Joost de Draayer naast Biesheuvel NEDERLAND MAAKTE VOOR HONGEREND INDIA DE STOUTSTE DROMEN WAAR ilFT - H w Ten dele sluiting ontslagen Rijnstaal en 450 in N.V. Draadloze golf van gulheid HOhtót? Vastenbrief stelt heilige en toch onvolmaakte Kerk aan de orde Kerk is meer dan ambtelijk instituut Overplaatsing mogelijk Vrijgelaten Hongaren weer gearresteerd Russisch vijfjarenplan belooft meer welvaart MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Van onze correspondenten) AMSTERDAM/HILVERSUM Hinkstapspringend door het hele land heeft de televisie zaterdag morgen tussen elf en één het gran dioze slagen van de actie „Eten voor India" niet alleen op de voet gevolgd, maar ook wezenlijk ge stimuleerd. Als hoofdkwartieren voor het offensief op de geldbuidel fungeerden Bellevue en Frascati, beide in Amsterdam. Alle grenzen vielen daarbij weg. Minister Bies heuvel werd voor de lens gehaald om te vertellen hoe broodnodig de actie wel is, maar evengoed ether- piraat Joost de Draaijer van Radio Veronica, Deze laatste wist Mies Bouman. die op het stuk van caritas toch tegen een stootje kan, bijna omver te krijgen met een gift van in totaal een ton. De Amro- bank en de Raiffeisenbank. die even te voren bij monde van hun perschef elk 20.000 gulden hadden gegeven, zagen hun liefdadig record in een slag vijfmaal overtroffen. De golf van enthousiasme, die draad loos op de beide verzamelpunten samen stroomde. liep zo hoog. dat zij de aan wezigen meesleepten. Ook technici kwa men met giften. Een jongeman collec teerde op de tribune binnen 2,5 minuut .0£ \A/£ftELt 1 k fi-r* Ifl 17 360.ln zijn motorhelm bij elkaar. Beelden uit de hongerwinter, becommen- tariëerd door dr. De Jong, en een econo- mlsch-politieke beschouwing over de si tuatie in India van mr. Hiltermann, wis selden af met mededelingen over Piet Krulver, die de bal van de wedstrijd Real MadridFeijenoord aan de hoogste bieder zal verkopen, en over Albert Mol, die vijf tig werken zal veilen van Amsterdamse kunstenaars. Als er even niets te melden was, ver scheen Leo Kool steeds dreigender toonaarden de kijkers te manen: „Mensen, ga nou alsjeblieft meteen naar kerk of stadhuis". Repor- tageploegen ln Groningen, Roermond en 't Gooi hielden het bultengebeuren bij. Zo strikte Willem Duys in Laren eerst Gabriël Smit en vervolgens Kees Brusse," terwijl Pier Tania liet zien hoe de bewo ners van de meest noordelijke plaate in Groningen. Oudeschip, zich voor het eerst in een week uit de sneeuw hadden ge- Op het gezegende ogenblik waarop de onvergete lijke Paus Joannes het concilie aankondigde, stond hem duidelijk dit doel voor ogen: een grondige vernieuwing van de Kerk. Het concilie heeft met die vernieuwing inderdaad een begin gemaakt. U heeft het al gemerkt in de veranderingen bij de eucharistieviering. Het zal U ook opgevallen zijn dat er veel veranderd is in onze verhouding tot de andere christenen en tot de niet-christenen. De Kerk heeft zich ook bezonnen op haar taak in de wereld. In het concilie hebben wij een menigte van problemen en noden leren kennen, vaak in een omvang als nooit tevoren. Wij hebben lang niet een volledig antwoord op alle vragen kunnen vinden. Maar de vernieuwing die Paus Joannes Voor ogen stond is begonnen en wij hebben mogen ervaren, dat het Gods Heilige Geest is die de Kerk leidt. Maar ook zijn wij tot het besef gekomen, dat wij met de aanpassing van deKerk aan de huidige tijd pas volledig ernst kunnen maken, wanneer we ons eerst afvragen, wat de Kerk eigenlijk is en moet zijn. Wij hebben dat dan ook gedaan en het antwoord dat wij hebben gevonden, is