Bovenhuis van winkel wordt gesloopt maar de verkoop gaat gewoon door T - Vrouwenogen en glinsterende messen De Leidse Courant AKTIEVE BEZORGERS DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 FEBRUARI 1966 TEL23224 j m $«-- -Mlfi I >1 I 1 Op het punt Hogewoerd-St. Jorisstecg- slagen van de slopershamer. De ver die- t heeft bij vele nieuwsgierige Lciae- Watersteeg verdwijnt door de sane- j pingen boven deze winkel zullen, omdat naars wel bevreemding gewekt, deze er gevaar voor instorting bestaat, wor- de gesloopt: de winkel zal blijven staan, zolang de huurder von dit pand met de gemeente nog ge-en overeenstemming heeft kunnen krijgen, inzake zijn scha deloossteling. ring van de binnenstad op het ogenblik winkel na unnkel. Sinds een paar dagen doet zich het ongewone verschijnsel voor, dat in een groentewinkel, nl. de Leidse Fruitcentrale. de verkoop gewoon door gaat, terwijl het fruit trilt onder de gebruikelijke sloperij, die wat obstakels zal toevoegen aan dat grote gapende gat midden in Leiden, dat er 's avonds met zijn hobbels en kuilenzijn restante van huizen in het lantaarnlicht zo spookachtig uitziet. VERFRISSEND CONCERT DOOR NED. KAMERORKEST TE VOORSCHOTEN EEN ORKEST met grote reputatie in binnen- en buitenland, het Neder lands Kamer Orkest, dat onder Szymon Goldberg grote triomfen viert en uit zeer bekwame musici bestaat, gaf gis teravond in het Cultureel Centrum te Voorschoten een concert onder leiding van haar sinds 1964 benoemde vaste dirigent David Zinman. Deze nog zeer Jeugdige in New York geboren dirigent, die zijn sporen zeker verdiend heeft, dirigeerde reeds vele beroemde orkesten en in ons land o.a. het Concertgebouw orkest en het Residentieorkest Zinman, welbewust en zeker, weet ieder werk met volkomen vastheid het juiste tempo te geven, geeft ieder onderdeel de ge wenste kleur en laat nergens de spelers in de steek. Aan de partituur wordt niets ingelegd of toegevoegd. Met deze grote preciesheid en zuiverheid van spelen hebben we mogen genieten van Mozarts „Divertimento KV 136". De frisse aanpak maakte dit werkje tot een waar Divertimento. Wel waren er enkele akoestische bezwaren die de hel derheid in de weg stonden. EEN STAALTJE ven partituur-kennis en beheersing gaf Zinman met het orkest ln „Concerto in D gr t" voor OECSTGEESTENAAR OVERLEDEN NA AANRIJDING Gistermiddag omstreeks kwart over 3 vond op de Valkenburgerweg te Oegstgeest een ongeluk plaats met do delijke afloop. Een bestelauto, die be stuurd werd door de heer De H. te Oegstgeest, reed achteruit, juist op het moment, dat de heer G. P. Overvliet de weg wilde oversteken. De 69-jarige Oestgeestenaar raakte onder de auto en liep ernstige kwetsuren op. In de loop van de avond overleed de heer Overvliet aan zijn verwondingen in het Diaconessenhuis. waarheen hij na het ongeval was vervoerd. strijkers van Igor Strawinaky. Waren bij Mozart invloeden merkbaar van de oudere Haydn, bij Strawinsky bleven ook bepaalde invloeden, vooral in het balletachtige 2e deel. niet onopgemerkt. Maar dit Concerto kreeg een voortref felijke interpretatie en werd. ondanks de moderne klanken, door het publiek zeer geapprecieerd. Mogelijk dat Hugo Wolf's „Italiënische Serenade" iets te weinig kreeg van het laat-romantische kleuridioom. Felix Mendelssohn Bar- tholdy's Zwitserse Symfonie in C kl t werd met volle overgave overgebracht met vermijding van overgevoelige ten- denzen. Ook hier weer feilloze tempi en zuivere partituur-volging. Maar wat heerlijk fris klinkt dan zo'n symfonie. Voor Zinman was er een ovationeel applaus. Jammer dat de zaal niet geheel gevuld was. Deze en dergelijke culturele evenementen mag men niet missen. Dat de Mij. tot Nut van 't Algemeen deze dingen in een dorp organiseert spreekt van durf en verdient alle lof. THEO TEN HOOVEN. De opgravingen van