TITIA KOLFSCHOTEN EXPOSEERT lumKm Vanavond in de ethers Nat. Orgelconcours voor amateurs Borreltje op? Neem een pil moord aan de bron G;na 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 17 JANUARI 1966 ANTENNE Titia Kolfschoten, dochter van de Haagse burgemeester, uit Utrecht. Na de officiële opening, waarbij haar werk ia pottenbakster. Hoe zij werkt en over haar kunst denkt, ingeleid werd door de kunstcriticus Jan Verheyen, verbonden hebt u, nog niet zolang geleden, per interview in onze krant aan ons blad, toonde Titia een van haar laatste potten aan kunnen lezen. Zaterdagmiddag maakte zij haar debuut in haar vader. Dat voor deze tentoonstelling een grote de 8cheveningse kunstzaal Cojean, tegelijk met een schilderes belangstelling bestond, laat zich raden. Alleen Brandpunt had allure HET was echt seen t.v.-weekeinde om voor thuis te bljjven en dat zou toch eigenlijk wel gewenst zijn geweest zo midden in een sneeuwwitte winter. Allure had op de afgelopen kijk- avonden alleen KRO-Brandpunt van J zaterdag met een pakkende reportage van Piet Kaart uit India en een goede bijdrage van Willibrord Nieuwenhuizen uit Vietnam. Het Brandpuntthuisfront zorgde daarbij voor pittig-krltisch commentaar. Voor heb overige was de KRO-zaterdag- avond armetierig. Het bepaald niet gouden „Gulden Schot" misten we J (zonder spijt) voor AVRO's Liedjes op zicht. „Wouter en Gonnie" kon na de abonimabele start alleen maar ver- beteren en deed dat gelukkig ook zon- .der dat we overigens over deze tweede aflevering opgetogen raakten. De ski- film leek ons typisch een produkt om achter de hand te houden bij een voor- komende storing. Als programma voor een der kijkdichtste uitzendtijden van de week was dit produkt echter totaal J misplaatst. AVRO's Liedjejscompetitie bbod in de J simpel opgezette finale een niet onaar- dige uitzending. Dat „Sorry" (tekst en J muziek Rudy van Dam) met de topprijs ging strijken zal voor een deel wel op J Nieuws .actualiteiten. 22 50 Muzikale discussie, 23.20 Jazzmagazine, 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) Van 18 00 tot 20 00 uur. vlak voor het hele uur nieuwsberichten - 18 00 Veronica's Jukebox. 19 00 Rolling-Stonesshow.'+ 1915 Wereld Hitparade. 2000 Gram. met o.a Indonesian Teenagercorner. 21.00 Rock. Beat en Boogie. 21.30 j Veronica's Rhythm and Blues Hop, 22.30 tot 1.00 Gevar. gram. muziek. -rlijn Volkss BRUSSEL Nederl. <324) 18,00 Nws. 18.03 V rl. sold., 18.-lö Sportkroniek, Z 18.52 Lichte muziek, ,10.00 Nieuws en Z ispondentie uit Nederland, 19.-10 rangen en -dansen. 20.00 Opera- Z k. 22.00 Nieuws. Hf. BRUSSEL Frans <4.81 m)18.30 Nieuwe gram. platen, 20.00 Comedie 22.15 Jazz. NDR-W1DR <309 m): 19.40 Klassieke en mod. muziek. 22.0 Jazz. 1.00 Gev. muz. ENGELAND BBC <330 m)19.35 Am ziek 18.31 Ge- x speelfilm (Nederland I, £0.35). aan het gelijknamige toneelstuk ontleende film „De zomer van de 1 jj zeventiende pop" is realistisch: twee Z6VC1T.tldl.ClC pOp suikerrietsnijders, Bowney (John Mills) ,De zomer van de ZLTvTÓnu Dinsdag ,.Pro Organo" organiseert: Voor derde maal in Den Haag (Van onze muziekredactie) DEN HAAG Naar wij vernemen, ls voor het derde Nationaal Orgelcon cours 1966. In de Goede Vrijdagkerk te 's-tiravenhage te lltuden, de jury als volgt samengesteld: Bernard Bartelink Adrlaan Blnnkestein, Klaas Bolt, Johan van Dommele (die als voorzitter zal fungeren), Nico van den Hooven, Maar ten Kooy, Jan Welmers, YVim van Beek, Stoffel van