HOOFDSCHOTEL? VLEES! SHOW in LEIDEN Rekent Moskou af met Peking? Maatschappij op weg naar eenheidsmens Regering zoekt kans Fischböck te grijpen TONEELDEBUUT VAN LIZ TAYLOR IN VOORNAAM OXFORD Niet alle B-kampioenen rijP voor A-klasse boksen Gluurbalkon in plaats van woonterrassen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Nederlandse maatschappij is hard op weg met haar uniform, bouwwijze een eenheidsmens te ontwikkelen. Hij kan over het alge meen met zijn huis niets meer doen. Er la te weinig ruimte voor meubels, zijn buitenleven speelt zich in hoofdzaak af op kijk- en gluurbalkonnetjes in wonin gen, die de architecten zelf nooit zou den willen gebruiken. Wat blijft „hel nder, da Het gevolg van dit alles is het gefor ceerde verlangen naar het huis met het eigen tuintje, de overdreven opzet van zogenaamde bungalowbuurten, de mas sale uittochten in bijvoorbeeld het week einde naar de natuur. Het wordt hoog tijd, dat op de eerste plaats de Neder landse architecten hun specialistenmys tiek opzjj zetten en de mensen leren wat ruimtegebruik is. Deze harde kritiek liet professor J. B. Bakema, hoogleraar aan de afdeling bouwkunde van de Delftse t.h. vanmor gen horen op het congres ..De komende twintig jaar", dat de PvdA in Amster dam belegt. „We kunnen twee dingen doen", zei professor dr. J. Kommandeur, hoogle raar in de natuurwetenschappen later op het congres. „We kunnen als Neder landers meegaan met de internationa le denkbeelden over ruimtelijke orde ning. onderwijs, automatisering, weten schappelijke ontwikkelingen op en bo ven de aarde en praktische uitwerkin gen. We kunnen ook vasthouden aan on ze eigen standpunten. Maar dan moeten we het ook voor lief nemen, dat de we reld ons straks als een historische be zienswaardigheid komt bezoeken. Dit alles geldt binnen eigen land. Maar de wereld bestaat uit meer. zeker in de komende jaren. Massale werkloos heid bijvoorbeeld dreigt in de zoge naamde arme landen, wanneer ook Ne derland niet opschiet met kapitaalover dracht, kennisoverdracht, een gunsti ger handelspolitiek. In de rijke landen blijft de produktie stijgen, maar in de armere gebieden de bevolking", aldus professor dr. J. Tinbergen, de interna tionaal befaamde sociaal-econoom. In Nederland zelf: de steden zijn on voldoende ingericht voor het verkeer en de nieuwe woonwijken lopen dikwijls over van saaiheid, zodat de bewoners tijdens het weekeinde niet weten hoe hard ze naar buiten moeten hollen. De maatregelen, die men treffen wil, verleggen alleen maar de moeilijkheden. Ze zijn niet principieel. „Men ziet het beleid rond de ruimtelijke ordening, dus ook de verstedelijking van Neder land onvoldoende als consequentie van tnlevii^gaidee. die met het woord democratie wordt aangeduid", mandeur ook moeten bezighouden met alles wat het cultureel, maatschappe lijk. sociaal, politiek en wetenschappe lijk leven aan nieuwe denkbeelden ont wikkelt en toepast waar ook in deze we reld. Het gaat niet meer aan onze ogen te sluiten voor dergelijke ontwikkelin gen, niet voor „een vruchtbaarheid re gelende pil voor de mens", ook niet voor „kunstmatige organen en de toe passing van de medicijnen, die de per soonlijkheid kunnen veranderen", maar evenmin voor toepassing van eenvoudi ge onderwijsmachines, computers, elek tronische prothese, voor de ruim- dingen en vooral de goede besteding van de vrije tijd. die in de komende twintig jaren onherroepelijk gro gezin biedt de rustplaats in de snelle ontwikkeling. Daarom zal een goede hui zenbouw en verantwoorde recreatie 'n noodzaak blijken." Nog rumoer in Brussel om .De Plaatsbekleder' ities verricht naar aanleiding geregeldheden op de eerste i opvoering van Rolf Hoch- tt reden toneelstuk „Der Stell- in het Galerijentheater. De betogers tegen opvoering van het grotendeels katholieke stuk de v Leuv< en Luik, die zich ondanks de door de di rectie van het theater gevraagde poli tiebescherming. naar binnen hadden weten te