Valeriy Tarsis beschuldigt Sovjets van politiefascisme UIT DE WEEKBLADEN Twintig jaar communist om vijand te leren kennen BORODIN KWARTET Gebeeldhouwd spel Permanente expositie op Jaarbeurs Buitenlandse pers mag niet in rechtzaal Haagse Post Martinus Nijhoffprijs voor excellente vertalers „The Caps Larense beatgroep met zoons van bekende vaders Turkse brief over Cyprus aan V.N.-raad VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onze correspondent) LONDEN De kleine dikke man met de rode wangen en het bruine pak zwaaide heftig met de armen. „De communistische partij?", zei hij. „Dat Is een organisatie van ban dieten en fascisten". Dit is niet het soort verklaring dat Sovjet-Russische auteurs gewoonlijk afleggen wan- zij naar Londen komen. Maar bezoeker was geen gewoon schrijver. Het was Valeriy Tarsis, de omstreden figuur, zowel in de Sovjet-Unie, waar zijn boeken „De blauwe fles" en „Zaal 7" nooit gepubliceerd werden, als in het wes ten waar de literaire opbrengst van bedoelde werken naar verluidt onge- drie en een half miljoen gulden bedraagt, veilig opgeborgen in een Londense bank. Volgens de commu nisten is de 60-jarige Tarsis een on gevaarlijke gek die in het buitenland anti-Sovjetpropaganda verspreidt. Vorige week kreeg Tarsis een visum voor Engeland. Ondertussen ver klaarde de Moskouse pers hem knet tergek en insinueerde dat hij beter nooit naar zijn vaderland zou terug- „Dat zouden ze wel willen", ver klaarde Tarsis gistermiddag op een persconferentie in de kantoren van zijn Britse uitgevers, „want dan kun nen ze me als verrader doodverven. Ze wensten mij uit de weg omdat ze niet konden dulden dat ik mijn zou steken in het proces van mijn collega's Sinjavski en Daniël, de twee schrijvers waarvan het pro ces wegens buitenlandse propagan da tegen de Sovjet-Unie gisteren in Moskou begonnen is". Tarsis is twintig jaar lang lid ge weest van de communistische partij mijn vijanden van dichtbij te leren kennen". Op zijn persconfe rentie verklaarde de raadselachtige auteur: „Een Sovjetburger kan nooit gelukkig zijn" en had hij het vervol- i over ondergrondse tijdschriften, bezoeken van de geheime politie, po gingen om hem tot het communisme te bekeren en de ikoon in zijn Mos kouse flat. t ware gelaat van het communis- is volgens Tarsis „politiefascis- Hij koestert echter nog geen plannen om in Groot-Brittannië poli tiek asiel te vragen. „Ik hou van mijn land en van mijn volk", zei hij. „Ik stel het Russische volk niet verantwoordelijk voor de ploerten streken van de geheime politie". Over zijn mogelijke terugkeer zei hij: „Ik geloof in God en God alleen weet wat er met me zal gebeuren, indien ik naar Moskou weerkeer". Na zijn lezingen over de Franse let terkunde aan de universiteit van Leicester, hoopt Tarsis zich nog ar Grenoble en Napels te begeven ook daar college te geven aan de universiteiten. Een reis naar de Verenigde Staten lokt hem even- aan. „Ik heb tien handschriften nieuwe boeken meegebracht. Canadese en Amerikaan'se uitgeve rijen hebben reeds contact met me opgenomen", zei Tarsis trots. Hij gaf toe dat hij hoofdredacteur geweest was van het klandestiene tijdschrift „Sphinx" dat verleden jaar in Moskou verspreid werd. „Ik in feite de opsteller van al de ondergrondse geschriften die tot dus ver in de Sovjet-Unie verspreiding hebben gekregen, aldus Tarsis, die het Sinjavski en Daniël kwalijk neemt dat zij hun proza onder schuil namen laten publiceren. In 1962 zou men Tarsis gezegd heb ben dat hij zou doodgeschoten wor- voor zijn in het westen versche- i boeken. „Mijn antwoord daarop luidde: „U kunt dit stuk oud tweede hands vlees terechtstellen, maar mijn geest kunt u niet doodschie ten. De geest zit in mijn boeken die in het westen verspreid zijn". En hij besloot zijn persconferentie met de woorden: ,Ik ben geen verrader van mijn land. Ik hou van Rusland en daaronder versta ik al de Russen, r niet de regering en de commu nisten die zelf verraders zijn". Billy Rose overleden MONTEGO BAY, (U.P.I.