K Welvaart eist een mooie vrouw Aanpassing aan loonontwikkeling BINNENHOF Kort geding en staking opgeschort Raadsel in Krimpen werd spoedig opgelost Subsidie oplossing verkeersproblemen REIZENDE INBREKER Boekhouder verdwijnt met 3.000 gld. Ton van Luns „jodenfooi' Blue Diamonds uit Indonesië teruggekeerd DONDERDAG 3 FEBRUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ■Uil! li— Ik drink met vreugde op feit dat er vrouwen zijn" Geen schoonheidsclausule voor mannen: litteken geeft mannelijkheid accent (Van onze correspondent AMSTERDAM De man achter de schoonheids- verzekering, die vrouwelijk Nederland als een ver laat 8interklaasprcsentje in de schoot is komen vallen, heet mr. dr. H. L. Kunneman. Waarom hij en niemand anders? „Ze zijn over het algemeen conservatief in de verzekeringsbranche", zegt hij. Inventiviteit en creativiteit spelen bij ons een kleinere rol dan in andere bedrijfstakken. Iedereen kan zien, hoe de positie van de vrouw de laatste jaren veranderd is. Hele industrieën bestaan van de vrouw en daar i\ouden ze bij hun vormgeving rekening mee. Het verzekeringsbedrijf heeft die ontwikkeling niet gevolgd. Er mankeerde bij wijze van spreken iets aan onze vormgeving". Dat is dus nu verholpen. De n.v. verzekeringsmaat schappij V.Z.V.Z. in Amsterdam is met een onge vallenpolis gekomen, waarvan de schoonheids- clausule (een wereldprimeur) belooft: 2000.—, res pectievelijk 4000 zomaar in het handje bij een blijvend litteken aan arm of been. dat als ernstig of zeer ernstig ontsierend moet worden beschouwd, 5000.respectievelijk 10 000.bij hetzelfde aan het hoofd en nog eens f 5000.respectievelijk 10.000.voor medische behandeling in de vorm van plastische chirurgie om verbetering of herstel te bereiken van een door een ongeval veroorzaakt schoonheidsletsel. Het verschil in de uitkeringen hangt ervan af, of men verzekerd is volgens tarief 1 (bij een vijfjarig contract 40 premie per jaar) dan wel volgens tarief 2 80.per jaar bij een vijfjarig contract). Als je oog voor het maatschappelijk gebeuren hebt, zegt de heer Kunneman, zie Je de noodzaak van zon schoonheidsclausule in. In de wereld van 1966 werkt de vrouw actief mee. Vaak zelfstandig in een zaak of bedrijf, vaak ook in wetenschappe lijke en bestuursfuncties. Met die emancipatie is de gevarenkans ernstig toegenomen. Duizenden da mes hebben zelf een auto, tienduizenden Jonge dames beoefenen een of meer sporten. Zo ben ik op het Idee gekomen. De ziekenfondsen kunnen aan zo'n schoonheidsclausule niet beginnen. Dat is heel begrijpelijk en terecht. Onze verzekering ligt een beetje op het terrein van de luxe. Het hoeft niet. maar anderzijds is het toch wel erg prettige wanneer je als tegenpool voor de opgelopen kwet sing een fiks bedrag krijgt uitgekeerd. Ik bedoel dit: wanneer een vrouw bfl een ongeluk een blijvend litteken oploopt, maar meteen een autootje kan kopen, dan kan dat haar juist over de depressie heenhelpen. Wij brengen iets binnen het bereik, dat er vroeger terecht niet was, maar waaraan meer en meer behoefte gaat bestaan. De verhalen over filmsterren, die hun benen voor vele tonnen verzekeren, wuift de heer Kunneman schouderophalend weg. Dat is propaganda, een kreet, meer niet. In werkelijkheid loopt een assu radeur met een grote boog om zulke zaken heen. Het komt Incidenteel voor, maar het is een moeilijk verkoopbaar geval en als we er al aan beginnen, wordt het risico over een groot aantal bedrijven verdeeld. Amerika is op dit punt helemaal niet het Mr. dr. H. L. Kunneman (1)6) met echtgenote Ria, die een belangrijke rol speelt in zijn filosofie over de functie van het vrouwelijk schoon en die ook onmiddellijk bereid was, terwille van de fotograaf, als eerste gegadigde door te gaan. land der onbegrensde mogelijkheden. Zo'n schoon heidsclausule als wij nu hebben, zou er nauwelijks aanslaan. Ze nemen ginds de vrouw veel minder serieus dan wij. Is hij