SJASTRI: VOL TACT K Bescheiden, Anderhalf opofferingsgezind jaar Nehroes opvolg er Gebukt onder geringe lengte BINNENHOF Burgemeester handelde om ordeverstoring te voorkomen Messteker gegrepen WASHINGTON STOND IN RECHTSTREEKS CONTA CT MET HANOI Ned. jacht spoorloos Acht jaar in Schotse moordzaak Chefarine .4* ,Geen vriiheid van Wilson: Rhodesië is al stevig aangepakt Schoon schip na ruzie met vrouw DINSDAG 11 JANUARI 1966 DE LEID SE COURANT DEN HAAG (U.P.I.). De overleden premier van India, Lal Bahadoer Sjastri werd op 2 okto ber 1904 als zoon van een dorps onderwijzer in een dorpje bij Benares geboren, in dezelfde land streek waar ook Nehroe werd geboren. Op 17-jarige leeftijd sloot hij zich aan bij de ongehoorzaam-1 heidscampagne tegen de Britten. Na een korte tijd in de gevangenis te hebben doorgebracht studeerde hij van 1921 af aan het door Ghandi gestichte instituut van Benares hindoefilosofie en Sans kriet. Onderwijzersstaking Suriname opgeschort PARAMARIBO (ANP) De samen werkende onderwijzersorganisaties heb ben bekend gemaakt, dat tijdens de be sprekingen met de raad van ministers ,,de volledige bereidheid van de rege ring is gebleken om met de haar ten dienste staande middelen tegemoet te komen aan de wensen van de onderwij zers, namelijk de toegezegde overbrug gingsregeling zo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen". De staking is voor de duur der besprekingen opge- Vandaag zijn de leerkrachten weer normaal naar school gégaan. Argentinië verwacht Juan Peron terug BUENOS AIRES (UPI) In de Ar gentijnse hoofdstad doen op het ogen- hlik geruchten de ronde dat de verban nen voormalige dictator Juan D. Pe ron van plan is in de komende dagen vanuit Spanje naar Argentinië te reizen. Volgens deze geruchten zou Peron vrijdag zijn lang geleden gedane belof ten willen nakomen. Van tijd tot tijd spreekt men over een eventuele terug keer van de ex-dictator. In 1955 is Pe ron, na 10 jaar het heft in handen te hebben gehad, afgezet. De geruchten over de terugkeer vie len samen met een oproep van de Pe ronisten tot een vierurige staking, ter ondersteuning van de staking van de stratenvegers en verpleegsters, die al negentien dagen duurt. Bij deze sta king zijn 16.000 personen betrokken. in totaal 7 jaar in de gevangenis. Na de tweede wereldoorlog kreeg hij de functie van partijsecretaris van de Con grespartij. In 1951 werd hij benoemd tot secretris-generaal van deze partij waarna hij vervolgens de post bekleedde van minister van Spoorwegen en Ver bindingen. In 1956 legde hij deze functie vrijwillig neer. In 1961 vei schijnt hij weer op het politiek toneel, nu als minister van Bin nenlandse Zaken. Na de dood van pre mier Pandit Nehroe, op 27 mei 1964, wordt hij op 2 juni 1964 benoemd tot premier van India en minister van Bui tenlandse Zaken, welke laatste functie hij op 18 juli van dat jaar vanwege zijn slechte gezondheid moeet opgeven. Sjastri, bekend als een bescheiden, opofferingsgezinde man, was de leider van 475 miljoen, merendeels in armoe levende Indiërs Hij etamde uit een lage hindoeka^te, de zgn Kajastha, waartoe voornamelijk klerken, ambtenaren en middenstanders behoren. Op school was hij een weinig briljante leerling. Maar hij blonk uit door tact en kreeg spoedig de naam moeilijke kwesties op te lossen AdveHentte) Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk in de hele wereld beroemd en hebben mil joenen mensen baat gebracht. Te zamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der be standdelen is het betrouwbare maag middel Chefarox. Dit zorgt, dat een teveel aan maagzuur wordt geneu traliseerd. Geringe lengte Sjastri is zijn hele leven lang gebukt gegaan onder zijn geringe lengte; hij was ongeveer 1 meter 50 en woog onge veer 50 kilogram. Op 23-jarige leeftijd huwde hij Lalita Devi die hem vier zonen en twee dochters schonk. Sjastri was ook al verscheidene malen grootvader. Eén van zijn kleinzoons is 'vernoemd naar de vermoorde Ameri kaanse president Kennedy. Sjastri heeft altijd ontkend dat hij een „Sanjasi" was een Hindoe die geen