Viegen. Dit concours, als helde vorige door de stichting Pro Or gano te 's-Gravenhage te organiseren, zal wederom twee afdelingen bevat ten: interpretatie en improvisatie. Wat de interpretatie betreft: hier wordt „Ein fester Burg" van Dietrich Buxtehude (1637-1707) verpacht ge steld, als tweede compositie een fuga van Albert de Klerk (geb. Guardian kraakt „I, Jan Cremer LONDEN (UPI> „Wanneer dit het laatste woord ls op het gebied van protest tegen het conformisme kunnen we eigen lijk beter helemaal opnieuw beginnen", zo besluit Norman Shrapnel in de literaire rubriek van de „Guardian Weekly" zijn vijftlenregelige recensie op „I. Jan Cre mer'. de Engelse versie van een „onver biddelijke bestseller'. Shrapnel schrijft dat Cremers boek. dat is vertaald door R. E. Wyngaard en Alex ander Trocchi. aan de verwachting be antwoordt „wanneer men uitgaat van het feit dat het openhartig is geschreven om aanstoot de geven en om de Nederlandse schrijver aan veel geld te helpen". Vol gens Shrapnel is men in deze opzet ken nelijk al geslaagd. „Andere aanbevelingen kunnen voor dit werk niet worden opgebracht", aldus de criticus. Shrapnel schrijft verder nog: „Ik ben er niet zo zeker van dat het boek inder daad bijzonder aanstootgevend is. Naar mijn mening wekt het meer walging op en dan nog op een onoorspronkelijke ma- In een handomdraai 1 1 K HORIZONTAAL: 1. mand om vis 'in te bewaren. 2. vogel, deel van het hoofd, voorzet sel. 3. aanhang. 4. troefkaart, bijbel se figuur. 5. stuk chocolade, zeeëng- te. 6. meisjesmaan. ontkenning. 7. f;rap. 8. muzieknoot, lofdicht, oude engtemaat. 9. links laten liggen. Verticaal: 1. natte gevouwen doek. 2. vader, bijbelse figuur, voorzetsel. 3 deel van het hoofd 4. muzieknoot, deel van het hoofd. 5. grondsoort, toe spraak. 6. vlaktemaat voorvoegsel. 7. harde val in het water 8. mu zieknoot. een zekere, voegwoord. 9 platte schotel. Iplossing van vrijdag: HOR.: 1. staal. 2. ik. ode, st. 3. at, kt. 4. ans, art. 5. raam, emoe. 6. ara, epe. 7. ir, re. 8. de, ane. ra. 9. kraan. VERT.1. pi. ara. do. 2. kanarie. 3. tsaar. 4. to. ar. 5. adam, lena. 6. ae. ea. 7. kamer. 8. stroper. 9. ot. tee. al Liturgische kalender DINSDAG. '8 Januari: Mis van de zondagGedachtenis van de Heilige Prisca. Groen. Begin van de gebedsweek om eenheid. Contact tussen Yaticaan en Polen WARSCHAU (KNP) Mgr. A. Casa- roli. de man die namens de H. Stoel con tacten onderhoudt met regeringen in Oosteuropese landen, wordt volgende maand in Warschau verwacht voor di- Poolse rege- Roo (Ernest Borgnine), werken maanden van het jaar bijzonder hard en Connv van Bergens geslaagde inter- verteren de overige vijf maanden in het zuiden hun zuur verdiende geld. pretaties moeten worden geschreven. ieder gaat dan steeds met dezelfde vrouw om. Maar na zeventien jaar Persoonlijk sloegen we vooral de melo- komt daarin verandering, als een van de twee vriendinnen gaat trouwen, die van koploper Ja die donderdag J Voor Roo is dit een teken, dat de jeugd voorbij is, waardoor zowel in zijn (tekst Ria, Taks, muziek John Chris- werk als in zijn plezier de accenten worden verlegd. Hierin schuilt tevens pijn) hoger aan: ..Robbie" (tekst Mies de verdienste van de film, namelijk in de poging van regisseur Leslie Norman Karssemeyer, muziek Jo Bos) werd om te tonen, hoe Roo probeert heit verleden vast te houden. Voor het overige naar de derde plaats verwezen en hek- hebben de hoofdrolspelers te veel tekst nodig om de