DAG VERLIEP VLEKKELOOS Beatrix en Claus in Den Haag ontvangen I< Pieter prikte parachute aan stok „Vriesland' kon Claus niet verleiden een jas aan te trekken EREGASTEN IN LOGE CASSETTE KLANKBEELD EN FOTO'S HUWELIJK Trouwzaal trekpleister Zanghulde voor paleis op Voorhout Paul van Vliet „stal de show' II C V t; Ruim 6700 militairen stram langs route ASPIRIN® DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 18 EBRUARi 1966 F vi Den Haag, overdag getooid met talloze vlaggen, die voluit hun kleuren konden weerkaatsen in het licht van een winterse zon en 's avonds ruimschoots en stijlvol oplichtend onder tientallen schijnwerpers heeft de vorstelijke verloofden, prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op hun ondertrouwdag een ontvangst bereid, die voor wat het programma betreft, vlekkeloos is verlopen en voor wat de belang stelling aangaat, kennelijk de funeste invloed onderging van de koude, gure wind, die vele Hagenaars ertoe bracht het gebeuren via hun t.v.-toestel te volgen. Een gebeuren, dat was samengesteld uit spec taculaire onderdelen als de rijtoer door de J>innenstad 's middags, de tocht over het Lange Voorhout 's avonds naar de Koninklijke Schouw burg, waar een voorstelling van Shakespeares Midzomernachtsdroom werd gegeven en het vuurwerk in de Hofvijver, klap op de vuurpijl van een, Opbrengst voor Poliofonds (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ongeveer Men dagen na het huwelijk van prinses Beatrix zal in de Nederlandse boek- en gram mofoonplatenwinkels voor 25 gulden een blauw-Unnen cassette te koop zijn met een klankbeeld op twee 80 cm-lang- speelplaten en een foto-album van het huwelijk van de prinses met Claus von Amsberg. De opbrengst komt ten goede aan het dit jaar tien jaar bestaande prinses Beatrtxfonds, vroeger bekend onder de naam poliofonds. Deze uitgave, genaamd „Het prinse lijk huwelijk", zal in samenwerking worden. Het voor bet klankbeeld 'beno digde materiaal is afkomstig van de Nederlandse Radio Unie, die haar kilo meter lange reportagebanden beschik baar zal stellen. Op de langspeelplaten zullen onder meer gedeelten van de plechtigheden op 10 maart in het Am sterdamse stadhuis en de Westerkerk te beluisteren zijn, evenals fragmenten van de gisteren gehouden ondertrouw in Baarn en de feestviering in de Haag se Ridderzaal. Het foto-album zal ook de BAARN (ANP) Een groot aantal mensen heeft gistermiddag gebruik ge maakt van de gelegenheid om de Baarn- se trouwzaal, waarin enkele uren tevo ren prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hadden aangetekend, te bezichtigen. De kostbare bloemen en planten uit de hortus van de Utrechtse universiteit in Baarn, die tezamen een waarde van vele duizenden guldens ver tegenwoordigden, waren nog aanwezig. Veel meer belangstelling had het talrij ke publiek echter voor de foto's van de plechtigheid en de ontvangst op het ge meentehuls en de originele zwaar be waakte akte van ondertrouw. Kort voor de aantekening was op het gemeentehuis nog paniek uitgebroken, toen bleek dat de proclamatie van ge boorte van prinses Beatrix met lijst en al uit de hal van het gemeentehuis was verdwenen. Onmiddellijk werden een paar rechercheurs ingeschakeld, maar zij behoefden niet meer in actie te ko men toen weldra bleek dat men in een nevenvertrek de proclamatie aan het fo tograferen was. teksten bevatten van in het klankbeeld voorkomende redevoeringen, liturgieën, gezongen liederen etc. Historisch document De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, tevens voorzitter van het Prinses Beatrix Fonds, noemde de cassette „het eerste historische document dat in deze in Nederland gemaakt gaat worden". Voorlopig krijgt de cassette een oplage 10.000 exemplaren. Geschat wordt dat dit het