ook VOOR JOU In de Krantentuin De Lorelei ONS KNUTSELHOEKJE LOPEND VUURTJE THE DEMONS VERKOCHTEN ZELF HUN PASGEPERSTE PLAAT De Keystones willen zuivere beatgroep zijn DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 FEBRUARI 1966 (Vervolg) De volgende dag zond de landgraaf een boot met 4 krachtige roeiers en verder bemand met een half dozijn krijgers onder aanvoering van een bloedverwant van de graaf naar de Loreley. Deze had opdracht de ver lokkende jonkvrouw te vangen en haar dan van de spits van de rots naar beneden in de Rijn te werpen om een zelfde dood te ondergaan, die ze zo veel andere slachtoffers bezorgd had. Zou men haar in een kerker opslui ten. dan zou ze mogelijk door haar toverkunst haar lot nog kunnen ont vluchten! In de morgenschemering bereikten ze de rots. Een deel der bemanning werd rond de rots op wacht gezet, ter wijl de aanvoerder met drie der dap persten naar boven klauterde. Een wolk, die overeen kwam met 't avond rood, omhulde de top van de berg. Te midden daarvan verscheen de jonk vrouw en nam plaats op haar gewone plek op de rotswand. Terwijl ze weer omstraald werd door een wonderlijk licht, begon ze haar golvende lokken met een gouden kam te ordenen. Dan maakte ze haar paarlensnoer van haar hals los en wond het om haar voor hoofd en d'r haartooi. Opeens ontwaart zij de klimmende mannen. Een wolk van ergérnis en kwaadheid om hun vermetelheid ver duistert haar zo schone gelaat. „Wat zoeken jullie, zwakke aardse wezens op deze hoogte?" voegt zij hun toe op verachtelijke toon. „Jou, tovenares!" riep de aanvoerder grimmig terug, „jou, onzalige vrouw om je naar beneden te zien storten in de diepte van de Rijn". Een schaterend gelach schalde langs de berghelling. „Die kans krijgen jullie niet, want vader Rijn zal zelf komen om mij naar zich toe te halen", riep zy terug. Dan rees ze overeind, rukte haar kostbaar halssnoer van haar hoofd en slingerde het triomfantelijk in de laagte. Vervolgens boog ze haar lenige lichaam voorover als wilde ze gaan zweven en voor 't laatst ont vlood aan haar schone lippen een lied tot vader Rijn: „Vader, vlug, vlug. Zend uw witte paarden naar uw dat wil gaan rijden met de golven en de wind!" En zie, plotseling verhief zich een hevige storm. De Rijn begon te brui sen en te gisten en een dikke laag sciuiim bedekte in.egn oogwenk zijn oevers. Twee golven met zware schuimkoppen klommen als schim mels naar de top voor de rots omhoog, namen haar op en droegen haar naar vader Rijn. Niemand heeft haar ooit verder gezien. Bevangen door een panische (heel erge) angst keerden de krijgers van de landgraaf terug om hem de merk waardige gebeurtenis te verhalen. Een golf voerde het lichaam jonge Ronald naar de oever. In plaats van het meeslepende gezang van de Loreley-fee klonken vele dagen lang de klaagzangen van het volk om de dood van de geliefde jongeling. 1 Maar hoewel niemand de betove rende jonkvrouw nog ooit gezien heeft verhaalt de sage, dat op schone maan- j en sterrennachten soms nog rond de Loreley vrouwengezang weerklink. doch nu week en innig met 'n klagen de ondertoon. Zou dus nog iets van de tover der schone Loreley zijn blijven voortleven? We zijn er ook op een maanlichte nacht voorbij ge'varen en hebben de sombere rotsberg duidelijk gezien, maar hoe we ook luisterden, geen vrouwegezang is tot ons doorgedron gen. Misschien hebben we niet de sterke verbeelding, de scheppende fantasie van de Rijndalbewoners! Maar één ding is zeker, dat je toch wel een lichte huiver overvalt wan neer