m n MET SNELHEID VAN 90 KM PER UUR OVER NIEUWK00PSE PLASSEN KOOPJESSNEEUW WAAIT OVER LEIDEN Ravensbergen kampioen Voorschoten kortebaan COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND SCHAATSAGENDA Grootste vacuiimtank voor Estec gearriveerd DONDERDAG 13 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT GEHAVENDE WENTELWIEKEN TERUG NAAR BASIS Schaatser breekt linker enkel Hoewei "vallen en opsti sciiaatoen op de overvolle ysbanen vaak pe schering en Inslag Is, lelden de meeste Hauer CURSUS BEWEGINGSLEER IN LEIDEN Op de dinsdagen 8, 15, 22 en 29 maart a.s. zal in Leiden door het Werkver band Kath. Amateurtoneel een korte I cursus worden georganiseerd in ele- tijdens het mentair bewegen voor toneelspelers. is wordt geleid door Karin de bovenzaal van Restaurant De twee helikopters, die enkele weken geleden boven Gelderswoude met elkaar in botsing kwamen en naar beneden stortten, zonder dat de bemanning enig letsel op liep, zijn gisteren naar de marineluchtvaartbasis Val kenburg vervoerd. Vanuit Gelderswoude werden de toestellen (143 en 144), voortgetrokken door Landrovers, naar de losplaats van Rijkswaterstaat aan de Rijndijk, naast restaurant „Groenendijk", gereden. Daar werden de wentelwieken met een grote kraan overgeheveld op een in de Oude Rijn gelegen zolderschuit. Onder het toeziend oog van marinepersoneel op de grond en in de lucht (helikopter nr. 142 cirkelde rond) werden de toe stellen om ongevee. half vijf naar Valkenburg gevaren voor een algehele revisie. Overnachten op straat voor foto-artikelen Gift Anjerfonds voor Leids Clubhuiswer' De stichting "Gemeenschappelijke Ge bouwen Clubhuiswerk" die sinds kort beschikt over het huis "De Zevenstroom" in Leiden Noordheeft van het An jerfonds een gift ontvangen van 1000,-, j bestemd voor de aanschaf van een film- projector. LEIDSE UNIVERSITEIT Drs. J. T. van Verstegeren, admini strateur bij de afdeling grondwetzaken het Ministerie van Binnenlandse ken, is gistermiddag aan de universiteit gepromoveerd tot docter in de rechtsge leerdheid op een proefschrift getiteld „Formeel gemeenterecht". Promotor prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. DE UITVERKOOP is weer begonnen! Vanochtend liepen velen in de Leidse winkelstraten - uit voorzorg ge wapend met een grote boodschappen tas - verwachtingsvol naar de etalages te kijken, die beplakt waren met veel belovende leuzen. Er waren er maar weinig, die de kou en sneeuw wil'den trotseren en lang voor openingstijd een plaatsje voor de winkeldeur reserveerden om zich daarmee de zekerheid van een spectaculair koopje te verschaffen. Een viertal leienaars ga ven de uitverkoop ditmaal weer een „ouderwets" cachet door de nacht op SCHEEPSBERICHTEN Grote vaart Acteon 11 te Pladju verw.; Alamak 12 ten anker Khoramshar; Algorab 11 270 Z Chagos eil. n. Aden; Alnitak 13 Damman verw.; Aludra 11 te Buenos Aires verw.; Area 19 Recife verw.; Bovenkerk 11 v. Rotterdam n. Bre men; Castor verkocht; Colytto 11 500 Z Kp Race n. United Kingdom; Ga- roet 11 te Dubai; Hector 12 te Tripoli; Japara verm. 12 v. Aquaba n. Port Said; Kabylia 24 Pointe Noire verw.; Kara 13 Whangarei verw.; Kennemer- land 11 328 NNO St. Pauls n. Natal; Kermia 10 v. Stanlow n. Eastham; Kloosterdijk 12 Miami verw.; Klooster kerk 13 Marseille verw.; Ladon 