trim Concurrentie van LSG 3 voor Philidor Om de Leidse titel AARDGASCIRCUS SLAAT VOOR 13 WEKEN ZIJN TENT OP TE ALPHEN A. D. RUN WAAG U NOOIT AAN VOORSPELLINGEN DONDERDAG 10 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Schilderijen van Wedgwoodprijsvraag 1966 in De Lakenhal i selectie van 22 schilderije: exposeerd uit de 511 werken van 187 kunstenaars, die ingezonden hadden voor de derde jaarlijkse prijsvraag de Wedgwoodprijs. Deze selectie is samengesteld door de prijsvraagjury, bestaande uit de kunstschilder Jef Die deren, museumdirecteur prof. dr. H. L. C. Jaffé, de kunstcriticus Hans Re- deker, de kunstenaars Jaap Wagema- ker en H. Westerik, alsmede de heer H. Klein. Het is een reizende tentoon stelling, die een aantal plaatsen in Ne derland zal bezoeken. De jury beschouwt de collectie als een staalkaart van de hedendaagse stromingen liever gezegd: uitingen van de schilderkunst in Nederland en hoewel zij „de afwezigheid van een aantal prominente kunstenaars voelt als een gemis" meent zij in haar opzet geslaagd te zijn. In hoeverre deze jury gelijk heeft met te constateren, dat de belangstelling voor de Wedg woodprijs stijgende is in tegenstelling voor die van de Talensprijs, weten we niet. Wel menen we, dat de vergelij king tussen deze twee hier ietwat mank gaat, omdat de Talensprijsvraag ook de amateurschilderkunst er bij be trekt en de beroepsmatige kunstenaar nu eenmaal altijd wat huiverig schijnt te moeten samengaan met de niet- beroepsmatige. /"WERIGENS menen wij, dat de thans tentoongestelde selectie een goe de doorsnee is van de huidige Neder landse schilderkunst, zowel naar hoog te als in diepte. Er is nl. nogal wat verschil in kwaliteit van de werken. Men vergelijke b.v. het winnende werk „Hommage aan Floyd Patterson" van Kees van Bohemen- en b.v. dat van Armando, een roodgeschilderde plank, waarop een aantal zwarte Ijzeren schroefbouten zijn gemonteerd of het maaksel van W. J. de Haan, „Gewond hart", waarvoor als materialen een bodemloos houten kistje, doorboord met een scherpgeschut stuk staal, jute, houtspaanders, kromme spijkers en ander afval. Maar dat zijn dan wel de uitersten waartussen de anderen zich ieder op eigen manier bewegen. pXPRESSIEF is „De witte Negev", *-* een woestijnimpressie van L. Mo- lin. Aantrekkelijk van kleur en com positie is de collage „Blue Silk" var Sam Middleton. Mooi, fleurig en zon nig het werk van P. van Soest „Bloe men voor mevrouw". „Jardin" van de naar Nederland overgekomen Hongaar I. Laszlo Nagy roept herinneringen op aan een Mondriaan in zijn overgangs fase. Mooi is „De Vogelman" van de Brabander Nico Molenkamp, maar „Ballengooitent 1945" van J. v. d. Pol staat dicht bij de pop-art. A. Doolaard en B. Blankert ontpoppen zich als fijn schilders met surrealistische allures, waarvan wij de eerste, gezien het schil derijtje „Vogel", door een Jeroen Boschachtige sfeer het hoogste aan slaan. Blankert bewijst overigens wel een technisch vakmanschap in zijn driedelige schildering „Landschap", maar het is onevenwichtig met een aantal zeer zwakke details. Een eigen plaats neemt Marjan de Glopper in met een tweetal werken. „De Jordaan" schijnt geïnspireerd op de vroegere z.g. centsprenten. Het is modern-primitief, hetgeen ook het ge val is met de entourage rond het naar wij aannemen zelfportret „Voor mijn moeder op haar verjaar dag". Het portret zelf is sterk, bijna mannelijk geïnspireerd. De tentoonstelling, die gisteravond zonder officieel vertoon werd geopend, blijft in Leiden tot 2 maart a.s. Wpr. LEIDSE AGENDA DONDERDAG 10 FEBRUARI Kath. Nat. Bond voor EHBO, afd. Lei den Vervolgcursus, aanvang 20 uur, gebouw G.G. en G.D., Roodenburgerstr. My voor Toonkunst Jeugdconcert Rotterdams Philharmonlsch Orkest o.l.v. Franz Paul Decker. Stadsgehoorzaal, aanvang 2 en 3.30 uur n.m. Gespreksavond St. Jozef parochie Onderwerp „De toekomst van jeugdwerk". Bij de fam. v. d. Post, Mar- nixstraat 