Medische faculteit in drie jaar uit de grond DRINKWATER IN JAAR 2000 KOST NU TIEN MILJARD Combineer preek met films van 5 tot 10 min. IN SEPTEMBER EERSTE TWEEHONDERD STUDENTEN Vervuiling van lucht 67 in wet Studieduur verkort von 8 tot 6 jaar AHOYHAL MOET WEG Cursus beter bewegen voor bejaarden Groot tekort zwembaden Omsmelten zilveren munten niet lonend Sterke stijging supermarkten WOENSDAG 9 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM In Rotterdam waar men meer naar de toekomst dan naar het verleden kijkt heeft de sloper de hamer in de Ahoyhal gezet. Veel gaat er aan dit misplaatste kavalje niet verloren, maar het was vrijwel de enige plaats waar de Rotterdammer zijn demonstratieve aard kon uitleven. Daarom ging het hem even aan het hart dat deze hal plaats moet maken voor de in snel tempo te bouwen medische faculteit annex het Dijkzigtziekenhuis. Weemoed is iets dat de Rotter dammer niet kent en toen de burgemeester beloofde dat op korte termijn een zeildoeken noodhal gebouwd zal worden, had men er al gauw vrede mee, temeer waar deze waarschijnlijk opgezet zal worden op de helihavensinds de helikopterdienst niet rendabel meer is eigenlijk een zere plek in het Rotterdamse hart. Het laatste bezwaar tegen de bouw van de medische faculteit verviel toen, al deed nog even de grap de ronde dat de Euromastmensen boos waren omdat het laboratorium van deze faculteit honderd meter en derhalve even hoog zou worden als de mast. Rotterdam hechtte aan het mastrecord en dit zou met een slag geëvenaard zijn. De grap greep niet diep en zelf a prof. Querido, een van de warmste pleitbezor gers voor de medische faculteit, kon er om lachen. En dat wil heel wat zeggen, want in zijn toelichting op de plannen in de gemeenteraad heeft hij zich on langs heel boos gemaakt over de Rot- driftig in de grond. Zeer binnenkort ko men drie heistellingen puffend palen in de grond dreunen en als Ahoy geheel tegen de grond ligt nog eens twee. Op 1 september 1968 moet een deel van de gebouwen in gebruik genomen kunnen worden en nog een jaar later hoopt men de keten van gebouwen op te kunnen le veren. Rotterdam zal dan een complex rijker geworden zijp, dat is samenge steld uit een laboratorium van honderd meter hoog; een laagbouw van college zalen, administratieruimten, mensa en bibliotheek; een kelder onder de hele laagbouw; een parkeergarage in twee lagen voor in totaal 2000 auto's; een ge bouw van drie verdiepingen voor kli nisch onderzoek; voor studenten en staf leden een flatgebouw van drie verdie pingen; een reeks woningen voor hoog leraren; aanbouw op de vleugels van dat adviseurs benoemd zullen worden, die eerlang de status van hoogleraar zullen krijgen. De huisvesting van de studenten wordt niet opgezet volgens het campus-idee, maar volgens een semi-campussysteem. Stafleden en ongeveer 200 studenten zul len zich op het terrein van het zieken huis vestigen, wanneer aard van werk of vorderingen van studie het nodig ma ken, dat hun aanwezigheid vereist is. Uiteindelijk zal er op de faculteit plaats zijn voor 1300 studenten. De staf zal uit groeien tot 1000 man. In de Prins Alex- anderpolder is de bouw gepland van 500 studentenwoningen. Deze woningen had men graag geplaatst in de buurt van de nieuwe faculteit, maar men heeft op die grond al moeten woekeren met de ruim te. Men zit vast aan zeer enge grenzen. Het terrein van de volksuniversiteit en het openluchttheater gelden strikt als verboden gebied. Wanneer deze medische faculteit een maal zijn beslag gekregen zal hebben, zal Rotterdam ons land voorgaan in een medisch-wetenschappelijk novum. De ruim acht studiejaren zullen terugge bracht worden tot zes. Prof. Querido dige opgaaf, want Nederland kampt met een tekort aan wetenschappelijke onder zoekers, deskundigen bovendien, die de kunst verstaan om de studenten te sti muleren tot zelfwerkzaamheid, een be langrijk punt bij de verkorting van de studieduur. De weinigen, die