Pater Jan Kampschreur midden tussen de mensen Onzekerheid over Franse plannen DUET Voorstellen nieuwe c.a.o. niet reëel AAN GRENS STIJGT DE BENZINEOMZET Johnson: strijd iets geluwd in Z.-Vietnam VRIJDAG 14 JANUARI 1966 DE I.ETPfeE COURANT PAGINA 5 De fabriek niet het voornaamste' Pr.ler Leonardus. vroeger en ook nu weer Jan Kampschreur, die me« enkele medebroeders van de Kapucijnenorde een nieuw experiment wil beginnen, is de laatste weken volop in' het nieuws •jeweest. Tijdens ez gesprek, dat wy met hem mochten hebben, bleek dat hij daardoor niet van zyn a-propos te zjjn gebracht. Wel betreurde hy het, dat in de voorlichting teveel nadruk is ge'egd op de omstandigheid, dat hy als priester-arbeider in de labriek wil gaan werken en te weinig op datgene, waarom het hem eigenlijk te doen is. de vernieuwing van het religieuze ge meenschapsleven. Hy is namelyk de overtuiging toegedaan, dat dil in een ernstige crisis is geraakt en dat zyn gangbare vorm royale toekomst hebben. Het is te veel in een ghetto-situatie net durf op de helling moet worden gezet, wil het nog een erecht gekomen, te zeer vermonastiekt. te zeer vastgelopen in organisatievormen en wetten, welke de onplooiing van bpt echte religieuze leven eerder hinderen dan bevorderen. Wat hij dan voor ogen heeft staan Een kleine, volop levende broederschap, die midden tussen de mensen woont i klooster met een muur erom heen) en volop deelneemt aan het ge wone gemeenschapsleven zowel door contacten met de buurt als door con tacten met het werkmilieu. Dit alles mag niet ten koste gaan van het reli gieuze karakter der communiteit maar moet dit juist bevorderen en hoger op voeren, of als men wil echter ma ken. Punten, die bijzonder verzorgd zul len moeten worden, zijn het voeren van een religieuze levensstijl, het leiden van een sober leven, het cultiveren van de echte broederschap. „De mensen moe ten ons op tastbare wijze waar zien ma ken, dat de Heer alles in allen is en dat Hij voor alle mensen op de wereld is gekomen." Buurtgenoot Jan Kampschreur wil dan ook gaan wonen in een buurt, waar hij voor de verwerkelijking van dit ideaal kansen ziet: niet in de leeglopende binnenstad (onvoldoende vooruitzichten voor invoe ging in een echt leefmilieu) en ook niet in de nieuwgebouwde buitenwijken (te veel atomisering en menselijke een zaamheid Ergens daar tussen in waar nog sprake is van een echte sa menleving. Hij hoopt daar contacten te krijgen op de 'normale manier via de melkboer, de winkelier en de buren, mogelijk ook via activiteiten die in de buurt worden opgezet. Hij hoopt aan vaard te worden als een doodgewone buurtgenoot, ook al mag iedereen we ten dat hij een minderbroeder is. „We zetten het gewoon op de deur, het is een eerlijke zaak!" Aan rechtstreeks apostolaat in de buurt denkt hij voorlopig niet. Mis schien dat er later zo iets zal groeien als de tijd rijp is. Hij wacht rustig af, hoe de contacten zich zullen ontwikke len. Maar één ding staat bij hem nu al vast: „we zullen nooit de politiek ge bruiken van de voet tussen de deur." l it dit alles blijkt wel, dat voor pater hn Kampschreur het werken in de fa- Wek niet op liet eerste plan staat. Wel is hij ervan overtuigd, dat iemand. Geen klooster met muur erom, geen netto die hel gewone leven van de mensen I werkelijk wil delen en dat wil hij ook zijn plaats zal moeten innemen in 't produktieproces. „Wij kunnen dit as- peet van het mensenbestaan niet nege- ren. Bovendien zien wij hierin een reë le vorm van armoede: niet ten laste zijn van je medemensen maar zelf je kost je verdienen." Daarbij