4 In driekwart eeuw gingen 3 koninklijke bruiden Beatrix voor 1 0, Emma Ivoire satin peplum voor Juliana Huis met een geheim Wit drap dargent en tule voor Wilhelmina 1 ATERDAG 22 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA c 0 I (D Huwelijken Binnenkort zullen wij onze prinses op haar huwelijksdag volgen, haar japon beschrijven, haar japon bewonderen, haar ontroering bespieden. En de werkelijke en gefantaseerde anekdotes onthouden. Van onze moderedactrice) JEN HAAG Al driekwart eeuw is Nederland het land van de regerende loninginnen. Drie vrouwen gingen Beatrix roor in een vorstelijk huwelijk: haar noeder die nog prinses was op haar rouwdag; haar grootmoeder, al twee aren koningin toen zij als twintigjarige de iruid werd en haar overgrootmoeder, de atere koningin-regentes Emma, in 1879 loningin geworden door haar huwelijk met koning Willem III. Vier vrouwen van toge geboorte, vier huwelijken, vier va- iaties in de benadering daarvan door het toeziende volk, wisselend in de gemoeds bewegingen naar de wisseling van de tijden. Onze tijd is reëel, wars van senti mentaliteit, tot ontluisterend toe maar als een bruid haar voet op de loper zet, verrijst een begraven gevoel in ons lart en een lang verbannen blik keert terug in de ogen. Met een mateloze romantische nieuwsgierigheid, die theore tisch niet meer in onze dagen past, wordt Vitte zijde met goud doorstikt voor In het familieslot te Arol- sen werd Adelheid Emma, Prinses van Waldeck en Pyrmont, de vrouw van de Koning der Nederlan den en Groothertog van Luxemburg die meer dan driemaal zo oud was als zijn 20-jarige bruid. Er is geen foto, geen schilderij, geen tekening gemaakt van de bruid, het paar, de plechtigheidno£ minder ran het bruidstoilet. Lang heeft men gemeend dat een portret van de jonge koningin, getooid met dia deem en vorstelijke paru re, was gemaakt op haar huwelijksdag, maar op het Koninklijk Huisarchief ligt het bewijs dat de foto een jaar nadien werd ge maakt; zij heeft het er zelf achterop geschreven. Buitenlandse geïllustreer de bladen van die tijd maakten niet eens melding van het huwelijk; alleen lUtustration schreef dat de zojuist gehuwde konin- ging „trés douce, trés bonne, trés simple, trés spirituelle" was, zeer lief, zeer goed, zeer eenvoudig, zeer gevat; dat zij voor treffelijk Frans sprak, maar geen Nederlands... Over haar trouwjapon geen woord. Maar het huwelijk van Koningin Emma werd dan ook zuiver als een familie feest beschouwd. „Zeer huiselijk" wil intussen niet zeggen „zonder pracht en praal". Geëscorteerd door heren in gala-uniformen en groot tenue met nauw sluitende witte pantalons, schitterden vorstinnen en „Zij was zeer lief, zeer goed, zeer eenvoudig, ze er gevat", schreef een geïllustreerd blad in 1879 over koningin Emma. bij haar huwelijk. Maar over haar trouwjapon geen woord Er rest ons geen afbeelding ook van Emma op haar trouwdag. Deze is genomen in de bruidsdagen. de dames uit hun gevolg in lange, zeer gedécolle teerde sleepgewaden, met kostbare colliers, Brussel- met rozen doorvlochten, se kant, stroken en strik- De hofdames der jeugdige ken. Alle kapsels waren koningin droegen als in- prinses Beatrix, de bruid van het jaar in Nederland, gevolgd tot in haar gedachten. Als dat zou kunnen. Maar we zullen weten hoever haar sleep reikt en hoeveel bril janten er schitteren in haar diadeem. We willen het levensboek van anderen lezen, maar ook zien hoe de bladzijden zijn ge ïllustreerd. En dat kan voor de drie die Beatrix voorgingen. signe een door een gouden krans omgeven E. De bruid was gekleed in witte zijde, met goud door stikt; de vier meter lange sleep, door hofdames ge dragen, werd geheel be dekt door een sluier die op het haar was gehecht met een myrthenkrans waar onder volgens sommigen een diadeem, volgens an deren briljanten spelden schitterden. Zij droeg een kort