Stakingsproces in Den Haag Industrie contra vakbonden Bonden vinden denktijd te kort VERENIGDE STATEN ROEPEN VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN Eisen van huisartsen raken kant noch wal Para actie bij mijnrel in België 10 jaar voor vader die baby doodde Scholieren naar huwelijk Levend schilderstuk STARTSCHOT VAN F. 4.800.— IN VLUCHTELINGENAC Kabinetscrisis dreigt in België Mr. Kokosky in geweer tegen KNVB PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 - GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0.88; p. mnd. 3.75; p. kwart, 11.30; franco per post 11.80. ADVERTENTIES: 20ctp. m. Telefoontjes ƒ1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00u.) DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OVERWEGEND DROOG De weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgen avond: Veel bewolking en overwegend droog, maar plaatselijk mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of dets hogere, maar vannacht in het noorden van het land temperaturen om het vriespunt, 57e jaargang, no. 16.745 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Donderdag ochtend om 10.15 uur zal voor de president van de Haagse recht bank het kort geding dienen, dat twee Maastrichtse aardewerk- industrieën hebben aangespannen tegen de twee vakbonden i.v.m. de aangekondigde staking. De Mosa en de Sphinx bestrijden het recht van St.-Willibrordus (N.K.V.) eii de algemene bedrijfsgroepencen trale (N.V.V.) om een ultimatum te stellen voor het starten a.s. maandag van een actie als vóór vrijdag a.s. geen akkoord is be reikt over de C.A.O. De Amster damse advocaat mr. M, G. Rood zal hierbij optreden als raadsman voor de vakbonden. De beide Maastrichtse induetriën wil len de rechter laten uitmakerr; of op straffe van een dwangsom het middel van staking, op deze wijze gehanteerd, als een gerechtvaardigd middel kan wor den beschouwd. De directies beschouwen hun stap niet als een actie tegen de vak bonden als zodanig, doch als een poging om een staking met verstrekkende, heil loze gevolgen te voorkomen, zo stelden zij ln begeleiding van een telegram, dat zij gistel-en aan de vakbonden dede toe komen In dit telegram werd dit korte geding aangekondigd, als het ultimatum niet tijdig zou worden ingetrokken. De directies van Sphinx en Mosa heb ben laten weten, dat zij nog zijn bena derd door de heer J. M. Nooy, secreta ris van St. Willibrordus, die de meeste leden in de Maastrichtse aardewerk- industrie heeft. Hij noemde de termijn, die gistermiddag om twee uur afliep, te kort voor intern beraad. De directies hebben geantwoord, dat gezien de korte termijn, waarop het korte geding voor de rechtbank moet worden gevoerd in verband met de afloop van het ultima tum van de vakbonden op vrijdag a.s. geen verder uitstel mogelijk is De vak bonden betreuren, dat de korte bedenk tijd overleg in de besturen niet mogelijk maakte. Ook de confecttefabrikanten van de zogenaamde stijlgroep in Groningen hebben telegrafisch met een kort ge ding gedreigd als het door de textiel- bonden gestelde ultimatum niet wordt ingetrokken De textielbonden van het NW, NKV'en CNV hebben de confec- tiefabrikanten in Groningen een ulti matum gesteld, dat vrijdag afloopt. Als de werkgevers niet tegemoet komen aan de eisen van de vakbonden zullen zij maandag a.s. een staking procla meren. Het sociaal werkgeversverbond in de confectieindustrie verlangt intrek king van het ultimatum. De werknemers hebben ook dit telegram "voor kennisge ving aangenomen. (Advertentie) gdon. ROME va 329,- gdgn. LOURDESj; 299,- Vraagt reisprogramma^ geheel Europ^N-R?".K°St. Christoflel, Meent75a, Rotterdam,tel.010-137228. MAASTRICHT (A.N.P.). De recht bank te Maastricht heeft de 30-jarige mijnwerker J. K. uit Schaesberg veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf. De mijnwerker had op 7 maart zijn nog geen drie maanden oude zoontje Paul gedood. Hij had de baby hardhandig door elkaar geschud, hem daarna in zijn bedje ge gooid en hem toen met zijn gezichtje in de matras gedrukt tot het kind dood was. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie 8 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Prinses Margriet bij Rode Kruis DEN HAAG (ANP) Prinses Margriet heeft besloten als leerling helpster toe te treden tot het Rode Kruis korps. De op leiding hiertoe volgt zij tegelijkertijd met een speciale opleiding in de verpleging die zij in het Amersfoort-se zekenhuls „De Lichtenberg" ontvangt. MOEIZAAM DEBAT OVER VIETNAM WORDT VERWACHT WASHINGTON, SAIGON (U.P.I., Reuter) Washington ver wacht een moeizaam debat in de Veiligheidsraad over de kwestie-Vietnam, waarom de Amerikaanse regering zelf heeft gevraagd. De Veiligheidsraad zou vanmiddag om half vijf Nederlandse tijd, onder voorzitterschap van de Japanner Akira Matsoei, bijeenkomen om te spreken over een Amerikaanse resolutie, die vraagt om „onmiddellijke beraadslagingen zonder voorwaarden vooraf". Mogelijk worden de gesprekken in de wandelgangen belangrijker dan het officiële debat in de vergaderzaal. Getracht zal worden een aantal neutrale landen als bemiddelaar in te schakelen, zoals Paus Paulus ook heeft Anderhalf jaar geleden is Vietnam voor het laatst besproken in de Veiligheidsraad, naar aanleiding van een Amerikaanse klacht over incidenten in de Golf van Tonkin, veroorzaakt door Noordvietnamese kanonneerboten. Noord-Vietnam, geen lid van de V.N., wilde toen het gezag van de wereldorganisatie niet aanvaarden. Het is ook nu onzeker of Noord-Vietnam gehoor zal geven aan een uitnodiging van de Veiligheidsraad om aan het debat deel te nemer Oin nog meer redenen zijn de verwachtingen in Washington Een eskader F-105 Thunderchiefs van de Amerikaanse luchtmacht werpt z'n hommen weer af boven Noord-Vietnam. Het zijn de eerste Amerikaanse bommen boven de zeventiende breedtegraad sinds de kerstdagen. over het debat niet hoog gespannen. (Kort na het hervatten van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam had president Johnson het Amerikaanse volk in een televisietoespraak het bijeenroepen van de Veiligheidsraad meegedeeld). Van Rusland wordt immers een harde houding verwacht, gezien de huidige Russische steun aan Noord-Vietnam, Maai' ook wanneer Rusland een soepeler houding aanneemt, dan mag van Noord- Vietnam weinig steun verwacht worden tot oplossing van de slepende kwestie. Van Amerikaanse zijde is toegegeven dat verscheidene rechtstreekse contacten, „van man tot man" tus sen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam hebben plaats gehad. Het enige antwoord van Hanoi is de brief van Ho Tsji Minh geweest aan een groot aantal regeringen, waarin Ho de voorwaarden voor een regeling zo mogelijk nog scherper formuleerde dan tevoren. In afwachting van het debat gaan de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam door, zij het in beperkte mate. Het aantal vluchten en vliegtuigen is niet meegedeeld alle doelen lagen ver beneden de 20ste breedtegraad, de z.g. Hanoilijn. Ook werden slechts zuiver militaire, doelen aangevallen. Vlak voor de bombardementspauze hebben Amerikaanse vliegtuigen bombardementen uitgevoerd tot vlalf bij ijde Chinese grens. Te land werd gisteren op zijn minst' een grote slag geleverd. Bij Bong Son, waai' luchtlandingstroepen zaterdag een landing hebben uitgevoerd, zijn minstens 450 Vietkonrebellen gesneu veld. Vanmorgen zou een regimentshoofdkwartier van de Vietkong zijn overvallen. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG het huwelijk van Beatrix en Claus zullen in de Westerkerk aanwezig zijn 22 scholieren, uit elke pro vincie twee, t.w. een mannelijke en een vrouwelijke. Dezen zullen gekozen wor den uit alle scholieren boven de elf jaar, die op, 10 maart geboren zfjn. Hooiden ven scholen rijn Inmiddels In I "ai.dl.avinc van de In.ldlge rieken- het bezit gesteld van formulieren, waarop fondspremie. Het is zaak, dat een aan- deze namen vóór 10 februari a.s. moeten tal wijze mannen raad verschaft, opdat ï-den mgevu|d Door loting zullen uit het niet werkdijk tot een conflict komt. Aan vertoningen als in België hebben MENING N.K.V. Voorstellen niet regering vannacht 3000 militairen naar het kolenbekken van Belgisch-Limburg had gezonden, zijn vanochtend 350 parachutis ten ingezet. Gisteren zijn twee mijnwer kers omgekomen bij betogingen tegen de aangekondigde sluiting van een mijn ln Zwartberg. Als verdere maatregel is de rijkswacht (politie) met duizend man ver sterkt. Bij de Fordfabriek te Genk (naast de mijnen de belangrijkste industrie in die streek) hebben rijkswachters ter bewaking post geval. Het Belgische kabinet zou van daag een spoedvergadering beleggen. De incidenten in het kolenbekken had den gisteravond al geleld tot spoedoverleg tussen minister-president. Harmei en een aantal ministers over de „ernstige toe stand" en een oproep tot kalmte tot de stakende en betogende mijnwerkers. Voor het eerst sinds de vorige week de onlusten over de aangekondigde mijn- sluiting begonnen, maakte maandagmid dag de ordepolitie gebruik van vuur wapens. Het kabinet van de minister van Binnenlandse Zaken heeft gezegd, dat de rijkswacht maandagmiddag van de vuur wapens gebruik moest maken omdat traangasgranaten en waarschuwings schoten geen uitwerking hadden gehad op de menigte van zevenhonderd stakers. Er hadden zich heftige incidenten voorge daan, waarbij bomen werden omgehakt, straten werden opengebroken en een vrachtwagen met mijnhout werd omge worpen. De rijkswachters waren bekogeld met straatkeien, stukken hout en ijzeren De twee doden van maandag waren de mijnwerker Jan Latos, die door een kogel in de buik getroffen werd en de 18-jarige zoon van een infjnaccountant. de student Jean Scheps, die in het hoofd getroffen werd door een scherf van een traangas granaat. Beiden overleden in een zieken huis en geen van twee heeft waarschijn lijk aan het oproer deelgenomen. Verder vielen ongeveer 20 ernstig gewonden. De Belgische regering, geschokt door de gewelddadigheden, heeft beloofd het mijn- sluitingsbeslüit té zullen heroverwegen en 'de Zwartbergmijn vooralsnog open te laten. Dit betékent dat het ontslag dat reeds aan ongeveer tweehonderd man was aangezegd, is ingetrokken. serieus nemen UTRECHT (ANP) De Nederlandse Hulsartsen hebben bij de ziekenfondsen eisen ten aanzien van honoraria en praktijkkosten op tafel gelegd, die, wanneer zij de regering bekend zouden zijn, vermoedelijk alle rode lampen, die men in Den Haag heeft zouden doen aanflitsen. Men kan, welk een gro te waardering men ook aan het werk van de huisartsen wil doen toekennen, de voorstellen nauwelijks meer serieus noemen. Zij zijn een aanfluiting voor een goed overleg, desastreus voor de ziekenfondsen en een groot gevaar voor gelijke. Dit betekent, aldus Ruim Zicht dat de honoraria de loonontwikkeling de werknemers regelmatig hebben gevolgd, maar desondanks meent de lan delijke huisartsenvereniging dat de huis arts bij de welvaartsontwikkeling in ons land is achtergebleven. Het NKV concludeert, dat men de zie kenfondsen bepaald geen starre hou ding kan verwijten in het nu door de houding van de huisartsen vastgelopen overleg. BRENGT PAUS TEGENBEZOEK AAN RAMSEY? (Van een onzer redacteuren LONDEN, Naar aanleiding van het bezoek, dat mgr. Ramsey op 23 maart a.s. aan PausPaulus zal brengen, circuleren in de Engelse hoofd stad geruchten, dat de Paus op zijn beurt zal worden uitgenodigd om een bezoek aan Groot-Brittannië te brengen. De ope ning van de nieuwe kathedraal dn Liver pool, die volgend jaar moet plaats hebben zou daartoe een geschikte gele genheid zijn. Volgende week wordt mgr. Willebrands in Londen verwacht om de regelingen voor het bezoek van mgr. Ramsey aan de Paus te treffen. GRONINGEN. (A.N.P „Niet-bona- fide