Teveel „schappen'' met bevoegdheden UIT DE WEEKBLADEN Rhodesië wijst Britse Labourleden land uit Plunderaars in Rio DON GIOVANNI door opera-JForum Op „Sonsbeek '66" vooral aandacht voor nieuwe vormen beeldhouwkunst Haagse Post lOSKVIEUSI PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 JANUARI 1966 Nederlands jacht mogelijk in handen piraten Fri heeft de schepen van de Franse mari ne die buitengaats zijn, opgedragen uit te kijken naar het 40 ton metende Nederlandse jacht Anna Katrina van de uitgever M. ten Brink, omdat hij reden heeft om aan te nemen dat het In han den Is gevallen van smokkelaars In ver dovende middelen. De Anna Katrina is maandagmorgen van zijn aanlegplaats aan de Franse Ri- vièra verdwenen. Vice-admiraal Laine acht het moge lijk dat de „bemanning" is overgestapt op een ander schip en dat de Anna Ka trina is gezonken of op drift is geraakt, óf dat het nog steeds met zijn beman ning vaart. Laine heeft de schepen op gedragen dat als ze het jacht signaleren, ze het moeten enteren, de mensen aan boord inrekenen en het hoofdkwartier van de Franse marine in Toulon waar schuwen. Uit de order van vice-admiraal Laine blijkt dat degenen die het jacht gesto len hebben als piraten worden be schouwd, waardoor aanhouding op open zee mogelijk is. Het Amateurpalet. de vereniging van amateur-beeldende kunstenaars te Rijswijk, houdt van 22 januari t/m 5 februari een tentoonstelling van werk der leden in het Rijksmuseum De Ge vangenpoort in Den Haag. De tentoon stelling omvat schilderijen, aquarellen, tempera's, pastels, tekeningen en enig boetseerwerk. De toegang is vrij. er wordt niet verkocht. SER-com m issie tevreden met PBO missie van de sociaal-economische raad heeft In een ontwerp-advies haar visie op de ontwikkeling van de bedrijfsor ganisatie neergelegd, daartoe uitgelokt door enkele adviesaanvragen van de re gering. De SER zal zich hierover vrij dag beraden. De teneur van het ont werp is, dat in tal van sectoren de PBO goed werkt. Dat lang niet alle bedrijfstakken een publiekrechtelijk orgaan hebben ge sticht is een gevolg van het feit, dat de wet uitgaat van een vrijwillige ont wikkeling. De vrijwilligheid wil de com missie handhaven. Omdat er tegen de PBO vooral psychologische bezwaren bestaan, meent de commissie, dat er wat meer differentiatie in de organen zouden moeten komen. Vandaar de gedachte aan het oprichten van „com missies". „lichte schappen" en „zware schappen". Thans kent men eigenlijk al leen „zware schappen" met verorden de bevoegdheden. Tegen deze bevoegd heden hebben velen bezwaren. De commissie zegt in haar meer dan tachtig pagina's tellende rapport, dat de PBO verbreding en verdieping van de samenwerking tussen werkgevers en werknemers mogelijk maakt. Bedrijfs- Koning Gustaaf Adolf ran Zweden heeft een groep negerkinderen uit de sloppen van Chicago, die momenteel een bezoek brengen aan Zweden, op zijn paleis in Stockholm ontvangen. Wilsongeen brug naar regime van Ian Smith SALISBURY (UPI) De Rhodesische rebellenregerlng heeft drie leden van het Britse Lagerhuis, die woensdag door boze blanke Rhodesiërs werden gemolesteerd toen zij een openbare bijeenkomst hielden in een hotel in het centrum van Salis bury, uitgewezen. Om de pil voor de Britten enigszins te vergulden heeft de regering van premier Ian Smith de Britse minister voor ge menebestzaken toestemming verleend het land te betreden om in Salisbury een be zoek te kunnen brengen aan de gouver neur, sir Humphrey Gibbs Wilson heeft evenwel verklaard dat hij het bezoek dat