11 v. Paramaribo n. Pta del Gada; Lopper- sum 11 te Rotterdam; Maasdam 11 675 ZW Los Angeles n. Los Angeles; Main- lloyd 11 450 ZW Azoren n. Cristobal; Maron 11 600 NO Guadeloupe n. Cura sao; Merwelloyd 12 te Tanga; Musi- lloyd 12 v. Beyruth n. Port Said; Nw. Amsterdam 12 v. St. Thomas n. New York; Nushaba 12 v. Hamburg n. Rot terdam; Onoba 13 Fawley verw.; Over- ijsel pass. 11 Finisterre n. Kaapstad; Parkhaven 11 v. Buenos Aires n. San tos; Rotterdam 11 te Curasao; Sarpe- don 12 te Bridgetown verw.; Steen- kerk 12 te L. Marques; Streefkerk 11 te Fremantle; Telamon 11 te Nickerie: Videna 12 New York verw.; Vlieland 12 v. Bombay; Wonosobo 12 450 O So- cotra n. Djibouti; Wonosari 15 v. Ka rachi n. Colombo. Kleine vaart Breehees pass. 11 Weser monding; Jurjen de Vries 14 te Rotterdam verw. Mirach-N. pass. 11 Sicilië n. Marseille; Sirius verm. 14 v. Rotterdam n. Lon den; Thea 11 v. Rotterdam n. Bayon- ne; Volharding 12 te Brightonferry. kwam gisteravond echter tydens het schaatsen op de Sintelbaan by de Leidse Hout zo ongelukkig te vallen, dat hjj met een gebroken linker enkel door de Eerste Hulp Dienst naar het Academisch Zie kenhuis moest worden gebracht. Linoleum-wals verwondt vloerenlegger De 35-jarige vloerenlegger G. Mulder uit Leiden is gistermorgen bij werk- j zaamheden in een perceel aan de Oude I Vest tijdens het transport van een lino- leumwals aan het linkerbeen door deze wals getroffen, toen een splitpen los schoot. De wals had een gewicht van 75 kg., maar de vloerenlegger kwam er met een gebroken linkeronderbeen van af. OEGSTGEEST Week van gebed voor de eenheid der Christenen De samenwerkende kerkelijke ge meenten te Oegstgeest zijn in voor gaande jaren zeer bemoedigd door de grote belangstelling voor de gebeds weeksamenkomsten. Daarbij komt de grote voldoening dat deze bijeenkom sten, die drie jaar geleden voor het eerst gehouden werden door en met drie kerken, ondertussen een zaak van gemeenschappelijke verantwoordelijk heid van zeven kerken zijn geworden. Deze zeven roepen alle christenen van Oegstgeest gaarne en dringend op, in de wereldgebedsweek 1966 bijeen te komen om te luisteren naar het bijbel woord en te zingen, het gemeenschap pelijk geloof te belijden èn te bidden om de eenheid der christenen, zoals Christus die wil. Zij nodigen ieder har telijk uit te komen: dinsdag 18 januari in de Gereformeerde kerk, Maurits- laan 12; zaterdag 22 januari in de St, Willibrorduskerk, Rhijngeesterstraat- weg 35, en dinsdag 25 januari in de Pauluskerk, Warmonderweg 2. Aan vang van elke bijeenkomst half acht 's avonds. Elke bijeenkomst zal ongeveer 35 minuten duren, en zal gehouden wor den volgens de liturgie, die door We reldraad van Kerken en Unité Chré- tienne is opgesteld en gedurende de gebedsweek over de gehele wereld wordt gebruikt. Aanvang 8 uur. Deze cursus kan niet genoeg worden aanbevolen. Vooral jongere tonelisten zullen van deze cursus veel kunnen leren. Men kan zich nu reeds opgeven bij de heer G. van Elburg, Kerpsdam la, Warmond, telefoon 01711-215. Lezing van Dr. Gan Tjiang Tek in Rijksmuseum voor Volkenkunde „K uns lambachten in China de stoep voor een' zaak met foto artikelen door te brengen. De eerste is er gistermiddag al te signaleren, avonds kreeg hij gezelschap van drie andere gegadigden voor de