te weinig pikbroeken! Kaninefaten tot woensdag de baas in Noordwijkerhout PIT-TEAMS VERBETERDEN HUN KANSEN OP PROMOTIE MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA BEROEP AANTREKKELIJKER MAKEN De romantiek van bet zeeuuwsberoep heeft reeds lang zijn kracht verloren. De klassieke pikbroek komt men in ons land steeds minder tegen. De verlandelijking der Nederlandse bevolking heeft zich in deze eeHW met zulk een kracht voortgezet, dat ze een groot vraag stuk is geworden. Een vraagstuk althans voor onze reders, die hun schepen niet meer voldoende kunnen bemannen. De tijd dat men de Nederlanders een zeevarend volk noemde, is voorbij. Het zeemans beroep als roeping, als levensvervulling, dreigt langzaam uit te ster ven. Ons volk heeft zijn hechte verbinding met de zee verloren. Voor een groot deel van onze 40 a 45.000 zeelieden betekent de vaart niet meer dan een tijdelijk avontuur. De grote redersmaatschappijen doen hun uiterste best om het verloop op de vloot te stuiten en het on gunstige getij te doen keren. Zij stellen steeds betere arbeidsvoor- i en trachten bij de jeugd de lust tot varen op tc wekken. Varende traditie neemt af de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! (advertentie) LEIDSE UNIVERSITEIT Tentoonstellingen Oi seewfcid sefrijnA niet meer tot ons volle land door te dringen. De trek naar de zee en de liefde voor het zeemanschap behoren kennelijk tot het verleden. In de Gouden Eeuw zwierven meer dan 1-00.000 Nederlanders op onze cir ca. 12.000 oorlogs, handels- en vis sersvloten, welke de zeeën bevoe ren. Een zeer hoog percentage var de landelijke beroepsbevolking. De Nederlandse volkskracht it door de zee gevormd en geha vend. Ze heeft eens de wijdte ge kend, die nu veelal ontbreekt. Wellicht heeft de verlandelijking van de Nederlandse bevolking ongunstige invloed uitgeoefend op ons volkskarakter. Onze gezichts kring is vernauwd, onze visie be perkter geworden. Wij zien niet verder dan Maastricht en Roode- schoot en zelfs het moderne toe risme verandert daar weinig aan. Hoe anders zullen onze zeelieden hi de bloeitijd der Nederlandse scheepvaart de wereld hebben er varen, gegrepen als zij zich voel den door de beweging, waarbi de eindeloosheid der oceaan een glimp onthulde van het spel van tijd en eeuwigheid. WELVA ARTS VERSCHIJNSEL Behoort de varende traditie tot het verleden? Bij de grote reders- maatschappijen alsook bij de raad van het bestuur voor de scheepvaart meent men, dat de welvaart met haar ruime werkge legenheid en haar hoog levensni veau de belangrijkste oorzaak is van de verlandelijking van onze bevolking. „De drooglegging van de Zuider zee, het Deltaplan, de industriali satie, het zijn alle factoren die de mens van het water deed ver vreemden. De trek naar de wal wordt steeds groter, omdat er voor elke Nederlander wel een flinke boterham te verdienen valt Wat ons opvalt is, dat m lenden, waar een lagere levensstandaard heerst, zoals bijvoorbeeld Grie kenland, de neiging om te gaan varen het grootst is. Zelfs in een groot lend als de Ver. Staten kampt men met een stij gend tekort aan zeelieden. Zo is de Amerikaanse handels vloot voor een niet onaanzien lijk deel bemand met buitenland- Nederlandse koopvaardijvloot voor 3 7> met buitenlanders betwond ze zeelieden, merendeels Denen en Noren. Nederland is beslist niet het eni ge land, dat met een tekort te kampen heeft. Ook in Engeland en West-Duitsland wordt de ani mo om te gaan varen steeds klei- „De Nederlandse reders zien zich ook a-1 gedwongen buitenlandse krachten in dienst te nemen om hun koopvaardijschepen te be mannen," zo vertelt een