ook In de Krantentuin VOOR JOU ONS KNUTSELHOEKJE 1 LOPEND VUURTJE Vagina 10 DE LEIDSE COUHANT ZATERDAG 15 JANUARI EEN EN ANDER OVER ONZE RIJNVAART DE BLINDE SCHUTTER I Joke Montanus, Leiden: KERSTMIS I Het gebeurde in een stille decern- j bernacht in een stal buiten op het eld bij Bethlehem. Daar werd de „Ik heb hem echter het leven ge- 1 laten, liet hem alleen de ogen uitste- Op de rotsburcht Sooneck tegenover ken. zodat ik de knapste schutter nog Hei>and geboren, „de God met "t stadje Lorch. hield Siebold. de ver- langer in mijn gezelschap kon behou- pn rip l,,pht wae 't Aarge- den", aldus Siebold van Sooneck. Onze kleurwedstrijd De tiende januari is nu voorbij. De post heeft een enormehoeveelheid tekeningen bij ons bezorgd. Honder den en nog eens honderden!! Alles I ligt nu op stapels, ingedeeldvolgens de leeftijden. Nu volgt het moeilijke werk om de beste gekleurde tekenin gen uit te zoeken en dat is niet zo maar één. twee. drie klaar. Maar de volgende week hopen we de prijswin- naars bekend te maken. Dus nog e' j geduld. Uitslag soldatenpuzzel metelste der roofridders bied. wild drinkfeest. Verschei- ..Oh. i den ridders en dames van weinig edele uitgestoken ogen nog de spot aard hadden zich aan spijs en drank stem zien." overmatig tegoedgedaan. Toen 't ge zelschap eindelijk uit elkander zou gaan, sprak de halfdronken slotheer met lallende stem: „Dames en heren, het is de gewoonte, dat de gastheer na de spijs en drank, die hij geboden heeft, nog iets aanbiedt dat pikant edelmoedig! Het is ot mijn G'teeide koningen zagen een ster. die i stal. „En toch heerst op mijn burcht nog een ridderlijke geest", verklaarde de De herders en ook de drie vreemde gemene kwelgeest. „Luister maar. Mijn j koningen, zagen het Kindje in de stal knechten hebben mij verteld, dat je, I en aanbaden het. Verder kwam er hoewel blind, met een pijl toch nog1 niemand, want alles was zo anders, een doel weet te treffen, enkel op het dan iemand het had voorgesteld. Er geluid afgaande. Welnu, laten we de was 8*en klokgelui of een paleis met huiveringwekkend is. Daar moeten proef nemen, en als je dat lukt, krijg vlaggen. Nee. Jezus begon met ons jullie op dit ogenblik maar tegen kun- 1 je de vrijheid terug." geloof te vragen, al was dit nog 1. het manneke liep uit de pas, en 2. er liep een bandje over zijn rech terbeen (broekspijp). Bij loting viel de prijs op Cobie van i Zanten uit Nieuwkoop, Julianalaan 64. J Haar kaart zag er bovendien netjes uit, evenals die van Hijk Nijenhuis uit Zoeterwoude H.R. 94. die daarom wel niet de prijs, maar toch een extraatje j krijgt. Nog iets! We vinden het niet prettig slordig nen. Terwijl de vrouwen zich al ietwat angstig in de kussens drukten en de mannen, benieuwd naar wat er ko men zou, de gastheer naar de ogen keken, gingen de zaaldeuren open. Een man in gevangeniskleren met wilde haren en baard werd door twee knech ten binnengeleid, 't Griezelige van zijn verschijning werd nog versterkt door 't feit. dat op de plaats, waar een maal z'n ogen gezeten hadden, slechts twee grote holten te zien waren. Na even de afschuwwekkende indruk van de gevangene op zijn gasten te heb ben laten inwerken, hernam de gast heer wederom het woord. „Hier voor u ziet u, lieve dames en edele ridders (met vraagteken!) Hans Veit van Fürsteneck, eens de beste schutter uit het Rijngebied en ge vreesd roofridder zoals velen van ons. Met hem heb ik eens gevochten op leven en dood, waarbij hij verloor." „Ja, geen wonder, mijn schild was stukgehouwen en mijn zwaard gebro ken. Met dertien wonden overdekt lag ik bloedend ter aarde. Zo wachtte ik de laatste lanssteek af. die me ten slotte zou doden." 