leger en in China In Den Helder LOIllllCt ook honger regering voor India Plan Johnson tegen honger Oproep Wereldraad en Rome voor India Spaarbrieven niets voor bejaarden Loena keek met ogen kosmonaut „Politiek onzindelijk Boete f 100,- voor jongelui in Staphorst PRETTY THINGS VANAVOND IN! SCHEVENINGEN! Organisator Jaques Sent: „Wekelijks stuntwerk voor 3500 Haagse teeners' ASPIRIN* PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 FEBRUARI 19«6 TWEEDE KAMER: n DEN HELDER Vandaag en gen zrjn de Helderse HBS-ers hongerstaking naar voorbeeld van actie van een u.l.o.-school in Rheden. De Jongens en meisjes en enkele lera ren zullen niets anders tot zich nemen dan thee en suikerwater. Op deze ma nier willen zy de honger, die miljoenen mensen in Azië aan den lijve ondervin den ook enigszins ervaren. Maar wat belangrijker is. ze zullen voor de da gen waarin zij geen voedsel gebruiken, per persoon 'n bedrag afstaan, dat naar India zal worden gezonden. Gemiddeld zal de bijdrage van de scholieren neer komen op 3,50 gulden. De directeur van de rijks HBS, drs. Glazenburg, staat volledig achter deze tweedaagse hon gerstaking van leerlingen en leerkrach ten. Voor medische begeleiding wordt, voorzover nodig, gezorgd. Na een Infor matie bij de gemeentelijke geneeskun dige dienst is het de iniatiefnemers Wiebe ten Dijck en Rob Fokkens dui delijk geworden, dat zelfs zieke mensen gemakkelijk twee dagen zonder voedsel kunnen. WASHINGTON (UPI) President Johnson heeft bij het Amerikaanse con gres een voorstel ingediend om de alge hele oorlog aan de honger te verkla ren met een plan dat voorziet In het optimaal benutten van het Amerikaan se landbouwareaal en een programma van eigen hulp voor de ontwikkelings landen. Johnson verklaarde in een speciale boodschap, „voedsel voor de vrijheid" dat zijn regering in 1966 de rijstbouw- gronden met 10 procent wil uitbreiden, hoeveelheden zuivelprodukten zal opko pen en de sojabonenproduktie wil op- LONDEN (UPI) Het laat zich aanzien dat er een strijd is ontbrand tusseen de communistisch Chinese leider Mao Tse Toeng en de leger leiding over de militaire mogelijkheden van het land, zo is gisteren in diplomatike kringen vernomen. Confrontatie met V.S. niet mogelijk Het leger zou de regering ervoor hebben gewaarschuwd, dat het nog niet in staat is tot een confrontatie met de Verenigde Staten, zodat nu een geschil tot elke prijs moet worden vermeden. Uit principiële overwegingen en met de gedachte voor ogen, dat het tijdens een oorlog in de eerste plaats aankomt op beleid en de mens en niet op wapens, heeft de regering dit argument terzijde geschoven. De communistisch Chinese leiders zou den nu de druk op het'leger vergroten en er zouden aanwijzingen bestaan, dat een zuivering op handen is. Het geschil tussen het leger en de politieke leiders kwam verleden maand tot uiting toen het algemeen politieke departement van het Chinese leger een conferentie hield over de politieke be wustheid van de Chinese strijdkrachten. Het resultaat was een versterking van de partijcontrole over het leger. In het leger gaan steeds meer stemmen op voor modernere bewapening. Zij wijzen er met klem op, dat de politiek van guerillaoorlogvoering van Mao in een moderne oorlog niet opgaat. Het is vol gens hen van het grootste belang dat er meer officieren en technische deskun digen worden opgeleid. Tevens zou het leger zich meer meer gaan verwijderen van de Chinese politiek inzake de V.S. De legerleiding heeft de regering ervoor gewaarschuwd dat liet land nog niet gereed is vooi strijd met Amerika omdat het wapen