BANK- BEWIJZEN VAN BEKWAAMHEID Legerkamp aan rand van vliegveld VOOR LERAREN INGEVOERD Toekomstige journalistiek op hoger peil brengen I 3 Aanpassing van bestaande scholen aan mammoetwet Militairen kamperen bij min 17 graden... Nekkramp ook bij burgers Onrust bij Spoorwegen: 8000 man overbodig Directeur dr. Maarten Schneider: Ontploffing in olieraffinaderij bij Frankfort ASPIRIN®® BAYER geheim WOENSDAG 1» JANUARI 1966 DE LEIDSE CX)URANT GEVOLGEN VIJFDAAGSE SCHOOLWEEK IN STUDIE (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Het wetsontwerp Mammoetwet geeft een regeling voor e bewijzen van bekwaamheid tot het even van onderwijs, die onder de nu og geldende onderwijswetten zijn uit melkt. In een bijlage zijn de vakken i scholen voor voortgezet onderwijs ermeld, waarvoor deze bewijzen van skbekwaamheid bevoegdheid verle- i. De onderscheiding in akten van ekwaamheid van de eerste, tweede en erde graad (het zogenaamde driegra- enstelsel) blijft het uitgangspunt. De overgangswet voorziet erin, dat 't erste scholenplan voor 1 oktober 1969 rordt vastgesteld. De verzoeken om ipneming in dat plan moeten voor 1 fe- ruari 1968 worden ingediend. Het eer- te scholenplan zal gelden voor de jaren 1971 en 1972. In verband met de nvoerlng van de mammoetwet en de vergangswet zullen ongeveer 50 alge- le maatregelen van bestuur getrof- moeten worden. losten De invoering van de mammoetwet al, voorzover thans valt te overzien, totale uitgaven op de begroting van Inderwijs en Wetenschappen met 6 irocent doen stijgen. Daar staat tegen- dat de beschikbare middelen effi- iënter besteed zullen kunnen worden, 'ermoedelijk zal namelijk het aantal eerlingen dat niet wordt bevorderd en et aantal dat geen diploma behaalt erminderen. Op het ogenblik Is de si- uatie nog zo, dat 50 procent der eer- teklassers bij het v.h.m.o. en het u.l.o. ;n einddiploma behaalt. Het jaarlijk- aantal zittenblijvers schommelt rond !5 procent. Lesuren In het wetsontwerp wordt uitgegaan an de zesdaagse schoolweek met ten ïoogste 34 lessen van 50 minuten. Vol- staatssecretaris Grosheide is dit aantal aan de hoge kant, ook binnen vijfdaagse schoolweek. Een les- van 45 minuten zou zijns inziens liet op pedagogisch-didactische bezwa- behoeven te stuiten. Nader be over de gevolgen van een 5-daag- schoolweek is geboden, meent de «taatssecretaris. Inmiddels zal er een '.ekere vrijheid gelden om de lesduur anders te regelen, mits de totale tijds- luur van het onderwijs niet wordt aan- Toelating De overgangswet schrijft bij iedere school het bevoegd toelatingscommissie instelt, bestaande de rector c.q. directeur en tenmin- twee leraren. Het bevoegd gezag be slist over de toelating van een leerling. ouders dienen echter bij het overleg r de toelating betrokken te worden. I'oor de toelating tot het voorberei- ind wetenschappelijk onderwijs \w.o.) en het hoger algemeen voort zet onderwijs (h.a.v.o.) moet het be- i gezag zijn oordeel tevens base- op gegevens van een eventuele sclioolvorderingstest, hetzij intelligen tietest dan wel een proefklas of toela tingsexamen. Er is nog beraad gaande de vraag in hoeverre deze ver plichting ook zou moeten gelden voor 't bevoegd gezag van scholen voor mid delbaar algemeen voortgezet onderwijs .v.o.) en het lager beroepsonder- >r, dat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Grosheide (Onderwijs) heeft de Tweede Kamer medegedeeld de overgang van de bestaande scholen in het stelsel van de wet op het voortgezet onderwijs (mammoetwet) als volgt te willen regelen. A. Scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onder wijs (v.h.m.o.) voorzover