B Beatrix belooft aan Claus trouw Ds. Kater: Ik vraag geen gehoorzaamheid, dat kan ik de man toch niet aandoen Oecumene binnen de dienst gehaald Afrikaanse studenten in Cairo niet tevreden „Behandeling met minachting" „Dollars bij kauwgom verboden Jongen (7) schiet vriendje dood Confectie- CAO rond LEVEN IN NOORDEN NOG GESTAGNEERD Militairen en B.B. te hulp geroepen Basse Bürgel nog steeds onvindbaar VAN DE 2 MILJOEN SPAARDERS BIJ DE RAIFFEISENBANK WONEN ER 4 DUIZEND IN FLEVOLAND RAIFFEISE Ni IK ilMIMËI 1 1 Sp aans! Lemarchand: verweer tegen verdacht maken DONDERDAG 10 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent AMSTERDAM. Kroonprinses Beatrix zal haar echtgenoot tijdens de huwelijksinzegening in de Wes- terkerk op 10 maart geen gehoor zaamheid beloven alleen liefde en bijstand. „Maar dat vraag ik nooit", aldus ds. J. Kater, die tijdens de vijf kwartier durende dienst voorgaat. „Misschien zijn er predikanten, die nog veronder stellen, dat de vrouw gehoorzaam heid aan haar man verschuldigd is, maar naar mijn idee moet het voor een echtgenoot ontzettend zijn, een gehoorzame gade te hebben. Dit past eenvoudig niet meer bij de moderne opvattingen over het huwelijk". Liefde en bijstand van de kant van Beatrix dus, terwijl de heer Von Amsberg liefde en bescherming zal toezeggen. Ds. Kater: „Het subtiele verschil in de formule zit hem in de psychologie van de manvrouw-verhouding". De predikant ging gistermiddag tij dens de persconferentie in Amsterdam, waarop de hele kerkelijke kant van de huwelijksvoltrekking voor het eerst openbaar werd gemaakt, zeer uitvoerig in op de liturgie. Zo onthulde hij, dat het 23 man sterke orkest en het 45 leden tellende koor, die de plechtigheid opluis teren, tegen het einde van de dienst ge deelten uit het Gloria in d-groot van Vivaldi zullen uitvoeren. Ds. Kater zei: „Dit gebeurt op verzoek van de prinses zelf en ik vind het een aardige gedach te. Door ook Iets uit een mis te nemen, wil de prinses de oecumene binnen de dienst halen. Dat geeft de rooms-katho- lleken het gevoel: wij doen ook ergens mee." In ditzelfde kader past het feit, dat een hervormd predikant de litur gie verzorgt, terwijl èen gereformeerde ambtgenoot (ds. Sillevis Smit) de preek houdt. Geen onderonsje Ds. Kater stelde in zijn uiteenzetting nadrukkelijk vast, dat de liturgie van de plechtigheid weliswaar gepland is in overleg met het bruidspaar, maar dat dit niets bijzonders betekent. „Ik doe het altijd zo, zeker niet speciaal voor de koninklijke familie. Iedereen mag zelf zeggen, wat er gezongen en gedaan wordt dit geldt tot en met de formu le van de vragen. Ik bekijk het huwe lijk tussen Beatrix en Claus helemaal pastoraal. Wel heb lk begrepen, dat het geen onderonsje kon zijn van de konink lijke familie en de predikanten, maar dat het iets te maken heeft met het hele land en (via de eurovisie) met de hele wereld". Op basis van deze gedachte is dus de nu volgende gang van zaken vastge steld, die straks voor iedereen in een wit gekaft boekje verkrijgbaar zal zijn Duitse, Franse en Engelse vertaling inclusief. Om half een bevindt iedereen zich ln 't gouden-eeuwse bedehuis aan de Wes- termarkt, ook de koninklijke familie en alle vorstelijke gasten. In totaal zijn het er ruim 1900, die gezeteld zijn op even veel stoelen. Daartoe zijn alle banken uit de kerk gesloopt en is onder meer een beroep gedaan op het bleek-roze be klede meubilair van de ridderzaal en rolzaal. Architect C. Worp, die verant woordelijk is voor het passende decor: „Het eigen huwelijksmeubilair van de kerk bleek namelijk nogal stijlloos. Men is hier dan ook geen televisiecame ra's gewend." Weer idee van bruid Wanneer de deuren van de hoofdin gang onder de toren opengaan, zingen de aanwezigen allen in het Frans het bekende „A toi la gloire", dat ook weer klonken heeft bij de begrafenis van ko ningin Wilhelmina weer een idee van de bruid, die althans enige eentaligheid in de plechtigheid wil