neer gelegd in de constitutie over de Kerk. Oak in deze vastenbrief willen- wij daarover spreken. Waarom? Omdat de vernieuwing van de Kerk niet alleen de bisschoppen, maar ons allen aangaat en ter harte moet gaan. De vorming van een goed en juist kerkbesef is dan voor ons allen van het grootste belang. Wat is de Kerk? In het verleden leef de bij velen vooral de gedachte: de Kerk ls een ambtelijk georganiseerd in stituut met een bepaalde geloofsover tuiging. Die gedachte is juist en wij wil len haar geenszins afwijzen. Maar die gedachte is onvolledig: de Kerk is veel Heel de ambtelijke inrichting van de Kerk is niet meer dan een middel om datgene te bereiken waarom het eigen lijk gaat: de verbindding, het samenzjjn van heel de mensheid met God; en daardoor: de verbinding, het samenzijn van heel de mensheid onderling. Dat is in Gods plan de zin van het menselijk bestaan. En daarvan is de Kerk hier op aarde de kiem, de beginnende verwer kelijking, het zichtbare teken en tegelijk het middel om het tot werkelijkheid te maken. Wij weten, wanneer wij dit zeggen, dat dit een zaak is van geloof; van een gelovig aanvaarden als werkelijkheid van iets dat wij niet kunnen „constate ren". Het blijft een „geloven" maar een geloven dat een menselijk houvast vindt in de „tekenen" die God ons heeft willen geven. In Zijn Kerk heeft God allen willen samenroepen die geloven in Jezus Chris tus. Hij werd door God gezonden om het middelpunt te zijn van heel de mens heid en heel de mensheid tot de Vader te brengen. Hij zond na zijn heengaan uit deze wereld de Heilige Geest, die in ons komt wonen om ons gelijkvormig te maken aan Christus en ons zo in en met Christus toegang te geven tot de Vader. Zo is de Kerk de beginnende verwerkelijking van wat God eigenlijk met ons voorheeft; zij is tyet volk van God dat op weg is naar het volmaakt samenzijn met God. Dit volk van God vindt zijn concrete gestalte ln de Katholieke Kerk, waarin wij zijn opgenomen door het doopsel. Gods behoren dan alleen de leden van de Katholieke Kerk. Ook buiten de Katholieke Kerk zijn er elementen van echt kerk-zijn, met name onder dege nen die met ons in Christus hun enige hoop stellen en door het doopsel met Hem verbonden zijn. Wij geloven dat ook in hen Gods Geest werkzaam is hen aan Christus gelijkvormig te i ken en zo tot de Vader te brengen. Wij weten ons als volk van God verbonden met alle mensen, omdat Gods Geest in alle mensen werkzaam is, ook in her die Christus nog niet als het middel punt van heel de mensheid hebben le ren kennen. Overal waar onder mensen uit Gods Heilige Geest wordt geleefd, wordt ook een stuk kerk-zijn verwerke lijkt. Wanneer het concilie het volk van God concreet heeft aangewezen in de Katholieke Kerk, zo hebben wij dit ge daan in ootmoed en bescheidenheid. Wij weten dat het Gods genade is, die mensen trouw te doen zijn aan wat Chris tus ten aanzien van de structuur van Zijn Kerk heeft gewild. En wij weten ook, dat het behoren tot de Katholieke Kerk als zodanig nog geen garantie biedt voor datgene waarom het eigenlijk gaat: het leven vanuit Gods Geest, in ge lijkvormigheid met Christus, naar God ize Vader toe. Ook hebben wij weer duidelijker ge en. dat de Kerk hier op aarde niet altijd en niet in alles volmaakt is. Zo lang het volk van God nog op pelgrims tocht is, draagt de Kerk - zoals het concilie heeft gezegd in haar sacra menten en instellingen nog de trekken de tijd die voorbij gaat. Dat bete kent dat er ook in de Katholieke Kerk, waarin wij de Kerk van Christus her kend hebben, altijd menselijke beperkt heid en menselijke zondigheid te