't Was alsof deze woorden van de gevangene door een grafstem werden gesproken. Met luid handgeklap betuigden alle ongelooflijk. Ze moesten geloven, dat geschreven briefkaarten of briev feestgenoten hun instemming met dit voorstel. „Ik zou liever dood zijn dan zo te blijven leven", mompelde de blinde. Maar dan opeens scheen een ge dachte zijn wezen te verhelderen. „Geef mij pijl en boog maar, dan zal ik mijn kans toch maar waarnemen." De gasten drongen in een hoek te zamen. terwijl zij in spanning afwacht ten. hoe dit alles zou verlopen. De gastheer nam een drinkbeker, zette hem op een tafeltje en gaf er een flinke tik tegen. „Ziezo, schiet nu maar!" Maar nauwelijks had hij zijn mond voor deze woorden geopend of de pijl drong erdoor naar binnen en trof hem dodelijk. Rochelend als een stervend dier stortte de wreedaard ter aarde. Z'n oogholten wijd geopend stond de blinde schutter daar stom en stil. Een paniek maakte zich van de feestge noten meester en zij vluchtten naar alle richtingen. Bij het lijk van hun heer kwamen zijn knechten en edelknapen ontsteld nederknielen om een gebed om geving te storten voor hem, die een rampzalig einde vond. Marijke CORRESPONDENTIE zal mijn zoon niet doen". Maar toch I als hij nu eens Hij durfde verder - niet te denken. Hij probeerde wat te Joke Mathot, Leiden. Zeg Joke be- Jezen bij het licht van een pe(roieum- dankt voor de aardige foto. Wat staat je maar h„ ,ukte nie, Hjj maak. dat pakje jullie enig. Groetjea aan te ,ich nog m„r zorgen ,oen hij Mg papa en mama. dat de klok aj twee mjnuten voor twaalf Jos de Heiden, Leiden. Al is de nieuwjaarsdag alweer voorbij, toch geef ik je versje een plaatsje. Knap gedaan Josje! Alle kinderen en grote i Wil ik een zalig jaar toewensen. Heel veel zon en weinig regen. Want daar kunnen we slecht tegen. We willen springen en fijn spelen. Niet in huis lopen vervelen. En ik zeg met bloemen in de hand. „Lieve tante Jo en Oom Toon De burgemeester en de wethouder zaten ook in het kamertje om hel Nieuwe jaar te ontvangen. Zij maak ten zich ook zorgen. Buiten rook het overal naar oliebollen. Het licht uit de huizen maakte felle strepen in de duisternis en verder was er niets te zien. De angst van de burgemeester, de wethouder en het Oude jaar was groot. Gelijk met de klokslag van 12 uur, kwam het Nieuwe jaar binnen rennen. „Hè, hè, toch nog op tijd", zuchtte hij. Toen trok het Oude jaar weg en de mensen in het dorp vierden het Nieuwe jaar. Eric-Jan Berendsen, Lelden: DE STER VAN BETHLEHEM Ergens, heel ver hier vandaan, woon de in een kasteel met 12 torens, koning Balthazar. Zijn gezicht was zwart en hij had een groen-rode mantel geen plakboek hebt gekregen. Toch ^7IS™ maar vt»rhaa ties nitknmnen en zul- maar je verhaaltjes uitknippen nig bewaren. Wie weet wel eens een plakboek. Zeg Frankj je moet je briefjes en verhaaltjes een beetje rustiger en langzaam schrijven, dan wordt het schrijven vast netter en mooier. Op u, torens hij HET WORDT KERSTMIS keer stond hij aar buiten te kijken. Daar zag nieuwe ster, die feller scheen dan alle andere sterren bij elkaar. Vlug haalde hij een boek te voorschijn. Het was een oud boek vol scheuren en de letters waren verbleekt. In dat boek stond te lezen: „Eens zal er een