn de conclusies LEIDEN. Door de politie Den Haag zijn aangehouden twee meisjes, 17 en 18 jaar oud. afkomstig uit twee buitenge meenten van Leiden. Zij werden betrapt bij bet plegen van diefstallen in wa huizen in Den Haag en Leiden. Bij verhoor bleek dat zij voor een drag van 750.— aan kledingstukken hadden gestolen, alsmede voor 'n waarde van 1000 gulden aan grammofoonplaten en kosmetlsche artikelen Deze diefstallen werden gepleegd ln de laatste twee maanden. Beide meisje6 zijn van goeden huize. De op 81/ juli 1965 op de Noordzee gezonken kotter Jaconüna (Kat- g wijk 819is gisteravond door het bergingsvaartuig Octopus (Wijs- mullergekeerd (foto boven), nadat het schip zondag met behulp van polystyreen balletjes (soort schuimkunststofnaar de oppervlakte was gehaald. De balletjes, die in het ruim gepompt de kotter onderste boven aan de oppervlakte lieten komen, drijven na gedane dienst doelloos over het water weg (foto beneden op de voorgrond) LV-'.v (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Voor het eerst heeft de K.V.P. voor Zuid-Holland een eigen provincieprogramma op gesteld, dat in de nieuwe staten mede gehanteerd kan worden met het algemene K.V.P.-provincie- program. Aanleiding tot deze nieuwe aanpak is de toenemende belangrijkheid van Zuid-Holland in het nationaal-economisch bestel. De ligging in het Rijndeltagebied èn in het dichtstbevolkste deel van West-Europa waren mede oorzaak van deze afzonderlijke program mering. De beperkte Zuidhollandse ruimte dient aldus het versche nen rapport zoveel mogeüjk aangewend te worden voor die activiteiten, die noodzakelijkerwijs aan het westen gebonden zijn. Over de Zuidhollandse kuststrook zegt het KVP-provincieprogram. dat zowel het strand als de bossen en de duingebieden op ruimere schaal toegan kelijk gesteld dienen te worden voor re creatieve doeleinden. Ook een zo ruim mogelijke openstelling van viswater dient bevorderd te worden. Het pro gram bepleit ongelijkvloerse kruisin gen, beveiliging van de provinciale we gen en de aanleg van de meest ur gente wegen, waaronder weg no. één (Den Haag-Noordhollandse grens door de duinen) en no 16 bis (vanaf Land- scheidingsweg-westelijk Leidschendam- Leiden parallellopende met weg no. 16 door Leidschendam en door Voorscho ten). Voorts blijkt de KVP voorstand ster van het overnemen van polderwe gen door de gemeenten en/of verhoging van de uitkeringen voor polderwegen, die van interlokaal belang zijn. Verder wil zij het openbare vervoer bevorde ren. ook voor dorpen en buurtschap pen. alsmede voor avondrecreatie. Volkshuisvesting Bij de volkshuisvesting zegt het pro gramma, dient rekening gehouden te worden met de bestaande woningnood, MINISTER DEN UYL OPTIMISTISCH Op arbeidsmarkt „vleugje ontspanning (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Den Uyl van Economische Zaken heeft zijn stelling herhaald, dat de Nederlandse economie gezond Is. „Ik kan tot geen andere con clusie komen, ook niet nu opnieuw een bedrijf een groot aantal personeelsle den heeft moeten ontslaan. De bedrijfs sluitingen, die tot nu toe zijn opgetre den, hebben niets met een kentering in de conjunctuur te maken. Zij werden veroorzaakt hetzij door foutieve inves teringen. dan wel door fusies, nodig ge worden door de ontwikkeling binnen de EEG. Men probeert hier onze economie een riekte aan te praten, die zij niet heeft. Minister Den Uyl zag wel een „vleugje ontspanning" op de arbeids markt. Veel meer is het echter niet. De Tweede Kamer heeft nog geen drie weken na de besprekingen in open bare commissievergadering, in plenai re vergadering de begroting van Eco nomische Zaken behandeld. Daarbij kregen de inflatie, de algemene toe stand van de