Kordaat optreden van kapelaan en leidsters redde 27 kinderen het leven HUWELIJK IN ITALIAANSE STIJL FELLE BRAND LEGT HOOFDKWARTIER VAN VERKENNERS ALPHEN IN DE AS Fons Jansen beantwoordde royaal aan hoge verwachtingen VRIJDAG 18 FEBRUARI im DE LETDCE COURAIfT EEN AMUSANT BLIJSPEL MTTORIO DE SICA heeft aangemoedigd door het sukses van „Echtscheiding op z'n Italiaans", opnieuw een film gemaakt met het huwelijk als onderwerp, maar nu in moor positieve zin. Het verhaal begint in Napels waar Filomena JAMES BOND Rex: Rex heeft „James Bond contra dr. No" in reprise genomen. De film is genoegzaam bekend en behoeft geen nadere explicatie. Spanning en sensatie vormen de hoofdschotel van dit vu rige fllmgerecht. (KFC volw.). ADEMBENEMENDE FILM CAMERA Richard Brooks, die het toneelstuk „Kat op een heet zinken dak", geschreven door Tennessee Wil liams verfilmde, heeft zich letterlijk aan de tekst gehouden. Het stuk is identiek aan de film op een scène op het vliegveld na, waaruit het idioom van Williams geput is om de verhou dingen tussen de belangrijkste par tijen in de film aan te dikken. De kat op het heet zinken dak is i Maggie (Elizabeth Taylor) de jonge vrouw van de 30-jarige teleurgestelde Brick (Paul Newman). Diens teleur stelling is veroorzaakt door de leugen achtigheid, die hij onophoudelijk aan treft bij de mensen die hem omringen. Kort tevoren was Brick een succesvol sportman, het verlies van een sport vriend in dezelfde tijd dat het huwe lijk tussen hem en Maggie stond te gebeuren bezorgt hem een schuldge- Sophia Loren en Marcelli Ma-stroiannl ln een scène uit de film „Huwelijk op zjjn Italiaans". In allerijl wordt het huwelijk geslo ten. Na de plechtigheid echter blijkt Filomene in het geheel niet ziek te zijn, maar heeft voorgewend om Domenico als het ware te dwingen met haar in het huwelijk te treden. De hoofdrollen wordenvertolkt door het haast wel klassieke paar voor dit soort Italiaan se films Sophia Loren met en tegen Mar cello Mastronnianni. In de film wordt de draak gestoken met allerlei Italiaanse en soms ook wel Hollandse situaties. Sophia Loren speelt weer de rol van de ongeletterde, slimme maar niet te ver geten charmante Napolitaanse volks vrouw. Ogenschijnlijk lijkt het gege ven van het verhaal niet zo amusant, maar het feit dat het huwelijk niet rechtsgeldig verklaard wordt en de part ners daarna weer vrijwillig in het hu welijk treden, maakt de zaak niet alleen was gecompliceerd, maar toch vooral ook amusant. Voor de levensblijheid en het goede spel is een bezoek aan het Lidotheater zeker aan te bevelen. De K.F.C. tekent hierbij aan dat men dan wel ouder moet zijn dan achttien jaar.- VIERLUIK VAN BEDROG Studio: In Studio aan de Steenstraat draait deze week een Haflo-produktie, die op vloeiende wijze eigenlk in vier delen uiteenvalt, waarvan de eerste scène ln Tokio speelt, waar een knap pe geisha een beroemde schlager-com ponist na de ontdekking van zijn ge bit van platina, hem gemakkelijk ver leidt, doch na allerlei avonturen toch be merkt dat zij bedrogen is. In de Parjjse acte verkoopt een „aristocraat" aan een rijke Duitser de gehele Eiffeltoren en deze bemerkt pas het bedrog als hij als eigenaar zonder entrée zijn eigendom wil beklimmen. Een napolitaans onderdeel behandelt de moeilijkheden die de niet-napolitaanse meisjes ondervinden in hun „business", daar zij dan direct naar de geboorte plaats worden teruggezonden. Een op lossing om hen te laten „trouwen" met de bewoners van een bejaardentehuis gaat niet op, daar deze bewoners op hun rechten staan. (KFC 18 jaar). voel, dat tot neurose en alcoholisme