koning geboren worden. Hij zal regeren over hemel en aarde. Volg de ster en dan zal je Hem zien". Dat is fijn en de Balthazar vertelde het iedereen die broertjes Jan en Piet vinden het hele- het horen wilde en hij maakte zich maal leuk. Ze gaan eerst 's morgens gereed om met zijn gevolg op reis te naar school. De juffrouw is vandaag gaan. Ze volgden natuurlijk de ster. streng, maar de broertjes doen hun Ze moesten een lange weg gaan, door best. Ze zijn blij als het vier uur is. grote woestijnen en over bergen, en dan hollen ze naar huis. Ze gaan sa- in de woestijn was dat heel erg ver men een stalletje timmeren. Vorig jaar moeiend. Eindelijk zagen ze in de heeft vader het stalletje van de trap verte enige grotten en daar stond de laten vallen en toen was het helemaal ster stil. Koning Balthazar stapte van kapot. Nu hebben ze wat latjes en I zjjn kameel af. Hij stuurde enige be- hout bij elkaar gezocht en samen tim- j dienden naar koning Herodes om te i ze een i „Wat zijn jullie aan het timmeren?' vroeg vader, toen hij thuis kwam. „Wij zijn een nieuwe kerststal aai het maken", zei Jan. Vader bekeek het werk vragen in welke grote de kleine koning geboren was. Ze kwamen terug met de boodschap: eerst rechtuit lopen en dan bij de vijfde grot linksaf. Koning Balthazar vond er toen de kleine koning en hij gaf Hem zijn oor ons de he- Westen, Leiden: KERSTMIS Er was eens een meisje, dat Ansje heette. Op een dag was ze aan het spelen, toen haar moeder zei: „Ansje ga eens even brood brengen naar vader!" „Dat is goed moeder". Ze trok haar mantel aan en ging naar het weiland, waar haar vader de schapen hoedde. Toen ze bij haar vader kwam. ver telde hij, dat ze even met hem mee mocht gaan naar een stal, vlak bij. Ze kwamen bij de stal en klopten aan. Een man deed open. Hij heette Jozef. Ze vroegen of ze binnen mochten ko men en dat mocht natuurlijk. Ze gin gen binnen, en daar zagen ze een vrouw met een heel lief kindje. Maar wat waren die mensen arm. 't Kindje had geen dekentje. Ze holde naar huis, vertelde alles aan moeder en vroeg of ze een dekentje en een lakentje mocht geven. Dat mocht. Voor de tweede keer ging Ansje naar de stal. Ze zei tegen Maria: „Ik heb een lakentje en een dekentje". Dat vond Maria heel fijn en Ansje mocht even blijven. Maria dekte haar kindje toe. Later vertelde ze alles aan moeder en deze bracht ook nog wat voor 't Kindje. TANTE JO Tienden en vriendinnetjes te ontvangen. (Dit geldt nog niet voor Leon Bakker uit Noordwijk. Als hij een paar jaartjes ouder is, zal hij 't best keurig doen. net als moeder). Voortaan allemaal netjes en fout loos werken! Alle deelnemers aan de puzzel: ge- OOM TOON. Hier heb Je een tientje schat, pik I I maar een bioscoopje! HOPSA! De kinderen stellen zich op bij de deuropening en bewegen zich dan hup pende met lichtgebogen knieën naar een tevoren afgesproken plek aan 't andere eind van de kamer. „Nou, is daar nou zoveel leuks aan", denk je misschien. Maar wacht even, want 't moeilijke komt nog en dat is juist wat de toekijkers aan 't lachen brengt. De deelnemers moeten nl. een flinke bal tussen de knieën houden en die bij 't huppen natuurlijk niet verliezen. Je doet 't vanzelf niet allemaal tegelijk, liefst zelfs één voor één. Wie 't eind niet haalt met de bal tussen de knieën is af en moet zich met toekijken te vreden stellen, 't Spel gaat door tot er nog maar eentje overblijft en die is de overwinnaar. Je kunt 't huppen ook -nog