werken. -an de acteurs gingen in luide protesten tegen wat belastering van Paus Pius XII werd genoemd. De politie haalde enkele betogers weg. Kort daarna begon het tumult we derom. Opnieuw werden enkele rad draaiers weggehaald, maar er waren er genoeg overgebleven om tegen het einde van het stuk een nagenoeg niet te genieten atmosfeer te scheppen door 't verspreiden van stinkbommen. Na afloop kwam het tot een handge meen tussen publiek en tegenstanders van het stuk. Dichtbundel opgedragen aan Prinses Beatrix BERGEN De dichter Adriaan Roland Holst, die is uitgenodigd tot het bijwonen van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. heeft een beknopte bundel gedichten samengesteld die binnenkort onder de titel .Aan prin ses Beatrix" zal verschijnen. Nieuw in de bundel is het gedicht dat dezelfde titel draagt, als het boekje. Eer der verschenen al de gedichten Ter na gedachtenis aan koningin Wilhelmina, .en De prins weergekeerd. De illustraties en t>E LEEDSE COURANT Strandlopen met honderden deelnemers DEN HAAG Twee strandlopen, een I KNAU-leden. vragen op 27 februari de aandacht. Het Haagse V en L organiseert de wedstrijd Hoek van Holland—Katwijk, waaraan ongeveer 250 atleten zullen deel nemen en het A'damse AAC heeft tot J dusver reeds 1000 enthousiasten inge- schreven, die het parkoers IJmuiden— 1 Bloemendaal vice versa over een afsttnd i van 11,5 km binnen anderhalf uur moe- I ten afleggen, willen zij in aanmerking komen voor het herinneringsvaantje. Evenals een jaar geleden hebben de I zwemsters van De Robben en Naarden zich gemeld, evenals boksers, worstelaars. I schaatsenrijders, roeiers als Blaisse en i Veenemans. de oud-atleten Jan Zeegers en Wim Slijkhuis, voetbalscheidsrechters. een volledig dansorkest en de Comello- groep. die wekelijks in het Amsterdamse Bos loopt om slank te blijven. Zelfs een lid van de Tweede Kamer wil deze strand - loop meemaken. Gotenburg zette record aan kaarten om OOTENBURG. Prim Bertil van Zweden, een.* zelf een enthousiast beoefenaar ran de schaatssportzal zowel zaterdag als zondag de wereld kampioenschappen hardrijden op de schaats in het Ullevistadion te Goten burg bijwonen. Tot dusver zijn 50.000 kaarten ver kocht, hetgeen driemaal zoveel is als ooit bij een Europees of wereld kampioenschap in Gotenburg. Ongeveer SO 000 kaarten zijn in het buitenland aan de man gebracht. Tot dusver us -',50.000 Zweedse kronen uit de kaartverkoop igen. De organisatoren hopen de DINSDAG 15 FEBRUARI 19Ö6 650.000 kre lette tot Daar Hongarije zich heeft terug getrokken, is het aantal deelnemende landen tot vijftien teruggebracht. Er zullen 38 rijders aan de start verschijnen. Het vriest nog streng in Gotenburg. Daarbij kwam gisteren nog een dik pak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Samkalden (Justitie) kan niet vaststellen of door de voortijdige publikaties het voorne men van de regering om aan YVest- Duitsland de uitlevering van dr. Fisch böck t© vragen, is doorkruist. De rege ring heeft overigens nog geen stand punt bepaald met betrekking tot 'n mo gelijk verzoek om uitlevering van dr. Fischböck aan de regering van het land, •blijft. Wel wordt lagegi jen dr. Fischböck alsnog ervoiging kan .won aatste lijkt de minis ALLE tekenen wijzen erop, dat het reeds jaren durende con flict tussen de Sovjet-Unie en Rood-China nu zo dicht bij 'n climax gekomen is. dat bij wijze van spreken, iedere dag een uitbarsting te verwachten is. Nog dezer dagen heeft het partijblad van de Chinese communisten te Peking een zware aanval op de „geest van Tasjkent" gelanceerd om daarmee niet alleen de Russische bemiddeling tussen In dia en Pakistan te bekritiseren, maar ook om elke Russische inter ventie in Azië zonder medewerking en goedkeuring van China af te wij zen. Daarmede wil Peking de Sovjet- Unie ook waarschuwen tegen verde re bemoeienissen in de kwestie Viet nam. Gezien het feit, dat de Sovjet- Unie juist erop nit is zijn eigen poli