brengen. Op deze tonen schrijdt de stoet binnen. Voorop gaat de ouderling van dienst E. Bezijn'daarna komen de beide predi kanten. Vervolgens het bruidspaar, waarbij zal opvallen, dat prinses Bea trix ter rechterzijde van de heer Von Amsberg gaat. Ds. Kater: „Wettelijk zijn ze al man en vrouw, want het bur gerlijk huwelijk is voltrokken, maar voor veel mensen hoort er ook de inzege ning bij en daarom zal de prinses pas na de plechtigeheid links van haar man gaan lopen." De bruidsjonkers en bruidsmeisjes sluiten de stoet. Wanneer het bruidspaar gezeten ls en het votum en de groet zijn uitgespro ken/zingen de aanwezigen gelijktijdig in De zevenjarige Jean Patrice Kaminski uit Troyes (Fr.) wordt nu al sedert vorige week vermist. De ouders heb ben dezer dagen een brief ontvangen, waarin een losgeld van een miljoen oude franc 7200) wordt geëist. ClAïRO (DPI) Van studentenlei ders in Cairo is vernomen dat zich in de laatste weken aan de befaamde Al Azjar universiteit van de Egyptische hoofdstad, ongeregeldheden hebben voor gedaan, culminerende in een niet ge slaagde mars naar de woning van pre sident Gamal Abdel Nasser. DEN HAAG. (A.N.P.). De kanton rechter in Den Haag heeft de importeur D. S. veroordeeld tot de formele boete van een tientje en verklaard, dat de ln beslag genomen valse dollarbiljetten, die bjj au nu koop van kauwgom werden ver strekt, aan het verkeer dienen te worden onttrokken. Dit vonnl6 was conform de els van de officier van justitie, mi'. R. J. Beer, die besloot tot vervolging, waaraan de impor teur alle medewerking verleende, nadat 'n paar gevallen van oplichting bij de Spoorwegen in Maastricht en bij een hotel in Eijgelshoven aan het lidht waren ge komen Daarbij waren de valse dollarbil jetten ala wettig betaalmiddel gebruikt. da, directeur van het Islam-mlssiecen- trum waar de studenten wonen, en een aantal zijner medewerkers, zou wor den ontslagen „wegens discriminatie van Afrikanen". Vier dagen na de mislukte opmars naar Nassers residentie, werd Oweda verwijderd en opgevolgd door Hafez Aziz, met de toezegging van de zijde der regering dat een nieuwe raad van re genten zou worden benoemd. Volgens de studentenleiders zouden de beurzen zijn ingetrokken van studenten die aan de betogingen hebben meege daan. Volgens hen is de toestand aan Al Azjar nog gespannen. Vorig jaar heeft zich onder de Afri kaanse studenten al onrust voorgedaan over zaken als kwaliteit van eten. koude op de slaapzalen en ontoereikende studie beurzen. Oweda en zijn omgeving had den hun klachten genegeerd en hen met minachting behandeld, zeiden ze. PITTSBURGH (D.P.I.). De 7-Jarlge - Paul Jaekovski heeft gisteren per onge luk zijn even oude vriendje, Michael Fenton, met een revolver doodgeschoten. Paul Jackovski en zijn vriendje had den in de goot van de straat in de smel tende sneeuw een revolver zien liggen en dachten dat het een epeelgoedwapen was. Weinige seconden nadat Paul het wapen had opgeraapt, rende hij naar zijn moeder, luidkeels schreeuwend: „Ik heb Michael geraakt; hij heeft allemaal bloed op zijn gezicht". De gevonden revolver was verloren door de politieagent John Emory. drie talen (Frans, Duits en Engels) ge zang 149 uit de hervormde bundel, aan hef „Grote God, wij loven u". De gebeds lezing, die volgt, heeft als motief psalm 121 „Ik hef mijn ogen op naar de ber gen". Dan voeren koor en orkest het koraal „Was mein Gott will" uit de Mat- theuspassion uit en voert ds. Kater zijn tweede schriftlezing, ditmaal, zoals de traditie wil, 1 Corinthiers 13 de lof zang van Paulus op de liefde. Ook hier om heeft prinses Beatrix gevraagd. Het lied, dat de genodigden vervolgens ln het Engels aanheffen („Lord's De sign") heeft de bruid erg getroffen, toen zij tijdens haar reis door de West op Sint-Maarten een methodistische kerk bezocht. Het gaat op de wijs van „Wat de toekomst brengen moge." Zangeres met mooie hoogte De preek van ds. Sillevis Smit vormt de overgang naar de eigenlijke