LICHAAM VAN SJASTRI IN VLAMMEN OPGEGAAN V.S. overhandigden Hanoi document BANANEN Groot aantal gewonden in gedrang bij défilé Onoplettende kapitein krijgt geldboete VS-militairen gaven uniform voor vlucht Betoging in Djakarta tegen hoge prijzen Monteur sloopte verkeerde auto Varkensexport bepaald door strijd mond en klauwzeer Btonchï letten Brand op Katwijk-12 /eajéét voo/utetifff conciliebesluiten uitvoering opgericht Verongelukt na begrafenis WOENSDAG 12 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT NIEUW DELHI, (Reuter-U.P.I.). Het stoffelijk overschot van Lal Bahadoer Sjastri, de overleden premier van India, is vanmorgen op een brandstapel van sandelhout verbrand. Een reusachtige menigte zong oude gezangen en weeklaagde tijdens de plechtigheid, die door veel buitenlandse autoriteiten werd bijgewoond: premier Kosygin van de Sovjet-Unie, vice-president Humphrey en minister Rusk van de Verenigde Staten, Lord Mountbatten, Jaatste vice-koning van Brits Indië en vertegenwoordiger van koningin Elisabeth en vice-premier George Brown van Groot-Brittannië. Tijdens het masale défilé langs de opgebaarde Sjastri is een groot aantal mensen gewond geraakt in het gedrang. Veel vrouwen vielen flauw. AMSTERDAM (A.N.P.) Nu een zit ting. die de gehele dag in beslag nam, heeft de officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam, mr. H. W. P. de Vries, tegen de 47-jarige kapitein op de grote-handelsvaart A. L. P. uit Rotterdam een geldboete geëist van 500 gulden sub sidiair 30 dagen hechtenis. I Aan diens grove schuld zou liet te I wijten zijn, dat de sleepboot „Ika-Goed- koop" door zijn eigen sleep, het 1937 brt. metende m.s. „Geestland" (waarop P. gezagvoerder was) op 24 maart van het vorig jaar in het Noordzeekanaal te Amsterdam werd aangevaren. Daarbij kwam de kapitein van de sleepboot, C. Wortel, door verdrinking om het leven. Ook de subsidiair ten laste gelegde over treding, overschrijding van de maximaal toegestane snelheid, achtte de officier be- De officier verweet de kapitein dat hij ln ernstige mate was tekortgeschoten door geen orders aan zijn bemanning te geven om vanaf de bak bij voortduring op de sleepboot te letten. De waarschuwingssignalen die de „Ika- Goedkoop" nog vlak voor de noodlottige aanvaring had gegeven, werden niet door de bemanning van de „Geestland" ge- De raadsman van de kapitein, mr. K. de Waard (ex-lste luitenant ter zee en 1ste stuurman) wees erop, dat de Raad voor de Scheepvaart zijn cliënt inmiddels de lichtste tuchtrechterlijke straf had ge geven die mogelijk is, namelijk een beris ping. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart had de raad verzocht de kapitein geen straf op te leggen, omdat niet was gebleken dat hem enige blaam VsaE. Discriminatie op Brusselse tolkenschool (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De studenten van de Nederlandstalige afdeling van de hoge re school voor vertalers en tolken, on der wie vijftig studenten uit heel Ne derland gaan donderdag in het cen trum van Brussel een protestmars hou den. Ze zijn het niet eens met offici ële publikaties waaruit blijkt, dat zij het beloofde en door de wet toegekende licentiaatsdiploma niet krijgen, terwijl aan de Franstalige studenten dit diplo ma wel toegekend wordt. Verder willen zij er tegen protesteren dat dc Franse taal voor de Nederlandstalige studenten verplicht gesteld is waardoor hun keuze mogelijkheid van vreemde talen tot 1 be perkt wordt, terwijl de Franstalige stu denten twee keuze mogelijkheden heb ben. Ten derde vinden de Nederlands talige studenten het bijzonder vreemd dat hun alle