thans door het rijk gesub sidieerd. Gymnasia: de gymnasia blij ven aLs zodanig bestaan. Het onderwijs aan deze scholen zal vanaf 1 augus tus 1968 worden Ingericht volgens de nieuwe voor schriften, beginnende met het eerste leerjaar. Lyceade lycea worden scholen, die een gymnasium en een atheneum omvatten, waarvan tenminste het eerste leerjaar gemeen schappelijk is. Indien een lyceum in de jaren 1965 tot en met 1967 wordt bezocht door tenminste 600 leer lingen kan het bestuur daaraan een school voor hoger algemeen voortgezet onderwijs (h.a.v.o.) toe voegen. De avondlycea blijven als zodanig bestaan en kunnen eventueel wor den uitgebreid met een avondschool voor h.a.v.o. Hogere burgerscholen: de h.b.s.'en worden of athenea of scholen voor h.a.v.o. In beginsel ter keuze van het schoolbestuur. Een uitzon dering vormen de zelf standige h.b.s.'en A, die met ingang van 1 augustus 1968 r h.a i. worden de scholen v keuzemogelijkheid dus ont breekt. Een andere uitzon dering is gemaakt voor h.b.s.'en B of A en B, die in de jaren 1965 tot en met 1967 door tenminste 400 leerlingen worden bezocht. Het bestuur kan deze scholen omzetten in een atheneum en daaraan een school voor h.a.v.o. toe voegen. De 3-jarige h.b.s.'en worden scholen voor middel baar algemeen voortgezet onderwijs (m.a.v.o.), de avond-h.b.s.'en worden avondathenea of avond scholen voor h.a.v.o., ter keuze van het bevoegd ge zag. De minister kan goed keuren, dat deze avond athenea worden uitgebreid met een avondschool voor h.a.v.o. Vliddeibare meisjesscholen: de m.m.s.'en worden scholen Handelsdagscholen: voorge steld wordt de handels dagschool in het algemeen om te zetten in een school voor h.a.v.o. Omzetting in een ander schooltype is echter mogelijk. De handels avondscholen kunnen tot 1 augustus 1975 in stand worden gehouden. Middelbare akte-examens: d« opleiding hiervoor kan tot een nader te bepalen tijd stip in stand worden ge houden in afwachting van de totstandkoming van d» regeling van de leraren opleiding. Gemeentelijke v.h.m.o.-scho- len: deze bij de inwerking treding van de mammoet wet bestaande scholen, die niet uit 's rijks kas worden vergoed, kunnen voor reke ning van de gemeente in stand worden gehouden en kunnen omgezet worden in scholen volgens de wet op het voortgezet onderwijs overeenkomstig boven staande inpassingsregeling. B. Voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs v.g.l.o. V.g.l.o.-scholen: deze scholen worden scholen voorl.a.v.o. scholen voor lager huis houd- en nijverheidsonder wijs of scholen voor lager economisch en administra tief onderwijs (l.e.a.o.), ter keuze van het betrokken schoolbestuur. De keuze voor een school voor l.e.a.o. is echter slechts mogelijk bij een leerlingenaantal van tenminste gemiddeld 150 in elk van de jaren 1965, 1966 en 1967. De keuze voor een school voor lager huishoud- en nijverheids onderwijs is slechts moge lijk indien de school in het tweede leerjaar wordt be zocht door tenminste ge middeld veertig meisjes leerlingen in ieder der jaren 1965, 1966 en 1967. U.l.o.-scholen: de scholen voor uitgebreid lager onderwijs worden scholen voor m.a.v.o. met uitzondering van de zogenaamde handels-u.l.o.