Zevenmij Is kaart naar Soestdijk is vluchtelingenhulp Directeur Soc. Dienst Oosterhout: yoor ex-spion meer gedaan dan wet ons zelfs toestaat Na lang aandringen kachel geaccepteerd Confessionele bond heeft geen zin meer Verschillende visies beter als basis „Schrik van de tapkast" waart rond in Aken Paardevlees in worst NIET-ROKER LEEFT GEMIDDELD KORTER Middelhuis voorzitter bedr.-schap Griep...? Plotseling kraakten muren provinciehuis Tv-toestel niet oranje portret wel gered WOENSDAG 12 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT. „Wij hebben ales gedaan wat we konden en meer dan de algemene bijstandswet ons voorschrijft of zelfs toestaat, maar de heer Skubisz wil niet geholpen worden". Dit verklaarde gisteren directeur G. C. Koevoets van de Sociale Dienst Oosterhout als reactie onder meerd op reportages over de ellendige woonomstandigheden van de voormalige Poolse bevrijder Skubisz en diens gezin in een Oosterhoutse gemeenteflat, zonder meubels, elektri kachel en koktoestel. De heer Koevoets, die zei te geloven dat de ervaringen die Skubisz beweert te hebben met Haagse instanties als gevolg van zijn verleden ais „spion" voor Buitenlandse Zaken, recht streeks hebben geleid tot de tegenwoordige houding die de heer Skubisz ook tegenover de -gemeentelijke instanties in Oosterhout aanneemt, wees er met nadruk op dat zijn dienst en de „Zaak Skubisz" niets mei elkaar te maken hebtfen. „Wij weten er niets van. hebben er nog nooit naar geïnformeerd, en Ik betwijfel of ze ons ei' iets over zouden zeggen als we er wel om vroegen. Voor het toepassen van de bepalingen in de Algemene Bijstandwet hebben wij ook geen enkele behoefte aan die informatie. Het heeft er niets mee te maken." De heer Koevoets wil het idee uit de wereld hebben dat zijn dienst de heer Skubisz, in al diens ellende, nog „een hap na" geeft Wij hebben hem meubilair aangeboden, ook een kachel. Maar hij weigerde. Vandaag heeft hij echter toch de kachel ge accepteerd. Tk zit hier al 25 jaar als directeur van de Sociale Dienst, maar ik heb zoiets nog nooit meegemaakt. Het geval is volkomen uniek voor mij. Ik heb zelf velschillende keren met de heer Skubisz gesproken. Hij maakt een beschaafde maar vooral intelligente indruk Ik kan doodeenvoudig niet begrijpen dat deze man al zo veel jaren deze uitzichtloze methode gebruikt in zijn strijd om het recht. Het is dan ook verbijsterend. De heer Skubisz zegt alleen: „Ik wil geen bedelaar zijn, ik wil geen aalmoes, ik wil recht." De heer Skubisz weigert huur te betalen, hij weigert de elek triciteitsrekening te voldoen. Wij hebben toen een muntmeter laten plaatsen, aldus de heer Koevoets. Wij proberen de man regelmatig tot andere gedachten te brengen. Tevergeefs. Wat de kinderen betreft, ten aanzien waarvan de vraag gesteld is of het wel verantwoord is het gezin te laten verpauperen als wapen in Skubisz" strijd voor recht, zegt de heer Koevoets: •Daar zijn andere instanties voor. Maar de kinderen zien er welvarend uit. Ze worden uitstekend opgevoed en genieten thuis onderwijs. Er moet heel wat gebeuren wil de Raad voor de Kinderbesoheiming of de Voogdijraad tot ingrijpen worden gedwongen." Pater de Bok in ARKA-blad (Van een on: DEN HAAG Het weekblad van de algemene R.-K. Ambtenarenvereniging (ARKA) heeft het in zijn 4-januarinum- nier aangedurfd een discussie te pla_at- sen over het bestaansrecht van de con fessionele vakbewegingen in de moder ne tijd. De dominicaan H. E. M .de Bok toont zich geen voorstander van de vakbeweging op confessionele grond- n sl«Vg. In „d^ye^se inleidip^en, fre^ft, hij het bestaansrecht op,de hplling gezet. Het ,/.al het hoQfd4»e,stmir .van^d?