intrige tot de toeschouwer kesluiter op deze finale was De duiven te laten spreken, waardoor een toneelmatig element wordt benadrukt. „De op de Dam tekst W. Heidenbrink, zomer van de zeventiende pop" timmert als filmwerk niet spectaculair aan muziek John Shepherd-Schaap). de weg, maar verraadt zowel wat betreft vorm als inhoud een té serieuze Gi?teravond, bij de NCRV. zette Nico v. poging om er niet door te worden geboeid. (Nederland I, 20.35). Vliet onverstoord zijn Zuid-Afrika-serie diens bundel van tien orgelwerken. Voor de halve finale werd ditmaal uit- I recte onderhandelingen sluitend muziek van Johann Sebastian ringsvertegenwoordigers. Bach (1685-1750) uitgekozen: echter' kleinere werken, en koraalvoorspelen. In de eindronde geeft men de voorkeur aan composities van modernen, tijds duur niet langer dan vijftien minuten. De Improvisatie wordt geheel anders als in de voorgaande jaren geïmprovi seerd. Bij de voorselectie wordt het spelen van een drie- of vierstemmige zetting vereist en het maken van een meer uitgebreid orgelkoraal op één me lodie, waarvan de tekst één uur te vo ren wordt verstrekt. Voor de halve fi nale wordt het spelen van een koraal fantasie of -partita voorgeschreven, zulks op een melodie, één week te vo ren aan de kandidaat te verstrekken! In de finale komt een vrije improvi satie aan de orde, waarvoor het thema één uur te voren wordt bekendgemaakt. Het ligt in de bedoeling van de stich ting Pro Organo dit concours, waarvan de eindrondes in de eerste helft van augustus plaatshebben, met diverse or gelmanifestaties te encadreren: zo wordt er op 6 augustus een concert met orkest, orgel en vocale solisten gege ven, zo geeft Nico van den Hooven, de vaste organist van de Goede Vrijdag- kerk op 8 augustus een Bachrecltal, zo treden op 10 augustus d.a.v. de win naars van de concourseh te Haarlem, Bolsward en Haarlem op. zo kan men op 11 augustus, in de Goede Vrijdag- kerk de juryleden Bartelink, Blanken- stein en Van Dommele beluisteren. Nadere inlichtingen omtrent moge lijkheid tot deelname worden verstrekt door het secretariaat van het Nationaal Orgelconcours voor Amateurs, Schou- tendreef 108, telefoon 673760 Den Haag. Dit bezoek zou moeten dienen om mis verstanden uit de weg te ruimen, die zijn ontstaan omdat de Poolse regering poli tieke betekenis hechtte aan een verzoe- ningsboodschap van het Poolse episcopaat aan de Duitse bisschoppen. Deze politieke uitleg had mede tot ge volg dat aan kardinaal Visjinski een vi sum voor Rome werd geweigerd. In Vaticaanse kringen hoopt men dat een direct contact tussen de H. Stoel en Warschau alsnog de mogelijkheid opent voor een bezoek van Paul Paul us aan het Poolse Mariaoord Czestodhowa. In ver band met het 1000-jarig bestaan van het katholicisme in Polen worden daar In mei grote plechtigheden gehouden. Albert Schweitzer- prijzen uitgereikt AMSTERDAM (ANP) In een plech tige vergadering in het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amsterdam is zaterdag de Albert-Schweitzerprijs uit gereikt aan de Leuvense hoogleraar in de wijsbegeerte prof. dr. A. J. A. de Wael- hens en de beeldende kunstenaar Peter Alma te Amsterdam. De voorzitter van de Stichting Albert-Schweitzerprijs, prof. dr. C. W. Mönnich. begroette enige hon derden belangstellenden, onder wie de Belgische ambassadeur Xavier van der Straten-Waillet als vertegenwoordiger vanvan koning Boudewijn. Prof. dr. Bak ker herdacht de vorig jaar overleden