zelf een liefhebber van vrouwelijk schoon en is dat een onderliggend motief voor zijn wereld primeur? Laat ik het zo stellen, zegt hij ,ik heb een heel grote achting voor de vrouw. Toen ik sociologie gaf. vroeg een student me eens een defi nitie van erotiek. Ik antwoordde: „Erotiek, dat is de vreugde, die mannen beleven aan het bestaan van de vrouw. En vice versa". En laatst, aan een diner, heb ik getoast en gezegd: ik drink met vreugde op het feit, dat er vrouwen zijn. Let wel: deze houding heeft niets gemeen met die van de vrouwenjager. Ik ken mijn vrouw Ria al van de schoolbanken af en ik mag zeggen, dat zij voor mij geheel dezelfde is gebleven. Om het algemeen te stellen: de welvaart eist, dat de vrouw mooi blijft, ook in haar eigen ogen, want door de welvaart is een veel betere huwelijksbele ving mogelijk geworden dan vroeger, toen de man moest ploeteren en zwoegen voor zijn dagelijks brood. Het is net zoiets als de vrije tijd. Je moet er zinvol mee omgaan. Ik geloof, dat mijn nieuwe verzekering past in deze filosofie. De polis spreekt over ernstige ontsieringen aan hoofd, armen en benen. De heer Kunneman wil dit ruim zien. Hij verstaat er eigenlijk alle lichaams delen onder, die in het normale openbare maat schappelijk verkeer zichtbaar zijn ook aan het strand en dan mag de betrokken persoon nog een bikini-tje dragen ook. En wat de kwalificatie „ernstig of zeer ernstig" betreft: dat is volgens hem een zaak, die in de praktijk traditie moet krijgen. Ik ben van plan. op dit punt erg coulant te zijn, anders heeft zo'n verzekering ook geen zin. Er spelen trouwens andere factoren mee dan de aard van het litteken alleen: sociale en psychologische factoren, en daar houden we natuurlijk ook reke ning mee. De arbitragecommissie, die in geval van twijfel beslist, kan dan ook behalve een schoon heidsspecialist en een plastisch chirurg bijvoor beeld een psycholoog of een socioloog omvatten. Ieder geval is weer anders. Waar het om gaat. is de moderne vrouw een stukje extra-zekerheid te geven. De man, die voor zijn vrouw zo'n polis af sluit, doet het een beetje bij wijze van hommage aux dames. Komt er ook een schoonheidsclausule voor de man? De heer Kunneman voelt met de intuïtie, die hij in twintig praktijkjaren in het verzekeringswezen heeft aangekweekt, dat hij dit niet moet doen. De vrouw heeft er belang bij, dat haar schoonheid on gerept blijft. Nou ja, dat zeg ik natuurlijk vanuit mijn mannelijk egoïsme, maar per slot van reke ning is het zo. Mannen onder elkaar zijn anders, lolliger. En een litteken kan de mannelijkheid zelfs accentueren. Ik bedoel "hu niet die Pruisische bekkensnijderij, hoor. Dat vind ik afschuwelijk. Maar als je op het strand een man met een lidteken ziet, dan zeg je niet: he, wat lelijk. Zo is de maatschappelijke orde nu eenmaaT'g In confectie-industrie UTRECHT (ANP) Werkgever» en werknemers In de confeetie-lndastrie •n een grondslag te hebben gevon- voor de oplossing van het tussen hen gerezen conflict, zo hebben zij na afloop van een voortgezet onderling be raad medegedeeld. Als gevolg hiervan zal het door de werknemers gestelde ultimatum alsmede het door de werkge vers aanhangig gemaakte kort geding worden opgeschort tot een definitieve oplossing is verkregen. Intussen worden de onderhandelingen /er een nieuwe CAO hervat. Zoals be kend hadden de werknemersbonden in de confectieïndustrie een ultimatum gesteld aan de zogenaamde stijlgroep- leden van het sociaal werkgeversbond in de confectieïndustrie te Groningen. Het ultimatum zou morgen aflopen. In dien niet zou worden voldaan aan de verlangens van de vakbonden ten aan zien van de bevoordeling van georgani seerde werknemers, zou maandag aan staande in Groningen een staking wor den geproclameerd. Het hangt aan de lijn en 't is witterconstateerde mevrouw Groenevelt, Buys Ballotstraat 22, Krimpen aan de IJssel, toen een Sunil team bij wijze van