comman- P€T BUITENLANDERS De heer J. de Graaf, directeur van de raad van bestuur voor de Scheepvaart, vertelt ons dat mo menteel 37 pet van de varensge zellen van Nederlandse schepen bestaat uit buitenlanders. „Er is momenteel een conjunctureel te kort aan zeelieden, dat op 17 pet kan worden dant van het Vaderlands fonds ter aanmoediging van 's lands zee dienst ons. „Zo heeft men een groot aantal Spanse matrozen geworven. Op de lijnen, die naar Azië varen, heeft men honderden Chinezen hi dienst Overigens moet ik u wel zeggen dat het tekort aan zeelieden zich hoofdzakelijk voordoet in de be zetting van de lagere functies. Het doel van ons fonds is om jon gelieden op te leiden tot stuur - ter koopvaardij en de toeloop de kweekschool voor de Zee vaart is dermate groot, dat wij rustig kunnen zeggen dat er in i géén geval van een tekort cai. stuurlieden gesproken kan wor- den." Rotterdamse Lloyd, „ie dat zeker zo'n 6.000 Nederlanders varen voor buitenlandse rederijen. Meestal varen zij onder de goed kope vlaggen van Panama en Honduras." Volgens verschillende reders is er bij de meeste maatschappij en een groot verloop van perso neel. „Er zijn veel avonturiers, die wet eens een paar jaartjes of nog korter willen varen, maar die dit doen zonder liefde voor het vak. Een groot deel van dez*. va rensgezellen valt natuurlijk weer af." Er is ook weinig verbinding meer met gemeenschappen, die van oudsher op de vaart waren aange- i wezen. De tijden dat m bepaalde I families iedereen ging varen, zijn voorbij. Giootvader had altijd gevaren, vader voer, maar zoon werkt in een fabriek of komt via de middelbare school op de kan toorkruk terecht. Een man die wel scheep gaat, ontvangt zoveel brieven van zijn vrouw*, waarin zij schrijft over de goede verdiensten van Jan en Klaas die een baan op de wal hebben, dat hij er op de duur ook de brui aan geeft. ATTRACTIEVER. „Wij hebben het hoofd echter niet in de schoot gelegd" zegt de heer De Graaf. „We doen alles 'om bij de jeugd de lust tot varen op te wekken. Vooral het studiecentrum voor zeevarenden doet schitterend werk. Op alle mogelijke manieren wordt de vrije-tijdsbesteding van de varensgezel gestimuleerd. Kosten noch moeite worden ge spaard. Aan boord worden films gegeven, men stimuleert de stu diezin van de zeelieden, en de studie voor zee-officier zal ook op een hoger niveau worden ge bracht. Op die wijze hopen wij het beroep aantrekkelijker te ma ken en wij geloven ook wel, dat ons dit lukken zal." De heer De Graaf vertelt tenslot te nog, dat aan de sociale hulp verlening en begeleiding van zee mansvrouwen thans meer aan dacht wordt besteed dan ooit te voren. „Verschillende redersmaat schappijen hebben met dit doel reeds maatschappelijke werksters in dienst genomen." Door verbetering van de arbeids voorwaarden en sociale hulp aan zeemansgezinnen, alsmede door een bredere opzet van de diverse opleidingscursussen, hoopt men meer zeelieden te kunnen aan trekken en het verloop' van onze koopvaardijvloot te kunnen stui ten. De tijd zal leren of dergelijke verbeteringen inderdaad toerei kend zijn om onze vloot weer voldoende te bemannen. ("Nadruk verboden-). BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Jannetje d.v. G. Duindam en J. v.d. Niet; Eline d.v. A. W. Wagemaker en C. Veenstra; Arie z.v. J. J. v. Duijn en A. J. v.d. Plas; Raymond z.v. M. L. G. Tjoelker en H. P. v. Putten; Gerardus Cornelis z.v. D. v. Eijk en C. M. Wijman; Marcellino Antonio Petrus z.v. H. P. J. Boskamp en G. P. v.d. Hulst; Anita Eveline Jolanda d.v. A. Grootveld en J. v.d. Luijtgaarden; Jacob z.v. C. tij de Vaate en M. J. Slootweg; Stepha- us