SByESBS S)e£eidie(Soil^<mt Armoe en gebrek voor j halve wereldbevolkingj liiiiiii» Vanavond 111 do othoi* F* Dave Berry bij Boltini BEHANG moord aan de bron PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 JANUARI 1966 Reëel rapport over K. V.P. k) E vrij lange studie, die een structuurcommissie besteed heeft aan de grondslag en het karakter van de Katholieke Volks partij heeft weinig schokkends opgeleverd. Twintig jaar geleden zou het uitgebrachte rapport op bepaalde punten waarschijnlijk revolutionair hebben geleken, maar sedertdien zijn katholieken en niet-katholieken van deze gene ratie door veranderde inzichten op binnenkerkelijk en buitenkerke lijk terrein wel zo verrast (of opgeschrikt) dat het nieuwe stuk over de K.V.P. gezien mag worden als een logische schakel in een noodzakelijke, niet meer te keren ontwikkeling. Toch is het rapport „Grondslag en karakter van de K.V.P." niet het produkt van nutteloze arbeid geworden. Want het heeft op kritische, wetenschappelijke wijze de bestaansrechten en de bestaans mogelijkheden van de grote katho lieke partij in Nederland geana lyseerd. Daarbij heeft men de ideologie bepaald niet in een zij kamertje gezet, maar toch in domi nerende mate ruimte gelaten voor de realiteit. Het is juist de verdienste van het vandaag voor publikatie vrij gegeven stuk. dat het reëel is uit gevallen. Men kan er zeker van zijn dat het sommigen, die voor stander zijn van het verdwijnen van levensbeschouwelijke politieke partijen of van een bundeling van christen-democratisch denkende burgers in één partij, zich over het resultaat teleurgesteld zullen voe len. Maar wie objectief denken wil, zal moeten toegeven, dat op reële gronden zowel een recht als de mogelijkheid om te blijven be staan, vastgesteld werden. \TAN de op binnen- en buiten- V kerkelijk terrein gewijzigde inzichten geeft het rapport inmid dels op verschillende punten blijk. Onomwonden wordt erkend dat de in het algemeen staatkundig pro gram voorkomende formuleringen de nieuwe theologische inzichten over de taak van de leek in de wereld en zijn plaats in de Kerk onvoldoende weer§piegplen..Eer]ijk wordt tevens erkend, dat terzake' vHii het appèl naar-buiten zorg vuldiger erop gelet moet worden dat de K.V.P. niet pretendeert de enig mogelijke katholieke stem „in politicis" te vertegenwoordigen en dat de bijdrage van anderen om de wereld te hervormen in een samenleving die het christelijk ideaal benadert, wel eens belang rijker kan zijn dan vroeger werd toegegeven. Maar vierkant hier tegenover staat, dat een katholieke partij geen ongewenste vermenging van Kerk en wereld behoeft te impli ceren, evenmin als zij onherroepe lijk zou moeten leiden tot het ver troebelen van politieke duidelijk heid. De commissie dunkt ons juist te hebben gesteld, dat er niet alleen voor katholieken individueel, maar ook voor een partij een taak blijft weggelegd om het politieke beleid in land en wereld in christe lijke geest te blijven beïnvloeden. Een beetje jammer alleen vinden we het, dat de commissie daarbij geprobeerd heeft ook een houvast te vinden in de constatering, dat de opvattingen van anderen (libe ralen en socialisten) over mens, gemeenschap en hun onderlinge relatie bij herhaling nog onaan trekkelijk blijken. REëEL, en dus eerlijk, zijn ook de motieven, waarom de struc tuurcommissie thans fusie met de protestants-christelijke partijen of het stichten van een nieuwe chris ten-democratische partij ontraadt. Er zijn verschillende praktische redenen om dit thans niet te doen, maar er is vooral de juiste opmer king dat men in politicis niet ten koste van grote risico's moet for ceren, wat in een dialoog tussen de