arsenaal niet toereikend is. Hsiao Hoea, de directeur van het departement, heeft de politiek vai regering als volgt samengevat: „De ge schiedenis toont aan, dat volkeren met primitieve wapens revoluties hebben ge wonnen ondanks het feit, dat hun vijan den moderne wapens gebruikten. Zelfs de moderne ontwikkelingen kunnen aan deze wet niets veranderen." Vragen over stakingsverbod DEN HAAG, (A.N.P.). De Tweede- Kamerleden, de heren Baart (PvdA) en Roemers (PvdA) hebben de minister van Justitie en van Sociale Zaken en Volks gezondheid schriftelijk gevraagd of de be windslieden van oordeel zijn dat gezien de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank, waarbij de staking in de Maas trichtse aardewerkindustrie werd verboden, een wettelijke regeling waarin het sta kingsrecht wordt gewaarborgd, dringend noodzakelijk is? PHILIPS BANDRECORDERS ligtvoet - gangetje Gangetje 12 Tel. 40941* Herhaling van hongersnoden voorkomen GENEèVE (AFP-Reuter) Het cen traal comité van de Wereldraad van Kerken heeft gisteravond de tekst goed gekeurd van een gezamenlijke, dringen de oproep van de Wereldraad van Ker ken en de Katholieke Kerk tot het tref fen van maatregelen in verband met de hongersnood. Voor het eerst zijn alle christelijke stromingen verenigd in een verzoek aan alle volgelingen om deel te nemen aan een groots werk van edelmoedigheid. De ze gelukkige eensgezindheid kon worden bereikt door de arbeid van de gemengde werkgroep, waarin ktaholieken, ortho doxen en protestanten zitting hebben. Het comité dringt aan op bundeling van krachten van alle Kerken teneinde te komen tot een doelmatiger hulpver lening en een intensiever onderzoek naar de middelen die herhaling van der gelijke rampen moeten voorkomen. Secretaris-generaal Oe Thant en de Indiase dlr.-generaal van de Voedsel- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Praktisch alle Twee de-Kamerfracties stellen zich nogal ne gatief op ten opzichte van de belasting- spaarbrieven. Men ziet er alleen maar een gedwongen staatslening in, die bo vendien nog belastbaar is en waaruit de bejaarden waarschijnlijk nauwelijks profijt trekken. De oppositie geeft minister Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels van Fi nanciën, zonder meer te verstaan het hele wetsontwerp „verlaging inkom sten- en loonbelasting" en dat van de spaarbrieven maar in te trekken. Zij zijn, menen deze Kamerleden, onvol doende om een zo ingrijpende fiscale operatie, als de regering voor ogen staat, te rechtvaardigen. Men vraagt zich ook af, of met de spaarbrieven inderdaad ook de spaar zin bevorderd wordt. Men gelooft daar niet helemaal in, wel in het verzet, dat deze brieven bij de oudere Nederlanders zal oproepen. De KVP-fractie: „Perso nen van gevorderde leeftijd zullen bij invoering van de voorgestelde regeling gedwongen worden te sparen van een inkomen, dat zij liever geheel zouden gebruiken om hun levensavond wat op te vrolijken". en Landbouworganisatie van de Vere nigde Naties (FAO), Binay Ranjansen, zouden vandaag in een gezamenlijke op roep om internationale hulp vragen om de voedselcrisis in India het hoofd te bieden. In hun oproep zeggen zij dat de toe stand in India eerst aan het eind van het jaar kan verbeteren en dan nog al leen als de oogst goed is. MOSKOU (TASS) In Moskou is gis teren een persconferentie gehouden, waarop Sovjetgeleerden bijzonderheden hebben verteld over de Loena-9, het on bemande ruimtestation dat vorige week na een zachte landing op de maan te hebben gemaakt duidelijke foto's van het oppervlak van dit hemellichaam naar de aarde