Recreatienota schetst het provinciaal beleid voor jaren tot en met 1980 VELE GEBIEDEN KUNNEN NOG ONTSLOTEN WORDEN VOOR PUBLIEK PRIESTERS IN DEKENAAT LEIDEN BEZONNEN ZICH OP VERKONDIGING Tl Week der jrolongaties VRIJDAG 7 JANUARI 1966 DE LEID5E COURANT PAGINA 1 KOSTEN f500 MILJOEN De financiële consequenties van het op de nota gebaseerde beleid zijn, dat met inbegrip van de ver werving van de nodige gronden de komende vyftïen jaar een be drag van 5rt0.0U0.000 wordt ge ïnvesteerd voor de openlucbtre- atie. Volgens het f I nancie ri ngssche- ma is geschat, dat voor 1966 acht tien miljoen gulden In voorzienin gen moet worden gestoken, in '67 2» miljoen, in '68 en '69 telkens 40 miljoen, In de volgende vyf jaren totaal f 170.000.000 en daar na tot 1980 nog 210 miljoen gul den. Geraamd is, dat voor reke ning van de provincie Zuid-Hol land 70,5 miljoen komt van de 500 miljoen. De cijfers betekenen niet, dat deze bedragen ook werkelijk zui len worden uitgegeven. Het geeft alleen een denkbeeld van wat zou moeten gebeuren om gelijke tred te houden met de ontwikkeling en de groeiende behoefte. De werke lijke uitvoering hangt af van het gereedkomen van de plannen en het beschikbaar zijn van de no dige mankracht en geldmiddelen, waarby met name ook gedacht moet worden aan het aandeel, dat het Rijk in deze kan en wil nemen, aldus de nota. OFFICIËLE PUBLICATIE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZUID-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land maken bekend, dat het voornemen bestaat over de Slaagh- of Stinksloot 4 lage vaste overbruggingen te maken, waardoor de doorgaande scheepvaart in deze sloot zal worden opgeheven. Be zwaren hiertegen kunnen tot 8 dagen na daktekening van dit blad schriftelijk worden ingediend bij Gedeputeerde Sta ten voornoemd, Koningskade 1, te 's-Gravenhage. (advertentie) AFGELOPEN JAAR LEVENDIGE HANDEL OP LEIDSE VEEMARKT Schorsing van varkensmarkten 4000 dieren minder dan normaal ne ster"-gebied benoorden Lelden. Voor het realiseren van dit recreatiegebied, in de nota aangeduid als de Lcidse Hout, wordt als programma voor de eerst komende vijf jaren voorgesteld: het tref fen van voorzieningen langs de oevers van de Kagerplassen (oeverrecreatie) en het verwerven van gronden op ver schillende plaatsen onder meer voor de Leidse Hout en de recreatiestroken in het agrarisch landschap. Een gunstige bijkomstigheid volgens de raad is het dat voor de aanleg ring en randweg Alphen moet worden herverkaveld. Deze gele genheid kan aangegrepen worden om de gronden te bestemmen voor een ge deelte van de „groene ster", waarvan als kern de Leidse Hout moet fungeren. Wellicht zijn ook de watersportmoge lijkheden te vergroten in de buurt van Hoogmade, vermeldt de nota eveneens. Tezamen met het fietspad langs de Rui ge kade kan hier een gebied van enig formaat ontstaan, dat in het tekort aan recreatiegebied van Leiden kan voor zien. In zuidelijke richting liggen er voor de Leidse agglomeratie bovendien nog twee mogelijkheden, namelijk de groene rand tussen de Vliet en Rijksweg 4A en het gebied van de Stevenhofjespolder tussen rijksweg 4 en de spoorbaan be zuiden rijksweg 4B. Iets verder zuide lijk, maar zoals het verleden bewezen heeft, liggen de Wassenaarse landgoe deren, welke ook een grote aantrek kingskracht uitoefenen op de bewoners van de Leidse agglomeratie. Slechts 160 ha. (Duinrell is daarin niet meegere kend) is vrij toegankelijk en ongeveer 440 ha. op gemakkelijke voorwaarden. Wat de Wassenaarse landgoederen be treft wordt in de nota gesteld, dat het bezoekersaantal, thans te stellen op 10.000, kan worden vermeerderd met 5000 wanneer de toegankelijkheid van de daarvoor in aanmerking komende landgoederen verruimd wordt. De ge dachten van G. S. gaan ook uit naar uit gaven als provinciale bijdragen in de jaarlijkse kosten van Wassenaarse