Cornelis Maria z.v. L. C. M. Hilger- „om en C. T. M. Weers; Chantal Af ra Adeline d.v. J. A. M. de Ruyter en D. M. N. Tognotti; Paul z.v. W. F. J. J. Bik en M. E. Oostendorp. Overleden: B. Klink 71 jaar echtgenote van H. P. H. Haverhoek; J. Boer 83 jaar wed. v. J. de Lange; C. Llndhout 70 jaar vWVtöW' BOERENLEENBANK TE VOORSCHOTEN OPENDE FILIAAL IN LEIDEN ZUID WEST Aan het Wagnerplein in Leiden Zuid-West is vanmorgen een filiaal geopend van de Boerenleenbank te Voorschoten. De voorzitter van het bestuur, de heer A. Q. Doeswijk lichtte in een korte toespraak de totstandkoming van dit depót toe. De grote vlucht van het boerenleenbankwezen (totale omzet 1965: 95 mil joen) wettigt de gedachte, dat velen vertrouwen stellen in de soliditeit van deze bankinstelling. Uit de stichting van de depót blijkt, dat de Voorschoten» De heer S. Menken, wethouder van Sociale Zaken van de gemeente Lei den, noemde de opening van een bank een uitzonderlijke aangelegenheid. De ze instelling ten algemenen nutte le vert een niet onbelangrijke bijdrage in het sociaal verkeer van de maat schappij. De naam van de organisatie „Boerenleenbank" is volgens de heer Menken wel aan wijziging toe, aan gezien deze bankinstelling het geld verkeer voor alle lagen der bevolking ter harte neemt. Na dat i de algemene voortvarendheid zou zitten voor de Voorschotense bank, opende de wethouder het filiaal sym bolisch door de kluis te ontsluiten. Namens de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven werd het woord gevoerd door de heer P. Ideler, adviseur van de raad van toezicht. Uit zyn woorden bleek wel heel duidelijk, dat het ka rakter van de Boerenleenbank door de jaren heen was uitgegroeid boven zijn oorspronkelijke opzet. Voor de woningbouw werd de laat ste jaren een bedrag van 150 miljoen beschikbaar gesteld, terwijl ook op ander gebied activiteiten werden ont- Geslaagd voor het doct.ex. Franse taal- en letterkunde, mevr. E. H. Tak- jcen-Hulshoff Pol (Zwolle); doct.ex. II Gen., de heren; R. J. Kuipers (Leiden), H. B. Rethmeier (Almelo) en J. H. F. Schellart (Den Haag); semi-artsex., de dames: M. E. Beyer-Boon (Leiden) en E. F. Ducke-Leendertz (Leiden), en de heren: S. T. S. Parabirsing (Wil- lemstad-Curagao) en E. H. Stomps (Borne-O.); artsex., mevr. K. Zwart- Begby (Nordbyhagen-Noorwegen) en de heren: G. J. Blanken (Katwijk aan Zee) en H. J. J. Fokkens (Rijswijk- Z.H.). Academiegebouw, Rapenburg 73. 26 jan. tot 26 febr.: Schilderijen van Arthur Edouart. Open: 9-18 u., zf. gesl. Gem. Museum „De Lakenhal" Oude Singel 28, van 10 febr. tot 1 maart: Wedgwood: schilderijententoonstelling. Open: 10-16 u.. zf. 13-16 u. Restaurant „De Ruif", Jan Vossen- steeg 59. 12 febr. tot 1 maart: May Rooth-Hobijn exposeert poppen en wandkleden. Open: dag. 10-20 u.. vrij- za-zon: 20-24 u. Boerhaavezalen, Vrouwenkerkkoor- steeg. Gehele maand: Beroepskeuze voorlichting door het Gewestelijk Ar beidsbureau. Galerie Cartouche, Langebrug 67, Moderne schilderkunst. Ma.-vry.: 2-5, 7-9 u., za. en zo.: 2-5 u. „Pardoeza", Doezaatraat. Tekeningen en schilderijen van Bert Jonk. Tot 24 februari. MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 19 febr. Bloemen. Anemonen 900—1100 per 100. Irissen: Dominator 400é Wedgewood 340400. Tulpen: Apeldoorn 150180, Copland 145—180, K. en M. Triumph 160, Rosa van Lima 140150, Gulo- Snick 145, Paul Richter 115—125, v. d. Eerden 95120, Carara 125, Lustige Wltwe 75 —90, Freesia's: Gloria Solex 175. Snow Queen 150175, Golden Yellow 150160. Narcissen: Dutch Master 80. Golden Harvest 75—80. Carlton 75, Rembrandt 7075, Flower Record 5560, alles per bos. FEEST BEGONNEN