komt dan het motief van de menselijke solidariteit. „Wij willen dicht naast de gewone man gaan staan, wij willen weten wat het gewone men senbestaan inhoudt." Waarschijnlijk zal dit moeilijk gerealiseerd worden, aan gezien Jam Kampschreur en de zijnen hun priesterschap en hun religieuze staat niet willen verdonkeremanen. Maar ze zullen trachten er zover mo gelijk in te komen. Daarom willen ze ook niet volstaan met een korte stage: echte losverbondenheid vraagt om een blijvend engagement. Ook al zal dat op den duur beslist niet meevallen. spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Jan Kampschreur heeft zijn baard afgeschoren en zijn habijt verwisseld voor een gewoon burgerpak. Ongetwijfeld in de overtuiging, dat de kap de monnik niet maakt" en de boord niet de priester. zinnen, samen bidden en minstens op enkele dagen in de week samen de eucharistie vieren. „In deze zaken zul len we beslist de nodige zelfdiscipline aan de dag moeten leggen. Want het zal niet meevallen, je er echt aan te ge ven, als je moe van je werk thuis i al de Kampsc.li ii een „derde man" in de groep, die niet gaat werken, die als regel thuis blijft, om volop te kunnen studeren, lezen en nadenken. „Anders gaan we er onder door. En verliezen we het con tact met het kerkelijke denken, dat mo menteel een revolutionaire ontwikke ling doormaakt. Degenen, die de hele dag aan de lopende band hebben ge staan, komen er niet meer toe om boe- artikelen door te CHRï AANNEMERSBONDi I UTRECHT (ANP) De Nederland se christelijke aannemers en bouwvak- patroonshond (NCAB) kan zich niet in denken, dat de werknemersbonden in het bouwbedrijf bij meer serieuze be studering van hun „wat wild aandoen de voorstellen" voor de nieuwe CAO niet zelf tot een inzicht kunnen komen, dat deze zelfs bij benadering niet als een serieuze, basis voor de onderhan delingen kunnen dienen. Dit blijkt uit een hoofdartikel In een vandaag verschenen nummer van de Christelijke Bouwvakpatroon, het or gaan van de NCAB. Hoewel de bond het hele voorstellenpakket nog niet heeft omgerekend, meent hij er toch niet ver naast te zijn als het totaal wordt ge schat op gemiddeld ongeveer 25 pet. „Ironisch klinkt het dan bijna, als de katholieke bouwarbeidersbond Sint-Jo- seph stelt, dat de voorstellen de grens van de gevarenzone (6 a 7 procent) overschrijden." Het orgaan van de NCAB benadrukt, dat de gevraag de verhoging van de lonen met acht procent slechts een onderdeel is van de voorstellen. De openbaarmaking van voorstellen in „Op de Steiger", 't orgaan van de katholieke werknemers bond Sint-Joseph, wordt betreurd, „want het gevaar is niet denkbeeldig, dat de onderhandelaars daarmee niet hun tegenpartij maar zichzelf in een dwangpositie plaatsen. De christelijke bouwvakpatroon meent dat de grootste en bijna afdoende bijdrage tot een mo gelijke impasse bij het CAO-overleg nu reeds door de werknemersbonden zelf is geleverd met de ingediende voorstel len. De bond hoopt, dat nadere, meer serieuze overweging ertoe zal leiden, dat de werknemers alsnog meer ver antwoorde voorstellen zullen indienen. Volgens de heer L. Bouwer, voorzit ter van de katholieke werknemersbond Sint-Joseph. die wij om commentaar vroegen, is het in de vrijere loonpoli tiek voor de hand liggend en democra tisch tegenover de leden, dat de CAO- voorstellen aan de leden worden voor gelegd. „Voor de oorlog was dat de ge woonste zaak en internationaal is het ook gebruikelijk dat geen geheimzinnig heid wordt betracht." aldus de heer Brouwer, die geheimzinnigheid een er fenis van de geleide