uitverkoop- koopjes. Ondanks de kou bracht het viertal op zeer genoeglijke wijze de nacht op de stoep door, met de steun warmte van een borrel en een buta gaskachel. deze barre overnachting op zijn ge weten had door een aantal veelbeloven- ulterst begerenswaardige artike- jr een luttel bedrag in zijn eta lage te zetten, kwam zijn a.s. klanten wat tegemoet door hen soep te geven. Vanochtend zag het viertal zich echter beloond voor hun initiatief en doorzet tingsvermogen, degene die er het eerst bij was geweest, kon zelfs met een film- r zeven cent de winkel ver- Voor de leden van de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft dr. Gan Tjiang Tek gisterenavond een met lichtbeelden toe gelichte lezing gehouden over een reis China, waarin hij speciaal studie heeft gemaakt over de kunstambachten in China'. Ter illustratie van deze lezing was in een der zalen van het museum een tentoonstelling ingericht van nieu we aankopen in China ten behoeve van het museum. Het was een lange en moeilijke reis, zo vertelde dr. Gan, van Moskou naar Peking, dwars door de grote Siberische vlakte en Binnen- en Buiten-Mongolië. Juist op tijd kwam men in Peking aan om het grote Chinese 1-Oktoberfeest mee te kunnen vieren. De plaatsen, die behalve Peking bezocht werden waren o.m. Shanghai, Kanton en Hongkong, waarna werd doorgereisd naar Singa pore, Indonesië, Japan en Thailand. Van zijn ervaringen vertelde spreker enkele markante bijzonderheden. China is nog een heel arm land en staat nog helemaal aan het begin van de op bouw. Dr. Gan beschreef voorts in het kort de levenswijze van de bevolking. In de Chinese samenleving hebben de kinderen het op bepaalde gebieden het zeggen" in tegenstelling met i ger. Frappante staaltjes, die de spreker ondervond, waren daarvan de illustratie. Tijdens de korte lezing werden dia' vertoond met beelden van de reis e groot aantal illustraties van papie- goden-afbeeldingen, die de Chinese boeren op hun deuren plakken. Hierbij n schitterende staaltjes van Chinese volkskunst. a een korte koffiepauze werd nog filmpje vertoond over Chinees bok- Struikelpartij in Leids warenhuis Een 60-jarige hulsknecht viel gisteren, terwijl hij liep te winkelen over een drempel in een Leids warenhuis en kwam met zijn hoofd tegen een stalen wand van een spiraalbed terecht, waarbtj hij een snede dwars over zijn schedel opliep en veel bloed verloor. Hij werd terstond naar het Diaconessenhuis gebracht. en vervolgens was er gelegenheid de ingerichte tentoonstelling van nieu we aanwinsten uit China te bezoeken, waarbij de inleider desgevraagd Uitleg en toelichting gaf. Stropers liepen bij Noordwijk tegen de lamp In de Noordwijkse duinterreinen valt een verhoogde aktiviteit van wild- stropers waar te nemen. Tijdens een nachtelijke patrouilletocht controleer den twee politiemannen op de Lange- velderslag een auto. Zij troffen daar in enkele wilde konijnen aan. Daar de bestuurder, een 27-jarige bloembol lenkweker uit Noordwijkerhout, geen redelijke verklaring kon geven om trent de herkomst van de konijnen in zijn wagen, kreeg hij een bekeuring terzake het verboden vervoer van wild, terwijl de bouten inbeslaggeno- men werden. Een jachtopzichter betrapte in de duinen van het Amsterdams Waterlei dingbedrijf een 29-jarige los-arbeider uit Noordwijk