MET ACTIE VOOR INDIA In Noordwykerbout-dorp heerst de zer dagen tot Aswoensdag 0.00 uur Prins Fredericus Viaductus, geboortig boven het Noordzeekanaal, maar car navalesk gevormd als ver onder de z.g. grote rivieren. Jazzclub Folk Beat 14 begroette 100ste lid Afgelopen zaterdag werd de eerste mijlpaal bereikt in hel bestaan van de Leidse Jazzclub Folk Beat 14. De 20-jarige Maureen Bodt maakte de honderd leden vol. Zij kreeg een lang speelplaat alsmede een gratis kaart voor het verdere seizoen aangeboden. Maureen Bodt kon met vele anderen genieten van The Stablemate 5. be staande uit Martin Verlinden, piano, Huub van der Reyden tenorsax, Wim Minnar trompet, Benny Engels bas en Frans Beker drums. Later in de avond speelde ook Enno Spaanderman mee op de tenorsax. De diverse soli van Wim Minnaar en Huub van der Rey den sloegen blijkens het applaus wel degelijk aan. Geïnspireerd door een volle zaal kwamen de musici tot fijne jazz. Daardoor was de overgang van gastoptreden naar jamsession mini maal en zagen we Rein dé Graaf de plaats van Martin Verlinden innemen. Later op de avond namen nog aan dt jamsession deel de pianist Wim van Hoorn, Wim Cramer op guitaar, terwijl ook Johnny Engels weer eens achter de drums te zien was. Verder waren er nog Rob de Tombe bas, Bernard Otten bongo en drums, welke laatste ook bespeeld werden door Ruud Boogaardts van het trio Kees Nix. Voor musici uit Leiden en om geving en voor de bezoekers was hel plooid. Toch achtte de heer Ideler de naam moeilijk vatbaar voor wijziging, aangezien de naam een reputatie heeft, die vertrouwen schenkt aan de spaar ders. Tenslotte wenste hij de heer J. J. J. v. d. Salrn, depóthouder, succes toe in het riante geldkantoor, dal werd gerealiseerd met medewerking van architect de heer Van Manen en aannemersbedrijf Gebr. Niersman. Loco-burgemeester H. Th. Janssen heeft hem zaterdagmiddag niet alleen symbolisch, maar metterdaad de sleu tels van de heeriykheid Kokkerhout ter hand gesteld, er In alle gerustheid op vertrouwend, dat die sleutels in goede handen zyn. De eerste daad van de Prins als rege rend vorst was dan ook de loco-burge meester aan te spreken als „mijnheer" Janssen. Hij liet het echter niet daarbij. De koe fiks bij de horens vattend schonk hij de Noordwijkerhoutse jeugd een heus instructie-bad een der grote ver langens van de gemeenschap zij het dan. dat 't nog slechts een miniatuurbad was. Als vervolg hierop bood hij Noordwijkerhout tevens namens de Raad van Elf en de boerenkapel „De koetillers" alvast de eerste steen voor het echte bad aan. Dat alles gebeurde tijdens de ontvangst van Prins en Raad van Elf zaterdagmid dag ten raadhuize. Burgemeester Van Ook deze week werden door verschil lende teams hun kansen op promotie ver groot. In de stryd om de bovenste plaat- speelt het eerste herenteam geen meer. Het loopt nog steeds naar z'n oude vorm te zoeken, hetgeen niet zo succesvol verloopt getuige dd 91 ne derlaag tegen koploper St.H./TSB. Al leen G. v. Velzen wist de eer te redden, terwijl H. v. Teyllngen en H. Starren- burg totaal van slag waren. Het tweede herenteam boekte weder- n een 100 zege en wel op DDC. Hier- ee zijn ze weer een stapje dichterbij het einddoel gekomen: het kampioenschap. Dat het derde dezelfde aspiraties koestert ondervond Batswingers, dat alleen het dubbelspel binnen wist te ha len. Ook het vierde team is van plan recht een eindtriomf af te gaan. TTCS kon hen niet van een royale 9—1 zege af houden. Het vijfde doet niet mee in deze wed loop, maar nestelt zich steeds vaster in d middenmoot. Deze keer werd het een 55 gelijkspel tegen Scylla 9. W. Hoo- geveen