een beetje moeilijker maken door 'n paar kleine hindernissen aan te brengen. En moeder zal vast wel een prijsje beschikbaar stellen voor de winnaars! DRIE KINDERSPELLETJES knikte voldaan: „Nou dat doen jullie geschenk. Hij ging weer terug naar mooi. Maar weten jullie wel, dat je zljn kameel, want nu had hij Jezus tegen O. L. Heer moet zeggen, dat je gezien, goed je best zult doen? Nog twee dagen kunnen jullie op school goed leren en thuis braaf zijn en moeder helpen, want je moet niet alleen van buiten mooi zijn, maar ook van bin nen". De jongens timmerden verder en toen vader 's avonds aan tafel vroeg of de stal al klaar was, riepen ze alle twee blij: ja vader en we gaan mor gen nog heel goed ons best doen op school en trekken ons van die strenge juf niets aan". „Zo mag ik het horen", zei vader. 's Avonds 24 december werd het kerststalletje op het dressoir gezet, met de beeldjes er in. De jongens moesten vroeg naar bed. Toen de jongens die Kerstnacht be neden kwamen, was de hele kamer veranderd, de tafel stond op dere plaats en was mooi ieder bord stond een een beetje klagelijk, alsof ze haar rol niet prettig vindt. Dan houdt ze bij In de winter moeten jullie bij erge een der medespelers stil en miaauwt koude en regen natuurlijk veel bin- daarbij bepaald hartroerend. Het kind, nen blijven. Dan wisselen lezen, knut- waarbij ze stilhoudt, moet zich nu selen en kamerspelletjes elkaar na- j voorover buigen, haar kopje krauwen tuurlijk af. Misschien vinden jullie en daarbij medelijdend zeggen: „Ar- 't wel prettig er enkele spelletjes, die me Mies!" je binnenshuis kunt spelen, bij te leren. Daar gaan we dus. Nu is 't moeilijke bij dit spelletje 't Eerste heet „Arme Mies (poes) en niet te lachen. Als iemand dat toch is vooral voor de kleintjes heel ge- doet. dan verlaat de poes het midden noeglijk. Ze gaan allen in een kring van de kring en stelt zich mee op tus- n- op de grond zitten, behalve eentje, die sen de kinderen in de rondte. Wie ge- ersierd. Bij "n plaats in 't midden van 't gezel- lachen heeft moet dan voor „straf" de kaarsje. In schap krijgt: zij (of hij) is de kat. Zij rol van de droevig miaauwende poes de hoek van de kamer stond de ver- kruipt even rond sierde kerstboom. Wat was dat een eies mogelijk als een echte poes. mooi feest. Elly v. d. Lans, Voorhout. Heb je dit verhaaltje wel eens gelezen? Toch niet overgeschreven hè Elly, want dat mag nu eenmaal niet? 't Is heel aar dig bedacht. Het Oude jaar zat hijgend op de stoel. Hij had hard gelopen om zijn zoon. het Nieuwe jaar. te ontvangen. Nu wachtte hij op zijn zoon. Hij maakte zich toch wel zorgen: Stel je voor, dat 't Nieuwe jaar te laat kwam. „Nee, dat kan niet," docht hij, „dat NU NOG 'N WERPSPEL Daarvoor nemen we een spel oude kaarten, die anders toch niet meer ge bruikt worden. Een spel van 32 stuks is daarvoor al meer dan voldoende. Nu zetten we een oude hoed omge keerd op de vloer. Dan gaan we beur telings van een afstand van b.v. 3 me ter de kaarten één voor één in de hoed proberen te werpen. Wie de meeste erin gegooid heeft, is natuurlijk win- Ook bij dit spelletje is 't vanzelf wenselijk, dat iemand de leiding heeft en ook is 't aanmoedigend er kleine prijsjes bij beschikbaar te stellen. Nog een goede raad! Houd bij 't werpen je handpalm naar boven, leg de kaart er netjes plat op en houd ze slechts licht met de duim vast. En dan is 't met een sierlijke zwaai: „daar gaat ie!" In 't begin zal 't best wel