26. Adelbertverenigiug, afd. Leiden Dhr. H. J. Neuman spreekt over „Inter nationale politiek". De Doelen, aanvang Vrijdag 11 februari tot en met donder dag 17 februari 1966: geopend spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. LEIDSE UNIVERSITEIT COURANTENBEZORGERS GEVRAAGD DE LEIDSE COURANT de stad LEIDEN EN VOOR- AKTIEVE BEZORGERS bijzonder geschikt voor scholieren. Hoge honorering. Sollicitaties afdeling abonnementen. Papengracht 32. telef 20935 Lezing over „Religie en bosnegers'" in Museum voor Volkenkunde Het ziet er naar uit, dat LSG 3 een zeer grote verrassing gaat zorgen in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond. De moeilijke wedstrijd tegen Voorschoten 1, dat nog in de vo rige ronde LSG 2 ruim klopte (het klasseverschil tussen LSG 2 en LSGT is verbazingwekkend) werd afgebro ken met een 4j^-2 y3 stand in 't voor deel van de Leidenaars, terwijl de hangpartijen minstens één, en w l schijnljjk zelfs 1 yt k 2 puntep gaan opleveren. Als de overwinning 'n feit is, wordt Philidor 3 de grootste tegen stander. Ook zij klopten LSG 2 met groot verschil. Vrijdag 11 februari wordt opnieuw een begin gemaakt met het persoon lijk kampioenschap van de LSB. Na een vrij lange rustperiode is de sfeer toch wel een beetje verdwenen. In ieder geval zal dat de spelers niet be letten met felheid voor hun kansen te strijden. Hiertoe krijgen ze gelegen heid middels de volgende groepering: Hoofdklasse: A. v. d. Berg-R. A. G. de Graaff, J. J. Piket-Ch. v. d. Bosch, mr. ir. J. Westra-C. C. Berg, G. W. de Jeu-W. de Haas, R. D. Westra-P. de Jong, A. Smit-H. Verberg, S. A. v. Ge- meren-W. Donker. Eerste klasse: J. v. Harten-Th. ,P. v. d. Berg, A. KoHlbeck-P. Lodder, H. Kooy-F. Teleng, A. Bonefaas- A. A. Schwering, A. Münninghoff-ir. F. Schneider en W. Rosdorff-L. Barendse. Tweede klasse: C. J. Verkiest-A. Geyer, D. Meiboom-D. J. de Laaf, L. F. Meyer-A. J. v. Velzen, P. J. Piket- drs. H. B. Gerritsen, R. M. Duim-K. W. v. d. Willik, L. Karsten-F. Schmidt. Zoals gebruikelijk zal de 7e ronde in het Dorpshuis te Leiderdorp ge speeld worden. Men begint om 7.30 De Vereniging van vrienden var :t museum voor Volkenkunde orga niseerde gisteravond in de filmzaal van museum een lezing door de heer Thoden van Velsen, over hel derwerp: Religie en Politiek in bosnegermaatschappij. Na de opening door ir. J. H. Beltman, voorzitter de vereniging, die speciaal mr. Van der Willigen, burgemeester van dhr. Tho- Spreker is in de jaren '60-'61 lange tijd woonachtig geweest in een bos negerdorp Drietabbetje in de binnen landen van Suriname, in opdracht var het instituut voor Cultureel Antho- pologie. In die zin werd zijn lezing dan ook een cutureel anthropologische doorsnede van het leven in een bos negergemeenschap. Spreker kantte zich, sprekende over het religieuze leven van de bosnegers, scherp tegen de bij sommige andere Surinamers levende opvatting als zou het godsdienstig karakter van 'n bos negergemeenschap een chaotische in druk maken. HOGERE EN LAGERE GODEN Er is wel degelijk sprake van een kerk bij de Djoeka, de bosnegers. Er zijn hogere en lagere goden, er zijn pries- NZH leed in 1965 op Leidse stadslijnen een verlies van ruim twee ton Op een deel van het Leidse stads net van de NZHVM is In 1965 een verlies geleden van 211.000. Het be treft hier de lijnen 11 tot en met 15, de zuiver lokale buslijnen dus. Ook interlokale lijnen verzorgen voor een deel het stadsvervoer, zoals de lijnen 42, 46 en 43. „Wanneer een deel van de opbrengst van die interlokale lij nen in het totaal resultaat wordt ge past, spelen wij nagenoeg quitte", al dus vernamen wij van NZH-zijde in Haarlem. Wat het verlies betreft wordt door de NZH gewezen op Arnhem, waar het stadsvervoer enigszins vergelijk baar is met het Leidse vervoer. Hier werd een verlies geleden in 1965 van 780.000 gulden. ters, die zijn toegerust met genade middelen. Christelijke en Afrikaanse elementen