CORSAIR V4 VAKBEWEGING IN EUROPA NOG STERK VERSNIPPERD Pleidooi voor een Europees bewustzijn Chefarine .4 WIT Nederland krijgt 7 miljoen auto's neemt duidelijk afstand van de Cortina Topsnelheid gebracht van 130 op 141 kilometer per uur DRIE UUR KOPPELEN IN DE STAD VERGT DEZELFDE ENERGIE ALS BEKLIMMING VAN EIFFELTOREN ZE DONDERDAG 3 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Uitgaande van de t rweging dat de vakbeweging een zeer grote groep van de Europese bevolking vertegenwoor digt, zou de vakbeweging niet een over heersende doch wel een zeer belangrij ke rol moeten vervullen in het geheic proces van de integratie. Dat dit niet het geval is, is toe te schrijven aan meerdere factoren en onder meer aan het gebrek aan samenwerking en over leg bij de behartiging van werknemers- belangen. Als gevolg van het pluralisti sche karakter van onze samenleving rijk en Malta). Er zijn elf aangesloten tot het stellen van prioriteiten va vakinternationales, waarvan er vijf di- actie op nationaal vlak; er zou dus reet en regelmatig betrokken zijn bij ten worden onderzocht of bepaalde het integratieproces, te weten de Inter- bewegingsactiviteiten op nationaal nationales voor de Metaalbewerkers, niet geschrapt moeten worden Tev Mijnwerkers, de Landarbeiders, 't Ver- voerspersoneel en het personeel in Open- structuur bare Dienst. Volgens de statuten is de opdracht van de organisatie beperkt tot de vol gende doelstellingen ahet zoeken naar een gemeenschap pelijke politiek der christelijke vakor ganisaties ten aanzien van de Europe se sociaal-economische vraagstukken. b) vertegenwoordiging van de belan gen der werknemers bij de verschillende Europese instellingen en organisaties; c) het coördineren en bevorderen van de actie van de christelijke vakorgani saties in het raam van de organisatie; d) een permanente voorlichting van de leden over de actie der Europese Organisatie. in dit verband de organisatie in de nationale vakbewe ging moeten worden beschreven, ter wijl de wensen met betrekking tot fusie en reorganisatie van nationale vakbon den kunnen worden vermeld. de realisering de vakbeweging in Europa de stellingen beschikt de organisatie volgende tendenzen: de Europese Organisatie IVC (voor klein-Europa pa). twee organisaties I meerdere organen: bestuur, dagelijks bestuur, conferentiecommissies en het werkgroepen, een algemeen secretari- De idealen die de christelijke vakbe weging hebben geïnspireerd bleken ge schikt om krachtige organisaties in het leven te roepen; deze idealen moesten dus een grote Innerlijke kracht bezit ten. Een deel van die idealen werd dank zij de harde arbeid van militan ten en bestuurders uit de vakbeweging in de achter ons liggende vijftig jaar gerealiseerd. Wij moeten ons daarbij bewust zijn van het feit, dat Idealen in- *'j praktisch effectief zijn. Hieruit vloeit voort dat nieuwe sterke idealen nood zaak zijn voor een vakbeweging die niet pure doelmatig- deze doel-1 ner"Jh niet sterker worden i Groot-Euro- aat te Brussel en twee verbindingsbu- heidsoganisatiede hechte te Luxemburg en Parijs. Het be- schaP i het Europees Secretariaat TVVV en de Europese Regionale Orga nisatie van het IVVV het IVVV stuur is samengesteld uit 22 vertegen- hot woordigers van de vakverbonden en 11 grondlijnen de vakinterna- worden getrokken nieuwe samenleving. Deze nieuwe ide- .ertegenwoordigers tionales; het bestuur vergadert twee- n'euvve grondlijnen of de communistische vakbeweging In maal per jaar. Het dagelijks bestuur is alen van <|p nationale vakbeweging Frankrijk en Italië (die niet Europeessamengesteld uit 10 vertegenwoordi-nioeten duidelijker dan voorheen de gers van de vakverbonden alsmede uit i nationale grenzen 5 effectieve en 5 plaatsv A" vertegenwoordigers van de geringe rol spelen op Europees ni-J tionales; het dagelijks bestuur verga dert vier maal per