- Billy Rose, schrijver van tophits en een van dc rnecsl ondernemende promotors van de show business, is gisteren op 66-jarige leeftijd in Mont ego Bay. Jamaica, overleden. Rose, van wiens hand tophits als „That old gang of mine". ..Its only a paper moon" en „Barney Google" op Broadway en in de aether werden gezongen, was de zoon van de rondreizende koopman Wil liam Samuel Rosenberg Hij werd een van de grootste klein kunst beoefenaars in de V.S.. een kunstminnaar, rubriekschrijver en multimiljonair Hij begon zijn loopbaan als artiest in de jaren 1920 en schreef vele liedjes. Maar zijn grootste bekendheid op theatergebied verwierf hij als promotor van de „Acqua- cade", een show met vele beroemde ster ren op de wereldtentoonstelling van New York in 1939. Hij huwde de grote ster van de show, Eleanor Holm. DEN HAAG (ANP) De minister van CRM heeft aan de beeldende kuns tenaars J. Bezemer te Rotterdam, J. Bieruma Oosting, P. Klaase te Am sterdam, K. Löb te Amsterdam T. van Os te Rotterdam en J. M. Prange te Boekei, opdracht verleend tot 't ver vaardigen van een schoolprent, waarbij de kunstenaar vrijgelaten wordt in de keuze van zijn onderwerp. De grafische prenten zijn bestemd voor de decoratieve versiering van klaslokalen of andere schoolruimten. In een aantal voorgaande jaren wer den eveneens opdrachten voor dergelij ke schoolprenten verleend. Diligent ia was gisteren weer geheel bezet voor het concert van het Borodin Kwartet uit Moskou, dat optrad voor de Vereniging voor Kamermuziek. In een drietal strijkkwartetten heeft dit en semble blijk gegeven van zijn voortref felijk kunnen. In tegenstelling tot ande re kwartetten, die je door een opgewon denheid, door raffinement en uiterste verfijning op het puntje van je stoel brengen,' nodigt het spel van het Boro din Kwartet tot bespiegeling en bezin ning. Het komt voor ons gevoel voort uit een sterke natuurlijke muzikaliteit van de strijkers. In de meer stoere pas sages lijkt, hun spel gebeeldhouwd, maar even daarna is het mysterieus, Technisch is de kwaliteit hoog en het samenspel voorbeeldig, van zelfspre- Het concert werd geopend met het Kwartet no. 2 in D groot van Borodin (hoe zou het anders kunnen!). Ondanks het feit, dat de musici er hun uiterste best op hebben gedaan, vermocht dit kwartet niet meer te boeien. Het lijkt ons door de tijd achterhaald. Zo spreken we over vijftig jaar mis schien ook over het kwartet no. 8 op. 110 van Spostakovitsj, dat hierna ge speeld werd. Maar nu zeker in een zo aangrijpende vertolking als gisteren pakt het, het heeft iets te zeggen, Veel belangstelling voor AHC-manifestaties DEN HAAG Er blijkt een overgro te belangstelling te bestaan voor de- se rie voorstellingen die het Algemeen Haags Comité organiseert in de Kur- zaal. De voorstelling van Fiesta Gitana op maandag 14 februari is reeds lang en breed uitverkocht. Voor Caba ret Pepijn op 7 maart was de animo zó groot, dat meer dan de helft van de aanvragen zou moeten worden afgewe zen. Het gezelschap werd echter bereid gevonden zijn optreden op 14 maart en 4 