fonds ongeveer 50.000 gulden zal opleveren. Direct na de gebeurtenis- op de tiende maart wordt onder de artistieke leiding van Philipsmedewerker Leo Boudewijns aan de samenstelling het klankbeeld begonnen. Voorin schrijving op de cassette is reeds ovei enkele dagen bij de boek- en platenhan- del mogelijk. De rijtoer des middags door de Haag se binnenstad had ondanks de zonne schijn een enigszins gekoeld karakter als gevolg van de koude stijve bries die door straten zowel als jassen waaide. Niettemin droeg de heer Von Amsberg geen jas toen het paar in de crème ca lèche stapte om de rit te beginnen. De melodie „De jonge prins van Fries land", die de Koninklijke Militaire Ka pel op dat moment over het Binnenhof deed klinken had aldus best ook Vries land in zijn titel kunnen voeren. Prinses Beatrix daarentegen had zich warm gehuld in een bontjas, die welkom werd aangevuld door een plaid, op de valreep aangereikt door een lakei, die gevolgd werd door een hard hollende collega die toen de calèche al in beweging was een tweede geweven voorwerp overhandigde. Was dat, zo vroeg men zich af, alsnog de jas van de heer Von Amsberg T Niet nodig Hij heeft hem in elk geval niet nodig geacht op de ongeveer drie kwartier du rende rit, waarbij het paar verge ld werd door jonkvrouwe C. E. B. Roëll, particulier secretaresse van de konin gin, mr. C. J. van Schelle, particulier secretaris van de heer Von Amsberg en mevrouw L. baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, geboren De Meyier, dame du palais van de koningin. Zij hadden plaatsgenomen in de blauwe landauers, die de cr-me calèche wiege lend volgden. Insiders konden in de twee nevenrijdende mannen te paard luitenant-kolonel J. P. van Diepenbrug- ge en luitenant-kolonel W. R. A baron van Tuyll van Serooakerken herkennen, respectievelijk adjudant en adjudant in buitengewone dienst van de koningin. Met deinende politie-escorte voor en achter gleed de stoet van het Binnenhof Den Haag in voor een tocht, die wat de belangstelling betrof 'n zeer gemêleerd beeld vertoonde. Door straten die Prins jesdagachtige menigten omvaanden en door straten, die de belangstelling ge makkelijk konden bevatten. Velé rijen dik groepten de Hagenaars samen aan het begin van de route, de feestelijk versierde Lange Poten en de grote win kelstraten, waar in de Grote Markt straat vanuit de hoge vitrine van een kledingmagazijn een wassen bruids- groep het paar uitnodigend toelonkte. Op veel plaatsen had de koude wind sterk uitdunnend ingewerkt op de be langstelling, ongetwijfeld in hoge mate aanwezig, maar gemakkelijk door de televisie verleid tot blnnenhulseiyke manifestatie. Het Noordelnde, eens het warm klop pend hart bij dergelijke gebeurtenissen droomde rillerig over de dagen van wel- Een van de hoogetpunten tijdens de grote officiële ontvangst in de Ridderzaal was het afwerpen van de 300 para chutes met bruidssuikers. Er was niet voor iedereen een geschenkje uit de hemel, zodat voornaam Den Haag graag even uit de plooi kwam om iets te bemachtigen. Mr. Pieter v. Vollenhoven (op de voorgrond) sloeg alle aanwezigen met een stoklengte. Hij ving een parachuutje o<p de punt van zijn wandelstok. Van een onzer verslaggevers j OT grote verbazing en iL plezier van iedereen kreeg Claus von Amsberg gistermiddag tijdens 't bruids feest in de Ridderzaal te Den Haag een overjas aan geboden van cabaretier Paul van Vliet. Deze meende, dat Claus geen overjas had, om dat hij altijd zonder jas loopt, ook al is het nog zo koud. De hilariteit steeg ten top, toen bleek, dat het allemaal echt was en dat de jas geruild mocht worden. Paul van Vliet, die de show in de Ridderzaal stal, had nog meer geschenken bij zich. „Mevrouw Stoffels van Haaf- ten heeft voor de televisie ge zegd dat