jaar. De commissies j en werkgroepen hebben tot taak de I voorbereiding van standpunten van iverachrijden en vangende j moe'en oo^ de Europese en de sehrij- de~ vakinterna- ne°de internationale problemen bestrij- georganiseerd is de liberale vakbeweging trale categorale organisaties relatief machtige DGB in Duitsland, die werkgroepen worden geremd door v^.. zes mijjoen leden^ telt en daarmee het1 overbelasting van de nationale vakbe-1 faat etn streeft =j--v door financieringsproblemen. fijjfi DGB in Duitsland zelf weerspiegelt zich dat eigenlijk een maandblad is ook in de tamelijk negatieve houdingj Wereld-ICV, alsmede van 't IVW-Europa ten opzichte de Europese Organisatie van het ICV. Ondanks het feit dat in meerdi ..Kontaktorgaan". De Organisatie oefent landen gebleken la dat de sodalis- °P h" """a Europese Gemeen-heid tlaehe en de christelijk geïnspireerde schap enerzijds door meningsvormingI conc,U8ies vakverbonden wederzijds aanvullend anderzijds door Uit deze grondlijnen zal moeten blij ken dat de vakbeweging niet slechts een tegenwicht wenst te vormen te gen de financiële machten en tegen de erkgeversmacht. maar dat zij verder grondige trans formatie van de economische, de soci ale en de politieke structuren. Tegen de ze achtergrond lijkt mij een vergelij- ke( king van statuten en doelstellingen I van de nationale vakbeweging in de Lid- Staten van de EEG onontbeerlijk. Het i verrichten van deze vergelijkende stu- invloed uit die moet gepaard gaan met de bereid- een Europese optiek m trekken om de na- certegenwoordi- tionale statuten en doelstellingen wederzijds corrigerend werken wordt 't Deze meningsvorming heeft zich te harmoniseren. Ik bedoel niet dat de- bestaansrecht van het ICV-Europa ook thans nog niet erkend. Hieruit vloeit 'n gevaarlijke en dubbelzinnige houding met betrekking tot de vakbewegings vrijheid voort, in de praktijk aanvaardt men de christelijke vakbeweging waar deze een meerderheid heeft en bestrijdt of negeert men deze waar zij zich in een minderheidspositie bevindt. De communistische vakbeweging speelt voornamelijk in Frankrijk en Italië een belangrijke rol en wordt ge kenmerkt door 'n volgzaamheid aan de politieke organen. Door het feit dat het Wereldvakverbond zich destijds tegen de Europese integratie heeft uitgespro ken, hebben de CGIL in Italië en de CGT in Frankrijk zich negatief op gesteld en leveren zij op Euro pees niveau geen bijdrage aan de lots verbetering van de Europese werkne mers. Sinds kort is er in beide organi saties echter een ontwikkeling gaande om zich meer positief op te stellen het geen uitmondt in een streven naar een vertegenwoordiging op Europees niveau. In feite zou de communistische bewe ging ln deze beide landen gediend zijn met het verlaten van een gettopositie, met het aanpassen van doctrinaire standpunten en met het invoeren van een „aggiornamento". De studie van prof. Meynaud inzake „L'action syndicale et la Communauté Economique Européenne" zou aange vuld kunnen worden door een specifiek onderzoek naar de actuele convergentie en divergentie in Europese doelstellin gen en oriëntatie van de drie belang rijkste groeperingen op het gebied van de vakbeweging: een dergelijk onder zoek zou universitair geve >rd kunnen worden, mits de betrokken groeperin gen op een voldoeninggevende wijze worden ingeschakeld. Bovendie zou door de bevoegde be sturen van de drie groeperingen onder zocht kunnen worden op welke wijze en op welke niveaus een gemeenschap pelijke en regelmatige dialoog kan wor den geopend ter bespreking van alge mene werknemersbelangen. In een la ter stadium zal dan moeten blijken of deze dialoog aanleiding geeft tot de op richting van een soort Raad van Euro pese Vakcentrales. I.C.V. Indien de gezamenlijke Europese vakbeweging de verantwoordelijkheid aanvaardt die haar met betrekking tot de Europese