excursies onthouden wor den. De Franstalige collega's worden daarentegen naar conferenties gestuurd waarbij van het Frans naar het Neder lands vertaald moet worden, terwijl 't de gewoonte is dat er van de vreemde taal naar de moedertaal vertaald wordt BERLIJN (l'PI) Een militaire woordvoerder heeft meegedeeld dat twee Amerikaanse militairen betrokken zijn geweest bij een ontvluchting via de Berlijnse muur waarbij gebruik werd gemaakt van Amerikaanse uniformen. Zij zouden de uniformen ter beschik king hebben gesteld die het twee vluch telingen mogelijk maakten de Oostduit- se grenswachten bij de muur te passe- De woordvoerder zei dat later op de dag een volledige verklaring over hun aandeel in de ontvluchting van verleden maand zou worden uitgegeven. De Westberlijnse politie deelde mee dat drie Duitsers die bij de vlucht be trokken waren geweest waren gearres teerd. Zij zullen op grond van verorde ning nr. 511 van de geallieerden, waar in het onrechtmatig gebruik van unifor men en materieel van de westelijke ge allieerden is verboden, voor een West berlijnse rechtbank worden gedaagd. Zeeman krijgt 8 jaar en tekent cassatie aan AMSTERDAM (ANP) De 30-jarige zeeman H. W P. die gisteren door het gerechtshof te Amsterdam werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van 8 jaar wegens „zware mishandeling de dood tot gevolg hebbende" van de 33-jarige was vrouw Jessie Gibson in het Schotse ha venplaatsje Grangemouth, heeft inmiddels cassatie aangetekend tegen dit arrest. Dit deelde zijn raadsman, mr. J. K. Mathuisen, mede. ZWARE TAAK OPVOLGER Langs een bijna zes kilometer langï route, omzoomd door honderdduizenden mensen, ging een enorme stoet naar de rivier de Djamnoe. Voorafgegaan door duizenden zingende priesters in saffraan- kleurige gewaden die bloemblaadjes strooiden, reed de katafalk door de stad Vlak bij de plaats waar Ghandi en Nehroe werden gecremeerd stond een brandstapel opgesteld, waarop het lichaam van Sjastri werd gelegd. Diens oudste zoon, Hari Kisjan, zette de stapel met een fakkel in lichter laaie. Hevige strijd De dood van Sjastri zal een hevige strijd om de opvolging ten gevolge hebben. Ook waren onregelmatigheden voorspeld, die evenwel zijn uitgebleven. Over de opvol ging van Sjastri schijnt echter tijdens diens leven nauwelijks te zijn nage dacht. Bovendien bevindt het land zich thans in één van de zwaarste econo mische crises sinds de onafhankelijk heid. Vooral het voedseltekort is bijzon der groot. De marktwaarde van de roepi ligt 50 procent lager dan de offi ciële koers. Verder kampt India nog steeds met moeilijkheden aan zijn gren zen, vooral aan de grens met China. Amerikaanse regeringswoordvoerders hebben dan ook hun bezorgdheid uit gesproken over de gevolgen van de plot selinge dood van de kleine, sympathieke vegetariër Sjastri. De Amerikanen zien twee grote gevaren voor het land: ver snippering van het land. waar tien ver schillende talen worden gesproken en verschillende religieuze opvattingen vaak onenigheid hebben gewekt, en bovendien een weer oplaaien van het thans begraven maar nog niet ge doofde conflict om Kasjmir India bezit thans geen leider waar het tegen- opziet als vroeger een Ghandi en Neh roe De nieuwe premier zal een weinig benijdenswaardige taak krijgen, aldus deze Amerikaanse kringen. Stad genoemd naar Paus Joannes XXIII MONTE PORTRERO (K.N.P.) De gemeenteraad van de Argentijnse plaats Monte Portrero heeft besloten de stad een andere naam te geven en voortaan „Paus Joannes XXIII" te noe- Paus Joannes, aldus de argumenta tie van het gemeentebestuur, vocht voor de rechtvaardigheid onder