G. CROISET VOORSPELDE AFLOOP KOPENHAAGSE BABYROOF Hoger middel tarief NS gebrekkig tegen kostenstijging Beschuldigingen tegen hoeren niet waar gemaakt IVOROL „Ik zag verpleegster met ooievaartje" Vrouw verlangde na miskraam naar een baby KOSTEN VAN PERSONEEL STIJCEN MINISTER BIESHEUVEL BOOS Centralisatie vliegopleiding Geen breuk met verleden Eerste beton voor wiskundegebouv te Nijmegen Militairen geestelijk geschokt door harde vragen m.i.d. Ziekte kost overheid al 25 miljoen Geen 600.000 gulden voor seksuele voorlichting ss-ms-isg' g'f.?:-.ïiïrtj"h"da" De kwaliteifstandpasta DONDERDAG 13 JANUARI 1960 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Utrechtse paragnost, de heer Gerard Croiset, blijkt reeds drie weken geleden de oplossing van de Kopenhaagse baby-ontvoering te hebben beschreven. Op zaterdag 18 december deelde de heer Croiset aan een Kopenhaagse journalist mede, dat de ontvoering niet was gepleegd door kid nappers, die een losgeld wilden verkrijgen, doch door een vrouw, die naar een kind ver langde. Hij verklaarde bovendien absoluut zeker te zijn dat het kind nog in leven was. De heer Croiset legde deze verklaring af in Keulen, waar hij verbleef voor een wetenschappelijk experiment en waar hij door een Kopenhaagse courant werd opgebeld. Deze telefonische beschrijving lichtte hij uitvoerig toe toen twee journalisten van het Deense dagblad hem de volgende dag in Utrecht bezochten. Beide verklaringen werden in het bijzijn van enkele hoogleraren op de band vastgelegd. De heer Croiset verstrekte daarbij nog tal van lokale bijzonderheden, die, naar hij meende, betrekking hadden op deze ontvoering. Tijdens het onderzoek ln Kopenhagen ontdekte men dat veel van deze gegevens feitelijk juist waren, maar dat zij verband hielden met een ander geval van kindervermissing en met een derde geval, dat zich eerst enige dagen later voordeed. Croiset wacht in spanning op een nauwkeurig rapport, uit Kopenhagen. „Dat is mijn honorarium", zo zegt hij. Miskraam Ook heeft de heer Croiset verklaard, dat de ontvoering was gepleegd door een vrouw, wier pasgeboren kind onmiddellijk was gestorven, doch die dit voor haar man niet wilde weten. In werkelijkheid bleek de vrouw een miskraam te hebben gehad, die zij voor haar man had verborgen gehouden door hem het ontvoerde kind te tonen. Overeenkomstig de werkelijkheid had Croiset verklaard dat de man gedurende langere tijd niet in huis aanwezig was. Onjuist bleek zijn mededeling, dat het ontvoerde kind te vondeling zou worden gelegd. In werkelijkheid werd het kind. zoals bekend, ontdekt door een buurman van de daderes. Croiset, die naai' hij zelf schat, wekelijks betrokken wordt bij gemiddeld tien gevallen van vermissing en misdaden, naemt zijn verklaringen in de Kopenhaagse zaak parapsychologisch interessant, doch politioneel van weinig nut. „Door het feit, dat ik blijkbaar de gegevens van drie gelijksoortige gevallen onbewust door elkaar heb gehaald, heeft de politie van mijn verklaringen weinig voordeel gehad. Dat is vaker het lllllllllllllllllllllllllllll muil MI1I01IIIBIIIIIIIMIINIIIM geval. Achteraf kom je vaak tot parapsychologisch frappante ontdekkingen, maar praktisch blijken ze soms eerder verwarrend dan nuttig te hebben gewerkt Soms ls de betekenis van mijn waarnemingen helemaal niet meer te achterhalen. Dat is niet erg. maar wel vervelend. Sommigen gaan dan veronder stellen, dat je maar wat fantaseert. Ik zou graag zien, dat de gevallen, die mij worden voorgelegd, alsmede mijn waarnemingen van politionele zijde meer centraal zouden worden behandeld. Dat zou veel misverstand voorkomen. Maar ja, laat het eens, als de ouders of anderen namens hen je opbellen. Je