gemenebestminister Ar thur Bottomley aan Rhodesië zou bren gen „geneigd" was te schrappen, omdat RIO DE JANEIRO (l PI) De Bra ziliaanse autoriteiten hebben de uitgesproken dat de delen van Rio de Janeiro en de omliggende woongebieden die deze week zijn geteisterd door zwa re regenval en overstromingen veel te lijden zullen krijgen van plunderaars «lie afkomen op de talloze persoonlijke be zittingen die door de bewoners van de stad in allerijl in de strek zijn gelaten. Tot dusver zijn dertig arrestaties verricht maar men neemt aan dat een niet onaanzienlijk aantal plunderaars de justitie heeft weten te ontlopen aange zien de politie voortdurend met man en macht betrokken is geweest bij het red- dings- en bergingswerk. Het noodweer, dat maandagmiddag in alle hevigheid losbarstte, heeft sedert dien naar schatting 700 mensenlevens geëist in Rio zelf en In de naaste omge ving van de hoofdstad. Verscheidene duizenden huizen, van grote herenhuizen tot nauwelijks be woonbare krotten, werden getroffen door het water dat grote hoeveelheden modder en stenen met zich meevoerde en de woningen vernielde. de regering van Ian Smith wilde dat in dat geval Engeland zijn bewind zou erkennen. Wilson, liet duidelijk uitkomen dat er van het slaan van een brug naar het regiem van Smith geen sprake zou zijn. „We zullen de sancties over een paar dagen nog wat gevoeliger te maken, maar tegelijkertijd een plan voor een regeling van de Rhodesische kwestie bekend maken". aldus de Britse premier. Het Nederlands Dans Theater geeft maandag 17 januari een balletavond in de Koninklijke Schouwburg. Het Nederlands Balletorkest onder leiding van Louis Stotijn zal de voorstelling begeleiden. Op het programma staan Metaforen van Hans van Manen. De Onafscheidelijken van Benjamin Har- karvy, Danses Concertantes van Job Sanders en Symphony in Three Move ments van Hans van Manen. lichamen zijn echter niet het enige in stituut, die deze samenwerking bevorde ren. De totstandkoming ervan blijft ge wenst, mits dit vrijwillig geschiedt, ook al werkt dit vertragend op de ontwik keling. De organisatiecommissie pleit voor 'n „commissie van overleg en samen werking" voor een bedrijfstak, maar de instelling ervan zou dan ook verplicht moeten zijn. Dergelijke commissies zou den tenminste periodiek moeten rappor teren over de sociaal-economische toe stand en de vooruitzichten in de be drijfstakken, welke plicht trouwens ook de bedrijfslichamen moeten krijgen. Herverdeling van inkomens moet uitgaan van bedrijfsleven DEN HAAG (ANP) Prof. dr. G. W. Groeneveld, hoogleraar te Nijmegen heeft gisteren tijdens een lezing voor de Haagse afdeling van het Nederlands instituut voor efficiency onder meer gezegd, dat een herverdeling van het nationale in komen van het bedrijfsleven uit zal moeten gaan. De staat staat zijns insziens te ver van de economische realiteit af om een herverdeling van de inkomens door middel van belastingheffing uit te voeren. De Nijmeegse hoogleraar noemde een gezond bedrijfsleven een absolute voorwaarde voor een groeiende welvaart. Het zou hem echter niet verbazen, dat wanneer de werkgever op het terrein van de herverdeling van het inkomen verstek zou laten gaan, deze taak door de staat zal worden opgevat. Aan het begin van de vergadering reikte de voorzitter van de Haagse afde ling van het NIVE. P. van den Bergen aan de heer H. Reinoud, die een be- langrijkj rol speelde bij de automatise ring van de postcheque- en girodienst, de jubileumonderscheiding van het NIVE uit. De onderscheiding werd hem tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van het instituut uitgereikt. Uit de stapel John Ie Carré: Speelgoed voor spi onnen: (A. W. Sijthoff-Leiden) De schrijver is zichtbaar verstrikt ge raakt in de waterdichte succesformu le, die zijn „Spion aan de muur" tot een miljoenenbestseller maakte. De anti-held Leamas, een totaal nieu we verschijning in de keiharde spi- onagewereld, die John le Carré op een afschuwelijke wijze aan zijn eind hielp bij de Berlijnse Muur is in zijn nieuwe boek vervangen door de Pool Fred Leiser, ook al een weifelaar, die voortdurend met het zweet in de han den de duivelse opdrachten van het hoofdkwartier uitvoert. Maar thans be trapt men Le Carré erop, dat hij zich eindeloos herhaalt en in het uitgekook te maniertje (de machine jaagt de schlemiel het verderf in) doodloopt. Het gevolg is een middelmatig ver haal met tal van overbodige uitwijdin gen, waarin de climax te laat pas in de laatste tien pagina's bereikt wordt. Aan het slot voelt de lezer zich dan ook voorzichtig bij de neus geno men door de psycholoog Le Carré, die opgejaagd door zijn eigen succes zijn eigen onmiskenbaar talent voorbij is gesneld. Jammer. Paul van Ostayen Verzameld werk Poezie (2 dln, 3e druk, Bert Bakker/ Daamen N.V. Den Haag; C. de Vries- Brouwers, Antwerpen) De derde druk van de door Gerrit Borgers ver zorgde volledige tekstuitgave, opnieuw volgens het kostbare fotografische pro cédé. Sinds de vorige druk van twee jaar geleden zijn nog enkele correcties aangebracht. In de periode kort na de eerste we reldoorlog heeft Paul van Ostayen een belangrijke plaats ingenomen onder de vernieuwers van de Nederlandse dicht-' kunst. Zijn „avant-gardisme" was on stuimig en vol durf in de aanpak van taal, spelling en typografie. Als zoda nig is hij een eenling gebleven, ook in de door hem bereikte hoogte. Enkele an deren die soortgelijke vernieuwingen be proefden, zijn inmiddels vergeten. Maar van de jong gestorven Paul van Ostayen zijn d$ experimenten „klassiek" geworden. In de aula van het Gemeentemuseum wordt woensdagavond 19 januari de vierde lezing gegeven in de serie „Kunst van deze eeuw". Drs. G. Bor gers, conservator van het Letterkundig Museum, dr. C. C. J. von Gleich, hoofdconservator van de muziekafde ling, en dr. W. Jos de Gruyter, advi seur van de Dienst voor Schone Kun sten, spreken over „Tussen twee we reldoorlogen". Moedig, maar tevens overmoedig Bert Brijnen in titelrol goed de muziek-dramatische kunst in Nede-land geldt: .De een zijn nood. is een andermans brood". Want de roem loze ondergang van De Nederlandse Opera heeft op de operavereniging Forum als een injectie gewerkt. Enkele veel belovende jonge krachten trokken van Amsterdam naar Enschede: de belang stelling voor Forum werd groter in het landsdeel dat vroeger voor Forum „ta boe" was. En dank zij het feit, dal de outillage van het Kurhaus de nieuwe ;rs der nationale opera niet aan heeft Forum in opera-minded Den Haag zelf. een serie van drie voorstel lingen gekregen. Donderdag werd met .Don Giovanni" begonnen. Een gedurfde daad. Want Mozarts versie van de Don Juanhistorie vergt meer nog dan sommige andere opera's van zijn hand. Ze is en qua muziek en qua actie zo afhankelijk van goede stijl en raffinement, dat vele dirigenten van naam de „Don Giovanni" alleen maar met eerste-rangs solisten, een gerenom meerd orkest en in een technisch en akoestisch erkend-geschikte zaal op de planken wil brengen. Het-waagstuk was nu dat de in Duits land ervaren Oscar Walleek en dirigent Füllebom moesten werken niet de weten