Kapelaan wordt zeldzame figuur PROGNOSE K.S.K.I. TOONT AAN: Ned. bijstand aan Indonesië B.Y.D .-commissie en minister bespreken affaire ex-spion AL VOOR» RIJDT U IN EEN VOLKSWAGEN 1200A Niet te veel praten over één prot. partij fusieTNmf en kromhout Margarine met vitamine d. is onschadelijk IN VEEL PAROCHIES IN 1980 ALLEEN MAAR PASTOOR Koning Boude wijn zint op nieuwe regering Utrecht middelpunt industrie en handel ZATERDAG 12 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 BEN BARKA ZOU NOG IN LEVEN ZIJN GENÊVE (UPI) Het Zwitserse dag blad „Tribune de Genève" meldde, dat de Marokkaanse oppositieleider Mehdi Ben Barka nog in leven is en wordt ge vangengehouden in Zuid-Marokko. In een bericht van zijn correspondent te Parijs meldde het blad: „Ben Barka leeft nog dat is het sensationele nieuws dat onze correspondent in Parijs heeft ontvangen van een klaarblijkelijk wel ingelichte Arabische woordvoerder, die bijzonder gedetailleerde gegevens gaf van de ontvoering en tevens de plaats noem de waar de Marokkaanse oppositieleider zich thans bevindt". Het blad zei. dat Ben Barka werd ont voerd in de nacht van 30 op 21 oktober en per vliegtuig van Villacoublay werd overgebracht naar Corsica. .,Een tweede Frans vliegtuig br&chjj hem toen naar Colomb-Bechar in Algerië en uiteinde lijk werd hij overgebracht naar Ifnir in Zuid-Marokko". Gezaghebbende kringen ln Parijs na men dit bericht uitermate sceptisch op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Indonesische rege ring beschikt thans over rapporten van K.L.M.-Aercarto en Naco N.V„ te Den Haag, die deze instanties hebben opge steld over respectievelijk de aanleg van een grote verkeersweg door Sumatra en de verbetering en modernisering van het vliegveld van Djakarta. Belde projecten zijn tijdens besprekingen tussen Indone sië en Nederland meermalen ter sprake gekomen. Zoals bekend heeft de heer R. Zwols- man onlangs eveneens interesse voor de grote verkeersweg door Sumatra getoond. Hij heeft daarover onder meer bespre kingen met president Soekarno gevoerd. De internationale handelscombinatie heeft ten behoeve van de Indonesische regering een studie naar de rehabilitatie van de Indonesische tinmijnen gemaakt. Het rapport hierover is eveneens in han den van de Indonesische autoriteiten gesteld. Belde regeringen voeren verder nog besprekingen over het stichten van een trainings- en demonstratiecentrum voor de metaalverwerkende industrie en een instituut voor schriftelijk teohnisoh onderwijs. De staatsmijnen zijn betrok ken bij 't overleg over 'n plan tot oprich ting van een chemische industrie in Indonesië. Een en ander heeft minister Bot aan de Tweede Kamer meegedeeld in een overzicht over uitgebreide tech nische hulp aan een groot aantal landen. Tragische strijd van vijf jaar ten einde? (Van - verslaggevers DEN HAAG. De Binnenlandse Veilig heids Dienstcommissie in de Tweede Ka mer zal binnenkort, mogeljjkn og deze maand, een gesprek hebben met minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken over de affaire rond de 45-jarige ex-spion A. Skubitz uit Oosterhout. Zoals gemeld voert de beer Skubitz al meer dan vijf Bent u zeker van een Volkswagen tót* en-mèt. MET de degelijke noeete VW-lucht- gekoelde motor achterin. De motor die u nooit in de steek laat Bij walk weer MET de uniek beechermende, vier voudige laklaag. MET de sterke, gladde, dichte bodem plaat. MET de hoge topsnelheid, die tegelijk kruissnelheid is (voor hoge gemiddel den». MET de altijd voor u klaar staande VW-service (goedkoop In