weet, dat Je misschien kunt helpen Misschien. Een garantie ls er nooit". In de Kopenhaagse affaire beschreef Croiset o.a. een ziekenhuis met een verpleegster door wie de daderes zou zijn verzorgd. Deze verpleegster zou ln het bezit zijn van een insigne met het bekende ooievaars embleem van de kraamverorgster. „Ik vond dat zeil nogal vreemd", aldus Croiset, „want dit Nederlandse insigne zal in Denemarken wel niet worden gedragen Laten ze in een Kopenhaags ziekenhuis nou een verpleegster met zo'n insigne vinden, die bovendien ook verder geheel aan mijn beschrijving voldoet. Ze had het insigne diezelfde week als curiositeit gekocht. Of die vrouw inderdaad door die verpleegster is verzorgd, lijkt me voorlopig nog onwaarschijnlijk. De daderes blijkt nogal ver van Kopenhagen te wonen. Maar toch moet er in dit verband iets bijzonders Hulp aan politie Prof. W. H. C. Tenhaeff, hoogleraar in de parapsycho logie aan de universiteit van Utrecht, wees erop. dat de verklaringen van Croiset ln de Kopenhaagse affaire „een schoolvoorbeeld" zijn van paragnostische verschijnselen, die wetenschappelijk van betekenis zijn, doch die politioneel weinig nut opleveren. „Daar staan andere gevallen tegenover, die vrijwel rechtlijnig verlopen", aldus prof. Tenhaeff. In dit verband herinnerde hij o.a. aan de vermissing van een jongetje in Voorburg. Over de medewerking van Croiset. verscheen bij die gelegenheid van politionele zijde een lovend rapport. Ook de Amerikaanse inlcihtingendienst, de P.B.I., verklaarde enige tijd geleden, dat zij bij de speurtocht naar de drie vermiste negerleiders veel hulp had ondervonden van de heer Croiset. Vorig jaar werd zijn medewerking ter plaatse ingeroepen dgor de poiltie van enkele grote Ameri kaanse steden. Hij werd bij die gelegenheid onder scheiden door de politie van New-York. Op het ogenblik zijn met Croiset onderhandelingen gaande voor een nieuw bezoek aan Amerika. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De raad van commissa rissen en de directie van de Ned. Spoor wegen hebben vorige maand met de mi nisters Suurhoff en Vondeling en staats secretaris Posthumus overleg ge pleegd over de verliessltuatie van de spoorwegen en de maatregelen die even tueel van regeringszijde daartegen geno men zouden kunnen worden. Daarbij is ook een verdere verhoging van de spoortarieven ter sprake geko men, maar over de omvang daarvan valt nog niets te zeggen. De N.S. ver wachten wel, dat de overheid zeer spoe dig goedkeuring voor deze verhoging zal verlenen. Zij beschouwen 'n tariefs verhoging overigens slechts als een ge brekkig middel om de verliessituatie van de spoorwegen het hoofd te bieden. Op de begroting voor dit jaar heeft de regering 11.6 miljoen gulden voor NS uitgetrokken voor het tot stand brengen van vrije kruisingen. De direc tie van de spoorwegen rekenen op ver dere financiële tegemoetkomingen van de regering. Het betoog van de president-direc teur van de N.S., ir. J. Lohmann, dat hij gisteren op de nieuwjaarsperscon ferentie afstak, was overwegend in mi neur gesteld. De spoorwegen leidden over 1965 een verlies van omstreeks 25 miljoen gulden en niets wijst erop, dat het de komende jaren, ondanks ta riefsverhoging, beter zal worden. De opbrengsten stegen in 1965 met 5 procent, wat hoofdzakelijk aan de laat ste tariefsverhoging te danken was. Daar entegen stond echter een stijging van de kosten van 7 procent' voor een be langrijk deel veroorzaakt door stijging van de personeelslasten, die 43 procent van de totale kosten uitmaken. Het personenvervoer liep met 2 pro cent terug (voor de helft te wijten aan minder militaire reizen) en bij het goe derenvervoer was de daling 10 procent. De groei van het particuliere autopark ziet de N.S.