worden door elkaar aan getroffen. Van de vier hoofdgoden be handelde spr. in het bijzonder de zgn. Grote Godheid. De Djoeka geloven dat deze Grote Godheid hen helpt in hun strijd tegen andere groepen, te gen de blanken. Hij is een God, die menselijk is: wel slim, .maar niet al machtig.'De liturgie is aan grote regel maat gebonden en vindt op vaste tij den viermaal per week plaats. De God heid straft en helpt al naar de goede of kwade intenties van zijn volk. Ook ziekten kunnen een straf van de God heid zijn, al zal geen priester zich bla meren om, wanneer rond Nieuwjaar een golf van verkoudheid over de Bos negerdorpen gaat, deze „gewone" ziek te aan de Godheid toe te schrijven. In het algemeen betoogde spreker, dat godsdienstige aspecten zeer diep ingrijpen in het dagelijks leven van de Djoeka. De heer Thoden van Velzen illus treerde zijn boeiend verhaal met een overvloed van lichtbeelden en, na de pauze, een kort filmpje. Een geluk kige beslissing leek ons de afwisseling tussen tekst en beeld, die zodoende, beter dan doorgaans het geval is, goed bij elkaar aansloten. Een discussie besloot deze leerzame avond. Musea De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; zondags 1-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks van 10-5 uur, zondags 1-5 uur. Legermuseum (Pesthuislaan): Met uit zondering van zaterdag van 10-4 uur (zondags 1-4 uur). Alle politieke partijen en gemeentebestuur van Voorschoten op receptie van P.v.d.A. De Party van de Arbeid in Voorscho ten deelde aan gemeentebestuur, raads leden, besturen van politieke verenigin gen en andere verenigingen enige weken geleden mede, dat zy ter gelegenheid liet 20-Jarig bestaan van 8 tot 9 zou recipiëren ln het Cultureel Centrum te Voorschoten. Het meest verrassende (ofwel typisch Voorschotens) was, gisteravond ook „ledereen" aanwezig was en die „iedereen" was dan burge meester L. de Hooi, wethouder G. Schrama (KVP), vrywel alle raadsle den van alle pollteke groeperingen in Voorschoten, besturen van KVP en CHU, de ere-burgers dr. M. van der Stoel en D. Limburg en verder tal van andere vooraanstaande burgers uit Voor schoten. Nieuw Amerikaans bedrijf in Leiden Avery Products Corporation uit Ca- lifornië (V.S.) heeft aan het Stations plein 228 te Leiden gevestigd de N.V. Rotex. Dit bedrijf, dat de volgende week begint met de assemblage van tangen, biedt werk aan 20 man per soneel die zich bezig zullen houden met l)et vervaardigen van etiketteer tangen met toebehoren, waaronder zelfklevende tapes. Marketing service manager is de heer H. W. Odijk; direc teur (nog een Amerikaan) is Rudolf Anton Nelson. Het bedrijf vormt het fabricage- en produktie-apparaat voor geheel Euro pa. Destijds was het een afdeling van Fasson Nederland N.V., Lammen- schansweg. Ford naar Rijnland en Renault naar Elam Naar wy vernemen kan als vaststaand worden aangenomen, dat het dealer schap van Ford zal overgaan naar het garagebedryf N.V. Rijnland aan de 5 Meilaan. Zoals bekend loppt het con tract van Ford met de N.V. Elam 26 maart af. Onderhandelingen zyn thans nog gaande het dealerschap van Renault (thaii6 by Rynland aan de 5 Meilaan). De mo- geiykheld is groot, dat Renault onder, gebracht zal worden in de gebouwen Öe N.V. Elam aan de Haarlemmer weg, die vrykomen door het vertrek Ford naar de 5 Mellaan. Een 57-jarige grossier in vleeswaren uit Leidschendam had zich woensdag morgen voor de Haagse politierechter te verantwoorden terzake van heling. Verdachte zou in de jaren 1963-1965 voor een bedrag van ruim 50.000 aan vleeswaren hebben gekocht, die van diefstal afkomstig waren. De chauffeur en een expeditiechef van een fabriek te Lisse, hadden die artikelen gestolen en aan de grossier verkocht. Zij verklaarden voor de po litierechter, dat de grossier wel had moeten begrijpen dat een en ander was j gestolen, omdat minder dan de helft der normale prijs werd betaald. Niet- j temin hield verdachte