vinden zal zijn. De Kerk weet, dat zij wordt be zield door de Heilige Geest, maar tegelijk voelt zij, gedreven door diezelfde Heili ge Geest, steeds weer de behoefte aan vernieuwing en zuivering. Juist het ge loof in de bezieling door de Heilige Geest en in de duurzame fundamentele trouw van de Kerk aan de Heer, geven de moed deze beperktheid en zon digheid in de Kerk eerlijk te erkennen i, zolang we er niet in slagen ze te ver beteren. ermee te leven. Het is goed ons deze menselijke be perktheid van de Kerk op dit ogenblik te realiseren. Want er zijn er onder ons, die alles in de Kerk als zo volmaakt en absoluut geldig beschouwden, dat zij werden geschokt door de veranderingen die het resultaat waren van het conci lie. En er zijn er onder ons ook. die wer den geschokt omdat het concilie naar hun mening niet ver genoeg ging en nog te weinig ruimte gaf. De menselijke be perktheid in de Kerk kan er de oorzaak van zijn, dat wenselijke veranderingen niet terstond door de leiding van de Kerk als zodanig worden erkend of niet terstond overal worden doorgevoerd. De menselijke beperktheid in de Kerk is er de oorzaak van. dat de Kerk niet al tijd vanuit haar geloofsvisie terstond een antwoord weet te g^ven op nieuwe vragen of zich niet terstond een oordeel weet te vormen over nieuwe ontwikke lingen. Wij vragen aldegenen die te lij den hebben door deze menselijke be perktheid in de Kerk, dat zij er niet bit ter door zullen worden, «maar met onf zullen bidden en werken voor deze hei lige en toch onvolmaakte Kerk. Dierbare gelovigen, deze visie op 't wezen der Kerk is op het concilie de grondslag geweest voor onze pogingen om de Kerk te vernieuwen. Maar deze vernieuwing is, zoals wij reeds hebben gezegd, geen zaak van de Paus alleen of van de bisschoppen en de priesters, maar een zaak van heel bet volk God. Wij beseffen ten volle, dat de leken deel hebben aan de heilszending vi Kerk ten opzichte van de wereld. Wij willen graag beklemtonen, dat de Kerk de wereld niet kan zijn wat zij be hoort te zijn, zonder de intense mede werking van de leken die midden in die wereld staan. Juist de leken moeten, zoals het concilie heeft gezegd, dat Godsrijk zoeken door de tijdelijke gelegenheden te behartigen en volgens de wil van God te regelen. Zij moeten in de wereld de geest verspreiden van de armen, zachtmoedi- en vreedzamen, die door de Heer in het evangelie zalig worden geprezen. Welke plaats zij ook iö de maatschap pij Innemen, hun aller medewerking is onontbeerlijk voor de vernieuwing de Kerk. Meer dan vroeger worden de leken betrokken in het overleg, wat de Kerk in deze tijd en in dit land te doen staat. Wanneer wij als uw bisschoppen hieraan leiding trachten te geven, zul len wij dit doen vanuit het besef, dat oils ambt ln de Kerk er is voor de ge meenschap, zoals de Kerk er is o wereld en daardoor God te dienen. Wij vragen u van uw kant te willen besef fen, dat deze dienstbaarheid ook kan bestaan in het gezagvol vertolken van Gods openbaring en in het geven voorschriften. Samen moeten wij zorgen dat de Kerk weer mee beter is: de beginnende verwerkelijking en het zichtbare teken van de heilbren gende eenheid met God. De Paus heeft op het eind vai ooncllie gevraagd, dat wij allen in de periode tot Pinksteren ons zouden be zinnen op onze eigen levensvernieuwing juist ook in verband met de vernieu wing der gehele Kerk. Wij vragen aan deze oproep gehoor te willen geven De constitutie over de Kerk die op het concilie tot stand ls gekomen, wil juist een grondslag zijn voor vernieuwd gelo vlg denken en vernieuwd godsdienstig leven. De thema's die daarin den bespraken zullen juist in deze tijd van voorbereiding op het feest onze Verlossing geschikt het onderwerp kunnen zijn van prediking en gespreks groepen. En een boeteviering als voorbe reiding op een ernstig gemeende paas biecht zal een prikkel kunnen zijn to levensvernieuwing. Het gaat Immers om niet minder dan waartoe Paulus ons aanspoort: „Geheel uw denken moet zich vernieuwen" en „bekleedt u met de nieuwe mens. die naar Gods beeld is geschapen in ware gerechtig heid en heiligheid" (Eph. 4. 