leidt. Over dit „kleine" verdriet heen werkt Williams naar grotere effecten. Bricks vader (Burl Ives) om kapitaal en lijfelijke omvang „Big Baddie" ge noemd, is ongeneeslijk ziek en staat, zonder het te weten, op het punt te sterven. Hij, zoon van een landloper, is een zeer rijk man en dus wordt zijn bezit belaagd door zijn andere zoon Cooper (Jack Carson), geholpen door vrouw en kinderen. In deze situatie ontstaat een con flict waarvan de spanningen door Wiliams volkomen worden uitgebuit. Het is te merken waar de dialogen voor een latere schrijver als Albee tot basis hebben gediend. Van Brooks een adembenemend werkstuk met goede acteerprestaties. (KFC volw.). PROLONGATIES Luxor: Het theater aan de Stations weg brengt wederom „De man van Istanboel", met in de hoofdrol als ge heim agent Horst Bucholtz. Het Is een wat zwakke afspiegeling van de beken de James Bond in een verhaal, dat aan waarschijnlijkheid wel iets te wensen overlaat. (KFC 14 j.). Trianon: De Eend en de Cadillac, met in de hoofdrollen de Franse komiek Bourvll en Louis de Funes is weer te zien in Trianon. Het is een kostelijke comedie, vol verrassende vondsten, die humoristische hoogtepunten vormen. Het is een film, waaraan veel zorg besteed is en die een garantie vormt voor een pleizierige, onbekommerde avond. (KFC aJ.). KATWIJKSE SCHIPPER HALF JAAR BEVOEGDHEID ONTNOMEN SCHULDIG AAN VERLOREN GAAN VAN ZIJN SCHIP De Raad voor de Scheepvaart heeft de 51-jarige schipper C. van D. uit Kat- wjjk aan Zee gestraft door hem de be voegdheid om als schipper op zeevis. 8ersvaartulgen te varen voor de tijd van zes maanden te ontnemen, omdat hy schuld heeft aan het verloren gaan van de „Elisabeth" KW 198 tengevolge van een aanvaring met het vuurschip „Te xel"-op 16 maart 1965. De KW 198 was op weg terug naar Den Helder. De schipper stelde na hel middageten de automatische stuurin richting in werking en verliet vervol gens de brug. Hij was geruime tijd in de achter het stuurhuis gelegen kom buis zonder uitkijk te houden. Al die tijd voer de KW 198 „blind" over de Noordzee in de richting van het vuur schip „Texel" en door een drukke scheepvaartroute. Het is de Raad niet duidelijk gewor den hoe verklaard moet worden, dat de schipper, die een ervaren zeeman is, zo lang in de kombuis is gebleven en de elementaire beginselen van een vei lige navigatie heeft verwaarloosd. Er zijn geen aanknopingspunten voor de veronderstelling, dat zich bij de schip per buiten diens schuld een tijdelijke storing van het bewustzijn heeft voor gedaan. Anderzijds zijn er ook geen redenen om kwaadwillige opzet te deken, aldus de Raad. De KW 55 kwam de KW 198 na de aanvaring te hulp en trachtte haar naar IJmuiden te slepen. Tijdens de reis zonk de KW 198. De opvarenden kon den tijdig het schip verlaten. Het rubber reddingvlot is naar de mening van de raad ook bij deze ramp waardevol ge bleken; het functioneerde goed. Tot slot stelt de Raad vast, dat er bij de schipper een nlet-begrljpelijk erhstige zorgeloosheid is geweest, maar de Raad houdt er rekening mee, dat hij een goede staat van dienst heeft en dat hij zwaar onder het gebeuren lijdt. De Haagse politierechter kon er waar dering voor hebben, dat een 22-jarige schilder uit Leiden op kwam voor zijn meisje; dat kon ridderlijkheid worden genoemd. Doch dat de schilder zijn te genstander een paar tanden uit de mond sloeg, dat viel in dit geval niet goed te praten en dat bracht de ridder dan ook voor de rechter. Het was allemaal erg vriendelijk be gonnen. In een café had een vriend van de Bchilder diens meisje een glas bier aangeboden, waartegen de schilder