schoudermanteltje van hermelijn. „In deze japon kwam haar fraaie gestalte nog beter uit...", tekent een journalist aan. En voorts: „Haar bleek ge laat teekende de aandoe ning die zich in dit plech tig uur van haar scheen meester gemaakt te heb ben, waaraan zij eenige malen lucht gaf tijdens de rede van de predikant",.. Op de enige foto die van het paar in de bruidsdagen werd gemaakt, is de licht zijden verlovingsjapon te zien: een caraco, afgezet met kanten stroken en passement met een nauwe tot de grond reikende rok, aan de voorkant gelegd in platte plooitjes die als een strook uitspringen op de voet. Een overrok met passement en franje blijft aan de voorkant boven kniehoogte maar wordt aan de achterzijde ge fronst tot een fraaie tour nure om zich vervolgens met draperieën te storten in een sleep. Zijne Majesteit bracht voor zijn aanstaande bruid een „zeldzaam eigenaar dig" geschenk mee: „een gouden toiletdoos met alle daarin behorende behoef ten van massief goud". Op de huwelijksdag droeg zij het door de koning ge schonken medaillon met in het midden een grote dia mant en zijn gegraveerd portret, omgeven door kleinere briljanten waar boven een diamanten kroon. Geen koninklijk diadeem voor Juliana. Zij wilde zijn als elke andere bruid, niet als de huwende troonopvolgster. Geen opvallende tekenen derhalve van de waardigheid van kroonprinses of het moest zijn de kostbare armband, geschenk van Nederlands Oost-Indië. De bruid Juliana heeft iets in haar houding van „eigen karak ter": ik wil gelukkig zijn als elke andere bruid, niet als de huwende troonopvolgster. In vergelijking met andere vorstenhuizen uit die tijd en zelfs vandaag, een moderne houding. Op 7 januari 1937 geen koninklijke diadeem, geen in het oog vallende tekenen van de waar digheid van kroonprinses behalve de armband, het geschenk uit Oost-Indië. De huid van de slanke pols bloesemt tegen de ivoren zijde van de driekwart mouw met klok kende volant (met het oog op de armband zo gemaakt), het fraaiste detail van dit bruidstoilet. De mode van 1936 staat nog te dicht bij het heden. „Antiek" heeft onze bewondering, „ouder wets" onze vertedering, maar „uit de mode" wordt esthetisch afge wezen zolang we er nog geen „his torisch kostuum" in kunnen zien. De satijn is afkomstig van de Parijse firma Bianchini Férier. Het model is eenvoudig, met dra perie aan de hals. aan de voorkant van de rok en herhaald aan de mouw. Vanaf de schouders golft een manteau de cour die door vier kinderen in het wit gedragen wordt. (Men zegt dat de japon geheel gevoerd is met flanel opdat de prinses geen kou zal vatten.) De tulen sluier is in Parijs ge borduurd met een rand van zilve ren rozen; evenals de vijf briljan ten rozen die schitteren tussen de krans van oranjebloesem op het hoofd, zijn ze het embleem van het geslacht waaruit Bernhard, Prins van Lippe-Biesterfeld en Prins der Nederlanden, stamt. Aan de cein tuur zijn levende oranjebloesems gehecht, deels afkomstig van het Loo, deels uit Italië van daar wonende Nederlanders. De prinses koos voor haar bruidsmeisjes de kleuren van de regenboog in pasteltinten, als teken van het verbond tussen hemel en aarde. De japonnen heb ben hetzelfde model als het bruids gewaad; handschoenen, fluwelen haartooi en schoenen zijn in de zelfde kleur maar in donkerder nuance geverfd door de Regen boog. Alle japonnen, ook die van de bruid, werden vervaardigd door dé Haagse firma Kühne onder leiding van mevrouw Strauss. De bruidsmeisjes die uit alle wind streken kwamen, zonden hun maten op en konden pas de laatste dagen passen, tweemaal evenals de prinses zelf. Hofkapper Conrad maakte de prinses een eenvoudig kapsel, in het midden gescheiden, twee zij- golven en achter in de hals in rolletjes opgestoken.