integratie toekomt, dan speelt niet alleen de verhouding tussen ICV, IVVV en WW in Europa een rol, maar legt ook de interne structurele en organisatorische versterking van iedere groepering een groot gewicht in de In dit verband wil ik trachten 'n over zicht te geven van de huidige organisa tie en structuur van de Europese Orga nisatie van het ICV. Deze organisatie telt horizontale en verticale groeperingen onder haar le den: zij wordt dus gevormd door vak verbonden en vakinternationales. De aangesloten vakverbonden bevinden zich gedeeltelijk in de EEG (Benelux. Frankrijk en Duitsland) en gedeeltelijk in Groot-Europa (Zwitserland, Oosten- Advertentie) Griep? Chefarine „4"doet wonderen! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", ieder afzonder lijk al beroemd, werken tezamen nóg beter en helpen vaak dan, wanneer andere middelen falen. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Chefarox. Wanneer er teveel maagzuur ontstaat, wordt dit door Chefarox geneutraliseerd. sinds 1958 gemanifesteerd in het opstel len en verspreiden van rapporten, reso luties. memoranda etc. Het karakter van de Europese integratie heeft met zich meegebracht dat ln eerste instan tie een aantal stellingnamen zijn aan- vaaYd die betrekking hebben op de ba sis waarop Europa tot stand moet ko men; deze stellingnamen geven dus de grote beginselen weer en benadrukken de noodzaak van een open Europa, een democratisch Europa en een sociaal Eu ropa. Logisch is ook dat in dit stadium van de Europese integratie, en daarmee ook in dit stadium van aanpassing der vakbeweging, het aantal stellingnamen beperkt is en niet alle onderwerpen worden behandeld waarvoor de vakbe weging nationaal medeverantwoordelijk- heid draagt. Daarmee is tevens aange- geven dat deze meningsvorming een groeiproces moet doormaken. Naast de reeds vermelde stellingna- j men met betrekking tot de grote lij nen van de integratie staan de volgen- j de punten centraal: de volledige inschakeling van de vakbeweging: de sociaal-economische program- het werkgelegenheidsbeleid; het vraagstuk van de inkomens en arbëidsvoorwaarden. Vermeldenswaard ia in dit verband echter dat de organisatie in het on- langs gepubliceerde ..Actieprogramma voor een sociale politiek in de EEG, de wens heeft uitgesproken om ook de so ciaal-culturele, de sociaal-medische en de sociaal-politieke aspecten van de so ciale politiek in de Europese studie te betrekken. Indien wij de actuele situatie van de vakbeweging in Europa overzien, dan is het evident dat deze een grote taak wacht en dat niet name de Europese vakbeweging in ICV-verhand gegroe peerd zich sterk zal moeten maken om, in het zicht van de komende ontwikke lingen binnen de Europese Gemeen schappen en gelet op de gewijzigde ta ken van de vakbeweging in onze geïn dustrialiseerde maatschappij van de twintigste eeuw, de plaats te kunnen in nemen die haar rechtens toekomt. De activiteiten tot op heden ondernomen zijn te beschouwen als activiteiten van een spitspatrnuille die het terrein heeft verkend en de obstakels heeft onder zocht: de hoofdmacht moet nog vol gen! nationale statuten en doelstellingen volkomen uniform moeten worden, maar wel dat eventueel bestaande te genstrijdigheden moeten worden uitge sloten. Tevens wil ik nofc naals onder strepen dat de werknemer grote belan gen heeft bij de regeling van Europese en internationale problemen en dat het derhalve noodzakelijk is dit in de natio nale statuten en doelstellingen tot uiting te doen komen. Dit lijkt mij zelfs het wezenlijke doel van de Europeanisering van de vakbeweging. De organisatori sche en structurele versterking van de Europese Organisatie van het ICV hoe belangrijk ook in zich zal slechts daadwerkelijk vruchten dragen in de mate waarin de nationale vakbeweging een Europees bewustzijn heeft verwor- Brussel, januari 1966. In Amerika