de Romeinse stad Bellalis Maior in Tunesië Over bovenstaand onderwerp sprak dr. W. C. Braat dinsdagavond in het Rijks museum van Oudheden te Leiden. Na een korte inleiding over Tunesië in de Romeinse tijd vertelde spr. van de opgravingen die hij daar verleden jaar had gedaan in samenwerking met dr. Salomonson en de heer Mahjoubi, hoofd van de Tunesische Oudheidkundige Dienst. De heer Mahjoubi had te El Faouar, een gehucht bij de stad Beja, reeds sedert enige jaren opgravingen gedaan en resten van een Romeinse stad blootgelegd die. blijkens een bij deze op gravingen gevonden inscriptie, de stad Bellalis Maior bleek te zijn. waafvan tot dusver slechts.de naam bekend was uit een bisschopslijst. Aan de rand van de stad was een ingewikkeld samenstel van gebouwresten blootgelegd, over en door elkaar heen gebouwd, deels op verschil lende niveaux. Dit gedeelte van het op gravingsterrein werd verleden jaar aan een nader onderzoek onderworpen. Er bleken twee Arabische vestingen uit het eind van de 7e of begin 8e eeuw naast elkaar te liggen, over Romeinse gebou wen heen en deels gebouwd met gebruik making van Romeins muurwerk en ver der met afbraakmateriaal van Romeinse gebouwen. Er lagen drie kerkelijke ge bouwen waarvan er twee, uit verschillen de perioden, en over elkaar heen liggend, met een grondophoglng er tussen, ln elk geval vroeg-chrlstelijke basilica's bleken te zijn. De oudste daarvan was waarschijnlijk verwoest onder het be wind der vandalen na hun inval in 430 en de tweede was vermoedelijk een her bouw uit de Byzantijnse tijd. na de on derwerping der Vandalen door keizer Justinlanus in 534. Pas toen hij de platte grond getekend had en de hoogtematen der verschillende niveaux had opgeno men. waa het spr. gelukt de kluwen der over elkaar heen liggende muurresten te ontwarren en voor alles een min of meer plausibele verklaring te vinden. Aan de hand van de plattegrond en een groot aantal foto's zette hij de resul taten van het onderzoek uiteen. Informatieavond over India Op het ogenblik wordt door studenten ln Leiden de actie „Broodnodig" ge voerd, gericht op de nood in India. In het kader van deze actie wordt op don derdag 24 februari ln de universiteit een informatie-avond over India gehou den. Vertoond zal worden een film over India en verschillende hoogleraren als mede iemand van Indiase Ambassade zullen trachten de aanwezigen een dui delijker inzicht te verschaffen in de pro blemen, waarmee India worstelt. Alle belangstellenden zijn om 20.30 uur van harte welkom. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 25 FEBRUARI K. en O.-fUm van de maand "Une coeur gros comme <?a". Cameratheater aanvang 19.00 en 21 15 uur. Kon. Ver. "Lltteris Sacrum" speelt "Reiziger zonder bagage". Schouwburg, aanvang 20.00 uur. Sociale Raadsvrouw spreekuur. Stad huis. 4 tot 6 uur n.m. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en handel lunchbijeenkomst over de toe komst van de middenstand in Nederland. Koffiekamer Stadhuis aanvang 20.30 uur. Leidsche Vereenlging van postzegelver zamelaars vergadering. gebouw Steenschuur 6. aanvang 20.00 uur. Geepreksavond St. Jozefparochie Bij eenkomst van gespreksgroep bq fam. Smeding, Oude Herengracht 12. over "De toekomst van het jeugdwerk." Aan vang 20.00 uur. Bijbelcursus o.l.v. pater Terstroet. Romanuszaal, aanvang 20.00 uur. DONDERDAG 25 FEBRUARI K. en O.-concert Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Robert Casadesus, piano. Stadsgehoorzaal, aan vang 20.00 uur. Com. Ethische vorming v.d. schooljeugd jeugdconcert. Stadsgehoorzaal, aan vang 14.30 en 16.00 uur. Ned. Ver. van Suikerzieken jaarver gadering. Leidse volkshuis. Apothekers- dijk 33. aanvang 19.30 uur. Geepreksavond St. Jozephparochle bij eenkomst van gespreksgroep bij fam. Elfering. Kooilaan 29 (Galerij flat) over de "Toekomst van het jeugdwerk". Aan vang 20.00 uur. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O.-afd. Lelden vervolgcursus. Gebouw G.G. en G.D., aanvang 20.00 uur. Actie Broodnodig. Informatie-avond over India. Universiteit, Rapenburg 73. aanvang 20.30 uur. Terwql een metselaar de fraaie tegels aanbracht, die nu nog de schouw ln het gebouw van DE LEIDSE COURANT sieren, lag De Ruyter met zfjn vloot in Del Mina. Drie van zijn passagierende matrozen kregen in een havenkroeg ruzie over een van Del Mina's mooie vrouwen. De lamp werd ujtgeslagen. de caféhouder, die trachtte de vechtenden te scheiden, kreeg eèn messteek en werd in dit hete oord dezelfde dag begraven. Doodsbleek en stotterend stonden zq voor de krijgsraad: zij weten zelf niet wie het gedaan heeft. Wel weten zij. dat manslag met de dood gestraft wordt. Op de Spiegel maakt de bootsman de galg klaar en het lot wijst de Hollandse dorpsjongen aan. om de reis naar de eeuwigheid te beginnen. Als men het touw afsnijdt, om hem een Christelijke begrafenis te geven, blijkt hij nog te leven. Hij komt zelfs bij. Generaal Valkenburg, de bestuur der van Del Mina, zegt: opnieuw hangen, in het vonnis staat, dat hij met de dood gestraft zal worden. De Ruyter Is een andere mening toegedaan. Hij zegt, dat niet gebleken is, dat de veroordeelde de werkelijke dader is; men heeft hem veroordeeld door het lot, dat geen bewijs van schuld mee bracht. Hij vraagt en krijgt genade voor de man, die hem zijn leven lang dankbaar blijft. De man. die de tegels ln de schouw zette, kon niet vermoeden, dat precies 300 jaar later in dit gebouw de mooiste courant van Leiden en verre om geving vervaardigd zou worden en het verhaal van de drie matrozen zou dienen om Uw aandacht te trekken, om een nieuwe abonnee op onze cou rant aan te brengen. kennissen VERNIEUWD, VERGROOT en VERBETERD is en daardoor een courant van landelqke allure geworden is. Voor iedere abonnee, die U aanbrengt, ontvangt U ons Jubileum schrijfblok en het fraaie Leidse Courant-speldje. Ondergetekende: geeft als abonnee van De Leidse Courant op: Betaling zal geschieden per: week maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. Deze advertentie na invulling opzenden aan: BUREAU DE LEIDSE COURANT, afd. Abonnementen, Papengracht 32, Leiden. CARMENCITA L0ZADA SPEELT MOZART IN STADSGEHOORZAAL Onschuldig brandje bij Albert's Corner Het leek even angstaanjagend. Dik ke rookwolken en een scherpe brand lucht kwamen hedenmorgen om streeks kwart voor elf uit een lucht koker in het restaurant van Alberts Corner. Door de bezorgde gerant werd direct de brandweer gealarmeerd, waar na een uitgebreid onderzoek werd in gesteld. De oorzaak van de hinderlijke rook en brandlucht in het restaurant bleek van betrekkelijk onschuldige aard Voor het aanbrengen van een zgn. dilletatie-voeg, ter hoogte van de der de verdieping, werd door werklieden branders gebruikt. Het plastic mate riaal, dat o.m. bij een dergelijke voeg gebruikt wordt, ging op een onbe waakt ogenblik smeulen, waarna de rook en de brandlucht via de spouw terecht kwam in de luchtkoker. De brandweer had in korte tijd de smeulende „voeg" in toom, waarna 't ongerief voor het restaurant direct Merkwaardig is, dat de „dilletatie- voeg" werd aangebracht om te voor komen, dat de gevellijst tussen Albert's Corner wederom, zoals enige tijd ge leden, naar beneden zou zakken. Zoals bekend raakte de gevellijst aan de achterzijde van het gebouw enige maanden geleden los en stortte via een dakraam in de keuken van Albert's Corner, waar een kok zich maar te- nauwernood in veiligheid kon stellen. LEIDERDORP Geboren: Gerda d.v. G. Filippo en L. v.d. Dool; Margaretha Pieternella d.v. I. Leemans en N. Koolmoes; Leo- nie Jannette d.v. L. W. v.d Blij en J. Nieboer; Bianca d.v. J. B. Nagtegaal en C. G. Hoogenraat; Maria Hélène Désirée d.v. M. J. M. v. Diemen en M. J. Vente; Dirk Jeroen z.v. C. A. Teij- geler en T. de Maa. Overleden: Cornelia Moraal 86 j.; Anna Roetman 55 j„ e.v. M. G. Sterk. Schaken Leiderdorp II-Revanche: A. P. Helmus-J. A. Vos A. Hop-; penbrouwer-J. Sonneveld 0-1, C. Boon (res.)