HOGERE f BOETE VOOR VERKEERSZONDAARS Proeven met maximumsnelheid Kwestie-Y ietnam nog niet op agenda V eiligheidsraad Geen gevaar voor f balkon van Calypso! Parijse politie commissaris doodgeschoten Meer hulp aan India Kinderen beter beveiligd KARABIJNEN VOOR DE MIJN Begrip bij jeugd van Staphorst groeit Hulp voor Duitse ziekenhuizen CHINA EN RUSLAND WEER IN CONFLICT Schaatsen Gotenburg toch op t.v. Oe Thant is grootvader Daves duif voor fans PAPENGRACHT 32 - LEIDEN DIRECTEUR J. F J M. KOENS TEL. 2 09.35 REDACTIE 2.00 15 EN 2.65.94 HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0 88; p. mnd. 2.75; p. kwart, 11.30; franco per po6t 11.80. ADVERTENTIES: 20ctp. m. Telefoontje* fl.75 ADVERTENTIEAFD. 2 08.26 GIRO 10 30 03 KLACHTEN bezorging tel. 3.38 39 (18 00-19 OOu.) WOENSDAG 2 FEBRUARI I960 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AANHOUDEND ZACHT De weersverwachting, medegedeeld door heit K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgen avond: Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind, oven- wegend tussen west en zuid. Aanhoudend 57e jaargang, no. 16.746 PARUS (AFP) Commissaris Galll- bert (34) van de Franse Süreté Nationale is vanochtend vroeg in de Parijse Rue d'Armallle (17e arrondissement) dood geschoten. Oallibert was met een aantal politie mannen naar een bar in genoemde straat gekomen teneinde iemand te ondervragen Een onbekende werd, na te zijn gefouil leerd. verzocht mee naar het bureau te gaan. Op het ogenblik dat de politieman nen in de gereedstaande auto's wilden stappen trok de man een revolver en schoot verscheidene malen op hen. Hier bij werd commissaris Gallibert dodelijk getroffen, terwijl de inspecteur* Couzier en Gibeau talrijke schotwonden opliepen Een grote politiemacht werd onmiddel lijk Ingeschakeld. De gehele buurt werd afgezet en men begon hul6 na huis te onderzoeken. De man werd al enige tijd gezocht in verband met een aantal over- De politie was naar de Saint-Clair ge komen op een tip. dat Julien ie Ny zich daar ophield. Le Ny was betrokken bij de ontvoering van de Marokkaanse oppo sitieleider Ben Barka. Tijdens bet onder zoek trof men de bij de schietparij be trokken gangster. (Van onzè parlementaire redact ie) DEN HAAG Het feit dat in India 150 miljoen mensen lijden onder een ernstig voedseltekort pleit voor uitbrei ding van de Nederlandse hulp. Hierover is tussen de verschillende departemen ten overleg gaande. Ook wordt overwo gen tot een gezamenlijke hulpactie van volk en regering over te gaan. Dat zei de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken mr. M. van der Stoel gisteravond in de Tweede Kamer. Hij erkende dat het bedrag van 100.000 gulden dat tot nu toe voor voedselaankopen ten bate van India beschikbaar is gesteld zou kun nen worden uitgebreid. Op de begroting van Buitenlandse Zaken is in totaal 500.000 gulden voor dergelijke steun be schikbaar. De staatssecretaris zag nog geen aanleiding om dit bedrag te verho gen. Protest tegen bombardement op Vietnam AMSTERDAM (ANP) Enkele po- Htie-agenten te paard liebben gister avond op de Apollolaait te Am De eigenaar van het Amsterda Calypsotheater, die gisteren, i jubifieum vierde indaag het tienjarig fïlm- marathon van £b uur, verweet de radioverslaggever vanochtend over drijving, toen deze meldde, dal het batkon op instorten stond. Volgens dit verslag ontstonden de moeilijk heden, toen Afe Goubitx tussen twee films door het publiek fris van geest en fit van lichaam trachtte te houden door middel van ochtend gymnastiek. Armen omhoog, benen van de vloer; en toen zouden de spanten getrild hebben. ,J>Iiets van waaf', zei de zaalengc..:anr. ^Er dreigt geen enkel gevaar". Zo zat het publiek een reeks speelfilms uit, waaronder klassieke ouden, voor de prijs van drie gulden en met de kans op een prijs, een film- abonnement. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Suurhofl (Verkeer en Waterstaat! voelt er wel voor een algemene maximumsnelheid in te voeren en zal hiermede een proef gaan nemen op een aantal wegen. Eveneens wil hij maatregelen treffen, die er in feite toe leiden, dat een miniraumsnel- heid wordt ingevoerd. Voorts wil hij kin deren beter beveiligd zien op gewone en bromfietsen, voelt hij wel voor hogere boetes voor verkeersovertredingen en wil bij het parkeren van bromfietsen langs de stoeprand verboden zien. De minister heeft deze toezeggingen :edaan in een mondeling overleg met de aste commissie voor Verkeer en Water- taat uit de Tweede Kamer. Inhalen de minister vindt, dat buiten de kom de afstand tussen twee vracht wagens of autobussen tenminste vijftig meter zal moeten zijn. omdat deze voer tuigen een bijzonder gevaar veroorzaken bij het Inhalen en invoegen. Tussen de andere motorvoertuigen moet altijd een zodanige afstand bestaan, dat een in halend voertuig zich kan invoegen. Pijtridders: de minister erkent de be zwaren tegen het teken geven bij Inhalen (met behulp van richtingaanwijzer) o.m. omdat vele bestuurders zullen gaan In halen zonder voldoende uit. te kijken. Maar het voordeel van een éénvormige regeling in internationaal verband acht hij toch groter. Vooral buiten de bebouw de kom kan zon regeling een goede uit werking hebben, al had de minister wel de indruk, dat vele deelnemers aan het verkeer aan een hinderlijk euvel lijden, namelijk dat zij strikt op hun reohten staan, waardoor zij een soepele gang van (Van correspondent) H. STAPHORST Burgemeester Haverkamp heeft tegen "t middernach telijk uur zich zeer optimistisch kun nen uitlaten over de Staphors ter jeugd Na afloop van een bespreking, die de hele avond heeft geduurd, verklaarde hij: „Ik heb de jongelui duidelijk kun nen maken, dat de politie wel heeft moeten optreden; dat Ik de folklore respecteer, maar uitwassen niet kan dulden". Het gesprek, waarom de jongelui wlf hadden gevraagd, was zeer onplezierig begonnen. De jongelui waren bij de bur gemeester binnengekomen met de eis. dat hij zijn excuses tegenover hen zou aanbieden voor het optreden van de politie. De burgemeester weigerde dit pertinent. De jongelui, die werden aan gemoedigd door een grote schare sup porters buiten, zetten zich toen neer op hun stoel en weigerden heen te gaan. Zwijgend en dreigend bleven zij zitten. Naarmate de avond vorderde verslapte hun woede en werden zij ontvankelijk voor de verstandige woorden van de bur gemeester. die nog zei te hopen, dat ook bij de oudere gemeentenaren begrip zal groeien voor de taak van de politie tegen jongelui, die zich over het alge meen tezeer gesteund weten Juist door de ouderen. Rijkswachters (die zich de haat van de mijnwerkers op de hals heb ben gehaald) hebben postgevat voor de ingang van de „André Dumont"- mijn in het Belgische Waterschei, waar zich gisteravond weer nieuwe incidenten voordeden. (Zie verder pagina 6). zaken in het verkeer bemoeilijken. De minister achtte het daarom zeker niet uitgesloten, dat de zg. pijlridders in aan tal zullen toenemen. Voorrang: de minister heeft voorshands geen principiële voorkeur voor het systeem, waarin aan het van rechts ko mend verkeer voorrang wordt verleend. Van een omkering van deze regel (link* voorrang) kan op dit moment echter geen sprake zyn. Deze materie is in studie, maar volgens de minister is een even tuele wijziging slechts In Europees ver- (Zie verder pagina 6). NEW-YORK/SAIGON (TJPI-Reuter) Zonder dat het tot een beslissing Is gekomen over bet op de agenda plaatsen van de kwestie-Vietnam, is de bijeen komst