de mensen en voor de waardering van de eenvoudigen. Mevrouw Lalita Devi Sjastri beweent haar gestorven echtgenoot. Zij was vanmorgen niet aanwezig bij de crematieplechtigheid. Volgens het Hindoe- ritueel begeleidde alleen Sjastri's zoon zijn vader op diens laatste gang. last. President Soekamo heeft intussen alle Amerikaanse journalisten opgedragen In donesië te verlaten. Hij hekelde drie Ame- kaanse nieuwsbladen voor hun bericht geving sinds de mislukte communistische staatsgreep van 1 oktober en droeg minis ter van Buitenlandse Zaken Soebandrio op zich met de uitwijzing te belasten. De enige twee Amerikaanse correspon denten die nu nog uit Indonesië berichten geven zijn R. E Stannard van U.P.I. en een correspondent van de New-York Times. Het is niet duidelijk of de uit- wijzingsopdracht ook geldt voor niet-Ame rikaanse correspondenten van Amerikaan se persbureaus en bladen. Veranderingen in bestuur op til? DJAKARTA (U.PJ.) Honderden stu denten en scholieren zyn gisteren door Djakarta's straten getrokken, muren en auto's beplakkend met zelfgemaakte pam fletten waarop geklaagd werd over de hoge kosten van levensonderhoud en de onbekwaamheid van een aantal ministers in president Soekarno's regering. De betoging was georganiseerd door het actiecomité van Indonesische studenten (K.A.M.I.en het was de tweede in even zoveel dagen ten gunste van intrekking van de officieel toegestane prijsver hogingen, een reorganisatie van president Soekarno's logge monsterkabinet en algehele en blijvende uitschakeling de Indonesische communistische partij, de P.K.I. Reeds circuleren er geruchten dat aan de top in Indonesië ingrijpende verande ringen op til zijn. Een kabinetsvergade- Wet ruimtelijke ordening reeds deels verouderd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vorig jaar na lange Lijd van voorbereiding in werking ge treden nieuwe wet op de ruimtelijke or dening is eigenlijk op verschillende pun ten al weer verouderd en onaangepas aan sommige ontwikkelingen, b.v. aar die op verkeersgebied. Dit zei prof. dr S. O. van Poelje gisteren bij de installa tie van een door hem voorgezeten com missie, die als vraagbaak zal fungeren voor alle personen en instanties die in de dagelijkse praktijk met de toepassing van de nieuwe wet op de ruimtelijke or dening te maken hebben. Prof. Van Poelje meende dat de com missie ook suggesties zou kunnen op- j stellen voor eventuele vernieuwingen in de op sommige punten alweer ver ouderde nieuwe wet. Ook merkte hij op dat men er in Nederland voor moet waken gemeentelijke stedebouwkundige plannen als een statische aangelegenheid Een Amerikaanse tank te beschouwen. Het moet mogelijk zijn gevaarte kon wegkomen. voortdurend bij te sturen. ontspoorde fVan onze correspondent AMSTERDAM Mevr. P. Tromp- Woiff uit Amsterdam kwam gis termiddag, toen zij na een bezoek aan haar moeder, weer in haar auto wilde stappen, tot de nacht- merrie-achtige ontdekking, dat het voertuig niet alleen was ver dwenen, maar dat een volijvarige monteur in een naburige garage de wagen ongevraagd reeds haff uit elkaar had gehaald. „Eerst dacht ik aan diefstal", zo vertelt ze, „en daarom begon ik de buurt te doorzoeken. Zo kwam ik ook in die garage terecht. Het personeel zei mijn auto niet gezien te heb ben, maar toen ik verder liep, zag ik tot mijn ontsteltenis, hoe ze mijn witte Ami 6 duchtig aan het slopen waren. De motor en de versnellingsbak waren er al uit". Het mysterie werd snel opgelost. De monteur had opdracht gekre gen een witte Ami 6 voor repa ratie op te halen en had bij ver gissing de wagen van mevrouw Tromp genomen. Toevallig