loonpolitiek noem de. Hij zei voorts dat de voorstellen wel degelijk serieus zijn en weloverwogen. EEG-ministerraad Couve krijgt als eerste het woord BRUSSEL. (ANI'i De vraag met welk standpunt Frankrijk maandag voor het eerst sinds een half jaar met zyn vijf partners zal plaats nemen in de minis terraad van de Europese Economische Gemeenschap houdt „Europees Brussel" in toenemende mate bezig. Niemand weet precies wat de Franse minister van Bui- indse Zaken. Couve de Murville. zal Vast staat wel. dat de Franse minister als eerste na de opening van de bijzon dere ministerraad van de EEG door de Luxemburgse voorzitter, premier P Wer ners. het woord zal worden verleend Wat Gek figuur? -Natuurlijk heeft het iets vreemd, dat priesters, die een academische opleiding JU yS,.1'""'"'", V" hebben genoten Jan Kampschreur is zelfs doctor in de theologie een werk kring zoeken, die ver beneden hun ei gen niveau ligt. „Je kunt een dergelij ke keus alleen maar baseren op motie ven, die aan het profane leven vreemd zijn. Namelijk op onze absolute wil. om het lot van de minsten der minsten te delen. Op het ideaal van de Kerk der armen als je wilt". Maar doen zy dan niet iets, wat onmo gelijk is? Zullen zij geen potsierlijk fi guur slaan? Zullen zij ooit als echte col lega's aanvaard worden? „Dal zijn in derdaad verduiveld moeilijke vragen. Hopelijk maakt de liefde ons vinding rijk. Hopelijk vinden wij vanuit ons re ligieus leven gedragsvormen die tóch verstaan zullen worden. In geloof, bedoel ik. Want als men dit experiment louter menselijk benadert, is het wer- j kelijk onzin." Overigens zijn het niet alleen pries ters, die aan dit experiment deelnemen. Tot de Amsterdamse groep behoort ook een lekebroeder. Van huis uit tuinman. werkt hij in een bedrijf, dat plantsoenen aanlegt en verzorgt. Voor hem is het j hoegenaamd geen probleem, om de aansluiting te vinden. Hij voelt zich nu al helemaal thuis en wordt aanvaard als een gewone collega. Derde man De leden van de experimentele broe derschap gaan dus werken. Maar het voornaamste is dat niet. Zij zullen zelfs uitdrukkelijk moeten opletten, dat hun religieus gemeenschapsleven niet door het werken overwoekerd wordt. Daar om 's avonds extra-aandacht voor het samen zich ontspannen, samen zich be- Pater Kampschreur is blij. dat hem door zijn oversten deze kans gegeven wordt. „Al jarenlang zijn we bezig om ons apostolaat te moderniseren. Daar toe werd alle mogelijke ruimte gegeven, denk maar eens aan de faciliteiten voor •legeraalmoezeniers, bedrijfsaalmoeze- niers en sturientenzielzorgers. Maar men gaf onvoldoende ruimte aan hen, die het religieuze gemeenschapsleven wilden reorganiseren. En die kans krij gen wij nu." Hij Carna valszotten laten zich rijden NIJMEGEN (A.N.P.J. - De uitroep „Glaasje op? Laat u rijden" is een gouden slagzin gebleken. Bij een in Nijmegen door het Verbond voor Veilig Verkeer gehouden bijeenkomst stroom, den de adhesiebetuigingen uit het gehele land binnen. Talloze carnavalsvereni gingen uit alle provincies verklaarden het voorbeeld te zullen volgen van de Nijmeegse zottenclub ..Blauwe Schuit", die vorige week na afloop van een fees telijke pronkzitting, die tot diep in de nacht duurde, alle gasten per autobus naar huis liet brengen. Een brouwerij maakte vandaag be kend speciale glazen in omloop te zullen brengen met de nieuwe slagzin en een grammofoon platenmaatschappij werkt aan een passend lied ter ondersteuning Theologen Rome en reformatie vinden elkaar (Van een onzer verslaggevers) BOXTEL Uit een mededeling van de Sint Willibrordvereniging