heeft de voorkeur Wit is voor het negende achtereen volgende jaar de meest gewilde kleur van de Amerikaanse kopers van nieuwe Dodge automobielen: 18,3 procent van de kopers van dit Chrysler-produkt prefereerde wit. tegen 7,9 procent voor keur voor hcht turquoise met metaal glans. gevolgd door middel-blauw en brons, eveneens met metaalglans. Zwart, dat in 1956 in Amerika de meest gekozen kleur van de Dodge- cliënten was. bezet nu de vijftiende plaats met 2,8 procent. Wit schijnt een „eindeloze'" kleur te zijn. j-0" De grafiek geeft een Indruk hoe de drukte op onze wegen toeneemt. Uit de indexcijfers over de ver keersintensiteit op onze rijks wegen blijkt dat de personenauto een steeds grotere „koek" van het verkeerspatroon voor zijn rekening neemt. Dit is nog maar een begin want thans bezit Neder, land circa 1,5 miljoen auto's maar over 15 jaar zullen het er 3,6 mil joen zijn en in het jaar 2000 maar liefst 7 miljoen auto's. DE DRUKTE OP DE WEGEN Het vertrouwen dat wij vrij snel hadden tijdens een korte proefrit op het circuit van Zandvoort met de nieuwe Corsair V4 is tijdens een langere rijproef niet onrechtvaardig gebleken. Met veel gemak kan men zich met deze nieuwe wagen, die uiterlijk niet zo veel verandering heeft ondergaan, tussen de overige verkeersdeelnemers bewegen. De V4 motor heeft cr namelijk voor gezorgd dal de wagen zeer fel is geworden, een zeer goede aceeleratie heeft, alleen op topsnelheid pas wat hinderlijk geluid produceert en daarnaast een heel keurig benzine-verbruik heeft. Was het In het verleden niet zo gemakkelijk te constateren of men beschikte over een 1.5 liter Cortina of een Corsair met lijnmotor; door hel plaatsen van de geheel nieuwe V4 motor onder de motorkap, heeft de Corsair 1966 nu duidelijk afstand genomen van de Cortina en maakt hij de extra uitgave dubbel en dwars Met deze V4 motor heeft Ford Da genham een volkomen nieuwe weg in geslagen. Voorheen leverde Ford Keu len in de Taunusmodellen al derge lijke krachtbronnen, maar waren de Engelse wagens nog steeds voorzien van een lijnmotor. Daar is nu duide lijk verandering ingekomen en als men de normale gang van zaken in de automobielwereld volgt, is het niet moeilijk vast te stellen dat Ford Da- genham het bij deze eenling niet zal laten. De Corsair V4 is er immers zoveel meer auto door geworden. In vergelijking met de 4-cilinder in lijn motor heeft de nieuwe 1.7 liter mo tor een 11 procent grotere cilinderin houd gek regen, 12.5 procent hoger maximum motorvermogen. In cij- vers wil dat o.a. zeggen dat de Cor sair '66 nu over 1662 cc beschikt (te genover 1498 cc) en met 81.5 SAE pk Toekomst Of die hoofdmacht zal volgen is een vraag die door de organisaties die bij de Europese Organisatie van het ICV zijn aangesloten besproken en wellicht voor een deel beantwoord zal worden tijdens de vierde Conferentie die in ok tober 1966 te Amsterdam zal worden gehouden. Tijdens deze Conferentie zal door de heer Cool, voorzitter van het ACV van België, een rapport worden voorgelegd inzake de oriëntatie van de structuur en de actie der vakbeweging j in een Europese dimensie. Uitgaande van de gedachte dat het voortgaande proces van de Europese integratie een vernieuwing veronder- I stelt van vormen en doelstellingen I van politieke partijen, parlementaire fracties en sociaal-economische groepe- I ringen, staat ook de Christelijke Vakbe- weging voor de verantwoordelijkheid om I voor de toekomst van de vakbeweging j in de Europese Politieke Unie een wel- omschreven vorm en inhoud te bepa- len. Voor die toekomst zal een terug blik op het verleden van de vakbewe- j ging nuttig kunnen zijn. terwijl tevens gestreefd zal moeten worden naar een overzicht van de huidige stand van za ken. De vakbeweging is ontstaan uit 't bewustzijn van het diepe onrecht dat de arbeiders leden. Uit dit onrecht is een solidariteitsbesef