proef haar was had gedaan. „Maar 't blijft voor mij een raadsel hoe dat 't Was snel verklaard: Sunil-sop is andersheeft meer waskracht, geen vlekje, geen vuildeeltje krijgt daar in een kans. Geen wonder dat het aantal Sunil-gebruiksters met de (was)-dag toeneemt l Welvaartvaste sociale uitkering Achterop raken voorkomen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister dr. G. Veld kamp (Sociale Zaken) heeft het voorne men de uitkeringen voor A.O.W. en A.W.W.. de interim wet voor invaliden en kinderbijslagen, met plm. 9.4 procent te verhogen, inclusief de huurcompensatie, te. rekenen vanaf 1 januari J.L Hij heeft hierover advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad. die op korte termijn zïjn Inzicht zal geven. De A.O.W.-uitke ring zou volgens de minister moeten komen op 4110 gulden voor gehuwden en 2892 gulden voor ongehuwden. De minister pleegt ingevolge wette lijke bepalingen de welvaartsvasto uit keringen van de sociale veraekerings- wetten op 1 Juli van elk Jaar aan te pas sen aan de feitelijke loonontwikkeling, men noemt dit na-indexering. Hij is edhter gemachtigd tussentijdse aanpas sing (voor-Indexering) door te voeren, als het ernaar uitziet, dat de loonont wikkeling buitengewoon zal zijn, of als een uitzonderlijke kostenstijging te ver wachten ls. Deze mogelijkheid is geopend om te voorkomen, dat de uitkering nletenden achterop zouden komen. Minister Suurhoff kondigt aan: Aandacht voor belangen van transportwereld AMSTERDAM (ANP) Minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) heeft in de toespraak, waarmee hij vanmor gen In Amsterdam de 51e RAl-tentoon stelling van bedrijfsauto's opende, aan gekondigd, dat hij binnen afzienbare tijd hoopt te komen met een subsidiere geling om de gemeenten wat meer armslag te geven bij de oplossing van de verkeersmoeilijkheden. Voorts deel de hij mee, dat dezer dagen de Neder landse wetgeving op het gebied van de typegoedkeuring van voertuigen zal worden aangepast, zodat voor de Bene- tuxlanden dan zal kunnen worden vol staan met één aanvraag en één onder- Voorzover de nieuwe voorschriften strenger zijn dan de bestaande, zullen zij eerst psr 1 januari 1967 van kracht worden en dan alleen voor motorrijtui gen sa aanhangwagens, die na deze da tum voor het eerst in Nederland zullen .morden geregistreerd. De bewindsman deelde mee, dat. de Beneluxovereen- komst onder meer een verhoging van de maximumhoogte van 3.80 tot 4 meter behelst alsmede een verhoging va vereiste minimumremvertraging. De ouderwetse pijlrichtingaanwijzers zullen voor nieuwe motorrijtuigen na 1 januari 1967 niet meer zijn toegestaan. Vrachtwagens met een te grote af stand tussen laadbak en wegdek zullen Spaarcijfers RPS AMSTERDAM. (A.N.P.). De netto- besparingen zijn bij de rijkspostspaar bank in januari 1966 lager geweest dan in de overeenkomstige maand van 1965. (t. 16.8 miljoen egen 18.3 miljoen. In Ja nuari werd ingelegd 115.4 miljoen (111 miljoen in januari 1965) en opgenomen 98,6 miljoen (92,7 miljoen in Januari 1965). Het inleggerstegoed bedroeg eind januari (inclusief de bijgeschoven rente) 4230.2 miljoen tegen 3898,3 - mil joen eind januari 1965. moeten worden voorzien van een stoot- balk aan de achterzijde, zoals in België al geruime tijd is verplicht. Het gebruik van mistlichten wordt, onder bepaalde omstandigheden, nu ook toegestaan, indien geen verblindend licht mag worden gevoerd. Aan het nieuwe reglement verkeers regels en -tekens, naar ontwerp van prof. Belinfante, wordt thans de laatste hand gelegd, aldus minister Suurhoff. Openbaar vervoer De bewindsman was verder van oor deel, dat bij het treffen van beperken de maatregelen om de verkeerschaos in de steden tegen te gaan, rekening zal moeten worden gehouden met de belan gen van de transportwereld. Ook acht te hij bevordering van 't openbare ver- dwingende noodzaak. We moeten sen dat deze nieuwe welvaart niet de