- ARKA eni ge moeite hebben gekost de -discussie te publiceren, omdat daardoor in fèite het eigen bestaan wel eens op losse schroeven gezet kon worden. Het is echter een kwestie, die zich ste.eds. sterker opdringt, omdat ook de vakbeweging niet aan het algemeen inge zette secularisatieproces ontkomt. Pater De Bok bestrijdt niet het bestaans recht van de vakbeweging, al vraagt hij zich af of de belangen van de werk nemers niet langs andere, nieuwere ka nalen beter geregeld kunnen worden Hij schetst eerste het verlaten van het isolement door de Kerk, waardoor al lerlei organisaties, zoals de vakbewe- ging, ontstonden. De meeste katholieke organisaties hebben trachten bij te dra gen tot de emancipatie van de katholie ken en zijn daardoor van onschatbare waarde geweest. De tijden veranderen echter. De encycliek „Pacem in terris" van Paus Joannes ademt duidelijk de geest van dienstbaarheid aan de gehe le mensheid en niet aan de katholieken alleen. Uit deze encycliek sprak een Stérk groeiende drang naar solidariteit Koning Leopold had ongeluk met auto samenwerking van mensen, onge acht hun levensovertuiging en ras. „Deze drang strookt volkomen met de boodschap van het evangelie en wij kunnen als katholieken niet anders doen dan deze tendens met volle over tuiging onderschrijven. De vraag rijst dan of wij wel een verstaanbaar getui genis geven van het evangelie en van de gevorderde solidariteit, indien wij ons als katholieken in exclusieve katho lieke organisaties blijven opstellen. Het is geen principiële, maar praktische vraag of je katholiek geor ganiseerd moet zijn of niet. Vakbonden zijn sociaal-economische organisaties die ten doel hebben de sociaal-economi sche belangen van hun leden te beharti gen. Vanuit de godsdienst kan men echter zeggen: welk sociaal-economisch beleid men ook uitstippelt, het moet beleid zijn, dat de onvervreemdbare rechten en waarden van de menselijke persoon eerbiedigt, maar ook vande ge^ieSnsc'ka^'. Het denken en handelen inzake het maatschappelijk gebeuren wordt fun damenteel bepaald door de visie, die men heeft over de verhouding individu gemeenschap. Deze visie en niet eer godsdienstige overtuiging levert eer adequate differentiatie op in de vakbon denbeweging. Pater De Bok toonde zich vervolgens geen voorstander van de eenheidsvakbe weging. Hij bepleitte wel het bestaan var twee of meer bonden, die dan gebaseerd zijn op de visie van de verhouding n maatschappij. De eerste stap moet zijn het openstellen van de organen van de organisaties voor iedereen en een sa menwerking tussen de bestaande bon den die zou moeten leiden tot bepaalde De reacties op de inleiding van pater De Bok zijn eveneens samengevat. In Geleen ging de tendens sterk in de rich ting van afwijzing van de confessionele grondslag met de overweging dat de pri maire taak van de vakbeweging be staat in het oplossen van sociaal-econo mische problemen en niet het uitdragen van een bepaalde levensbeschouwelijke getuigenis. De ervaringen van Geleen werden gebruikt bij de inleiding te Oos terbeek. Daar gingen de gedachten uit naar de mogelijkheid om te komen tot één vakbeweging voor alle christelijke richtingen, ervan uitgaande dat er christelijke maatschappijvisie is. In de laatste conferentie te Breda kwam de relatie tussen godsdienstige overtui ging en maatschappijvisie nog duidelij ker naar voren. In het algemeen was het verlangen naar eenheid vrij groot. Cyril, 29 jaar en kapper in Parijs, biedt zijn klanten een toppunt van service: de dertig minuten durende rit van Orly naar de hoofdstad zijn net voldoende om in een Rolls Royce het verwaaide kapsel weer in orde te brengen. En de prijs? 