tegen vallen, maar als je je beweging goed controleert, gaat 't steeds beter. Suc ces jongens en meisjes! Een volgende keer nog een aardig spelletje vooral voor jongens. Het is een spel met knikkers en werptol, dat ik in mijn jeugd steeds met veel vuur gespeeld heb. Roelofarendsveense Ko (17) van Berkel wacht vol spanning wat de toekomst hem gaat bieden. Blijft hij, zoals tot nu toe geval was, voorlopig nog amateur elektronisch orgel-bespt en beroeps tafeltennisbat-vervaardiger? Of kan hij binnen al te lange tijd de sprong naar het lichte muze-professionalu maken en zijn brood gaan verdienen in alleen de show biz? is nogf afwachten... Voor de blond(lang)harige Veense jon staat nu al één ding vast: hij wil mettertijd de muziek als roep kiezen. -- tafeltennisbat of electronisch orgel i Berkel heeft al eerder in de genoot J. van der Meer. dienaar van schijnwerper van onze Ook Voor de lichte muze. „Ik speelde pianosoli. .Tou-rubriek gestaan, terwijl bov dien al melding werd gemaakt van het verschijnen van zijn eerste plaat in onze krant. Daarom zegt hij, wan neer we door vader Hein van Berkel gastvrij in de Oostenrijkse woning aan de Berkenweg in Roelofarends- veen zijn ontvangen: „Nou, er valt niet zoveel te vertellen, want alles heeft al in de krant gestaan." Hammondorganist op de plaat Enige tijd geleden kwam Ko in in het nieuws, toen er een gram mofoonplaat van hem op de markt kwam. Op uitnodiging van Veronica's discjockey Cees van Zijtveld, jurylid tijdens het laat ste Brasem-concours, waar jong talent Ko in Cees' kijker viel middels zijn prestaties op het elektronisch orgel, ging de jon ge Veender naar Brussel. In een studie in de Belgische hoofdstad diende hij echter te spelen op een hammondorgel. Enige tijd ja. ook op talentenjachten, maar jaar later ben ik overgeschakeld op het eletronisch orgel. Nou, nee, veel eerste prijzen heb ik er niet weg gesleept; ja tóch, op het jong talent concours van ELMIOR in Leiden van 1965 werd ik eerste." Toekomst Of hij beat nu werkelijk het einde vindt? „Nou, ik vind het wel mooi, maar om nou te zeggen het einde. De Beatles, ja, dat zijn zijn favorie ten wel, maar de onlangs overleden Cor Steyn, v$n wie een kleurenfoto j LEIDSE TOP TIEN i Chris Andrews, vorige Leidens top tien met „Yes day man", is weer terug! nestelde zich op de ach plaats van de meest verko< deze week, met „To whon concerns". Tussen haakjes de stand van vorige week a gegeven. 1 (1) 2 (5) i work it out The Beatles Till the end of the The Kinks 3 (2) Yesterday The Beat 4 (3) Strange effect Dave I 5 (4) Here it comes againk The Fortunes 6 (6) I'm gonna take there Dave Bern 1 7 (9) 8 To whom it cone Chris Andrews 9 (8) Get off of my cloud The Rolling Stones 10 (7) Wasted words The Motions Wellicht, dat Ko van Berkel via de beat toch weer beland in het land van de klassieke muziek? Vader Hein van Berkel meent, dat hij ook daar wel zijn weg mettertijd zal kunnen vinden Maar dan moet er gestu deerd worden, en dat doet Ko. al thans wat de theorie betreft, niet zo frequent Maar zelf voegt hij daar alweer aan toe: „Dat komt er in de toekomst wel weer van" „Dat is wel even moeilijk, als je dat voordien nooit gedaan hebt", inter rumpeert vader van Berkel. musicus componist van professie. Enfin, de zeventienjarige jongeman („Ja. ik houd beroepshalve van ta feltennis en soms voetbal") repeteer de eerst nog even en toen begon het spel. Krakers als „Sophietje", „Waar de sleutel van