waarde hecht aan het stoffelijke maar er wordt wel beweerd dat hij soms zijn maandelijkse toelage aan de ..Sewak Man- dal" (dienaren des volks) schonk, een sociale organisatie die werkte op basis van de principes van Ghandi. In zijn jeugd heeft Sjastri wel voor deze organisatie ge- Uit heel de wereld zijn reacties op de dood van Sjastri binnengekomen. Presi dent Johnson noemde de dood van Sjastri een ernstige slag voor de hoop op vrede en vooruitgang. In de ruim anderhalf jaar sinds de dood van Nehroe heeft Sjastri zich een waardige opvolger getoond. Pre mier Kosvgin 'vari Rusland.' die de onder handelingen tussen Sjastri en Ajoeb Kahn heeft geleid, zei: „De overledene was een goed mens en een humanist van deze tijd een man die veel bijdroeg in het belang van zijn volk". Koningin Elisabeth van Engeland zond een boodschap van diepe en oprechte sympathie met het overlij den vim de Indiase premier. Premier Aldo Moro van Italië bracht zijn diepe bezorgd heid tot uitdrukking over het tragische ge beuren. dat plaats vond op een moment dat premier Sjastri een vredesmissie ver vulde. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N.: ..Niet alleen India, evenmin al leen Azië. maar de hele wereld zal het verscheiden van Sjastri beti-euren. Onder Sjastri was India nog meer een trouw lid van de V.N. geworden". Communis tisch China heeft zich onthouden van I commentaar op de dood van Sjastri. Sjastri en Klian ondertekenen de verklaring van Tasjkent, waarin beide regeringsleiders beloven zich niet met eikaars binnenlandse zaken te mengen en de troepen uit Kasjmir terug te trekken. POOLSE BISSCHOP Over Oder-Neisse is niet gerept HAMBURG (Reuter) De aartsbis schop van de Poolse stad Vrocklav, Bo- leslav Kominek, heeft in een gesprek voor de Westduitse televisie aangedron gen op een Duits-Pools gesprek, ondanks alle moeilijkheden. Hij zei dat het Poolse episcopaat met zijn boodschap aan de Duitse bisschoppen slechts een verandering van de Poolse houding je gens Duitsland en omgekeerd heeft wil len bewerken. Over de Oder-Neisse- grens was niet gerept. De Kerk wilde slechts een brug slaan en de vrede die- Papoeavlag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Burgemeester De Ra- nitz van Utrecht heeft het hijsen van de nationale Papoeavlag op 1 december bij het gebouw van kunsten en wetenschap pen in de Domstad verboden, omdat hij ordeverstoring vreesde. De burgemees ter had daarbij in het achterhoofd de or deverstoring, die op 23 augustus in Den Haag ontstond, toen ln een demonstra tieve optocht van Papoea's dezelfde vlag werd meegedragen. De beslissing van de burgemeester was niet in strijd met de overeenkomst van New-York betreffende de overdracht van westelijk Nieuw-Gulnea aan Indone sië. De ministers Smallenbroek en Luns hebben dit geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid van Rijckevorsel (KVP). Zij betogen, dat bepalingen in de genoemde overeen komst betreffende het recht op een ei gen vlag voor de Papoea's slechts geldt voor het over te dragen gebied. UTRECHT (ANP) De Utrechtse po litie heeft de 25-jarige autohandelaal- S. aangehouden, die zondagochtend het echtpaar De Leeuwe in een flat aan de Utrechtse Livingstonelaan met een brood mes te lijf is gegaan. Zoals bekend wer den beide echtelieden vrij ernstig gewond. De dader werd in het huis van zijn moeder gearresteerd. De jongeman heeft zijn daad kennelijk in een vlaag van waanzin gepleegd. Er is geen enkel re delijk motief aante wijzen. Hij kende de heer De Leeuwe. die voor zijn huwelijk enkele jaren bij de moeder van S. als kostganger was. De verstandhouding tus sen de heer De Leuewe en de autohande laar was in die tijd uitstekend. Naar thans bekend is geworden, is S. enige tijd ver pleegd in een psychiatrische inrichting. Geen positief antwoord WASHINGTON, (Reuter). - Het Witte Huis heeft meegedeeld dat Amerika in rechtstreeks contact is geweest met Noord - Vietnam als onderdeel van president John sons vredespogingen. Dit is door de pers chef van het Witte Huis. Bill Moyers. aan de pers