economie, het prijsbeleid en de industrialisatie bijzondere aan dacht van de heren Nelissen (KVP), Roemers (PvdA). Portheine (VVD), Boersma (AR) en Van de Mei (CHU). De stellingen, die Kamer en minister betrokken, liepen echter vrijwel geheel parallel aan hetgeen in de commissie vergadering was gezegd. Mr. Nelissen (KVP) erkende de juistheid van de stelling van minister Den Uyl. dat de in flatie dalend is, maar hij vroeg deson danks een krachtige bestrijding van de ze misstand. Hij vond daarin bijval, niet alleen bij de Kamer, ook bij de be windsman zelf. Minister Den Uyl er kende. dat het hier gaat om een punt, dat voortdurend aandacht vraagt. Ten aanzien van de prijsontwikkeling wees de bewindsman er echter op, dat deze zicli in 1966 binnen de raming van 4'/ï procent moet bewegen. Hij ver heugde zich over het feit. dat in de maand januari het prijspeil met slechts één punt omhoog is gegaan. In januari 1965 waren dat nog drie punten. De er varing leert, dat juist in het begin van het Jaar de neiging tot prijsstijging het grootst Is. Minister Den Uyl deelde des gevraagd mee, dat de prijscontrole in het jaar 1966 op een breed front zeer intensief moet blijven. Het loonbelekl wilde drs. Deo niet rechtstreeks bij zijn beschouwingen betrekken. Hij volstond met de opmer king. dat hij „een zeker vertrouwen heeft in het georganiseerde bedrijfsle ven, dat ondanks de krapte op de ar beidsmarkt de loonvorming in 1966 bui ten de gevarenzone zal blijven". De bestrijding van de inflatie is ech ter geen zaak van Nederland alleen. Het buitenland heeft hierop ook veel in sprekende over de bedrijfssluitingen zei minister Den Uyl, dat in de textiel industrie gedurende de laatste tien jaar het personeelsbestand met 20 procent is gedaald. Deze inwikkeling kon in Twente vooral worden opgevangen door een gelijktijdige uitbreiding van de metaalindustrie. Minister Den Uyl er kende echter, dat ook Twente tot de ge bieden behoort, die in -de nabije toe komst de bijzondere aandacht van de regering nodig hebben. Hij zei te hopen, dat 'n gedeelte van 't bedrijf van Rijn staal in Arnhem in stand gehouden kan .worden via overname door een andere, belangrijke onderneming. In verband met hun zorg voor de in vest eringen vroegen de heren Nelissen (KVP), Portheine (WD) en V. d. Mei (CHU) de vervroegde investeringsaf trek weer in te voeren, als zou blijken, dat een achterstand dreigt te ontstaan. Minister Den Uyl wees erop, dat er nog aan ^stuwmeer" aan aanvragen Precies een maand voor de verkiezingen van provinciale staten (23 maart) heeft het bestuur van de provinciale centrale van dc KVP ln Zuid-Holland een afzonderlijk rapport voor Zuid-Holland gepubliceerd. Kernpunten hieruit zijn onder meer: Industriële vestigingen ln Zuid-Holland moeten afgewogen worden tegen de bestemmingen voor land- en tuinbouw, recreatie, waterwinning e.d. In beginsel dient aan de bevolking vrijheid van vestigingskeuze in ruimtelijke zin gelaten te worden, alleen te beperken voor zover belangen van algemene aard zich daartegen verzetten. Woonkernen met een zekere aanzet zullen zodanig mogen uitgroeien dat scholenvoorziening, geneeskundige hulp en sociaal-culturele voorzieningen van blijvende aard kunnen zijn. Het Provinciaal Bestuur dient er rekening mee te houden dat de recreatie in haar breedste betekenis een essentieel onderdeel vormt van het welzijnsbeleid. Ten behoeve van de watersport en de oeverrecreatie zullen dc bestaande en nog te creëren plassen tot een aantrekkelijk, gemakkelijker bereikbaar recrc- atielandschap dienen te worden ontwikkeld. de krotopruiming en oude kernsanering, de natuurlijke bevolkingsaanwas, de sub-urbanisatie, de gewenste continuï- in de bouwproduktle