land goederen. Het afgelopen jaar gaf een levendige handel op de Leidse veemarkt te zien. Helaas de laatste weken was het ge- heel mis, vooral by de schapen en var kens. Zeker een 4000 dieren kwamen aarschijnlijk daardoor minder dan normaal. De mond- klauwzeer onder de varkens in het len en oosten van liet land waren er Stieren Melkkoeien Vette koeien Varekoeien 3671 13052 3237 4119 13238 3515 Nuchtere kalveren Graskalveren Vette kalveren Schapen Varkens/biggen en lichte varkens) Paarden aak dat de irktei rden geschorst, en Frankrijk de gr( 146470 147872 geslacht vee. Dil voor de sehapenlu voerde dieren voo: werden geë.vportei vas funest de aange- Frankrijk BasispL rijksweg 16 het gebied tussen Rijpwete- provinciaal beleid. an Opgemerkt zij evenwel, dat evenals de nota, welke nog maar voorlopig is, het financieringsschema, waaruit wij hier enkele bijdragen haalden, geen «ab solute betekenis heeft. Nota en finan- cleringsschenia geven een globaal over zicht wat er in de toekomst van de zyde van de provincie aan de openluchtrecre atie gedaan moet worden en dienen der halve als een voorlopige basis voor het VERMISTE VROUW WEER TERECHT wu bericht EERSTE IJSBANEN VANAVOND OPEN Indien de temperatuur vandaag om kunnen worden op enkele ondergespo ten banen. Het bestuur van de Kogo- baan te Noordwijk heeft goede hoop. dat de baan vanavond om 7.30 uur opengesteld kan worden. Hetzelfde verwacht de directie van de Casino tennisbanen te Noordwijk. Geschaatst zal er naar alle waarschijnlijkheid kun nen worden op de ondergespoten tennis banen te Voorschoten. Deze baan zal om zeven uur opengesteld worden voor de schaatsliefhebbers, indien uiteraard de zon vandaag niet het laagje ijs zal doen ontddoien. Leidse schaatsliefhebbers zullen de eerste dagen nog niet de ijzers kunnen onderbinden op Leidse banen. Met het bespuiten van de banen wacht de Sportstichting totdat De Bilt een prog nose kan geven van een redelijke pe riode met constant vriesweer. i Woensdag plaatste over de vermissing van mevrouw Lor rie FlippoLaven, die op vijf decem ber na een echtelijke ruzie het huis verlaten had en sindsdien spoorloos verdwenen was. Vanmorgen deelde de politie mede, dat zij weer terecht Is. Zij verbleef in Amsterdam, t de dagbladpers verscheen. Dit tele foontje was overigens geen reactie op de berichten. In de loop van deze week zal zij ;er bij haar man terugkeren. LEIDERSOCHTEND NKS In afwijking met hetgeen in het con- vocaat vermeld staat, zal de leiders- ochtend" van de Nederlandse Katholieke Sportbond niet om negen uur doch om half tien aanvangen met een H. Mis in het R.K. lyceum Bonaventura aan de Mariënpoelstraat te Leiden. In Zuid-Holland, waar de in de laatste decennia steeds meer uitgelegde stadskernen thans aan elkaar dreigen te groeien, een gebied ook waar nu onge veer 2,8 miljoen mensen woon- en werkgelegenheid vinden, bestaat een tekort aan recreatiegebieden. In 1980 zal ons gewest ongeveer 800.000 meer inwoners tellen dan vorig jaar, dat wil zeggen, dat tegen die tijd de recreatiemogelijkheden, die op het ogenblik reeds ontoereikend zijn, in belangrijke mate ver groot moeten zijn wil de Randstad en het achter liggende gebied van Zuid-Holland ook nog een Het recreatieprobleem van Zuid-Holland is reeds vele jaren eén zaak, die in de belangstelling staat. Voordat In 1963 uit de vergadering van de Provinciale Staten de wens naar voren werd gebracht voor een uitvoeringsplan met be trekking tot de recreatie-in-de-openlucht lanceerde reeds de ANWB het plan tot het creëren van een groene zone door Zuid-Holland. Vorig jaar is er in de vergadering van provinciale staten nogmaals aandrang uitgeoefend op het college van Gedeputeerde Staten op bet verschijnen van een recreatie-nota. Overtuigd van de noodzaak op dit punt en „op veler verzoek" heeft G.S. enige tijd geleden de Provinciale Raad