april te herhalen, zodat vrijwel geen der aanvragers behoeft te worden te leurgesteld. Ook op maandag 28 maart zal de Kurzaal tot de laatste plaats be zet zijn. Dan treedt het steeds meer be kendheid genietende Danstheater Inter nationaal op met een programma van overwegend Oosteuropese volksdansen. Jane Fonda heeft aterpokken w PAU (Frankrijk). - De opnamen de film „De kuur" in Pau zijn gisterer stil komen te liggen doordat de Ameri kaanse actrice Jane Fonda met water pokken het bed moet houden. soms te fluisteren, dan weer iets i hameren. Na een gedragen largo breekt de hel los is een tumultueus al legro molto. Wonderlijke rust en speels heid daarna in het allegretto, gevolgd door een largo dat als een orgel klinkt en uitsterft in een volkomen verlaten heid. Na de pauze: Beethoven in een var zijn laatste doorwrochte kwartetten, 't Kwartet op. 131 in cis klein. Uitgebalan ceerde vertolking met een prachtige doorgaande beweging in het eerste deel en een grote rust uitstralend in het dante dat als een van de hoogtepunten in de literatuur voor strijkkwartet geldt. Het was bijzonder te betreuren, dat ir het laatste deel bij de tweede violist 'r snaar lossprong. De spanning was daar door gebroken en er kwam een aardi ge spanning: „Hoe haal ik het eind". Er is onvervaard verder gespeeld maar niet zonder enige onzuiverhe den. Het kan de beste overkomen! BRUSSEL (ANP) De koninklijke Nederlandse jaarbeurs in Utrecht over weegt de inrichting van een permanente, expositie. Dat valt af te leiden uit enkele opmerkingen, die de algemeen directeur van deze beurs. drs. J. H. D. van der Kwast, maakte op een perscon ferentie in Brussel, waarop de jaar beu I's- directie de Belgische journalisten gege vens verstrekte over de komende voor- jaarbeurs in Utrecht (van 9 tot 16 maart) en de andere beurzen die in dit jaarbeursjublleumjaar op het program- De heer Van der Kwast zei: „De koninklijke Nederlandse jaarbeurs heeft de overtuiging, dat permanente exposi ties, zoals men ln de USA ziet. wellicht in de toekomst ook ln EEG-verband mo gelijk en nodig zullen zijn. Met name voor de exportpositie van de gezamenlijke EEG-partners zou serieus over de inrich ting van één of meer van dergelijke ten toonstellingen gedacht moeten worden. Als beursorganlsatoren hebben wij de Indruk, dat zich hier een nieuwe Interes sante ontwikkeling manifesteert ln het expositievlak. Een ontwikkeling, waarop wij zelf in ons nieuwe grote. In 1970 te openen expositiegebouw een adequaat antwoord hopen te kunnen geven". Proces te Moskou MOSKOU (Rtr.-A.F.P.). in Moskou is vanmorgen het proces tegen de schrij vers Sinjavsky en Daniel voortgezet. Het tweetal wordt beschuldigd van het heis teren van de Sovjet-Unie ln boeken, waarvan zij de manuscripten naar het buitenland hadden gesmokkeld, waar zij onder pseudoniem werden uitgegeven. De beklaagden kunnen tot maximaal 1 jaar gevangenisstraf of vijf jaar verbanning naar een afgelegen gebied worden veroordeeld. Het prooes kan slechts door 'n beperkt aantal personen worden bijgewoond. Om dat buitenlandse journalisten niet wor den toegelaten ls ver de gang van zaken in de reohtzaal nog niet veel bekend. Wel staat vast dat belde schrijvers heb ben toegegeven de au tern's van de ge wraakte boeken te zijn, doah ze hebben ontkend dat hun werken een anti- Sovjetstrekklng hadden. Toen gisteren na de eerste zittlngBdag de echtgenoten van de beide gevangen auteurs de rechtzaal verlieten werd hun door vrienden bloemen aangeboden. Valery Tarsis, de eveneens ln ongenade