inzege ning van het huwelijk. Hg blgft ge heim tot het moment van uitspreken. Ds. Kater ontkende met klem, dat zijn mede-voorganger de predikatie vanaf de avondmaalstafel houdt en niet van af de kansel, omdat hij zich protocol lair niet boven de vorstelijke personen mag bevinden. „Klinkklare onzin. Ds. Sillevis doet dit alleen maar, omdat hij. met het oog op het menselijk contact met het bruidspaar zo dicht mogelijk bij Beatrix en de heer Von Amsberg wil Dan zingt de sopraan Annette de La Bey de aria: „Ieh will dir meln Herz schenken" uit de Mattheuspassion. Di rigent Simon O. Jansen: „Wij hebben speciaal haar genomen, omdat de prin ses a. een Nederlandse zangeres wilde en b. een zangeres die een mooie hoog te heeft." Een prove schets van de indeling van de Westerkerk tijdens de huwelijksplechtigheid op 10 maart. Tenslotte de inzegening zelf, waarbij slechts namen zullen worden gebruikt: geen prinsessen van dit of dat, de ring- wisseling, samenzang van lied 263, vers 1 en 5. „U zegene God", een gebed, dat eindigt in een meertalig „Onze va der", de uitreiking van de in kostbaar UTRECHT (ANP) De confectie- CAO is rond. Ook is een akkoord be reikt over het vraagstuk georganiseer- den-ongeorganlseerden in de confectie- industrie. De bonden ontvangen gedu rende de looptijd van het driejarige con tract elk jaar ter onderlinge verdeling een bedrag van 150.000 gulden, dat zij moeten besteden aan vormings- en scho lingsactiviteiten. Ook jeugdwerk, kader vergaderingen en de vakstudie vallen hieronder. Het geld mag niet gebruikt worden voor terugbetalingen van contributies aan vakbondsleden. De CAO krijgt een looptijd van drie jaar en zal gelden tot 1 januari 1969. De loonsverhogingen zullen achtereenvolgens, steeds per 1 januari, bedragen zeven procent, vijf procent en vijf procent. perkament gebonden huwelijksbijbel met gecalligrafeerd schutblad en slot zang van lied 301, vers 6 „Myn schilt ende betrouwen" niet op de wijs van het Wilhelmus, maar in liturgische ver sie, zodat het ook in andere talen aan geheven mag worden. Na de traditio nele zegen schrijdt het bruidspaar op de tonen van de „Trumpet tune" in D- groot van Clarke, het bedehuls uit, on middellijk gevolgd door wederzijdse schoonouders en familie. In jaren niet gereinigd Wat de versiering betreft deelde ar chitect C. Worp mee, dat die geheel in wit en groen wordt uitgevoerd. Ener zijds is dit een verzoek van de prinses, anderzijds waren fellere kleuren ook niet mogelijk, omdat men nu eenmaal aan de vervelend-roze stoelen van de ridderzaal vast zit. De museumdirecteu ren Wijsenbeek (Stekelijk, Den Haag) en Van Schendel (Rijksmuseum Am sterdam) hebben hierbij geadviseerd. Mosgroen en niet purper is dan ook de 42 meter lange loper, waarover het bruidspaar naar de kunstig gesneden bidstoelen gaat en wit zijn de azalea's, seringen en prunussen, die de bloem- versiering vormen. De voornaamste luister straalt uit van het bedehuis zelf, dat de afgelopen twee maanden door een ploeg van (op het hoogtepunt van de drukte) zeventig man, grondig is opgeknapt. Alleen op de koperen kroonluchters al, die in Ja ren niet waren gereinigd, zijn vier man wekenlang aan het poetsen geweest. De verlichting moet een belangrijk deel van de versiering vormen. De kosten van dit alles blijven ge heim. maar worden ln ieder geval be streden uit de speciale subsidie van het ministerie voor Algemene Zaken. Ge collecteerd wordt er tijdens de dienst, in tegenstelling tot de normale gang van zaken, niet. Ds. Kater: „Dat is technisch onmogelijk, de kerk is veel te vol. Maar wij vertrouwen er op, dat er la ter een gift zal komen, die alles goed maakt. Een normale bruiloft bij ons kost 75 gulden, maar daar komen we in dit geval natuurlijk niet mee uit." GRONINGEN (A.N.P.). Het verkeer in de provincies Groningen en Friesland herstelt zich geleidelijk en weet zich aan te passen aan de benarde winterse om standigheden. De autobusdiensten komen langzamerhand