geboren en wergl een band van kameraadschap gesmeed, die de vakbeweging in korte tijd tot een re latief sterke macht heeft gemaakt en haar in een dynamisch groeiproces heeft gebracht. Het zou van belang zijn om een lijst op te maken van de in stellingen en commissies waarin de na tionale vakbeweging vertegenwoordigd is: een dergelijke lijst ia reeds door W. Albeda voor het CNV gegev in diens boek „Vakbeweging en maatschappij". Een vergelijkende inventaris van ac tiviteiten van de nationale vakbeweging in de lidstaten van de EEG kan leiden Simca 1500 met automatique 5 biedt meer rust Het „autojaar" 1966 zal In het teken staan van de automatisering. Dat was al duidelijk te merken op de laatste autotentoonstelling. Zowel in Frank furt, Parjjs als Londen kwam duidelijk de tendens naar voren van steeds meer automatische versnellingsbakken In de personenauto's. Een vrij logische ten dens als men hesefl dal proeven heb ben uitgewezen dat drie nur rijden In druk stadsverkeer normaliter onge veer 1500 maal de bediening van kop- lelingspedaal en versnellingshendcl vereist. Voor deze handelingen is een gelijke energie nodig als hel te voet be klimmen van de 300 meter hoge Eif- feltoren Voorlopig zullen de meeste automa tische ..bakken" nog als extra gele verd worden, maar de tijd zal beslist niet meer zo lang op zich laten wach ten. of ook in de normale standaard- uitvoeringen zullen de automatische versnellingsbakken zijn te vinden. Want wie eenmaal met een „auto maat" heeft gereden, zal dikwijls aan dit vernuftig systeem terugdenken, wanneer hij of zij in de stadsdrukte onophoudelijk moet ontkoppelen, 'over- of terugschakelen en inkoppelen. en daarnaast de volle aandacht voor het verkeer noodzakelijk is. De Simca 1500 Automatique heeft ons weer eens met de neus op deze feiten gedrukt. Het rijden zonder koppelingspedaal en versnellingshendel vraagt natuur lijk wel enige aanpassing, maar het biedt zoveel voordelen dat men snel over enkele kleine bezwaren heen stapt. Zo is bij de Simca 1500 Au tomatique de acceleratie ln de eerste versnelling uit stilstaande start niet zo groot, maar in de overige versnellin gen kan de wagen het volledig opnp- men tegen de handgeschakelde auto mobielen, Simca heeft overigens de motor van de 1500 volledig aangepast aan de Borg Warner-transmissie en daardoor heeft men een bijzonder goed evenwicht weten te creëren. De watergekoelde viertaktmotor van 1475 cc heeft 3 pk's meer gekregen, waar door dit aantal is gestegen tot 84 SAE pk. De volautomatische transmissie is vrij gemakkelijk via de selectiehendel onder het stuurwiel te bedienen. Vijf standen zijn mogelijk: PRNDL. De standen D en L zijn bestemd voor het vooruitrijden, terwijl de R de wagen achteruit in beweging brengt. De N zorgt voor de vrije stand, terwijl op de P de transmissie is geblokkeerd en dus b(j het parkeren veel nut bewijst. Het is immers gelijktijdig een extra handrem. Men behoeft niet bang te zijn dat bij het starten de wagen zich plotseling in beweging zet, als de se lectiehendel toevallig nog op de R. de D of de L staat. Starten ia namelijk pas mogelijk als de hendel de letters P of N aanwijst. De D (rive)-6tand kan in Nederland bijna onder alle omstandigheden wor den gebruikt. Er zijn immers in ons land maar weinig plaatsen te vinden, waar men extra-trekkracht in de eerste versnelling nodig heeft of het motorremeffeet bij gas afsluiten in de eerste of tweede versnelling noodza kelijk is. De L(ock-up-stand zal dan- ook uitsluitend in de bergen nut ople- De drie-versnellingenbak in deze 1500 Automatique doet het werk voortref felijk. Bij rustig rijden voelt men de overgang naar de verschillende ver snellingen bijna niet. Bij 15 km/u ia de tweede versnelling al in bedrijf ge steld. terwijl nog geen 30 km/u noodza kelijk is om de derde en hoogste gang te bereiken. Het gaat allemaal