van de Veiligheidsraad gisteravond verdaagd. Het hangt nu van de stem van Jordanië af of de raad de kwestie in behandeling zal nemen. Want van de tot vijftien leden uitgebreide raad moeten negen leden voor stemmen. Tot nu toe hebben acht landen voorgestemd: de Verenigde Staten. Engeland, Nieuw-Zeeland, Nederland. Argentinië. Uruguay, Japan en Nationalistisch China. Zes landen, t.w. Rusland. Frankrijk. Bulgarije en de drie Afrikaanse leden: Mali, Nigeria en Oegan da, hebben tegen gestemd. INITIATIEF GEDOEMD TE MISLUKKEN Op verzoek van Jordanië 16 de bijeen komst verdaagd Daarmee ls ook dit Amerikaanse initiatief met vrij grote i zekerheid tot mislukken gedoemd Maar anderen beschouwen dit weer alg een gunstig resultaat voor Johnson, die daar mee zal kunnen aantonen dat hij al het mogelijke heeft gedaan om de vrede tot stand te brengen, maar dat hij zelfs de Verenigde Naties niet mee kon krijgen Maar zelfs al komt de kwestie-Vietnam Geheime brief in Sovjet-Unie In Frankfort zijn MS Koreaanse verpleegsters aangekomen om in verschillende Duitse ziekenhuizen te gaan werken voor een periode van twee jaar. De meisjes krijgen eerst een taaien iKON'G Ktr) Het orgaai H H Chinese communistische parti, een groep van circa '200 jongelui uiteen- „Volksdagblad", heeft een nieuwe aan gedreven, die voor de woning van de val op de Sovjet-Unie gedaan. Ondei Amerikaanse consul demonstreerden te- het pseudoniem „waarnemers" schrijft gen de hervatting van de Amerikaanse een hoge partij- of regerlngsfunctloni bomharder op Noord-Vletn: De demonstranten, leden van diverse Jeugd- en studentenorganisaties, waren eerder op de avond na een oproep van het jongerencomlté „Vrede en zelfbe schikking voor Vietnam" bijeengekomen voor het Amerikaanse consulaat op het Museumplein om daar enkele protest brieven te overhandigen. Toen bleek dat in het gebouw niemand aanwezig was trokken zij onder geschreeuw van leu zen als „yankee go home" en „stop de oorlog in Vietnam" naar het particulie re adres van de consul, waar een van hen van de politie toestemming kreeg de protestbrieven in de bus te gooien. Uit communistische bronnen in Mos kou verluidt, daarentegen dat de laat ste weken een lange brief van het Krem lin heeft gecirculeerd onder alle partij leden in de Sovjet-Unie om de 12 mil joen leden voor te bereiden op nog gro tere onenigheid tussen Moskou en Pe king. die aan het daglicht zou treden bij het 23ste congres van de communisti sche partij in de Sovjet-Unie, dat op 29 maart in Moskou begint. De voornaamste beschuldiging van Russische leiders het „lm- Rusland aan het adres van China z^u perialistische Amerika" steunen en als zijn. dat Peking zijn ideologisch offen- boodschappenJongens van president sief tegen Moskou, dat vijf jaar geduurd .Johnson en diens vredesoffensief funge- heeft, thans gestaakt heeft en overge- ren. gaan is tot de rechtstreekse aanval in 1 andige perscampagne en van het ver- gebieden. waarmee Rusland als land te spreiden van anti-Russische pamfletten De Indlaas-Pakistaanse overeenkomst maken heeft. Waarnemers in Moskou in de Sovjet-Unie. Een andere beschul- van Tasjkent noemt het blad een Rus- zeggen, dat de brief op zichzelf reeds diging zou zijn. dat China de Russische sisch-Amerikaanse samenzwering die te- een ongewone stap ls en een aanwijzing, militaire leveranties aan Noord-Vlet- gen Pakistan is gericht. Het geeft par- dat de Russische leiders alle hoop heb- nam. die door China gaan. moellijkhe- tijsecretaris SJelepin een veeg uit de ben opgegeven om tot overeenstemming i den ln de weg legt en een vreedzame (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM. De voorgenomen tele- vlsieuUzeiidlngen van de Wereldkam pioenschappen hardrijden ln Gotenburg