meegedeeld. Bijzonderheden wilde hij niet verstrekken. Uit goedingellchte kring in Washing ton is vernomen dat het directe contact tussen de Verenigde Staten en Noord- Vletnam geen positief communistisch ant woord op president Johnsons vredesoffen sief heeft opgeleverd. De Amerikaanse regering acht haar streven naar een vreed zame oplossing echter allerminst mislukt. Het zal dan ook niet worden beëindigd, aldus deze kring. Ofschoon de regering niet wil meedelen waar 't contact heeft plaats gehad, meent men in bepaalde kringen te weten dat een Amerikaanse diplomaat een korte bijeen komst met een Noord Vietnamese verte genwoordiger heeft gehad en hem toen 'n boodschap met het Amerikaanse aanbod om aan de conferentietafel plaats te ne- Advertentie) Spit, Spierpijn 1=1-1 Voorzitter contactgroep wkg. metaalindustrie UTRECHT (ANP) Tijdens een in Utrecht, gehouden buitengewone verga dering heeft de heer J. M. Nijdam af scheid genomen als voorzitter van de con tact groep werkgevers in de metaal industrie. De heer Nijdam, die sinds de oprichting van de contactgroep in 1951 voorzitter is geweest, wordt opgevolgd door de heer A Keller. NICE (UPI) De Franse autoritei ten stellen een onderzoek in naar de plotselinge en raadselachtige verdwij ning van het Nederlandse jacht ,,Anna Karina" uit zijn winterstalling ln de ha ven Hyeres. Het 40-ton metende vaartuig is eigen dom van de Nederlandse industrieel M. ten Brink. Hij had het schip voor de winter aan de zorgen van zijn vriend Ro ger Straussessen toevertrouwd. Zondag zou Straussessen nog werk zaamheden op het schip verricht heb ben. Toen hij maandag terugkwam op de jachthaven was het verdwenen. Hij vertelde de politie eerst gedacht te hebben aan een grap. doch later bleek dat het schip werkelijk verdwenen De politie is daarop e speurtocht begonnen, tot nu toe echter zonder resultaat. men. heeft overhandigd. De communist zou de boodschap aanvaard hebben, een daad die in scherpe tegenstelling is tot de weigering van Hanoi van vorig jaar roei om een boodschap, die via de Britse rege ring was verzonden, te accepteren. AMSTERDAM. (A.NP.). Het ge rechtshof te Amsterdam heeft vanochtend de 30-jarige zeeman H. W. P. veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek van voorarrest wegens „zware mis handeling de dood tengevolge hebbend" van de 33-jarige wasvrouw Jessie Gibson in het Schotse havenplaatsje Grange mouth. De zeeman zou de wasvrouw door wurging om het leven hebben gebracht en haar ca. vijftig meter achter haar ouderlijk huis ln een put hebben begraven. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, had wegens doodslag twaalf Jaar tegen de zeeman geëist. Doodslag achtte het gerechtshof echter niet bewezen. Wel gelastte het de onmiddellijke gevangen neming van de verdachte. Dit was de derde maal dat een Neder lands rechtscollege uitspraak deed in de Schotse moordzaak. In eerste instantie veroordeelde de rechtbank te Rotterdam de zeeman tot vijftien Jaar, de maximum straf voor doodslag. Zowel de officier van justitie als de verdachte waren tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Het gerechtshof in Den Haag legde hem daar op twaalf jaar gevangenisstraf op. Op 19 oktober van het vorig jaar werd dit arrest echter door de Hoge Raad vernietigd, om dat deze meende dat de opzet die het Haagse Hof had afgeleid niet met redenen omkleed was. De zaak werd daarbij ver wezen naar het gerechtshof in Amsterdam. Standpunt Spaanse kardinaal: T TFrnFïïTFiVQT Paardenvriend Pel JLjllljr UHjLJIHjI Vi5 J lievelingspaard Ai Elke dag krijgt h\j order zijn paard te verzorgen. Wat propaganda voor protestanten TARRAGONA (KNP) Kardinaal De Arriba y Castro van Tarragona heeft in een Interview met „DIario Es- panol" verklaard, dat de bisschoppen van Spanje niet kunnen toestaan, dat de protestanten in het land vrijheid van propaganda krijgen. Hoewel dit een lo gische consequentie van de concilie verklaring over de godsdienstvrijheid zou zijn, acht de kardinaal het gevaar voor de Spaanse katholieken te groot. Velen van hen zijn „niet opgewassen tegen