je de sage kent en bij haar oor sprong passeert. EINDE Hans loodgieter Kees reiziger Bas vliegenier Ton stucadoor Adrie kapitein Deze keer heeft Annemieke Vermeij, Temminckstraat 42, Leiden, het boek gewonnen. Nog kwamen er goede oplossingen binnen van: Peter v. d. Star, Leider dorp, Els van Dijk. Leiden, Thea v. d. Salm, Zoeterwoude, Henneke Wes- sen. Leiden, Maria v. d. Wereld, Hoog- made, Eddy Coeqheyt, Noordwijk, Betsie Vala, Nw. hout, Corrie Straver, Zoeterwoude, Anneke Roessen, Zoe terwoude, Jos Koek. Zoeterwoude, Mia Schaper, Alphen, Ria v. d. Star, Hoog- made, Joke Versteegen, Zoeterwoude, Paul v. d. Geest, Oud-Ade, Joost en Susan Vermeij, Leiden, Trudie v. d. Meer, R.A.'veen, Liesbeth v. d. Geest. Hazerswoude, Corrie Zwetsloot, Post Abbenes (met een pluim voor de keu rige inzending), Mary van Kesteren, Voorhout. De hele derde klas St. An- toniusschool (goed zo!) NIEUWE RAADSELS 1. Welke duw doet niemand pijn? 2. Amsterdam, die grote stad. met hoeveel letters schrijft men dat? 3. Hoeveel is drie en een half dozijn? 4. Welke kaars brandt langer: een grote of een kleine? 5. Zes mannen spelen de hele avond met elkaar. Niemand heeft iets ge wonnen of verloren? Hoe kan dat? Oplossingen insturen aan: Tante Jo en oom Toon, Krantentuin, Leidse Courant, Papengracht, Leiden. CORRESPONDENTIE Lex Gieling, Leiden. Vandaag krijgt jouw aardig versje een beurt. Hoe is het nu met je moeder? Ik hoop maar dat ze goed vooruit gaat. Doe ze maar de hartelijke groeten van ons en wens haar spoedige beterschap. DE TWEE STOUTE HAASJES Er waren eens twee vrolijke haasjes, Die hadden ogen als kleine glaasjes. Maar die haasjes, Waren stoute baasjes. Samen gingen ze op pad. Naar de hele grote stad. Moeder haas, wist daar niets van. En die ging r.aar ome Han. Maar die wist er wel wat van. En moeder haas wist er niets van. Toen ze daar kwam vandaan. Zijn de bengels naar de stad gegaan. Moeder ging ze achterna en Jiam ze mee naar huis. Ze kregen een pak voor d'r broek. En zaten daarna stilletjes in 'n hoek. En toen gauw naar bed. Ze hadden helemaal geen pret. Robbie Jansen, Leiden. WINTERPRET Het was op een koude winterdag. Hans kwam uit zijn bed en keek uit het raam. Ha! Sneeuw!! Hij kleedde zich vlug aan en holde naar beneden naar het schuurtje, om zijn schaatsen te halen. Toen ging hij naar zijn vriendje Jan, die ook zijn schaatsen meenam en daarna gingen ze samen naar het ijs. Daar waren al verschillende kinderen aan het rij den. Ze bonden hun schaatsen stevig onder en gingen staan. „Zullen we een wedstrijd houden?" riep Hans. ..Goed, maar wie zal de scheidsrech- Daar zagen ze Piet. „Zeg Piet. Hans en ik gaan wed strijden rijden. Wil jij onze scheids rechter zijn?" Jan en Hans gingen al staan. Een heleboel jongens keken toe. „Klaar voor de start? Af!" en daar gingen ze: Hup-hup-hup-hup, met re gelmatige slagen. „Hans! Hans! Hans!" „Jan! Jan! Jan!" riepen de kinde- Hans en Jan moesten een paar keer heen en terug. Nu gaan ze voor de laatste keer. Hans is een eindje voor en Jan probeert in te halen. Het lukt niet. Hans is winnaar en Jan heeft verloren. Ze hebben een fijne middag gehad. OP KOSTSCHOOL Saskia van Brugge zou naar kost school gaan, omdat ze geen bijzonder goede leerling was en bijna geen vriendinnetje kon krijgen. Geen enkel meisje uit haar klas wilde ooit met haar spelen en zelf had ze geen zus jes of broertjes. Toch was Saskia niet zo'n vervelend kind, zoals haar klas genootjes dachten, want ze had een goed en eerlijk karakter. Zodoende vonden haar