schap, dat niét aan alle voorwaarden vol daan kon worden. In de rolbezetting stonden goede krachten naast anderen die gewoonlijk niet verder reiken dan een redelijk niveau: het orkest waarmee Forum werkt heeft wel klasse, maar dan toch in de beperking van zijn soort. En last but not least: de Kurzaal is tech nisch maar voor bepaalde opera's ge schikt en zit akoestisch vol met valstrik- Ondanks al deze „maars" en onzeker over de mate waarin Forum aan de eisen zou voldoen, was alleen het Initia tief om Forum naar Den Haag te bren gen evenwel al vele risico's waard. Want het bevalt 's lands tweede culturele cen trum slecht een operaloze stad te zijn. Overmoedig Toch bleek de moed om met „Don Gio vanni" (overigens in de Duitse versie) te komen blijkens het klinkend resultaat toch ook overmoed te zijn geweest. Ner gens vraagt Mozart zoveel verfijning als hier; achter de humor gaat in de muziek tragiek schuil, de idylle vraagt een lyriek die aan de romantiek grenst, maar toch van haar onderscheiden moet blijven. Hierin schoot Forum tekort, vooral in de muzikale realisering. Over het alge meen waren de typen goed gekozen, maar noch het orkest noch de meeste vocalis ten wisten de gaafheid op te brengen welke Mozarts partituur hier meer dan waar ook vraagt. We stellen ons voor dat dit regionale operagezelschap dat qua ensemble goed werk leverde in een minder kwetsbaar werk dan de „Don Giovanni" overtuigend voor de dag kan komen. Er zitten goede krachten bij Forum, die evenwel nog niet aan Mozarts zwaarste vuurproef toe zijn. De kleinste afstand tussen resultaat en Max van Weegberg ideaal vonden we bij Bert Brijnen, als goed-zingende bariton inderdaad nog beter geworden dan in zijn Amsterdamse tijd en een artiest die ook qua stijl moge lijkheden bezit om een goede Don Gio vanni te worden. Qua spel was ook Anton Eldering voor zijn taak berekend: jammer dat zijn goede stem niet altijd tot zijn recht kwam vanwege een onvoldoende uitge meten samengaan van zang en actie. Cora van Doesburg zette een guitige Zer- lina op de planken, maar kon, evenmin als Anneke van der Graaf, in de moeilijke Elvira-rol Mozarts vocale problemen de baas. Mizzy van der Lans begon beter dan zij eindigde; maar haar aria's be horen dan ook inhoudelijk tot de las tigste van de ganse opera-literatuur. Gerard Groot en Max van Weegberg waren redelijk; maar Harry France zong en acteerde bepaald onvoldoende. Levendig ïn' het handige decor van Wim Ves- seur had Oscar Walleek zijn regie toe gespitst op een levendig toneelbeeld; af en toe werd er evenwel voor Mozarts stijl net iets te veel gechargeerd, waar bij we in het midden laten of dit aan re regisseur dan wel aan het eigen initia tief van de spelers lag. Ook technisch klopte er immers gisteravond in de Kur zaal enkele dingen niet. Gustav Füllebom dirigeerde in een goed tempo en met een prijzenswaardige intentie om de details niet te verwaar lozen, noch over te belichten. Zijn orkest reageerde goed en klonk zeker niet slech ter dan het orkest van het voormalige Amsterdamse gezelschap op zijn routine- voorstellingen. De Kurzaal tenslotte was goed bezet en reageerde dankbaar. En wie zoals wij niet ten volle bevredigd huiswaarts trok, had in elk geval het plezierige be sef in Den Haag weer eens een opera te hebben gehoord. Komende weken moeten we daarvoor weer naar Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven trekken. G. v. L. Dexter Gordon bij DEN HAAG Dexter Gordon, de Amerikaanse saxofonist die samen met Dave Brubeck en Wes Montgomery een nieuw