onderhoud, reparatie en onderdelen». MET de hoge inruilwaarde. MET ruimte voor vijf. METmaar maak even een afspraak met uw VW-deaier voor een (vrij blijvende) proefrit in deze V.W.va. f 4990,-. Dan merkt u zélf dat de Volkswagen 1200 A een V.W. is met WAARSCHUWING PR. BERGHUIS Uitgangspunt voor gesprek in KYP-rapport (Van onze parlementaire redacteur) TJTBECHT De voorzitter van de- -AR-partij, dr. W. P. Berghuis, heeft vanmorgen op de deputantenvergade- ring een ernstige waarschuwing laten horen aan 't adres van de CHU. Dr. Berghuis sprak over samenwerking tussen de reformatorisch-christelijke partijen en zei dat het voQrtdurend plei ten voor die ene partij zonder dat re sultaten worden bereikt, op den duur ook de enthousiaste aanhangers van de idee gaat vervelen. „Er kan een mo ment komen", aldus de Alt-voorzitter, „dat de gelegenheid voor liet tot stand komen van die nieuwe partij, die wij wensen, voorbij is. Ik zeg niet dat dit moment al gekomen is". Kamerleden als commissaris DEN HAAG (A.N.P.). Van de 43 leden van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid zijn de heren dra G. M. Nederhorst, rar, R. van den Bergh, I. Baart, J. M. Willems en C. Kleywegt commissaris van een N.V., aldus het weekblad van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenverenl- ging, In de rubriek „Duistere dingen van de dag" is een uittreksel opgenomen van het antwoord van d'e heer Neder horst aan de i'edactie van het A.R.K.A.- weekblad op een verzoek in de genoemde rubriek in het nummer van IS december j.l. aan de KVP, P.v.d.A., de WD. de A.R. en de C.H.U. om de commissariaten van de leden van hun respectieve Kamer fracties bekend te maken. De heer Ne derhorst zegt dat, aangezien zijn fractie een groot voorstander is van openbaar heid, hij een onderzoek heeft laten in stellen. De andere fracties hebben tot dusverre nog niet gereageerd. AMSTERDAM (ANP) De Verenigde Machinefabrieken N.V. (Stork-Werk spoor) en Kromhout Motorenfabriek N.V. hebben besloten een fusie aan te gaan. Aandeelhouders Kromhout zullen hun st/ukken kunnen omwisselen ln aan delen VMF, waarbij nominaal 1000 aandelen Kromhout recht zullen geven op 500 aandelen VMF en 800 in con tanten. jongste rapport, dat de KVP heeft ge wijd aan haar grondslag en karakter. Het blijkt, dat dr. Berghuis dit rapport een belangrijke bijdrage voor de dis cussie met de AR en de CHU vindt. Hij sprak in Öit verband over „een zeer b>e- reidvol en tactisch rapport, dat correct ten opzichte van de reformatorische partijen en anderen ls". Hij wees er op, dat het KVP-rapport de christelijk- geïnsplreerde partij nog teveel ziet als een programpartij, die een centrumpo sitie inneemt. „Ik mis er iets te veel in van het eigen radicale van 'n chris telijke politiek, waardoor deze niet er gens tussen liberalisme en socialisme in zit". Dr. Berghuis achtte 't noodzakelijk, dat nu een gesprek tussen katholieken en protestanten tot stand komt. Van KVP-zijde is reeds voorgesteld om tot een gemengd samengestelde werkgroep te komen. De KVP is voor dit gesprek gereed, aldus dr. Berghuis, die consta teerde dat dit bij de protestanten nog niet het geval ls. H. JAMIN OVERLEDEN (Van onze correspondent) ROTTERDAM Op 59-jarige leeftijd ls woensdag in zijn woonplaats Rotterdam overleden de heer H. P. C. Jamin, direc teur van C. Jamln N.V. Na twaalf jaar aan de onderneming verbonden te zijn ge weest werd hij in 1938, toen de firma jn een N.V. werd omgezet, benoemd tot di recteur, een functie die hij tot aan zijn overlijden heeft bekleed. Hij