mocht zich 3 x laten feliciteren, terwijl C. v. Klink en J. v. d. Akker voor de laatste 2 puntjes zorgden. Het tweede damesteam behaalde een verrassende remise tegen het sterke Sa lamanders. R. Ammerlaan en L. Koek wisten ieder 2 x hun tegenstandsters de loef af te steken. Invalster C. van Tey llngen voegde hieraan het beslissende puntje toe. Het derde damesteam stevent recht op promotie en kampioenschap af. Hiervan werd Netbal met 82 het slachtoffer. Alleen R. v. d. Salm moest 2 x buigen, terwijl R. van Leeuwen en C. v. Teylin- gen al hun tegenstandsters op de knieën dwongen. Bij de junioren wisten de jongens van het eerste team een 91 nederlaag niet te ontlopen. L. v. d. Hoeven wist 1 x z'n tegenstander de baas te blijven en zo de eer nog mee naar huis te ne- Het tweede jongensteam triomfeerde met 91 over Baronie. Th. v. d. Helm en J. Lelieveld bleven ongeslagen, ter wijl W. v. Veen 1 x z'n tegenstander voor moest laten gaan. Het eerste meisjesteam kwam tot een puntenverdeling tegen VW. Vooral dank zy 3 zeges van A. Koek, waaraan M. v. d. Helm en T. v. Veen ieder 1 puntje toevoegden. Een zelfde resultaat behaalde het twee de team tegen Phoenix. Hierbij bleef T. de Jong ongeslagen. P. v. Teylingen scoorde 1 x, terwyi ook het dubbel in een zege werd omgezet. Programma: Dames: Docos 1PIT '54 1. Sportief 1—PIT '54 2. Heren: Salamanders 2PIT '54 1. Baronie 3—PIT '54 2. PIT '54 3—St.H TSB 3. PIT '54 4Den Burcht 5. PIT '54 5—NSSS 6. Jongens: Avanti 2PIT '54 2. Meisjes PIT '54 1—Baronie 1. St.H./ TSB 3—PIT '54 2. Wethouder M. Kraan niet terug in gemeenteraad van Zoeterwoude Onlangs berichtten wij dat nu reeds vaststaat, dat om verschillende redenen ten minste 5 zittenden in de nieuwe zit tingsperiode van 4 jaar niet meer in de gemeenteraad van Zoeterwoude zullen terugkeren. Dit aantal is inmiddels tot 6 geste gen. Wethouder M. Kraan, die de prot.- christ. groepering in de raad vertegen woordigt, zal zich niet meer kandidaat laten stellen. PAUZE Morgen: Vastenavond WEES GEEN BEROERLING Krampachtige pogingen het carnaval ook „boven de Moerdijk" populair te maken zyn bijna steeds op een flop uitgelopen. Het slaat hier niet aan, behalve in Oldenzaal! Ook de inheem se huiselijke vastenavondviering is aan het afzakken. Daar helpt geen moedertje lief aan. Avond aan avond wordt in de huiskamers zoveel pret en vermaak aangeboden, dat de be hoefte aan nog méér verdwijnt. Boven dien is de aardigheid eraf zich op „vet te dinsdag" het buikje vol te schran zen. omdat de vasten zelf vel over been is geworden. Onze ouders en voorouders zouden ons voor slappe lingen uitmaken. Dit verwijt kunnen we ontzeilen door flink te schokken. Tegelijk met de lol en de leut komt ook het leed uit de wereld rechtstreeks de huiskamer binnen. Alleen een be roerling kan dat onberoerd laten. LEIDSE BIOSCOPEN Camera: Kat op heet zinken dak (volw.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Lido: Huwelijk in Italiaanse stijl (18 J.) Dageiyks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: De man van Istanboel (14 J.) Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: De wereld wil bedrogen worden (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trianon: De eend en de Cadillac (alle leeft.) Geprolongeerd. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: James Bond 007 contra dr. NO (volw.