hoofdstuk in de jazz heeft ge schreven, komt zaterdag naar de Drie Stoepen aan de Prinsegracht voor een nachtconcert van de Haagse Jazz Socië teit. Hij zal er optreden met op eigen verzoek drummer Stue Martin en verder met Jan Huidts, piano en Koos Serierse, bas. Dit kwartet zal vooral eigentijdse jazz spelen. In het voorprogramma zal waarschijn lijk een Spaanse dansgroep optreden. PRIJS-DOEK IN FODOR In het Museum Fodor te Amsterdam wordt momenteel de tentoonstelling ingericht van een selectie uit de schilderijen, die zijn ingezonden voor de Wedgewood Prijs, De tentoonstelling zal van morgen af te bezichtigen zijn en blijft tot 6 februari in Amsterdam. Op de foto: Hommage aan Floyd Patter son" krijgt zijn plaats aan de wand. Het is met dit werk, dat de Haagse schilder Kees van Bohemen dit jaar de vierduizend gulden grote prijs verwierf. Toon Hermans: tien jaar one-man-show TILBURG, (A.N.P.). Onder het motto „10 Jaar One Man Show" zal Toon Her mans op 21 februari in de Stadsschouw burg te Tilburg de landelijke première brengen van dit nieuwe programma. Deze ouverture is ingepast in het programma, dat de Stadsschouwburg ter herdenking van het eerste lustrum 1 maart a s. met een aantal speciale voorstellingen denkt te verwezenlijken. Roshdestvensky leidt Res. Orkest DEN HAAG Het Residentie-Ork zal volgende week onder leiding star, van Gennady Roshdestvensky. Dt; dirigent, die in de afgelopen wek> o.a. het Israëlisch Philharmonic Orkest leidde, werd ïh 1931 te Mosk', geboren. Reeds op achtjarige leefh begon hij met zijn muziekstudie e 191/0 liet hij zich inschrijven aan Staatsconservatorium te Moskou. 1959 nam Roshdestvensky deel aan dirigentenconcours in 't Bolsjoi TheaU en werd door de beoordelingscommiss toen opgenomen als medewerker theater. Overdag bleef hij at conservatorium studeren. Op -'/ juli 19i volgde zijn directiedebuut: Tsjaikovski Doornroosje. In 1954 beëindigde Roshdestvensk zijn conservatoriumstudie. Na dienstverband bij het Bolsjoi Theat< volgde in 1963 zyn benoeming t< dirigent van het Groot Symfonie Orka van de Russische radio en t.v. Voor zi verdiensten op muzikaal gebied hem de eretitel verleend van Kunstena* van verdienste. Roshdestvensky trad in een aanU Europese landen en in de Verenigd Staten op. In Nederland leerde me hem kennen toen hij hier het Symfoib Orkest van Leningrad dirigeerde, maart '64 volgde zijn eerste gastdirect bij het Residentie-Orkest. Op woensdag 19 januari lei Roshdestvensky in de Kurzaal h» zevende concert in de serie A met landgenote Zara Doulouchanova soliste. Zij geldt als een van voornaamste uitvoerende kunstenaar van de Sovjet-Unie. In 1949 verwierf de eerste prijs van een zangconcours Boedapest, in 1950 zong zij op h* Festival van Praag en na haar optrede; in Hongarije, Tsjecho-Slowakije Oost-Duitsland volgden concerten Engeland, Frankrijk, Italië, Griekenlano Zweden, Noorwegen en een aanti Zuidamerikaanse landen. Zara Doulou ohanova, die vóór zij zich aan de zang kunst wijdde eerst viool en piano deerde, heeft een zeer groot repertoire vijfhonderd werken van ruim honder componisten. A.s. woensdag zingt zij Vier letzte Lieder van Richard Straus.