Kerken langzamerhand groeit en gestalte krijgt. Verder onder zoek en pogingen om nader tot elkaar te komen, kunnen worden toegejuicht; stappen van katho lieke zijde om het proces tot een snel tempo te dwingen, niet. Dit naar onze mening- te meer niet, omdat men aan de zakelijk- politieke inzichten bij staatkun dige organisaties een belangrijke rol zal moeten toekennen en er ook op dit terrein het nodige bereikt moet worden. Doet men dit niet, dan wordt immers één der sterk ste oriënteringslichten verzwakt, waarop de katholieke partij zich in de nabije toekomst meer nog dan vroeger wil gaan richten: het scheppen van een synthese tussen de maatschappelijke groepen op basis van een duidelijke program makeuze. TERECHT heeft de commissie niet onder stoelen of banken gestoken, dat de katholieke partij in Nederland echt wel meer nage streefd en bereikt heeft als het emanciperen van het katholieke volksdeel en het realiseren van typisch christelijke wensen op het terrein van onderwijs, cultuur, economie en maatschappelijke ver houdingen. Nog steeds is niet bewezen de inspanning van liberalen en socialisten ten spijt dat, over een breed terrein gezien, het be staan van confessionele partijen de politiek onduidelijk hebben ge maakt in deze zin, dat er minder goede politieke beslissingen zijn genomen, dan het geval zou zijn geweest bij een opdelen van katho lieken over de verschillende niet- lijki Documentaire „De onmoge- ce opgave" HILVERSUM Televisie regisseur Hans Bik (39) var de KRO heeft een program ma samengesteld, waarin hij de kijkers confronteert met de uiterst moeilijke problematiek van de hon ger in de onderontwikkelde landen. Zelf noemt hij deze t.v.-produktie meer een montage van kritische kanttekeningen en impres sies rond het actuele den ken over de wereld voedsel situatie. Het merendeel van de Nederlanders weet niet wat men eigenlijk onder het begrip honger moet ver staan. Alleen de ouderen, die de vreselijke hongerwin ter in westelijk Nederland aan den lijve hebben on dervonden, of zij die zijn teruggekeerd uit de afschu welijke concentratiekam pen. zullen zich nog kun nen voorstellen wat het zeg gen wil om dag-in. dag-uit strijd te moeten leveren om een minimaal beetje eten. Feitelijk moest het woord honger een vreselijke klank hebben op al de mensen in de westelijke welvaarts staten. Dat anderhalf mil jard bewoners van deze aardbol, de helft van de wereldbevolking, gebrek en armoede lijden, zegt soms minder dan de overwinning van een nationaal voetbal elftal In zijn KRO-produktie wil Hans Bik de kijkers niet op het gevoel werken door filmshots van halfverhon- gerde kindertjes. Dit heeft men vooral vla de massa media zo vaak gezien, dat het welhaast geen effect sorteert. Geen fata morgana! Dat is ook niet de bedoe ling van de documentaire ..De onmogelijke opgave". Hans Bik stelt dat het voe dingsprobleem allereerst moet worden aangepakt in de onderontwikkelde landen zelf. Nu gaan nog miljoe nen levens verloren, omdat de politieke leiders meer heil zien in revoluties, oor logen en corruptie. Eerst als men met alle aandacht en kiacht zich in deze lan den zelf gaat werpen op de leniging van de nood. zal de uiteindelijke oplossing van het afschuwelijke pro bleem geen fata morgana blijven. Ook de hulpverlening door het westen aan deze arme landen wordt besproken. Daarbij dient men te be denken dat over 35 jaar, in het jaar 2000, de wereld bevolking is verdubbeld tot zes miljard. Toch stelt de wereld het nemen van af doende maatregelen telkens Wijlen Edwina Black" tragische thriller „Wijlen Edwina Black". het televisiespel, dat de A.V.R.O. vanavond op het scherm' brengt, is een Duitse