heeft inder tijd een 'belangrijke rol gespeeld bij de verplaatsing van het fabrleksbedrijf van Rotterdam naai' Oosterhout. Volgens zijn wens is de overledene vandaag ln alle stilte begraven. Rust keert weer in Dominicaanse republiek SAN DOMINGO (Reuter) In de Dominicaanse republiek werd gisteren het openbare leven verlamd door een algemene staking, uitgeschreven door de vakbonden, die het vertrek naar het buitenland eisen van alle militaire lei ders, die betrokken zijn geweest bij de burgeroorlog. Voor de derde achtereen volgende dag durfden de Dominicanen geen voet buiten de deur te zetten van wege de rondvliegende kogels, terwijl de auto's die nog over straat reden met stenen werden bekogeld. De politieke situatie nam echter een wending ten goede, toen de rechtse mili taire leider kapitein Francisco Camlnero Rivera aankondigde .dat hij naar Washington zal vertrekken. De voorlopige president. Hector Garcia- Godoy zei tot journalisten „dat de mili taire crisis nu wel gauw voorbij zal zijn". jaar een tragische strijd tegen de overheid over een vordering die hij op de Buiten landse Inlichtingen Dienst (B.I.D.l, heeft. H|j beweert door deze organisatie, waar voor hij als geheimagent zou hebben ge werkt, in de steek te zijn gelaten, zonder vergoeding, beroofd van zijn goede i en zijn gezondheid. In het komende gesprek zal het rapport ter sprake komen dat naar aanleiding een onerzoek door de Buitenlandse In lichtingen Dienst van de B.V.D. over de zaak Skubitz is opgesteld .De B.V.D. commissie, bestaande uit de fractievoor zitters van de vijf grote partijen, heeft zelf geen rapport over deze zaak opge steld. Het is wel de bedoeling van de com missieleden om zich nog onderling ovei deze affaire te beraden in een bijeen komst, voorafgaande aan het gesprek met minister Smallenbroek. Aldus vernamen wij desgevraagd van de vooriztter va commissie, drs. Schmelzer. Enkele tonnen Zoals gemeld is het gezin Skubitz door de tot nu toe vergeefse strijd voor recht volkomen aan de grond geraakt, wordt thans onderhouden door de Sociale Dienst van de gemeente Oosterhout, met welke dienst de heer Skubitz het al meer dere malen aan de stok heeft gehad, om dat hij daarin de grote overheid ziet, waartegen hij zijn strijd om recht voert. De heer Skubitz. een genaturaliseerde Poolse ex-militair, die indertijd heeft deelgenomen aan de bevrijding van Neder land, beweert als geheimagent nog vorde ringen tot een bedrag van enkele tonnen te hebben op de Buitenlandss Inlichtingen Dienst. (Van een pnzer verslaggevers) DEN HAAG. Deskundigen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid (inspectie voor levensmiddelen hygiëne) en van de Voedingsraad achten het huidige gehalte van vitamine D in margarine toelaatbaar. Zij hebben dit ver klaard naar aanleiding van een pubilkatie van twee Friese specialisten, dat in marga rine een schadelijke dosis vitamine D zou zitten, Een te grote dosis betekent een te hoog gehalte cholesterol in 't menselijk lichaam en deze stof heeft weer invloed op ader verkalking en hartziekten. De internist dr. Feenstra uit Sneek en de klinisch chemi cus dr. Wilkens betoogden enkele maan,-, den geleden, dat in de Nederlandse mar garine te veel vitamine D zit.1 Zij poneert den deze opvatting in het Nederlands tijd schrift voor geneeskunde. In 1950 werd in een internationale af spraak 10 eenheden vitamine D per gram margarine toelaatbaar genoemd. Hiertegen had o.a, de Voedingsraad later wel be zwaar, reden waarom in 1960 het toelaat baar gehalte op 3 eenheden per