op het zetten van wild strikken. Een tiental goed gecamou fleerde strikken had de man reeds ge steld. Bij fouillering bleek hij er ook nog vijftig onder zijn jas verborgen te hebben. Dit verboden strikkenbezit kostte de stroper een proces-verbaal. Het vangtuig zal te zijner tijd voor de kan tonrechter als bewijsstuk dienen. Op de ijsbaan aan de A. van Leeuwen hoekkade is de heer A. Ravensbergen gisteren definitief in het bezit gekomen van de wisselbeker, doordat hij er in slaagde het vorig jaar veroverde kampi oenschap van Voorschoten voor korte- baanrijders te prolongeren. De heer Ra vensbergen was een van de 32 heren (tot 40 jaar), die elkaar op goed Ijs, onder het toeziend oog van een flink aantal toe schouwers, het kampioenschap betwls- Tweede werd de heer G. Struik en de derde plaats werd veroverd door de heer A. Moerkerk. Zaterdagmorgen organiseert de IJs club Voorschoten nationale afvalwed- strijden voor heren. Voor de wedstrijd heeft men een aantrekkelijke hoeveel heid premies bij elkaar weten te kragen. De eerste prijs is 100,--, de tweede 60,-- en de derde 30,—. De Voorscho tenaar, die zich het beste weet te plaat sen krijgt bovendien 50,—. Voor de op een na beste Voorschotenaar is een prys beschikbaar van 25,—. Het tweede tiental van de Koüde- kerkse Schaakclub speelde een com petitiewedstrijd voor de Leidse Schaak bond tegen Boskoop 2. Het werd een grote nederlaag namelijk 28 voor de Boskopers. Uitslag: Koudekerk 2 L. VijfhuizenW. Trapman 0--1 P. de JongJ. A. Loef VsV» H. StarreveldH. Kooy 01 A. ScheerA. Sytzema 01 J. de HoudijkerN. van Gemeren 10 C. KuipersC. van Veen 01 G. SnatersenH. Kolster 01 J. Cok—N. de Jong V* J. RafainJ. Erkelens 01 H. SchellingerhoutJ. Goudkade 00 Totaal 2—8 LEIDERDORP II—VALKENBURG Het tweede tiental van de Leider- dorpse Schaakclub was in zijn wed strijd tegen Valkenburg I ook succes vol. De Leiderdorpers wonnen met 6'/ï3V: en de persoonlijke resultaten waren: A. P. HelmusH. Russchenerg V» A. W. F. GeerlingsL. Noort 10 C. van TolW. Russchenberg 10 Mevr. E. KuitH. v. d. Vijver 01 A. KarstensA. Russchenberg '/jV: M. SplinterM. v. d. Mey 10 H. SchelhaasC. Houwaart 01 J. M. v. d. MaatD. Tijsterman V»Vu J. den HoedC. de Vroedt 10 Ph. GoedhartR. den Tonkelaar 10 Totaal 6'/t3'/i Op de Nleuwkoopse plassen hebben leden van de plaatseiyke zeilvereniging „Noord-Zuid" voor het eerst de zeilen van hun zelfgemaakte yszellscheepjes In de wind gehesen. Er zat direct veel vaart ln de start van de onlangs opge richte yszellafdellng van de vereniging, want met snelheden die om en naby de 90 km. per uur lagen, snelden de ranke scheepjes over de ysvlakte. Leider van de Nleuwkoopse yszeilers (15 man by elkaar), die In vrye tyd de bootjes bouwden, is de bekende Valken- zeiler Johan Bodegraven. De heer Bodegraven hoopt, dat het ijszeilen, waarvoor de belangstelling ln Nederland groeiend is, nog eens een of ficiële tak van sport zal worden. De ys zeilers behoren nog tot geen enkele bond een interessante vraag ls het welke bond (de KNSB of de Kon. Ned. Zeil vereniging?) zich over de ijszellers moet ontfermen en de verschillende typen van boten zyn ook niet in klassen In gedeeld. Bij wedstrijden worden de ver schillende boten tot nu toe in groepen ingedeeld, kleine bij kleine en grote bij grote, maar daardoor