de jukebox". „Het is uit de hand gelopen" en „Dat is het einde" werden toen in de groe- Zelf de keus Overigens ziet het er niet naar uit, dat deze eerste plaat alweer 't einde aankondigt van Ko's platencarrière. Waarschijnlijk binnenkort nog trekt deze telg uit een muzikale familie weer naar een platenstudio voor een opname. „Ik zou het leuk vinden, wanneer ik dan zelf een keus zou mogen maken. Kijk, bij die eerste plaat speel je iets. dat ze van die platenmaatschappij willen", aldus de j jonge van Berkel. die sedert begin 1965 tijdens de weekends in de Veen- streek en wijde omgeving tiener- vonden opluistert als lid van de beatgroup „The Flying Birds". Sinds zijn veertiende jaar is Veense Ko, die al op zijn zevende pianoles kreeg, onder meer van oud-plaats- nu nog tussen de tafeltennisbats LET U EENS OP HEM, op Leidens cabaretier Cees van Ooyen. Vrij dagavond 21 januari aanstaande zingt hij in tv-programma „Studio Stalles" een van zijn liedjes. EEN AVONDJE UIT MET Corry Brokken en Margie Ball gaan de Belgen vanavond zien op 't BRT-scherm. De fanclub van de Voor- schotense wordt volgende week zaterdag in KRO's radioprogramma „Carionca" in de schijnwerper gezet! DE K.W.J. LEIDEN organiseert vanavond een dansavond in de Maria Gijzensteeg m.m.v. „The Black Silhouettes". Aanvang acht uur. Leidse verpleegst^ naar Somalilandj DE vierentwintigjarige verpleeaE Adri Broekman uit Leiden gaat 1 nenkort naar Somaliland. Zij gaai de Afrikaanse stad Mogadiscio ld pleegsterswerk verrichten in een kenhuis, dat werd gebouwd door| Europese Economische Gemeenscl De uitzending naar Somaliland li plaats onder auspiciën van de Ei pese Werkgroep, die bijvoorbeeld ril dagen ook de uitzending van een zei tal verpleegsters naar Perzië Jonge Leidse won scenario-wedstrij "EEN aardig gegeven, dat op speelse wijze is uitgewerkt tot goed scenario". Aldus de jury bet lende het scenario onder de titel chieltjes feest", dat de aclitienjai Leidse Iris Wassenaar inzond i jeugdscenariowedstrijd 1965. I Stituut Film en Jeugd, de Sticht ter bevordering van de Amateur ft grafie en de Nederlandse or< van amateur filmers organiseerden d wedstrijd, waarvoor vijfendertig jo Nederlanders een inzending den. Iris Wassenaar kaam als eei uit deze strijd en legde beslag op zilveren plaquette. Pro Mundi Vita Gezien de grote belangstelling voor deze gesproksavonden zyn er wederom plannen gemaakt voor een nieuwe reeks. Deze cursus beoogt aan de leken een mogelijkheid te bieden hun geloof te verdiepen, om vanuit een meer bewuste geloofshouding geconfronteerd te wor den met de vele vragen die deze tijd aan ons christenen stelt. Gespreksleiders zijn: drs. H. v. Breu- kelen atudentenkapelaan te Leiden) en pater Ph. Stein (verbonden aan het re traitehuis te Noordwijkerhout iOnkos ten 15.te voldoen op de eerste avond Adres yan samenkomst: Zoeter- woudsesingel 34 (Lidwinahuis) 's avonds te 8 uur. In aanmerking komen echte belangstellende mensen die volop Ln het leven staan. De minimum leeftyd is 18 jaar. De data zijn de dinsdagen 1, 8. 15 en 22 februari en 1 en 8 maart a s. Bij voldoende deelname wordt een pa rallel-cursus gegeven op de woensdag avonden in dezelfde periode (2 febr. t.m. 9 maart) Schriftelijke aanmelding vóór 22 jan. bij Mevr, H. A. v. d Berg-Huibers Plantsoen 29, Lelden. LANGERAAR AGENTSCHAP KERKPAD 4 „DE LEIDSE COURANT" de heer Zaal VOOR ABONNEMENTEN, ADVERTENTIES EN DRUKWERK

Leidse Courant | 1966 | | pagina 10