210 gulden. Tot deze exclusieve behandeling is Cyril gekomen op grond van zijn ervaringen bij couturier Jacques Fath, waar tal van klanten moeilijkheden met hun haren hadden. Claus bezocht T ropenmuseum AMSTERDAM ANP i De heer Claus von Amsberg heeft gisteren ver gezeld van zijn secretaris mr. Van Schelle, een oriënterend bezoek ge bracht aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen. De heer Von Amsberg werd ontvangen door de voorzitter, mr. L. Schepers, de onder-vdbrzitter, mr. F. H. van Heukelom, en de algemeen-se cretaris dr. C. Nagtegaal. Nadat de heer Von Amsberg uitvoerig was inge licht over de organisatie en de activi teiten van het instituut bracht hij een bezoek aan het Tropenmuseum, waar hij door het hoofd van het museum, dr. J. H. Jager Gerlings, werd rondgeleid door de Afrikazaal en over de winter tentoonstelling Wah. (Van een onzer verslaggevers) DFN HAAG Met zevenmijlslaarzen komen op 31 januari vrijwilligers van wandel- sportverenigingen en dergelijke, of militairen die er een dag vrijaf voor krijgen, de Nederlandse bevolking op de overbekende huis-aan-huis-collecte-wljze bestormen. De reden van die waudelsportljver en de nogal ongebruikelijke militaire vrije dag krijgt le\ende gestalte in 40.000 mensen, die in Duitse. Oostenrijkse of Iitaliaanse vluchtelingenkampen wachten op hereniging met hun gezin of familie in Amerika. Australië of Israël. Nationale actie start 31 januari l!<'isK,'lcl Om hen (Van onze verslaggever AKEN Een groot aantal caféhouders in Aken heeft besloten om wanneer „der Thekenschreck" nog eenmaal in hun café inocht verschijnen hun dichtsbijzijnde col lega onmiddellijk te waarschuwen. Deze zal met zijn personeel van uitsmijters en op dat moment beschikbare kelners direct uitrukken om assistentie te verlenen. Deze maatregel wordt genomen tegen een on geveer 30-jarige vrachtwagenchauffeur en zijn mannen, die de laatste tüd de ge woonte hebben om in een of ander cafc binnen te gnan. iets te bestellen en dan eigenaar, kelners of gasten aan te vallen. De politie en enkele van zijn begeleiders die er genoeg van hadden zijn ervan over tuigd dat de „schrik van de tapakst" gees tesziek is. De gemeente is verzocht deze man te laten onderzoeken. Intussen doen de wildste geruchten de ronde in Aken. Van het gerucht dat hij al een kind vennoord zou hebben tot het ge rucht dat hij met ongedekte cheques werkt. Merkwaardig is. dat de man dooi de politie nog nooit is ingesloten na zijn wandaden. In een café Is het gebeurd dat de man om bier vroeg. De eigenaar wei gerde dit omdat de zaak nog niet open was. De man nam een glas en sloeg dat kapot op het hoofd van de eigenaar. Daar op volgde een vechtpartij, waarbij ook de portier en de vechtjas zelf verwondingen opliepen die zij in het ziekenhuis moesten laten behandelen. De man werd niet in hechtenis genomen. In het rapport van de politie over deze zaak stond: „grove on betamelijkheid". Drie weken later werd dit op verzoek van de advocaat van de mis handelde eigenaar veranderd in „ge vaarlijke verwonding, bedreiging en huis vredebreuk". De politie liet hem toch vrij rondlopen. Een paar dagen later was het CANNES (UJP.l.)Koning Leopold van België is gisteren met lichte ver wondingen overgebracht naar een zie kenhuis in Cannes, na betrokken te zijn geweest bij een verkeersongeluk. De prinses van Rethy ls heelhuids, aan wat een botsing met een andere auto wordt genoemd, ontsnapt. Drie in zittenden van de andere wagen zijn eveneens in een ziekenhuis behandeld moeten worden. Volgens ooggetuigen zat de prinses van Rethy aan het stuur van de konink lijke Ferrari toen zich het ongeluk in de Rue d'Antibes, op de kruising met