- scholen, die scholen voor lager economisch en ad ministratief onderwijs zul len worden. Beroepsonderwijs. Be staande scholen voor lager, uitgebreid en hoger tech nisch onderwijs, alsmede de zeevaart-, visserij- en binnenvaartscholen, worden scholen voor technisch on derwijs. De huidige huis houd- en landbouwhuishoud- scholen worden, met uit- I zondering van de leraressen- opleiding, scholen voor j huishoud, en nijverheids onderwijs. De lagere, mid delbare en hogere land bouw-, tuinbouw-, bosbouw- en landbouwtechnologische scholen worden scholen voor landbouwonderwijs. De scholen voor de detail handel, ondernemersoplei dingen, hotelvakscholen, de slagersvakschool en de thans krachtens de interim regeling middenstandson- derwijs 1966 gesubsidieerde scholen en cursussen wor den scholen en cursussen voor middenstandsonder- De leraren- en leraressenop- leidingen voor het nijver heidsonderwijs. de kweek scholen voor onderwijzers, alsmede de opleidingsscholen voor kleuterleidsters worden scholen voor de opleiding van onderwijzend personeel. Voorts worden tal van andere scholen, cursussen en op leidingen omgezet in scho len respectievelijk cursussen voor sociaal-pedagogisch en kunstonderwijs. Tenslotte opent de overgangs wet op de wet voortgezet onderwijs de mogelijkheid, dat met goedkeuring van de minister van Onderwijs en Wetenschappen een school wordt omgezet in een school van een ander type dan vol gens de inpassingsregeling zou zijn voorgeschreven. 11e overgangsregeling is van be lang voor 450 middelbare en 300 ulo-scholen. Gekozen is voor een systeem van aan passing, te beginnen aan de voet, dus by de eerste klas. Per 1 januari 1968 krijgen de scholen een eerste-klas- nieuwe-stijl. In 1974 zullen derhalve over de hele linie de eindexamens-nieuwe-stijl worden afgenomen. (Van een onzer verslaggevers) GELEEN. Er wordt momen teel nog gekampeerd in Zuid- Limburg, ondanks de vele graden vorst en een gure oostelijke wind. Nu moeten we er direct bij ver tellen, dat deze kampeerders niet uit vrije wil naar de rand van de Luchthaven Zuid-Limburg zijn ge komen. Het zijn een paar honderd militairen, die met jeeps en zware legerwagens arriveerden om er voor enkele dagen een uitgebreid tentenkamp op te slaan. Het zijn in opleiding zijnde militaire chauf feurs voor de geneeskundige troe- PIANOHANDEl VAK 1140 Verhuren Repareren Inruilen ^^^^Stemmen C. F. van der DOES LANGE HOUTSTRAAT 9 - IEL 11.3A.8V Den Haag DEN HAAG (ANP) Niet alleen bij militairen heeft zich nekkramp voorge daan, ook in de burgermaatschappij is deze ziekte geconstateerd. Tot dusver werden dit jaar zes geval len aangemeld. De gevallen deden zich )or in Groningen, Oploo, Ermelo, So- eren, Roosendaal en Tilburg. De aantallen nekkrampgevallen, In clusief de militairen, gedurende de laat ste jaren waren als volgt: 1961: 149 ge vallen. 1962: 162 gevallen, 1963: 183 ge vallen, 1964: 156 gevallen en 1965: 170 gevallen. UTRECHT (ANP) Bestuursleden van de federatieve spoorwegvakvereni ging hebben aan de directie van de Ne derlandse Spoorwegen een nota aange boden „inzake de structurele crisis en het overlegsysteem bij NS". Hierin de FSV dat het overduidelijk is dat de Nederlandse Spoorwegen in een struc turele crisis zijn geraakt en dat de si tuatie zo ernstig is dat de directie niet meer met enkele incidentele maatrege len kan volstaan. Naar het oordeel van de (categora le) FSV moet er op korte termijn een duidelijk structuurplan voor de eerst komende jaren worden vastgesteld. Een ontbreken van een dergelijk plan leidt tot wat de FSV onrustbarende geruch ten onder het personeel noemt. „Wij hebben de absolute zekerheid, dat door de directie aan chefs van di verse bedrijfsonderdelen opdracht is ge geven hun medewerking te verlenen om het personeelsbestand op de kortst mo gelijke termijn te helpen terugbrengen van 28.000 tot 20.000 man", aldus 'de no ta. De directie van de Nederlandse Spoor wegen erkent de FSV niet als onderhan delingspartner. Dit is voor de federatie ve bond aanleiding in de