heeft gezonden. De natuurkundige prof. Lebedlnsky verklaarde dat de Loena-9 het maanop pervlak had bekeken „met de ogen van een kosmonaut". Met verschillende zon nestanden was het oppervlak afgetast, waarbjj alleen de diepste stukken niet konden worden onderzocht omdat daar geen licht in viel. Een door onbekende oorzaak gewijzigde positie van het ruim testation, die optrad tussen de tweede en de derde uitzending, had materiaal opgeleverd met behulp waarvan de af stand tussen verschillende waargenomen voorwerpen kan worden bepaald. Prof. Keldysj achtte het mogelijk dat de Loe na-9 op een losliggende kleine steen te recht was gekomen, of dat de stand van het station was veranderd door een kleine wijziging van het oppervlak als gevolg van de temperatuurswisselingen „Abt Luigi* in Rome onthoofd ROME (UPI) Een van de vier „sprekende standbeelden" van Rome, voorstellende „Abt Luigi". is onthoofd. De „beul" is vermoedelijk een toerist die een apart souvenir mee naar huls wilde uemen. „Abt Luigi" is een der vier befaam de „sprekende standbeelden" van de eeuwige stad. Zij dragen deze bijnaam omdat toen de stad nog door de pausen werd geregeerd de burgers hun kritiek op 't bestuur op de standbeelden ken baar plachten te maken. Kritiek werd indertijd streng gestraft maar zij die hun mening op de „sprekende stand beelden" openbaai-den ontliepen hun straf. De andere drie standbeelden stellen voor „Marforia", „Madame Lu- crezia" en „Pasqulno". Het gemeente bestuur heeft medegedeeld dat „Abt Lui gi" een nieuw hoofd aangemeten sal krijgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De toenmalige oppositie leider in de Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling heeft in 1963 de toenmalige minister van financiën, prof. J. Zijlstra, verweten politiek onzindelijk te denken, omdat deze fiscale maatregelen wilde tref fen ook voor latere kabinetten, waarvan hij in feite geen politieke verantwoording mocht vragen. De tegenwoordige minister van Finan ciën, dr. ir. A. Vondeling, wordt thans in het voorlopig verslag op de wetsontwerpen spaarbrieven en verlaging loon- en in komstenbelasting opnieuw met deze uit drukking geconfronteerd. Verschillende Kamerleden willen nu van dr. Vondeling weten, hoe hij over „politiek onzindelijk denken" spreekt nu hij met deze ontwer pen ook al verantwoordelijkheid wil ne- voor opvolgende kabinetten. ZWOLLE (ANP) De kantonrechter te Zwolle mr. O. van Anken heeft 13 jonge Staphorsters veroordeeld tot een i van 100 gulden, omdat zij tijdens de recente ongeregeldheden In Stap horst geen onmiddellijk gevolg hadden gegeven aan het bevel van de politie zich te verwijderen. Dat gebeurde in de nacht van 28 op 29 januari. Zij werden opgepakt en in Zwolle opgeslo ten. Nadat zij een dag en een nacht In de cel hadden gezeten werden de jon gelui, In leeftijd variërend van 16 tot 27 jaar op borgtocht vrijgelaten. De officier van justitie mr. P. R. van Heijnsbergen had 150 gulden boete ge- eist. De meeste verdachten, zo bleek uit hun verklaringen, waren naar een brui loft geweest en hadden daar nogal wat gedronken. Zij zeiden van niets te weten toen de politie plotseling bevel gaf door te lopen. De meesten bekenden dat zij zich slechts schoorvoetend haaden ver wijderd en vervolgens toch weer waren blijven staan. De officier zei, dat de hartstochten hoog waren opgelaaid door het omstreden huwelijk. Daarbij is het tot excessen gekomen, zoals het plaatsen van een schandboog. In dit verband herinnerde de officier aan het bijbelwoord: „Wie zonder zon den is, werpe de eerste steen". Dat on