23 v.) Utrecht, 13 februari 1966. Bernardus kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam P. A. Nierman, bisschop van Groningen P. J. A. Moors, bisschop van Roermond W. M. Bekkers, bisschop van Hertogenbosch Dr. J. A. E. van Dodewaard, Msschap van Haarlem O. H. de Vet, bisschop van Breda graven om htm bijdragen te kunnen ko- offeren. In Roermond noteerden wij bruidspaaf, dat van het altaar regel recht naar de collecte (melk) bus ging. Op het hoofdstedelijke stadhuis liep het ondertussen verre van vlot. Zes vak- die de spaarbank voor de stad Amsterdam ter beschikking had gesteld, merentijds achter hun drie telma chines duimen te draaien, hetgeen een hunner boos in de microfoon deed roepen: .Amsterdammers, kom potdorie nu eens bed uit". Maar het meest frappant was toch wel de Pakistaan Joesoef Ali. Deze in Groningen terecht gekomen oosterling land. dat weinig met India op heeft, verkocht in het openbaar zijn schilderijen om de hongerende vijanden natie te helpen. Vermeldens waard tenslotte is dat in Bellevue een speldjesactie werd aangekondigd onder het motto „In plaats van patat geef India wat". Het bewees, dat de t.v.-manifesta tie slechts een momentopname was van de stormachtige vrijgevigheid, die ons volk de komende dagen nóg bezield houdt In-gelukkig „Voor mjj is dit de fijnste dag van mijn leven. Ik ben trots Nederlandse te zijn Ingelukkig, dat ik dit heb kunnen m< maken. Het lijkt wel een onwezenlijke droom, een sprookje". Dat v woorden van zuster Baptista Simons, die enkele dagen tevoren nog in de gloeiende hitte van India werkte bij haar melaat senkolonie ln de omgeving van Indore. vliegtuig was zij opgehaald luisteraars en kijkers zaterdagochtend tijdens de nationale radio- en t.v.-actie te kunnen vertellen over de onvoorstel bare nood ln dit Immense land Ganges. „Dat de actie ..Eten voor India" agen. had ik zelfs In mijn stoutste dro- len niet durven veronderstellen. Ruim achttien miljoen ln twee uur tijds, ofwel negen miljoen per uur. Daarmee hebben wij in Nederland niet alleen de mara thonactie „Open het dorp" verre over troffen. maar een meeslepende offervaar digheid getoond, die uniek is, niet alleen Europese, maar zelfs n« diale maatstaven gerekend", zei een ver moeide. maar dolgelukkige mr. Tunnissen •van het Unescocentrum Nederland. Uniek Hilversum en Bussum leverden een unieke krachtprestatie met deze bliksem actie. Voor Kees Buurman en Richard Schoonhoven, die binnen drie dagen deze immense actie produceerden tezamen met de talloze reporters, technici en PTT- mensen, waren de uren omgevlogen. Dat, het lukken zou werd zaterdagochtend door vele pessimisten betwijfeld, ook al gezien de vele andere lopende geldinzamelingen De schattingen varieerden tussen de twee en vier miljoen gulden. Toen pater dr. G. Mulders S.J., hoofd godsdienstige uitzen dingen van de K R O het op tien miljoen durfde te voorspellen, werd hij meewarig uitgelachen. In Hilversum schakelden technici met een stijgend enthousiasme, welhaast moeiteloos over van de ene stad naar de andere, om even later uit een labyrint