zullen zaterdag 19 en zondag 20 februari doorgang vindon. Dit ls het resultaat van de onderhandelingen, die de Zweedse t.v. in overleg met de NTS gevoerd heeft met de organisatoren Ln Zweden. Hoewel het bedrag, dat voor het recht van uitzending moet worden betaald, ge voegd bij de kosten van de lijnverbin dingen. die eveneens voor rekening van de NTS komen, hoog ls. heeft men toch besloten tot uitzending, gezien de bijzon dere betekenis van deze wereldkampioen schappen voor de Nederlandse kijkers. De uitzendingen geschieden zaterdag 19 februari van 15 00 18 00 uur 'de 50t) en de 5000 meter' en op zondag 20 februari van 13.00- 18 00 uur <de 1500 en de 10 000 ln behandeling dan zouden de Verenigde Staten de raad nog mee moeten krijgen in de beoordeling van de oorlog. In leder geval heeft Noord-Vietnam elke resolutie van de Verenigde Naties, die inmenging ln de Vietnamese kwestie inhoudt, bij voorbaat van de hand gewezen. Dit wijst erop dat Hanoi ook eventueel niet zou In gaan op een verzoek van de VN om een debat bij te wonen. In Zuid-Vietnam zelf hebben Ameri kaanse helikopters vandaag per ongeluk het vuur geopend op eigen troepen. Door een vergissing werden enkele ..Zuni"- raketten afgevuurd, waardoor een Ameri kaan werd gedood en negen anderen gewond. Na 7 maanden bewusteloosheid overleden VENLO (ANP) De 30-jarige elek- tro-monteur H. van Beek uit Bussum is gisteren in het ziekenhuis te Venlo over leden. Eind juni van het vorig jaar was het slachtoffer op de weg Venlo-Tege- len met zijn auto geslipt en in volle vaart tegen een boom gebotst. Sindsdien is hij bewusteloos geweest. NEW-YORK (U.P.I.). De secretaris-gene raal van de V.N., de Birmees Oe Thant, ls groot vader geworden. Zijn dochte Aye, die 26 jaar ls. heeft gisteren ln een ziekenhuis te New-York het lieven geschonken aan een zoon. ZU is de vrouw van Tin Myntoe 29 jaar. professor ln de wiskunde aan het Manhattan College. De verheugde grootvader vertelde aan een vriend: „Het leven vernieuwt zich zelf, ondanks menselijke zwakten en dwaasheden". pan omdat deze bij zijn recente bezoek aan Hanoi „In gebreke was gebleven het Amerikaanse vredesoffensief, een gigantisch bedrag en een monsterach tige samenzwering", aan de kaak te stellen. Protesten tegen voedselgebrek TK1VANDRI M, India (AFP) In Kerala, een staat In het zuiden van In dia. hebben vooral studenten dinsdag opnieuw gedemonstreerd tegen de voed selschaarste. ZIJ bekogelden auto's en politiewagens. In Trlvandrum, de hoofdstad van Ke rala, werd een pro-Chinese communisti sche leider, Nambooriripad, voormalig premier van Kerala, uit veiligheids- rwegingen gearresteerd na beschul- met de Chinezen te komen. regeling in Vietnam belemmert door Volgens sommige berichten wordt in j voortdurend te gewagen van het onder de brief van het Kremlin China be- één hoedje Bpelen van Rusland en de dlgingen dat de linkervleugel scbuldigd van pogingen tot ondermij-1 VS. China probeert bovendien de VS en communistische partij opzettelijk de nlng, van het veroorzaken van grens- Rusland tot «en kernoorlog aan te zet- agitatie sedert het begin van de onlus- incidenten, van het voeren van een vij- I ten. I ten, vrijdag J.I., in stand houdt. Voorzichtig stopt de Engelse tienerzanger Dave Berry de zojuist op Trafalgar Square gevangen duif in zijn zak. Zaterdag zal hij het beestje, met nog een van het beroemde plein afkomstige duif, als „geschenk" voor zijn Nederlandse fans weer de vrijheid geven op het Museumplein »w Amsterdam Aanvankelijk was het de bedoeling dit op de Dam te doen. maar de politie heeft dit verboden om te voorkomen dat de vele fans sen verkeersstagnatie in het hart van de binnenstad ver oorsaken

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1