de Rue des Serbes (Cannes), voordeed. GIRO MAAKT MEER WINST AMSTERDAM (A.N.P.) De winsten van het girokantoor der gemeente Am sterdam bewegen zich in stijgende lijn, Werd over 1963 een winst behaald van 24.000 gulden, over 1964 was de winst 98.000 gulden en over 1965 zelfs 349.000 gulden. De ontvangen rente is in afgelopen jaar toegenomen van 8,3 mil joen gulden tot 9,8 miljoen gulden. Aldus blijkt uit de heden gepubliceerde jaarcijfers over 1965, waarin 21.200 nieuwe rekeningen werden geopend. Hierdoor steeg het aantal rekeninghouders per ul timo december tot 189.100. De saldi van particulieren ln rekening-courant namen toe van 215,4 miljoen gulden tot 245 mil joen gulden, de deposito's van 15 miljoen gulden tot 17,9 miljoen gulden. De girodienst van Curacao heeft bij de Postcheque- en Girodienst een post rekening geopend. Hierdoor is het moge lijk postgirobetalüigen van Nederland naar Curacao en omgekeerd te verrichten. De deviezenbepalingen zijn van toepassing. SLACHTERIJ VEROORDEELD HAARLEM. (A.N.P.)De directie van een slachterij in Lisse ls door de econo mische politierechter in Haarlem, mr. D. Vink. veroordeeld tot een boete van f. 15.000 en een voorwaardelijke stilleg ging van het bedrijf voor de tijd van een jaar, omdat in de fabriek in de loop van het vorige jaar honderd ton paardevlees verwerkt werd in snijworst. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie, mr. J. Wiarda. op. dat. gezien de hoge rundvleesprijs, het verwerken van paardevlees in de worst een voordelige zaak voor het bedrijf is geweest. Hij eiste een boete van f 25.000 en een jaar voor waardelijke stillegging van het bedrijf. Uit het verhoor is gebleken, dat het paardevlees via een importeur in Rotter dam betrokken werd uit Argentinië. AVA GARDNER IN ZIEKENHUIS LONDEN (UPI) De 43-jarige filmactrice Ava Gardner ze was maandagavond op t.v. te zien ln de speelfilm „The sun also rises" is nog onbekende redenen in een vrouwenziekenhuis in de Britse Btad Chelsea opgenomen. Het ziekenhuis weigerde inlichtingen te verstrekken over haar gezondheids toestand. Het ls evenmin bekend of zij zal moeten worden geopereerd. Onderzoek bij Nederlandse leger „Rook matig en blijf mager" AMSTERDAM (ANP) In het juist verschenen nummer van het tijdschrift voor sociale geneeskunde is een artikel verschenen van dr. V. M. Oppers, hoofd van de afd. gezondheidsstatistie- ken van liet bureau van statistiek van de gemeente Amsterdam, en «Ir. G. J. Hoeflake hoofd der afd. statistiek van de militair geneeskundige dienst, waar in de beide auteurs zeggen door hun on derzoek bij het Nederlandse leger een bevestiging te hebben gevonden van de theorie van dr. Oppers dat de waarge nomen hogere sterfte onder rokers (ge deeltelijk) op een schijnbare oversterf- te berust. In 1964 publiceerde dr. Oppers een ar tikel waarin hij de theoretische moge lijkheid naar voren bracht dat de niet- roker korter zou leven dan de roker. Ten gevolge hiervan zou de roker een schijnbare oversterfte vertonen aan be paalde ouderdomsziekten, onder ande re aan longkanker. Een van de oorzaken dat de niet-roker gemiddeld korter zou leven dan de roker kon gelegen zijn in het feit dat de niet-roker gemiddeld een zwaarder gewicht had dan de roker, ter wijl bekend 'is dat dat overwicht door allerlei oorzaken het leven bekort. Uit dit genoemde onderzoek bij het Nederlandse leger, waarbij 2180 officie ren en manschappen waren betrokken, bleek dat in de leeftijdsklasse van 40- 54 jaar de niet-roker gemiddeld 5,3 kg. zwaarder was dan de sigarettenroker. Dit gewichtsverschil levert een, gemid delde levensduur voor de niet-roker op, die enkele jaren korter is dan voor de