gram werd bepaald. Bij rijk in '65 1498 ideeën DEN HAAG (ANP) De rijksidee- enorganisatie ontving in 1965 1498 idee- en. Als gerealiseerde of te realiseren ideeën werden er 493 goedgekeurd en beloond, terwijl 348 ideeën op grond van bepaalde verdienste met een aanmoe digingspremie werden gehonoreerd. Het totale aan beloningen en aanmoe digingspremies uitgekeerde bedrag be droeg 70.277.50 gulden, tegenover 50.222,50 gulden in 1964. In 1964 wer den 85 honoreringen van 100 gulden en hoger uitgekeerd, in 1965 waren dat er 140. De conclusie is volgens het ministe- e van Binnenlandse Zaken gewettigd, dat het niveau van de ingezonden idëe- zich in stijgende lijn beweegt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ziet er naar uit. dat de kapelaan de komende vijftien jaar een nog zeldzamer figuur bfrinen Het Nederlandse kerkelijke leven zal worden dan hij nu al aan het worden is. Dit blijkt uit een prognose van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut, gemaakt voor het bisdom Den Bosch, waarin wordt berekend dat in 1980 in het meest gunstige geval maximaal de helft van de parochies in dat bisdom één kapelaan kan worden toegewezen en in het ongunstigste geval maximaal twintig procent. Eenzelfde ontwikke ling kan geconstateerd worden voor de bisdommen Breda, Rotterdam en Haarlem. Het memorandum van het KSKI. waaruit een en ander blijkt is getiteld „Prognose van het aantal seculiere priesters in het bisdom 's-Hertogen- bosch 19651980". Zij is vervaardigd door de statistisch deskundige van het KSKI, drs. J. Poeisz. Het memoran dum is een vervolg op de bijdrage van de pastoraal-socloloog van het KSKI. de heer C. M. Thoen aan het boek „Over de priester", onlangs versche nen ln de serie Amboboeken van uit geverij De Fontein. In de prognose wordt gesteld, dat het aantal priesters beschikbaar voor de parochiële ziel zorg in 'het bisdom Den Bosch tot 1980 relatief sterk zal dalen en wel van 177 priesters per honderd pa rochies in 1965 tot 146 ln 1980. Dit laatste echter alleen wanneer men volgens de (huidige gebruiken met emeritaat gaat. Wordt pensionering van de priesters op 65-jarige leeftijd algemeen dan daalt (het aantal priesters tot 120 in 1980. Geconstateerd wordt, dat wel een absolute groei van het aantal priesters valt te verwachten Met name echter door de veroudering is deze groei onvoldoende om de ver meerdering van het aantal functies, waarvoor priesters nódig zijn, op te vangen. Tot 1975 is nog een verdere groei van het aantal priesters te ver wachten van 851 in 1965, tot 866 in 1970 en Itot 881 in 1975. Daarna zal een da ling intreden tot 868 in 1980. Voor de jaren 1975-1979 is namelijk een aan merkelijk geringer aantal wijdelingen Veroudering Het proces van een geleidelijke ver oudering van de seculiere geestelijk heid zal in de komende vijftien jaren voortgaan. In 1965 was 22,8 procent van de priesters zestig jaar of ouder. In 1970 zal dit 26,3 procent zijn, in 1975 29,7 procent en in 1980 zal het percentage het dubbele zijn van dat voor 1957, namelijk 34,7 procent. Ge lijktijdig zal een daling optreden van de jongere leeftijdscategorie. Deze veroudering zal haar gevolgen hebben voor de kwantitatieve omvang van de functies, te vervullen door de se culiere priesters. Per 1 januari 1965 had in totaal 70,2 pirocent in het bis dom Den Bosch de parochiële zielzorg als hoofdfunctie. Nog 17,3 procent was verdeeld over instellingen (rectora ten) en verschillende vormen van categoriale zielzorg. Bij de opleiding en het diocesaan bestuur was 4,2 