produktie. In een Engels plattelandsstadje is een oude dame, Edwina Black, na een langdurige ziekte overleden. Zij laat een groot vermogen na aan haar echtgenoot, die het. door haar wispelturigheden, bepaald niet gemakkelijk heeft gehad. Bovendien koesterde zij een hinderlijke achterdocht ten aanzien van de meer dan vriendschappelijke verhouding, die haar echtgenoot in de loop der jaren met haar gezelschapsdame had opgebouwd. Terug van de begrafenis blijkt Scotland Yard niet te geloven, dat mevrouw een natuurlijke dood gestorven is, ondanks de sluitende verklaringen. (Nederland I, 20.55). de duur zo angstig \/tor de bevolkingen van de enorme J door hongersnood geteister- de gebieden dat hun ogen J opengaan voor het onmen- selijke leed. Geld is er in het westen voldoende Een tiende deel van de Ameri- kaanse defensiebegroting per Jaar zou toereikend zijn om deze nood te laten ver- J Hans Bik heeft met zijn The Seekers te gast werkstuk niet getracht zekere bewogenheid op roepen. Immers bij beeldimpressies over leed bij Anneke Grönloh De vorige maal boekten de Australische Seekers een dermate groot succes bij de Anneke Grönlohshow, dat Anneke hen weer gevraagd heeft. Athol Guy. Keith Potger, Bruce Woodley en Judith J - Durham vormen deze groep. die armoede is het vaak zo. dat momenteel sterk in de tienerhelangstelling staat met de vertolking van vijftien seconden later de The carnaval is over". Een andere gast is de uit Amerika teruggekeerde aandacht van de kijkers zanger Ronnie Tober, die vorig jaar groot succes boekte met de Nederlandse wordt gevraagd voor een vertaling van 'n oud succes van The Platters: „Iedere avond" („Twilighttime" zorgeloze arausementsshow, jjy brengt onder meer een selectie uit „Mary Poppins", de musical van zodat er geen tijd oyer- Walt Disney, die nu al voor de vierde week met succes in Den Haag vertoond blijft grondig te discussiëren wordt. Gastvrouwe Anneke heeft een verlate nieuwjaarswens op melodieën over de problemen die in J van haar cr0udeD platen. (Nederland II, 20.01). documentaires worden aan- gesneden. Vooral de tele visie werkt die oppervlak kigheid ten aanzien van allerlei vraagstukken in de hand. Het is als een pom- made. die je op het haar J smeert om het kapsel goed te laten zitten. Maar aan de haargroei verandert zo'n kosmetisch middel niets. Tot slot zegt Hans Bik: J „Ik heb geen oplossing bij de hand. Daar zijn instel- J lingen voor als de Wereld- voedsel- en Gezondheids- organisaties. Ik zou slechts hun bedoelingen naar voren willen halen en door een boeiende impressie de men- sen aan het denken willen J zetten. l Symfonieorkest B.R.T. m Tijdens het concert, dat de A.V.R.O.-radio vanavond uitzendt, voert het Symfonieorkest van de .77i.r. Peter v. Munster BRT onder andere ..ipwgeneia Anneke Grönloh. gastvrouwe voor le Seekers en Ronnie Tober in haar eigen show. (Nederland 11, 20.01 uur) Gluck uit, alsmede het Fluitconcert van Wolfgang Ama- deus Mozart. De solistische partijen worden verzorgd door Peter van Munster (fluit), die eerste-prijswlnnaar werd van het Nationale E.M.S.-Cultuur- 1965. Het geheel staat onder leiding van Roelof Krol. (Hilversum II, 20.05). Vrijdag Brigitte Bardot in „Rendez-vous a Paris" tegenovergestelde te beweren.