Albert Schweitzer. voort. Hij reageerde niet op VARA's Achter het Nieuws-kritiek. Dat vonden J wij terecht, maar naar onze mening had de NCRV-programmaleiding dit al J eerder bijvoorbeeld in Attentie behoren te doen. Nu wekt zij de indruk dat ze een eigen man in de kou laat tonrrwtrort" Het komt ln de moderne kamermuziek bij j.JUH'atcil.tUflLCi l herhaling voor, dat de fluit gébruikt wordt tien jaar. Toen Claude Debussy zijn „Syrinx" schreef, oorspronkelijk bedoeld als muziek Over de serie als zodanig'—"dié bij de sterfscene uit Moureys „Psyche", was de fluitklank zonder verdere bepaald niet zo neutraal lükt als Ach- J begeleiding heel ongebruikelijk. De fluitist Fleury viel echter de grote tpr hPt Nicnwn <uiweréerde willen muzikale waarde in deze regels op en wist het uitvoenngsrecht op zijn naam we ons oordeel öpssehorten tot na de J krijgen. Sindsdien komt het voor op het repertoire van bijna iedere fluitist, laatste aflevering die zlchzelf respecteert. Vanavond wordt het uitgevoerd door Magdalena De NCRV programmeerde voorts het J Kuh». fluil en "dlan Coco, gitaar, in het programma ..SolistenconcerC'. vertrouwde Memorandum dokter, gewaardeerde serie die ditmaal geen heel sterke aflevering kreeg, en besloot met een minirecital. opgenomen in Qu eekhoven te Breukelen. Het werd een exquis programmaatje waarvoor de eer gezamenlijk moet worden verdeeld door de zangeres Ule Strazza Brink man, harpiste Una O'Donovan en cameraman Hans v. d. Busken. Een ongemeen fraai besluit van een niet opzienbarend t.v.-weekeinde. (Nederland II. 20.55). ..Het teken van de valkhoorspel De jeugdige Afrikaanse leider Obam is gekozen tot parlementslid. Obam is het Afrikaanse woord voo-r valk en daarom de valk zijn symbool. Het blijkt echter ook het symbool van de terroristen te zijn, waarvan zijn broer deel uitmaakt. De strfjd, die hierdoor ontstaat, speelt zich niet alleen af in het parlement, maar ook daarbuiten, gesteund door de kolonisten Steve en Fred, die bezig zijn de wet naar eigen inzicht te hanteren om een terugkeer naar oude tijden te bevorderen. In de hoofdrollen spelen Rob Geraerds en Paul van der Lek. (Hilversum I, 20.20). Generaal Hodges overleden SAN ANTONIO AFP/NTR Gene raal Courtney H. Hodges, in de 2e we reldoorlog bevelhebber van 't 1ste Ame rikaanse leger in Europa, is op 79-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hodges' troepen waren het eerst in Pa- Duitsland. Zij waren het ook, die het eerste contact legden met Russische eenheden. Hodges woonde na zijn pensio- I nering in 1949 te San Antonio in Texas. TELEVISIE RADIO t Hedenavond Hedenavond Voor 10 mij. kijk- J)aorJ)0eVan EuWDÜ f en luistergelden 1 ontdoken Albert Vogel in nieuw voordrachtprogramma T NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws., 19 01 Klaas Vaak CVK-IKOR-RKK: 19 06 Kenmerk; NTS. 19.35 Flipper, 20.00 Journ, 20.20 Uitzend. GPV, 20.30 Uitzending Stichting Socutera, 20.35 J De zomer van de zeventiende pop speelfilm, 22.05 Documentaire over het werk van een scheidsrechter en een rechter. 22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. KRO: 20.01 Waauw: gedanste hitpara- de. 20.25 Tekenfilmpje. 20.30 Zwalu- wen. documentaire film 20.55 Klass- en mod. muziek. 21.20 Europees pano rama: NTS: 22.10 Journaal. Dinsdag HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18 00 Marinierskapel. 18-20 Uitzending WD, 18.30 Geestelijke liederen. 