gevallen Russische schrijver die 'n visum voor Engeland kreeg, heeft in Lnden tegen een verslaggever van „The Guar dian" verklaard van iemand gehoord te hebben dat de straf voor de twee schrij vers al vaststaat: drie Jaar gevangenis straf voor Sinjavsky en twee jaar voor Daniel. Chagall en Picasso in nieuwe zaal Pulchri Studio DEN HAAG Het schilderkunstig genootschap Pulchri Studio neemt vrij dagavond 18 februari in haar gebouw aan de Lange Voorhout een nieuw in gerichte tentoonstellingszaal in ge bruik. In deze zaal, die de naam „Ga lerie Pulchri Studio" zal dragen, zul len werkende leden de gelegenheid heb ben elke maand wisselende eenmansten- toonstellingen van hun werk te houden. Ter inwijding van deze zaal organi seert Pulchri Studio een bijzondere ten toonstelling van grafisch werk van het werkend lid Marc Chagall, aangevuld met grafiek van Pablo Picasso. Verkeersslachtoffer uit Den Haag SASSEDMHEIiM (A.N.P.). Bij e botsing tussen twee personenauto's op de provinciale weg no. 3 in Sassenheim gisteren een inzittende van een c auto's, de 70-jarige mevrouw Derksen— van Duyn uit Den Haag, om het leven LINIE is blij met de openheid die i AP NIFIIWF mP'- Beckers in Eindhoven ut rocunc heeCt ^tracht ta de zaak van Lde twee parochiegeestelijken die uit het priesterambt zijn getreden. Het blad vindt deze openheid een eerste stadium in een ontwikkeling die niet meer is tegen te houden: „Een ander stadium is het vea'lenen van huwelijksdis- pensatie. Hiermee is zij het zeer traag reeds een begin gemaakt. Kan een volgend stadium niet zijn dat priesters die huwen als zij dat wensen, alles blijven doen wat ze vroeger deden, ook binnen de Kerk. afge zien wellicht van het uitoefenen van het volle priesterambt? Waarom moet een leraarpriester, die huwt. zijn school ver laten of zijn godsdienstonderricht opge ven of afzien van zijn cursussen en ge spreksgroepen of van zijn publiciteitswerk op kerkelijk terrein? Het stadium dat zulks niet meer nodig is nadert snel. Als pries ters, die huwen, zo in het specifiek katho lieke gemeenschapsleven geïntegreerd zou- leer veel ge- Twijfelaar neemt 't op voor Charles Eyok die 'n konink lijke onderscheiding heeft teruggestuurd als protest tegen 't huwelijk van prin ses Beatrix met Claus von Amsberg: „De Volkskrant schrijft dat het terugsturen van het lintje een loos gebaar is, Uit Ravensbosch werd een monster zonder waarde naar Den Haag verstuurd. Als dit VRIJ NEDERLAND waar was zou er geen roden zijn om zich op te winden. Eyck was de kunstenaar die in 1948 het statieportret van koningin Juliana heeft, geschilderd, en men mag aannemen dat deze omstreden prestatie de aanleiding is geweest van zijn onder scheiding, ofschoon zijn hele oeuvre vol doende was om al eerder voor een derge lijk bekroning in aanmerking te komen. Het terugsturen was de daad van een boos man. maar het heeft indruk gemaakt. En iedereen heeft recht op zijn boosheid zeker als die eerlijk is" ONAFHANKELIJK WEEKBLAD is bij monde van hoofdredacteur Hilter- man van mening dat de V.S. de Vietkong, respectievelijk het nationale bevrijdings front eindelijk moet erkennen, als enige vertegenwoordiger van de Zuldvietnamese bevolking: de Amerikanen vinden dat te ver gaan, maar zijn wel bereid de Viet kong op de een of andere wijze bij het gesprek toe te laten. Gezien de enorme consequenties van een uitbreiding van het conflict, gezien zowel het feit dat er geen enkele Amerikaan is, die ziet hoe via een hervatting van de bijeenkomst van Genève de Amerikaanse positie in