zo soepel, dat men toch werkelijk goed op moet letten om de schakelingen te voelen. Bij het terugschakelen ge draagt de Automatique zich op soort gelijke wijze. Slechts sporadisch scha kelt de wagen volledig terug, want bij een snelheid van 20 km/u verwis- nille 1500 is een handige en a gen, die door de sierlijke, ten in de klasse onder de '■en heel goed figuur slaat. selt de Simca 1500 de derde versnel ling pas voor de tweede. Natuurlijk is het schakeltempo ook zelf te bepalen. Dan moet men de zo genaamde „kick-down" gebruiken. Het gaspedaal wordt dan volledig inge trapt, waardoor een extra-acceleratie ter beschikking komt Rijdt men bij voorbeeld met een snelheid van 40 km per uur (in de derde versnelling) en maakt men gebruik van de kick-down dan zal na een korte tussenpauze de automaat terugschakelen naar een la gere versnelling, waardoor de accele ratie snel toeneemt. Bij kick-down is namelijk het bereik in de eerste ver snelling gestegen tot 50 km/u, terwijl pas bij een snelheid van 80 km/u de drie wordt bereikt. Naast de vele voordelen die de Auto matique heeft te bieden, is er jammer genoeg ook een nadeel aan verbonden. Bij stilstand wil de wagen namelijk gaan ..kruipen". Als men voor een stop licht of brug moet wachten is het daarom geboden dat men de voetrem bedient of de selectiehendel naar de neutrale stand terugbrengt. Pas dan staat de auto volledig stil De Simca 1500 is overigens wel een wagen waarbij de volautomatische Borg Warner-automatique zeer goed past. De wagen is bijzonder rustig en het motorgeluid dringt alleen bij zeer hoge snelheden door tot het keu rig afgewerkte interieur. De topsnel heid van deze Automatique ligt rond de 148 km per uur en zodoende is het verschil met de normaal handgescha kelde 1500 gering. Ook het benzinever bruik ligt praktisch gelijk en dat is een belangrijk winstpunt in vergelijkking met diverse andere wagens. De 1500 Automatique gebruikte gemiddeld 1: 9.8. Doordat de benzinetank 55 liter kan bevatten is de actieradius ruim voldoende. De prijs van de 1500 GL Automatique is 9.780 gulden. o.a. 18 pk meer levert als de voorgan ger. Daarnaast blijft nog de mogelijk heid bestaan van de Corsair G met een 2 liter motor. De V4 motor is bijzonder soepel. Het kost de krachtbron geen enkele moei te om bij stilstand rustig in de twee de versnelling op te trekken, terwijl de vierde versnelling ook bij 'n snel heid van zo'n 35 km per uur geen vreemde kuren gaat vertonen. Naast de soepele gedragingen van de kracht bron valt ook de geweldige accelera tie op. In vergelijking met het voor gaande model blijkt de Corsair '66 van 0 tot 80 km per uur twee secon den sneller, terwijl van 0 tot 100 km per uur de acceleratietijd zelfs mtt ruim 4 seconden is ingekort. De voortreffelijke versnellingsbak draagt hier ook wel een steentje toe bij. Onze wagen was uitgerust met een vloerversnelling en deze bleek veel directer als de stuurversnelling tijdens de rijproef op Zandvoort. De ze vloerversnelling met aparte voor- stoelen is dan ook duidelijk te prefe reren boven de stuurversnelling met bank voorin. Het bereik ln de ver snellingen geeft ook een goed beeld van de verrichtingen van deze V4. De eerste vefsnelling van 0-50 km per uur; de tweede van 0-75 km per uur; de derde van 20 tot en met 120 km per uur en de vierde van 35 tot en met 141 km per uur. Uit deze gege vens blijkt tevens dat de topsnelheid met liefst 8.7 procent is verhoogd en van 130 op 141 km per uur is geko men. Ondanks deze verrichtingen kwam het gemiddeld benzine-verbruik niet boven de 1:10,5. Een nog belangrijker verandering vor men ook de nieuwe remmen, die aanzienlijk zijn verbeterd. Na de lich te besturing, de lichte pedaaldruk voor koppeling en rem en het pretti ge weggedrag nog genoemd te hebben, komen wij aan een zwak punt van de Corsair. Hoewel het veercomfort be slist