- Eir met de structuurcommissie onder schrijven we voor de naaste toe komst datgene wat aan het slot van het tweede hoofdstuk in het rapport wordt opgemerkt. Misschien ligt in de vele stroomversnellingen van deze tijd zelfs reden te meer o»i de politieke ordening op nationaal en internationaal ui te blijven zien in het licht van de christelijke visie op mens en wereld. Bij de vele explosies op technisch en tenschappelijk gebied en in de verhoudingen tussen mensen en volkeren moet deze uiaie het politieke denken en handelen op vruchtbare wijze begeleiden en stuwen, voor afdwaling behoeden en nieuwe perspectieven openen. Want wij zijn nog heel ver af van een binnenwereldlijke ordening, waarin Gods beeld herkenbaar is voor allen Dit is een visie met het voor behoud van een „misschien". Maar een dergelijk voorbehoud staat vaak ook bij de visies van een Rahner en een Teilhard; visies waarover onze generatie terecht enthousiast geworden is. In het maandelijks televisiemagazine „Rendez-vous Pa ris". dat de NCRV zaterdag 22 januari op Nederland 2 uit zendt, komt weder om een aantal grote en veelbesproken Franse sterren voor. Er treden o.a. In op „"Lés 'Compagnons de-la Chanson"'. Bri gitte Bardot vertelt voorts in aanwezig heid van de cineast Louis Malle over de haar laatste film Steun- en Gemakschoenen i.a. Forma Natura, Welf en. BREESTRAAT 165/167 Niets meer voorradig in kleinere maten VRIJWEL uitgesloten is, dat het kabinet vrijdag een beslissing gaat nemen die het mogelijk zou maken Amsterdam kandidaat te stellen voor de Olympische Spelen van 1972. En iedereen - we i hebben het in deze kolom al geschreven behoort begrip te hebben voor een afwijzende beslissing. Hoe belangrijk ook. de Olympische Spelen wettigen geen overheidsuitgaven die het doorgaan van nog veel gewichtiger zaken in gevaar brengen. Trouwens, Nederland denkt er zo niet alleen over. Enkele dagen geleden heeft de Oostenrijkse regering geweigerd het gemeentebestuur van Wenen zulke garan ties te geven dat de stad van de ..schone blauwe Donau" zich kandidaat had kun nen stellen voor de organisatie van het sportfestijn. Maar dit sportfestijn is de laatste tien tallen jaren dan ook wel zo n grote on derneming geworden, dat alleen naties met een groot arsenaal van mogelijk heden financieel nog aan bod kunnen komen In de kleine maten is vrijwel niets meer voorradig, zodat binnen af zienbare tijd alleen zij die het van een zeer grote leest kunnen hebben, nog in aanmerking kunnen komen voor net organiseren van de Olympische zomer spelen De vraag is, of het Internationaal Olympisch Comité niet eens de vraag in studie moet nemen, of men tot een flinke versobering van het program en vooral van zijn entourage kan komen. Anders zal binnen afzienbare tijd het aantal kandidaten tot zo'n klein aantal gereduceerd worden dat de O. S. om de andere beurt in de Verenigde Staten hun renten moeten opslaan. Tenzij bepaalde kleinere landen bij de organisatie willen gaan samenwerken. Maar vanwege het prestige en het eco nomisch gewin voor de indirect betrok kenen (toerisme, hotels, vervoersonder nemingen) lijkt dit een moeilijk haalbare Radio-Londen weer in de lucht HARWICH Radio-Londen, de com- merciële „piratenzenders" die voor de Britse kust werkt, is in de loop van gisteren weer in de lucht gekomen, 't Vaartuig was in de vroege ochtend door een storm van zijn ankers gesla- gen en de territoriale wateren binnen- gedreven, waar men niet durfde te zenden. J Pas toen een sleepboot uit Harwich het schip een verbouwde Amerikaanse mijnenveger met zijn medewerkers én met een grote verzameling „beat"- platen naar zijn oude ligplaats had teruggebracht, werden de uitzendingen hervat. Het station zegt dat er per week gemiddeld tien miljoen mensen in zuidoost-Engeland en op het vaste- J land van Europa naar zijn uitzendin- gen luisteren. Radio Volkskundig Bureau ingesteld door N.R.U. Het bestuur van de NRT' heeft zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van een Radio Volkskundig Bureau, dat tot taak heeft opnamen van au- thentleke volksliederen en volksver- halen onder te