geldschieters duiken thans ook ln het noorden van het land op. Het zijn vooral Belgische maatschappijen, die hun ter rein van activiteiten verlegd hebben naar Nederland. Eerst hebben zij ln het zuiden van het land gewerkt. In Drente konden zij geen vaste voet krijgen en nu wordt actie gevoerd ln het noorden. Alleen al om deze praktijken tegen te gaan bewijst het gemeentelijk volkskrediet zijn grote nut. Want bij de niet-bonafide geldschie ters lopen de rentepercentages inclusief berekende informatie- cn boekingskosten op tot wel 29 proeent". Dit zei wethouder H. Wolters in ant woord op de discussie in de Groninger raad naar aanleiding van een nota van B en W. over het gemeentelijk volkskre- In levende lijve verschijnen de schilderingen van Novella Parigini in Rome voor het publiek. Niet op levend linnen, maar op de huid van onder anderen actrice Josiane Gibert, schildert deze Romeinse artieste haar strepen en sterren en andere hemellichamen. De lentezon zal daarbij verbleken. elke provincie de gelukkigen worden gewezen. De betrokkenen moeten toestem ming hebben van hun ouders, Elke uit gekozen scholier moet vergezeld worden door een meerderjarig familielid. Deze zal geen plaats krijgen in de Westerkerk, maar in het Minervapaviljoen. waar de bruiloft gevolgd kan worden vanaf het De uitverkorenen komen bijeen op woensdagavond 9 maart. Zij krijgen een diner en overnachten in Den Haag. Met een bus worden zij de volgende dag naar Amsterdam gereden. Na afloop van de plechtigheden in de Westerkerk krijgen zij een lunch aangeboden. Alle kosten komen voor rekening van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. BRUSSEL ANP i - België, dat zich geplaatst ziet; voor de ernstige incidenten in de kolenbekken van Belgisch Limburg, waarbij al twee mijnwerkers zijn omge komen en een nieuwe artsenstaking, heeft er vannacht een nieuwe moeilijkheid bij - gekregen: de mogelijkheid van een poli tieke crisis. Le Peuple. het officiële orgaan van de socialistische regeringspartij, wijst er vanochtend op dat er ernstige menings verschillen zijn in het katholiek-socialis tische coalitiekabinet van prof. P. Harmei en dat een crisis niet uitgesloten moet worden geacht. De socialistische minister van Sociale Voorzorg, H. Brouhon, weigerde vannacht na een spoedvergadering van het kabinet over de incidenten in Limburg en het af breken van de onderhandelingen tussen artsen en ziekenfondsen te bevestigen of te ontkennen, dat hij ontslag zal nemen. wij hier geen behoefte. Zo reageert het Nederlands Katholiek Vakverbond vandaag in zijn officiële or gaan Ruim Zicht op de voorstellen die de huisartsen op tafel hebben gelegd bij de ziekenfondsen. (Bij de bond van rooms-katholieke ziekenfondsen, een in stelling van het NKV, zijn vijf fondsen aangesloten die in totaal elf procent van het aantal verplicht verzekerden in Ne derland omvatten Men kan moeilijk accepteren, aldus Ruim Zicht, dat in een tijd dat de re gering het begin van de gevarenzone bi; 6 J 7 procent legt, door de huisartsel percentages van 46 53 worden voor gesteld. Het NKV noemt het zaak, dal de ziekenfondsen, die een verhoging van de honoraria met 13,28 procent alsmede een volledige assistentenvergoeding hebben voorgesteld voet bij stuk hou den. Wij voelen er niets voor, zo zeg! het NKV, om ten gevolge van dez< eisen straks een verhoging van de zie kenfondspremie gepresenteerd te krij gen. Merkwaardig vindt het verbond 'I in dit verband, dat de ziekenfondsen met alle andere groepen medewerkers, zoals tandartsen, specialisten en apo thekers, volledige overeenstemming be reikt hebben over het percentage van 13,28. Het abonnementshonorarium voor de huisartsen werd in 1955 vastgesteld op 10,20 gulden voor de eerste 2000 patiën ten en 7,50 gulden voor de volgende ver zekerden. Deze bedragen stegen ln 1961 tot respectievelijk 12,58 gulden en 9,45 gulden en kwamen via verhogingen in de daarop volgende jaren in 1965 op 18,16 gulden en 13,44 gulden. De artsen ko men hiermee volgens het NKV thans op een gemiddeld Inkomen van 48.000 gulden exclusief de bijzondere vergoe dingen voor verloskundige hulp en der- HILVERSUM Kort nadat minister-president mr. J. M. L. Th. Cals gisteravond vla radio en t.v. de nationale actie voor liet vluchlelingenvervoer had ingeleid, meldden y.lcli tijdens de radio-actie de eer ste kopers. .Hoe oud is prinses Beatrix vandaa ggeworden. 