blijkt, dat J er een samenwerking tot stand is gekomen I tussen de oecumenische werkgemeen schappen. respectievelijk van katholieke en van reformatorische theologen. Beide werkgemeenschappen, die vorig jaar wer den opgericht, behouden hun zelfstandig heid maar stellen zich ten doel om sa- tegenstellingen te Zij zien daartoe mogelijkheden door de zich wijzigende verhoudingen tussen de kerken, getuige de ontwikkelingen bin nen de Wereldraad en liet Vaticaans Con cilie. Zij willen hun arbeid in dienst stel len van verkondiging en pastoraat bin nen de verschillende kerken en van het gesprek in oecumenische kringen. De samenwerking heeft nu reeds ge leid tot de oprichting van werkgroepen voor o.a. de volgende onderwerpen: de voorwaarden van een oecumenische theo logie; de openbaringsaspecten welke de kerken nu nog verdeeld houden; het ge heim van de menswording: de verhou ding tussen Christus en zijn Kerk; de verhouding tussen ambt en charisma: de onvergankelijkheid en de onfeilbaarheid van de Kerk; woord en sacrament als mede het probleem van de intercommu nie: Schrift en Traditie: ethiek en mo raal; missie en zending: kerk en wereld. daarna zal gebeuren hangt af van de inhoud van deze rede. Verwacht wordt, dat ministers, staats secretarissen en hoge ambtenaren uit de zés EEG-landen de bijzondere minister raad zullen bijwonen. ..Bijzonder" omdat Duitsland, Italië en de drie Beneluxlan- den bij wijze van uitzondering aan de Franse wens hebben voldaan om zonder de Europese commissie bijeen te komen en omdat niet in Brussel .maar op Frans verzoek in Luxemburg wordt vergaderd. Als plaats is gekozen het Luxemburgse stadhuis en dezelfde zaal. waar de Hoge Autoriteit van de KSG in 1952 voor het eerst bijeen kwam De voorspellingen bij het ontbreken van aanduidingen over de tactiek, die minister Couve de Murville bij de presentatie van de Franse voorwaarden voor beëindiging van de crisis zal volgen, lopen in Brussel nogal uiteen. Tegenover de mening, dat Frankrijk de eisen onvei-koit. zal hand haven en zal proberen inwilliging ervan te bereiken door te trachten de eenheid van de Vijf te doorbreken staat de ver wachting. dut Frankrijk met minder ge noegen zal nemen dan aanvankelijk is geëist. Dit laatste steunt op de overwe ging. dat liet uit binnenlandse politieke overwegingen voor het Franse staatshoofd op zijn minst gesproken wenselijk is voor de algemene verkiezingen het gemeen schappelijke landbouwbeleid in de EEG te hebben voltooid. VOOR-ALLE RIJBEWIJZEN Koerden rukken op naar Kirkoek TEHERAN (Reuter) Naar in Teht^- ran verluidde hebben opstandige Koer den een stad en twee dorpen in het noodoosten van Irak in handen en zou den zy naar het rijke oliegebled Kirkoek oprukken. Correspondenten van Iraanse bladen meldden felle gevechten tussen Koerden en Iraakse troepen in het gebied Kir- Volgens een van deze bladen hebben ongeveer vijfenveertigduizend met automatische wapens, veldartillerie en pantserwagens uitgeruste Koerden zich in drie steden verschanst. (Advertentie) Pu volbreng} i de huid gezondheid „Wat n Benclux- samenwerking er sla GRENSSTREEK. l'er 1 januari werden zowel in Nederland als in België de benzineprijzen verhoogd. Echter, niet In gelijke mate. De Nederlandse ben zine, super of normaal, is een dubbeltje, pakweg anderhalve frank, goedkoper dan de Belgische. „Wat een Benelux- s amen werking", steunt een pomphouder in Geel. „Het lijkt wel of die prijsver schillen niet opzet worden gehandhaafd Ik krijg steeds meer klanten aan de pony» die zeggen, gooi er maar vijf liter in, ik hoef