brengen in 'n archief. dat ten dienste zal staan van alle zendgeniachtige omroeporganisaties. Ook zal het bureau zich bezighouden met het opsporen en vastleggen van mondeling overgeleverd cultuurbezit, dat In de moderne samenleving ver loren dreigt te gaan. Iet Radio Volkskundig Bureau zal nauw gaan samenwerken met het Ned. Volkslied Archief van de Kon. Academie van Wetenschappen, wel ke archief onder leiding staat van drs. Marie Veldhuyzen. In verband met deze samenwerking is de heer Ate Doornbosch, die voorheen in dienst was van de VARA en het pro gramma „Onder de groene linde" pro duceerde. -op 1 januari in dienst ge treden van de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen te Amster dam. De NRU verleent alle benodigde technische faciliteiten. TELEVISIE Hedenavond NEDERLAND I - NTS: 19.00 Nws.. 19.01 Klaas Vaak. 19 05 Internationaal jeugdjournaal. 19 15 Van gewest tot gewest; AVRO: 19 35 Dick van Dyke- show; NTS: 20 00 Journaal, AVRO: 20.20 Peter Nero, de Amerik. pianist met orkestbegeleiding. 20.55 Wijlen Edwina Black, tv-spcl, 22.25 Interpel latie: Ongerepeteerde vraaggesprek ken met Nederlanders uit het voorste gelid. NTS: 23 00 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws; KRO: 20.01 Anneke Grönlohshow. 20.40 Zuid-Amerika 1965. actuele documen taire. 21.20 Hazel, tv-film. 21.45 Onze man in Parijs. NTS: 22.10 Journaal. HILVERSUM I (402 m) KRO: J 7 00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Gram, (7.30 Nieuws, wegeninform.8.00 Nws, 8.10 Gram., (8.30 Nieuws', 8 40 v. d. huisvrouw, 9.35 Waterst., 9.40 School- radio. 10.05 Verzoekprogr. ,voor oudere J luisteraars, 11.00 v d. zieken, 11.40 Gr., 12.03 Stereo: Licht ensemble. 12.27 Voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws, 4 12.40 Actualiteiten of gram., 12 50 Licht progr.. 13.10 Gram.. 13.35 v d vrouw, J 1345 Gev. muziekprogr-. 15.00 School- radio. 15.30 16.35 Klass. muziek. 17.00 v. d. jeugd, 17.30 Voor tieners en twens. HILVERSUM II (298 m> VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymn.. 7.23 Gram, 4 8 00 Nieuws. 8.10/ Gram., 9.00 Voor weg- en waterweggebruikers; VPRO: 9.40 Morgenwijding; VARA; 10.00 Schoolradio. 10.20 Gram., 11.0 Nieuws, 1102 Leren lezen, document, progr., 12.00 Stereo: Gram.. 1227 Voor land- 4 en tuinbouw. 12.40 Elektron, orgelspel, AVRO: 13 00 Nieuws. 13.10 Radiojourn, 13.30 Liederen over oorlog en verdruk- king. 14 00 Beiaardconcert. 14.15 Gevar. progr, 15.35 Licht ensemble; VPRO: 16 00 Nieuws, aansluitend: Ervaringen van n arts. 16.15 Lezing. 16.45 Nieuws- dienst voor nieuwsgierige kinderen. 4 16.49. Voor de jeugd. 17.30 Muzikale aanwinsten, 17.5018 00 Actualiteiten. 4 HILVERSUM III (F.M.-kanalen) NRU-AVRO: 9 0 Nws. gram. muziek. J 10.00 Nieuws. Operettemuziek (gram 11.00 Nieuws, lichte gram., 12.00 Nws, lichte orkestmuziek. 12.30 Instrument. ensemble; NRU-NCRV: 13 00 Nieuws. actualiteiten. Zuid-Amerik. klanken, J 13 30 Opera Porgy and Bess (gram 14.00 Nieuwa Licht platenprogramma, i (15.00 Nieuws). 15.30 Gram. voor de tieners: NRU-AVRO: 16.00 Nieuws en licht platenprogr., 17.00 Nieuws. 17.02 J tot 18.00 Graan. v. d, automobilisten. RADIO VERONICA (192 m' Van 8.00 tot 20.00 uur. vlak voor het hele uur nieuws- en weerberichten. Ook J goedemorgen. 9.00 Muziek terwijl u 4 werkt (verzoekplatenprogr.),- 10 00 Koffietijd. 11.00 Huisvrouwen verzoek- J progr.. 12 00 Gevarieerd progr-, 12.15 Lunchmuziek. 14.00 Matinee. 16.30 gevar. showprogr.. 17.00 Toppers van 4 thuis. 17.15 Platenpalet, 17 30 tot 18.00 The Teenbeatclub. J BRUSSEL Ned (324 m) 12 03 Lichte muziek 13.20 Kaanermuziek. 16.09 Gev. 3 muziek. 