roker. Niet representatief Een onderzoek bij militairen kan aldus de auteurs echter niet als re presentatief voor het gehele Nederland se volk worden beschouwd. Mocht echter door het onderzoek van andere bevol kingsgroepen blijken dat de gevonden resultaten algemene gelding bezitten, dan is er een relatie tussen roken levensduur aangetoond in omgekeerde zin als meestal wordt aangenomen. Het blijkt dat op deze gronden in studies gewijd aan de invloed van het roken het statistische begrip „sterftekansconcur- rentie" optreedt, waardoor de waargeno men oversterfte kan berusten, ten he- volge waarvan het roken zijn kwaadaar dig karakter kan verliezen. De auteurs zijn uiterst voorzichtig in hun conclusies. Zij willen slechts aan tonen dat er in studies betreffende de in vloed van het roken op de gezondheid factoren werkzaam zijn, die bij de be schouwing van de relatie roken-ziekte tot nu toe niet zijn herkend. Zr wijzen er nadrukkelijk op, dat de groot te van de overschatting van de over sterfte voor rokers nog niet is te bepa len, zodat zij op dit ogenblik niet kun ne bestrijden dat het roken toch nog een schadelijke werking heeft. Daarom ko zen de auteurs als motto voor hun artikel: rook matig en blijf mager. (Van een onzer verslaggevers UTRECHT Tot voorzitter van lie bedrijfsschap lederindustrie, waarvan de zetel gevestigd is ln Tilburg, ls benoemd de heer J. A. Middelhuis, oud-voorzitter van het N.K.V. Het heeft enige tijd geduurd, alvorens men voor dit bedrijfs schap een voor alle partijen acceptabele figuur had gevonden. Zowel de werk gevers als de werknemers kwamen slotte tot overeenstemming, dat aan onpartijdig persoon de voorkeur n worden gegeven. Daarbij moest men treden buiten de kring van personen, die reeds ln andere bedrijfschappen van re schoen- en lederindustrie, resp. leder waren, een functie vervulden. De associatie van de „zevenmijls- kaarten" met de dito laarzen is geen toevallige. Pientere migratiecijferaars hebben berekend, dat men met 1,50 gulden, de prijs van zo'n zevenmijls- kaart, een vluchteling zeven mijl, of wel ongeveer 10 kilometer dichter naar het land van zijn bestemming brengt. „Brengt hen naar veiliger haven" luidt de tekst, waarvan reeds eerder melding werd gemaakt, en die zal ver schijnen op enkele postzegels samen met de handtekening van koningin Ju liana, die daarmee haar eigen oproep ten bate van deze vluchtelingenactie onderschrijft. De speciale zegels (van 18 -f 7 cent en van 40 20 cent) gaan de actie betalen die het ICEM (Inter gouvernementele Comité voor Europe se Migratie) samen met de speciaal hiervoor opgerichte Nederlandse Stich ting tot steun van het ICEM vluchte- lingenvervoer organiseert. De milde gever, die op deze wijze ze ven of meer mijlen wil financieren, is hiermee echter nog niet klaar. Voor velen zal het de eerste keer zijn dat ze zonder vrees of blaam een kaart naar de koningin (p/a paleis Soestdijk) kun nen sturen. De zevenmijlskaart is na melijk een antwoordkaart. Het verstu ren van de kaart naar Soestdijk is niet zonder belang, want het vormt een on derdeel in het verloop van de actie. Marathon Na een opwekkend woord van minis-1 ter-president Cals in een grootscheepse uitzending op de 31ste januari over de radio en, als het voor dergelijke activi teiten felbegeerde medium tv wil, ook voor de beeldbuis, start een. waarlijk unieke vorm van samenwerking van alle omroepverenigingen. Gedurende de maand februari en de eerste dagen van maart (sluiting van de actie voor het huwelijk van Beatrix en Claus in een wedstrijd, „Marathon" genaamd, dage lijks een zogenaamde hartewensprijs toegekend worden aan degene die het juiste aantal van