18.50 Gram.. 19.00 Nieuws, 19.10 Radiokrant, 19.30 Gram. 19.55 Praatje, 20.00 Stereo Licht orkest, 20.20 Het teken van de valk, hoorspel. 21.35 Gram., 21.45 Mod. muziek 22.15 Avondoverd.. 22.30 Nws, 22.40 Boekbespreking. 22.50 Gram., 23.25 Mod. muziek. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) VARA: 18.00 Nieuws. 18.15 Liefdadigheidsop- roep. 19.30 Onder de afwas: licht progr.. 19.50 Parlementair overz., 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Vocaal- en instrumentaal ensemble en zang. 20.30 Literair wed- strijdprogr.. 21.00 Liedjes, 21.25 Ether forum, 2.00 Stereo: Oude muziek, 22.30 HILVERSUM I (402 nD KRO: J 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.. (7-30 Nieuws, wegeninform.) 8.00 Nieuws. 8.10 Gr., <8.30 Nieuws). 8.40 v. d. huisvrouw. 9 35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio, 10.00 Gevar. muziek, 10-50 Lichtbaken J (herh.), 11.00 v d. wouw,, 11.30 Gram., 11.60 Lezing. 12.03 Stereo: Licht en- semble, 12.20 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of gram12 50 Gram13.35 Voor de plat- J telandswoivwen, 13 45 Licht muziek- progr., 14.45 Geloofsleven en godsdien- stige vorming. 15.00 Gevar. muziekpro- gramma. 16.00 v. d. zieken. 16.30 Oecu- menische gebedsdienst aan het begin van de Int. Bidweek 1966 17.00 v. d. jeugd. 17.40 Boekbespr. voor kinderen. 17.50 Overheidsvoorlichting: lezing. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymn., 7.20 Gram.. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram. (om 8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwij- ding. 8.55 Boekbespreking. 9-00 Voor J de zieken 10.00 v.d. kleuters, 10.10 Ar- beidsvitaminen. (om 11.00 nieuws), 12.00 Promenade-orkest. 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.40 Licht instru- mentaal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.10 J Journ, 13.30 Stereo: t Muzikantenuur: Gevar. muziekprogr.. 14.40 Schoolradio. 15 00 v. d. vrouw. 15.40 Zangsoliste en pianospel. 16.00 Nieuws, 16 02 Elektro- nisch orgelspel: amusementsmuziek, J 16.15 v. d. jeugd, 17.15 New-York cal- ling, 17.20 Gram. v. d. tieners. J HILVERSUM III (F.M.-kanalen) NRU-NCRV: 9.00 Nieuws, instrumen- taal allerlei, 10.00 Nieuws. Licht pla- J tenprogr.. (om 11-00 nieuws). 12.00 Nieuws, Volksmuziek, 12.30 De Top Tien van deze week, 13.00 Nieuws en J actualiteiten. Elektronisch orgelspel: bekende melodieën, 13.30 Gram., 14.00 Nieuws, Lichte vocale muziekjes. 15.00 Nieuws. Licht platenprogr., 16.00 Nws, Platenshow voor tieners; N RU-VARA: 17.00 Nieuws. 17 02 tot 18.00 Verzoek- platenprogr anuria. RADIO VERONICA (192 m) Van 8.00 tot 20.00 uur. vlak voor het hele uur: Nieuwsberichten 7.00 Ook J goeiemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogramma, 10.00 Koffietijd. 11.00 Vereoekplatenprogr. J v. d. huisvrouw 12.00 Lunchmuzlek, 14 00 Populair klassieke muziek, 15.00 Gram.. 16.00 Dinsdagmiddag-speciaal (gram.). 17.00 Gévar. programma (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is zich al geruime tijd aan het zich te beraden over verdere stappen tegen de 170.000 t.v.