alleen de Nederlandse grens nog maar te halen, daar tank ik dan wel goedkoper Benzine is voor ons een bij-artikel geworden". In Wuustwezel zegt een pomphouder: l ..Och, er zijn altijd mensen, die voor 1 een winst van 10 frank 20 frank reis kosten over hebben". In Essen: „Het is al sinds jaar en dag zo, dat Belgen in Nederland benzine tanken. Wij zijn daar helemaal op ingesteld. U vindt aan deze kant van de grens maar een paar pompstations. Eigenlijk is het niet net jes, maar wat wilt u? De douane let er niet op. Het wordt tijd dat ze dat eens gaan doen". Een pomphouder bij Strijbeek: „Wij krijgen veel vrouwelijke klanten uit België aan de pomp. Zij rijden 's mid dags naar Nederland om inkopen te doen en gaan op de terugweg de tank volgooien. 's Avonds kunnen zij de heer des huizes voorrekenen, dat zij door de inkoop van goedkope boter en 't tanken van goedkope benzine op zo'n dag geld genoeg hebben verdiend om een hoedje te kopen Vele Nederlandse pomphouders con stateren een belangrijke omzet van ben zine, vooral in de enclave Baarle Nassau, waar de laatste tijd dan ook steeds meer pompen verschijnen van grote benzine- maat schappijen.4 Het is een vreemde E.E.G. waarin wij leven. Terwijl veel Belgen naar Neder land rijden om goedkope benzine te kopen, stromen aan de Frans-Belgische grens de Franse automobilisten toe om dat relatief de Belgische benzine voor hen weer góedkoper is. Terwijl dit ge beurt kopen Nederlandse rokers hun sigaretje in België en de Belgen hun boter en benzine in Nederland. Op die manier komt er spontaan toch een soort economische unie tot stand, zij het op bescheiden voet en niet geheel volgens de opzet van het E.E.G.-vcrdrag Boemerang/tl hriek in Australië LONDEN (UPI) Uit Australische kringen in Londen is donderdag verno men dat autochtonen een fabriek gaan besturen en bemannen in Peak Hill, nieuw Zuid-Wales, waar boeme rangs en andere primitieve wapens wor den gemaakt. De fabriek heeft al een order voor de aanmaak van duizend boemerangs. De regering van Nieuw-Zuid-Wales heeft zich garant gesteld. Tot nu toe heeft de fabriek boeme rangs en dergelijke op kleiner schaal gemaakt. Het betreft souvenirs. Verruiming spaarregeling werknemers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door pcii verruiming van de premiespaarregeling mogen werknemers, die hun dienstbetrekking beëindigen door of in verband met sluiting of reorganisatie van de onder neming de volle spaarpremie ontvan gen, ook wanneer de spaartermijn nog niet voltooid is. Voorheen gold deze regeling alleen bij emigratie of overlijden, terwijl bij het beëindigen van de dienstbetrekking slechts een evenredig deel van de pre mie uitgekeerd mocht worden. De wij ziging is tot stand gebracht om werk nemers tegemoet te komen, die gedu peerd raken bij reorganisatie of stopzet ting van een onderneming. Werkgevers mogen verder een spaar premie van maximaal 25 procent van het gespaarde toekennen boven de pre mie, die de werknemer bij deelname aan de algemene premiespaarregeling of jeugdregeling van het rijk ontvangt. Ook deze premie is vrij van fiscale en sociale lasten. Bovendien is de vrijstelling van fis cale en sociale lasten voor de werkge versbijdrage aan de regeling verruimd van 390 tot 500 gulden per werknemer per jaar. Premiebetalingen voor levensverze keringen, gesloten door de echtgenoot van de spaar-deelnemer en diens uit gaven voor het verkrijgen van onroe rend goed kunnen voortaan eveneens voor een spaarpremie in aanmerking komen. '.