nienfand persoonlijk het bruidspaar een cadeau mocht aanbieden, omdat dan binnen korte tijd drieduizend zoutvaatjes en drieduizend jamlepels zouden worden ge geven", zo betoogde hfl. Om te voorkomen, dat prinses Beatrix geheel van deze on misbare artikelen verstoken zou bljjven, bood hij haar in zijn laatste conference alsnog een zoutvaatje, een asbakje en een jamlepel aan. Overigens maakte hij nog meer grapjes over de jas van Claus von Amsberg. Het was een jas, waarbij de handen uit de mouwen konden worden gestoken, waar een aap uit de mouw kon komen en waar in de kraag nog geen „stuk" zat Claus begreep de grappen niet allemaal. Dat vond Paul van Vliet niet erg. „Uw aanstaan de vrouw kan het tijdens de rijtoer wel allemaal uitleggen", verkondigde hij- Ook nam hij minister Suurhof op de kon-el. Zoals bekend is de minister in het nieuws ge komen doordat er ter gelegen heid van het huwelijk geen postzegel is uitgegeven. Paul van Vliet stelde voor dat als nog te doen met een postzegel met op de ene kant de beelte nis van prinses Beatrix en op de andere kant. de gomkant die van minister Suurhof „Iedere keer als je dan deze postzegel plakt steek je eerst je tong tegen de minister uit. daarna lik je over zijn gezicht en dan sla je hem met een fermq klap op de brief", aldus Paul van Vliet, die nog vond dat de gemeente Den Haag met de Ridderzaal een aardig feestzaaltje had gehuurd en dat het Residentie Orkest een gezellig strijkje was. Na de conference van Paul van Vliet boden, zoals wij gisteren reeds meldden, drie kinderen van wethouder Damoiseaux de hoge bezoekers bruidssuikers aan. De parachutes, die daarna vanuit de bekapping van de Ridderzaal langzaam zakten, waren voor de aanwezigen een volslagen verrassing Enkele parachute® bleven echter nog even in de bekapping. Ze vielen pas naar beneden toen ledereen had getracht een parachute b* bemachtigen waarbij Pieter van Vollenhoven zelfs zijn wandelstok gebruikte om er een te pakken te krijgen. Bij dit /alles had prins Bernhard plot seling drie parachutes op zijn schoot liggen en de burge meester van Den Haag. mr H. A. M. T. Kolfschoten kreeg een parachute op het hoofd, direct nadat hij er twee van de grond had opgeraapt. Het veroorzaakte veel gelach onder de aanwezigen, onder wie ministers en staatssecretaris sen, de gevolmachtigde minis ters van Suriname en de Nederlandse Antillen, talrijke ambassadeurs, de burgemees ters van Wassenaar, Rijswijk en Voorburg, leden van de Raad van State en de voorzit ter* van de belde Kamen der Staten - Generaal De kleding van de vorstelijke personen stond, als steeds, ook sterk in de belangstel ling. Prinses Beatrix was gekleed in een lichtblauwe en zilverkleurige deux-pleces met pailletten en droeg een toque van dezelfde stof. De heer Claus von Amsberg was gekleed in jacquet. De koningin droeg paarse kleding, terwijl mevrouw Von Amsberg in een zwart ensemble gekleed ging. Prins Bernhard droeg een grijs jacquet Door de medewerkenden aan het feest werd ook het „natje en droogje" niej vergeten. Zo wandelde een van de t.v.- mensen de Ridderzaal door met een paar broodjes om die op het balkon smakelijk te ver orberen en werd er een glas water tactisch tussen de rijen gedragen om de schorre keel van een commentator te smeren. Na afloop deden dat de aanwezigen, onder meer in de Rolzaal, waar de gemeente Den Haag. die met het bruids feest veel eer heeft behaald, drankjes en hapjes aanbood. Een beeld uit de koninklijke Schouw burg gisteravond waar ter ere van het bruidspaar door de Haagse Comedie een uitvoering werd gege ven van De Droom van een Midzo mernacht wan Shakespeare. er. De ramen, waarachter voorheen op zulke dagen de hoogbepluimde hoofden hofdignitarissen tersluiks vanachter de gordijnen de situatie