Zuid-Vietnam zou kunnen worden beveiligd, is het me ningsverschil te gering om een conflict uit te vechten, op de ruggen van de Viet- namezen. Bovendien zou dat tot enorme verwikkelingen in Azië aanleiding kunnen is vol lof over het optreden van mgr. Bekkers ln de zaak van de twee uitga- treden priesters in Eindhoven. „Een hu maan mens behoeft nog niet uiteraard tevens een ridderlijk mens te zijn Mgr. W. Bekkers, bisschop van 's-Hertogen- bosch, heeft zondag getoond dat hij het één ls en het ander". ggsraaMBg ergert zich aan vele anti-monarchis tische uitlatingen en gedragingen in Nederland, maar wij leven tenslotte ln een vrij land, verzucht het hoofdartikel: „Vat men thans echter hier en daar ten beste geeft ie ergerlijk en onSselaatbaar en heeft met principes weinig meer uit staande. Als enige employés op omroep- gebied weigeren op 10 maart hun dienst te vervullen behoren zij ontslagen te worden. Het is erger dan onbehoorlijk wanneer ln datzelfde bestel een leidende figuur hetzelfde weigert en zich dan later voor die afzijdigheid achter het excuus van tijdgebrek tracht te ver schuilen De grote meerderheid van ons volk erkent de diensten die Oranje aan de natie heeft bewezen". Drs. Hemelrijk: Plautus-BrockwayNederlands Wederom was de raadzaal ln de Javastraat in Den Haag de plaats waar een letter kundige prijs werd uitgereikt, ditmaal van de Martinus Nijhoffprljs 1966 voor verta lingen. ln 1954 ingesteld door het Prins Bernhard Fonds. De gemeente Den Haag was tijdens de uitreiking door wethouder drs. H. J. Wilzen vertegenwoordigd, bij de toe kenning aan de 78-jarige dr. Jacob Hemelrijk voor verta ling uit de Latijnse litera tuur en aan de Engelse dich ter James Brock way voor vertaling uit 't Nederlands. Van Prins Bernhard, regent van het Pr. Bernhard Fonds, was een gelukstelegram bin nengekomen. Wegens verblijf in Israël van Juryvoorzitter prof. dr. S. Dresden, nam prof. dr. P. Mtnderaa de taak over van het voorlezen van het jury rapport. Hierin wordt op sympathieke wijze het interessante doop ceel van de prijswinnaars gelicht. De veelomvattende taak van dr. Hemelrijk als leraar klassieke letteren in Alkmaar werd geanalyseerd en er bleek, dat hij eerst na het bereiken van zijn pen sioengerechtigde leeftijd aan het volledige verslaggevers) DEN IIAAG Zonen tre den vaak in de voetsporen hun bekende vaders. Soms heeft „vader" wat „in de melk te brokkelen". Bij Hans van Iïemert en Rob Ombach, zoons van resp. tekstschrijver en regisseur Willy van Hemert en van dirigent Johnny Ombach. lukte dit en 'l gevolg is dat hun beatgroep met drie an deren die onder de naam „The Caps", vanavond te beluisteren is in het KRO- radloprogramma „Coda". The Caps werden ongeveer anderhalf jaar geleden op gericht. De huidige bezet ting bestaat uit: Hans van Hemert, zang en leider. Martjan van der Molen, sologitaar; Ronny de Boer, basgitaar; Roy Beltman, manager en slaggitaar en Rob Ombach, drums. Hun eerste grote publieke optre den maakte deze Larense band in Krasnapolsky te Amsterdam. Door een be kende platenmaatschappij werd in december 1964 hun eerste plaatje „I wanna teil you", met aan de flipside „You better go" opgenomen. Met dit singletje beleefden zijn hun eerste t.v.