-kijkers en de ongeveer 180.000 ra dioluisteraars per jaar, die geen kijk- of luistergelden betalen. Deze mensen komen er volgens PTT- functionarissen en omroepdeskundigen veel te gemakkelijk af: een boete van maximaal 150 gulden en het verzege len van het toestel, tot dat de bijdragen voldaan zijn. Deze zogenaamde zwarte kijkers ont duiken ruw berekend tien miljoen gul den kijk- en luistergelden per jaar. Men ontkent hierbij niet, dat dit in feite een fictief bedrag is omdat vele duizenden clandestiene kijkers binnen dit jaar hun ook achterstallige kijk- of luister gelden voldoen. Toch zit deze kwestie de regering hoog. Intern beraadt men zich al lang op zwaardere maatrege len, maar daarvoor zijn verschillende wijzigingen van de bestaande straf maatregelen nodig. RHEINKAMP (UPI) Een groep Westduitse chemici heeft medegedeeld dat er wordt gewerkt aan de ontwikke ling van een pil die het risico dat men door de politie wordt gesnapt wegens Albert Vogel brengt in zijn nieuw pro gramma. dat hij zelf een literaire one- manshow noemt, hoewél het weinig met show te maken heeft, een aantal dag boekfragmenten, gedeelten uit brieven en andere persoonlijke aantekeningen van een aantal figuren van Europees formaat. Voor de pauze richt de aandacht zich op de oorlog en de politiekonder het motto „IJdelheid der IJdelheden" uit het Boek Prediker; na de pauze hoort men een aantal teksten over de liefde, onder een motto uit het Hooglied. Men kan vaststellen, hoe Albert Vo gel een aantal belangwekkende teksten bijeen heeft gebracht, die soms een heel bijzonder licht werpen op de groten van onze Europese geschiedenis, zoals Na- poeon en Koningin Victoria, van wie men een amusante en heel vrouwelijke beschrijving van een hofbal te Versail les kan horen. Het is dan wel jammer, vooral voor de toeschouwer, wiens be langstelling voor een bepaalde figuur ge wekt wordt, dat het programma geen bronvermelding geeft, zodat een nadere kennismaking met altijd gemakkelijk zal zijn. Er zijn bepaald heel interessant persoonlijkheden, die hier aan de orde komen. Bijvoorbeeld de schrijfster Vir ginia Woolf, met haar angsten en zorgen over het uitbreken van de oorlog; het dagboek van de Duitse jongeman uit de Hitler-Jugend Klaus Grantzow, die in '45 zijn hele wereldbeeld ineen ziel vallen. Verder het tragische relaas van de laat ste dagen van Jochem Keppler, een voor rijden onder invloed, moet reduceren. I aanstaand Duitser, die met een Joodse Volgens een woordvoerder van de Hein- vrouw was getrouwd, waardoor een nor- rich Knapp-groep heeft het innemen van maa' leven hem onmogelijk werd, zodat de pil voor het nuttigen van sterke hij zelfmoord pleegde. Een prachtige drank tot gevolg dat het alcoholpercen tage in het bloed ongeveer 50 procent minder wordt dan anders. Proefondervindelijk zou zijn aange toond dat een man die in twee uur tijds 20 glazen cognac dronk dank zij de pil bijna volkomen nuchter bleef. Vol gens de woordvoerder ligt het niet in de bedoeling dat het consumeren van alco holhoudende dranken door de pil wordt gestimuleerd. Het nut van de pil ligt hierin dat (matige) feestvierders toch min of meer nuchter kunnen rijden. Het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otter - lo zal van 17 Januari tot 1 maart ge sloten zijn wegens uitvoering van werk zaamheden die bezichtiging van de kunstcollectie onmogelijk maken. afsluiting van het eerste gedeelte het programma. In 't tweede gedeelte over de liefde begon Albert Vogel met 'n vrijmoedig fragment uit het roemruchte dagboek van Boswell, dan volgden teksten van Vincent van Gogh een prachtige brief over Sien), Tolstoi en Katerine Mans- field. Vooral dit deel had 'n onmiddellijk succes bij het publiek, naar men zich kan voorstellen vanwege het begin in de „wat zien ik'-trant. Alles bijeen had dit tweede gedeelte wel erg weinig eenheid. Dat is