ook VOOR JOU De Lorelei ONS KNUTSELHOEKJE Kath. Plattelands Jongeren: niet streng agrarisch The Vendelly's: LEIDSE TOPTIEN LOPEND VUURTJE PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 FEBRUARI 19« f (Vervolg) Het was Roland, de vurige en dap perste zoon van de Palsgraaf van de Rijn, die van de wonderlijke meisjes figuur op de hoge rots gehoord had. Avontuurlijk en ondernemend van aard, ontbrandde in hem 't verlangen dat betoverende wezen te zien en mo gelijk voor zich te winnen. Onder voorwendsel op jacht te wil len gaan ging hij van huis. Hij liet zich echter door een oude, ervaren schipper naar de rots brengen, 't Was 'n nevelige vooravond, 't Leek of de schemering op grijze vleugels door 't Rijndal zweefde. De ondergaande zon was reeds achter de bergen gezonken, zodat hun toppen zich als donkere reu zen tegen de avondlucht aftekenden. Aan de grijsblauwe lucht flikkerde reeds de ster. die 't allereerst 't einde van de dag en 't begin van de nacht aankondigt. Of was zij soms plots ver schenen om de vermetele jongeling te waarschuwen voor zijn hachelijke on derneming? De jonge ridder echter ziet haar niet, hij blikt slechts, alles om zich verge tend, naar boven of het wonderlijk schone wezen zich nog niet vertoont op de top van de rots. Dan hoort hij naast zich bijna angstig stotterend: „De Lorelei!, ziet u ze, de tovenaarster?'' Roland antwoordt met een lichte kreet van verbazing en bewondering. Ook hij heeft de feeërieke figuur in de hoogte op 't zelfde moment gezien. Hij kan zijn ogen niet meer van haar afwenden. Ja, zo had men haar be schreven, zo stralend en betoverend van schoonheid. Tegen de donkere achtergrond van de donkere rots leek 't wel een wonderbloem als een witte lelie uit de bodem opgeschoten. Oh, wat een droombeeld, zoals ze daar zit op een uitstekende rand, bezig haar goudblonde lokken, waarin 't windje speelt, te ordenen. Ondanks de sche mering was haar lieflijke gedaante duidelijk zichtbaar, als ging er een licht van haar uit. Dan openen zich haar rozerode lippen en een betove rend gezang, nu eens week en klagend, dan weer vurig en smachtend daalt van haar hoge zitplaats naar dal en stroom aan haar voeten. Als zij de jonge ridder met opge heven hoofd beneden haar ontwaart, zijn bewonderende blikken star op haar gericht, dan boort zij haar lich tende sterre-ogen in de zijne en houdt hem willoos geboeid. Hij ziet en hoort niets meer dan haar en haar meesle pende zang en er is slechts één ver langen meer inhem: naar haar toe te gaan. 't Trage bootjè kan hem niet langer weerhouden en ortderde uit roep: „Lore, Lore!" sprint hij over boord. De angstkreet van de oude schipper kan hem niet meer redden, want de bruisende stroom heeft hem gretig in zich opgenomen en heeft hem in zijn woeste vaart meegesleurd. Op dat ogenblik heeft een donkere onweerswolk de top van de Lorelei omhuld. Bliksemflitsen schieten langs de helling naar beneden als wilden zij nog even het toneel verlichten, waar zich het drama van de verliefde jonge ridder heeft voltrokken. Tussen 't rommelen van de donder is nu en dan nog het gezang van de lichtfee te horen, maar nu niet meer lieflijk en meeslepend, doch klaaglijk en spookachtig, soms eindigend in een smartelijke zucht. Spoedig vernam de landgraaf het droevig uiteinde van zijn zoon. Smart en woede vervulden zijn vaderlijk hart. Hij beval zijn dienaren de tove nares dood of levend aan hem over te leveren. (Wordt vervolgd i CORRESPONDENTIE Coble van Zanten, Nieuwkoop Leuk dat je het