* Het orkest voert verder uit: Beethoven' Ouverture Leonore m en Sjostakovits; Tiende symfonie. De programma's op 21 (concert personeelsverenigingen) en 22 (serie E nr. 5) januari luiden: Prokovjev, Ouver ture op joodse thema's; Haydn, Sym fonie nr. 95; Bartók, Concert V kest. Op 26 januari (serie D, worden uitgevoerd: Sjostakoviitsj' Tiendf symfonie en Bartóks Concert orkest. Jerold Frederic, Amerikaans pianist die in eigen land reeds meer dan concerten gaf, onderneemt dit jaar voor het eerst een uitgebreide tour nee door West-Europa. Op woensdag 19 januari geeft hij een recital in Di ligentia, waar hij werken zal speler van Mozart, Chopin. Debussy, Rach maninoff en Schelling. Aldo an Eyck bouwt paviljoen ARNHEM De vijfde internationale tentoonstelling van beeldhouwwerken Sonsbeek 1966 zal op 27 mei haar poor ten openen. Zij zullen geopend blijven tot 25 september. Evenals voorheen is het geaccidenteerde oostelijke gedeelte van het park gekozen als expositieter rein. Hier vindt men de sterk glooiende gazons, de hoog opgaande bospartijen, de vergezichten en de waterwerken, wel ke al naar gelang van de standplaats van de bezoeker gelegenheid geven de kunstwerken tegen steeds andere ach tergronden te beschouwen. De artistieke commissie, gevormd door de heren Dr. J. Heyligers (voorzit ter). L. Braat, Prof. Dr. H. Jaffé, C. Kneulman. Drs. R. Oxenaar en P. Sie gers, acht Sonsbeek de ideale entourage voor de te houden expositie. Geen park in West-Europa biedt naar haar oordeel een zo dankbaar werkterrein. Sonsbeek 1966 zal wat het aantal in de openlucht te plaatsen werken betreft haar voorgangsters te overtreffen. Meer dan honderd grote plastieken van tien tallen kunstenaars uit vrijwel alle West- europese landen zullen worden geplaatst. Waarschijnlijk zullen ook werken uit de Verenigde Staten, Japan en enkele landen achter het IJzeren Gordijn, wor den opgesteld. Bijna twee jaar heeft de Commissie DE NIEUWE laat zich niet overtuigen i door de argumenten in het rapport van de K.V.P. waar in deze partij zijn eigen be- I staansgrond wil rechtvaar digen. In dit rapport wor den onder meer tal van resultaten aan de K.V.P. toe geschreven die echter in iï= samenwerking met anderen I IK] F bereikt' Toch vindt Dc LlllIL Nieuwe Linie liet bestaans- recht van de K.V.P. alleszins gerechtvaardigd, maar om andere rede nen: „We erkennen uitdrukkelijk dat de K.V.P. nu reeds jarenlang bijzonder krachtige ministers heeft opgeleverd en dat er bij leden van de partij en frac tie zeer waardevolle politici werkzaam zfyn. Het grote getal van K.V.P.'ers in de Kamer heeft bovendien zeer vele stem men geleverd voor het aanvaarden van de talrijke wetten. Het enige zeer over tuigende bewijs voor het bestaansrecht van de K.V.P. wordt dan ook geleverd door de kiezers die telkens weer in zd overgrote getale hun stem aan de K.V.P. geven. Die groep politici met zo'n aan hang laat zijn verantwoordelijke aan wezigheid overduidelijk zien. Politiek zakelijk gezien zouden ze dwaas aijn zich te laten wegredeneren. Nu er een streven is om los van de kerkelijke instanties vrij stemmen te werven zal na een drietal verkiezingen gaan blijken of de K.V.P een hechte en vooral brede bestaansgrond zal blijven houden." ONAFHANKELIJK WEEKBLAD sprak met de Leidschendamse secretaris generaal van Justitie, prof. M. R. A. Mul der, die een belangrijk aandeel heeft ge had in het eerste grote onderzoek ln Nederland naar niet-ambtelijke corrup tie. Prof. Mulder maakte enkele behar tigenswaardige opmerkingen: „Hoe scher per je de normen stelt, hoe meer de mensen chantabel zijn. Het betekent dus dat een verslaggever van Het Vrije Volk die een glas sherry heeft aangenomen en dat niet aan zijn baas heeft gemeld, fout zit. Bedrijven doen verstandig om een beetje ruime maatstaf aan te leggen. Je kunt de gedragslijn aanhouden van de Leidse hoogleraar in het strafrecht, prof. Duisterwinkel. die vroeger hoofd van