van lijnen Bellevue in te pluggen, de t.v. talloze treffende beelden toonde van dikke rijen vaderlanders, die zich op weg hadden begeven naar hun kerken of raadhuizen. Alleen al met dit soort binatieschakelingen tussen t.v. en radio een première van wereldformaat geleverd. Burgemeester overlijdt tijdens India-actie (Van onze correspondent ALKMAAR Op 61-jarige leeftijd ls plotseling overleden de burgemeester de gemeenten De Rijp en Graft, de heer J. J. Dalenberg. Burgemeester Dalenberg was zaterdagmorgen op het gemeentehuis aan het werk in verband met de actie „Eten voor India", toen hij plotseling onwel werd. In het cen traal ziekenhuis in Alkmaar overleed hij enkele uren later. Markiezenpaar handelde in cocaïne MILAAN, (U.P.I.). In Milaan z|jn een 70-jarigè markiezin. Antonietta Pas tore en huar 63-jarige echtgenoot, de mar kies Arrlgo Pastore, in arrest gesteld op verdenking van handel in cocaïne. De politie deed een inval in het markie zenpaleis, maar vond in de vele vertrek ken niets wat het echtpaar zou kunnen belasten. Op de echtelieden werd echter bij visitatie aan den lijve een flinke voorraad cocaïne gevonden, veipakt in enveloppes en flesjes. De mededeling van de markies dat hij en zijn vrouw nooit cocaïne hadden verkocht en dat wat nu pas gevonden alleen voor zijn persoonlijk gebruik moest dienen kon beider arresta tie niet verijdelen ..Zet ons alstublieft niet in een arres tantenwagen. Laat me een taxi bestel len". smeekte de markies aan de politie. Het verzoek weid geweigerd en het puar werd in een gewone arrestantenwagen naar de San Vittoregevangenls gebracht ARNHEM (ANP) De NV Rijn staal van het J. W. Oonk en co te Arn hem ls als gevolg van verliezen (voor de periode van 1 mei 1965 tot en met 1 januari 1966 geraamd op circa 3 mil joen) In een moeilijke situatie gekomen. Dientengevolge ls de afdeling warmwal- serij (producering van naadloze bul zen) tot stilstand gekomen. In totaal zal aan 450 werknemers ontslag wor den aangezegd. Een belangrijk aantal van deze werknemers zal binnen het bedrijf voor overplaatsing ln aanmer king kunnen komen. Een voorstel tot definitieve sluiting van de warmwalserlj annex gieterij zal aan de vergadering van prioriteitsaan deelhouders en aan de algemene verga dering van aandeelhouders worden voor gelegd. Wat betreft de afdeling koud- walserij (producering van gelaste bul zen) streeft het bestuur ernaar deze af deling voort te zetten, zo delen de di- 15 slepers nodig na scheepsbotsing ROTTERDAM (ANP) Zaterdag middag zijn op de Nieuwe Waterweg het uitgaande Zweedse schip „Sirius" van 16.000 ton en de binnenkomende Griek .Anacreon" van 8000 ton met elkaar in aanvaring gekomen. Een uur na de aan varing waren liefst 15 slepers erin ge slaagd beide schepen, die stevig in elkaar zaten. l06 Uitrekken. Er waren geen slachtoffers. TWEE DUITSERS GEGREPEN Ploertendoders bleven liggen AMSTERDAM (ANP) De Amster damse poiitie heeft zaterdagavond een tweetal gevaariyke Duitse misdadigers gearresteerd, die vastbesloten waren bij hun eventuele arrestatie van de wa pens gebruik te maken. De twee bekende zware jongens had- ui een grote inbraak gepleegd ln een magazijn in Eschweilen (bij Aken) en waren met hun bult in een gestolen Mercedes naar Amsterdam uitgeweken. De gealarmeerde Amsterdamse re cherche kreeg al spoedig bij enkele op kopers de zekerheid, dat de heren inder daad ln Amsterdam waren geweest en een deel van de bult, bestaande uit bandrecorders, elektrische apparatuur, lasbranders en ook kledy en dergeHJke zaken, hadden weten te verkopen. De politie kreeg het nummer van de gestolen