•lijk dan weer eens water op onze eigen temperatuur, schijnt deze zeeleeuw in het dicht gevroren zeehondenrobbenbassin in Blijilorp te denken. De mannenrob, het ijskoude water allang ontwend, blijkt er anders over te denken. GEHUWDE VROUW WIL WEL UIT WERKEN GAAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgende week vrijdag gaat de SER discussiëren werpudvics. waarin gesteld vrouwenarbeid bevorderd n Het ontwerp is opgesteld ding van een adviesaanvrag secretaris dr. De Meijer vai Nagegaan zou moeten Het tweede tunnelstuk voor de Amsterdamse IJtunnel is op zijn plaats gebracht om te worden afgezonken. Vanuit hun hoge plaats op de twee torens zullen de technici de operatie afzinken" leiden. Overval in V.S. opgelost in België PITTSBURGH (UPI) In Brussel zijn drie personen gearresteerd in ver band met een roofoverval in McKeesport Pennsylvania, waarbij voor bijna 200.000 dollar aan effecten werd geroofd. De Belgische politie had op de man nen voor 152.000 dolaar aan effecten ge vonden. Samen met het terugvinden 37.000 dollar aan effecten op twee man nen die in november in de Amerikaanse staat Illinois werden gearresteerd, is thans bijna alle buit van de dverval voornamelijk goudgerande waarden en gewone aandelen terecht, aldus FBI- hoofd MacLennan in Pittsburgh. MacLennan identificeerde de drie in Brussel aangehouden mannen als de in Los Angeles woonachtige Amerikaan Paul Kipilman, 36 jaar oud, de 36-jarige Henry Beigel uit Wenen en de 34-jarige Karl Heinz Schurmann uit Keulen. De arestaties waren verricht op door de FBI verstrekt# aanwijzingen. HUMPHREY HAD WEER GESPREK MET KOSYGIN WASHINGTON. IA.F.P.-U.IM I. I'r sident Jolinsun heeft donderdag gezej lat bet aantal incidenten in Zuid-Vii naar Washington voor overleg met pre- I sident Johnson. Hij had in de Indiase hoofdstad de crematie vuil wijlen premiei Lal Bahadoer S jas tri bijgewoond. Bij zijn vertrek verklaarde Humphrey op het vliegveld te hopen op vrede in de wereld. Hij noemde zijn gesprek met de Russische regeringsleider ..goed. construe - tief en vriendelijk" Het geheime gesprek j had ongewoon lang geduurd voor Rus- sisch-Amerikaans overleg op topniv één uur en 43 minuten. Tevoren had Humphrey een onderhoud gehad met de Egyptische vice-president Hassain El Sjafi. De laatste, op wiens ver- *zoek het gesprek plaatsvond, zou volgens wordt dat taar aanlei- Socialc Za- orden vond bewindsman, in hoeverre het arbeids marktbeleid nog meer kan worden afge stemd op de bevordering van een optimale economische groei. De commissie vond de vraagstelling zo omvangTijk en de ant woorden zo belangrijk, dat zy er deel- adviezen over zal uitbrengen. Het eerste gaat dus over de arbeid van vrouwen. heeft deze gedachten neergelegd in een ontwerpadvies van de SER, die er volgende week vrijdag over zal discussiëren. Het ontwerp is op gesteld naar aanleiding van een advies aanvrage van staatssecretaris dr. De Meijer van Sociale Zaken. Nagegaan zou moeten worden, vond de bewinds man, in ho&verre het arbeidsmarktbe leid nog meer kan worden afgestemd op de bevordering van een optimale economische groei. De commissie vond de vraagstelling zo omvangrijk en de antwoorden zo belangrijk, dat zij er deeladviezen over zal uitbrengen. Het eerste gaat flus over de arbeid van in de afgelopen weken minder i- geworden, berichten Humphrey liet Noordvietnamese doch hij acht het nog te vroeg om te antwoord op d>- Amerikaanse vredesouver- spreken van een communistische reactie lurea |,ebben meegedeeld, op het Amerikaanse vredesoffensief. Op een persconferentie zei de president, dat J hij dit offensief wil voortzetten en dat hy j in dit