-directie als een van de be langrijkste oorzaken van het teruglopend personenvervoer. Tegenover deze achteruitgang stond een verdere produktiviteitsverhoging bij N.S. In tien jaar tijd bedroeg deze 45 De nieuwe kerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes op Curagao, door velen al hoog geprezen, bezit geen preekstoel en communiebanken. Wel zxvemmen in het water in de doopkapel levende vissen, zinnebeeld van het Jordaanwater. Hierboven het interieur van de kerk van doopvont tot altaar. (Van onze correspondent) BREDA De leiding van de konink lijke luchtmacht onderzoekt momen teel of de overbrenging van luchtmacht onderdelen van de vliegbasis Woens- drecht en uit Breda naar de vliegbasis Gilze-Rijen wenselijk en mogelijk is. Bevoegde kringen in Den Haag ont kenden dit niet, maar wezen er met na druk op, dat een en ander zich nog in 't onderzoekstadium bevindt. In elk geval zal de minister of de staatssecretaris een eventuele overplaatsing dan moeten goedkeuren. Hoewel men in Den Haag hierop niet dieper wenste in te gaan, kan wat betreft de „Bredase onderde len" aangenomen worden, dat het hier om de in de Trip van Zoutlandkazerne gevestigde luchtmacht officiers- en ka- derschool (Loks) gaat. Op de vliegbasis Woensdrecht zijn de Belgisch-Neder landse vliegeropleidingen gestationeerd, met uitzondering van de voortgezette vliegeropleiding die op de Belgische basis Brustem bij Sint-Truien plaats heeft. Op Woensdrecht zijn gevestigd de elementaire vliegeropleidingen (Fok kers S-ll), de transitievliegeropleiding en de vliegerinstructeursopleiding, even eens op de T-33. Belangrijkste drijfveer tot centralisa tie van de opleidingen op Gilze-Rijen schijnt de kostenbesparing te zijn. procent, of 15 procent meer dan het gemiddelde van het bedrijfsleven. De personeelsbezetting kan door verdere mechanisering in de sector wegonder houd in de komende tien jaar met 1000 worden teruggebracht, in de sta tionsdienst met 2000 man. De spoorwegen overwegen nog niet de - en uitgangscontrole op de stations geheel af te schaffen, ondermeer omdat er in het buitenland geen onver deeld gunstige resultaten van ziet. Wel willen de N.S. dit jaar op meer kleine stations dan waar dit reeds het geval is de controle opheffen. In het gesprek met de bewindsleden heeft de N.S.-directie nog gewezen op de ongelijke concurrentievoorwaarden, waaronder de spoorwegen, vergeleken met het weg- en waterverkeer te lijden hebben. Het gaat hier om bedragen van enkele tientallen miljoenen per jaar. zei Lohmann. Daarnaast zijn er de on rendabele taken, die de spoorwegen als gemeenschapstaak verrichten. De N.S. -en berekening daarvan zo spoedig mogelijk aan de regering voorleggen. Tot de onrendabele lasten rekende ir. Lohmann ook die welke voortvloeien uit de aanleg van de automatische trein beïnvloeding. Tussen Amsterdam en Amersfoort is deze reeds tot stand ge- Zwitserland overweegt uitwijzing SS'er BERN (AFP) Zwitserland zal een verzoek van West-Duitsland om uitleve ring van een vroegere SS-er, Erhard Krij ger, in overweging nemen, zo is woensdag officieel bekendgemaakt. Krijger, die vo rige maand in Zürich werd gearreseterd, wordt ervan beschuldigd als leider van een SS-commando tijdens de tweede we reldoorlog ruim 2000 Joden in Polen te hebben laten ombrengen. komen, Utrecht-Boxtel is het volgende traject, dat ervoor in aanmerking komt. Wat verder de beveiliging betreft, van Tilburg-Eindhoven en Eindhoven- Roermond kwam centrale verkeerslei ding tot stand, op Roermond-Sittard, Sittard-Heerlen en Sittard-Maastricht zal deze dit jaar tot stand komen Amersfoort-Wierden is men bezig met de voorbereidingen daarvoor. Het aantal aki's werd met 71 uitge breid tot 558, het aantal ahob's met 35 tot 229. De N.S.