de recherche van Wederopbouw was. Die zei tegen zijn mensen: „Luister eens, als Je in de positie raakt dat je van een aannemer een diner hebt aangenomen, dat nogal duur is, dan neem ik je dat kwalijk indien je mij dat de volgende dag niet meldt. Als je het mij gemeld hebt dan ben je niet meer chantabel." Hij noemt ook enkele belangrijke cor ruptiegevallen die hij bij zijn onderzoek is tegengekomen. „Er kwamen vrij veel gevallen voor waarbij onvoldoende con trole op de kwaliteit van de verkochte waar werd uitgeoefend. Dat kan zich af spelen in de sfeer van de aannemerij. met name de bruggen- en wegenbouw. Maar het kan zich ook afspelen in dc sfeer van handelstransacties. In het verschepen van partijen Dan hebben we een ge val gehad dat nok nogal opliep en ook te maken had met de kwaliteit van elek trische artikelen, waar men ook niet con troleerde of de partij voldeed aan de eisen. De controleur was omgekocht. En de aflevering van een partij schroot, waar men opzettelijk verzuimde na te gaan of er onder het schroot nog waardevolle artikelen zaten. Ja. dat zijn zo een paar gevallen die ik kan noemen." laat Sake van der Ploeg een en ander vertellen over de motieven, waarom hij zich heeft teruggetrokken als voorzitter van het Comité Huwelijksgeschenk voor Beatrix en Claus. Aanvankelijk zegt hij dat alleen tijdgebrek de reden van zijn ontslag was: „Voor ik het wist was ik lid van het comité en voorzitter van de inzamelingscommissie. Ik dacht dat het werk dat er aan vast zou zitten wel mee zou vallen. Wel, lk heb het geweten. Vanaf het eerste moment dat er comité namen naar bulten waren genoemd, heeft de telefoon niet meer stilgestaan. Men sen met goede raad, firma's met offertes voor weet ik niet wat voor spullen, die als huwelijksgeschenk dienst zouden kun nen doen. Fabrieken, die monsters stuur den van meest plastic-massa-artikelen, die aan de wand konden hangen als her- innering aan het huwelijk. Tekeningen, plannen, organisatieschema's, fotokaar ten. sluitzegels, legpenningen, presse- papiers, asbakken, tegels, wandborjes en de werkelijk op alle mogelijke manie ren met elkaar verbonden B en C." Uit het verdere verloop van Sakes verhaal komt echter ook een ander motief om de hoek kijken: de publiciteit zou de schuldige zijn geweest: „Uit al die opge smukte verhalen voel ik mezelf naar bovenkomen ais een man die ik niet ben en ook niet wil zijn. Zeker, dat een kranteman wat achtergrondschildering moet geven, begrijp ik best, maar wat „de eenvoudige zuivelarbeider", „de mili tante socialist", „de stakingsleider", „de geheelonthouder" ja ik ben het alle maal en ik blijf er trots op nu alle maal met dat huwelijksgeschenk te maken heeft, snap je het? Was het werkelijk nodig voor het gestelde doel mij zo „mooi" te schilderen? Ik weet best dat ik zo niet ben en zo wil ik ook niet door de mensen worden gezien. Er groeide tegenzin bij mij, maar niet tegen het huwelijk, niet tegen het comité, niet tegen Claus, niet tegen Beatrix, niet tegen tientallen ano nieme briefschrijvers, niet tegen voor- en tegenstanders." is zeer verontwaar digd over een ge beurtenis die heeft plaats gehad bij de VRIJ NEDERLAND «ïjdinc '»n dc eerste negerbisschop in de Verenigde Staten. Bij de ingang van de kathedraal werden namelijk leuzen aan geheven als: „O Heer, gedenk hem, die het priesterschap heeft bezoedeld" en „Jezus koos geen niet-blanke apostelen". Jezus koos joden en dat zit ook niet zo lekker, maar hij had niets anders. Zo zou het onder de ontkerstende blanken ook wel eens kunnen gaan, maar