daan-oor beschikbaar zijn en geschikt zijn, moe ten eisen kunnen stellen aan het weten schappelijk perspectief, dat de Rotter damse faculteit hun zal kunnen bieden. Niet als in het vrije bedrijf kunnen be kwame krachten „gekocht" worden. Rotterdam zal trekpleister kunnen worden alleen wanneer het de weten- (Vdn onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzieningen om ook in het jaar 2000 over genoeg goed drinkwater en industriewater te beschik ken, zijn zo omvangrijk en zo kost baar, dat de bewindslieden van Sociale j Zaken en Volsgezondheid er de titel I „Deltaplan voor de drinkwatervoorzie- I ning" aan hebben gegeven. Deze voor- j zieningen zullen naar globale schatting in dertig jaar tijd een investering van 10 miljard gulden vergen. Om de vervul- I ling van de oppervlaktewateren de baas te blijven zullen in de komende decen nia ook honderden miljoenen guldens no dig zijn. Ook ten aanzien van de bestrijding en vooral de preventie van de luchtver ontreiniging door industrie, huisverwar ming en verbrandingsmotoren hebben de deskundigen schattingen van honder den miljoenen guldens per jaar laten ho ren. Het is nog niet mogelijk uit te ma ken, hoe de onderlinge lastenverdeling zal moeten zijn. In de volksgezondheidsnota zeggen de bewindslieden dat de drinkwatervoorzie ning en de hygiëne van het milieu na 1970 centraal zullen staan. Op korte ter mijn zal in het kader van de strijd te gen de luchtvervuiling een meetnet voor het gehele land worden tot stand ge bracht. Deze metingen worden geïnten siveerd, zodra ip 'n bepaalde zone de normen van toelaatbaarheid worden overschreden. Deze normen zijn niet al leen Eifgestemd op de gezondheid van de mens maar ook op die voor dieren en planten. Een wet op de luchtverontreiniging niet alleen die, veroorzaakt door de in dustrie, maar ook door gemotoriseerd verkeer en verwarmingsbrandstof mag pas na 1967 worden verwacht. Op wat langere termijn is ook te ver wachten een wet, die het bruikbaar ma ken van oppervlaktewater voor drinkwa ter regelt. De bevolking en industrie zul len in het jaar 2000 immers, volgens ra mingen, vier maal zoveel water als thans nodig hebben, dus 4 miljard kubieke me ter, terwijl dan slechts 1,5 miljard ku bieke meter grondwater per jaar be schikbaar is. Dit grondwater zal be scherming krijgen via een wet tegen de bodemverontreiniging. EMMEN (ANP) Onder auspiciën van de stichting opbouw Drenthe wordt in de loop van dit jaar in Drenthe een lande lijke proef genomen met cursussen beter bewegen voor bejaarden. De cursussen, waarvoor de nationale federatie voor be jaardenzorg. de regering en de kruisver enigingen reeds vel belangstelling heb ben getoond, hebben tot doel verveling, verstijving en vervetting btf dit deel van de bevolking te bestrijden. Aan de hand van de ervaringen die met het experiment worden opgedaan, zal te zijner tijd worden bepaald of en zo ja op welke wijze het werk op grotere schaal kan worden voortgezet De provincie Drenthe Is voor de proef uitgekozen, om dat da£y reds op grote schaal aan be- jaardengymnastiek wordt gedaan. De vrijwillige leerkrachten worden gerecru- teerd uit bevoegde gymnastiekleraren, heilgvmnasten, masseurs en masseuses, wijkverpleegsters en sociale werksters. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het tekort aan zwembaden, dat vorig jaar rond 440 bedroeg zal in 1980 ongeveer 000 en ln 2000 ongeveer 850 be dragen. aldus een raming in de volksgezondheidsnota. In september 1965 was 't aantal van de bij de inspectie milieu hygiëne van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid bekende zwembaden in ons land 551. Van deze baden voldeden er 310 aan de eisen, die uit een oog punt van hygiëne en veiligheid moeten worden gesteld. 116 volde den niet. maar waren voor verbe tering vatbaar, terwijl 125 andere baden, die ook niet aan de eisen voldeden t.z.t. zullen moeten wor den gesloten. Vorige zomer waren 446 plannen tot nieuwbouw van zwembaden ln diverse stadia van uitvoering. 