verantwoordelijke nozems de orde ver storen kan niet getolereerd worden, al dus de officier, die voorts opmerkte dat de politie zich prijzenswaardig had gedragen en dat de burgemeester van Staphorst mr. H. H. H. Haverkamp zich een waardig hoofd van de politie had getoond. De officier stelde vast, dat er Staphorsters zijn, die zich meer heb ben misdragen dan de jongelui die nu terecht stonden. Was hij ervan over tuigd geweest dat de verdachten de rad draaiers geweest waren dan zou hij ze voor de rechtbank hebben gedaagd. Omdat de bespreking van een tiental Staphorsters met de burgemeester, po litie en justitie een bemoedigend resul taat heeft gehad, zei de officier te wil len afzien van vrijheidsstraffen. Tevo ren was een minderjarige Staphorster achter gesloten deuren voor hetzelfde feit veroordeeld voor 100 gulden. Een 16-jarige Staphorster jongen was we gens ziekte afwezig. DAG IN - DAG UIT - DAG IN - DAG UIT - DAG IN - DAG UIT Halverwege zijn geruisloze bliksemopmars naar de top van de tienor-Olynipus wenst organisator Jacques Senf met nadruk vast te stellen dat zijn zaken voor de wind gaan. „Alles wat ik tot nog toe heb aangepakt", zegt hij, „is grandioos gelukt. Noem het mazzel, noem het zakeninstinct. Het zal me Eigen casino's |en beatgroepen hechte basis voor succes 1Verontschuldigend voegt hij er nu aan toe: Deze week hadden toe verxoacht, dat de Earrings met hun plaat „That dag" nummer één zouden worden, maar Radio Veronica heeft een vuilig heidje uitgehaald. Ze hebben „Michel le" van de Beatles en de Overlanders bij elkaar opgeteld en dagrom vissen wij nou achter het. net. Ik maak me daar niet druk om, want zoiets kun je in dit vak verwachten. Het is kei harde business. De ene keer word je getrapt, de volgende keer trap je weer terug. Dat is de charme". PRETTY THINGS Er zijn op dit moment trouwens be langrijker zaken aan de orde: van avond lanceert hij in zijn eigen Casino in Scheveningen de Engelse Pretty Things. „Een exlusieve stunt", zegt hij er haastig bij, „het kost een hand vol geld, maar we springen er uit. We zijn nog nooit de mist ingegaan. Een kwestie van bekijken". Om de schade tot aanvaardbare pro porties te beperken, hebben zijn mede werkers vanmorgen wel alle lampen in het Casino op veilige hoogte gehan gen „zodat ze er niet meer bij kun nen". Bij zijn eigen Golden Earrings kunnen dergelijke maatregelen achter wege blijven, maar met The Pretty Things ligt het wat moeilijker. Waar om? „Ik heb die jongens indertijd in Blokker bezig gezien en dat heeft een nare smaak bij me achtergelaten. Over hun muzikaliteit matig ik me geen oordeel adn. Ik heb geen ver stand van muziek. Dat is ook niet no dig voor een organisator. Die moet al leen zorgen, dat de centjes binnenko men, dat iedereen zijn geld krijgt, dat er geen rotzooi wordt getrapt. Die jongens van The Pretty Things hebben leuke plaatjes gemaakt, maar ik moet eerst zien. wat ze op een podium klaar maken. Voorlopig weet ik alleen dat ze lang haar hebben en broodmager zijn. Ze maken op mij ook de indruk, dat ze zich te weinig wassen. Daarom han gen we die lampen wat hoger. Niet, omdat ik moeilijkheden verwacht, want mijn Casino is de beschaafdste teenertent van heel Nederland. Je moet alleen op alles verdacht zijn: ik heb pas nog een studentenfeest gehad en daarbij zijn vijf ruiten van 80 gul den per stuk gesneuveld. Dan denk je: ik heb studenten in huis, allemaal jon gens, die straks gezagsdragers zijn. Mijn eigen teeners hebben dat nog nooit gepresteerd". PANKLAAR Zijn eigen teeners: dat zijn de 3500 jongeren, die elk weekend zijn Casi- in