weer op gang, al zijn er nog heel wat trajecten, waar wegverkeer onmogelijk is door sneeuwduinen of glad heid van de weg. De weersverwachting (leans op meer sneeuw met harde wind) zijn echter van die aard dat men ln het noorden nog weer grotere moeilijkheden verwacht. In de stad Groningen heeft de ge meentereiniging de gehele nacht met man en macht gewerkt om de hoofdwegen begaanbaar te maken. In noordoost- en midden-Friesland ligt het busiverkeer nog ge(heel stil. De ODENSE (DPI) De politie in Oden- heeft vanochtend verklaard nog geen joor te hebben van baby Basse Bilrge' ie maandag verdwenen ls uit zijn kin derwagen die voor een winkel in de Deense stad Odense stond geparkeerd. Het enige aanknopingspunt lijkt de 'erklaring te zijn van twee meisjes van len en acht jaar volgens welke zij voor die winkel een baby uit een kinderwa gen hebben zien tillen door een vrouw wie de kinderen een uitgebreid sig nalement konden geven. Het is echter nog niet gelukt dez 'ouw op te sporen. Gisteren ontstond enige opwinding oj het politiebureau toen de moeder var Basse, Anne Bürgel daar nog eens uit voerig werd verhoord. Er werd toen ge meld dat er al een uur lang een kinder wagen voor het politiebureau stond met m baby erin. Anne Bürgel werd er MJ gehaald, aar het Jongetje was haar Basse niet. binnenwegen zijn hier onberijdbaar. In zuitoost-. zuidwest- en noordwest-Fries land rijden de bussen vrijwel nol-maal met uitzondering van enkele kleinere De stroomvoorziening is in beperkte mate hersteld, oppassen blijft geboden, omdat opnieuw storing dreigt door over belasting. Het reizigersvervoer per trein is wat de hoofdlijnen betreft weer vrij normaal, op de secundaire baanvakken kan de dienstregeling nog niet op de gewone wijze worden uitgevoerd. Aan het goederenvervoer heeft men nog niets kunnen doen. Het telefoonverkeer is op vele plaatsen nog gestagneerd, ook de P.T.T. ondervindt nog grote moeilijkhe den. Gisteren bleven alleen in Zwolle twaalf volle posttreinen staan. In Drete heeft de ijzel duizenden bom vernield. Gesahat wordt dat de schade groter is dan tien jaar stomisohade. De commis saris van de koningin in Friesland heeft de hulp van militairen Ingeroepen voor de aanleg van een noodleiding voor het provinciaal elektriciteitsbedrijf in Sneek. Verder zijn 27 noodagregaten van de B.B. naar Friesland gezonden ter ondersteu ning van de elektriciteitsvoorziening. Gisteren werden al militairen ingescha keld om met heteluchtkanonnen wissels en dergelijke vrij te maken van sneeuw en ijzel Geen financiële zorgen dus, maar wel muzikale, zoals later bleek. Dirigent Si mon C. Jansen verzuchtte tenminste, dat hy tijdens de plechtigheid een soort hordeloop moet houden, want hjj be speelt zowel het grote orgel in de nok (dat voor de gelegenheid een noodres- tauratie ondergaat) als het koororgel beneden en hjj moet ondertussen ook nog het koor lelden. Hij zal tenminste drie keer tussen toren en schip op en neer moeten pendelen en hoopt nu maar, dat hem in al die tijd niets zal overkomen. 1,2 km. omrijden De bruidsstoet met de gouden koets voorop zal 1,2 km moeten omrijden om, na de huwelijksinzegening ln de Wes terkerk. de route via de kerk naar het paleis op de Dam te kunnen vervolgen. De ruimte op de Westermarkt is nl. te klein gebleken om de circa 840 meter lange stoet te laten keren. Als de meest gunstige plaats ls daarvoor nu uitge kozen de Noordermarkt, die op een afstand van circa 600 meter van de kerk ligt. Nadat het bruidspaar en de hoge gasten op de Westerrrtarkt zijn uitgestapt, zal de lege stoet zich over de verkeerde zijde van de Prinsengracht naar de Noordermarkt begeven, daar rechtsomkeer maken en in de juiste for matie bij de kerk terugkeren. Om het keren op de Noordermarkt te verge makkelijken zullen de trottoirbanden op het parkeerterrein worden verlaagd. Overigens wordt de route, die prinses Beatrix en haar aanstaande man op 10 maart zullen volgen, overal waar dat nodig