pro cent van de priesters werkzaam. Bui ten functie of studerend was 8,3 pro cent. De veroudering van het aantal priesters nu, zal in de eerste plaats van betekenis zijn voor het aantal hunner dat buiten functie zal geraken. Dat wordt nog klemmender wanneer voor de geestelijkheid pensionering op 65-jarige leeftijd algemeen zou worden. De veroudering zal zich aldus uiten in een toenemend aantal rusten de priesters en een gelijkblijvend of dalend aantal priesters beschikbaar voor het vervullen van functies. Voor de parochiële zielzorg kan dit conse quenties hebben voor de gemiddelde omvang van de parochies, het aantal parochianen waarbij een eerste of een tweede kapelaan wordt aangesteld, alsmede voor de gemiddelde leeftijd waarop men het pastoorsambt aan vaardt. Andere bisdommen In een commentaar op deze prognose voor het bisdom Den Bosch, geeft de pastoraad-socioloog van het KSKI, de heer C. M. Thoen, ook enkele prog- nosegegevens met betrekking tot het te verwachten aantal seculiere paro chiepriesters in de bisdommen Breda, Rotterdam en Haarlem. Voor het bisdom Breda moet rekening worden gehouden met een ernstige achteruitgang van het beschikbare aantal seculiere priesters voor de secüiliere parochies. Het cijfer van de priesterbezetting per parochie, dat in 1964 ongeveer 1,88 was daalt tot 1,34 in 1979. In het bisdom Rotterdam zal het cijfer van de gemiddelde secu liere bezetting dalen van 2.31 (1964) tot 1,81 in 1979. Hierbij moet rekening worden gehouden met de relatief grote omvang van de parochies in het diocees Rotterdam. Het aantal paro chies met meer dan 5000 zielen (tot 10.000 en meer) bedraagt 26,6 procent van het totaal. Voor Den Bosch en Breda is dit percentage respectievelijk 16.1 en 17,9. Bovendien kent men in deze bisdommen geen parochies met meer dan 8000 zielen. Voor het bisdom Haarlem geldit dezelfde overweging bij het beoordelen van de daling van de gemiddelde bezetting van de se culiere parochies, die van 2.2 in 1965 zad teruglopen tot 1,8 in 1980. Socialisten voor centrum-links (Van onze correspondent) BRUSSEL. In België is de gouver nementele crisis nu ook officieel een feit: koning Boudewqn heeft het ontslag van zijn regering aanvaard. Het Belgische vorstenpaar is met een speciaal leger vliegtuig uit Kopenhagen naar Brussel teruggekeerd. I -Bi; het Amsterdamse Waterlooplein gleed gisteren een yJITyegieaen vrachtwagen over lied gladde wegdek het water van de Zwanenburg-wal in. De chauffeur wist net op tijd uit de cabine te ontsnappen. sing werd meegedeeld. De ontmoeting van de aftredende premier Harmei met koning Boudewijn duurde slechts weini ge minuten. Onmiddellijk daarna deelde het hof officieel mee. dat het ontslag was aanvaard. De Belgische koning ls on middellijk met zijn raadplegingen begon nen. Achtereenvolgens weiden de voor zitters van de Kamer en de Senaat, als mede de voorzitters van de christelijke volkspartij, de Belgische socialistische partij en de liberale volkspartij voor vrij heid en vooruitgang, op het palels ont boden. Verwacht wordt, dat die raadple gingen gedurende het weekeinde zullen worden voortgezet. Het Belgische staats hoofd wenst blijkbaar geen tijd te verlie zen. België kan zich Inderdaad bezwaar lijk een lange regeringscrisis veroorloven. De schatkist ls er beroerd aan toe en de parlementaire werkzaamheden hebben al grote vertraging opgelopen. Nog geen enkele begroting voor het lopende dienst jaar werd goedgekeurd, zodat de rijks administratie eigenlijk van de hand in de tand leeft. Desondanks wordt