gewonnen boek zo mooi viridt. Nu maar geregeld met ons meedoen Cobie. Hoor ik eens wat over: „Mijn leventje"? Dag meiske! Greetje Zwetsloot, Hoogmade. heeft een rijm gemaakt op het huwelijk van prinses Beatrix en Claus. Ze zal het voor jullie eens opzeggen. wel weten of je er op kan!", riep Kees. „Nee, wij gaan niet mee", zeiden Henk en Jan. „Je gaat niet op het ijs hoor, het is nog lang niet sterk. Gooi er maar eens een baksteen op." Kees gooide er een steen op. maar die zakte er niet door. Toen ging hij proberen en voetje voor voetje liep hij naar de overkant. Opeens begon het ijs te kraken. „Kom terug!", riepèn Jan en Henk. Maar Kees dacht bij zichzelf: ik' wil geen lafaard zijn, dus hij liep verder. Ineens schoot het ijs onder hem weg en hij zakte in de sloot. Jan en Henk zagen het gebeuren. Ze riepen om hulp. maar niemand kwam. Toen dacht Jan: ik wil mijn beste vriend niet laten verdrinken; hij ging plat op het ijs liggen en kroop voorzichtig naar Kees toe. Nog even zag Jan een hand boven het water uitsteken, maar die verdween weer in de diepte. Jan was nu vlakbij ge komen en probeerde Kees te pakken; weer kwam de hand boven en gelijk pakte hij de hand en trok Kees uit het Nu stonden er op de kant heel wat mensen te kijken. Ze hielpen de twee jongens op de wal te komen. De bur gemeester stond er ook bij en ook de moeders van Kees, Jan en Henk. Kees was bewusteloos en werd een huis binnengedragen. Gelukkig kwam hij weer spoedig bij en na een paar dagen was hij weer springlevend. De burge meester beloonde Jan met een gouden medaille. Kees ging ook gauw naar Jan om hem te bedanken „Waarom heb je je leven gewaagd om mij te redden?", vroeg hij. „Ja, ik kon toch een goede vriend niet laten verdrinken!" Ze lachten nu allebei omdat alles zo goed was afgelopen. Ada v. d. Meer,1 Voorschoten, vertelt er MUN LEVENTJE Mijn leventje begon op zaterdagavond 15 juni 1957 om 9 uur 15 minuten. Even later kreeg ik al een broertje, dus ik ben er een van een tweeling. Papa en mama waren heel blij met mij, want er waren al twee broertjes, Albert en Frans. Mijn tweelingbroertje heet Ben nie. Wij zitten altijd samen in dezelf de klas, eerst op de kleuterschool bij juffrouw van Schie en later ook in de eerste klas bij juffrouw van Leeuwen en in de tweede klas bij juffrouw Posthuma. In de derde klas zitten we ook bij die juffrouw. Dat vinden we heel erg fijn, want ze is erg aardig. Als we 's morgens op school komen en we gebeden hebben, leest onze juf frouw eerst wat voor over Jezus of over Puk en Muk. Toen ik nog klein was. had ik leuke krulletjes, maar nu niet meer. DE ZOMER Er was eens een bloem. En weet je hoe ik die noem? Zonnebloem Die stond op een stukje gras Midden in een waterplas. Er was eens een spriet. En weet je, hoe ik die noem? Nou luister dan Ik noem hem Grietepiet En bekijk hem als je hem ziet. Er was eens een regendruppel En weet je hoe ik die noem? Huppel! Die stond op een wolk Vlak bij een regenkolk. Er was eens een paard Die was heel erg behaard. En weet je, hoe ik die noem? Langstaart. En als je hem ziet. geef hem van katoen. Ze klopte aan de deur. Toen die open ging, kreeg ze een kleur. Hoe mooi was toch het feetje In haar prachtig glanzend kleedje. Het toverfeetje liet haar binnen komen. Ze vroeg: „Zou je hier willen wonen?" „Heeft u iets te eten?", vroeg 't meisje verlegen. Ik heb zo'n erge trek gekregen." „Een boterham met dit of dat Of heb je liever een bordje patat?" „Ik zou het haast niet weten Wat ik het liefst zou eten!" Xandra Lebens DE WINTERSPORT Het was 's morgens heel vroeg. Hans was al wakker maar Elsje nog niet en vader en moeder ook nog niet. Hans sloop de kamer uit en ging naar beneden om naar buiten te kijken. Weet je waarom? Nee? Weet je het niet? Dan zal ik het maar vertellen. De weerberichten hadden gezegd, dat er sneeuw zou komen en daarom ging Hans nu kijken. En Ja hoor. er lag sneeuw. Hans rende naar boven. „Els, kom eens kijken!" Vader, moeder en Elsje waren nm allemaal wakker geworden. „Schreeuw niet zo. jongen!