vol, het niet te j hebben geweten, he-tgeen de Officier I voor een onmogelijkheid hield Boven-1 dien was gebleken, dat in de boek- houding grote verschillen bestonden tussen de cijfers van inkoop en ver-1 koop, zodat ook hieruit het geknoei I kon worden afgeleid. De Officier was van mening, dat I deze zaak in feite voor de rechtbank behandeld diende te worden, hij wilde nu de» maximumstraf door een politie rechter op te leggen, nl. zes maanden eisen. De rechter veroordeelde dien overeenkomstig. Burgemeester L. de Kool was de eerste spreker, die allereerst wethouder Dekker (P.C.) verontschuldigde wegens werkzaamheden elders en daarna zijn vreugde uitsprak, dat Voorschoten hi zijn geheel de P. v. d. A. wilde felici teren en waarschijnlijk omdat deze po litieke partij, evenals vele politieke par tijen in hun vaandel twee woorden wereid in grote armoe qioet leven. De heeft: democratie en gerechtigheid. Mr. heer Hoogwerff Kroo» (P. v. d. A. Esselaar sprak namens het bestuur van i een OVerzicht van de Voorschotense po- de KVP. „Wij zijn geen familie en de ütiek in de na-oorlogse jaren, terwyi vraag is zelfs of wij wel goede kennis- Jdr P s Pels (P v d. A de construc- sen of goede vrienden zijn. Het is [jeve samenwerking van alle gemeente algemeen bekend, dat de P. v. d. A. de 1 raadsieden naar voren bracht. KVP eigenlijk overbodig vindt", aldus Esselaar, toch willen wij de Voor schotense afdeling gelukwensen, omdat ook de P. v. d. A. een streven heeft om Voorschoten een leefbare gemeente te maken ook voor de latere bevolking", besloot de katholieke woordvoerder. De heer Mechelse (CHU) legde de nadruk op de waardering, die men voor elkaar moet hebben. De vice-voorzitter van de Raad van Europa, de heer P. J. Kapteyn d. A.). sprak: „Ook al druk ik mij als socialist wat katholiek uit, ter- wyi ik Hervormd ben, Iedere politieke party moet de intentie hebben deze we reld grondig te reorganiseren, want de huidige maatschappij deugt niet zo lang deel der wereld in welvaart of over vloed leeft, terwijl een ander deel der GROSLIJST P.V.D.A. Het bestuur van de P. v. d. A. afde ling Voorschoten heeft in samenwer king met de leden een voorlopige gros lijst samengsteld voor de kandidaten van de a.s. geementeraadsverkiezlng. Alle vier zitting hebbende raadsleden staan op een verkiesbare plaats. De volgorde is als volgt: 1. P. S. Pels: 2. mevr. A. Stoker: 3. H. J. van Eerde: 4. B. Hoog werff Kroon; 5. C. Baargeld: 6. H. van Wijk; 7. A. v. d. Kamp; 8. C. J. Koole; 9. A. N. van Leeuwen; 10. mevr. J. J. BaardaGertema; 11. J. Delcourt; 12. C. v. d. Werf; 13. J. A. Steg; 14. mevr. G. de GrootGiliam; 15. P. Burgerjon; 16. G. Nasveld; 17. H. J. M. Harms; 18. C. Steenlage. trim chocolade-mints: van binnen hard/zachtc mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! CHOCOLADE-MINTS MARKTBERICHTEN TER AAR. 9 febrGromt* Wit- lof 1 8394; idem 2 6179; idem stek 1737; andijvie 921.01; uien 8; sprui ten A 791.02; idem B 3879; idem C 2229; rode kool 44, alles per kilo. Sla 1017 per stuk. Boerenkool 2.50 2.60 per kist. Spruiten (export) 79 1.26 per kilo. LEIDEN, 9 febr. Groente. Kroten, gekookt 55, boerenkool 0076, prei 60 78, rabarber 108116, stoofsla 4573, spruiten 50133, uien 4—12, winter peen 2328, witlof 50110 per 100 kg., sla 6—34 per 100 stuks. Geregistreerde arbeidsreserve district Leiden Gedurende de maand januari steeg de geregistreerde arbeidsreserve van man van 403 tot 430. De styging van de werkloosheid in januari Is een normaal erschynsel. De weersomstandigheden zyn dan vaak van invloed op de werk gelegenheid. In het by zonder geldt dit de beroepsgroepen bouwvakperso- neel, landarbeiders en de beroepen in nverwante bedrijfstakken. Het groot aanbod vinden wy thans terug in de beroepsgroepen bouwvakarbeiders (91), metaalbewerkers (29), landarbeiders vissers (18), horeeapersoneel (24), kantoorpersoneel (29) en losse arbei ders (41). De openstaande