algemeen verwacht, dat de crisis niet ln enkele dagen zal zijn opgelost. Voor nieuwe verkiezingen zijn dó twee partijen van de uiteenge vallen meerderheid bevreesd en men mag aannemen dat de koning daarin evenmin heil ziet. Een coalitie tussen een van deze meerderheidspartijen en de li beralen wordt zelfs door de voorzitter van de partij voor vrijheid en vooruit gang onwaarschijnlijk genoemd, zodat er nog slechts de mogelijkheid overblijft van een nieuwe rooms-rode coalitie. Nuchter bekeken vraagt men zich af. waarom er dan een regeringscrisis moest komen, aangezien de problemen en de mensen, die het over die problemen eens moeten worden, dezelfden blijven. Maar het is opvallend, dat zowel bij de chris ten-democraten als bij de socialisten de duidelijke wil om samen te blijven, aan wezig is. De ministers zijn op vriend schappelijke wijze uit elkaar gegaan en in de kranten, die de meerderheidspar tijen steunen, zijn weinig verwijten te horen tegen het andere kamp. Van deze crisis zal wellicht worden gebruik ge maakt om scheep te gaan met een nieuwe premier en om het aantal portefeuilles re beperken. Het record aantal ministers heeft inderdaad de efficiënte werking niet bevorderd. De socialisten pleiten openlijk voor 'n centrum-links-regering, dus een rooms- rode regeling, waarin het vakbondsele ment sterker is vertegenwoordigd dan in de vorige. Dit streven zal echter zeker op verzet stuiten in bepaalde kingen van de christelijke volkspartij, die rekening moet houden met haai- conservatieve vleugel van middenstanders, patroons en Drie dagen lang heeft in het Groningse sneeuwduingebied een bus in de sneeuw vastgezeten. Een bulldozer moest het vervoermiddel ontzetten. De dorpen Pieterburen en West er meiand zijn inmiddels min of meer uit hun isolement bevrijd. LSD onder opiumwet In de staats courant is een beschikking van staats secretaris dr .J. H. Bartels verschenen, waarbij het preparaat LSD (Lysergzuur diethylamide) wordt aangewezen als ver dovend middel en als zodanig onder de opiumwet komt. VOLKSGAZET! Ned. autoriteiten lichtten België in over twee „provocateurs" DEN HAAG (A.N.P.). Het Eerste - Kamerlld dg heer Van der Spek (P.S.P.) heeft de ministers van Buitenlandse Za ken, van Binnenlandse Zaken en van Justitie schriftelijk gevraagd of door Nederlandse instanties, met name de veiligheidsdienst, aan Belgische autori teiten Inlichtingen zijn verstrekt over de Nederlanders Van Albeda en Wesslng, die tijdens reUetjes in Genk op 1 februari werden gevangen genomen, daarna ge vangen gehouden en op 9 februari als ongewenste vreemdelingen werden uitge wezen, dit alles zonder opgaaf van De lieer Van der Spek vraagt dit in ver band met een bericht ln de Volksgazet, waarin stond: „De gerechtelijke Instan ties in Nederland hebben aan de poli tionele dienst te Tongeren laten weten, dat beiden bekend staan ln Nederland als provocateurs. Ze hebben trouwens -n opleiding gehad ln Ouba, zo werd ook gemeld uit Nederland--. Hij vraagt ook of de minister van Buitenlandse Zaken stappen ten gunste van de Nederlanders bij de Belgische autoriteiten heeft ondernomen en zo neen. waarom niet. De heer Van der Spek vraagt of de ministère toekomstige stap pen bij de Belgische autoriteiten willen ondersteunen, die de twee Nederlanders ter verkrijging van eerherstel en van schadevergoeding zullen ondernemen mede op grond van 'hun mening dat zij slachtoffers zijn geworden van pogingen om de aandacht van de werkelijke oor zaken van de moeilijkheden in het gebied van Genk af te lelden. INTERNATIONALE