en het indus trialisatiebeleid. De provincie bevordere zoveel mogelijk de particuliere woning bouw, de differentiatie in de woning bouw en de kwalitatieve verbetering der woningen. In het hoofdstuk „Sociaal-Maatschap pelijk Werk" geeft het program een pleidooi voor financiële hulp voor de door instellingen en organen te verrich ten research. Onderstreept wordt de noodzakelijke provinciale hulp voor ge- meenschaps-, buurt- en/of wijkhuizen, alsmede culturele centra zowel ln de steden als daarbuiten. Ook de voorzie ningen voor bejaarden staat in de be langstelling. In het hoofdstuk „Economische Za- •n" wordt gesteld, dat bij het vesti- •n en uitbreiden van bedrijven priori teit verleend moet worden aan die be drijven, die naar hun aard absoluut Onrust in V.Y.D. over huwelijk DEN HAAG. (A.N.P.). De kamercen trale Zwolle van de VVD heeft aan het hoofdbestuur van de WD en aan het be stuur van de afdeling Amsterdam een telegram gezonden, waarin verontwaardi ging wordt uitgesproken over de houding van het Amsterdamse gemeenteraadslid drs. J. P. Gruyters ten aanzien van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg. De heer Gruyters liet ten wegens drukke werkzaamheden niet aanwezig te kunnen zijn bij huwelijk. Bij het hoofdbestuur van de V.V.D. ln Den Haag zijn tot dusver meer reacties in deze zin binnen gekomen. Reacties uit liberale kringen, die het optreden va heer Gruyters onderschrijven, hebben het hoofdbestuur nog niet bereikt. (Advertenlie) aangewezen zijn op vestiging in en rond de Rijndelta. In het kader van 'n actieve welvaartspolitiek behoort liet provinciaal bestuur aldus liet KVP- rapport te streven naar een zo hoog mogelijk peil van werkgelegenheid en rationele produktiemethoden in nijver heid, diensten, land- en tuinbouw. Voldoende ontplooiingsmogelijkheden )or de tuinbouw dienen er te zijn me de door de stadsuitbreidingen, industria lisatie en wegenaanleg, waardoor ver dreven tuinders zoveel mogelijk in de ge legenheid gesteld dienen te worden el ders in de provincie hun ondernemingen voort te zetten. Verder wordt nog gesproken over on derwerpen als: de lucht- en waterver ontreiniging, de waterbeheersing, de drinkwatervoorziening en de maatrege len voor de belangen van de scheep vaart en de watersport. Ambtsaan vaard i n g prof. H. Gomperts LEIDEN Prof. H A. Gomperts, be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de moderne Nederlandse letterkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, zal zijn oratie op vrijdag 25 februari te 16.00 uur uit spreken ln de Pieterskerk. Gewoonlijk hebben deze plechtigheden plaats in het groot auditorium der Leidse universiteit; de belangstelling voor deze oratie is even wel van dien aard. dat besloten is moeten worden de plechtigheid te doen plaats hebben in de Pieterskerk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Minister-president mr. J. Cals raamt de kosten, verband houdende met het huwelijk van prin ses Beatrix met Claus von .Amsberg voorzover voor rekening van het rijk komende op*J.5 miljoen gulden. Hij heeft, via een begrotingswijziging, dc Tweede Kanier verzocht dit bedrag beschikbaar te stellen. Van dit bedrag gaat zes Ion de gemeente Amsterdam als tegemoet koming in de kosten, die deze gemeen te moet maken. Naar het college van kerkvoogden van de Westerkerk gaat 160.000 gulden als tegemoetkoming in de kosten van bouwkundige werken en inrichting van de kerk. Voor de activiteiten van Rijksvoorlichtingsdienst is 345 000 gul-! den nodig (55.000 gulden voor het pers centrum in Krasnaqo'.sky. 95.000 gul den voor persfacilietelten in de kerk. 100.000 gulden voor vervaardiging van kleurenfilms en nog enkele kleinere posten). Tenslotte is dan nog bijna viei- ton beschikbaar voor onvoorziene uitgaven En die zijn er genoeg, meent premier Cals. Boekje Gezien de grote vraag zal begin maait een eenvoudige gedrukte uitga ve van de orde van dienst van de huwelijksinzegening in de Westerkerk op 10 maart in de boekhandel ver-; krijgbaar zijn. Anne Frankhuis Minister-president mr. J. Cals heeft ontkend, dat in het kader van de orde handhaving te Amsterdam rond de trouwplechtigheid op 10 maait, ge vraagd is om ln het Anne Frankhuis een politiepost te mogen vestigen. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Slotemaker de Bruine (P.S.P.) heeft de premier zegd. dat er wel in de beginfaze v de voorbereiding aan is gedacht in de aan het Anne Frankhuis grenzende kantine koffie e.d. te verschaffen aan politiemannen, die op 10 maart in de buurt van de Westerkerk dienst doen en lange uren moeten maken. ..Inmid dels kon op een andere wijze in deze behoefte worden vooralen", aldus i Cals. Gratie In de loop van de volgende week wordt het K. B. gepubliceerd, waarin het verlenen van gedeeltelijke gratie betreffende tijdelijke vrijheidsstraffen en geldboetes ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix wordt geregeld. De gratie zal alleen betrekking heb ben op vonnissen. De gedeeltelijke gratie zal alleen betrekking hebben op de hoofdstraffen en niet op de bijkomende straffen. Het ls derhalve denkbaar, dat in verband met een; verkeersdelict de boete of gevangenis-; straf gedeeltelijk wordt kwijtgeschol den. terwijl de verbeurdverklaring van auto of bromfiets, dan wel ontzegging van de rijbevoegdheid onverkort van kracht blijft. Levenslange vrijheids straffen krijgen geen „korting". KAAP KENNEDY (AFP) De lan cering van het onbemande Amerikaan se Apollo-ruimteschip is met 't oog op de slechte weersvooruitzichten uitgesteld. Het voornaamste doel van deze eerste ruimteproef in het Apolloproject dat de landing van een bemand ruimtevaar tuig op de maan beoogt was het hitte schild van de cabine bij terugkeer in de dampkring aan hoge temperaturen bloot te stellen. De Apollo-201 zou om 13.45 uur Nederlandse tijd van de basis kaap Kennedy worden gelanceerd. Men zal in de loop van de dag beslissen of de lancering donderdag kan plaatsvin- KAASMARKT WOERDEN ligt, voor sommige sectoren zelfs meer dan twee miljard gulden bedragend. Voor het treffen van maatregelen, die het investeren moeten stimuleren, acht te de bewindsman geen redenen zig. Wal het middenstandsbeleid betreft, zei minister Den Uyl te verwachten, ilat hij spoedig lot een „eindafreke ning" met de slagers kan komen. Hel ■ren van een afkoelingsperiode bij afbetalingscontractên blijkt, aldus de bewindsman, geen eenvoudige zaak te zijn. Binnen de bestaande wetgeving kan het in ons land niet. De minister heeft echter nog geen definitieve l»e- slissingen in deze genomen. Staatsse cretaris Bakker betoogde, dat ongeveer eenderde van de middenstand een te laag inkomensniveau heeft. Daarom is de instelling van een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de middenstand nodig. De staatssecretaris deelde mee, dat nog dit voorjaar de stichting, waar in dit fonds worden ondergebracht, in het leven geroepen wordt. Hij gaf de middenstanders, die sluiting van hun bedrijven overwegen, de raad te wach ten tot het fonds in werking zal zijn ge treden. Ten aanzien van de regionale indus trialisatie werd uit de Kamer merkt, dat „Nederland niet alleen uit Liiftbwg beetaat". Er kan vee(l) op een boerenwagen, moet m en gedacht hebben, toen er grote porselein tiaar het Amsterdamse Dampaleis gebracht moesten worden, kennelijk op het bruiloftsmaal, De koninklijke (AA) veewagen werd

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5