nota op te merken, dat dit niet-erkennen tot onno dige conflicten kan leiden, waarvoor de directie de volle verantwoordelijkheid draagt. (Van een verslaggever) LEIDEN, ;;Het heeft mij verrast." dat moet Ik achteraf eerlijk'bekennen. Ik heb er geen moment bij stilgestaan, dat men zou overwegen mij voor die functie te vragen. Uiteindelijk heb ik hooit actief in de dagbladjournalistiek' gezeten èn ttaar gaat het by deze opleiding (och om. Ik ben dan wel geen schaap met vjjf poten, maar ik heb lang genoeg zo dicht by de dagbladjournalistiek gestaan, dat het duidelyk werd, dat ik me daar geen zorgen over behoefde te maken". Dr. Maarten Schneider („Maarten graag voluit, dat geeft een beetje te genwicht in verband met mijn Duitse achternaam") is een vriendelijke spon tane man. Zelfbewust, voorzichtig in zijn formuleringen en vooral bezield van de nieuwe taak die hem in Utrecht wacht, wanneer hij op 1 september van dit jaar de functie gaat bekleden van directeur van de school voor de journa listiek, die wordt gevestigd in het ge bouw van de kweekschool Jan van Nas sau op de hoek Maliebaan-Maliesin gel. De voormalige leraar geschiedenis en Nederlands, thans hoofd van de afde ling pers- en voorlichting van de Leid- se universiteit geeft daarbij op 52-jarige leeftijd een meer-dimensie aan een suc cesvolle carrière, die altijd in nauwe relatie heeft gestaan tot het vak dat hij zowel ln Amsterdam als in Djakarta doceerde: pers, propaganda en me ning. Zeer enthousiast laat hij zich uit over de nieuwe dagopleiding voor jour nalisten, waarvan hij de noodzaak we tenschappelijk argumenteert, maar waarvan hij o.a. ook zegt: die school diende er even zeer toe een schaduw te werpen op het waas van romantiek dat nog steeds rond het vak van journalist Zijn visie op de nieuwe functie: „Vooral omdat de opleiding moet wor den gezien als een experiment, dat zichzelf nog moet bewijzen beschouw ik ook het directeurschap als een uitda ging. Een moeilijke, zware taak die ik graag op mij heb genomen, omdat ik erin geloof. Ik geloof zeer beslist in de noodzaak van een specifieke journalis tenopleiding, dat houdt niet in, dat ik scherpe kritiek heb op de huidige Ne derlandse pers. In vergelijking met an dere Europese landen staan we er ze ker niet slecht voor en vooral regionaal Indonesische studenten blijven, ondanks het verbod van de militaire commandant van Groot-Djakarta, demonstreren. Ze houden auto's aan om deze te bekladden met anti-regeringsleuzen. Ze zijn in het bijzonder gebeten op Soebandrio de voorvechter van een pro-Chinese politiek. Hel gaat mij er alleen maar om, dat de laatste jaren duidelijk is gebleken hoe onmogelijk de eisen zijn, die aan 'n beginnend journalist worden gesteld. Hij of zij moet echt niet in staat geacht worden na de middelbare schooloplei ding alleen in de praktijk de kennis te vergaren die nodig is voor een verant woorde uitvoering van de functie. Ontwikkelingsniveau Wij moeten niet vergeten, dat het ka- rakter van de maatschappij steeds ge compliceerder is geworden. Ook een re- j dactie beschikt over te weinig tijd en j mogelijkheden om een leerling op te vangen. Door de praktijk alleen kan de i aspirant-journalist niet meer gevormd worden, zodat hij volledig voor zijn taak is berekend, ook al wanneer we in aan merking nemen, dat het ontwikkelings- niveau van de gemiddelde lezer na de oorlog aanzienlijk is gestegen. Uit ge sprekken met jonge journalisten is mij gebleken, dat zij alle problemen en vraagstukken van deze maatschappij persé niet kunnen kennen. Vandaar het groeiende aantal voorlichtingsinstanties. Het is juist