-optre den in het tienerprogram ma „Top of Flop". Hun eei'ste gastoptreden maak ten zij echter in AVRO's ,-,Combo", waai; zij dit pum- mer eveneens ten gehore brachten. Na via een film, gemaakt door enkele Am sterdamse amateurcineas ten, ook op buitenlandse beeldbuizen te zijn versche nen, Werd hun tweede plaat opgenomen. Geen van bel de singles bleek echter een topper. Ongeveer twee weken ge leden verschenen zij in „Studio stalles" weer op de vaderlandse beeldbuis, om de premiere te geven van hun derde en laatste single, waarop evenals op hun eer ste twee platen eigen com posities staan. Onlangs kwam de groep plotseling in het nieuws, door een affaire in Heer- hugowaard. Daar waren zij gecontracteerd voor een zaaloptreden. Door onvoor ziene omstandigheden kwa men zij echter een half uur te laat. Na afloop van het „concert" weigerde de eige naar him gage te betalen. De jongens namen hiermee geen genoegen, waarop de eigenaar lien met geweld uit de zaak liet zetten Hans van Hemert kreeg het zo zwaar te verduren, dat hy enkele minuten buiten wes ten raakte. Den Haag kan waarschijn lijk binnenkort met deze beatgroep kennismaken, want. zij zijn momenteel onderhandeling met Jacques Senf voor optreden in z Casino te Schevenlngen. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman overhandigt de 7 8-jarige dr. J. Hemelrijk de Martinus Nijhoffprijs. vertalen van Plautus' oeuvre begon en he speelklaar en speelbaar maakte in ee: uitstekende, vooral vlotte Nederlandse tekst. James Brook way, ex-bemanningslid var de R.A.F.-vloot tijdens de oorlog, is onge veer 20 jaar geleden begonnen met hel vertalen uit het Nederlands in het Engels met een gedicht van P. C. Boutens. Daar op volgde werk van Teirlinck, Slauer- hoff, Jos Vandeloo, Mulisch, Hame link, Jan Wolkers, Bloem, Roland Holst, Achterberg, Lodeizen Andreus en Cam- Door Brockwuy is het mogelijk, dat de Nederlandse literatuur op Internationale basis met andere letterkunde kan den vergeleken. Na de overhandiging van de prijs, groot f. 2000.-. werd door elk van de winnaars een dankwoord gesproken, Geestig was dat van dr. Hemelrijk met de zinspelingen op de deels ongedwongen, deels moeizame wijze, waarop de door hem bewonderde Plautus ln het Nederlands werd overgezet. Nadrukkelijk wees dr. Hemelrijk op de speelbaarheid in deze moderne tijd, zoals blijkt uit studentenop voeringen en uit het feit, dat de toneel groep .Theater' Plautus op repertoire heeft genomen. Vertalen: Bult Onomwonden vertelde James Brockway. dat hij met het vertalen in het Neder lands met tegenzin was begonnen. Hij ziet zijn werk als vertaler als een buit, die met de jaren op zijn weg is gegroeid. Daarom waardeert hij de toekenning van de Martinus Nijhoffprijs dubbel. Hij droeg tenslotte enkele van de door hem in het Engels vertaalde gedichten voor o.a. van Gerrit Achterberg Martinus Nijhoff. Chris de Moor en Do v Stek declameer den een scène uit Plautus ter ere eminente vertaler dr. Hemelrijk. Na afloop bood het gemeentebestuur van Den Haag in de benedenvertrekken van de raadzaal een receptie aan IN ENGELSE KERK Glas in loodraam ter herdenking van Wilhelmina WEESP (ANP hervormde kerk in Au den zal koningin Juliana op 7 j< glas-in-loodraam aanvaarden, da aangeboden door ln Engeland v Nederlanders cn aangebracht tl denking van koningin Wilhelmina NEW-YORK (UPI) Turkije heeft In en brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad Griekenland en de Grieka-Cy- priotisohe regering ervan beschuldigd „openlijk samen te zweren" om in strijd met de bepalingen van de Vere nigde Naties de aansluiting van Cyprus bij Griekeland te bewerkstelligen. brief aan de voorzitter van de raad, de Japanner Matsoei verklaarde de Turkse ambassadeur Eralp dat dit atre- duidelijk bleek uit een verklaring die de vorige week ln Athene werd uit gegeven na afloop van