paste het sleuteltje, dat hij had mee gekregen, namelijk ook op die wagen, zodat hij niet vierder had nagedacht. De garagehouder, die erbij kwam. maakte van de nood onmiddellijk een deugd. „Hij ligt nu toch uit elkaar, mevrouw1', zei hij, „laten we dan meteen maar enkele repa raties verrichten. Het kost u slechts 350 gulden". Mevr. Tromp wees deze onverwachte offerte echter verontwaardigd van de hand. De auto was notabene een half jaar geleden pas helemaal gereviseerd. In plaats daarvan huurde zij op kosten van de gara ge een andere wagen. Vandaag zou zij haar eigen auto weer heel terugkrijgen. Gratis uiteraard. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De exportmarkt wacht met ongeduld op het einde van het mond en klauwzee. De uitvoer van varkens naar de E.E.G. was tussen het voorjaar en najaar 1965 gestegen van 10.000 stuks tot ruim 35.000 stuks en de vooruitzichten waren zeer gunstig, ook voor de produ centenprijzen. De klap van de ziekte kwam in oktober—november dus wel erg hard aan. Geleidelijk aan sloten alle E.E.G. - landen hun grenzen voor levende en ge slachte varkens en de export werd per 1 januari tot nul teruggebracht. Voor zichtig geraamd komt dit neer op een exportverlies van 200.000 levende en ge slachte varkens. Dit alles brengt volgens mr. F. van Dijk van liet produktschap voor Vee en Vlees met zich mee, dat de verspreiding van de ziekte met alle ener gie uitgevoerd moet worden en met alle daarvoor dienende middelen. ;e en Vlees had in 1965 overigens gunstig jaar. In het binnenland was de produktie niet alleen hoger, maar ook de consumptie, die met 40.000 ton steeg. De totale uitvoer steeg vorig jaar even eens, een lijn, die zich sinds 1961 niet onbelangrijk voortzet. Uitgevoerd werd 310.000 ton vlees met been tot een waarde van 1,2 miljard gulden. De invoerwaarde daalde enigszins en kwam van 300 mil joen gulden in 1964 op 250 miljoen gulden in 1965, waardoor een uitvoeroverschot van 950 miljoen gulden ontstond. Het belangrijkste deel van de uitvoering komt op naam van de varkens. Van de produktie van 6,2 miljoen varkens, wer den 1,1 miljoen uitvoerd. De export van vers varkensvlees, rug- en buikspek en bacon bedroeg 37.000 ton en die van vleeswaren, waarin varkensvlees verwerkt is 80.000 tón. De vooruitzichten voor de rundvee stapel zijn goed. Er is namelijk over de gehele wereld een stijgende vraag naar dit soort vlees. Even gunstig is de nabije toekomst voor de varkensexport. Met name in de E.E.G.-landen stijgt de vraag. Antwoord van Podgomi aan Paus Paulus WASHINGTON (A.F.P.-OJ.I.) Hef rechtstreekse contact tussen Washington Hanoi, waarvan melding is gemaakt, bestond uit het overhandigen van een Amerikaanse memorandum. Het docu ment werd kort na het begin van het vredesoffensief van president Johnson, toen de Amerikanen hun bombardemen- op Noord-Vietnam staakten, aan een Noordvietnamese vertegenwoordiger over handigd. i lid v de c Volgens Callagher, missie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden die dit dinsdag bekendmaakte, ligt het grootste belang i in het feit dat het de eerste maal dat een Noordvietnamese vertegen woordiger bereid bleek een dei'gelijk stuk aan te nemen. In vorige gevallen werden zij steevast geweigerd. Een woordvoerder van het Witte Huis Advertentie Hoestdrank in tobletvorm.95ct In Italië dreigt algehele staking elektric.