belangrijk, dat de geor dende kennis van de journalist een te genwicht gaat vormen tegen dit ver schijnsel. Journalistiek is uiteindelijk ook een vorm van kennisoverdracht en dat kan alleen gebeuren door iemand die kundig en deskundig is, iemand die de eigen inbreng ln de courant nog van groot belang acht en niet van plan is klakkeloos perscommuniqués en telex- copy over te nemen, zoals nu te vaak gebeurt omdat de materie te ingewik keld is. Ik ben blij, dat men met opzet het woord „school" hanteert en niet is gaan zoeken in de sfeer van een academie, een hogeschool of een duur instituut, 't Is inderdaad gewoon een school, waar mee wordt beoogd de toekomstige jour nalistiek op een hoger peil te brengen. Als directeur zal ik terzijde worden ge staan door eeii'adjunct-directeur en een of twee stafdocenten. Voorts zullen er gastdocenten moeten worden aange trokken. In ieder geval zo, dat alle le vensovertuigingen vertegenwoordigd zijn In september hopen we te starten met 60 a 70 leerlingen. De school is toegan kelijk voor jongelui met een middelba re opleiding. Er moet nog worden beke ken of wij daartoe ook de MMS reke nen. De opleiding duurt drie jaar, inclu sief een praktijkopleiding door middel van Wal de leerstof betreft staat mij de algemene geestelijke vorming als be langrijkste voor ogen. Grofweg komt het op de volgende vakken neer: maat schappijleer (recht en economie bij voorbeeld massacommunicatieleer, dat wil zeggen het wezen en de functie, de ethiek, de psychologie en de econo mie ervan, de opmaak van de courant en tot slot de praktijk met stages, aan dacht voor het gebruik van de Neder landse taal en het vertalen uit de be langrijkste moderne talen. Gevraagd naar zijn mening over de invloed die commerciële radio en tele visie op de dagbladen kunnen gaan uit oefenen toonde de heer Schneider zich optimistisch: „Dat wordt schromelijk overdreven. Er is een soort angstpsy chose ontstaan, maar ik geloof niet dat dat op zijn plaats is. Natuurlijk de ad vertentie-inkomsten zullen wat terug lopen en dat gaan vooral de landelijke bladen merken, maar de Nederlander is door politiek of religie nog zo gesteld op zijn eigen courant, dat er echt niet direct aan het ergste behoeft te worden gedacht. Wat is nou een mooier voor beeld dan het verdwijnen van de Linie en de terugkomst van de Nieuwe Linie, op initiatief van de lezer. Dat de jour nalist hierbij een belangrijke plaats in neemt, dat zal duidelijk zijn aan de hand van wat ik eerder heb opgemerkt met betrekking tot de noodzakelijke oplei ding. Dat heeft ook iets met stijl te maken. Het wordt de laatste jaren nogal eens over het hoofd gezien. Jonge journalisten, die menen dat zij zich artistiek of nonchalant dienen te gedragen. Een journalist moet te allen tijde stijl tonen, want hij bepaald met zijn op treden naar buiten mede het ge zicht van de courant. Daar zal op de school ook wel een en ander aan gedaan worden. Het savoir vivre als journalist, als een stijl vol vertegenwoordiger". pen, gelegerd in de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort. „We komen regelmatig naar Zuid-Lim burg om onze chauffeurs-in-opleiding wat door heuvelachtig terrein te laten rijden",! aldus de commandant, die we in een de grotere officierstenten bij een gloeiende kachel aantroffen. Bulten stonden de mi litairen bij de dampende keukenwagens, om daarna met hun warme maaltijd in een grote, goed verwarmde tent te dui ken. „Ja deze oefening speelt zich af in bittere kou, doch daar kunnen we wel tegen. We hebben van alles bij ons ons tegen de kou te wapenen." Of het 's nachts uit te houden is in