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur PUNT KORRELTJE Laat uw wil niet bulderen, als uv macht slechts fluisteren kan. (Thomas Fuller) JONGE KUNSTENAARS BRACHTEN KAMERMUZIEK IN LAKENHAL Historische boerderij in De Zilk afgebrand Gisteravond omstreeks half 11 huil den de sirenes door de anders zo rus tige buurtschap De Zilk, een deel van de gemeente Noordwijkerhout, doch gelegen onder de rook van Hillegom. Een der nog weinige oude boerderijen in die buurtschap bleek in lichter laaie te staan, nl. de boerderij van de gebr. Heemskerk op de hoek van de Zilkerduinweg en de Hoogduinweg. Het pand werd door twee gezinnen be woond. Direct werd groot alarm gegeven en de brandweer van Noordwijkerhout was spoedig ter plaatse. Tevens werd assistentie ingeroepen van de brand weer van Hillegom. De brand werd ontdekt toen een der bewoonsters zich te bed wou begeven. Zij hoorde knetteren op de bovenver dieping. Praktisch de gehele inboedel, met uitzondering van enkele stukken huisraad, werd mede een prooi van het vuur. Het zomerhuis en een be lendende schuur konden behouden blijven. Toen het vuur op zijn hevigst woedde ontplofte een butagasfles. De boerderij, die meer dan honderd jaar oud is, werd volledig in de as gelegd. Omstreeks half drie konden de beide brandweren inrukken. De oorzaak is nog niet bekend, ook met het bedrag van de zeer aanzien lijke schade. Zoeterwoude GUL MET ETEN voor INDIA Zoeterwoude heeft zaterdagmorgen getoond volledig begrip te hebben voor de grote nood in India. Vrijdagavond reeds werden de inwo ners via een geluidswagen, gratis ter beschikking gesteld dobr radio- en tv- handel Verstegen, opgeroepen om de huis-aan-huls collecte royaal te steunen. Het initiatief van deze collecte kwam van de leden van de visvereniging Vrou- wenweg. Zij waren bevreesd dat niet ledereen naar een kerkgebouw of het ge meentehuis zou gaan om de gift af te dragen. Ouderdom b.v. of de uitgestrekt heid van de gemeente zou hiervoor een bezwaar kunnen zijn. Om 9 uur reeds trokken de leden van de visvereniging er op uit. Hiertoe in staat gesteld door taxibedrijf Th. Lubbe werden ook de verste uithoeken bezocht. De luidende klokken maakten om 11 uur kenbaar dat op de daartoe aangewezen plaatsen de gelegenheid was opengesteld om gelden te deponeren. In het raadhuis waren de heren A. Beerends en L. v. d. Ham o.l.v. burge meester Detmer8 begonnen met het tel len van de binnenkomende gelden. Het totaal bedrag dat aan contant geld binnenkwam was 14.013,36. Tal rijke informaties op het gemeentehuis naar het gironummer wyzen erop dat ook via deze weg nog een aanzienlijk bedrag zal binnenkomen. Aan contant geld droeg Zoeterwoude dus zaterdag 2.08 per Inwoner. Dit kwam op de vol gende manier bijeen: Kath. kerk H. R. ƒ5352,15; Wit Gele Kruisgebouw H. R, 304,79; huls-aan-huls-collecte WV r' 5121,22; Ned. Herv. kerk Dorpsstraat 1600— w.o. een gift van 1000.—; Kruisherenkerk Vrouwenweg 230. Aloysluskapel Scher," het raadhuis 815.- EEN GROEP JONGE kunstenaars, van wie enkele reeds bekendheid hebben gekregen ln Leiden, gaf zaterdagavond in de Hartevelt-zaal van de Lakenhal een zeer afwisselend concert van oude en nieuwe muziek. Pieter Dleleman en Rien de Reede, twee zeer begaafde fluitisten, met Theo Bles aan de piano, begonnen de avond met een Allegro uit het onvoltooide trio van W. Fr. Bach in a mineur. Behalve dat de piano (als instrument) niet vol deed wij hadden liever het voorge schreven cembalo gehoord waren ook de fluitisten nog niet geheel op el kaar ingesteld. Wij misten homogeniteit, het werd geen eenheid. Daarbij werkte de zaal akoestisch ook niet mede. De piano klonk hard en zwaar en de fluiten waren te scherp. Misschien dat enige gordijnen of tapijten verbetering zouden i brengen. Dezelfde bezwaren golden ook voor de j triosonate in g majeur voor twee fluiten en continuo. Ook hier hadden we voor de continuopartlj liever