-C. de Raad 0-1, mevr. E. Kuit- I N J. v.d. Linde 0-1. C v. Tol-T. Fak- kei 0-1, A. Karstens-J. Verstelle 1-0. M. Splinter-Jac. Vos 1-0. Ph. Goed- hart-J. G. Vreeswijk S -1H. S. Gin-! jaar-Joh. Vos 1-0, J. den Hoed-A. C. v.d. Wees totaal 4Vi-5tt. Gisteren liep een verhuizing van 'n vrouwelijke studente minder prettig af. Zij had de spullen op een bakfiets geladen (een vertrouwd beeld in Lei den). kwam met veel moeite over de Vlietbrug, maar ging er zo snel vanaf, dat zij de macht over het stuur ver loor. De bakfiets kwam in de Boisot- kade terecht, waar hij later weer door de brandweer uitgevist werd. Haar schoudertas, met daarin geld en pa pieren, kwam echter niet meer boven water. Vanngcht zijn aangehouden twee studenten, respectievelijk 23 en 25 jaar oud. Zij waren bezig een auto radio uit een op de Papengracht ge parkeerde auto te stelen. Maandagavond 28 feb. a.s. concerteert in de Leidse Stadsgehoorzaal voor leden van de Leid sche Kunstkring „Voor Allen" de Philippijnse violiste Carmencita Lo- zada, aan de piano be geleid door Istvan Hadju. Onlangs gaf zij een concert in Dor drecht met het Rotter dams Philharmonisch Orkest en oogstte zo wel btj publiek als by de pers zeer veel succes en bewondering. Deze zeer begaafde vio liste werd geboren in Manilla en studeerde in Wenen, waar zij de lichtvoetige sfeer op deed waarmee zy voor al Mozart op fijnzin nige wijze weet te ver tolken. In Leiden voert zq uit een solo-sonate van Bach, de sonate in Bes gr. t. no. 1 van Mozsrt. de Suite Italienne van Strawinsky en La Can>- panella van Paganini. LEIDSE UNIVERSITEIT ORATIE DR. G. P. VAN REES Dr. G. P. van Rees, benoemd tot gewoon lector in de farmacologie, heeft gistermiddag in het Groot-Au ditorium van de universiteit een open bare les gehouden bij de officiële aan vaarding van zijn ambt, getiteld: Spe cialisatie in de farmacologie. De farmacologie bestudeert de in werking van chemische stoffen op het levende organisme. Hierbij is zij sterk afhankelijk van de andere medisch- biologische wetenschappen. Dit is een gevolg van het feit, dat men de wer king van een farmacon op verschil lende manieren kan onderzoeken: technieken ontleend aan b.v. fysiolo gie, biochemie of de morfologische wetenschappen kunnen alle noodza kelijk zijn wanneer men een inzicht wil verkrijgen in de wijze waarop i werkingen en effecten van farmaea worden teweeggebracht. Gezien de omvang en de snelle ontwikkeling l van deze zelfstandige wetenschappen die voor de farmacoloog vaak als hulp-wetenschappen dienen is het on mogelijk dat een enkele onderzoeker al deze vaak sterk uiteenlopende on- derzoek-methoden beheerst en dit heeft geleid tot een technische spe cialisatie binnen de farmacologie. Dit type specialisatie is. in navolging van wat in andere disciplines gezien wordt, horizontale specialisatie genoemd en kan dan geplaatst worden naast de zogenaamde verticale specialisatie, waarbij men zich beperkt tot de be studering van omschreven groepen farmaea. Een voorbeeld van een ver ticaal specialisme is de hormoon- farmacologie. die zich bezig houdt met werkingen van hormonen en daarvan afgeleide farmaea. Wil men zich ef ficiënt bezighouden met een bepaald verticaal specialisme, dan kan dit door gaans alleen geschieden in werkgroe pen, waarin de verschillende horizon tale specialismen zijn vertegenwoor digd. SPECIALISATIE IN DE FARMACOLOGIE Vervolgens behandelde dr. Van Rees i de vraag in hoeverre bij de ver door- gevoerde specialisatie de uiteraard j gewenste communicatie