-bedrijl (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME Ondanks een laatste poging van de regering, heeft hel genationali seerde elektriciteitsbedrijfde E.N.El., leen gigantische onderneming), een vol ledige staking afgekondigd die zal duren van middernacht tussen dinsdag en woensdag tot middernacht donderdag. Maar op het laatste ogenblik vernemen wij dat de staking 72 uur zal duren, dat betekent dus tot middernacht van vrjjdag. zei, dat men tot dusver van Hanoi geen reactie heeft gekregen. De inhoud van het memorandum is niet bekendgemaakt. De president van Sovjet-Rusland Niko- laj Podgomi heeft Paus Paulus op diens nieuwsjaarsboodschap over Vietnam ge antwoord dat de Sovjet-Unie Noord- Vietnams voorwaarden voor vrede ten volle steunt. Als oplossing voor het con flict ziet hij beëindiging van de .Ame rikaanse aggressie". Meer dan honderd mensen worden ver mist na een bombardement op zaterdag van een veerboot die passagiers vervoer de tussen Binh Doeong en Daoe Tieng, zestig kilometer ten noordwesten van Saigon. Volgens de eerste berichten lag de boot aan wal te Phoe An toen zij werd aange vallen. De provinciale overheid schat het aantal mensen op de veerboot ten tijde van de aanval op 175. Er zijn 32 overlevenden en 22 doden zijn uit de rivier geborgen. De overige passagiers worden vermist. Wie het vliegtuigbombar dement heeft uitgevoerd is nog niet be- KATWIJK. A.N.P.Vannacht is brand uitgebroken op het vissersvaartuig Katwijk-12/Andre. varende op de Noord zee. De gezagvoerder van de Katwijk 210/ en Avant seinde om vier uur, dat hij de bemanning van het brandende schip aan boord had genomen. Hij bleef in de omge ving van de KW 12. Later heeft de KW 210 de brandende kotter op sleeptouw genomen in de rich ting IJmuiden. Uit deze plaats is de sleep boot Titan van Wijsmuller ter assistentie uitgevaren. In N ew-York krijgen de grote warenhuizen thans zware verliezen te incasseren. Want geld komt er niet binnen. Kleinere winkels ko men zelfs al in financiële moeilijk heden door de nog steeds voort durende staking bij het openbaar vervoer. De dagelijkse schade voor de winkelstand wordt geraamd op honderden miljoenen dollars. De New-Yorkers kotnen niet mear in de binnenstad en de winkels blijven DIALOOG MET OOSTEN Liever in Wenen dan in Rome ROME (KNP) Een vruchtbar® dialoog tussen de Katholieke Kerk van Rome en de Oosters-orthodoxe Kerken vergt, dat niet alleen in Rome wordt gepraat, maar in verschillende centra. De Congregatie voor de Oosterse Ker ken en het Seeretariaat voor de Een heid brengen beslist niet de uitsluiten de en beste mogelijkheden, omdat nu eenmaal de naam Rome voor de or thodoxie psychologisch belast Is. Deze mening heeft o.a. archiman driet Maximos, rector van de Grieks- orthodoxe Kerk, waarnemer bij het Vaticaans concilie, geuit. Hij toonde zich om vele andere redenen voorstan der van gedecentraliseerde gespreks- centra. Wenen bijvoorbeeld vond hij zeer geschikt. Archimandriet Maximos toonde veel waardering voor het Centrum „Pro Oriente", dat kardinaal König in het leven geroepen heeft. De echo van het in juni in Wenen gehouden symposium had naar zijn zeggen in het Oosten diep aangeslagen. En de opvatting van kardinaal König, bij deze gelegenheid naar voren ge bracht, dat Wenen op geografische, politieke en historische gronden de toegang tot het Oosten vormt, is maar al te juist gebleken. (Advertentie) Drie dagen zal een natie van 52 mil joen inwoners dus zonder stroom zitten met gevolgen, die zich niet in het kort. laten samenvatten. Het hele dagelijkse loven zal er door worden beïnvloed, even als hot verkeer, bedrijvigheid van havens en vliegvelden, ja de hele produktie zul- len er gevoelig door worden getroffen I nmTTllQQlPQ VOOV Zelfs de watervoorziening en de telefoon V'V/llHHluulLu V \J\JL zullen er wellicht door worden lamgelegd: Met alle