buiten opnamen, stonden nu kaal gerestaureerd te wor den. Intermezzo Plein 1813 was de plaats van een klein Intermezzo. Leerlingen van de tweede christelijke huishoudschool in Den Haag getooid met oranje mutsen droegen daar een zelf geborduurd tafellopertje aan, verlucht met brokaten rand en de letters B en C, tesamen met een niet ge borduurde doos bonbons, aangeboden door de 16-jarige Willy Lakerveld en Herma Ras. Een ongedwongen geste, muzikaal omlijst door de andere leerlin- van de school, die opgewekt, hoe wel niet helemaal adrem „In naam van Oranje" ten gehore brachten. Hun mu zikale activiteit werd overgenomen door de Gemeenteharmonie, die voor het met vlaggen, doeken en dennegroen versierde raadsgebouw de Javastraat met marsmuziek verlevendigde. Via de brug over de Mauritskade, welker wanordelijke toestand als ge volg van de herprofilering op gelukkige wijze was gecamoufleerd met denne- boompjes, die de nabijgelegen Denne- weg weer aan een zinvolle naam hiel pen, rolde de calèche de ompaalde ruim te voor het paleis Lange Voorhout op. 'Daar wachtte een koor van duizend zangers, leden van Haagse koren, aan gesloten bij de koninklijke bond van christelijke zang- en oratoriumvereni gingen. die begeleid door een koperen semble van het Residentieorkest een zanghulde brachten aan het paar, dat inmiddels het blinkend vergulden bal kon van het paleis afwachtend had be treden. Op teken van Chris Hanegraaff, de dirigent klonken daar de klanken op van „O Heer, die daar des hemels ten- te spreidt" en van het oud-Nederlands zeemansgebed „Heer, in uwen name gaan zij 't zeil in zee", dat vanouds wordt omgeschreven als een lied „te singen by de gene welcke nu ter zee gaen ende van landt afsteecken", welke omschrijving de aanleiding was geweest kleine wijzigingen in de tekst aan te brengen, zodat het toepasselijk werd op de situatie van de vorstelijke verloofden, die toeluisterden: prinses Beatrix de tekst volgend in het programma, de heer Von Amsberg luisterend zonder meer, met beminnelijke aandacht voor hen, die hem toezwaaiden. Over de hekken Na afloop van de zanghulde vertrok het vorstelijk paar, nu per hofauto, een moment, dat aanleiding bleek tot het uiten van spontane gevoelens bij het pu bliek, dat over de hekken klauterde en van nabij het paar van zijn gevoelens liet blijken, todat de bereden politie ruim baan maakte en de hofauto vrijuit richting Huis ten Bosch kon gaan. Niet voor lang evenwel. Des avonds stond het bezoek aan de Koninklijke Schouwburg op het programma, beginnend met een korte rit over het Lange Voorhout, dat een prachtige aanblik bood. De fraai door de eeuwen heen geconserveerde gevel- wanden lichtten zilverig op in de tien tallen schijnwerpers, de unieke laan 'n ongekend aspect gevend. Het verstilde karakter van de oude gevels kreeg een levendig accent door de zestienhonderd fakkels van evenzoveel jongeren, die 'n bewegelijk lichtpatroon vormden van in tegengestelde richting draaiende vlam- menrijen, in kleur sterk contrasterend met de oranjeballonnen, die de oude bo men als het ware tot reusachtige fees telijke bloemstukken maakten. De ka tholieke harmonie St.-Caecilia uit Loos- (duinen met charmante majorettes, zorgde voor muziek bij het wachten. Gure wind Langs deze koninklijke weg trok het vorstelijk paar, voorafgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel en de auto burgemeester Kolfschoten, in een wagen met neergelaten kap, ondanks de gure wind, die het grootste deel van de Ha'agse bevolking had thuisgehouden naar de Koninklijke Schouwburg, gevolgd door de auto's met koningin en prins, mevrouw Gösta von Amsberg, prinses Margriet en Pieter van Vollen hoven, prinses Christina en mej. Chris tina von Amsberg. Enige deining ontstond toen bij het isseren