tussen de ver- 1 schillende soorten farmacologische on- 1 derzoekers binnen een werkgroep nog mogelijk is. De horizontale specialis men worden echter tezamen gehou den door een aantal basis-principes, die in hun algemeenheid betrekking hebben op elke inwerking van dode stof op levende materie. In navolging van de farmacoloog D. K. de Jongh werden deze begrippen tezamen geno men onder de benaming „farmacolo gische taal". Deze kan dienen als communicatie medium tussen de verschillende spe-- 1 cialisten en derhalve kan men ieder, die deze taal beheerst, in algemene zin een farmacoloog noemen. In het laatste deel van het betoog werd ingegaan op de vraag waar men dan deze taal het beste kan leren; hierbij werden argumenten naar vo ren gebracht die pleiten voor de rol van het universitaire farmacologische laboratorium bij de opleiding van far- macologen. Tenslotte werd betoogd, dat het tevens tot de taak van de universitaire laboratoria behoort om via het onderwijs aan de studenten zorg te dragen voor handhaving en uitbreiding van het aantal wetenschap pelijke werkers in deze basis-weten schap, die immers voor de praktijk van de geneeskunde van zo groot be lang is. Restauratiewerken „Saneta Maria" Noordwijk in tweede fase Het bestuur van de Vereniging der Zusters van Liefde. gevestigd te Venray, heeft zich tot G. S. gewend niet het verzoek te bevorderen, dat de pro vincie zich borg stelt voor de betaling van de rente en aflossing van door die vereniging aan te gane geldleningen tot een bedrag van in totaal f 2.000.0000 ten behoeve van de financiering van werken ter verbetering van de psychiatrische inrichting Huize „Saneta Maria" te Noordwijk. Eerder werd aan de vereniging een garantie verstrekt voor een geldiening eveneens groot 2.000.000, bestemd voor de financiering van de tweede fase van het restauratieplan van de inrichting. De tot deze fase behorende werken zijn in- inmiddels uitgevoerd. Daarna is met de restauratie voort gegaan. Ter hand genomen en inmid dels voor een deel reeds uitgevoerd zyn de verbouwing van het paviljoen „St Theresia"; wijziging van de centrale verwarming van het zusterhuis en op richting van een dienstgebouw. „DE TEKENFILM" IN FILMCLUB 16 Gisteravond werd in de Jacnbazaal van "De Burcht" -ln de fllmculb 16 de tekenfilm behandeld. Dit nogal uitge breide onderwerp werd, uiteraard, in zeer grote trekken aan een nadere be- schouwing onderworpen. Diverse filmp jes illustreerden de woorden van Hans P. van Oostrom, die de ontwikkeling van deze vorm van kunst schetste. Disney, de grote perfectionnist, mag wel de grondlegger genoemd worden. Zijn figuren zijn echter te scherp onilqnd. te geperfectioneerd, hoewel met grote vaardigheid getekend. Aan de fantasie van de kijkers wordt niets over gelaten. Tot 1940 was hij eigenlijk zo ongeveer synoniem met het begrip tekenfilm. Na de oorlog ging men nieuwe wegen op. Er kwam een raakvlak met de mo derne schilderkunst. De Zagrebstudios maakten achter het ijzeren gordqn films met een geheel eigen karakter. Artis tieke producties zijn slecht verkoopbaar en dienen daardoor gesubsidieerd te wor den. In Nederland is dit helaas niet mo- i gelqk, zoals de heer van Oostrom spijtig opmerkte. Aan de toeschouwers werden films j vertoond van Disney, Len Lije een wat warrig filmpje, waarin kleuren en lijnen zich dooreen mengden op het ritme van een Westindisch muziekje), twee fqne films van de Fransman Grimault, res pectievelijk uit 1946 en 1947. Vooral het laatste filmpje, "Le petit soldat" had een sterk romantische inslag. Geschiedenis van een misdaad, een productie van de Zagrebstudios, gaf op zeer fynzinnige en psychisch diep door voelde wijze weer. hoe een man. levend in een zeer gehorig flatgebouw, na een slapeloze nnrt-e ,ioor piierlei geluiden, uitelndeiyk twee krijsende vrouwen