- Alle groepen van de Oostindi- sche bevolking van allerlei land aard hadden een bijdrage (maxi mum van vijf gulden) gegeven voor de armband van briljanten en platina. De Nederlandse kroon wordt erin geflankeerd door twee garoeda's (de vogel van het ge luk), de rand is versierd met oud- Javaanse motieven, ontleend aan de Boroboedoer. Meer dan 1700 blauw-witte briljanten van de firma Asscher werden gebruikt door de ontwerper en uitvoerder N.V. Bouman, Amsterdam. Na het huwelijksdiner werd op het paleis Noordeinde gedanst. Men dacht dat de jonggehuwden vertrokken waren, maar onver wachts dansten zij in reistoilet nog eens rond, waarbij de prinses haar boeket tussen de gasten wierp... zo wil het verhaal. „De Hollanders geven hun dochter ten huwelijk", schreef de Figaro. Maar het is een KONINGIN die op 9 februari 1901 met Hertog Hendrik von Mecklenburg-Schwe- rin, Prins der Nederlanden in het huwelijk treedt in alle denkbare statie. De bruidegom is aan haar zijde, de nog jonge moeder in haar onmiddellijke nabij heid, stoeten van gasten zijn bijeen op de achtergrond, en toch lijkt het mooie, prille koninginnetje door haar grote waardigheid en hoogste rang een eenzaam figuurtje. Het lange sleepkleed van zilverbrokaat is met paarlen en zilveren bloemen bestikt door de afdeling fijn kunstnaaldwerk van de Amsterdamse School voor Kunstnijver heid. De japon valt open over een „devant" van tule waarop slingers van oranje bloesem zijn aangebracht; het corsage heeft een sluitstuk van briljanten. Naar de mode van de tijd is de japon wijd gedé colleteerd en heeft korte vleugelmouwtjes. De rok is vrij smal maar loopt uit in een lange zware sleep. De even lange sluier is met edelstenen en oranjebloesem ver sierd en bekroond door een koninklijke diadeem, een hoge bruidstooi die wij in onze hedendaagse mode weer bijzonder waarderen. Het boeket bestaat voorname- Het bruidstoilet van Wilhelmina. De foto die nooit eerder gepubliceerd is toont het: een la sleepkleed van zilverbrokaat, bestikt met paarlen en zilveren bloemen. De japon valt open over e „devant" van tulen, waarop slingers van oranjebloemen. Een sluier met edelstenen, bekroond door e koninklijke diadeem, een boeket van orchideeën. lijk uit orchideeën, bijeengebracht door ij| een kweker uit Baarn. Aigrettes en edelstenen fonkelen in de M kapsels der vorstelijke gasten, bont en hermelijnen sorties liggen om de schou- *5 ders, tedere kleuren bloeien tussen het zwart en goud der uniformen. In de gouden M koets rijdt het paar met koningin Emma naar de kerk, in de glazen koets de groot- hertoginnen. „Waar liefde woont, gebiedt jg de Heer den zegen", citeert de predikant t Na de plechtigheid wordt Cour en Déjeu- ner (met 10 gangen) ten hove gehouden Met een mantel over het keurig reistenut vertrekt de koningin naast haar gemaal. I kushanden werpend, op huwelijksreis naar het Loo. Als een geschenk van alle standen werd de koningin een kostbare set juwelen met briljanten en saffieren aangeboden. De diadeem in renaissancestijl: in het midden een briljant groter dan een duivenei om geven door saffieren en meer dan 800 briljanten a jour gezet. Twee gelijke arm banden, elk met een saffier in het midden, en een halssieraad dat weer als de diadeem was ontworpen met een saffier als hanger. De briljanten waren in Amsterdam bijeen gezocht en de sieraden door Nederlandse artiesten ontworpen en vervaardigd. En achter dit naambord in de Bossche Torenstraut schuilt het geheim van de bruidsjapon van prinses Beatrix. Het modehuis Linette met aan het hoofd mevrouw L. Bergé-Farwick, is voor de verhulling van het geheim, gelijk aan een sterke burcht met ondoordringbare muren. Reserve en discretie behoren bij de tradities van het huis, dat sinds lang relaties met Soestdijk op modegebied onderhoudt. Relaties die nu zeer versterkt worden door het voortdurend contact tussen Den Bosch en Soestdijk in deze tijd van passen

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9