Scheveningen en Noordwijk overstromen. Daar brouwt hij zijn stunts en trekt hij met bands en juke box een oorverdovend geluidsdecor op. Volgende maand opent hij ook nog dependance in de Houtrustroton- de; de plannen voor een Casino in Rotterdam liggen panklaar op zijn bu- „Bezorgde ouders bellen me vaak op", zegt hij vergevensgezind, „ze -willen weten, of hun kinderen bij mij veilig een zorg zijn." Hij is even tussen twee af spraken neergesreken in het Haagse café Den Hout om zijn resultaten te inventariseren Een smalle, intens bleke sterveling in een grijs pak met decent streepjesmotief. Zijn knoopsgat heeft hij, in afwachting van een /an die bluftoer houd ik niet, dat is allemaal strovuur" zijn. Dan nodig ik ze uit. Ik zeg: „kom zelf maar kijken". Als ze dan komen, schrikken ze zich een bult. Begrijpe lijk, want de sfeer in zo'n Casino is anders dan in een kerk. Er hangt een hoop rook, er wordt geschreeuwd en het is donker. Natuurlijk zorgen we voor een hoop licht, maar als je met je angstige voorgevoelens van de bou levard die zaal inzeilt, valt je mond wel even open. Je ziet bijvoorbeeld jongens met lang haar en meisjes met witte kousen. Ik heb niks tegen lang haar, mits het op tijd gewassen wordt en dat ik het zelf wat korter draag, komt alleen, omdat het me niet staat. Ik ben er geen figuur voor. Dat geeft me overigens nog niet het recht om jongens met lang haar te weigeren. Dat vind ik de weg van de minste weerstand. Ik ga liever wat met zo'n knul babbelen en dan blijkt steeds, dat het een heel geschikte vent ls. Heus, de vechtersbazen komen niet. in mijn Casino. Die zoeken een cafeetje in de binnenstad op. Ik houd van een gezonde sfeer en dat slaat automatisch over op je publiek. Ze voelen zich thuis in mijn zaak en daar gaat het om. Elke dag gooi ik de tent om twee- uur 's middags open en dan kun je naar binnen zonder wat te gebruiken. De meesten zitten hun huiswerk te ma ken en als ze klaar zijn, helpen ze 'n handje. Ik heb SS man in dienst, maar er zijn altijd karweitjes, waar nie mand voor is. Ze boenen bijvoorbeeld de dansvloer of lappen de ramen. Hou wen zo zou ik zeggen". GROOT LEF Van de bluftoer houdt hij persoonlijk niet. Hij geeft toe, dat een man als Lagor Waard verdienstelijke vuurpij len heeft afgestoken, „maar wat zo'n jongen doet, is allemaal strovuur. Dat brandt even fel en na een jaar zit het publiek weer in de kou. Als Lagor Waard roept, dat Zwolsman 'n vriend je van hem is, kletst hij op groot lef. Waarschijnlijk kent hij die man nau welijks. Tk heb hem zondag bezig ge zien in de Kurzaal met Dave Berry. Ik vind het geweldig, dat hij de Kur zaal weer mag gebruiken voor teener evenementen, maar zijn presentatie leek nergens op. Ik zat in de zaal en merkte, dat hij niet eens ordebewakers had. Ik ben als een haas naar mijn eigen Casino gegaan en heb daar vijf man opgetrommeld. Als organisator Japanse Boeing opgeblazen? TOKIO (Reuter) Oe Japanse poli tie zoekt een man die beweert de lioeing 727 van de „All Nippon Air ways" te hebben opgeblazen, die vori ge week met 1.33 mennen aan boord In de Baai van Tokio neerstortte. De directeur van het kantoor te Sap poro in Noord-Japan heeft de dag na de vliegramp een brief ontvangen war- in stond: „Ik heb de Boeing 727 opge blazen. Als u dit geen tweede keer wilt zien gebeuren, houdt dan 200 miljoen yen (2 miljoen gulden) gereed". Het geld moest op een bepaalde tijd worden afgegeven in een winkel, maar op het genoemde tijdstip verscheen nie mand. Volgens de politie had ander half uur later een man gevraagd of er een pakje voor hem was