verband zonder ophouden uit afgezanten naar het buitenland zal De Amerikaanse vice-president. Hubert Humphrey en minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk hebben gisteren in New-Delhi nieuwe besprekingen gevoerd met de Russische premier Kosygin. Kort na d« beoprekingen vertrok Humphrey >e tentoonstelling „Bijbel en Kunst van nu" in het Museum van Nieuwe Religieuze Kunst in Utrecht, wordt verlengd tot en met 23 januari. De bezoekers van deze expositie kunnen een filmpje bijwonen, waarin het ver band tussen de bijbel en de getoonde moderne Nederlandse kunstwerken wordt toegelicht. of weduwe. Maai 0111 aan de vraag naar vrouwe- I lijke beroepsbevolking te kunnen vol- I doen,- zal men het ook niet zonder -de gehuwfle vrouwen kunnen stellen. Dit is echter een moeilijker zaak, want hierbij komt het gezinsleven in het geding. De opvatting is. dat de man het gezin een voldoende economische basis moet geven en dat de vrouw verantwoordelijk is voor het huishouden en de verzorging der kinderen. Op deze werkverdeling be rusten de bezwaren tegen arbeid bui tenshuis van de gehuwde vrouw met name bij de man. Anderzijds, is er toch ook een toene mende bereidheid tot buitenshuis wer ken bij dc vrouw, het is dus wel ge wenst de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw te bevorderen, als het gezin klein is, het werk dicht in de buurt is, de werktijden afgestemd zijn op de ge zinssituatie, voor kind(eren) verant woord gezorgd kan worden. Gedacht moet hier worden aan het samenvallen van werktijden part-time-arbeldmet schooltijden, waarbij de kinderen in de lunchpauze op school kunnen overblij ven. Over de gehuwde vrouwen zegt de commissie voorts, dat de bereidheid tot buitenshuis werken verband houdt met de leeftijd. Jongere voelen er meer voor dan oudere gehuwde dames. Het blijven werken na de trouwdag zou dan ook aan trekkelijk gemaakt moeten worden. Ook voor de vrouw van hogere leef tijd met name zij, wier kinderen min of meer zelfstandig zijn - zouden er faciliteiten moeten komen. Meestal hebben deze vrouwen echter een te ge ringe bekwaamheid (te geringe oplei ding, ontwenning of wijziging van tech niek en methoden i Er zouden dan ook goedkope hcrscholingscursussen moeten komen. De commissie acht het van belang ernstig te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is de sluitingstijden van win kels en van openbare diensten aan te passen aan de behoeften van degenen, die beroepsarbeid verrichten, met name van de werkende gehuwde vrouw. Akkoord c.a.o. sigareninduslrie UTRECHT IA.N.Pi. De werk gevers- en werknemersorganisaties in de sigarenindustrie hebben overeenstem ming bereljtt over een nieuwe C.A.O. voor de handarbeiders voor 1966 Ten opzichte van de lonen in 1965 zijn ver hogingen vastgesteld op basis van 6,5 procent, inclusief de huurverhoging 1966. De 2 procent bijzondere uitkering 1965 is gebruikt om de vakantietoeslag van 4 procent op 6 procent te brengen. Alle huurcompensaties zijn in de uurionen verwerkt. De afstand tussen de gemeenteklassen is opnieuw met één cent verkort. Jeugdige werknemers beneden 18 jaar, die tenminste een half jaar in dienst zijn van een onderneming, zullen twee extra- individuele snipperdagen ontvangen. Werknemers, die tenminste 25 jaar in dienst zijn van een onderneming, ont vangen één extra-individuele snipperdag. De beide pensioenfondsen van de slga- renindusbrie gaan per 1 januari 1966 een fusie aan, waardoor de toeslag op de pensioenen van 30 op 50 procent kan worden gebracht

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5