17.30 Volksmuziek Peter Nero, befaamd Amerikaans pianist, vanavond rechtstreeks uif Theater Carré. (Nederland I 20.20 uur) RADIO Hedenavond HILVERSUM I (402 m> NCRV: 18.10 Stereo: Amusementsmuziek. 18 40 Halte: progr. voor twintigei's. 19.00 Nieuws, 19.10 Radiokrant. 19.30 Gees telijke liederen, 19.45 Praatje. 19.50 Gram.. 20.10 Boeren en burgers in Buitenveen. hoorspel. 20.40 Steravond- programma, 22.00 Klass. muziek. 22.15 Avondoverdenking, 22.30 Nieuws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgelcon cert: klass. muziek. 23.15 Kroniek van kirnst en stijl van leven. 23.45 Klass pianomuziek. 23.55 Nieuws. HILVERSUM II <298 m' AVRO: 18.00 Nieuws. 1815 Radiojourn.. 18.20 Uitzending van de Boerenpartij. 18.30 Licht orkest. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Gesproken brief, 19.05 Sport- parade. 19.30 Licht progr. uit Parijs, 20.00 Nieuws. 20.05 Klass. en moderne muziek. 22 10 Zigeunermuziek. 22.30 Nieuws, 22.40 Radiojournaal. 23.05 Stereo; Discotaria: nieuwe gram.pl.. 23.55 Nieuws. RADIO VERONICA (298 m> - 18 00 tot 20.0 uur. vlak voor het hele uur nieuwsberichten - 18.00 Veronicas Jukebox (verzoekplaten): 19.00 Beatle- show. 19.15 Joost mag het weten Hits van morgen en oveimorgen. 20 00 Een programma voor iedereen die zijn hart aan de tropen verpand heeft; 21.30 Veronicas talentenjacht. 22.00 Populaire muziek. 22.80 Tour de chant. 23.00—1.00 Programma voor dieren- en andere liefhebbers. BRUSSEL Ned. (324 m) 1S.0O Nws 18.03 Voor de soldaten 18.30 Amuse mentsmuziek 18.45 Sportkroniek 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws 19.40 In een notedop. 20.00 Koningin Elisabeth- wedstrHd voor compositie. BRUSSEL Frans (484 m) - 18.30 Lichte muziek. 22.16 Jazz NDR-WDR (309 m) 19.15 Dansmuz 22 00 Klass muziek, 1.00 Gevar. muziek ENGELAND BBC (330 m)19.35 Gev 1 1 1 1 i 1 H R 1 1 Benjamin Britten moet rusten LONDEN (UPI) De Engelse com ponist Benjamin Britten moet drie maanden rust nemen om algeheel te herstellen van een acute ingewandsaan doening. Britten, die 52 jaar is. zou het New i Philharmonic Orchestra in Londen aan staande zondag geleid hebben in een uitvoering van zijn War Requiem. Soesterberg leverde 1 nieuwe tent op AMSTERDAM (ANP) Op 5 febru ari zal de Engelse tienerzanger Dave Berry in het winterverblijf van circus Boltini in Soesterberg tivee maal 20 mi nuten optreden in een grote tienershow waaraan ook Margie Ball zal meewer- Tonl Boltini verklaarde gisteren dat de Inkomsten die zijn winterverblijf op levert het hem mogelijk maken het „enige overgebleven Nederlandse cir cus" te exploiteren. De reislust van de hedendaagse men sen is de felste concurrent van het cir cus zo meent Boltini. Vroeger ging men in zijn vakantie vermaak zoeken bij voorbeeld in circussen, nu reist men een eind weg en de tent blijft leeg. Dat neemt niet weg dat de heer Bol tini dank zij zijn vermaakcentrum in Soesterberg in staat is geweest een geheel nieuwe circustent met alle bijbe- horen, tot en met wagens „te bestel len". zodat in het volgend seizoen 180 maal opgetreden zal kunnen worden Ie dere dag ln een andere plaats. Het cir cus is zó ingericht dat het in enkele uren kan worden opgezet in een nog kortere tijd afgebroken. Daardoor lukt het de kleinste gemeente te bezoeken en er in een etmaal twee voorstellin gen, een middag- en een avondvoorstel ling, te geven. De komst van Dave Berry en Margie Ball is een „stunt" die bedoeld is als een „gebaar van dankbaarheid aan de (Advertentie) meer dan 1000 dessins Haarlemmerstraat 111 mensen die Soesterberg bezoeken en daarmee deze vernieuwing van het cir cus mogelijk hebben gemaakt". Wedgewoodprijs voor V an Bohemen AMSTERDAM (ANP) De Wedg- woodprljs voor de schilderkunst, groot 4000 gulden, is