120 plannen waren nog in behande ling ter verkrijging van de rijto- goedkeuring. Nederlandse coaster gezonken ROTTERDAM (ANP) De Neder landse kustvaarder „Oranjepolder" van <le Rotterdamse rederij n.v. stoomvaart maatschappij Westpolder, is gisteren even ten westen van Gibraltar na een aanvaring met het Franse vrachtschip „Jangtee" van 7000 brt gezonken. Negen van de tien opvarenden van de „Oranje polder' konden door de bemanning van het Franse vrachtschip worden gered. Een 25-jarige Spaanse matroos wordt vermist. De „Jangtze" stoomt met de negen geredde zeelui op naar Marseille. Het aohip wordt daar morgen verwacht Het is nog niet bekend hoe de aanvaring ls ontstaan. beginnen met de co-assistentschappen en door al in de preklinische studieperio de de stof te doorspekken met eenvou dige klinische demonstraties. Een nadeel van de huidige studievorm in de medicijnen is, dat de student de eerste drie jaar louter passief luistert naar wat de hoogleraar te vertellen heeft. Na deze 3 jaar weet hij iets van gezonde mensen en heel weinig van zie ke. - De bij de bouw van de medische fa- Nochtans is het prof. Querido gelukt een aantal bekwame onderzoekers te in teresseren voor Rotterdam. Twee van hen zelfs zijn bereid ervoor terug te komen uit Amerika. De in Nederland wonende onderzoekers, die bereid zijn mee te doen, hebben het er zelfs voor over om direct in september al te ko men doceren, terwijl zij elders nog hun research doen. Zij hebben hiermee inge stemd, mits het tijdelijk is en mits zij tezijnertijd ruim armslag kunnen krij gen op het terrein van hun onderzoekin gen. Prof. Querido en de commissieleden 2 zetten spoed achter de bouwplannen. 1 Het is ondenkbaar zegt hij, dat een cen- trum als Rotterdam met een Europoort i op komst en met 'n enorme industria- lisatie, waaruit bedrijfsgeneeskundige j problemen zullen voortvloeien, niet de beschikking zou hebben over een me- disch universitair centrum. Nederlanders uit België verwijderd BRUSSEL (U.P.I.). De Belgische minister van Justitie heeft besloten de twee Nederlandeis Meint van Albada en Koen Wessing die gearresteerd wei-den bij de ongeregeldheden in het Limburgse mijn gebied, van Belgisch grondgebied te verwijderen. De twee mannen werden gearresteerd op beschuldiging bij het aanstoken van de troebelen geholpen te hebben Zelf beweerden zij persfotografen te zijn. Zij zullen niet vervolgd worden omdat i zij uit een Beneluxland afkomstig zijn. i I HRtay Het ministerie legde er de nadruk op. dat zij niet „uitgewezen" werden maar van het Belgische grondgebied „verwij derd" hetgeen een juridisch verschil betekent. terdammers, die niet direct .warm lie pen voor dit plan. Dit ziekenhuis en de ze faculteit, zo zei hij ongeveer, zijn werkzaam voor de zieken in een verzor gingsgebied, waar anderhalf miljoen mensen wonen. Letterlijk ging hij voort: „Wij werken niet alleen voor ons dage lijks brood, wij werken voor méér. Ik zou 't helemaal niet gek hebben gevon den als de Rotterdamse bevolking mee zou betalen door twee of drie uur per week extra te werken en de opbrengst aan de universiteit te schenken. Zo had de stemming van de Rotterdamse be volking moeten zijn". Dit is helaas voor prof. Querido nog niet gebeurd, maar wel is met Rotter damse voortvarendheid deze zaak aan gepakt. Met de uitvoering van de plan nen is intussen al begonnen, ofschoon de deskundigen die belast zijn met de verantwoordelijkheid, hebben bedongen dat zij tijdens de bouw nog wijzigingen mogen aanbrengen. Op 1 september van dit jaar zullen de eerste 200 studenten hun eerste colleges krijgen in het provi- sorium, dat in klein bestek veel bevat van wat een medische faculteit moet hebben en waarvan de contouren al uit steken boven het bouwterrein aan de G. J. de Jonghweg. Bezijden de steeds verder afbrokke lende Ahoyhal grijpen de gravers al ziekenhuis Dijkzigt, waarin economische