is. verbeterd. Werkzaamheden die misschien anders in de pen waren gebleven, worden thans snel uitgevoerd. Vroeger was er alleen maar water; de Zuiderzee. En nóg verder in het verleden heette het Flevomeer. Daarom heet de nieuwste Zuiderzeepolder: Flevo land. In het midden van die nieuwe akkers ligt Dronten. Er zullen veel mensen in Nederland zijn, die nog nooit van Dronten hebben gehoord. Het is ook niet groot: 3500 inwoners. Toch is er al een Raiffeisenbank. En op de zevenduizend inwoners van Flevoland heeft de Raiffeisenbank in Dronten vierduizend spaarrekeningen! Flevoland zal verder groeien. Allerlei beroepen en ambachten zullen zich er vestigen. Die zevenduizend zullen er vele tienduizenden worden. Maar nü al staat de Raiffei senbank voor hen klaar om aan al hun wensen op bankgebied te voldoen. In een prettige sfeer. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet 2.000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestigingen. W spaarbank en alle bankzaken tVan onze correspondent ENSCHEDE. Teneinde tot beter contact te komen met Spaanse werknemers ls vrijwel de gehele staf van de Vredestein Autobandenfabriek in Enschede de afgelopen maand met "n cu Spaans begonnen. Deze cursus wordt gegeven door de heer Israël, docent van de Volksuntversiteit, voor de Spaanse taal. Affaire Ben Barka SDECE voerde ontvoering uit PARIJS (DPI) liet gaullistische parlementslid Georges Lemarchand heeft tydens een confrontatie bjj rechter van instructie Louis Zollinger de schuld van de ontvoering van Ben Bar ka in de schoenen geschoven van de contra-spionagedienst SDECE (Service de Documentation Et dc Contre-Espion- nage). Deze dienst zon volgens hem, Lemarchand, verdacht hebben gemaakt door publikatie van „bewUsmateriaal." Lemarchand ontkende tevens de be- i hel noorden kwamen vele automobilisten vast te zitten. Bovenstaande foto ar gestrande automobilisten elkaar een handje hielpen. Veel hielp het niet vaak Hepen se even verder weer naet. schuldiglng dat hij aanwezig was bjj de ontvoering van Ben Barka op 29 okt. in een Parjjse straat. Antoine Lopez, een informant van de Franse inlichtingendienst die ervan wordt beschuldigd mee te hebben ge werkt aan de ontvoering van Ben Bar ka, verklaarde tegenover rechter Zol linger dat Lemarchand samen met een andere bij de zaak betrokken persoon, wjjlen Georges Figon, het vliegtuig naar Genève had genomen voor een ontmoe ting met Ben Barka. Deze reis zou op 20 september hebben plaatsgehad. Lemarchand antwoordde de rechter op deze beschuldigingen dat hy ervan overtuigd was dat de SDECE de ont voering had georganiseerd. „Lopez was niet meer dan een arm, de SDECE vormde de hersenen", al dus Lemarchand. Over de reis die hij samen met wyien Figon naar Genève zou hebben afge legd. wist de afgevaardigde mee te de len dat Lopez (employé op Orly) er op het laatste moment voor had gezorgd dat Figon met hetzelfde vliegtuig kon reizen. Lemarchand toonde rechter Zol linger een brief van een Geneefse ad vocaat als bewjjs dat hg daar naar toe was gegaan om een cliënt in de gevan genis op te zoeken. Ook zei hy te kunnen bewyzen dat hy op de dag van de ontvoering van Ben Harka thuis was in het departement Yonne, ten zuidoosten van Parys, even als de volgende dag, toen de Marok kaanse minister van Binnenlandse Za ken, generaal Mohammed Oefklr, Ben larka met een dolk doorstoken zou heb- Ontsnapte uit Haarlem HAARLEM (ANP) De 27-Jarige J. ri. M. uit IJmulden, die vorige week londerdag met vier andere gedetineer- len uit de Haarlemse gevangenis was :evlucht en zich 's avonds weer bij de loort van het gebouw meldde, zal bin nenkort van zijn vrijheid kunnen genie ten. Gisteren stond hij namelijk voor de Haarlemse politierechter terecht wegens diefstal van een bromfiets ln Beverwijk. Het vonnis luidde een gevangenisstra# van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie Jaar en aftrek van voor arrest

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5