tieke positie in dit gedeelte van Azië te versterken, zowel door directe on derhandelingen met Noord-Vietnani als door militaire en diplomatieke steun, moet worden verwacht dat de ondergrondse en indirecte machts strijd tussen Moskou en Peking om - - - - beide mo- De aanleiding hiertoe kan het komen de congres van de Sovjet-Russische partij zijn dat in maart a.s. te Mos kou wordt gehouden. Het kan ook de communistische wereldconferentie zijn die gelijktijdig of in mei a.s te Praag zal worden gehouden. De ge volgen van een dergelijke openlijke zijn gevlucht, thans troepen worden concentreerd en dat daar ook dooi de Chinezen regelmatig grensindi- denten worden uitgelokt. den dat het Centraal Comité Sovjet-Russische Communistische Partij heeft opgesteld om de partij instanties en -organisaties in 't gehe- ideologische discussie uitgebreid een conflict tussen staten. Wat ooi spronkelijk alleen 'n theoretische ge dachtenwisseling was schillende uitleg van de communisti sche leer en haar toepassing, were door de halsstarrigheid van de Chine zen tot een strijd tussen het Russi sche en Chinese volk, Sovjet-Unie en de Volksrepubliek China. Deze vaststelling geeft in heel weinig woorden de kritieke de Kamerlid drs. Nederhorst (PvdA). Minister Samkalden bevestigt desge vraagd dat hij al enige tijd wist dat een aantal journalisten op dè hoogte was van het verblijf van dr. Fischböck in Essen (dr. Fischböck was zoals bekend een der Duitse nazi-kopstukken in bezet Nederland). Zelf had hij via minister Luns (Buitenlandse Zaken) al „bepaal de gegevens" gevraagd over dr. Fisch- Ten aanzien van een eventuele be rechting in ons land van dr. Fischböck doen zich volgens de minister tweeër lei vragen voor: vragen van Neder lands strafrecht en van uitleverings recht. Wat de strafrechtelijke kant be treft: het openbaar ministerie gaat nog na of tegen Fischböck alsnog een volging kan worden aangespannen, bepalingen op het stuk van verja leggen echter belangrijke beperkingen op. Volgens minister Samkalden lijkt '1 dat Fischböck alsnog itrafbare feiten ten las- gelegd. 25 februari in de Stadsgehoorzaal In een défilé van hoog niveau tonen U de mannequins welke tendenzen de Parijse mode voor de komende lente aangeeft. Aanvang middagshow half drie, Avondshow acht uur. Kaarten f3.50, inclusief thé complet, verkrijgbaar aan onze zaak Botermarkt 18 Leiden tel. 22473 Gronheid „Schoonste vrouw in de wereld" Richard Burton hoofdrolspeler in „Dr. Faust OXFORD (Engeland) Elizabeth Taylor heeft gisteravond In het Play house van Oxford in Engeland haar debuut als toneelspeelster gemaakt. Ze >ehoefde geen woord te zeggen en en- tel maar mooi te z\jn. Daarin is ze ge- ilaagd, terwijl haar echtgenoot Richard Burton groot succes had in zijn rol. Na jaar filmwerk trad miss Taylor voor t voetlicht als Helena van Troje in Christopher Marlowes ,J)r. Faustus", Miss Taylor droeg een adembene mend, in Hollywood ontworpen toilet in wit en goud. De naaldhakken aan haar schoeisel, waar Marlowe bepaald niet aan zal hebben gedacht toen hij 378 jaar geleden zijn stuk schreef, hinderde nie mand onder het publiek. Het echtpaar Burton had z\jn optre den in dr. Faustus zelf voorgesteld, toen het toneelgezelschap van de Universi teit van Oxford geld nodig had om een toneelschool in te richten. In 1944 heeft Burton in Oxford gestudeerd en profes sor Nevill Coghill, producent van het stuk van gisteravond, beschouwt Ri chard Burton als de grootste acteur die in de 80-jarige geschiedenis van het to neelgezelschap van Oxford is afgele- Richard Burton en Elizabeth Taylor dragen de baten van de voorstellingen van één week af aan het fonds, waar door dit naar schatting 12.000 pond ster ling rijker zal worden. De andere rol len in het stuk werden bezet door atu- Het optreden van miss Taylor vond plaats ln de het tweeëneenhalf uur durende stuk, sch-Chinese betrekkingen te informe ren. Het is hoogst ongewoon dat de partij deze