-president noemde enkele ver beteringen in de nieuwe dienstregeling. De randstadexpres zal in Amersfoort,' goede aansluiting krijgen naar en va Amsterdam. Tussen Amsterdam e Amersfoort gaan drie treinen per ui rjjden. Den Haag-Mariahoeve wordt dit jaar geopend. Van de Beneluxtreinen naar Antwerpen zal een groter aantal doorrijden naar Brussel. In de dienst Zandvoort-Maastricht zullen 10 van 16 treinen in Sittard worden gesplitst nu ook naar Heerlen rijden. PAUS OVER CONCILIE VATICAANSTAD KNPPaus Pau- lus VI heeft vanmorgen tijdens zijn we kelijkse algemene audiëntie gezegd, dat het niet de bedoeling van het concilie is geweest een scheiding, breuk of „bevrij ding" ten opzichte van de traditie tot stand te brengen. Ook heeft het concilie geen lichtvaardig conformisme met de geesteshouding van onze tijd goedge keurd of bevorderd. Weliswaar zijn ve le nieuwe horizonten opengegaan voor studies van bijbel, theologie en huma- Ook nodigt het concilie uit, de gods dienstwetenschappen te bestuderen en uit te diepen, maar het berooft het chris telijk denken niet van zijn kracht en staat niet toe. dat zich in de filosofische, theologische en bijbelse scholen wille keur, onzekerheid, onderworpenheid en ontbinding baan breken, die zoveel vor men van het moderne godsdienstige denken kenmerken. Tevoren had de Paus vastgesteld, dat het concilie moet worden beoordeeld naar de schat die het aan de Kerk heeft nagelaten. Deze schat de 16 concilie documenten te leren kennen, bestu deren en toe te passen is de plicht van ieder in deze tijd na het concilie. Wat dit concilie heeft geleerd, is ech ter geen volledig systeem van de katho lieke leer. Die is veel omvattender, is door het concilie ook niet in twijfel ge trokken of in Ijaar wezenlijke betekenis veranderd. Het concilie heeft die leer bevestigd, geïllustreerd, verdedigd e" opengelegd. NIJMEGEN (KNP) De preside» curator van de katholieke universitc' te Nijmegen, ir. J. B. G. M. Ridder r' der Schueren heeft de eerste kuhi ïeters beton gestort van de 27.0f kubieke meter, die nodig zijn voor ln grootste gebouw dat de universitei sinds haar oprichting in een keer heef aanbesteed. Het is het gebouw van d faculteit van wiskunde en natuurweter schappen, waarnaar deze faculteit, dn met grote ruimte moeilijkheden kampt reikhalzend uitziet. Het ia bestemd voor het behepr, de al gemene diensten en de onderwijssectie van de fysica. Het gebouw is een beton en aluminiumconstructie van het archi tectenbureau Peutz uit Heerlen. De in houd wordt 200.000 kubieke meter, de kosten van de bouw zijn begroot op 28.500.000 gulden, die van de tech nische installaties en inrichting op 23.500.000 gulden. In totaal is voor bouw en inrichting een bedrag gemoeid van 52 miljoen gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Jong van Defensie heeft de militaire inlich tingendienst tijdelijk verboden als oefe ning harde ondervragingstechniek toe te passen op militairen die van deze tech niek geen weet hebben. Er zal eerst on derzocht worden of de harde aanpak door de m.i.d. geen ongewenste psychi sche gevolgen heeft op ondervraagden. De m.i.d. heeft tot taak om in tijd van oorlog informaties te „persen" uit krijgs gevangenen e.d. Hieraan komen geen handtastelijkheden te pas, maar toch gaat het er bij zo'n ondervraging niet zachtzinnig aan toe. Omdat de mensen van de m.i.d. vaardigheid in de onder vragingstechniek moesten krijgen, ge bruikten zij als „sparringspartners" mi litairen, die tijdens militaire oefeningen krijgsgevangen werden gemaakt. Onlangs vroeg een psycholoog van de militaire geneeskundige dienst zich af, of deze ondervraagden door dergelijke oefeningen niet geestelijk geschokt zou den kunnen worden. Minister De Jong, ontvankelijk voor deze probleemstelling heeft een studiegroep opdracht gegeven, deze vraag te onderzoeken. In afwachting van het antwoord mag de m.i.d. nog slechts in eigen kring oe fenen en derhalve de harde ondervra gingen alleen toepassen op hen, die we ten wat hen te wachten staat op dit ge bied. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister nir. B. Bies heuvel van Lanbouw en Visserij heeft de besehuldigingen, dat een aantal var kenshouders hun stapel opzettelijk zou den besmetten, he (tig van do hand ge wezen. Op onze nadrukkelijke vraag over de concrete beschuldigingen van, de heer VV. A. Pesch, directeur van een veevoederfabriek ln Voorthuizen, aan het adres van sommige Nederlandse veehou ders in onder meer Oost-Nederland ant woordde de minister even nadrukkelijk, dat deze directeur zijn woorden niet waar heeft kunnen maken. De brief aan 't Produktschap voor Vee en Vlees met deze beschuldigingen is een vol strekte slag ln de lucht, aldus een felle mr. Biesheuvel. De heer Pesch heeft dezer dagen be zoek gehad van de directeur van de al gemene inspectiedienst van het minis terie van Landbouw en van inspecteur dr. Romijn van de veterinaire dienst. Hij heeft tijdens dit onderhoud volop de gelegenheid gehad zijn aantijgingen waar te maken. Hij heeft echter geen concrete bewijzen geleverd, deelde de minister van Landbouw gisteren mee. Deze noemde de manier waarop de heer Pesch zijn beschuldigingen aan het Produktschap voor Vee en Vlees open baar heeft gemaakt een ongebruikelij ke methode voor een dergelijk zware aanklacht. De minister begreep boven dien niet, waarom hij zich niet recht streeks tot hem gewend had. De minis ter is immers verantwoordelijk voor 't landbouwbeleid, ook in deze kwestie. Mr. Biesheuvel wees bovendien de op merkingen van de hand, dat de veehou der er beter van zou worden, wanneer hij zijn besmette veestapel laat afmaken. Hij krijgt namelijk 75 procent va: waarde voor een ziek beest en 100 pro cent voor een verdacht beest. Maar de schade, die hij lijdt, omdat hij drie In Milnchen is het rijk van prins Gilnther I begonnen. Hij en zijn vroww Atmemarie zijn gekozen tot prins en prinses Carnaval-1966. Want: de vastenavond die komt aan ken lang geen enkel varken op zijn be drijf moet houden, moet hij zelf dragen. „En deze schade kan ernstig zijn, vooral wanneer, zoals dat thans het geval is, de marktprijzen gunstig hem zijn". In zijn tussentijds overzicht ove slagveld, zoals de minister dit uitdrukte gaf hij te kennen, dat het mond- en klauwzeer de overheid reeds 25 miljoen gulden gekost heeft: Op 1800 bedrijven werd de gehele kensstapel afgemaakt voor een rijksver goeding van in totaal 21,5 miljoen gul den; de ringentingen die thans geheel voor rekening van het rijk komen, heb ben tot nu toe 2 miljoen gulden gekost; HeLinvrieiep van tot nu toe 15.000 var kens (öm ze later op de markt te kun- rengen tegen redelijke prijzen) het rijk 600.000 gulden. Bij dit al les komt de bedrijfschade van de boer zelf, van de handel, de verwerkende in dustrie en de financiële schade van een volledige exportstop op de EEG-landen i Zwitserland. Minister Biesheuvel was „zeer voor zichtig optimistisch" over het verloop van het mond- en klauwzeer in Neder- Met het kalfsvlees ligt het ook moei lijk. Praktisch de totale kalfmesterij is voor de export bestemd (per jaar 600.000 stuks, tegen 50.000 voor binnen landse consumptie). De grenzen zijn ech ter ook hiervoor dicht. Tot 1 april moet daarom op de binnenlandse markt voor 90.000 kalveren afzet gevonden worden. De consument kan er profijt