directie en de polikliniek een plaats zul len krijgen. De kosten zijn geraamd op 150 miljoen, maar zullen nog wel stij gen. Academisch Na de voltooiing zal Dijkzigt ophouden een gemeentelijk ziekenhuis te zijn, al dus oud-burgemeester Van Walsum, voorzitter van de commissie voorberei ding bouw medische faculteit. Het zie kenhuis zal dan een academisch zieken huis worden, een rijksinstelling. Of schoon Dijkzigt en de medische facul teit een niet te verbreken eenheid gaan vormen, zal de faculteit een eigen rechts persoon scheppen. Er zijn nog geen hoogleraren aangewezen, maar wel ls binnen afzienbare tijd te verwachten. Aan de G. J. de Jonghweg wordt in snel tempo het provisorium ttif de grond getrokken, waarin in september aanstaande de eerste colleges zullen worden gegeven. culteit betrokken architecten hebben hun concepties toegespitst op deze verkorte en geïntensiveerde studieduur. Zij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat technisch gezien een medische faculteit niet minder voorzieningen eist dan de bouw van een technische hogeschool. Tot voorbeeld diene de Leidse universiteit, waarvan de medische faculteit de helft van het geheel beslaat. Bouwpastoor De al tot „bouwpastoor" uitgeroepen prof. Querido heeft al veel gedaan aan werving van de staf. Dit is geen eenvou- In rijksdaalders en guldens niet teveel edelmetaal fVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG De zUverprijs zou nog met 50 procent moeten stijgen al vorens liet winst zou opleveren. Onze zilveren guldens en rijksdaalders smel ten en het zilver eruit te halen, dat zie ik nog niet zo één, twee, drie ge- Dit zei minister Vondeling gisteren in de Eerste Kamer naar aanleiding van bezorgde opmerkingen van de CHU-er Kranenburg, die het zilvergehalte in on ze guldens en rijksdaalders (72 procent zilver, 28 procent koper) te hoog vindt. We vallen internationaal op, we nade ren de gevarenzone, aldus senator Kra nenburg. Minister Vondeling antwoordde, dat Zes kandidaten voor vacature in Hoge Raad (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Hoge Raad dei- Nederlanden heeft bij de Tweede Ka mer een lijst van aanbeveling inge diend ter voorziening in de vakature van raadsheer na het eervol ontslag van mr. F. M. Westerouen van Mee- teren. De Hoge Raad heeft zes namen voorgelegd: mr. Ch. M. J. A. Moons, advocfiat-generaal bij de Hoge Raad; professor mr. D. van Eek, hoogleraar aan de katholieke universiteit te Nijme gen en raadsheer-plaatsvervanger in 't gerechtshof te Arnhem; mej. mr. A. A. L. Minkenhof, advocaat-generaal bij de Hoge Raad; mr. F. B. Dozy, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; mr. V. J. A. van Dijk, vice-president van de arrondissementsrechtbank te Utreoht; mr. H. E. Ras, raadsheer hi het gerechtshof te Arnhem. Op deze maquette van liet gebouwencomplex van de medische faculteit ziet men achtereenvolgens: 1. het ziekenhui Dijkzigt; S. uitbreiding met vleugelsS. klinisch onderzoekcentrum; 4. het honderd meter hoge laboratorium 5. laagbouw met ooüegeadlen en administratieruimte; 6. woningen voor hoogleraren-ondereoehemi flat voor staf e riudentent Bramlan-m gymnasium. men de problemen rond het zilverge halte wel met enige haast is gaan be studeren, maar als dit gehalte al ver minderd zou worden, dan zal men 'dit in de eerste plaats toch om budgettaire redenen doen, dat wil zeggen teneinde de aanmaak goedkoper te maken. Op het ogenblik kost de aanmaak van een gulden de staat 75 cent en de aanmaak van een rijksdaalder 175 cent. Daar door bedraagt dus de winst van de staat bij de uitgifte: 25 cent op een gulden en 75 cent op een rijksdaalder. Bij vermindering van het zilvergehal te zou de staat meer op de uitgifte van munten gaan verdienen. Mocht de zil- verprijs inderdaad sterk blijven stijgen dan zal men het zilvergehalte stellig verminderen. De minister verwacht dit echter niet, omdat de over zeer grote zllvervoorraden beschikkende Ameri