ouders het beter om haar op een kostschool te doen. In het weekeinde mocht ze naar huis. Op de kostschool had Saskia het beter naar haar zin dan in haar vroe gere klas. Na een paar dagen kreeg ze zelfs een vriendin. Ada heette ze. Ada was even oud als Saskia, dus ook 9 jaar. Ze hadden samen veel ple zier en konden goed met elkaar op schieten. Op de vroege morgen, om 7 uur, be gon het al. Ze sliepen op dezelfde ka mer. met nog een ander meisje, maar die deed nooit mee. De twee vrien dinnen begonnen met kussens te gooi en naar Paulien, een dikkerd, maar die werd dan rood van kwaadheid. Ada en Saskia proestten het dan uit en Paulien werd nog woedender. Door al dat lawaai kwam er een zus ter binnen. Saskia en Ada doken on der de dekens en Paulien begon te klikken: „Ze hebben met kussens ge gooid en ze hebben me geplaagd". De zuster lachte en zei niets, want ze wist dat Paulien graag klikte. Ze verdween weer, maar nét zagen de twee guiten, dat zuster Ruöolfa een knipoogje naar hen deed. Ada en Sas kia deden hetzelfde naar elkaar en staken hun tong uit naar Paulien. Deze zag niets, draaide zich om en sliep weer in. De twee vriendinnen deden wel iets anders. „Wij gaan niet slapen hè?" zei Ada. „Natuurlijk niet" antwoordde Sas kia en wees naar de boekenplank. Alle twee stormden ze er op af en grepen een boek. Ada draaide het licht aan en knipoogde naar de lui lak. Ze moesten samen lachen om dat onnozele gezicht van hun kamerge nootje. Wordt vervolgd Roland Abspoel, Leiden KLAAS VAAK Klaas Vaak zat op een wolk. Met een grote dolk. Hij wou naar de stad, Maar het was te glad. Toen zou hij maar gaan rijden. Doch door de gladheid moest hij glflden. Maar o. wat duurde dat lang. Wat was hy verbeten! Zijn schoenen waren haast versleten. Hy wist, dat hfl door moest gaan. Dan maar vla ds wolken, Naar de maan. Toen is hij in een raket gestapt. Die hem rechtstreeks bracht Midden in de stad. Zo kwam Klaas Vaak toch nog op tfld, Ondanks de gladheid. Wilma Bey, Lelden MUN LEVENTJE Ik ben Wilma Bey en ben geboren 16 juli 1957. 's morgens om kwart voor acht. "8 Middags ben ik gedoopt in de Lodenwijkkerk. Mijn peettante heeft mij onder de doop gehouden. Toen ze weer met me thuis kwamen, mocht ik een poosje bij m(jn mama liggen. Later hebben ze me in hel wiegje gelegd. Zo ben ik gaan groeien tot ik met zeven maanden „papa" zei en met negen maanden „mama". Ik ben steeds meer gaan babbelen. Toen ik eenmaal ging lopen wilde ik niet meer in het wagentje zitten. Ik wilde alleen maar stappen. Met m'n vierde jaar ging ik naar de kleuterschool. Daar kwam ik eerst bij juffrouw Nachtegaal en daar had ik het reuze naar mijn zin. Vervolgens ging ik naar juffrouw Verbrugge. Toen kwam de stap naar de grote school. In de eerste klas zat ik bij juf frouw Van Velzen. In de eerste klas deed ik myn eerste H. Communie. Dat was een prachclg feest, 's Morgens on der de H. Mis zaten we allemaal ron dom het altaar. Vervolgens ging ik naar de tweede klas, kwam bij juffrouw Rik. menspoel en die trouwde toen. Nu zit ik in de derde klas bij juffrouw De Leeuw. Dat vind ik een heel lieve juf frouw, maar ook soms wel eens een beetje streng. Dat is ook wel eens no dig. We hebben in onze klas vogeltjes en veel planten. Dat is een leuk gezicht. TANTE JO EN OOM TOON. IJSHOCKY Als je voldoende thuisbent op je schaatsen en alle sprongen, draaien enz. goed kent, dan kun je ter afwisseling ook eens een spelletje óp dé ijsbaan gaan spelen, b.v. ijshockV. Natuurlijk gaat dat niet terstond in de stijl (vorm) zoals 't hoort. Weineen. in plaats van een stick neem je een oude wandelstok en in plaats van de puck een plat conser- venblikje gevuld met cement of een blokje hard hout. Eerst vooral oefenen in het schieten op een doel, alleen df met anderen, en als er liefhebbers ge noeg zijn, maak je twee partijen en twee doelen. Maar als het wat lijken moet op echt hocky, dan eerst wat van het spelreglement leren, anders wordt het helemaal kwajongenswerk. Zolang dat nog niet gaat is het „schieten" al leen ook al interessant en gaat het spel op één doel erom, wie de meeste treffers heeft. EEN SPAARYARKENT.JES OPGAVE Bij de 20 spaarvarkentjes, die op het eerste oog niet verschillen, heeft men in het ene een rijksdaalder laten glijden. keuze vermeld wordt, Nu is de moeilijke vraag: „In welk var- zwijntje gekozen is. Goed kijken en denken, want wie het raadt is vast geen dommerd. H\j of zij kan zelfs een prijsje winnen, mits bij de aarom dat j FIG. D i Of mops. in zijn slaapje gestoord, de vergissing wel prettig vond, ls zeer Carnaval, ook boven de Moerdijk. We sommen even op: vanavond in Zoeterwoude dansen met „Daniella and the Explosions", vanavond en morgen carnavalsfeest van Boskoop» R.K. Instuif, vanavond ook feest van de jongerencarnavalsver. „De Kluitentrekkers" in hotel Van der Geest te Noord wükerhout. Zondagavond is het eveneens carnaval in het KSA-gebouw te Sassenhpiin. Daar organiseert de r.k. instuif „De Plomp" een groot carnavalsfeest vanaf 7.15 uur. Een waarlijk „Dolle Dinsdag" belooft het te worden voor de NKJB afd. Hoogniadt-, die in rest. v. d. Ploeg, eveneens een carnavalsfeest organi seert op 22 februari a.s., met alle festiviteiten die daarbij horen, zoals de verkiezing van Miss Carnaval 1966. Het theaterbureau „Laretto" uit Lelden organiseert 26 febr. a.s. een talentenkeus in de Kleine Burcht in samenwerking met de grammofoon platenmaatschappij Negram Delta N.V., het muziekblad Teen Beat en Radio Veronica. Er zijn vier afdelingen nl. populair, klassiek, jazz en cabaret. Jongerenmissen zijn tegenwoordig ook in ons lezersgebied geweldig po pulair. Nadat Oegstgeest het spits afbeet, volgt binnenkort onder andere HazerBwnude-Groenendyk „We gaan de Mis van Coos van Overbeek in studeren met lagere schooljeugd, verkenners en welpen en leden van de melsjesclubs. Ook de Instrumentalisten komen uit de parochie St. Bernar- dus". aldus Theo Wesselingh. Van Tony Light („Heb je alles vergeten" en „Kijk. k(Jk. kijk") is weer een nieuwe plaat ln de handel. De Leidenaar zingt daarop „Wees niet bang, little woman" en „Laat me gaan". The Demons hebben hun eerste plaat uitgebracht!!! Een reden dus om hen, voor zover nog niet bekend, ook aan jou voor te stellen. „Alle goede muziek uit het westen", zoals ze zeggen, spelen deze op een na nog studerende jongelui. Aan de andere kant van deze lichte muze-medaille zien we The Keystones, ook al jongens uit het Leidse. die het overigens nog niet tot een plaat gebracht hebben, maar zich vooral willen speciali seren in zuivere beat. Vorige week zaterdag hadden ze de handen vol werk, The Demons. Bij Radio Westrik aan de Oegstgeestse Geversstraat stonden ze achter de toonbank in de afdeling „lichte mu ziek", om het eerste plaatje, dat die afgelopen week net van de persen kwam, aan de jongen of meisje te brengen. „Ja, het loopt goed met de verkoop", zo zeiden de drie Leidse en twee Oegstgeestse jongens aLs in koor, daarbij doelend op de populari teit die zij met hun „Big bamboo" en Anymore" in sterke mate zagen