van trek ken, wanneer althans de handel zorgt voor behoorlijke prijzen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog voor het eind van deze maand kan van de hand van staats secretaris Bartels een nota over volks gezondheid worden verwacht. In die no ta zullen evenwel nog geen mededelin gen worden gedaan over de omvang van de financiële steun aan instellingen, die zich bezig houden met het verlenen van seksuele- en huwelijksvoorlichting. De staatssecretaris moet over dit punt namelijk nog een advies ontvangen van de nationale federatieve raad voor de geestelijke volksgezondheid. Het kenne lijk door de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming (NVSH) ge- inspireerde bericht, dat de regering >00.000 gulden voor de seksuele voor lichting beschikbaar wil stellen, is on- uist. Een woordvoerder van het minis erie van Sociale Zaken en Volksge- ondheid wees erop, dat de begroting oor dit jaar inderdaad een bedrag van >0.000 gulden is uitgetrokken ten be- uele voorlichting alleen. Over de be- J:-|g van deze 650.000 gulden is nog beslissing gevallen, omdat het bo- -ngenoemd advies van de nationale deratieve raad nog niet ontvangen is. Inmiddels overweeg de NVSH 'n aan- age voor een subsidie in te dienen bij s wereldorganisatie voor geboortcre eling. De NVSH Verkeert op het ogen- dik in een financiële impasse. Een deel ✓an de inkomsten werd tot dusver ont vangen uit de levering van anti-concep- tionele middelen. Die inkomsten zijn echter danig geslonken nu velen de voor keur geven aan „de pil" boven de mid delen van de NVSH. De pil mag echter alleen door apothekers worden verkocht. De NVSH heeft daardoor een belangrijk haar „afzetgebied" verloren. De storm, die nu reeds enkele jaren door de christelijke gebruiken raast, heeft uiteraard ook de vastentradities niet onberoerd gelaten. De eerste, die indertijd aan geloven moest, was de vos ten trommel, die een enorme opla waai kreeg van het eensgezinde kerk volk. „Geen gedonder met snoepjes be varen", riepen de psychologen, „dat wakkert de hebzucht alleen maar aan. Gewoon dooreten. Moeder, geef Jantje nog eens zo'n lekkere boterbabbel". Na het verdwijnen run de trommel werd de warme maaltijd aangepakt. Dat Rome op het kruimig aardappeltje met sju zat te beknibbelen, was al lang doorn in het oog der christenen en probeerde dan ook hardnekkig on der de minisering uit te zwemmen. Het aantal gelovigen, dat wegens zware ar beid aanspraak maakte op ontheffing, a elke Aswoensdag zienderogen menige huisvader, die zijn Pasen hield, begon in de vasten opeens als 'n waanzinnige houtjes te hakken en zijn plafonds te witten. Er bleven op die manier weinig ver stervingen over en degene, die er op stond om toch een ouderwets offer te brengen, kon op den duur alleen nog terecht bij het vrijdagse visje, dat el ke nieuwe beeldenstorm overleefde en moeiteloos de karbonade met het lots- ge been van de katholieke dis verdreef. es was echter gewettigd, dat deze toestand ook nief houdbaar zou zijn rachtig: na het Vaticaane conci lie dreigt de klap te vallen. De vadere door Fons Jansen in zijn nieuwe ca baretprogramma vrijmoedig gekarakte riseerd als 9,500 vrijgezellen, die over het huwelijk spraken dachten: ,Jiet vlees mag dan zwak zijn, maar daar om is het niet minder lekker" en eens gezind gooiden ze een spierinkje uit om een biefstuk tartaar te vangen. Daarmee is het lot van bot en wij ting, sprot en zalrn, snoekbaars en schelvis feitelijk bezegeld. Nog even en dan kunnen we op vrijdag In de sta tionsrestauratie frank en vrij een bal gehakt bestellen zonder eerst schichtig om te kijken, of er een bekende in de buurt is. En op de feestavond ron de klaverjasclub „Sint-Pancratius" heeft de zaalhouder geen kaascroquetfes meer te draaien voor de pauze. Dat wordt saté. dat wordt een fijne nassi- bal met flink veel mager rundvlees er in Allelujah. Maar wacht even: is het wél een winstpunt, dat de vaders ons vrijdagse visje de geel-witte das zullen omdoen, f Ze doen het natuurlijk met de beste be doelingen. Daar twijfelt niemand aan, behalve de vishandelaar. Die staat door deze maatregel opeens op de drempel de strengste vasten in zijn leven. Taclytig procent viyn. zijn omzet sleepte hij immers op vrijdag binnen en zolang op die dag maar duur betaald werd, wist hij drommels goed, tvat het vare geloof was. Maar wat moet hij beginnen, nu de iaders het visje facultatief gaan stel en. nu het „heilig moeten" zijn winst niet langer bepaalt f Als leek mag hij misschien tvat medezeggenschap hebben gekregen in de Kerk, maar wat koopt hij daarvoor, als de katholieken zijn vis niet meer kopen t Neen, het zit i, dat hij de grote verliezer in het concilie is. En dat juist op het mo ment, dat de oecumenische gedachte ook in zijn branche zo aardig begon door te werken en de protestantse me debroeders uit solidariteit ook op vrij dag een gebakken scholletje mee-aten. Daar heeft hij nou veertig jaar lang zijn Pasen voor gehouden, zich suf voor ge offerd, kaarsen opgestoken, daarvoor is hij lid geworden van de Heilige Fami lie en de katholieke visbond. Nou staat hij moederziel alleen met zijn harde bokking. Verguisd, verlaten. En laten ze alsjeblieft niet aankomen met die fabel, dat de katholieken ook zonder dwang rustig hun visje blijven eten, want dat is waanzin. Leer hem de katholieken kennen. Hij gaat zichzelf maar na Als hij op vrijdag de keus heeft tussen een garnalencroquetje en een vleescroquetje, neemt hij hem toch ook met vlees. Nou dan. Neen, de va ders worden bedankt. Rest alleen nog de vraag, of de wei nige katholieken, die geen vis verkopen, wel met deze maatregelen gebaat eifnt Dr. Trimbos zal waarachtig wel weer in zijn leerzaam radiopraatje opwer pen, dat een christen, die niet gedwon gen wordt om zijn haring op een be paalde dag te consumeren, kans heeft op een rijker geloofsleven. Dat zit er dik in, maar wij wagen dit te betwijfe len. Het sympathieke van de vastenwet was immers, dat je hem, evenals de be lastingen. kon ontduiken. Er waren bij voorbeeld vele katholieke Hagenaars, die het verlangen naar een balletje ge hakt juist op vrijdag te machtig werd en. die zich dan haastig per trein naar Gouda spoedden teneinde daar de ver snapering legaal tot zich te nemen. Op op bij de Heer i Door het (Aduer'ent ie) de verplich- sten, zijn dit soort vertederende ontduikingen volko men uit de mode geraakt. Erger nog. Alles mag nu. Er zijn zo goed als geen taboe's meer. geen heilige huisjes. De godvruchtig katholiek is hierdoor in geraakt. De zin zijn leven was immers gebaseerd Nu er vrijwel niks meer te begeren valt, is hij automatisch zijn exclusivi teit kwijt. Hoe heerlijk was het niet om op vrij dag tegen vrienden te zeggen: „Neen. ik geen tournedos jongens, sorry, geef mij maar panharing" Dat ene stomme visje gaj hem een aureool, dat alle aardse tobberijen weer goed maakte. De enige troost is, dat nu zijn huis dokter de taak van Rome overneemt. Voortaan zal de versterving hem niet meer per Vaticaans decreet worden op gelegd, maar via een receptje, dat hij bij de apotheker moet inleveren. Het is voor de vishandelaar wel te hopen, dat de dokter zijn patiënten hst vlees eten op vrijdag verbiedt. Wat maakt het immers uit, of hij zijn boterham verdient via de Katholieke Kerk of via de medische wetenschap. ERIC BOREL, Het behoud van U w tanden

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5