28 Jaar? Dan neem ik 2800 zeven- tjlskaa ;oederen Maud Caransa lij werd onmiddellijk da ►vertroefd doi s dim handtekening ook de van koningin Juliana Veronl- hen naar veilige haven" die 3000 komt. Aan deze oproep kan rden voldaan door de kaar- waarop de zegels zijn gc- ikt, naar de koningin te paleis Socstdijk. Op staan op kaarten en (egels. Op Schiphol arrlveer- digde handelaar in onroerende gebracht, waarop kaarten bestelde en daarmee 4.500.— In de acttekas bracht, ten, iva Met deze actie steunt Neder- plakt, land de internationale organi- sturen, salie, die sedert een aantal ja- ulle po; ren al meer dan een half mil- run on joen vluchtelingen na vrijheid heeft gebracht. Er zijn den gisteren op doorreli speciale postzegels ln omloop hun nieuwe vaderland haar rika c i groep i jproep Drie van de 111, Armeniërs, Breng dank zij de actie vluchte- lingénvervoer naar ftun nieuive vaderland Amerika kunnen. Op Sohiphol huilden zij gis teren een kort oponthoud. niërs, afkomstig uit Beiroet. Deze reis werd hun mogelijk gemaakt dank zü de interna tionale actie vluchtelingen- Scheidsrechter was mis (Van onze sportredactie AMSTERDAM Mr. R. F. Kokosky. dc Amsterdamse advocaat, die door de straf- commissle van de voetbalbond op II ja nuari j.l. werd geroycred als lid van dc K.N.V.B. wegens het in twijfel trekken van dc onpartijdigheid van de Haagse scheidsrechter A. J. Bentvelzen ln dc wed strijd Blauw WitAlkmaar, is tegen do beslissing van de strafcommissic ln beroep gekomen. In zijn acht pagina's tellend verweerschrift tekent hij protest aan te- ;cn het feit. dat dc commissie het niet lodig heeft geoordeeld hem mondeling te \oren. noch dat hem gevraagd werd velke grieven hij tegen dc heer Bentvel- zen kon hebben. Volkomen onjuist acht mr. Kokosky het ook, dat hij van zijn royement pas kennis kreeg door publicaties ln de kranten. Hij blijft bij zijn mening, dat de leiding van scheidsrechter Bentvelzen in de bewuste wedstrijd dermate slecht was, dat men terecht aan de onpartijdigheid van de be trokken arbiter mocht gaan twijfelen. Mr Kokosky ontkent nadrukkelijk de moge lijkheid van omkoperij te hebben gesug gereerd. Wel verklaart hij dat het bestuur van Blauw Wit ook overwogen heeft bij de KNVB een officiële aanklacht tegen dc heer Bentvelzen in te dienen op grond van vermeende partijdigheid. Een zekere wrok tegen mr. Kokosky, die bij herhaling het bestuur verwijten heeft gemaakt over wanbeleid (financieel en sporttechnisch) heeft volgens de Amsterdamse advocaat Blauw Wit bewogen de aanklacht maar te laten schieten. Ook wenst mr. Kokosky Inzage van het rapport over scheidsrech ter Bentvelzen van de wedstrijd BI. Wit— Alkmaar, hetgeen zo staat ln het ver weerschrift „niet anders dan moordend voor de betrokken scheidsrechter kan zijn". Met het vermelden van twaalf fou tieve beslissingen, die scheidsrechter Bentvelzen zou hebben genomen, Illu streert mr. Kokosky zijn beswaren tegen de arbiter. Hij concludeert tenslotte dat het royement absurd is en verzoekt de KNVB de beslissing van de strafcommis- sle te willen vernietigen. Nekkramp bij kleuter VAASSEN Bij het 5-Jarig dochtertje van de familie Nlekamp in Vaasaen heeft men nekkramp geconstateerd. Zij ls ln het i Julianazlekenhuls in Apeldoorn opgeno men. De kleuterschool, die door ongeveer 70 kleuters wordt bezocht is gesloten. De I kinderen moeten pillen slikken.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1