de redeneringen, die worden op gezet door niet-katholieke personen, van wie men zou kunnen zeggen dat zij van de propaganda hun beroep heb ben gemaakt". In het interview ging de kardinaal in op het concilie en de consequenties er van voor de Kerk, speciaal voor de Kerk van Spanje. Wat het contact met de gescheiden broeders betreft, herinnerde de kardi naal aan een gesprek, dat enkele Spaan se bisschoppen tijdens het concilie heb ben gehad met enkele protestantse en orthodoxe waarnemers. Daarin was ook de godsdienstvrijheid aan de orde gekomen. Het standpunt van de Spaanse bisschoppen was, dat zij geen vrijheid van propaganda aan de protestanten konden toestaan. Het concilie zal voor Spanje zeer vruchtbaar zijn, zo meende de kardi naal. De belangstelling onder het volk is groot, ook bij de eenvoudige mensen. En als er afwijkingen of onjuiste inter pretaties van de conciliebesluiten ko men, zal het kerkelijk leergezag, met de hulp van trouwe en gehoorzame gelovi gen, die weer rechtzetten, zo besloot de kardinaal. Werkloosheid iets gestegen HAARLEM (ANP) Wegens openlijke geweldpleging, gepleegd in de nieuwjaars nacht. heeft de politie van Haarlem in de afgelopen dagen zeven jonge mannen, ln leeftijd variërend van 16 tot 25 Jaar. aan gehouden. Drie van hen zullen voor de officier van justitie worden geleid. Ze worden er van verdacht de brandweer, die bezig was bij de Burgwal een kerstboom- brandje te blussen, in haar werk te heb- Paardenvriend Peter Schmidt uit Essen mocht zijn ben gehinderd. Later hebben ze de brand- onder dienst. weerauto met stenen bekogeld, waardoor ii noemt 'n „liefdedienst". deze werd beschadigd. anttekeningen rond het Verscherping van maatregelen LAGOS (AFP) Bij aankomst in La gos, waar hij de gemenebestconferen- lie zal bijwonen, heeft de Britse pre mier Harold Wilson gisteravond de hoop uitgesproken dat de leden van het gemenebest, zullen erkennen, dat er de laatste weken in de toestand in Rhode sië grote veranderingen zijn gekomen. Hij zei er niet aan te twijfelen dat En geland elke beslissing zal nemer noodzakelijk zal blijken. De Briti vindsi listen t door he eind aai eigerde vragei ■ventueli lijkheid er was dat de Rhodesische machthebbers onder de huidige om standigheden voelden dat ze met onder handelingen moesten zien te bereiken wat ze op onwettige wijze hadden trach ten te krijgen. Engeland zou zijn economische sanc ties tegen Rhodesië voortzetten en zo nodig verscherpen, maar duidelijk ma ken dat op het ogenblik dat Rhodesië tot grondwettig gezag terugkeert „wij de sancties zullen opheffen en uit alle macht zullen bijdragen tot het herstel van zowel de economische als de con stitutionele situatie." Wilson verklaar- de voorts nog, dat naar zijn oordeel de landen die geweld tegen Rhodesië wil- den gebruiken nu wei zouden inzien dat andere al door Engeland genomen maatregelen „veel verder waren ge gaan en veel ingrijpender waren dan ze destijds misschien dachten". Advertentie Voor zijn vertrek naar Nigeria ver klaarde Wilson in Londen, dat hij spoe dig de basis uiteen zal zetten waarop Rhodesië naar het oordeel van Enge land tot grondwettig gezag zou kunnen terugkeren. Naar verwachting zal deze stap vergezeld gaan van een verdere verscherping van de economische sancties tegen Ian Smith's bewind. De premier legde er de nadruk op, dat Rho desië „een Britse verantwoordelijkheid is en moet zijn." Op de vraag of er enig teken bestond dat de Rhodesische blanke minderheidsregering bereid was haar onafhankeHJkheldsafkondiging van 11 november jl. nog eens ln beraad te GANGETJE - TEL. 40941* antwoordde hg, dat de moge- Bepaald geen auto voc spitsuur is deze Porsche Carrera 6, die dezer dagen uit de fabriek in Stuttyart-Zujfenhausen rolde: zes- cilinder-twee-litermotor, 210 pk bij 8.000 omwentelingen per minuut. Topsnelheid is 280 km per uur! DEN HELDER Onder invloed van alcohol en na een ruzie met zijn echtge note heeft de 31-jarige machinebank werker W. van A. uit Bloemendaal zich bij de Helderse gemeentepolitie gemeld. Hij bekende een reeks inbraken. De