vijand wordt van het welzijn. Juist het steeds algemener worden van het autobezit noopt tot een aangepast ge- APELDOORN (A.N.P.). De politie van Apeldoorn heeft de 25-jarige G. R. uit Apeldoorn aangehouden, die er van wordt beschuldigd bij zijn werkgever, een radiohandelaar, ongeveer dertig langspeelplaten en ruim vierhonderd platenbonnen te hebben verduisterd. De platenbonnen wisselde hij in bij concur renten van zijn baas Uit ten geldkistje van een mede-pensiongast stal hij boven dien een bedrag van ruim vierhonderd gulden, waarna hij naar Amsterdam reisde om er in te breken in een kruide nierszaak. Hij stal van onder het bed van de kruidenierster een geldkistje, dat enkele honderden guldens bevatte. De jeugdige Apeldoorner ontwikkelde zich vanaf dat moment tot een reizend inbreker. In de wetenschap dat er in Londen een bekende van hem woonde, die een goed florerende zaak dreef, reis de hij per vliegtuig naar de Blitse hoofd, stad. Hij pleegde daar twee inbraken en wisselde het daarbij buitgemaakte En gelse geld In tegen Nederlands geld op het wisselkantoor van het vliegveld. Per eerst» gelegenheid keerde hij vervolgens terug naar Amsterdam. Wijziging van Statuut niet oppertuum (Van. onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is het in meerderheid eens met de opvat ting van de regering, dat een wijziging van het statuut met de West niet oppor tuun is en dat zij (de regering) daartoe dan ook geen initiatieven moet nemen. De meerderheid deelt eveneens het re geringsstandpunt, dat men aan Neder landse zijde wel geheel open moet staan voor eventuele wensen van officiële Su rinaamse of Antilliaanse zijde op dit Dit bleek gisteren bij de behandeling van de begroting van vice-minister-pre sident mr. Biesheuvel. De belangrijkste kritiek op dit door KVP, WD, AR en CHU gesteunde standpunt kwam van PSP-fractieleider Lankhorst. Hij vond de stellingname van mr. Biesheuvel „te passief". Het is volgens hem wel dege lijk in het belang van de beide rijksde len over zee dat de band met Nederland wat losser wordt, vooral met het oog op de gewenste toekomstige economische zelfstandigheid van Suriname en de Nederlandse Antillen. De PvdA-woordvoerder de heer Laan kwam met andere woorden toch wel dicht bij de conclusies van de heer Lankhorst. Ook hij vond dat de Neder landse regering de ontwikkelingen niet moet afwachten, maar moet zoeken naar een oplossing in de richting van inpassing van de overzeese rijksdelen in grotere eenheden. Vorig Jaar op 1 Januari maakte mi nister Veldkamp reeds gebruik van deze machtiging. Als gevolg daarvan paste (hij op 1 juli J.l. geen na-Indexering toe, de bejaarden hadden immers hun ver hoging In feite te vroeg gekregen. Deze na-indexering volgt thans alsnog. ZiJ kan op 3 procent worden gesteld. Men kan dit dus beschouwen als achterstand. Lettende op de te verwachtende loonont wikkeling moet er volgens de minister nog 5 procent als vóór-indexemg boven op komen. Tenslotte moeten de rente trekkers nog een compensatie hebben de huurverhoging, waardoor men dan komt via zeer Ingewikkelde be rekeningen op een verhoging In de orde van 9 9,50 procent. Hierbij moet worden aangetekend dat de rentetrekkers met Ingang van 1 Janu ari J .IJ reeds een compensatie voor de huurverhoging hebben gekregen, als het ware als voorschot. Deze compensatie ls in de nieuwe uitkeringsbedragen ver werkt en komt dus als afizonderlljk els- ment te vervallen. ZEIST A.N.P.). De 02-jarige W. G., wonende ln Zeist, is sinds maandag 24 januari spoorloos verdwenen. De man was gedurende ruim 19 jaar als boek houder werkzaam bij een wasserij ln Zeist. Gelijktijdig met het verdwijnen van de heer G. mist de directie van de wasserij een bedrag van rond driedui zend gulden aan kasgeld. De directeur van de wasserij heeft ruim een week op de terugkomst van zijn boekhouder ge wacht, doch toen deze dinsdag nog niet verscheen, heeft hij aangifte