een concert cla- vecimbel gehoord. Deze triosonate is geen gemakkelijke opgave. De polyfonie vraagt een doorzichtige heldere speel wijze. Ook hier speelde de akoestiek de spelers parten. De 12 nocturnes voor 2 fluiten en twee hoorns van Jos Haydn waren over het algemeen pretentieloze stukjes, enkele zelfs op het volkslied-achtige af. Het samenspel tussen fluiten en hoorns was hier voortreffelijk. De hoorns wer den geblazen door Peter Hoekmeijer en Jaap Prinsen. NA DE PAUZE hebben wij kamermu ziek mogen beluisteren, die qua uit voering op zeer hoog peil stond. Meder werking werd hierbij verleend door Ma- rianna Dielem&n, alt, die vier liederen van Fauré zong. Haar altstem heeft een zeer grote omvang, een sterk geluid en wordt gedrugen door een goede tech niek. Daarbij heeft zij de tekst van de liederen tot haar eigendom gemaakt. Sjef Douwens bespeelde de klarinet. Wat een grote begaafdheid en wat een gaaf geluid, welk een Inzicht in de te spelen werken heeft deze klarinettist ten toon gespreid, vooral in de „drie stuk ken" voor klarinetsolo van I. Strawlnsky. Reeds uit de Rapsodie voor klarinet, twee fluiten en piano bleek de edele klank. Dit aan het impressionisme ver wante werk werd prachtig door het kwartet vertokt. De partituur was voor al de vier spelers netjes verdeeld en alle vier gaven blijk hun Jnatrumenten zowel technisch als muzikaal uitstekend te be heersen. De fluitisten lieten dit tenslotte nog horen ln de „sonata per Due Flauti" van de Nederlandse componist R. Escher. Een zeer goed voor het instrument geschreven werk, echter met veel voet angels en klemmen wat de technische kant betreft. In het spel was daar niets van te merken wat pleit voor de hoge kwaliteit van dit fluitspelen. Een afzonderlijk woord van lof voor de pianist Theo Bes, die o.a. Marianne Dieleman uitstekend terzijde stond en zowe de oude ais de contemporaine mu ziek beheerst. Jongen bij Hazerswoude door trein gegrepen Zaterdagmiddag omstreeks half vier is door onbekende oorzaak de zeventien jarige Alpheuse longen p. a. e. Boer, door de trein LeidenAlphen naby de overweg bij de Genieneweg gegrepen en onmiddi-llyk gedood. F.erder was de jongen reeds -esignaleerd langs ge noemde »poorlyu. Toen het ongeluk ge. beurde was het Ier plaatse erg mistig. De trein Leiden Alphen had een uur vertraging door het ongeval, precies bij de Westvaart achter de boerderij van J. van Haastert. Tussen Leiden en Al phen werden de passagiers met bussen vervoerd. Overigens ondervond het wegverkeer op de Gemeneweg ook vertraging door dat de overweg voor doorgaand verkeer geruime tijd gesloten bleef. Hierdoor kon het gebeuren, dat filevorming ont stond en op een gegeven moment twee personenwagens op elkaar vlogen. Ge volg hiervan was weer, dat er nog meer ontwrichting ontstond in beide rij richtingen en nog vier personenwagens in botsing kwamen. Uiteindelijk moes ten vier personenwagens worden weg gesleept. Persoonlijke ongevallen deden zich, behoudens een lichte verwonding, niet voor. J. P. Pluimgraaff te Katwijk aan Zee plotseling overleden Zondagavond is na een hartaanval plotseling overleden de heer J. P. Pluimgraaff. wonende aan de Boule vard te Katwijk aan Zee, oud-directeur van het inmiddels opgeheven Arbeids bureau Katwijk. De overledene nam in het Katwijkse sociale leven een voorname plaats in. Hy was voorzitter van Quick Boys, voorzitter van de Rotaryclub, bestuurslid van de Zie kenfondsraad en bestuurslid van het Ziekenfonds Haarlemmermeer en Om streken. Na de opheffing van het Ar beidsbureau te Katwijk was hij werk zaam op 't Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3