toenemen. Zuidamerikaans: „in" Realdo Jessurun (19) is de leider van de groep, die er op uit is „alle goede muziek" uit het Westen, die er maar voorhanden is, te ver tolken. „Het Zuidamerikaans ligt ons ook heel goed. u weet wel, muziek, waarin het ritme een grote rol speelt," Technisch en muzikaal voorbeeld van de demonen zijn The Shadows. John ny Mathis en Jim Reeves „liggen" bij hen overigens ook heel goed. Leider Realdo. die in het dagelijks leven een analistenopleiding volgt, bespeelt zelf de sologitaar en fun geert net als de andere instrumen talisten als „zanger-op-de-achter- Studenten, scholieren, kantoorbediende Realdo's broer Rudy (17), scholier, bespeelt bij The Demons de rhythm- gitaar; Sjoerd Postma (17), even eens nog scholier, neemt het bas- gitaarspel voor zijn rekening: en de negentienjarige student in de poli tieke wetenschappen, Gerard Sprong, bewerkt de drums. Hans van de Vel de, zeventien jaar en kantoorbedien de. tenslotte, is de zanger van de group. Overigens is dit slechts in zijn dagelijks leven zijn naam: de fans van The Demons kennen deze goed lachse Leidse jongeman immers be ter als Damsey Fallonce. („Ja. ik ben familie van de „Do-re-mi"-familie Kortekaas, waarover onlangs stond geschreven in „Ook Voor Jou"). Populair in 't noorden The Demons, die al weer drie-en- een-half jaar van zich doen spreken, beginnen de laatste tijd steeds meer fans in eigen omgeving te krijgen In Noord-Holland en Groningen heb ben ze overigens ook een naam. die klinkt als een klok, te meer, daar ze er al vrij frequent hebben opge treden door bemiddeling van het theaterbureau Nederland te Wor- merveer. Leiden zélf, waar zowel tieners als studenten belangstelling voor hen koesteren. Oegstgeest (Pa tronaat), Scheveningen (Les Gale ries), enfin, de profeten worden nu ook meer en meer in eigen land ge- eerd, om het een tikkeltje oneer biedig te zeggen. Eigen composities „Big bamboo" en Anymore", de num mers die op een plaat van Negram Delta staan vastgegroefd, hebben The Demons zélf gecomponeerd. „Tekst en muziek hebben we samen ge maakt", aldus Realdo Jessurun, daar bij vertellend, dat hun proeve bekwaamheid op hun eersteling bij insiders echt in de smaak is geval len. „Men vond het nogal apart, mei dat Jamaica Engels." In elk geval waarschijnlijk duurt het niet eem zo lang, dat The Demons voor visie hun muzikale kunnen aai lande kunnen demostreren. Bespre kingen hieromtrent zijn al gevoerd „Waarschijnlijk april", aldus Th Demons, die. wanneer men bijgaande foto even bekijkt, helemaal niet iet demonisch in zich hebben. LEIDSE TOPTIEN 1. Michelle The Beatles. 2. That day The Golden Ear- 3. Een glaasje madeira, m'n dear. Ted de Braak. 4. To whom 't concerns. Chris Andrews. 5. Midnight to six men. Pretty Things. 6. As tears goes by. The Rol ling Stones. 7. TUI the end of the day. The Kinks. 8. These boots are made for walking. Nancy Sinatra. 9. Baldheaded women. The Jay 10. Carnival is over. The Seekers. Superlangharige Jan Nederlof (18) uit Leiden komt er meteen maar mee voor de dag: The Keystones, waarvan hijzelf de leider is en die in de muziek een dagelijkse werktaak vindt, willen een echte beatgroep zijn. „Het vocale speelt bij ons een heel belangrijke rol en het in strumentale moet zó gebracht worden, dat je de werkelijke beat krijgt". Drie Leidenaars en een Scheveninger The Keystones (Sleutelstenen) bestaan, behalve uit deze zoon van muziekleraar J. Nederlof van de Korevaar- straat, uit (ook) Leidenaars Leo Zandvliet (18) en Hans Tegelaar (21) en Scheveninger Henk den Heijer (18) („Die hebben we sinds kort. van een advertentie"). Jan Nederlof zelf (Korevaarstraat 5. tel. 24358) is leider van The Keystones, zingt, bespeelt de sologitaar en doet ook nog mondharmonica en tamboerijn. Een professional als hij, in de lichte muziek dan, deinst er ook niet voor terug een klein beetje slag- en basgitaar te spelen en de drums te hanteren. Leo Zandvliet, etser, is de slaggitarist van de groep, maar weet ook van wanten in zingen en tam boerijn. Dat laatste kan ook Hans Tegelaar, een huis schilder in het dagelijks leven, die bij de groep de drums voor zijn rekening neemt. Classificeerder Henk den Heijer doet sinds kort als basgitarist van zich spreken in het ensemble, nu Eddie Hillenaar s konings wapenrok heeft aangetrokken. Muziekschool De 1 jaar bestaansrecht hebbende Keystones hebben elkaar, behalve dan Henk den Heijer, gevonden op de muziek school Zwaag, geleid door Jans vader, de heer J. J. Neder lof. Deze immers geeft ook lessen aan jongelui, die de beat het einde vinden en daar. het- ren bespelen wanneer The Keysto- zij als eenling, hetzij als .complete voór de leut gaan zorgen in het groep, een cursus doorlopen. „Nou. Brabantse Reusel. En wellicht horen ja. we hebben de installatie in het de Brabanders tussen een polonai- afgelopen jaar knap verbeterd", al- setje en drankjè-door ook nog een dus Jan, „en een en ander vertegen- van de vijf composities, die Jan Ne- woordigt zo n waarde van zeventien- derlof op zijn naam heeft staan, duizend gulden. Zoals gezegd: we Slechts twee wil Jan er noemen' willen de zuivere beat, rhythm and ,Like before" en ..She told me blues, brengen. Zoals de Rolling Sto- ijes" nes dat doen. The Pretty Things t' (afgelopen weekeinde in Den Haag. lYnilSing red vind ik ook geweldig. Het vo- The Keystones, de afgelopen zomer cale doet het hem: de instrumenten vaak te beluisteren bij het studen- begeleiden, zou je kunnen zeggen, tenlustrum in Oud-Hortuszicht, zoe- De beat komt door de begeleiding", ken het in een soort kruising tus sen Rolling Stones en groepen als Rickenbacker ^he Beatles en Searchers. „Het me lodieuze trekt ons. Kunst is dan ook Jan Neerlof zelf heeft sinds kort een nog, er iets van je zelf in te bren- nieuwe gitaar, een Rickenbacker, gen", verduidelijkt de jonge Neder- een instrument dat Beatle John Len- lof. Pop-art willen deze Stones ook nen ook bespeelt. Kosten: tweedui- meer gaan plegen, want. zo zegt zend gulden Dat instrument met pop-art das uitgedoste Jan: „Dat kunnen camavalvierende tieners en moeten we wel, want dat ls de mu- anderen overigens dit weekeinde ho- ziek van de toekomst". Nu, ja, dat merken minnaars van beat en pop art uit Leiden en omgeving dan wel. wanneer ze er in diverse lokaliteiten optreden Tegen het professionele Zoals gezegd: Jan Nederlof is de enige beroeps van The Keystones (..Golden Ear-ring vind ik het ein de"). Vroeger had hy vrij veel be langstelling voor de Spaanse fla menco. maar hij richt nu zijn aan dacht louter en alleen op beat. Ove rigens zien Leo, Hans en Henk ook wel brood in de lichte muze alleen en ze zullen dan ook iedere kans. die zich daartoe voordoet, met beide handen aanpakken. Het professio nele zit er al een beetje in, want vier repetities in de week is vrü normaal. „Dat doen we hier in huis zegt leider Jan. En de buren schij nen er heel weinig last van te heb ben, want klachten hebben The Key- stones vrijwel niet gehad tot nu toe.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10