vriendelijk genoemd kan worden, valt op een slecht wegdek onmiddel lijk de achteras op die zich dan vrij gemakkelijk laat horen. Voor chauffeur en passagiers hebben de constructeurs verder weei goed gezorgd. Het dashboard, (met ronde klokken en niet meer voorzien an ge makkelijk loslatende papieren aan wijzingsstrips) is overzichtelijk, het uitzicht naar alle kanten ruim vol doende, de kachel is goed regelbaar en levert voldoende warmte en het Uiterlijk biedt de Corsair Vi niet zoveel nieuws. Onder de motorkap echter is voor het eerst een V-motor geplaatstt die de wagen veel betere prestaties biedt. ventilatiesysteem geen enkele maal reden wij met beslagen ruiten) werkt ook in deze wagen perfect. Jammer is het dat de vooratoelen niet zo ruim verstelbaar zijn. terwijl ook de zittingen wat aan de krappe kant zijn. Beenruimte staat evenwel in voldoende mate ter beschikking. Ook in de tweedeurs uitvoering was de in- en uitstapmogelijkheid voor passagiers op de achterbank ruim voldoende. Ook in het nieuwe model is de kofferruimte groot gebleven en heel nuttig te gebruiken, terwijl de brandstoftank nog is vergroot en nu een capaciteit heeft van ruim 45 liter. De Corsair V4, is door zijn nog vrij exclusief model, nu beslist een auto geworden die in de prijsklasse van 8.285 gulden meer op zijn plaats is als zijn voorganger, die motorisch te wei nig afstand kon nemen van de lager geprijsde Cortina 1.5 liter. CON- TACT Slmcadealers In Duitsland zullen binnenkort ook Rootea-produkten gaan verkopen. Er wordt door de Engelse firma Wilmot Bieeden hard gewerkt aan wieldoppen die uit kunststof bestaan en daarna verchroomd kunnen worden, Volkswagen Is In Amerika opge klommen tot de achtste plaats. De eerste zes plaatsen worden Ingenomen door Chevrolet. Ford, Pontiac, Ply mouth, Buick, Oldsmobile en Dodge. In Duitsland zijn ln de eerste tien maanden van 1965 liefst 1.189.171 per. sonenwagens verkocht tegen 1.060.509 eenheden in dezelfde periode van 1964. Volgens verwachtingen zullen In de Verenigde Staten 'lil |UT 9.900.000 auto's verkocht worden. Dat 's 15 meer dan In het recordjaar 1963. De verkoop van vrachtwagens lag zelfs 20 hoger dan In dat jnar. van de Chrysler Cor poration, de heer Lynn A. Townsend. jieeft verklaard dat de Amerikaanse autoindustrie er op voorbereid moet zijn in 1975 omstreeks 13 miljoen wagens per jaar in de V S. te verkopen. Prof Nordhoff heef, de geruchten tegengesproken dut de Volkswagcn- fabrieken te Wolfsburg en Daimler- Benz binnenkort een volledige fusie zullen aangaan. I)e sinds Jaren voor dieselvrachlwagens in gebruik zUnde koudstartlnstallatle wordt nu ook voor personcr auto's steeds meer toegepast. Ieder zal weten, dal wanneer men een goede startvlo-tof in het luchtfilter verstuift de nioter vlot en soepel start. »-»n de motorkap ihet krügen van vuile handen i vormt een be- •■chter voor de bestuurders van de personenwagens Iets zeer start. Eenvoudiger en gemakkelijker kan 't verstuiver van de auto-start aangebracht praktisch vervaardigd namelijk de a tip de Start P'lotespukbus wordt t nontccrd. Voi Een dunne nylon leiding gaat door een klein gaatje (3 mmi in de a liet handschoenen»natje tot aan de verstuivernippel, die in hel luclilfllter Is ge- dc koude start 's morgens neemt men de spuitbus uit het hand- astje. sch'.ift de beschermdop terug en drukt tijdens de start even op de De Start Pilote knudstartinslallaties zijn reeds als standaarduitrusting op t vrachtwagens. Krupp-Cummins. Bcrliel. Renault-Savlem en vinden De Auto-start nummer 29. die bij vrijwel elke grossier shops en de garages uit voorraad verkrijgbaar zijn kost 'ilote Gazomotique voor 100 starts koal 7.50 en de MAN. Merccdes-Bei o.a. Internationaal t in automaterialen de i f 6.75. De spuitbus Start grotere spuitbus voor 150 starts ƒ9.25.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9