bezwaren had. Niet omdat het aanbod van de vriend kwam, doch hij wenste niet dan zijn meisje bier dronk. En daarover ontstond eerst een ge moedelijke en vervolgens felle woorden wisseling. Kennelijk ls bier geen verboden drank voor de schilder zelf, want hij beriep zich "voor de fechter op zijn vele bier gebruik, waaronder de mishandeling werd gepleegd. „Het zou verstandiger zijn, als u ook u zelf eens een waarschuwing gaf", luidde de opinie van de rechter. „Ik ben er nu ook mee gestopt", ver klaarde verdachte, daarmee doelend op gebruik van bier. „Wanneer u bier gebruikt, bent u ken nelijk nogal agressief", constateerde de officier en omdat verdachte tevens nogal stevig gespierd is, had de ene klap die hij uitdeelde kwade gevolgen; van de vriend werdei\ twee tanden uit geslagen. „Dat zal u ook wel geld kosten", op perde de officier en daarmee rekening houdend, eiste hij 75.boete en als waarschuwing nog een week gevangenis straf voorwaardelijk. De rechter was het hiermee eens en veroordeelde conform de eis. Het riante hoofdkwartier van de Katholieke Jeugd beweging aan de Europasingel te Alphen aan den Rijn, dat op 29 september 1962 feestelijk in gebruik werd genomen, is gisteravond binnen een half uur tot de grond toe afgebrand. Om half acht stond het houten gebouw te branden als een fakkel; nauwe lijks een kwartier later stortten de wanden als een kaartenhuisje in elkaar. Het was een verademing te horen, dat niemand het slachtoffer van de snel om zich heengrijpende vlammen is geworden en dat de tyrand zich tot materiële, zij het grote, schade heeft beperkt. Want op het moment dat de brand uitbrak bevonden zich 27 meisjes van de junioren- gidsen en de senioren-gidsen, variërend in leeftijden van 12 tot 15 en van 15 tot 17 jaar, onder leiding van drie leidsters, een gast-leidster en aalmoezenier, kapelaan J. G. M. van de Ven van de dekenale Sint Bonifaciusparochie, verdeeld over twee vertrekken, in het gebouw voor de wekelijkse bijeenkomst van de Gidsenbeweging. Het is aan de opmerkzaam heid van de aalmoezenier en de tegenwoordigheid van geest en beheerst optreden van de leidsters, die hem dapper terzijde stonden, te danken, dat de brand geen mensenlevens heeft geëist. jes ontsnapten ternauwernood uit vuurzee "S/I tastend maar beheerst op te treden licht uitviel. Hierdoor was het moei- ItIcISICS ontsnapten en de kinderen zo snel mogelijk naar lijk de nooddeur te bereiken en er be- buiten te leiden. Dank zij de tegen- stond gevaar, dat één of meer kinde ren een verkeerde kant uit zouden gaan en de leiding hun uit het oog zou verliezen. Kapelaan v. d. Ven be- i wandelde toen de kortste weg, som- I meerde de kinderen bij hem in de Het viel de kapelaan kort na de OPGESLDTEN ruiten m en de ramen open, invang van de bijeenkomsten op. De oudere meisjes evenwel konden langs hij. geassisteerd door enkele dat door het warmeluchtkanaal van de 1 deze weg niet meer volgen. De bin- leidsters, de meisjes naar buiten werk- oliekachel, die volgens een warme- nenwanden van het gebouw om de j te. Daarna vergewiste de kapelaan luchtcirculatiesysteem het gehele ge-1 hal, vielen al knetterend om en stort- zich ervan dal niemand meer in het bouw verwarmde, rook stroomde. Toen ten brandende planken van de zolde- gebouw aanwezig was en ondernam hij met snelle passen op onderzoek ring neer. In een bijna bovenmense- j nog een snelle poging, wat kleding- toog en de deur van het lokaal open- I lijke inspanning stortten de leidsters stukken aan de greep van de vlam de, zag hij dc oliekachel in de hal in en de aalmoezenier zich op het red- men te