bij de poli tie gedaan Ook Interpol ls bij het onder zoek ingeschakeld MOORMAN: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het ls gistermiddag bij het debat over „de ton van Luns' tijdens de voortgezette begrotingsbehan deling over buitenlandse zaken, tot een felle woordenwisseling gekomen. Deze werd veroorzaakt door de KVP'er Moor man, die via een „persoonlijke berich tendienst" aanwijzingen zou hebben dat het geld voor het zogenaamde Defence and Aid Fond ook ten goede zou komen aan communistische organisaties. ulster Luns bestreed dit met kracht argumenten. Maar de heer Moor man hield vol en betoogde dat de 100.000 gulden beter besteed konden worden voor meer steun aan India. Hij gebruikte daarbij een term, zoals hij zelf zei uit de volksmond: een Joden- fooi. De voorzitter van de Tweede Ka- mr. Van Thlel verzocht de heer Moorman deze term terug te nemen waaraan de KVP'er onmiddellijk vol deed. Toch kwamen er nog zeer hefti ge reacties uit de kamer. Rapport Alders Verschillende sprekers gingen voorts in op het rapport van NKV-hoofdbe- stuurder J. Alders, waarin de democra tische partij van de Nederlandse Antil- ;rvan wordt beschuldigd 2 miljoen gulden aan Nederlandse financiële steun te hebben verduisterd ten behoe- an eigen verkiezingspropaganda doeleinden. De heer Meulink (AR) noemde het optreden van de heer Alders niet erg .tactvol". De heer Laan (PvdA) noem de de beschuldiging „schadelijk en on deskundig". De heer De Kort (KVP) gaf er de voorkeur aan over deze zaak te zwijgen nu de regering van de' Ne derlandse Antillen tegen de heer Alders gerechtelijke actie is begonnen. Gele sneeuw MOSKOU (UPI) In enkele delen van Aziatisch Rusland is gele sneeuw ge vallen, aldus meldt het persbureau Tass. Het heet dat zanddeeltjes opgejaagd uit westelijk Mongolië door een orkaan in sneeuwwolken terecht waren gekomen, waardoor verschillende gebieden met gele sneeuw werden bedekt. Uitwisseling van krijgsgevangenen India-Pakistan NEW-DELHI (Rtr) India en Pa kistan hebben gisteren krijgsgevange- ultgewisseld. Beide landen kregen elk ruim 500 man terug. De lucht macht- en legerbevelhebbers van belde landen zullen de volgende week in Pa kistan bijeenkomen om richtlijnen op te stellen voor de tweede faze van de te rugtrekking. De eerste faze werd de vo rige week voltooid. Krachtens de over eenkomst van Tasjkent zullen India en Pakistan hun troepen terugtrekken ach ter de internationaal vastgestelde gren zen en ln Kasjmir achter de oude be standslijn. Slechts ongeveer 200 Pakis taanse krijgsgevangenen zijn nu nog in Indiase handen. Aangenomen wordt, dat er ln Pakistan nog tussen de 400 en 500 Indiase militairen gevangen den gehouden. De Amerikaanse luchtduiker Nicholas Piantanida heeft hot hoogterecord voor ballonvaarde rs verbeterd en gebracht op ST,9 km. Zijn voorgenomen vrije val van meer dan 30 kilometer kon hij evenwel niet uitvoeren door een defect aan zijn speciale val- kostuum wegens bevriezing. Grotere produktie in Sovjet-Unie MOSKOU (AFP) De industriële produktie van de Sovjet-Unie ls in het afgelopen jaar met gemiddeld 8,6 pro cent toegenomen, tegen 7,1 procent ln 1964, zo is woensdag door de statisti sche raad van de Sovjet-Unie bekendge maakt. Voor de eerste maal ls de pro duktie der lichte industrie vrijwel even veel toegenomen als die van de zware industrie, respectievelijk 8,5 er 8,7 procent. De agrarische pro duktie is met slechts 1 procent toegeno men tegen in 1964 met 12 procent. Door de droogte die de oostelijke gebieden van de Sovjet-Unie heeft getroffen was de graanoogst niet groter dan 120,5 mil joen ton. SCHIPHOL (ANP) Ruud en Riem Wolff, beter bekend als de Blue Dia mond», zijn vanochtend met drummer Dlck Messchaert en has-gltarist Chris van der Plaats teruggekeerd van een tournee door Java en Bali, die In totaal 7 weken heeft geduurd. Aanvankelijk zouden zij slechts 4 weken optreden in Hotel