kaanse schatkist regulerend ten aan zien van de prijs kan optreden. Voor een wijziging van de omvang (grootte) van de zilveren rijksdaalder voelt minister Vondeling niet veel. Dat zou namelijk vele problemen - opleveren, niet alleen technische, maar volgens de minister ook chemische, en zelfs psy chologische. Ook het hoge zilvergehalte van de huidige munten heeft een psy chologische oorzaak: na het jarenlange gebruik van waardeloos papieren oor- logsgeld wilde men het publieke weer vertrouwen geven in de munt. Daartoe was het nodig deze munten een hoge in trinsieke waarde te geven. Tenslotte deelde minister Vondeling mee, dat hij een datum zal gaan stellen voor de in levering van de circa 5 miljoen nog in omloop zijnde papieren guldens. Amerikaan inaakt uitzendingen radio Hanoi LOS ANGELES (Reuter) Een Ame rikaanse vrijheidsstrijder" maakt gere geld geluidsbanden voor de Noordviet- namese radio waarin hjj de Amerikaanse militairen in Vietnam tracht ervan te overtuigen dat zjj een onwettige oorlog De 27-jarige Ronald Ramsey heeft aan verslaggevers verklaard, dat hij en ruim twintig anderen de geluidsbanden ver vaardigen en deze via contactadressen in Quebec. Londen en Praag naar Hanoi j zenden. Op deze banden, die hij sinds vorig jaar oktober geregeld naar Noord- Vletnam stuurt, wordt de Amerikaanse militair gezegd dat „wij bezorgd om hem ztjn «1 dat hjj to strijd met de conventie van Oeoto* handelt", aldus Ramsey, kleuterschool in de Deense hoofdstad Dir. Kath. filmcentrale: Moderne mens op beeld ingesteld DEN HAAG (KNP) De preek onder de mis zou de gelovigen meer aanspreken als daarbij korte films (5'tot 10 minuten) werden gebruikt, ter onderstcJhting van hetgeen de priester zegt. De moderne mens van tegenwoordig blykt immers meer ingesteld op het beeld dan op het woord. Deze mening zet de directeur van de Stichting Katholieke Filmcentrale. J. II. A. Simhofcr. uiteen in het zojuist verschenen nummer van „Paroisse ct Liturgie", een in België verschijnend 1 liturgisch tijdschrift. Hij is van mening dat imen in deze moderne tijd. die meer door „beeldcul tuur" gekenmerkt wordt dan door „woordcultuur", de audiovisuele hulp middelen moeilijk uit de kerken geban nen kunnen worden. De instructie van de Congregatie van de Riten van 1958. waarin het verboden werd in een kerk gebouw films te vertonen, zou zijns in ziens dan ook afgeschaft moeten worden. De mens van tegenwoordig is gewend aun bijna uitsluitend visuele benadering, aldus Simhofer. Hij is minder in staat zich auditief te concentreren. Dit geldt ook voor de predikatie. Volgens Simhofer heeft men in het onderwas deze tendens al onderkend en tijdig de bakens verzet ten gunste van het aanschouwelijk en visueel onderwijs. Men te reeds lang van de stolling teruggekomen dat de film en televisie de passiviteit in de hand zouden werken. Film en televisie kunnen zeer sterk tot geestelijke activiteit leiden of aansporen. Beeldtaal en woordtaai hebben leder mogelijkheden en grenzen. Zij comple menteren elkaar. Trouwens, zo zegt Sim hofer de Kerk heeft van oudsher oog gehad voor de waarde van de beeldtaal ln het kerkgebouw, getuige de schilde ringen in oude kerken. DEN HAAG - Het aantal super markten ls in ons land in 1965 toege nomen van 429 tot 626. Algemeen wordt aangenomen, dat deze stijging zich ook in 1966 zal voortzetten. De supermarkten nemen 20 tot 25 procent van de totale omzet ln de kruldenlerswarenbranche voor hun rekening, maar dit aantal vormt maai- 3 procent van liet aantal vestigingen in deze branche. Het aantal zelfbedleningsbedryven steeg in 1965 van 5194 tot 5701. Van dit totaal worden 4324 beheerd door zelf standigen, 294 door de Coöp en 1083 door het grootwinkelbedrijf. De gezamenlijke zelfbeclieningsbedrij- ven nemen met slechts 20 procent van het totaal aantal vestigingen 53 procent van de totale landelijke omzet voor hun rekening.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7