van de politiële escorte te paard de fakkeldragende jeugd in de verdrukking kwam en na het passeren aantal fakkeldragers en publiek de gelegenheid te baat namen om zich te verdringen rond de wagen met prinses Beatrix en de hr. Von Amsbesg. Een gedrang dat zich versterkt ook voordeed dé schouwburg bij de aankomst het vorstelijk paar en waar naar 't leek politie en opdringende menigte tactisch spelletje met elkaar speel den. De honderden die daar tegen de brede ruggen van de agenten duwden aen langzaam veld, terwijl ander zijds geen van de agenten er bezwaar tegen had langzaam terrein te ver liezen. Hoe tactisch dit spel was be merkte het publiek eerst toen het „te laat" was. Men was de schouwburg nog r halverwege ter breedte van dat einde van het Voorhout genaderd 'toen de gasten allen reeds binnen waren en niets meer te zien viel. De duwende issa loste daarna vanzelf op. In de aanmerkelijk rustige sfeer binnen de schouwburg volgde daarna voor het vorstelijk gezelschap de voorstelling van de Midzomernachtsdroom, een droom waaruit het kon ontwaken, zowel door de kou als door de explosie van 't vuurwerk in de Hofvijver, sluitstuk deze gedenkwaardige en 1 stuk vooi A the iedei de t Thiol Bij huwelijk in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Voor en op de huwelijksdag van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zullen in Amsterdam rond 6700 militairen op de been zijn. Voor de helft is dit land- machtpersoneel, 30 procent Word door de luchtmacht geleverd en het reste rende deel behoort tot de marine. Van die 6700 zijn er 1200 man marechaussee die samenwerken met gemeente- en rijkspolitie. Van 7 tot en met 9 maart zullen op Schiphol afwisselend een compagnie Ja gers en een compagnie Garde Fuseliers, waarbij ingedeeld vaandel en vaandel- wacht van de desbetreffende regimen ten, met de Johan Willem Frisokapel 't Advertentie daar staat BAYER achter eerbetoon verzorgen bij aankomst van bruiloftsgasten. Van 7 tot en met 10 maart zullen ook erewachten opgesteld staan bij het pa leis op de Dam, namelijk steeds als daar hoge gasten arriveren. Op de huwelijksdag zelf zal het mili taire element in de stoet zelf gevormd worden door 50 officieren van de c lerie te paard. Bij de ingang vai Westerkerk zal een erehaag gevormd worden door twaalf man marechaussee, bewapend met klewang. Voor het paleis en het stadhuis komen ereposten var tweemaal twee man, ook van de mare chaussee. Op de binnenplaats van hel stadhuis komt een erehaag van tweeën zeventig adelborsten en kadetten, die on gewapend zijn. Langs de ongeveer vier kilometer lange route zelf zullen, op onderlinge afstand van twee meter, militairen van land- en luchtmacht en marine en leden van studentenweerbaarheden in to taal ongeveer 4500 man voor de af zetting zorgen. Deze militairen dragen hun persoonlijk wapen, ongeladen. Van deze militairen zullen er ongeveer twee honderd uit Duitsland, uit Seedorf en Hohne, op 9 maart worden aangevoerd. Muziekkorpsen Langs de route vindt men verder „erefronten" van in totaal 75 vertegen woordigsters van Miiva. Luva en Marva Voorts zijn er groepen burgers die zijn samengesteld door verenigingen van ridders in de Militaire Willemsorde. Er zullen ook muziekkorpsen langs de route staan. Dat zijn de Mariniers kapel op de Westermarkt, de kapel van Koninklijke Luchtmacht op het Dam rak, het Fanfarekorps van de Limburg se Jagers op de Nieuwezijdsvoorburg- wal, het Fanfarekorps van de Genie op het Rokln, het Trompetterkorps van de Cavalerie in de Raadhuisstraat en de Amsterdamse Politiekapel aan de Ach- terzijdsvoorburgwal. Hr. ms. kruiser De Ruyter zal lig gend op Het IJ op de tiende maart 's ochtends om 9 uur 21 saluutschoten afgeven.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6