Indonesia te Djakarta, doch op verzoek van de Indonesische regering knoopten ze er een tournee van 8 we ken aan vast naar Soerabaja, Bali, Bandoeng en Bogor. Ter bescherming tegen al te hevig enthousiasme van de Indonesische jeugd hebben zij tijdens hun tournee constant een lijfwacht bij zich gehad, die uit 50 Indonesische militairen bestond. Deze lijfwacht reisde ook met hen mee in de speciale wagon, die voor de Blue Dia monds aan de trein van Djakarta naar Soerabaja was gekoppeld. „Alleen in Djakarta kon je nog iets merken van de staatsgreep", aldus de Blue Diamonds, „en dan nog alleen om dat er 's nachts 'n avondklok van kracht was". Wel hadden re een demonstratie voorbij zien trekken, die gericht was te gen de hoge prijzen. Op de rest van Ja va en op Ball was alles volkomen rus tig en normaal. Geld hebben ze niet in handen gehad. Alles werd voor hen betaald. Ze hebben om zo te zeggen geen roeplah gezien. Hun gage ontvangen ze later vla New- York ln dollars. „Roeplahs konden we niet accepteren, want die kun je nergens meer kwijt", aldus de twee jongens. anttekeningen rond het (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De heer Moorman van de K.VJ>. heeft tijdens het debat over de „Ton van Luns" voor de slachtoffers van het regime-Verwoerd in Zuid- Af rika een ernstige steek laten vallen. Eigenlijk waren het twee steken, maar de een kwam harder aan don de ander. Men kan het de heer Moorman, die tn en buiten de Kamer wordt gewaar deerd als een eerlijk en openhartig man, niet helemaal kwalijk nemen, dat hij met alle hem ten dienste staande parlementaire middelen wil verhinde ren, dat Nederland het ,J)efence and Aidfund" steunt. Wel de wijze waarop hij zijn afwijkende mening vaak ge stalte geeft. Het is gelukkig, dat hij in dit opzicht een eenling is m de K.V.P.-fractie van vijftig man. Dat betekent, dat hij rond twee procent van het katholieke kiezerskorps represen teert. De socialist Ruggers had, helaas, met een laatste poging de heer Moor man tot andere gedachten te brengen, geen succes. De heer Ruygers citeerde de katholieke bisschop van Kaapstad, die onlangs op bijna vernietigende wijze de rassendiscriminatie in Zuid- Af rika heeft veroordeeld. Dette bis schop had gezegd, dat wanneer Christus thans zou leven, hij in Zuid- Afrika in de go- Moorman ZOM Tr~ den geworpen door liet ernstige wet. Dit mag wat overtrokken lijken, ook minister Luns hield de heer Moorman (die ononder broken probeerde aan te tonen, dat de gelden, bestemd voor rechtsbijstand aan de slachtoffers van de apartheids politiek, aan de communisten ten goede komen) voor, dat wen met de term „communist" heel voorzichtig moet zijn. Soms rijn dat „liberals", soms mensen, die in Nederland tot de P.S.P. zouden behoren, soms zelfs mensen, die gerangschikt worden onder de linkervleugel van de K.V.P. Met een dergelijk, duidelijk verwijt van de mi nister kon de heer Moorman het doen. Het mocht echter niet baten. Hij bleef tegen. Dat h\j toen voorstelde om het geld maar beschikbaar te stellen voor meer voedselhulp aan het zwaar ge troffen India, kan iedereen begrijpen. Dut hij de honderdduizend gulden, die Nederland reeds voor dit doel beschik baar heeft gesteld, betitelde als een „jodenfooi" is onbegrijpelijk. Juist in een debat, dat over de rassen discriminatie gaat, moet men een der gelijke „volksuitdrukking" niet han teren. En zeker niet, wanneer men zelf de verdenking op zich laadt, door die discriminatie in Zuid-Afrika niet per soonlijk en nadrukkelijk te veroordelen, dat men hetgeen in het land van Ver woerd gebeurt, niet afkeurt. Menselijk gezien maakte de- heer Moorman twen ernstige fouten. Politiek gezien was het een slechte beurt. Gelukkig, dat hij in de K.V.P. alleen stond. Jammer dat hij, voor wat betreft de hulp aan de door Zuid-Afrika verdrukten, steun vond bij de drie leden van de A.R.-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5