ontrukken, maar deze poging een zee van vuur en vlammen gehuld,' dingswerk van de oudere meisjes, zes- moest hij evenwel weldra bij een wel- terwijl de zoldering en de wanden tien in getal. Er werden met vereende gemeende poging laten. tastend maar beheerst op te treden en de kinderen zo snel mogelijk naar buiten te leiden. Dank zij de tegen woordigheid van geest van de leidsters en de volgzaamheid der kinderen ge lukte het de kleinste kinderen in orde lijk verloop via de normale hoofdin- en uitgang naar buiten te leiden. OPGESLOTEN FOTO Van het houten hoofdkwar tier. eens de trots van de jeugdbeweging, l.leef niets over dan de verkoolde resten. Hoordlnspectenr N. G. Groothuyse van de Alphense politie (links) was spoedig ter plaatse aanwezig. gebouw meer aan was. Uiteindelijk was in kerte keer slechts een smeu lend hoopje op de grond over van wal eens de trots en vreugd van de katholieke jeugdbeweging in Alphen was en destijds bij de officiële inge bruikname, een kleine 3',. jaar gele den, een parel van de Rijn- en Gou- westreek werd genoemd onder de ge bouwen van jeugdverenigingen. „De Uithoek", zo heette het hoofd kwartier van de Verkenners, was het eigendom van de Stichting Financiële Commissie voor het katholiek jeugd werk te Alphen a. d. Rijn. ONGELOOFLIJK SNEL De totale schade wordt op ca. f 35.000,- geschat. Verzekering dekt de schade. Als oorzaak van de brand wordt aan genomen het defeet raken van de re gelaar, waardoor de vlotter de kachel van olie deed overlopen en de brand ongelooflijk snel om zich heen deed grijpen, zo snel, dat men gedwongen was privé-eigendommen, zoals man tels, tassen, hoofddeksels e.d., in de steek te laten. Evenmin was het mo gelijk ook maar iets van de bezittin gen van de jeugdbeweging in veilig heid te brengen. Hieronder bevond zich een kostbare, zo juist ontvangen, uitrusting voor de a„s. zomerkampen. Hoewel de financiële commissie door deze brand zwaar gedupeerd is, legt men het hoofd niet in de schoot. Reeds direct na de brand gaf zij er blijk van niet van zins te zijn bij de pakken te gaan neerzitten. Men heeft onmiddel lijk maatregelen getroffen om 't jeugd werk normaal doorgang te doen vin den. Zij maakt gaarne gebruik van de aanbieding van de deken om de Sint Josephzaal tijdelijk voor dit doel te gebruiken, alsmede van de aanbieding van pastoor Groen van de Pius X- parochie om de houten noodkerk, die er nog steeds in de nieuwe parochie staat, hiervoor te benutten. Men zal zo snel mogelijk een nieuw hoofd kwartier stichten en heeft alle maat regelen getroffen voor een normale voortgang van de wekelijkse bijeen komsten van Verkenners, Rowans, Gidsen e.a. te verzekeren. SPONTANE HULP Bijzonder aangenaam was de commis- Zeer knappe one-manshoiv HET NEDERLANDSE CABARET staat al jaren dankzij o.a. Wint Kan, Toon Hermans en Wim Sonneveld, om slechts de allergrootsten te noemen, op een hoog peil. Van recentere datum zijn de veelbelovende pogingen van Paul van Vliet dit "niveau met zijn „Pepijn" te bereiken. En dan is er ook nog last but not least Fons Jansen, die zich in korte tijd heeft weten te ontwikkelen tot een begrip in de Nederlandse klein kunst. EEN VOLLE Stadsgehoorzaal heeft gisteren uitgebreid genoten van het tweede programma van deze kerkelijke cabaretier „Hoe meer zielen", dat een vergelijking met zijn veelgeprezen voor ganger „De lachende kerk" met glans doorstaan kan. Jansen heeft uiteraard uit zijn eerste ervaringen lering getrok ken. Zo besteedt hij wat meer tijd aan pantomime, een onderdeel waarin hij tot grote hoogte stijgt, b.v. in het su blieme „Mensen in de kerk". Zijn