*" riep „Maar er ligt sneeuw!", riep Hans blij. Toen ze dat hoorde, vloog Elsje haar bed uit en kleedde zich vlug aan. Ze zouden allebei naar buiten gaan om fijn in de sneeuw te spelen. „Eerst rustig ontbijten en dan een mooie sneeuwpop maken", hield moe der ze tegen. Dat was wel erg, dat ze eerst moes ten eten, maar ze schoten vlug op en waren gauw klaar. „Hier is een wortel voor de neus, en J twee kolen voor de ogen. Hans, pak jij maar een bezem-uit de schuur en jij Els. pak jij maar vaders oude hoed." Toen ze alles bij elkaar hadden, be gonnen ze aan de grote sneeuwpop, 't Werd een mooie! „Moeder, vader, kom eens kijken", riep Hans toen ze klaar waren. „Prachtig hoor!" zeiden vader en moeder. 't Was weer tijd geworden om te eten. dus ze gingen naar huis. Het was een fijne dag geweest. Zo, dit is het weer voor vandaag. Volgende week uitslag van de laatste opgave. Dag allemaal! TANTE JO en OOM TOON BEELDSNEDE (FOTO-KNIPPEN) flg. b. Dat is een kunst op zich. Een foto kan nl. veel aan schoonheid winnen, als men er alles vanaf knipt, wat er eigenlijk niet noodzakelijk bij hoort. Maar daar moet je bij 't fotograferen zelf eigenlijk al op letten. Wat er van afgeknipt zal moeten worden, kan men 't beste beoordelen, als men een beeld zoeker gebruikt. Zoals je op de tekening ziet, gaat 't slechts voor 't gebruik daar bij van twee kartonhoeken, die men (zie flg.) net zolang verschuift, tot 't beeld er binnen op z'n mooist uitkomt. Daarna trek je de omtrek en knipt 't beeld bij. HANS EN DE SNEEUWKLOKJES flg. c. Hans ziet al ver langend uit naar de lente „Ach", zo verzucht hij wel eens, „wat duurt 't nog lang". „Maar toch is het voorjaar reeds op komst" zo antwoordt va der. Je ziet het reeds hier aan huis bij de beschutte plekken langs de muur. Schuif maar eens voor zichtig wat sneeuw op zij. Zie je die kleine, groene scheuten sprietjesdie zich al uit de grond ge werkt hebben? Die zijn van de sneeuwklokjes, de eerste voorjaarsboden. Als nog koude en vorst komen, j dan buigen die groene sprietjes weer naar de aarde toe en wachten ge duldig tot er weer war mere dagen komen. Dan zullen de mooie witte klokjes je vriendelijk toe knikken. HET TOVERFEETJE Het was 's winters heel erg koud. Er liep een meisje door het woud. Ze zag daar hele dikke bomen. In één daarvan moest de toverfee wonen. PIET GAAT SKIëN (op ski's lopen) Ja. maar 't gaat nog niet best, 't is nog vallen en opstaan. En soms doet zo'n val wel eens pijn en slaat Pietje wel eens aan het huilen. Maar dan is zjjn vriendje Bello er als de kippen b|j om hem te helpen en te troosten. Als Beatrix en Claus straks gaan trouwen Zullen de kinderen wel snoepjes Want dan is het feest Zoals 't nog nooit is geweest. Als dan alle vlaggen uithangen Hoor je overal vrolijke gezangen. En dan de zang in de kerk' Ja. het wordt een heel werk. De kerk wordt heel mooi versierd Want die bruilofl wordt goed gevierd En wat zal Beatrix^ haar japon Misschien doen je ogen dan wel een beetje pijn. De