besprekingen tus- aartsbisschop Makarios en de Griek- regering. Eralp vroeg echter niet om ingrijpen van de raad. Nieuwe onlusten San Domingo SANTO DOMINGO (UPI) In San to Domingo zijn gisteren opnieuw twee politiemannen en drie burgers gedood bij ongeregeldheden die door linkse elemen ten zouden zijn uitgelokt. Dertien perso nen liepen verwondingen op. Het aantal doden in dè afgelopen 48 uur is nu opge lopen tot twaalf; het aantal gewonden tot vljfUg. De staking die met de ongeregeldhe den gepaard gaat, heeft het openbare leven voor een deel verlamd en de re- geringsactivitelten afgeremd. Oudste tweeling in KA. 100 jaar VENTURA (UPI) De oudste twee ling van de Verenigde Staten en waar schijnlijk ook wel van de wereld, de zus ters Sarah en Mattle Duckworth In Ven tura, CaUfornië, is donderdag 100 jaar geworden. Dit werd gevierd met vier grote taarten waarop 26 kaarsjes per In het bejaardentehuis waarin Mattie i Sarah Duckworth verblijven, was het n komen en gaan van verwanten, vrienden en mensen van de krant en de televisie. De gasten onder wie zeven achterklein kinderen, zongen de tweeling „Happy birthday" toe. Mattle en Sarah Duckworth zijn op 10 februari 1866 geboren op een boerde rij In Mount Vernon, Indiana. Sarah kwam een kwartier voor Mattle. Robert Casadesus bij Res. Orkest DEN HAAG Op woensdagavond 16 februari zal het Residentie-Orkest on der leiding van Willem van Otterloo het concert serie A nr. 8 geven in de Kur zaal te Scheveningen. Solistische me dewerking verleent de befaamde pia nist Robert Casadesus, die het vierde pianoconcert van Beethoven zal ver tolken. Willem van Otterloo zal voorts de Symphonlsche etude van Hendrik Andriessen en de symfonie nr. 4 van Anton Bruckner dirigeren. De symphonische etude van Hendrik Andri éssen werd in 1952 gecomponeerd en in dat zelfde jaar voor het eerst uit gevoerd door het Residentie-orkest on der directie van Willem van Otterloo. Het werk, gehouden in de gematigde hedendaagse klank van Andriessen, Is een fraai voorbeeld van zijn lyriek. Van Tilburg (NVV) in ziekenhuis MENTON (ANP) De heer W F van Nederlands Tilburg, secretaris van het NVV. is opge nomen in een ziekenhuis te Menton. Van Tilburg, die in deze plaats een conferen tie bijwoonde van vakbondsleiders uit de zes EGKS-landen, werd donderdagmid dag in het conferentiegebouw onwel en moest naar een ziekenhuis worden ver- Het raam ls ontworpen en vervaardigd door ds. P. H. G. C. Kok, evangelisch - luthers predikant te Weesp, die het vak van glazenier uitoefent naast zijn ambt van dominee Behalve ds. Kok waren twee jaar gele den nog drie Nederlandse glazenier* uit genodigd een ontwerp in te dienen. Naast een beeltenis van koningin Wil helmina worden op het raam de bezetting en bevrijding uitgebeeld alsmede de chris telijke tegenpolen daarvan als adventstijd en Pasen, aldus de ontwerper. De in de oorlog gebombardeerde en weer opgebouwde kerk bevat reeds een glas-in- loodraam van Max Nauta, gewijd aan prinses Irene, die ln deze kerk werd ge- Stokvis' magazijn naar Alphen a.d. Rijn ROTTERDAM (A.N.P,). De direc- tie van R. S Stokvis en Zonen N.V deelt mede dat binnenkort zal worden begon nen met het geleidelijk overbrengen naar het nieuwe centrale magazijnpand ln Alphen a.d_ Rijn van een belangrijk deel van de voorraden, die thans gede centraliseerd over Rotterdam en de twaalf verkoopkantoren dor vennoot schap elders In Nederland liggen opge slagen. De overbrenging zal ongeveer tien maanden vergen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7