auto in handen en vond de au to op het Thorbeckeplein geparkeerd Rechercheurs zagen rond het midder nachtelijk uur het tweetal verschijnen. Voor zij ook maar een kans kregen waren zij door acht politiemensen om singeld en bulten gevecht gesteld. In -de auto- vond men een gaspistool een alarmpistool en twee ploertendoders, .ii «II rectie en de raad van commissaris»™» mee. Daar de thans beperkts middelen onvoldoende waarborgen geven voor de gewenste continuïteit van deze afda ling, hebben directie en commissaris sen zich gewend tot de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, als voornaamste grond stofleverancier van deze afdeling. Met de vakverenigingen is inmlddel» volledige overeenstemming bereikt over de voorzieningen die als gevolg vas» sluiting van de warmwalserlj annex gieterij voor betrokken werknemers van toepassing zullen zijn. BOEDAPEST (UPI) Een aantal Hon garen aan wie al eerder amnestie was ver leend, Is opnieuw gearresteerd wegens hel smeden van door het westen gesteunde plannen om het bewind omver te werpen. DU Is gemeld door Nepszabadsag, het blad m de Hongaarse communistische partij. Hot blad vertelde noet wanneer de ar restaties hebben plaats gehad Verteld werd dat de arrestanten vroeger behoor den tot de Regnum Maria num. Deze groep was door do politie gepakt en d» le^en waren tot acht tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1963 kregen ze amnestie „Na hun vrijlating hebben zij weer een oompiot gesmeed en zijn ze weer ont maskerd. Besloten werd dat zij het deel van hun straf zouden moeten uitdienen dat ten tijde van de amnestie was kwijt gescholden", aldus het partijblad. De voornaamste airestant zou pater Laszlo Emoedy zijn, een vroegere mede werker van kardinaal Mindszenty. Een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat een officiële verkla ring zal worden uitgegeven, waarin be richten over „arrestaties op grote schaal" ln Hongarije worden tegengesproken. „Die berichten waren gebaseerd op een ver keerde interpretatie van een Hongaars hoofdartikel", aldus de woordvoerder. Haags advocaat in monsterproces te Cairo Ook versterking zware industrie MOSKOl' (UPI) De Russische re gering heeft een Inieuw vijfjarenplan uit gevaardigd waarin een politiek van ka nonnen-én-boter tot uitdrukking wordt gebracht. Gepoogd zal worden de auto- moblelproduktie te verviervoudigen, de prodnktie van televisieapparaten te verdobbelen en de zware Industrie met 50 procent op te voeren. tot 1970. belooft liet Russische volk meer consumptiegoederen, hogere lonen, bete- 1 werktijden, meer fruit, groente en vlees. Zelfs aan het eten in restaurants il meer aandacht worden geschonken. Westerse waarnemers hebben inmid dels verklaard dat het nieuwe vijfjaren plan weinig verrassende elementen be vat en dat het zich laat aanzien dat de Sovjet-Unie de oude economische koers blijft varen. De Russische Defensie-uitgaven wor den geheim gehouden. Het plan spreekt slechts van een „verdere groei van de defensiecapaciteit van de Sovjet-Unie". Het nieuwe plan, een vervanger van het zevenjarenplan dat op 81 december JJ. afliep, pleit ook voor verdubbelde investering in de landbouw met het doel tn de komende vijf Jaar de algemene produktie met 15 procent te verhogen. Zwaaryewicht-zanyer Robert Robyn heeft het gehaald: vanaf zaterdag middag half zee heeft hij in één machtige, adembenemende ruk twaalf eneenhalf uur volgezongen onder het wakend oog van zijn vrouw Clirieta en bolknakverslin- dende pleinversierder Kees Manders. Met deze prestatie behaalde hij het wereldrecord lang-zinyen, dat voor dien op naam