tegelijk het grootste bezwaar dat men tegen dit programma van Al bert Vogel kan maken. Nu hjj zijn pro gramma niet heeft opgebouwd met be hulp van teksten van één enkele auteur (zoals Andersen of Couperus), blijkt hoe weinig kennis we maken met Albert Vo gel zelf. Zijn teksten staan op de voor grond, op zeer rustige en vakbekwame wijze, dient hij de auteurs ervan. Maar als de teksten in het algemeen te kort zijn. om zich werkelijk te verdiepen in de schrijver ervan, wordt het geheel soms wat bloedeloos. Albert Vogel heeft zaterdagavond in Diligentia weer bewezen, dat hij een ge schoolde, voor voordrachten zeer goed ontwikkelde stem bezit. Het visuele is daarbij minder belangrijk, hij heeft zich wat betreft trouwens laten bijstaan door Hans Boswinkel, die een soort mise-en- scene had ontworpen met enkele lichtef fecten. Het programma zal na 'n aantal voorstellingen zeker wel meer trefzeker heid hebben, iets waarmee Albert Vogel het nu soms nog wat moeilijk had. Jan Verstappen Jan Teulings wordt nieuwe Maigret Lopik verjoeg Paul Vlaanderen (Van onze om roe ncor respondent) HILVERSUM Na het vooroverleg met het Nieuw Rotterdams Toneel en de heer Jan Teulings ls besloten dat in het nieuwe seizoen de tclevisierol van inspecteur Maigret door de heer Teu lings zal worden gespeeld. Deze volgt dus Kees Brusse op, die met zijn echtgenote Mieke Verstraete (me vrouw Maigret) wegens drukke werk zaamheden. o.a. voor de film, geen nieuwe verbintenis met de VARA De AVRO laten "'"ten de Paul afsloot Vlaanderen-fans alsnog aan hun trek- De toneelbewerkinF van deze serie berust It™ komen. Volsende week zondag zal bij de lieer Otto Dijk, terwijl Ebmert d™1 v0<"'a' ««t» Kruidhof de regie van de zes nieuwe afleveringen voert. Over de andere HILVERSUM - De telefoon van de AVRO in Hilversum heeft gisteravond tussen tien en half elf roodgloeiend ge staan. Radioluisteraars die aan hun toestel zaten en de-spannende gebeur tenissen van Paul Vlaanderen in zijn MiTbom-mysterie'beleefden, waren bijzonder verschrikt toen tegen het ein- de van de uitzending een zenderstoring optrad. het gisteren door een heruitzending 1 gestoorde derde deel. de cast van het t v.-spel De storing duurde overigens slechts twee nog geen mededelingen ver- minuten en was te wijten aan een de- strekken. fect in de zender in Lopik. ■kTheo Stokkinkpresentator van iK.R.O.'s gedanste hitparade „Waauw".* (Nederland II, £0.01).* de anderen, maar toen ze omkeken, zagen ze miss Emlly alleen ln de stortbui zitten. Op Jenny's voor stel keerden ze terug en zij liep naar miss Emily. „Miss Pride," zei ze, „laten we teruggaan. Kom door nqaio marsh met ons mee- u zult doornat worden." nyaiu maren NeCi dank je m.n beste kind heb mijn para. plu," zei miss Emily. I Ze staarde nog steeds over de bron heen naar de man die zojuist ln gezelschap was van hoofd inspecteur Coombe; en die lange man kwam nu naar haar toe. „Wacht asjeblieft niet op me." zei ze. „Ik heb ge zelschap." Jenny aarzelde. „Ik sta erop." zei miss Emily on geduldig. Patrick nam Jenny bij de arm. „Kom," zei hij. „We zij niet gewenst." Ze renden gebogen als hazer. weg. Alleyn liep het terrein over. „Goedenavond, miss Emily," zei hij. „zullen we gaan?" Op weg naar de Boy-and-Lobster hield hij haar pa raplu voor haar vast. „Ik ben voldoende beschermd door mijn regenman- lel en overschoenen", zei ze. „Het weerbericht voorspelde regen. Laten we samen onder-de para plu lopen." Ze nam zijn