vraag naar tm sedert vorige maand toe van tot 925. De vraag naar bouwvakpersoneel toonde een geringe afneming. Ontvangen boeken Mabel E. Allan: Kleuterleidster Lin da. Thomas Merton: Overpeinzingen van een christen. Dieter K. Huzel: Van Peenemünde naar Cape Kennedy. Walther Hofer: De ontketening van de tweede wereldoorlog. Prof. dr. A. Si- zoo: Vertaling Augustinus' Belijdenis. A Rutgers: De huisvesting van voliè revogels. (Allen Uitg. Het Spectrum, Utrecht/Antwerp). Het Marcus Evan gelie, vert. en commentaar ds. J. Bon- da. Uitg. Bijbel Kiosk Ver., Amster dam. A. C. Muller-Idzerda: Zelf bloe men schikken. Colin Day. Kleuren fotografie (beiden Uitg. Kosmos, Am sterdam/Antwerpen). Peggy Norman: Over fuiven en fuifjes gesproken. I Uitg. Helmond, Helmond. Jan A. Kleyn: J Filmen in wintertijd. Filmen in zomer- j tijd. Uitg. Sonja Kalkman, Rotterdam. Justus van Maurik: Indrukken van een totok. Uitg. W. v. Hoeve, Den Haag. J. Greshoff: Wachten op Charon. Edi- the de Clercq-Zubli: Voeten en vleu gels. M. Ouwehand: Het meisje en de Hongaar (allen Uitg. Nijgh en v. Dit- mar, Den Haag/Rotterdam. W. de Kreuk: Reisgids Oostenrijk 2. Sigrid Undset: Kristin Lavransdochter. R. L. Watjen: Het dressuurrijden (allen Uitg. L. J. Veen, Amsterdam). Dr. J. Samuels Baanbrekende ontdekkingen in de ge neeskunde. Uitg. Buyten en Schipper- heyn, Amsterdam. Jan van Gijs: Se- xualiteit in het licht van de bijbel. Uitg. Gideon, Gorcum. A. M. J. Krey- kamp e.a.: Gemengd gehuwd. Uitg. Paul Brand, Hilversum en W. ten Ha ve, Amsterdam. Thecla Rosswinkel: Uit Christus' liefde in de wereld. Uitg. Geert Groote Genootschap, Den Bosch. Dr. A. C. M. Lips: Mens zijn in het huwelijk. Uitg. J. J. Romen Zn., Roermond. Oleg Penkowsky: De Pen- kowsky documenten. Uitg. Ad. M. C. Stok, Den Haag. R. Frison-Roche: Vuur onder de sneeuw. Uitg; West Friesland, Hoorn. want als U verkeerd voorspelt, zal niemand het vergeten, en als U goed voorspelt, zal niemand het zich herinneren. Jos Billinger 1818-1889 Toch durven wij ons veroorloven te voorspellen, dat U, indien U een nieuwe abonnee op De Leidse Courant aanbrengt, daarvan geen spyt zult hebben. U orftvangt ons jubileum-schryfblok en het unieke Leidse Courant-speldje. De door U aangebrachte abonnee krijgt voor een luttel bedrag de mooiste krant van Leiden en verre omstreken met al het nieuws: zo wijd de wereld strekt tot in zijn eigen straat. HONDERDEN ABONNEES WERDEN IN ENKELE MAANDEN DOOR ABONNEES AANGEBRACHT Doet U ook eens uw best bij familie, vrienden en kennissen en vul onder staande bon in. Ondergetekende: datum: geeft als abonnee De Leidse Courant op: Betaling zal geschieden per: week maand x kwartaal x Doorhalen wat niet wordt verlangd. Deze advertentie na Invulling opzenden aan: BUREAU DE LEIDSE COURANT, afd. Abonnementen, Papengracht 32, Lelden. In het aanbod van metaalbewerkers (29) kwam geen wijziging. De vraag gaf echter een lichte stijging te zien 19) en bedroeg einde januari 448, waarvan de helft betrekking had op jeugdige arbeidskrachten. Evenals vorige maand ontbrak ook thans het aanbod voor de textielnyver- heid. De vraag in deze sector bleef con stant en had ondermeer betrekking op spinners en wevers. De werkloosheid onder landarbeiders nam in januari toe van 17 tot 39. Onder de ingeschreveüen bevinden zich 19 tuin- arbeiders, die voor het merendeel werk loos kwamen door seizoenslapte in de peenbedrljven. De vraag, die uiteraard in de wintermaanden gering is, had be trekking op bloemistknechten 5en bloembollenarbeiders (5). VRAAG NAAR VISSERS Als gevolg van de tekorten op de vis sersvloot was er een vraag naar vissers (27). In verband met deze vraag werd dan ook verwacht, dat het nog beschik bare aanbod (18) spoedig emplooi zou hebben. In de sector handelspersoneel waren er zowel in het aanbod (13) als in de vraag (21) sedert vorige maand slechts geringe wijzigingen. Het aanbod omvat j o.m. 5 vertegenwoordigers