heeft men niet kunnen voorkomen, dat ln de groepen toch nog grote verschillen voorkomen. De Nieuwkoopse zeilers bouwden hun boten volgens het zgn. DN-model, een ln Nederland reeds veel voorkomend mo del van een officiële DN-klasse-organi- satle Is evenwel nog geen sprake, maar men hoopt, dat het spoedig tot de op richting van een dergeiyke organisatie zal kunnen komen. De Nleuwkoopse yszeilers gaan zater dag op de Nleuwkoopse plassen voor het eerst onderling hun krachten meten. IJs en weder dienende zullen zondag ook Ijs- zeilwedstrijden gehouden worden op de geheel toegevroren Langeraarse plassen. Hoogmade De ijsclub Hoogmade, heeft ijs en weder dienende, voor het komende weekend de volgende wedstrijden ge organiseerd: zaterdagmiddag 13.30 uur het clubkampioenschap voor heren, met als inzet de wisselbeker en geldprijzen. Tevens wedstrijden voor de schooljeugd. Zondagmiddag, 13.30 uur, nationale korte baan-wedstrijd voor heren. Opgave voor deelname is mogelijk. Tel. 01712 - 369 en op de baan. Hazerswoude Rijndijk De ijsclub „Hazerswoude-Rijndijk" organiseert ijs en weder dienende he denavond om zeven uur een wed strijd ringrijden voor paren op de veldijsbaan naby „De Hoop". Zaterdagmiddag vervolgens wordt op deze zelfde baan het kortebaankam- pioenschap van de club georganiseerd. Voor de winnaar is een beker beschik baar gesteld. ZOETERWOUDE LOOP DER BEVOLKING IN 1965 Per 1 jan. 1965 bestond de bevolking van Zoeterwoude uit 3285 mannelijke en 3376 vrouweiyke personen, totaal 6661. Geboren werden 72 jongens en 64 meis jes, totaal 126. Overleden zyn 23 man nelijke en 18 vrouwelijke personen, totaal dus 41, zodat het geboorteoverschot in 1965 bedroeg 85 personen. Er vestigden zich in de gemeente Zoe terwoude 140 mannelijke en 201 vrouwe lijke personen, totaal 341, vertrokken zijn 186 mannen en 192 vrouwen. Er was dus een vertrekoverschot van 37 perso nen. Mitsdien bedroeg de bevolking van Zoeterwoude per 1 jan. 1966: 3288 man nelijke en 3421 vrouweiyke personen, totaal derhalve 6709 personen. „Schoon schipin SCHEEPVAARTRUBRIEK In de loop van vorig jaar hebben wij voor onze abonnees de mogelijk heid geopend schepen, waarop verwanten of kennissen varen, te laten opnemen in de rubriek „Scheepvaartberichten". Aangezien wij thans nog steeds over nagenoeg dezelfde lijst beschikken als waarmee wij in dertijd begonnen en door de aanvragers vrijwel nooit op de hoogte ge steld werden van wijzigingen, nemén wij aan, dat de lijst, zoals wij die thans publiceren, nauwelijks meer in een behoefte voorziet. Om de lijst van schepen wat meer up-to-date te maken hebben wij daarom besloten de oude lijst te laten vervallen en aan de hand van nieuwe aanvragen een nieuwe lijst samen te stellen. Nog een vriendelijk verzoek: verandert een zeevarende van schip en bestaat er geen behoefte meer tot publicatie van het aanvankelijk op gegeven schip dan zullen wij dat gaarne telefonisch of schriftelijk ver nemen. Daarmee wordt voorkomen, dat wij te lang met een nutteloze lijst van schepen blijven „voortdobberen". Dezer dagen Is In Noordwyk een Ir i Frankryk gebouwde vacuiimtank vooi de Estec aangekomen. Deze tank Is In j zyn soort de grootste van Europa en Johan Bodegraven raast met een snelheid van pl.m. 90 km. In syn DN over de Nleuwkoopse plassen. Hazerswoude