liedjes zijn zeker niet minder, terwijl zijn con férence ook nu weer met talrijke, uiterst puntige woordgrapjes doorspekt is. Daarnaast dwaalt hij af en toe van het godsdienstige karakter van zijn cabaret af en bewijst dan duidelijk, dat hij ook op ander terrein over grote talenten beschikt. FONS JANSEN is een mild cabaretiet, hij hekelt, prikt. spot. maar bijl niet. De oecumene, die het kernpunt van zijn programma vormt en op velerlei wij zen benaderd wordt, beziet hij met een mild oog en legt nij de vinger, wijzehd slechts, niet verwijtend, op menselijk heden en kleinmenselijkheden van ge lovigen en kleingelovigen, waaruit men venijn kan trekken, maar waarin men ook de humor kan zien. Dat laatste doet Jansen en dan niet met humor, die slechts lichtjes wat aan de oppervlakte danst, maar met humor, die wijs is. kerk- en wereldwijs, en die zonder dat dit een ogenblik geforceerd aan doet plotseling in ernst kan veran deren. Briljant cabaret derhalve, dat van avond voor het laatst en dus al te kort ln Leiden blijft. Het gevaar trotserend passeerde hij de vuurhaard om de groep van de grotere meisjes, die zich in een ander vertrek bevonden, te alarmeren. Hij bond de leidsters op het hart door- Zoeterwoude Huis-aan-huisactie „Eten voor India" Zoeterwoude gaat morgen natuur lijk ook mee doen aan de landelijke actie „Eten voor India". De leden van de visvereniging de Vrouwenweg gaan zich hier metterdaad voor inzetten. Gezien de lage temperaturen en de grote uitgestrektheid van de gemeente is .men bevreesd dat niet eenieder die wil geven naar de kerk of het gemeen tehuis zal gaan. De nood in India is zo groot dat alles gedaan moet wor den om een zo groot mogelijk bedrag in te zamelen. krachten enkele ramen ingetrapt de meisjes achtereen snel en met Onderwijl hadden de brandw kracht naar buiten gewerkt. Pas toen mannen van nien er zich van bewust was, dat geen brandweer o mensenleven meer in gevaar was, tra- Th. M. Korvi den ook de redders Via deze vlucht gang de vrijheid tegemoet. Toen was het nog slechts n kwes tie van luttele minuten of de buiten wanden kwamen in beweging, toen het dak met hevig geknetter instortte. Kort daarop zegen ook de wanden getroffen door de hulp die vele zijden spontaan en snel kort na de brand reeds was aangeboden. On der deze daden van gemeenschapszin was de aanbieding van een complete uitrusting voor het zomerkamp, zodat dit onderdeel van het jeugdwerk, waar naar een heel jaar verlangend wordt blijven, trapte daarna enkele uitgezien, in elk geval ook" doorg^njj zal kunnen vinden. Vermeldenswaard is ook de liefde rijke ontvangst van de in doodsangst gevluchte kinderen in het interkerke lijk bejaardencentrum „Rijnzate", dat tegenover het verbrande hoofdkwar tier staat. De directrice zuster De Jong en dr. M. E. v. d. Steen hebben zich in vele vormen ingespannen om de kinderen, voor zover nodig was, te kalmeren in woord en daad. Zij kre gen drinken en eten en werden aan genaam beziggehouden om het gebeur de Alphense vrijwillige de zo snel mogelijk te vergeten 1 v. commandant A J. Geen der ernstig bedreigde kinde hun schier hopeloos1 ren, noch hun redsters en redders. Het toch al inspannende en moeilijke reddingswerk werd op zeker moment ernstig belemmerd, toen het elektrisch werk met onverminderde kracht voort-* liepen lichamelijk letsel op. Een po- gezet. Toen het brandalarm eenmaal ging wordt ondernomen om dc gedu- was gegeven, was het een ieder wel j peerden in hun materiële schade te- duidelijk dat er geen redden van het gemoet te komen. ECHTPAAR VAN VEEN-KORTEKAAS TE ZOETERWOUDE VIERT GOUDEN FEEST RIJPWETERING >el belangstelling verwacht gezellige vastenavondhal. dal 21 februari wordt gchoudci van café „Rustoord". Aan\ Spontaan hebben de leden van visvereniging besloten een huis-< huis-collecte te organiseren a.s. za morgen tussen 9 de hebben hiervoor hun toestemming ge geven. Het wordt de inwoners van Zoeterwoude dan ook wel erg gemak kelijk gemaakt. Zij behoeven nauwe- lijks hun warme haardsteden te ver laten om hun royale gilt voor de hongerlijdende medemensen in India af te dragen. Vanavond reeds zal via een geluidswagen de bevolking op deze actie worden geattendeerd. „ETEN VOOR INDIA" Evenals elders in het land zal er ook aan de Hoge Rljndijk-Zoeterwoude a.s. I zaterdag gelegenheid zijn een bijdrage te geven ter leniging van de nood in hongerend India. De ouderen onder ons hoeven maar even te denken aan de hongerwinter 1944-1945 om te weten 1 wat het betekent zonder eten te zitten. Als antwoord op de oproep via radio en televisie zal. evenals in andere plaat- sen, de klok van de Meerburgkerk om 11 uur gaan luiden, waarna ieder in de gelegenheid wordt gesteld om zijn of haar gave te deponeren in de mand of bus welke in het kerkportaal (bij koud weer achter in de kerk) geplaatst is. j Om 1 uur wordt de aktie beëindigd. De J ingezamelde gelden zullen via de grif fies van de verschillende provincies worden doorgezonden naar Bellevue te Amsterdam, waar het centrale inzame- lingsadres ls. In de middag hoopt men het eindresultaat via radio en televisie bekend te maken. WIT-GELE-KRU1SGEBOUW STAAT OPEN VOOR AKTIE In verband met de aktie "Eten voor India" die morgen ook In Zoeterwoude wordt gehouden, kunnen de bewoners van de Hoge Rjjndjjk van elf tot een uur terecht met hun gift ln het Wlt-ge!e- j Krulsgebouw, Hoge Ryndjjk 36. „The Flying Birds" zullen >or de nodige stemming i versierde zaal. De opbrengst li Morgen, zaterdag 19 februari, zal het groot feest zyn op de Vrouwenweg no. 22. De heer en mevr. L. van Veen en mevr. C. van Veen-Kortekaas gaan dan met hun kinderen liet heuglijk feit vie ren, dat zy elkaar 50 jaar geleden echte lijke trouw beloofden. Na hun huwelijk vestigde de heer Van Veen zich als rijwielhandelaar ln Den Haag. Enkele jaren later trad hij als walsmachinist in dienst bij een wegen bouwbedrijf. Als zodanig werkte hij in veel plaatsen over geheel Nederland. In lijk werk. oen woonwagen van de werkgever trok Uit het huwelijk werden 10 kinderen het gezin v. Veen als nomaden mee van geboren van wie er inmiddels twee ge- het een naar het andere werk. Dat viel i storven zijn; 24 kleinkinderen behoren ■eer zorgen niet mee want het betekende veel tot het verdere nakomelingschap. Om rle sfeervol £emis aan comfort. In 1934 vestigde de meer dan één reden zal het zaterdag familie zich te Zoeterwoude. Dc heer v. groot feest zijn. Een dochter van het Veen werkte daar als walsmachinist me- j bruidspaar die als zuster Eustachia in de o.a. aan de verbetering van de Nieu- Bloemendaal werkt zal voor het eerst weweg en de Broekweg. na 25 jaar het ouderlijk huis weer be- De gouden bruidegom werd op 20 fe- treden. bruari 1888 te Leiden geboren. Hij is nog bijzonder vitaal en stapt nog elke dag op de fiets. De bewoners van de Vrouwen weg kloppen nooit tevergeefs bij hem aan als er een karweitje te verrichten is. Z(jn oude liefde voor de rijwielen komt daarbij nog vel eens naar boven. De gouden bruid, 12 augustus 1888 Ln Voorhout geboren, is na haar beenbreuk van vorig jaar niet zo goed meer ter been. Overigens is zij goed gezond en doet nog met veel liefde het huishoude- in de

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3