de op een bepaalde dag op Soestdijk binnengekomen zeven- mi jlskaarten raadt. Dit (te raden) aan tal moet namelijk op een andere zoge naamde loterijkaart in een getal van 8 cijfers vermeld worden. Er zijn hoofd prijzen van maximaal een ton. Al met al een erg ingewikkelde maar ook aanlokkelijke zaak voor de geachte milde gever. In ieder geval zitten er vakmensen in de organisatie: de heren Van Gelder en Moraal, die ook Open het Dorp organiseerden. Behalve een gezamenlijke documentaire over vluch telingen zullen („als Bussum het doet") verslaggevers van verschillende zuilen een reportage geven uit vliegtuigen, die in februari ongeveer 150 vluchtelin- Om hen is het tenslotte begonnen, om de 40.000 die nog wachten. Vorig jaar was er voor 1000 vluchtelingen geen reisgeld meer. En dat mag geen twee de maal gebeuren, vindt het ICEM. Sinds .het ICEM dit vervoer in 1952 startte, heeft het 602.324 vluchtelingen naar in totaal 14 landen van defenitie- ve bestemming gebracht. Het betreft alle vluchtelingen van ach ter het ijzeren gordijn, christelijke Ar meniërs, joden, Bulgaren en Roemenen. Naar Australië vertrokken in totaal 112.000 vluchtelingen, naar Israël 131.000, naar de VS 191.000 en naar Ca nada 85.000 vluchtelingen. De wachten den rekenen nu op vele malen meer dan zeventig maal zeven-mljlskaarten. (Advertentie) 'AS PRO Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. UetéioM+q* DEN BOSCH Provinviale staten van Noord-Brabant moeten in een ander gebouw vergaderen, want de statenzaal waar vorige maand nog prinses Beatrix en Claus von Amsberg ontvangen zijn, staat op instorten, zoals wij gisteren al meldden. Onder luid gekraak scheurden gistermorgen 0111 kwart voor negen de muren en sprongen de ramen. Of het ge bouw in elkaar zal vallen, kan men niet met zekerheid zeggen. de koningin, dr. C. M. M. Kortman, die op dat ogenblik in een aanpalend gouvernementshuis nog aan de ontbijttafel zat. liet het be dreigde gedeelte van het gebouw, waar onder de bibliotheek, en z'n eigen werk vertrekken onmiddellijk ontruimen. Hij stond zelfs niet toe. dat men zijn t.v.- toestel, dat in een van de bedreigde ka mers van zijn huis staat, in veiligheid bracht. De portretten der Oranjes zijn nog wel uit de zaal gehaald. De Bossche brandweer en de politie waren spoedig ter plaatse om een oog je in het zeil tehouden. Deskundigen van provinciale waterstaat en de rijks gebouwendienst hebben het scheurend gebouw met platen ondersteund. Giste ren wilde men de zaal van binnen pro beren te stutten. Het hoofd van de eerste afdeling, mr. J. L. H. R«>ebroek, die zijn kantoor heeft op de eerste verdieping vlak bij de sta tenzaal. zat nauwelijks aehter zijn bu reau toen hij de muren hoorde kraken. Hij probeerde 'n raam te openen, maar toen de ruiten in scherven vielen, rende hij de kamer uit met achterlating van zijn jas. Het gebeuren bracht onder de ambte naren uiteraard nogal wat consternatie teweeg. Het is een merkwaaridge ge schiedenis. want 't gebouw was in goe de staat. Onder een van de muren van de statenzaal stroomt een riviertje de Binnen-Gieze. Men vermoedt, dat ten gevolge van de snelle daling van de stand van het buitenwater de druk op de overkluizing van dit stroompje zo groot geworden is, dat het gewelf beschadigd werd en verzakkingen zijn opgetreden. Het provinciaal bestuur heeft al plannen klaar liggen om raison van meer dan 30 miljoen gulden een nieuw provincie huis te bouwen. Men wacht op rijksgoed keuring. Commissaris Kortmann zei, dat het gebeurde de bouw van het nieu we r. zal versnellen. Plotseling vielen scheuren in de De ruiten sprongei

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5