sluier is mischien wel zachter Drie bruidsmeisjes lopen er achter op rij. I En Claus zal ook wel mooi gekleed zijn Want die kan denken: „Beatrix is straks mijn". Ook zal hij denken: Wat zal ik haar nu schenken-' Een zoen' Nee. dat is niet genoeg Want daar heeft ze er nog zoveel van voor de boeg. Een ring? Ja. dat is het enige ding Dat hij haar kan geven. Dan kan ze pas beginnen met het gelukkige leven DE DRENKELING Jan, Kees en Henk kwamen om vier uur uit school. Het was erg koud die dag. want het vroor. Jan en Kees za ten in de zesde klas en Henk in de vijfde. Ze waren dikke vrienden. Ze liepen zo langs de slootkant, toen Kees ineens stil stond. „Ga je mee het ijs proberen? Ik wil In Leiden en omgeinng houdt de jeugd zich op velerlei wijzen bezig in haar vrije tijd. In Alp hen aan den Rijn bijvoorbeeld zijn de leden van de Katholieke Plattelands Jongeren er op uit, aan dacht te besteden zowel aan de culturele als lichamelijke ont wikkeling, terwijl ze zich bovendien niet in een hokje opsluiten, zoals uit het gesprekje bleek, dat wij mochten hebben met KPJ- voorzitter Harry de Wit. In deze „Ook Voor Jou' willen we ook nog even The Vendelly's uit Beverwijk voorstellen. Ze hebben dan nog wel niet zo veel successen geboekt als de Haagse Golden Ear-rings, het gezegde „Wat niet- is, kan komen" is mogelijk ook voor hen van toepassing. Tenslotte nog even aandacht voor tot nu toe één plaatje gemaakt hebbende Daniëlla, in wier voet sporen overigens dezer dagen ook de Leidse beatgroep The Demons is getredenevenals binnenkort de Noordwijkerhoutse Bentley Sisters, die dinsdag hun vocale prestaties voor de radio deden horen, dat gaan doen. „Vroeger, ja, toen waren LTJ en LTM wat je noemt streng agrarisch georiënteerd. Nu, vooral na de fusie van de LTJ en LTM en de naams verandering in KPJ, is het echt niet meer zo. Bij de KPJ kan eenieder zich aansluiten, die er zich bij thuis- r\it zegt ons Harry de Wit, voor- zitter van de ongeveer vijf-en- dertig leden tellende afdeling uit Alphen aan den Rijn, die haar leden overigens niet alleen rekruteert uit deze snel groeiende plaats aan de Oude Rijn, maar ook uit Hazerswou- de-Rijndijk, Koudekerk en Woubrug- ge. „Vooral onder de jongens zijn er nu heel wat, die vrijwel geen binding meer hebben met land- of tuinbouw", zo vervolgt deze Alphenaar, die zich in de vele activiteiten ten behoeve van zijn afdeling onder anderen weet gesteund door vice-voorzitster Wil Menken, secretaresse Cobi Kaptein, penningmeester Joop van Winden, en Contacten 1"\e KPJ-afdeling Alphen aan den U Rijn onderhoudt overigens ook contacten met Christelijke Platte lands Jongeren en de jongerenafde ling van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw. „Een keer per jaar houden we een gecombineerde bij eenkomst, en dat wil er best in. Van de zijde van de CPJ is jnen hiermee nog niet tevreden: men wil wat va ker bij elkaar komen! In elk geval zullen we daar nog eens eerst in eigen kring over praten." Contacten onderhoudt „Alphens"' KPJ óók met de Katholieke Jonge ren van de Middengroepen via het maandelijks verschijnend orgaan „ZO", met afdelingen uit de omge ving (Leimuiden) of iets verder van huis (Jutphaas). ■Activiteiten Vooral in de wintermaanden plege de Alphense KPJ'ers zich binnens kamers bezig te houden. Harry d Wit: „We organiseren nog wel eem een bijeenkomst, waarbij een dtji kundig iemand een inleiding houdi] Daarna slaan we aan 't discussiëren! Een andere keer bekijken we eetj film. Ja, we hebben ook een