en 5 winkel- bedienden terwijl de vraag zich even eens bepaalt tot vertegenwoordigers (4) en winkelbedienden (15 w.v. 8 jeugdi gen). Sedert vorige maand een daling in het aanbod van horeeapersoneel door tewerkstelling van koks en kelners. Het aanbod thans heeft betrekking op 2 koks, 15 kelners en 7 overige beroepen in deze sector. De huidige vraag is vnl. gericht op koks. Het aanbod in de beroepsgroep „niet varend verkeerspersoneel", dat voor het merendeel betréïTking heeft op chauf feurs (121. nam toe van 10 tot 19. Voor de chauffeurs is de plaatsingsmogelijk heid gering omdat de meeste van hen slechts in het bezit zijn van het zgn. klein rijbewys. Snelle uitvoering der werkzaamheden In een werktempo dat respect afdwingt, zijn de werkzaamheden ten behoeve levering en gebruik van aardgas, voor wal Alphen aan den Rijn betreft, thans zover gevorderd, dat de dienst van de water- en lichtbedrijven al voor bereidingen kan treffen voor overschakeling van stadsgas op aardgas. Dit zal echter niet in een keer voor heel de gemeente het geval zijn; daarvoor is Alphen aan den Rijn te groot van omvang en van aantal inwoners. Daarom heeft de directie met haar technische staf de gemeente ingedeeld in dertien sectoren. Men hoopt heel Alphen in dertien weken van aardgas te hebben voorzien. van Gascom (voorzien van legitimatie bewijs) de kooktoestellen geschikt ko men maken voor gebruik op aarc Iedereen zal begrijpen, dat deze werk zaamheden niet mogen stagneren, in het belang van de zaak zelf niet, als- 'ook niet in het belang van de velen die ter plaatse en elders nog op hun Ueurt wachten. In elk geval rekent men erop, dat men hoe dan ook, vrij toegang vindt in de percelen ten be hoeve waarvan hun komst tijdig en duidelyk wordt aangekondigd. OMBOUW TOESTELLEN De dienst zal er in principe naar streven, dat de ombouwwerkzaamhe- den van de toestellen (uiteraard al leen die, welke door Gascon zijn geën quêteerd of via het voorlichtingscen trum door inruil zijn verkregen) in de desbetreffende woonpercelen te verrichten. Moeilijk ombouwbare toe stellen worden meegenomen naar de werkplaats (circustent) en de eige naren krijgen, zolang de werkzaam heden duren, een comfoor in bruikleen. Kooktoestellen krijgen voor om bouw dus voorrang. Alle overige gas- toestellen etc. krijgen in de loop van dezelfde week een beurt. Ook voor TEKORT VROUWELIJK PERSONEEL In de beroepsgroep „kantoorperso neel" een toeneming in het aanbod van kantoorbedienden. De vraag liet een verdere daling zien en omvat thans boek houders en kantoorbedienden. Bij de groep .'.losse arbeiders" ter aanbod als gevolg van de w standigheden (vorst) in januari. In de vraag naar losse arbeiders ithans 29) kwam t.o.v. vorige maand slechts een geringe wijziging. In de geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen kwam t.o.v. vorige maand vrijwel geen wyziglng. Ingeschreven staan thans 79 werkloze vrouwen. Het aanbod heeft vnl. betrekking op handels- personeel (11), horeeapersoneel (14), kantoorpersoneel (16) en huishoudelijk personeel (14). In de overige beroeps groepen slechts weinig aanbod. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten steeg van 479 tot 488. Het tekort aan vrouwe lijk personeel is duidelijk waarneembaar in de beroepsgroepen naaisters (44), wasserUpersoneel (34), handelspersoneel (61). kantoorpersoneel (96), huishou delijk personeel (135) en personeel in algemene dienst (73). Voor dit belangrijke werft wordt de Alphpnse staf van de bedrijven bij gestaan door een vijftigtal"technisch onderlegde mensen van de Gascon. Zij hebben inmiddels de nodige ervaring hierin opgedaan en hebben in het land een bepaalde populariteit verworv Zij komen met een grote tent n< Alphen, die opgesteld wordt op het terrein van de bedrijven. Dit doet veel denken aan een circus; het is daarom niet te verwonderen, dat deze technici, die alles met gas te maken hebben, vlotweg de mannen van