neer- Niet figuratief was het werk van de Canadees Norman Mc. Laren, die zyn beelden op het celluloid kraste en deze krassen kleurde. Ook het geluid kraste hij zelf op het geluidsstrip. Dit geeft een heel bijzonder effect. Zijn werkjes ge tuigden van een fijn kleurgevoel en van artisticiteit. Na afloop was er voor de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen aangaande de besproken en vertoonde vraagt voor Leiden en randgemeenten: Hoge honorering Aardige Job voor intelligente scholteren. VOORSCHOTEN Veurseweg werd melkweg Vanmorgen zeven uur stak de 40- jarige M. B. uit Voorschoten met zijn bromfiets de Veurseweg over. Hij keek niet goed uit en reed een personen auto in de flank. Uit tegenovergestel de richting naderde een melkauto van „De Landbouw". Door het krachtige remmen ging de lading flessen schui ven. zodat de weg één melkbad werd. De heer B. kreeg een lichte hersen schudding en enige lichte verwondin gen. Aansluiting op gemeentelijk gasnet Niet alle huizen in Voorschoten heb ben gas in huis, b.v. niet de huizen in Vredenhoeffstraat, LSngenhorststraat, Bethlehemstraat, Vlietzicht, plan 't Kan en iomgeving. In verband met.de om standigheid dat in de loop van dit jaar het aardgas in Voorschoten komt, heeft het merendeel van de bewoners aan de Prof. van 't Hofflaan en aan de Prof. v. d. Waalslaan, gelegen wonin gen, de gemeente verzocht om 'n aan sluiting op het gemeentelijk gasnet. B. en w. willen dit verzoek inwilli- De voorzieningen, die getroffen moeten worden, o.a. 305 meter hoofd buis, gasmeters etc.. vergen een uit gave van naar raming f 11.700.-. Per woning zal door de eigenaar-bewoner f 150.- in de te maken kosten van aan sluiting moeten worden bijgedragen. Daarenboven zullen voor rekening van betrokkenen de binnenleidingen door een erkend installateur moeten wor den aangelegd. Alvorens een en an der zal worden uitgevoerd, zullen de verzoekers de verschuldigde bijdra gen in de gemeentekas moeten heb ben gestort. STILLE OMGANG Nu de afdeling Voorschoten-Dorp niet meer aan de Stille Omgang gaat deelnemen, zal de afdeling Haagsche Schouw, zoals vroeger, op zichzelf ter Stille Omgang gaan op zondag 13 I maart 1966. De leden van de Stille Omgang Voorschoten-Dorp kunnen zich desge wenst bij de afdeling Haagsche Schouw aansluiten. Deelnemerskaarten f 6.25 ziin vanaf zondag 6 maart t m vrijdag 11 maart 1966 verkrijgbaar bij de heer A. Kooloos. Rijndijk 262. te Voorscho ten (01710-31928), alsmede bij de heer H. Kooloos. Hoge Morsweg 78, te Oegstgeest (01710-25836). Geboren: Frank z.v. J. Korving en N. Beukelman; Patrick Marius Johan nes z.v. R. A. Baak en K. Pover; Ti- i neke Laura d.v. H. J. Zander en D. I Klaassen; Johanna Willemina d.v. W. H. v.d. Luit en A. P. Kop; Richard Jan z.v. R. Roks en H. J. v. Veen; l Marcel z.v. D. J. v. Galen en E. M. de Wolff. Ondertrouwd: Ph. R. v.d. Poel 19 j. en M. C. Valkenburg 20 j R. Volk 27 jte Leiden, en A. C. A. M. West geest 20 j. Overleden: Krijntje Karsemeijer e.v. J. Fokker 78 jArend Teunissen 82 j Johanna E. M. v. Geest w.v. H. H. A. Schure 82 jLeendert J. Los 87 j.; Grietje v. Rossen 37 j.; Petronella J. Oorschot e.v. W. J. Olsthoorn 59 j. Adviescommissie ooi- bon w nieuw raadhuis Zoals bekend is. is er in het huidige raadhuiscomplex een groot gebrek aan kantoor- en vergaderruimte. In ver band hiermede is ook van de zijde van de raad in het verleden op de tot standkoming van plannen voor de bouw van een nieuw raadhuis aange drongen. Was het tot voor kort nog dubieus tot welke grootte de gemeen te uiteindelijk zou kunnen uitgroeien, nu hieromtrent recent meer zekerheid is verkregen, kan met de verdere voorbereiding van bedoelde plannen voortgang worden gemaakt. Voordat echter met betrekking tot de bouw van een nieuw raadhuis definitieve beslissing zal kunnen t den