stond van niemand. Na zijn slopende marathon had Robyn nog voldoende lucht voor enige smeuiige riedels en smart lappen, maar manager Manders vond het toen welletjes: zijn eigen hoge noot was immers weer afdoende gelenigd en meer verlangde hij niet. Na de Kroon dreef Robyn met xijn bel-canto af in de richting van het Thorbeckeplein, waar hij in de steeds kleiner wordende uurtjes opdook in telkens andere etablissementen van de heer Manders. Zijn vrouw diende hem om het half uur verfrissingen toe en om de drie uur kleine versnaperingen, die de zanger echter ook de mond niet konden snoeren. Het begeleidende eombo was foei» al hoog en breed door de knieën gezakt. Hst was tenslotte Manders *elf, die eei, dat hst zit moest zijn. DEN HAAG (ANP) Een en een Franse advocaat, mr. A. J. M. van Dal te Den Haag en mr. R. W. Thorp te Parijs, hebben zich bereid verklaard de verdediging 'n het monsterproces te Cairo tegen leden van de Islamitische broeder schap te adviseren. De leden van de Islamitische broeder schap zijn onder meer een samenzwering tegen de staat en plannen tot moord op president Nasser van de VAR ten laste gelegd. Mr. Van Dal heeft gezegd dat vol gens de vier Soedanese advocaten, die ook aan de verdediging deelnemen, ln novem ber van het vorig Jaar een wet is inge voerd die de aanklagers in die politieke processen onbeperkte vrijheid van hande len geeft, waardoor de verdachten vrijwel geen rechten meer hebben. In de reeks processen worden niet alleen leden van de Islamitische broederschap berecht, maar ook b.v. ootnmunisten, die de Chinese partijlijn volgen. Het aantal gearresteerde leden van de Islamitische broederschap varieert volgens mr. Van Dal van 30 000 tot 40.000. Miljoenen schade door de ij zei in Friesland DEN HAAG (ANP) De schade, die als gevolg van de Ijzelvorming aan de hoog- en de laagspanningsnet ten van hel provinciaal elektriciteitsbedrijf van Friesland ls geleden, loopt waarschijnlijk in de miljoenen. De schade, die het elek triciteitsbedrijf zelf heeft geleden, ls ver moedelijk al groter dan een miljoen gul den. terwjjl ook de schade, die het be drijfsleven door het uitvallen van de stroom heeft ondervonden, zeer aanzien lijk is. Bij Philips-Draohten, het bedrijf dat volgens zijn eigen mededelingen het meest werd gehandicapt van alle bedrij ven in de provincie Friesland werd als gevolg van het stilleggen van de produk tie een schade geleden van vele honderd duizenden guldens. Over de omvang van de schade bij andere ondernemingen zijn nog geen gegevens bekend. De directie van het P.EJ. is van plan deze zeer ernstige storing te bespreken in de kring van de vereniging van direc teuren van elektriciteitsbedrijven ln Nederland in de hoop dat hieruit iets constructiefs voortspruit en men in de toekomst beter gewapend zal zijn tegen dergelijke gebeurtenissen. Elastiek ventertje met bijlman I TRECHT (ANP) De UtrecJiUe recherche heeft In Dripbergen een vijf tienjarige. Jongen aangehouden, die een hele serie Inbraken op zijn naam heeft Zijn voorkeur ging uit naar „gewone huizen", waaruit hjj spaarpotten, geld- klstejs, portemonnees en portefeuille» haalde, maar zo nu en dan deed hy ook een greep in de geldlade van een win kel. De buit varieerde van een tientje tot een paar honderd gulden. De jongen ventte met garen en elas tiek langs de huizen. HIJ klopte altyd aan bij de keukendeur en als er dan nie mand thuis bleek ts zijn, stapte h(j naar binnen en sloeg xyn slag. Het geld heeft hy gedeeltelijk opgemaakt aan snoep. De jongen is in verzekerde bewaring

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5