arm. Het pad was nu ver- Ze zeiden niet veel. De regen roffelde op de para plu. He< leek wel een wolkbreuk ten tijde van de zondvloed. Het water kwam ruisend neer op de aar de die eindelijk doordrenkt werd. Miss Emily kwam op haar overschoenen maar moeilijk vooruit. Al leyn nam haar bij haar magere, oude arm en voel de zowel woede als medelijden. De hal van het hotel was verlaten op de klerk van de receptie na die hen nieuwsgierig opnam. Miss Emily haalde de sleutel uit haar tas. „Ik hou die liever b(j me," zei ze hardop. „Ga je mee naar boven? Ik heb een zogenaamde suite." Ze liet Alleyn ln haar zitkamer achter nadat ze d Het werd een weerzinwekkende en groteske begroe ting. Ze kwam met haar nat gezicht vlak bij hen, en met trillende kaak, alsof ze koorts had, keek ze van de een naar de ander. „Jullie!" stootte ze er uit, „jullie: Jullie alledei! Beesten! Wacht maar!" Majoor Barrimore zei: „Luister eens, Elspeth." en dokter Maine zei: „Maar mijn beste miss Cost!" Haar gezicht vertrok tot een vreemde lach en haar lipuen vormden woorden. „O. asjeblieft!" zei Barrimore. Zij fluisterde nog iets en hij draaide zich op zijn hielen om en ging. Hij zag vuurrood. „Miss Cost," zei Maine, „als ik u was, zou ik naar huis gaan. U bent overspannen en het spijt me als ze. „Jullie allemaal. ik. „U zult nog spijt krijgen," zei Let op mijn woorden. Hij aarzelde even. Zij maakte een obsceen en belache lijk gebaar, en ook hij liet haar staan. Miss Emily zat roerloos onder haar paraplu. Miss Cost liep naar haar toe. telkens struikelend tegen de bemodderde helling. „Jij, slechte, sléchte vrouw", zei ze. „Jii zult je straf nog krijgen." „Ach, arme stakker." begon miss Emily, maar miss Cost schreeuwde haar toe, draaide zich om en liep bijna wankelend het pad af. Door de uitgang kwam ze op Wally's Weg en toen ze de steile hel ling was afgelopen, verdween ze temidden van het groepje meisjes en jongens dat bij de steiger bij elkaar stond. Jenny en Patrick waren eerst meegelopen met de. Hij keek om zich heen. De Groene Dame van plas tic die nog steeds om haar hals dat dreigende kraagje van papier had, stond achter glas in een muurkast. Hij keek er aandachtig naar zonder het ding aan te raken. Een stapel telefoonboeken van Londen stonden naast het toestel op het schrijfbu- Miss Emily riep vanuit haar slaapkamer: „In dat kleine kastje vind je cognac en sodawater. Be dien je zelf maar. En geef mij simplement cog- Haar stem klonk heel opgewekt. Alleyn schonk twee glazen cognac in. „Wacht niet op me, riep miss Emily. Drink je glas maar vlug leeg. Trek je schoenen uit en laat ze drogen. Heb Je de radiator aan?" Hij deed alles wat ze hem opdroeg en voelde zich haar mindere. Toen miss Emily weer verscheeq. na een andere rok. andere schoenen en kousen te hebben aange trokken zag ze er heel zelfgenoegzaam en opge knapt uit. Alleyn begreep dat het voor haar een he le sensatie moest zijn een heer in haar apartement te ontvangen. Ze ging in een fauteuil zitten en nam heel hoffelijk en schalks het glas cognac van hem „Op de eerste plaats moet je goed begrijpen dat ik erg boos op je ben." Ze was bijna koket. „Ja, ja! En nu voel je je zeker helemaal niet op je gemak, of wel?" Speels dreigde ze hem met haar vinger. „Ik sla misschien wel een mal figuur." antwoordde hij, „maar ik verzeker u dat ik danig uit mijn hu meur ben. U hebt zich lelijk misdragen miss Emily." Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2