circus Gascon worden genoemd. KLACHTENDIENST Iedereen in Alphen krijgt ze aan de deur en in huis. Zij komen de gaslei dingen afsluiten, kort voor het ge wichtige moment van de overschake ling en komen de weg voor de toevoer ook weer vrij maken. Zij letten erop dat dit allemaal in goede orde ve loopt. Als zij er geen moeilijkhedi meer in zien en ook de verbruiker geen klachten meer heeft, komen er weldra nog een paar controleurs de bedrijven zelf alles nog eens de puntjes controleren. Heeft men redelijke klachten, dan behoeft men niet op deze mensen te wachten. Bij de bedrijven en in dt tent straks zal een speciale klachten- dienst dag en nacht persoonlijk of telefonisch bereikbaar zijn. Men mag vooral niets verdachts riskeren een aangifte te verwaarlozen er technici komt graag en vlug kijken en het euvel verhelpen. VEILIGHEID Het westen van Alphen komt het eerst aan bod; de eerste sector die aardgas zal krijgen, zal de wijk ten zuiden van de Baronie zijn, de zgn. bomenwijk. Om precies te zijn begint de overgang op aardgas in die sector op dinsdag 22 februari a.s. Maandag avond omstreeks 19.30 uur wordt in de betrokken percelen, in verband met de omschakeling op aardgas, de hoofd kraan worden dichtgedraaid. De di rectie stelt er om begrijpelijke redenen prijs op dit door het eigen deskundig personeel te doen uitvoeren. De hoofdkraan 'mag pas weer open na toestemming van de gemeentelijke water- en lichtbedrijven. Uit veilig heidsoverwegingen is het van groot belang, dat de verantwoordelijke be woners thuis zijn als men de hoofd kraan komt dichtdraaien en wanneer in de loop van de dinsdag monteurs NOORDWIJK wat deze werkzaamheden betreft, krij gen de perceelbewoners tijdig (mon deling) bericht en de bedrijven reke nen erop, dat men dan thuis zal zijn om de monteurs hun werk te laten uitvoeren. 4 UUR 's MIDDAGS AARDGAS Alle bewoners van de aan de beurt zijnde sector zullen een officiële me dedeling ontvangen van data etc. in een grote gele enveloppe, waarop aan de buitenkant de kalender is afge drukt van de eerste vier maanden van 1966; op die kalender wordt rood- omlijnd de voor ieder belangrijke da tum aangeduid. De uitvoerders van de w .rkzaamheden vragen ieders aan dacht hiervoor, opdat niemand vergete zijn of haar taak ten deze. De maan dagavond tussen 6 en half zeven zal de politie door middel van een luid spreker in de desbetreffende sectoren nogmaals ieders aandacht vestigen op wat gaat gebeuren. De heer W. J. Nieuwland, directeur van de water- en lichtbedrijven, die ons woensdagmorgen te zijnen kan tore het e.e.a. van de laatste fase der overschakeling op aardgas uit de doe ken heeft gedaan, verzekerde ons, dat alles in het werk wordt gesteld, dat niemand zijn warme maaltijd behoeft te missen; het zal echter wel zo zijn, dat diegenen die gewend zijn tussen 12 en 2 uur des middags warm te eten, zulks voor slechts één keer zullen moeten uitstellen tot 's avonds. Circa vier uur des middags hoopt men alle kooktoestellen te hebben omgebouwd op gebruik van aardgas. Boskoopse proeftuin na 25 jaar onmisbaar geworden voor kwekers Een dezer dagen zal het vyfentwintlg toeneming van de werkzaamheden en jaar geleden zyn dat het „Proefstation j personeel bleek de beschikbare ruimte voor de Boomkweker»" werd opgericht, j te klein geworden en thans beschikt In feite was het niet de eerste proef- de proeftuin over een fraai en goed In tuin ln Boskoop, want In 1890 was er gerichte eigen gebouw. In 1959 kon een z.g. schooltuin verbonden aan de een geheel nieuw kassei complex aan Rykstuinbouwsehool waarin proeven de tuin worden toegevoegd. Het eerste genomen. Jaren later werd op onderzoek was voornameiyk gericht op initiatief 1 oe te passen. Ook lortimentstiiin van de Pomologische vereniging, doch wegens financiële moeilijkheden werd deze tuin In 1890 opgeheven. In 1897 werd het X eens geprobeerd doch ook nu bleven moeilijkheden, mede omdat