toneel! groep, waarbij we de laatste jarei' kunnen rekenen op een paar vasti krachten. Enfin, we combineren h ons winterseizoen het aangename mr, het nuttige." In de zomer gaan de KPJ'ers di| buitenlucht in. Sport atletieïl en volley staat dan op het pro] gramma, maar in de winter houder! de sportminnende plattelandsjonge ren zich al in conditie tijdens de in] doortrainingen „Van de voetbalver] eniging Alphense Boys ondervinden we alle medewerking, om onze sportj activiteiten op hun terrein te kun] nen uitoefenen", aldus de KPJ-voor zitter. die overigens wel geconfron] teerd wordt met het feit. dat de ami;] sementssamenkomsten beter bezoch] worden dan de bijeenkomsten me] een culturele inslag. winnaars van het ELMIOR-coneours Sweet sixteen and seventeen zijn de vijf Beverwijksen. die op za terdag 29 januari jongstleden de ELMIOR-trofee voor zich opéis- ten tijdens de finale van het con cours voor amateurs in de Leidse Stadsgehoorzaal. .The Vendelly's, want onder deze naam gaan ze door het (nog) amateur-arties ten-leven, voegden hiermee-weer een onderscheiding toe aan de enkele anderedie ze in de afge lopen twee jaardat re nu op de podia staan, in de wacht sleep ten. Van alle markten thuis Annelies van Roon (16). Rina Steen bakker (17), Marjoke van de Louw (16). Tonnv van Lint (16) en Nel van de Werf (17) brengen al zingend en showend alle genres, zoals ma nager André van de Bos vertelt, naar voren. Of dat nu „Un Mexicain", waarbij zij zich kleurig uitdossen (zie foto), is, of de nieuwste topper van de hitparade. keer per week immers trekken di meisjes naar een van de kazernes c kampementen. Radio Veronica en c; j NCRV (radio) boden The Vendellyil al eens gelegenheid om hun kunneil groter publiek te demon streren. „In Frans, Duits, Engels, noem maar op", aldus hun manager, die en pas sant erbij vertelt, dat zijn meisjes een programma van tweemaal vijftien minuten verzorgen. Waar ze optre den? In Noord- en Zuid-Holland (ook in ons lezersgebied vrij frequent) ligt wel hun grootste werkgebied tot nu toe. Ook het Nederlandse leger kent de jonge Beverwijksen: een Schoolfeestji „We begonnen eigenlijk twee geleden", aldus zangsolisle Nel vul de Werf, „op een feestje van de hui* houdschool in Beverwijk. Toen gin| 1 het zó goed, dat we maar zijn dooi, -1 gegaan. Bij talentenjachten zijn 4 steeds van de partij. O, ja, welUdj zit er mettertijd wel een plaatje voc I ons in het verschiet. Wij staan b' 1 een maatschappij al onder contract' 'X HEEL NIEUWE HOBBY fig. a. Als je op zoek bent naar nieuwe dingen in de fotografie, dan moet je eens proberen de beelden van de televisie over te nemen. Daartoe geven we bij 't begin een paar raadgevingen. 1. Zorgt ervoor dat de lichtsterkte op het televisiescherm normaal is en er geen ander licht in de kamer brandt. 2. Neem liefst een statief of iets wat er voor kan dienen en ga ermee zo dicht mogelijk naar 't televisietoestel. Meet de juiste afstand en stel daar naar Je apparaat in. Neem als belichtingstijd 1 25ste seconde bij Blende 4 (opening 4en een ftlmsnelheid van 24 dln 200 t.s.t. 3. Het motief i modeldat je fotogra feert. moet liefst enigszins rustig ztjn, terwijl je knipt (afdrukt). Probeer b.v. leutige ogenblikken van een tekenfilm, 1 of maak portretten van toneelspelers voor je verzameling. Voor de eerste keer: NED. BEATGROEP IN LEIDSE TOP TIEN 1. Michelle The Beatles 2. That day The Golden Ear-rings 3. Till the end of the days The Kinks 4 Een glaasje Madeira, my. dear Ted de Braak 3. To whom it concerns Chris Andrews 5. We can work it out The Beatles 7. The carnaval is over The Seekers 3. Midnight to six men The Pretty Things 9. Bold headed women The Jay Jay's 8. Sounds of silence Simon en Garfunkel. 