Dorp Op de veldijsbaan aan de Voorweg worden morgen de clubkampioen schappen verreden. Deelname staat slechts open. uiteraard, voor leden van de ijsclub. Inschrijving tot een kwar- voor aanvang (14.00 uur) aan de baan. (Abusievelijk meldden wij gisteren, dat de clubkampioenschappen donder dag, dus vandaag, gehouden zouden worden) Zaterdag worden er nationale kop pelwedstrijden voor heren gehouden. Deze beginnen om twee uur. Inschrij ving aan de baan tot een kwartier voor aanvang. Leiderdorp Vrijdagmorgen worden op de ijsbaan van de Vereniging IJssport aan de Mauritssingel de kampioenschappen langebaan voor dames senioren en ju- ;n van Zuid-Holland verreden. De afstanden zijn: 500, 1500 en 3000 meter. De wedstrijden beginnen om 11 uur 'smorgeps. Een sterk veld treedt aan, waaronder waarschijnlijk Stien Kaiser, wanneer zij terug is van haar trip naar Zuid-Duitsland, en Wil ly Burgmeier. Inschrijving een half voor aanvang der wedstrijden in de kantine op de baan. Lisserbroek Op de nieuwe landijsbaan langs de Hillegommerdijk in Lisserbroek zullen zaterdag nationale koppelwedstrijden voor heren worden gehouden. Aan- Stompwijk Ijsbaan open. Hedenavond zal de verlichte ysbaan op de Nieuwe Vaart open staan voor de leden van de Stomp- wijkse IJsclub. Er zyn ook reeds enige wedstryden vastgesteld. De schooljeugd kan morgenmiddag onderling wed ijveren, terwyi zondagmiddag korteu- baanwedstryden voor heren zyn vast gesteld. Voorschoten Vrijdagavond zijn er wedstrijden ringsteken voor paren, aanvang kwart voor acht. Inschrijving aan de baan een half uur voor aanvang der wed strijden. Woubrugge Schaalswedslryden Het bestuur van plaatseiyke ysverenlglng heeft besloten, ijs en weder dienende, de volgend® schaatswedstrijden te organiseren: Vrydag 14 jan. (op de tankval by Bulk) 13-15 uur: Jongens van 6-7-8 jaar; 15-17 uur: Meisjes van 6-7-8 jaar. Zaterdag 15 jan. (op de rlngsloot van de Zwet) 10.30 uur: Wedstryden oni het kampioenschap ♦an Woubrugge voor heren-leden, alle leeftyden; 13-15 uur: Wedstrijden voor jongens en meis jes 9-10-11 jaar; 15-17 uur: Idem 12-13- 14 jaar. Zoeterwoude De vereniging IJssport Zoeterwoude heeft haar eerste wedstrijd van dit sei zoen vastgesteld. Zaterdagmiddag zal het kortebaan-kampioenschap over 160 meter voor Inwoners van Zoeterwoude worden verreden. Er zal een baan worden uitgezet op de Zuldbuurtsevaart «aby de Geerbrug. Aanmelden aldaar om 13.30 uur. Bij gunstige ysontwlkke- ling bestaat de mogeiykheld, dat er zondagmiddag op de Noord Aa lange- baanwedstryden zullen worden georganl- SASSENHEIM SASSENHEIMSE IJSCLUB 75 JAAR Op woensdag 19 januari a.s. viert de Sassenheimse IJsclub zyn 75-jarlg be staan. Ter gelegenheid daarvan zal na mens de leden een cadeau aan het be stuur worden aangeboden. Dit zal plaats vinden tijdens een officiële byeenkomst 's avonds van 19.30 tot 20.30 uur ln hotel „Het Bruine Paard". MARKTBERICHTEN LEIDSCHENDAM 12 jan. eieren Aan gevoerd waren 69600 kipeleren. De no tering was voor: 2300 eieren no 0 16,00- ƒ16.90; 8800 eieren no 1 14.80-/15,65; 22800 eieren no 2 13,70-/ 14,60; 20700 eieren no 3 12.90-/ 13.55; 11200 eieren no 4 12.00-12.85; 2800 eieren no 6 11.50-/11,80; 600 eieren no 6 ƒ10,00- 10,55; 400 kneus 11,95-/ 12,00.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3