VOORJAARSBEURS 3818 firma's uit 30 landen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Over drie weken Is Utrecht weer middelpunt van industrie en handel. De internationale voorjaars- beurs, die op maandag 7 maart door de minister van Economische Zaken. drs. Den Uyl officieel wordt geopend, zal weer tienduizenden belangstellenden trek ken. Een onafzienbare hoeveelheid en variëteit van grondstoffen en materialen, machines, technische vindingen en ge bruiksartikelen zal worden getoond door 3818 firma's uit Nederland en 30 andere landen, die 1500 stands gaan inrichten met een gezamenlijk oppervlak van meer dan 6 hectare. Alle jaarbeurshallen aan het Vreden- burg en de Croeselaan zullen tot de nok gevuld zijn en in dezelfde gebouwen zal een reeks congressen, voordrachten en ontmoetingen van deskundigen op veler lei gebiëd plaatsvinden. Het „zware" industriële deel van de beurs, dat ieder jaar een wisselende samenstelling heeft, zal deze keer de volgende hoofdbestanddelen omvatten: elektrotechniek en elektronica, hout- en metaalbewerkingsmachines en gereed schappen, hydrollek en pneumatiek en als nieuwe sector aandrijf techniek. Bovendien komen 18 vooraanstaande gieterij bedrijven weer een „gieterijstraat" vormen en voor het eerst exposeren 12 rubberfabrikanten samen in een „rubberstraat". Naast deze lndustilële manifestaties zullen consumptieve goederen te kust en te keur worden getoond, hoofdzakelijk ln de Vredenburghallen en in de Julianahal. Buitenlandse bedrijven (voor een be langrijk deel weliswaar vertegenwoordigd door hun Nederlandse firma's) zullen op de voorjaarsbeurs verre ln de meerder heid zijn, namelijk 60 West-Duits- land vormt de sterkste vertegenwoor diging Op het teiTein vóór de Jaarbeurs gebouwen wordt vanaf 1 maait de ten toonstelling „Werken met atomen" ge houden. De expositie, die de gehele maand open zal blijven, is naar Nederland ge komen op uitnodiging van het Nederlands atoomforum. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie reist met twee van deze projecten de gehele wereld af Behalve een expositie voor belangstel lende leken, bevat de tentoonstellingstent ruimten waar scholieren kernenergieles- sen zullen krijgen, waar gewerkt wordt met een veilig opgestelde kernreactor en waar deskundigen elkaar zullen ontmoe ten om over kemfysicavraagstukken te spreken. Officieren na „gouden handdruk" niet meer terug op Defensie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoofdofficieren (vooral oversten), die met de zogenaamde gouden handdruk de militaire dienst vrijwillig verlaten hebben, kunnen niet op het de partement van Defensie geplaatst worden als burgerambtenaar., ook niet bij een vacature. Dit heeft minister l)c Jong van Defensie meegedeeld in antwoord op vragen van het liberale Tweede-Kamer lid dc heer Cpuzy. In het verleden, toen er nog sprake was van tekorten, was dit welhet geval. Thans ls het volgens de minister alleen juist wanneer ln bepaalde functies amb tenaren nodig zijn die beschikken over specifiek militaire kennis en ervaring en waarbij het ondoelmatig zou zijn actief dienende officieren aan te wijzen. Minister De Jong vindt dit in tegen stelling met het Kamerlid geen achter stelling van bedoelde oud-hoofdofficieren. Het zou volgens hem merkwaardig aan doen wanneer deze hoofdofficieren met een behoorlijke uitkeringssom vrijwillig de dienst bij het departement van De fensie verlaten en er nadien als burger enaar ln een andere functie terug-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5