1 Dit zijn ze dan: The Golden Ear-rings uit Den Haag. vijf jonge lui. die vorige week verrasten door in de Leidse Top Tien de eer ste plaats en deze week de tweede voor zich op te eisen! „In" zijn bas- gitarist Rinus Gerrit sen, sologitarist George Kooymans, slaggitarist Peter de Ronde, drum mer Jaap Eggermont en solozanger Frans Kras- senburg, overigens al ecu heel poosje in Lei den en omgeving bij platenkopende tieners en twenners, want op 20 november van het vorig jaar drongen de „oor-ringen" al door tot de lijst van de tien best verkochte lichte gram mofoonplaten. Dat was. zoals insiders zeer zeker weten, dan niet met huidige lijst aanvoerder „That day" maar met ..Please go" Twee weken lang prijk ten de Haagse jongens in Leidens topper-parade en toen werd het weer stil rondom hen. al thans wat hun hoge ogen betreft op de platenpool in de Sleutelstad EERSTE PLAATS kwamen de fhow- en beatmuziek- makende Ear-rings terug. Met het zo juist genoemde „That day" ver drongen zij plaatsgenoten The Mo tions uit Leidens toptien, legden zelf beslag op de tiende plaats en sprongen in een week tijd onmiddel lijk maar naar de eerste plaats. Daar mee The Beatles, vaste abonnees van die ereplaats, verdringend Voor de liefhebbers: van deze Haag se groep is ook een langspeler ver schenen: „Just Ear-rings". Overigens: de strijd gaat dóór tussen Engelse Beatles en Nederlandse Golden Ear rings. want ze hebben, zoals elders j gemeld, w'eer van stuivertje gewis seld! Margie Ball gaat nieuwste liedje zingen in Johnny en Rijk-show Margie Balls nieuwste plaatje: De première van het liedje zal zim „O, can't you sec" verschijnt binnen- in de „Johnny en Rijk-show" zater-fl kort op de platenmarkt. Bovenge- dag 26 februari a.s„ waarin Marg® noemd liedje is een compositie van het zal gingen. Joop van Portengen. die ook „Good- Margie, die al drie keer voor dia bye to love" en „Darling I love you" Belgische TV is opgetreden, zal k| voor Margie componeerde. De andere j België gaan meewerken aan een se-fl kant van de plaat zal een liedje, door! rie radiovoorstellingen, waarvan dfj'jjj Margie zelf geschreven, bevatten. I eerste zal zijn op 31 maart -a.s. LEDEN van de R.K. gym. ver. „Victorie" die zin hebben in een car navalsfeest kunnen vanavond hun hart ophalen. Victorie organiseert in de zaal van de Maria Gijzensteeg een carnavalsbal met mutsen en maskers en een speciale commissie zal een prijs uitreiken aan i degene die de mooiste creatie draagt. Het feest zal om acht uur be ginnen. MORGENAVOND organiseert de R.K. instuif „De Stomp" te Sassen- I heim eveneens een carnavalsfeest in de sfeervolle zaal van het KSA- gebouw te Sassenneim. Alle gecostumeerde feestneuzen, die met de muzikale begeleiding van de ..Devilish Strings" uit Leiden een Boven-Moerdijkse carnavalsavond willen beleven zijn welkom om acht uur 's avonds. DE K.W.J biedt ieder die maar wil de sleutel tot een gezellige avond I in de Kleine Burcht. Daar kan men dansen op muziek van de „Sunny Beats". BIJ UITZONDERING plaatsen wij hier het verzoek van een „Ook voor Jou"-lezeres uit Aruba. De 21-jarige Juana Loefstok zou graag willen corresponderen met jongens van haar leeftijd en ouder. Haar adres is: Druivenstraat 18, Dakota, Aruba, N.A.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10