de kleine tentjes? „Warm is anders. Als je je goed inpakt, behoef Je 's nachts geen kou te lijden", aldus de schildwacht. Over dag valt het mee. Dan zit 't grootste deel van dit legerkamp op de weg om rij ervaring op te doen tijdens een tevoren nauwkeurig uitgestippelde route dwars door Zuid-Limburg met zijn gemakkelijke en moeilijke hellingen en afdalingen De bestrijding van de grote brand in de olieraffinaderij van Caltex bij Frankfort was voor de brandweer een nagenoeg hopeloze zaalc. FRANKFURT (DPA) Een vernie tigende ontploffing in een olieraffinade rij bij Kelsterbaeli in de nabijheid van Frankfurt heeft dinsdag tenminste een dode geëist. Er werden 72 mensen ge- intig nog in levens geval rerkei Het aantal slachtoffers zou waar schijnlijk nog hoger geweest zijn wan neer niet het merendeel van de werkne mers juist naar de kantine was ge gaan. Onder de zeshonderd arbeiders die zich nog op het terrein bevonden brak paniek uit. Door de drukgolf wer den tot een kilometer in de omtrek rui ten vernield en deuren ontzet. Gister avond schoten uit een voorraadtank met zeer ontplofbare stof nog metersho ge vlammen, op. Vermoed wordt dat de ontploffing is veroorzaakt tijdens herstelwerk ln 'n compressorstation van de ethyleenfabriek. De omgekomen arbeider en een levensgevaarlijk ge wonde werkten daar. Griep? ASPIRIN® doet de koorts dalen. De pijn verdwijnt snel en zeker. Wij allen weten: Aspirin helpt. DAAR STAAT VSX ACHTER Krantekerlcht van vorig® week: l)e gemeente Arnliem heeft l»e- nloten om ulle banken in de wachthuisje* van het (jemeente- vervoerltedrUf te laten verwQde- J ren. ^Illt besluit in genomen om «Ie dag legden. lyjOU, het is weer zover. Na de for- 11V midabele bankconcentraties in het westen des lands heeft nu ook Arnhem l zijn banken op een forse wijze gesn- I neerd. Over fusie werd niet eens meer gepraat: dat achtte men een halve maatregeldie de slappe niksnut ver laadt. Neen, de vroede vaderen van de- i ze lieflijke Gelderse gemeente pakten i het gelijk radicaal aan en hieven met 1 één verbijsterend raadsbesluit 1^1/ ban- 'ken tegelijk op. (Meneer Zwolsman vraagt, of het zo goed is). i De kleine spaarders, die hierdoor ge dupeerd worden, zijn voornamelijk de verlief de en bejaarde ingezetenen, die sinds jaar en dag hun lief en leed in fdeze banken investeren. Nu had het ge- i meentebestuur van Arnhem niets tegen de bejaarden, wat trouwens nog on langs zonneklaar is gebleken uit het feit, dat de wethouder van Sociale Za ken bij de opening van een tombola een oude van dag gekscherend in de wang kneep. De man had er niet om gevraagd, maar het gaat om het ge baar. Met de Arnhemse verliefden in de volksmond ook wel de Bedriegertjes genoemd lag het al gelijk een stuk moeilijker. Via hun lede ogen zagen de- vroede vaderen hen bij het invatten van de duisternis steevast op provoce rende vrijersvoeten naar één van de Ui banken stiefelen, waar ze vervol gens mondjesmaat de rente bijschre ven van hun grenzeloze verliefdheid. jy-IJK, en dat stak de vroede vade- A- ren als een angel in het vlees. Ze zijn om de bliksem niet kinderachtig, ze kunnen zelfs de zoh in het water zien schijnen. Gesteld natuurlijk, dat hij schijnt. Sterker nog: ze zijn zelf ook jong geweest. Nu zitten er andere Arnhemmers op die banken: oude mensen, die wach ten op de bus en hele jonge mensen, die hopen, dat de bus nooit komt. En de vroede vaderen roepen: ,g>ien, waar zijn mijn sloffen" en nemen moeilijk plaats voor de tranende buis om de avonturen van Flipper, de dolfijn tot zich te nemen. Vlak vóór het nieutos krijgen ze koffie met een sprits en dan denken