weg kiest. Ze voelt de noodzaak een brede basis voor haar politiek in de gehele partij te vinden. Aan de andere kant wil zij een tota le openbaarheid van alle geschilpun ten vermijden. Waarom? Kennelijk zijn er nu zo vele geschillen, heeft zich zo veel wrok over en weer opge stapeld, dat een „show-down", een werkelijke krachtmeting en afreke ning onvermijdelijk wordt. Moskou wil het volk op deze mogelijkheid voorbereiden, een ander doel kan dit Ze hangen af i het i zal afspelen. Zal het tot een diplomatieke breuk, tot economische oorlog- of tot militaire verwikkelingen komen" Dit laatste lijkt zeer onwaarschijn lijk. Geheel uitgesloten mag het nie aantal naar Siberië en naar de Chi nees-Russische grens werden ge stuurd. In 't Westen doen geruchten de ronde, dat Russische jachtvlieg tuigen geregeld over Chinees gebied vliegen om eventuele troepentrans porten te controleren. Herhaaldelijk wordt beweerd dat in de Chinese pro vincie Sinkiang. die aan de Sovjet- Unie grenst en waarvan in 1963 tien- het Russisch- conflict nader te kennen. De ste figuren van de Staat en van de Partij, waaronder de eer ste secretaris van de partij Brezjnev Sjelepin, Mikoyan, en het staatshoofd Podgorni, waren namelijk in enkele partijvergaderingen in Moskou aan wezig. waar het stuk in zijn geheel werd voorgelezen, in een tijd van twee uur. Natuurlijk werd daarna in Moskou veel en uitvoerig hierover ge sproken en van 'n totale geheimhou ding kan dan ook geen sprake zijn. De Sovjet-Russische Partij maakt in situatie weer: Het conflict tussen de staten kan zeer verschillende vor- te worden aangehaald. Een militair conflict hoort er in ieder geval ook bij. Wat volgt, klinkt als een zelfverdedi ging van de partijleiding, voor het geval als er ooit zo een situatie zou ontstaan. Dan zal reeds vaststaan, wie de schuldige is. Wan1 „De Chinezen hebben in Sinkian grensincidenten uitgelokt, en wel t< gen de 200 per jaar. Ze h transporten van hulpmiddelen naar N.Vietnam verhinderd. Ze hebben een vreedzame regeling van de Viet namese oorlog tegengewerkt. Ze heb ben het op een atoomoorlog tussen Rusland en Amerika aangestuurd. Ze hebben territoriale eisen aan de Sovjet-Unie gesteld en in hun school boeken landkaarten afgedrukt, waar op de Sovjet-Russische gebiedsdelen voortdurend an tikelen gepubli- zelfs in de Sovjet-Unie met anti-Russische propa- rspreid, waarbij de Chinese in Moskou een voorname nachtsstrijd die China en Linie nu in Azië, rond Vieti m Pakistan met elkaar duizenden Chin anneer Burton zijn ziel heeft verkocht m de duivel ln ruil voor toverkracht besluit Helena van Troje, de mooiste rouw die ooit heeft geleefd, op te roe- •ensechte kus die ooit in de dr. Faus tus in Oxford is gezien. Hij herhaalde de kus drie keer, waarbij miss Taylor Miss Taylor zei dat ze haar eerste to neeloptreden heerlijk gevonden had, in haar gouden film carrière niet voor te willen opgeven. .Alles wat ik doen moest, was Richard En ik weet dat ik dat goed De meer dan 500 delen tellende gastro nomische bibliotheek van de Belg Leon Lambert is gisteren op de kunstveiling van Sotheby in Londen verkocht voor 8251 pond sterling. De eerste Franse editie van het eerste gedrukte kook boek bracht 500 pond op. Een gebon den manuscript van de menu's, wijn en spijskosten van het huishouden van de Franse koning Lodewijk XVI, uit het jaar 1776, ging voor 190 pond sterling van de hand. Jeugdtitel schaatsen van NVBHS AMSTERDAM Op de Jaap Edenbaa: ln Amsterdam zijn gisteren de afdellngi kampioenschappen voor de jeugd (16 t/n 19 jaar) van de VNBHS gehouder ste ln het individuele kampioenscha werd Marcel Pennlngs uit Aalsmeer Deze plaats won ook het afdellngskaa pioenschap. Er namij 70 rijders deel. z. werden afgevaardigd door 24 afdelingen De uitslagen waren: 500 meter: 1. Marcel Pennings (Aals meer) 45.7, 2/3 Tijssen (Amsterda H. Eeckelboom (Epe) beiden 46.2, Hazen (Gouda) 46.4. 