voor 1966 toegekend aan Kees van Bohemen uit Den Haag. Eer volle vermeldingen gingen naar Mar jan de Glopper uit Amsterdam en W. L. Bouthoorn uit Den Haag. De Wedgwoodprijs, die eenmaal in de drie jaar wordt verstrekt aan een in Ne derland wonende kunstenaar, werd voor gaande keren uitgereikt aan de schil ders Jan van Heel en Kees Timmer. Er hadden zich dit jaar 181 schilders gemeld met in totaal 511 werken, van zaterdag 15 januari tot 6 februari zijn in Museum Fodor te Amsterdam 25 ge selecteerde schilderijen te bezichtigen. Schilderijen van Tinus van Doorn (juni 1905-mei 19401 worden van 15 januari tot 10 februari geëxposeerd in Gale rie Mokum, Amstel 186. Amsterdam. Vietnam en „State of the Union" DE kwestie Vietnam neemt een belang rijke plaats in in de jaarlijkse ..troon rede" van de Amerikaanse president over de toestand van het land State of the Union). Johnson heeft duidelijk gemaakt, dat dc V.S. zal blijven trachten om in Vietnam tot een akkoord te komen, maar niet op basis van een capitulatie. Dat wil zeggen op basis van zich terugtrekken uit Vietnam, zonder dat er een garantie is. dat Zuid-Vietnam niet door de communis ten onder de voet wordt gelopen. Om aan deze stelling kracht bij te zetten heeft Johnson aangekondigd dat eventueel de belastingdruk verzwaard zal worden. De voortekenen wijzen derhalve niet op snelle beëindiging van de oorlog in Zuid-Vietnam. De opvattingen die Johnson I heeft over hoe deze oorlog beëindigd moet worden verschillen hemelsbreed van die van Hanoi, dat thans klaarblijkelijk be reid schijnt Peking tc ruilen voor Moskou Deze ïixil moet in zekere zin gekocht zijn met Russische morele en materiële steun. In dit stadium kan Moskou zich niet goed veroorloven een minder hard standpunt in te nemen dan Peking, ook al mag aan- j genomen worden dat Rusland de strijd in Vietnam graag beëindigd zag Een wederzijdse vredeswil, verschaft nog lang niet altijd een vredesweg. I'orlzontaal 1 houtzaagmolen 2. betaalplaats. vrucht, 3 laatstleden, opstandje, pers vnw. 4. sajetgaren. 5. gelijk maat staf. 6. gezamenlijk. 7 voegwoord, kloosterzuster, de onbekende. 8. knaagdier, bep. woning 9. duo. Verticaal: 1. kokosnoot. 2 stijf, vochtig. 3 spil. zangstem, te weten (afki. 4 riet soort. 5 zwak. tijdsverschil. 6 weg met bomen (mv) 7 rivier in Rusland, vat. uitroep. 8. wig. niets. 9. deel Oplossing van gisteren Hor. 1. robot. 2. bok. var. 3. ere 4 berg. nota. 5. ore. pol. 6. asla, taps 7 lot. 8. mes. ede 9 roest Vert. 1. eb, boa, mr. 2. overste. 3 rk. rel. sr. 4. eg, al. 5. bar. ode 6 en. tt. 7. tv, opa et. 8. autoped. 9 Liturgische kalender VRIJDAG 14 januari: Heilige Hila. rius. Gedachtenis van de Hei lige Felix. Wit. A door ngaio marsh 30 Mr. Coombe maakte een korte aantekening. „In zijn slagerij", en wendde zich toen tot de dominee. „Ik heb geprobeerd het me te herinneren", zei mr. Carstairs „Maar ik kan zo moeilijk plaatsen en tijder. onthouden, en het is een drukke dag geweest. Maar laat me eens denken. O ja. Ik heb van morgen de vissershuisjes bezocht. Ik wilde eigen lijk een bezoek brengen aan die ongelukkige mrs. Trehern. Het gaat daar helemaal verkeerd. Het Is een triest geval. En ik heb nog een paar andere mensen op het Eiland bezocht. Ik weet niet hoe laat het was. Toen ik terugkwam, maar ik geloof da' ik laat was voor de lunch. Misschien kan mijn vrouw u dat wel vertellen". „Ging u naar de Boy-and-Lobster. sir?" ..Wacht eens' Ja. inderdaad. Om u de waarheid te zeggen, miss Pride, was ik van plan u op te zoeken om eens te zien of u helemaal hersteld was. maar het was zo druk bij de hoofdingang en Ik zag dat de lunch al begonnen was, dus... heb ik u maar niet