genomen, is het gewenst, dat op een aantal onderdelen een principieel standpunt wordt bepaald. Allereerst zal moeten worden uitge maakt of en zo ja, in hoeverre he: uitvoerbaar is. dat achter het bestaan de raadhuiscomplex de nodige nieuw bouw tot stand wordt gebracht, dan wel of voor een nieuw te stichten raadhuis elders in de gemeente plaats zal moeten worden uitgezocht Verder zullen in eerste instantie nie' alleen de stedebouwkundige conse quenties van de plaatsbepaling moeten worden nagegaan, doch zullen ook de financiële gevolgen niet geheel buiten beschouwing kunnen worden gelati Teneinde van de gewenste inbreng van uw raad in de voorbereiding een en ander verzekerd te zijn, dient het naar onze mening aanbeve ling over te gaan tot de instelling var een commissie uit de raad, aan welk< commissie kan worden opgedragen dl raad ten deze van advies te dienen Subsidiëring Stichting Gezondheidszorg Het bestuur van de Stichting Ge zondheidszorg te Voorschoten heeft di gemeente verzocht om een verhoginj van enige subsidiegrondslagen. De kosten bij de stichting zijn sterk ge stegen. Dit is voor een groot deel he: gevolg door de ingebruikneming van het tweede Gezondheidscentrum. Sloo: de exploitatierekening over 1963 nog met een batig saldo van f 1830,03, de rekening over 1964 heeft een nadelig slot van f 1802,92. De uitgaven steger' met 50,56 pet., de inkomsten slecht met 26.84 pet. Het tekort voor 196J wordt geraamd op f2102,51. De con tributies kunnen moeilijk nog weei verhoogd worden. Dit is reeds geschied in 1965. Daarom verzoekt de stichting een verhoging van het subsidie per lid-gezinshoofd van f 1,- tot f 1,50; eer verhoging van het percentage van dr totaal geïnde contributies van 5 tol 10 pet.; een verdubbeling tot f400, van de bijdrage ten behoeve van dr consultatiebureaus. Uitgaande van deze verhogingen i< hiermede een bedrag gemoeid var f 4803,-. waardoor het voor 1965 ge raamde tekort zou worden omgezet ir een batig saldo van rond f 2700.-. Daai enboven is de stichting Gezondheid; zorg voornemens om een deel van d beloning van de administrateur, welke thans voor rekening van de kruisver enigingen komt, ten laste van de stich ting te brengen. B. en w ook, dat er alle reden toe bestaat hei verzoek van het bestuur van de stich ting Gezondheidszorg in te willigen Aardgas rechtstreeks van Gasunie Voor het betrekken van aardga; rechtstreeks van de Gasunie is alleen de theoretische mogelijkheid; aanwezig, maar dit is ook technisch uitvoerbaar. Van de directie van dl Gasunie is bericht ontvangen, dat zi bereid zijn aardgas te leveren aan d gemeente Voorschoten op basis val een toegezonden overgangsregeling on der voorwaarde, dat de gemeente Lei den geen bezwaar zou maken. B. en w. van Leiden hebben te ken; nen gegeven er geen bezwaar tegen l< hebben, dat meerbedoelde overgangs regeling met aanvulling met de Gas; unie wordt aangegaan. B. en w. Voorschoten hebben zich tegenov gemeentebestuur van Leiden bereii verklaard mede te werken aan de be studering van de mogelijkheid gemeenschappelijke regeling op he: gebied van de energievoorziening en of de vaststelling van eventuele des investeringskosten in verband met d( beëindiging van het huidige leverings contract v Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 i Legermuseum (Pesthuislaan): Met uit zondering van zaterdag van 9-5 uur (zondags 1-5 uur). De regelingen met de Gasunie zul len in werking treden zodra de aard gaslevering mogelijk is en hebber in afwachting van de totstandkoming van een standaardcontract een voor lopig karakter. B. cn w. adviseren de raad over te gaan tot het sluiten van een overeen komst met de N.V. Nederlandse Gas unie voor de levering van aardgas, zulks conform de overgangsregelinj met aanvulling.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4