buit bedroeg enkele duizenden guldens. Met de bekentenis wilde hij schoon schip maken. Franse misdadiger uit ziekenhuis ontsnapt NICE (UPI) Pierre Aunay, een van Frankrijks stoutmoedigste misdadigers, is de afgelopen nacht uit het Pasteur ziekenhuis te Nice ontsnapt. Aunay moet de tralies van een raam hebben door gezaagd en langs een touw naar bene den in de tuin geklommen waar hij ver moedelijk verder werd geholpen door medeplichtigen. In de gevangenis waar hij drie jaar heeft doorgebracht, werkte hij op de administratie en verduisterde tienduizen den dollars op een manier die nog steeds niet geheel duidelijk Is gewor den. Hij werd opnieuw veroordeeld en onlangs ln het ziekenhuis opgenomen omdat hij een hartaanval zou hebben (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Drs. Norbert Schmel- zerfractieleider van de KVP in de Tweede Kamerheeft een opmerke lijke uitspraak gedaan: het komen de verbod om uitgeschreven redevoe ringen voor te lezen gerieft alleen de parlementaire journalisten. Hij zei dit met een lachend gezicht, maar hij zei het toch maar. En dan te beden ken, dat vooraanstaande leden uit het presidium van de Tweede Kamer als voorzitter mr. F. J. F. AI. van Thiel en vice-voorzitter J. Bommer juist het voorleesverbod erg belangrijk vinden. Omwille van de belangstelling, die 't parlement moet trékken van de bur gers, niet van de journalisten natuur lijk, want die zijn er, als de oren en ogen van meer dan zes miljoen kie zers, toch bij. Maar die burgers, die zelf w'llen horen en zien, die moe ten met genoegen naar het Binnenhof komen. Het jongste rapport van dc PvdA bevatte de volgende passage: „Trouwens, het aanhoren l\l L J van de respectieve visies VerDOden m fie» fracties over vrijwel ieder onderwerp l V00r uan enif belang is reeds een straf op zichzelf. tp |p7pn Zou die .straf' voor de IC IC4.CN gemiddelde bezoeker niet I althans gedeeltelijk I tot een genoegen kunnen worden gemaakt, wanneer die tien redevoerin- I gen dan tenminste met enig gevoel I worden voorgedragen en niet worden voorgelezen op een wijze, die zelfs de I vurigste politieke vrienden in slaap I dopt sukkelen. Als de heer Schmelzer zegt, dat niemand, behalve de parle- I ment aire journalisten, op het voorlees- I verbod zit te wachten, moet hij zich toch wel schromelijk vergissen. Het I is bekend, dat de KVP-fractie de groot- I sfe tegenstand tegen dit verbod wil gaan leveren, maar de argumentatie 1 daarvoor is ondeugdelijk. Wij geven l de heer Schmelzer overigens gaarne toe, dat de belangstelling voor het werk van de Kamer vooral afhangt van de individuele leden. Een rede van dr. Abraham Kuyper werd eens als volgt omschreven: ,,'t fs iets ge heel aparts. Het aarzelt geen ogen blik. Het decreteert waarheden zon der af te stoten, zonder te prikkelen door uitdagende pedanterie, 't Is lui mig vaak, fris altijd, schoon en breed van stijl, fors en 't is toch boeiend. Allen luisteren, de rede verveelt geen ogenblik". Maar dezelfde, schrijver zei over de liberaal dr. D. Bos, die behoorde tot de knappe, maar tevens zeer vervelende redenaars in de Ka mer, dat eene interpellatie Bos, voorgedragen op de eentonige, dorre, manlijk verstaanbare wijze, waarop deze afgevaardigde zijne gedachten tot den hoorder brengt, wonderwel past bij saaie, loomsoporifieke (slaapverwekkend) kleurloze zitting der Kamer... Maar hoe gaarne zou niet iedereen, die met de heer Schmelzer het parlementaire gebeuren ter harte gaat als een zaak van het grootste belang in een democratische samenle ving, weer kunnen schrijven, zoals Benjamin Blok in 1901 schreef: „Op de publieke tribune ziet men gezich ten van menschen, die al klaar staan om hoera of bravo te roepenmen schen met van opwinding schitte rende oogen, met vurig roode gezich ten. Die naar voren dringen en zich, met dreigende schouders, op hun plek je ronddraaien, als komt hun het voorrecht van het gunstigste plaatsje toe". Dat kan zelfs de heer Schmelzer niet van koel-observerende journalis ten verwachten.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5