opgezocht". „Ging u naar huis. sir?" vroeg de hoofdinspecteur. „Ja, laat' Mr. Coombe deed zijn notitieboek dicht. „Goed", zei hij niet al te opgewekt. „De normale gang van zaken vereist dat die verklaringen worden gecon troleerd. dat zal lk dan ook doen, maar dat kost tijd. Dus als niemand meer iets te zeggen heeft... Ja. miss Pride?" „Ik wilde alleen maar zeggen, hoofdinspecteur, dat ik u met alle plezier bij uw onderzoek wil helpen. En daarom", voegde ze eraan toe omdat ieder te ken van enthousiasme uitbleef, „wil ik u maar meteen vertellen, dat ik mijn eigen conclusie al gemaakt heb. Volgens mij is er maar één, aan wie men die schandalige streken kan toeschrijven, en ik ben er vast van overtuigd dat..." De telefoon ging. Die stond vlak naast miss Emily. Ze zei: „Gunst!" en nam de hoorn van de haak. „Ja? Met wie spreek ik?" vroeg ze. Een hoge stem die iedereen in het vertrek kon horen vroeg: „Soreek ik met miss Emily Pride?" „Ja". „Laat ona met rust, miss Emily Pride, of de Da me zal u krijgen. Dan zult u morsdood zijn, miss Emily Pride". „Wie bent u?" De verbinding werd verbroken. En Patrick zei „Het was een kinderstem. Dat was..." „Nee", zei miss Emily. „Dat geloof ik niet. Ik heb een scherp gehoor voor aceenten. En dat accent was nagemaakt. En het was geen kind. Het was de stem van miss Elspeth Cost." 4. FIASCO De mensen die een rol speelden bij het Jaarfeest, kwamen om vier uur zaterdagmiddag bij elkaar aar. de voet van de heuvel in Fisherman's Bay. Er was een groep kleine meisjes in groen mouse- line jurkjes en met sterren in het haar. een twaalf tal grotere meisjes, op dezelfde manier uitgedost, en een paar kleine jongens in groen katoenen kie- Achteraan stond Wally Trehern ook met zo'n kiel aan. zijn haar glad gekamd, en met een verschrik te uitdrukking op zijn gezicht. Zijn handen waren verrassend schoon. De burgemeester en de wet houders moesten nog komen, evenals de andere notabelen. Mist» Cost groepeerde en hergroepeerde haar en semble. Ze droeg een landelijk mutsje op het hoofd en een handgeweven mantel van het alles over heersende groen, en daaronder een wijde rok en een grasgroen keurslijf van katoenfluweel. Het was die middag zwoel weer en haar neus en voor- hoofc glommen. Ze had een fototoestel bij zich en een stapel papieren die aan een stuk karton wa ren gehecht. En ze vertoonde alle tekenen van ze nuwachtige opgewondenheid. In het noordwesten stapelden zich donderwolken op waar iedereen vol wantrouwen naar keek. Het was bladstil Een dreigende, snikhete stilte, Binnen de omheining was het stampvol. Een aan tal toeschouwers was de heuvel boven de bron opgeklommen en zat of lag in de verschroeiende hitte. Langs de route van de kust naar de Bfron „Wally s Weg" volgens het programma - stonden drommen mensen. Binnen de omheining waren plaatsen gereserveerd voor de zieken, voor de au toriteiten en andere voorname persoonlijkheden. Daartoe behoordeD ook de Barrimores en Jenny, dokter Maine en de Carstairs. De dominee, zijfr gereserveerde houding getrouw, had elke officiële rol afgewezen. „Hoewel ik moet zeggen vertrouwde hij zijn vrouw toe. „dat het tamelijk onschuldig is n«ar wat ik ervan gehoord heb. Maar het vers van miss Cost moet ontzettend zijn, de arme stakker". „Als je miss Pride ziet. moet je het me zeggen". „Ik geloof dat we haar. gezien de omstandighe den. helemaal niet te zien krijgen". „Ik denk dat die stoel daar bij mrs. Barrimore voo. héér gereserveerd is". „Laten we hopen dat ze er gebruik van maakt en dat ze niet terugkomt op haar oorspronkelijke plan. Op die rotswand zou ze een gek figuur slaan." (Wordt vervolgd.)

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2