afgegeven. koninklijke onderscheiding, vast verrast met een blauw insigne van de Golden Earrings. Daarmee demonstreert hij zijn hondetrouw aan deze succesvolle Haagse beatgroep, die hij als impresario naar de tweede plaats in de hitparade heeft gestuwd. schaamde ik me voor zo'n povere vertoning". Zijn eigen club 192 („zo maar een naam. Slaat nergens op. Ik vond hem alleen leuk") heeft momen teel 3000 trouwe leden, die elke week een met de hand geschreven uitnodi ging in de bus vinden. Daarin worden ze via verleidelijke indianenkreten uit genodigd om hun vrije uren binnen de magische cirkels van Senf stuk te slaan. Kosten voor entree: tweevijftig, bier en cola tachtig cent. Over de sol vabiliteit van zijn prille clintèle wenst hij zich het smalle hoofd niet te bre ken. „Ze hebben allemaal wel een krantenwijk of een job op zaterdag We zitten trouwens tot over onze oren in de welvaart. Als je hoort, wat ou ders aan zakgeld uitgeven, schrik je ook". ZAKENINSTINCT Over zijn eigen verdiensten is hij min der mededeelzaam. „De meesten den ken, dat ik er stinkend rijk van word. maar dat is helemaal niet zo. De kos ten zijn enorm en ik ben al blij, als we de kop boven water kunnen hou den. Het is immers elke keer weer een gok, of de teeners komen, maar de gages gaan altijd door". Achteraf is hij wel verbijsterd over zijn eigen succes. Goed, als achtjarige boekte hij fraaie succesjes met instui ven voor kleuters in de garage van zijn ouders en ook later 'heeft hij in hervormd jeugdverband met vaste hand op de beattrommel geslagen, maar meer dan verdienstelijk krui melwerk urns het toch niet. Persoon lijk denkt hij nu, dat zijn succes een kwestie is van slim zakeninstinct. Hij heeft enkele jaren als filiaalchef een winkel in porcelein en aardewerk ge leid en hij heeft die job alleen vaar wel gezegd, omdat hij de hele dag aan de telefoon hing om beatavonden te organiseren. „Klanten, die wilden bel len voor een kop en schotel kregen geen poot meer aan de grond en dat ging op den duur niet meer". EEN BUIK Senf werkt nu als promotor bij een grammofoonplatenmaatschappij. Daar mee rusten zijn twee handen op één welgedane, commerciële buik, want aan het weldoortimmerde bureau van zijn baas kan hij voortaan werken voor groepen, die hij in zijn vrije tijd als impresario naar de top tilt. Aan plan nen is voorlopig geen gebrek: „Ik barst ervan en als de helft doorgaat, zit ik al goed". Op oudejaarsavond trok hij 900 liefhebbers naar zijn Olie bollenbal: „De helft droeg spijkerbroe ken, de helft een smoking. Ik heb op die avond meer bier omgezet, dan an ders in een heel weekend". GEEN VRIJE DAG Klapstukken voor de komende weken zijn een show met de Engelse topgroep Spencer Davis op 25 februari en een bcatshow van tien uur op de trouwdag van prinses Beatrix. „Dat jongeren zich opwinden over Claus von Ams- berg", voegt hij er aan toe, „vind ik flauwekul. Over zulke dingen hoort een teener zich niet op te winden. Dat is immers allemaal bekeken door de re gering en als het fout zat, hadden we het heus wel gehoord. Ik heb mijn medewerkers, die tegen het huwelijk zijn, gezegd: „Als je 't niet eens bent met dat huwelijk, hoef je ook geen vrije dag te hebben". Ik heb ze ge zegd, dat ze allemaal op 10 maart moe ten werken". WANKELE GLIMLACH En men weet het: wat Senf zegt, is welgedaan. Gevraagd naar zijn leef tijd, produceert hij eerst een uiterst wankele glimlach. Dan zegt hij zacht „Ik ben negentien". Hij heeft zichtbaar moeite om zijn lachen te houden. daar staat BAYER, achtei

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6