recht schrijven de niet-commu- nistische kranten dat het hier om een ongehoord schandaal gaat. dat het per soneel van de genoemde E.N.E.L. niet de minste reden heeft om te staken, omdat het tot de best betaalde categorieën van arbeidei"s en ambtenaren behoort en dat een dusdanig gebaar zonder meer een schending is van de grondwet. Zo gaan wij hier weer drie donkere dagen tegemoet, die opnieuw een schade van miljarden aan de nationale economie zullen berokkenen. (Van onze correspondent) ROME Paus Paulus heeft bij mo- tu proprio het apparaat in het leven geroepen, dat leiding zal moeten ge ven aan het postconciliaire werk. Het zal bestaan uit een centrale commissie en vijf gespecialiseerde commis sies, een voor de bisschoppen en het bestuur der diocesen, een voor de re ligieuzen, een voor de missies, een voor de christelijke opvoeding en een voor het apostolaat der leken. De centrale werk van de afzonderlijke coördineren en de conciliebesluiten zo nodig interpreteren. Tevens heeft de Paus belist. dat de secretariaten voor de eenheid der christenen, voor de betrekkingen met de niet-christelijke gods diensten en voor het contact met de ongelovigen, als postconciliaire orga nen zullen blijven bestaan. Met de eveneens reeds opgerichte postconcili aire commissies voor de liturgie en tijdens een oefening <erd het geramd door deel van de trein. Twee vo RUURLO Een autobotsing gisteren mstreeks vijf uur op de kruising scheidsdtjk-Potsdijk in Ruurlo heeft aan wee mensen het leven gekost. De 65- larlge mevrouw Kamperman-Hietbrink uit Ruurlo was op slag dood. Drie per sonen werden zwaar gewond naar een /.lekenhuis in Lichtenvoorde gebracht. Van hen is de 63-Jarige mevrouw Brune- kreeft-Hietbrink. eveneens uit Ruurlo n Duitsland bij Uffenheim op een spoorbaan beland. Voordat het '.en goederentrein, bestaande uit geladen ertswagens. Bij de botsing later overleden. De familie Hietbrlnk de Amerikaanse tankbemanningsleden teerden ernstig gewond. kwam juist terug van een begrafenis. voor de communicatiemiddelen Is het apparaat dat de conciliebesluiten zal moeten gaan uitwerken thans zo goed als volledig. Voorzitters, vice-voorzitters, secreta rissen en leden van de centrale en van de vijf gespecialiseerde commissies zullen dezelfde zijn als van de overeen komstige conciliaire commissies. De centrale commissie staat onder leiding van kardinaal Tisserant, die als dele- gaat van de Paus optreedt. Zij beschikt over een secretariaat bemand met 't zelfde personeel (secretaris en onder secretarissen als het secretariaat-ge neraal van het concilie. Al degenen, die tijdens het concilie als deskundigen werden aangewezen, zullen thans ter beschikking van de centrale commis- Uit alles blijkt, dat de Paus de con tinuïteit van conciliaire en postconci liaire arbeid wil benadrukken. Hij heeft de doorvoering van de concilie besluiten niet ln handen van de Ro meinse curie gelegd maar in handen van organen, die door het concilie zelf werden samengesteld, of minstens het volledige vertrouwen van het con cilie bleken te genieten. Oudste inwoner van Engeland (110) overleden SHEFFIELD, ENGELAND (UPI) Mej. Hannah Smith, die met haar 110 jaar de oudste bewoner was van Enge land, ls gisteravond na een korte ziekte overleden. Drie dagen geleden, op haar honderd en tiende verjaardag, zakte zij in el kaar toen de voorbereidingen voor de viering van haar verjaardag werden ge troffen. Mej. Smith was bijna geheel blind. Op haar honderd en vijfde ver- jaardag hield zij op met roken omdat zij bang was „de boel ln brand te »te-

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7