meerdere ,len naar ander land moest worden gezocht. In 1931 werd weer een stuk land ge huurd aan de Parklaan doch de planten bleken daar niet al te best te groeien. en hel enten. Thans worden de onder zoeken over een veel breder terrein uit gestrekt. Ook bodemonderzoek behoort thans tot de taak van de proeftuin. Dit bracht een grote ommekeer in de water huishouding in de boomkwekerij en steeds meer werd overgegaantot het draineren van de kwekerijen. De che mische onkruidbestrljding ls eveneens een belangrijk deel van het onderzoek geworden, terwijl ook het ontsmetten van grond met chemische middelen op het programma staat. Voorts worden e.d. In verband met de steeds grotere kostensty'ging gaat het proefstation zich economische vraagstukken verdiepen. Nog een belangrijk onderdeel is het trachten nieuwe soorten te verkrijgen middelen gezocht om te komen tot oprichting van een Proef- en Sortiments- tuin. Deze zou in nauw contact moeten staan met de praktyk,- waarom enkele verenigingen werden aangezocht om tot dit doel te geraken. Er werd een proeftuincommissie in l ''oor m'ddel van kruisen. Hiermede het leven geroepen, bestaande uit de he- fle.n a' meerdere goede resultaten be- dr. Jacobl, directeur van de RTS. re'kt- Voorts keurt het proefstation re- A. P. van Nes. B. Felix, G. Boer Pzn. «elmatig nieuwe sortimenten op han- Zwartendijk en A. Vuyk. Door deze 'lelswaarde. Tenslotte worden de mede- Fotoclub X 65 kwam bijeen Op de jkommissie werd'een bestuur samengc- 'lelingen en voorlichtingen van de i. laatste bijeenkomst van de fotoclub steld bestaande uit de heren J. Zwarten- I,roeftuin. van belang voor de kwekers. i_ „X 65" hebben de Jeden uitvoerig ge- dijk^ voorzitter, ir. Jaeobi. secretaris, op h°s° Pril8 gesteld, terwijl eveneens G. A. Doorenbos van de van £r°ot belang is het onderzoek naar toezicht; A. P. van Nes i z"'ktebestrijding op de meest moderne en G. Boer Pz, van de vereniging van I methoden te probei en. Boskoopse culturen; G. J. van Noordt en I Het is dan ook wel gebleken dat de A. Vuyk van de Maatschappij voor Tuin- Pl'°eftuin voor de boomkwekery onmis baar Is geworden en op vrywel alle ge bied de boomkweker vnn voorlichting kan dienen. sproken over hui/ bijdrage aan het eeuwfeest van de badplaats. Men be sloot gezamenlijk van de viering van het eeuwfeest een documentatie te vervaardigen. Over een eventuele me dewerking aan een attractie zal op de volgende vergadering worden ge sproken. Leerzaam was de bespreking van de ingezonden foto's. Opvallend was een groot formaat foto van J. Bedijn, een technisch knappe plaat van T. Verweij en micro-opnamen van H. Braakman, die zich ontpopte als specialist op dit gebied. Andere goede foto's waren van C. Jagtenberg en de „Meeuwen in hun vlucht" van voorzitter H. Hoogeveen. Dat de dui- bouw en Plantkunde. In maart 1941 werd tot aankoop over gegaan van een stuk grond naast de tuinbouwschool om hierop de sorli- menlstuln onder te brengen. De eerste aanplant bestond uit de planten van de proeftuin van de vereniging voor Bos koopse culturen, terwijl na toevoeging aan het bestuur van de heer H. Groo- tendor8t. deze sortimenten van rhodo dendron's en azalea's ging verzamelen om deze te planten ln de nieuwe proef- steeds weer goede foto's opleve-1 tuin. Sindsdien heeft de proeftuin veel ren, toonde de heer M. Zuiderduin. j werk verzet en onderzoekingen gedaan Het fotopraatje was ditmaal gewijd in het belang van de boomkwekerij. Het aan kleurenfilms. aantal leden nam gestadig toe. Door de RIJPWETERING Dansavond t.b.v. jeugdwerk Met muzikale medewerking van „The Flying Birds" organiseert de propaganda-afde- ling van de w.s.v. „De Rippers" a.s. zondag 13 febr. weer een gezellige dans avond In café „Rustoord", aanvang 8 uur. De opbrengst komt geheel ten goede aan het jeugdwerk van de w.s.v. „De Rippers". Zie ook de advertentie in dit blad!

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3