1500 meter: 1. J. L. Pronk (Wieringen 2.28.6, 2. M. Pennings 2.28.8, 3. H. Eeckel boom 2.29.4. 4. G. Hazen 2.30.8. Eindklassement: 1. Pennings 95 H. Eeckelboom 96.000 en 3. G. Hazet De beroemde- Fro guerite Long (vertolkster anderen Fauré, Debussy i Zuidholl. titelstrijd abrupt afgebroken hollands© bokskamploensehappen amateurs afgebroken. In gebouw „Ode- on" te Rotterdam, waar gisteravond de laatste finales in de b- en c-klasse wer den gebokst, deelde promotor Huize naar mee, dat er voor volgende week maandag geen (laatste) programma is. Er hebben te weinig a-klassers inge schreven. En omdat andere districten wel beter in de topklassen» zitten en dus eigen kampioenschappen hebben, moet tot later worden gewacht om de Zuid hollanders In de gelegenheid te stellen prestatiepartijen te boksen. Een verve lende oplossing die prestatiepartijen. Zelden wordt men niet kampioen, ook al wordt verloren. De a-klasse in Zuid-Holland zal wor den aangevuld met de kampioenen uit de b-klasse. Dat is normaal. Maar de meeste b-kahpioenen zijn nog niet rijp hogere klas. Dat is gisteravond Maar hij mist voldoende techniek stootkracht. Zijn tegenstander, de Ha genaar Van de Meer miste bovendien nog conditie en toen hij in de derde ronde geen tegenstand mqer bood en zich slechts tot hangen beperkte, greep de scheidsrechter terecht in en ver klaarde Pieterman tot winnaar. Maar een aanwinst voor de a-klasse is hij ze ker niet. Evenmin als de Haagse weiter Polak, indien hij althans blijft boksen zoals gisteravond. Hij verloor zijn pres tatiepartij van de Rotterdammer Van Tilburg maar werd toch tot kampioen gekroond. Polak heeft zeker kwalitei- telten haar hij stoot te onzuiver en „speelt" te veel. Met zijn harde stoot van links en zijn minder gebruikte maar even sterke rechtse had hij in de tweede ronde zelfs kans op een k.o. toen Van Tilburg v Polak dreef de en in de derde ronde werd hem zowaar j nog de zege ontnomen. In het middengewicht ook al een par tij Rotterdam—Den Haag. De Hage naar Frans v. d. Geest bokste een pri- ma partij tegen Frans v. d. Heerik, die hard van stapel liep maar steeds strandde op de gesloten dubbeldekking j van Van de Geest, die vooral van links snel en hard stootte. In de tweede ron de gleed Van de Geest na een stoot op de dekking uit. De scheidsrechter gaf |hem niettemin acht tellen aangeslagen. me back van Van de Geest, i ti'd uit de ring is geweest. Zwaarwel' te vicht Aad Bor (Den Haag) bokstf. hij de fout draaien met de sterke rechtse Helaas ontaardde de partij de derde ronde in een partijtje mepper met totale verwaarlozing van de d king aan beide zijden. Bor mepte meest. Overigens had hij zijn zege btiHj al binnen en had hij zijt Verrassing In de c-klasse viel de verrassing, da: de enorm hard stotende zwaarwelte Verbeek (Rotterdam) verloor va stadgenoot De Hooghe, die te weinii gebruik maakte van zijn langere reacl en te weinig stootte. Maar Verbeek dee in de derde ronde alles wat niel Verheul, reeds tot de rijen nen behorend. Reijgersberg deed schrikkelijk druk maar stootte bitter weinig. In de laatste minuut va: derde ronde brandde de Hagenaar geheel los en bracht hij Verheul danig in de moeilijkheden. Een overtui gende kampioen was hij echter nie een prestatiepartij verwierf de R< dammer Kloppert de titel in het licht gewicht. Eén rake treffer was voldoend om de Bredanaar T. v. Duuren merkwaardig dat alle Bredase boksei een kop kleiner maar wel „dikker' handdoek werd dan ook prompt gewor pen. Overige uitslagen: b-klasse juniorei kampioen weltergewicht Janse (R'dair na zege in prestatiepartij tegen Regt/ (Breda): c-klasse junioren: Gommf R'damkampioen weltergewicht zege in prestatiepartij tegen Hartifc (Breda). Bijpartijen: Van de Driesscfc (R'dam) w.o.p. van Schouten (Dei Haag); Hoppe (Schiedam) tegen Vai de Lubbe (Den Haag) onbeslist, Mond (Vlissingen) tegen Machielse (Breda onbeslist: Karre'man (R'dam) teg* J. v. Duuren (Breda) onbeslist.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6