ze: „Wie zou er nou weer op de bank zitten" en „God weet, wat ze doen". Dat is de bange vraag: Wat doen die Arnhemmers op die ll/Ii banken f Pra ten ze over de gevolgen van mond en klauwzeer, over de tegenstellingen in Zuid-Afrika. De vroede vader ver wijdert met rimpelig vel van zijn kop koffie en kijkt naar het nieuws. Er is weer een boerderij verbrand in Siddeburen, twee ministers ontblo ten op Schiphol hun zo goed als gaaf gebit en beklemtonen het nut van hun voorgenomen dienstreis, (excellentie, kunt u iets vertellen over de aard van uw besprekingen in Timboektoe". ga- zeker meneer Gerritsen, ik neem mij voor om met mijn collega van Be- loetsjistjan de bilaterale verdragen zowel op gouvernementeel als op fila telistisch niveau te bespreken". „Juist excellentie en is de uard van deze be sprekingen vertrouwelijk*" „Neem meneer Gerritsen, ik ben echt van plan er tegenaan te kleunen. TT/AT doen de Arnhemmers op die yy Hilt banken f", denkt de vroede va der op dat moment, „wat voeren ze in hun schild". Hij kijkt naar zijn koffie, hij kijkt naar de belegen film, die bibberend over de buis schuift, hij kijkt naar zijn vrouio, die één recht, één averecht een warm buisje voor het kleinkind breit. De volgende dag geeft hij opdracht aan gemeentewerken om de bunken te verwijderen. Dezelfde banken, waar hij jaren geleden een hart in heeft ge sneden. Wim. Lien, met een kromme pijl er doorheen. „Waarom vroede vader, doen de ver liefde Arnhemmers dan in 1966 ande re dingen dan in 1915f" De vroede vader verwijdert het twee de vel uit zijn koffie. Hij haat televi sie. Hij zal blij zijn, als de begrotings vergaderingen weer beginnen. Zijn de avonden tenminste gevuld. „V heeft toch zelf ook op die bank gevrejen vroede vader. Deed u toen andere dingen dan de Arnhemmer „Geen commentaar", zegt de vroede vader, „dat is bankgeheim". „Gebeuren er dan soms vreemde din gen vroede vader. Dingen, die niet door de beugel van de trolleybus Jcun- Dat is het juist", zegt de vroede va der, „de pest is, dat die banken wor den ingenomen door mensen, die nooit met, de bus gaan. En, dat terwijl de positie van het gemeentelijk vervoers bedrijf toch al zo zorgelijk is. Die jon gelui van tegenwoordig hebben alleen belangstelling voor tramlijn begeer te". Hier breekt de vroede vader het gesprek af. Het televisieprogramma is afgelopen en lii) trekt daaruit de enig juiste consequentie: hij gaat naar bed. je donder op zeggen. Vrijen is goed, maar dan niet volgens de buslijnen van geleidelijkheid. En denk ook niet, dat we het bij die banken laten. Oh neen. Hierna pakken we de donkere portiekeu aan. Die storten we vol met cement. Wat zegt u: loaar de. bewo ners dan uit moeten. Voor mijn part hun neus uit. Haha. En dan de duin pannen. Allemaal vuiligheid. Daar moeten deksels o; komen. Van rijks wege. Er moet geen plek meer over blijven, waar ze kunnen zitten. Laat ze maar lopen. Dat is gezond voor ze. En zolang ze lopen, kan er niks ge- Zijn woorden echoën nog nu, als we •en halte wachten op de trolley bus. De bank staan er nog. Er zit een werde grijsaard op, die driftig te gen het hout slaat en zegt: „Weet u wat ze willen meneer. Ze witten die banken weghalen. Omdat er op ge- rejen zou worden. Stel je voor, om de tien minuten komt er een bus. Men en d'r in, mensen d'r uit. Kunt u zich oorstellendat je op zo'n manier ook riste verkering krijgt?". Hij kijkt ons aan en vervolgt: „Trou- i, wat denken ze daar nou mee te bereiken. U kent de Arnhemse meis jes toch. Bank of geen bank. Ze vre- \e toch als koek". Eric Sorel.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5