voor het zo ver is, zullen veertien blanke pries ters die sinds juni 1964 disciplinair ge straft zijn in verschillende Amerikaanse bisdommen vanwege hun bemoeiingen met de strijd om de burgerrechten wel weer in ere hersteld zijn. De Kerk kiest meestal eieren voor haar geld. rotte. Het Amerikaanse blad Ave Maria heeft de geschiedenis van de gestrafte priesters uit de doeken gedaan. Onder meer die van William de Bay, die vorig jaar Paus Paulus telegrafisch verzocht kardinaal Mclntyre over te plaatsen, om dat deze zdch te buiten ging aan inti midatie en onderdrukking van priesters die een leidende rol speelden in de strijd voor rassengelijkheid. Het Vaticaan zweeg en de kardinaal onthief dc opstandige van zyn functie. Ave Maria." gewerkt aan het verwezenlijken van d- conceptie, welke zij aan Sonsbeek 1966 wilde geven. Zij heeft zich hierbij voor ogen gesteld, dat de tentoonstelling al lereerst een afspiegeling moet zijn van de huidige ontwikkeling en vormgeving Tussen de laatste Sonsbeekexpositie en de komende ligt een periode van acht jaar, een periode, die wellicht de boeiendste in de geschiedenis van de geschiedenis van de beeldhouwkunst is geweest. Nieuwe richtingen werden in geslagen, nieuwe opvattingen gehuldigd en de Commissie heeft niet geaarzeld ook de nieuwste vormgevingen in Sons beek te tonen. Voor velen zal het overi gens een geruststelling zijn dat het dui delijk tonen van de huidige ontwikke ling het exposeren van de algemeen ge accepteerde kunstwerken, zoals die van Rodin, Maillol, Lehmbruck e.d. niet in de weg zal staan. En natuurlijk zullen ook de latere figuratieve kunstenaars, zoals Brancusi en Modigliani, vertegen woordigd zijn. Paviljoen voor kleine plastieken Voor het tentoonstellen van de kleine re plastieken en dergelijke, welke niet in de openlucht kunnen worden getoond, werd aan de internationaal bekende Ne- landse architect Aldo van Eyck de op dracht gegeven om een paviljoen te ont werpen. Het was voor hem misschien 'r moeilijke opgave deze opdracht voor Sonsbeek te aanvaarden. De faam wijlen architect Rietveld, die het vorige paviljoen bouwde en zich reeds een voor stelling had gemaakt voor een nieuw paviljoen speelde hierin een rol. De artistieke commissie is er deson danks van overtuigd dat de schepping van Van Eyck een waardige vervanging zal zijn voor het bijna legendarisch ge worden „Rietveldpavoljoen", dat zoals bekend inmiddels is herbouwd op 't ter rein van het Kröller-MÜUer museum te Otterloo. OVERBEVOLKING Emigratie naar planeten biedt geen uitkomst AMSTERDAM. (A.N.P.). Prof. dr J. Jongbloed, hoogleraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht heeft gisteren op h« jubileumcongres van de Amsterdamse spe cialisten vereniging aandacht gevraagd voor liet probleem van de overbevolking Hij hoopte dat daarvoor een oplossing wordt gevonden. Zelfs van emigratie naar de planeten kan volgens hem nauwelijk' uitkomst worden verwacht. Als de bevol kingsaanwas ln het huidige tempo voort gaat, zal die aanwas over 60 jaar 100 mil joen mensen per jaar zijn. Voor de emi gratie van 300.000 mensen per dag zouder. zestig ruimteschepen met plaats voor 5006 passagiers per dag nodig zijn. Dat is over 60 jaar stellig niet bereikt, aldus prof Jongbloed. Bevordering Geneeskunst Tot voor zitter van de Kon. Ned. Mij tot Bevor dering van de Geneeskunst voor 't jaar 1966 Is benoemd dr. J. A. van Goor, huisarts in Tilburg, en tot vice-voorzif- ter prof. dr. W. A. Struben, hoogleraar in Rotterdam.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6