voor de Recreatie in Zuid-Holland verzocht een advies in te dienen. „leefbaar" gebied zijn. Het recreatievraagstuk van het verstedelijkte Zuid-Holland is een bijzonder ingewikkeld vraagstuk, een vraagstuk dat terecht ?il vele jaren de aandacht en vooral ook de actieve bemoeienis opeist van het provinciaal bestuur, dat op dit punt ook een specifieke taak heeft, omdat het scheppen van recreatiemogelijkheden voor een be volkingsmassa, woonachtig in de Randstad, de krachten van de lagere bestuursorganen, de ge meenten, ver te boven gaat. Basis voor discussie Dit advies is dezer dagen afgekomen in de vorm van een voorlopige nota, welke voorgelegd is door G.S. aan Provinciale Staten. Deze voorlopige nota, waaraan tevens 'een financie ringsschema is gekoppeld voor recrea tieve voorzieningen welke de commis sie nodig acht, zal in de januari vergadering van de Staten als basis dienen voor discussie, waarna het wellicht kan komen tot een actief be leid van de provincie op recreatie gebied. In de uitvoerige recreatienota wor den allereerst de bestaande mogelijk heden en ook tekorten geïnventari seerd waarna de commissie aan de hand van cijfers, die een prognose geven van het inwonertal van Zuid- Holland omstreeks 1980, in grote lijnen een structurele opzet voor het pro vinciaal beleid in de komende jaren maakt. Gebiedsontsluiting De commissie, zo blijkt uit de ge maakte analyse van de openlucht recreatie in Zuid Holland, is van oor deel, dat er op het ogenblik een tekort bestaat, ondanks de rijke verscheiden heid van recreatieve mogelijkheden, doordat vele gebieden, welke in aan merking zouden kunnen komen voor ontspanning in de openlucht niet vol doende toegankelijk zijn of soms nau welijks ontsloten. Voor het treffen van voorzieningen met het oog op de toekomst is het derhalve nodig, dat, behalve aan het creëren van nieuwe SCHEEPSBERICHTEN GROTE VAART: Acmaea: 5 te Purfleet; Alchiba: 6 Gen- ve verwacht; Algorab: 4 v. Pisco/Callao; Area: 5 85 w. St.-Eustatius/Pta Cardon; Aaterope: 5 te Batonrorge verw.; Boven kerk: 6 v. Antwerpen/Rotterdam; Ga- roet: 5 105 ono. Port Sudan/Dubels; Hec tor 5 100 w. Finistere/Skikda; Jagers fontein: 4 te Port Elisabeth; Japara: 6 Aden verw.; Kabylia: 4 360 no. Bele- mer/Curacao; Kara: 5 720 nw. Auck land/Wellington; Kloosterdijk5 330 zw. Flores/Miami; Korendijk: 6 te Philadel- phia.Maron: 5 380 no. Azoren/Curacao; Montferland: 5 te Valparaiso; Musilloyd: 5 v. Tripoll/Beyroeth; Nieuw Amster dam: 5 v. New York/Guadeloupe; Onoba: 8 La Spezie verw.; Overijssel: 4 te Am sterdam; Peperkust: 5 te Amsterdam; Poeldijk: 5 te Rotterdam; Rotterdam: 5 te New York/Nassau; Sarpedon: 5 90 no. Azoren/Bridgetown; Telamon: 5 v. Guante/Matenzaa; Togokust: 5 240 nno. Las Palmas/Freetown; Ulysses: 6 Bar- badas verw.; Videna: 6 Pla Carden verw. Wonogiri: 5 Biak verw. KLEINE VAART: Breehees: 5 75 zo. Cartagena/Bremen; Berbeek 5 te Derf zijl; Mirach-n: 4 te Benghazi; Thea: 4 te Fowey. mogelijkheden alle aandacht wordt gericht op het ontsluiten en toegan kelijk maken van bepaalde gebieden. De planologische structuur, zoals die in de nota wordt aangegeven, is in grote lijnen gebaseerd op de recrea tienota van 1957 en de studie „Tus sentijdse verkenningen" van 1963 en kan gezien worden als een aanpassing aan belangrijke wijzigingen op wo ningbouwgebied en recente onvoor ziene ontwikkelingen, zoals in het Wa terweggebied en rondom Zoetermeer. Het is eveneens een aanpassing aan de verwachting van een veel sterkere bevolkingsgroei. Uitgangspunt van de nota is, dat de provincie tegen 1980 het beeld zal ver tonen van twee grote stedelijke ge bieden. te weten; Den Haag-Leiden met uitlopers naar Delft. Zoetermeer en Alphen, en het Rijnmondgebied, omvattende de Waterwegsteden met uitlopers naar Gouda, Spijkenisse - Hellevoetsluis en de Drechtsteden. Reeds thans kan worden geconstateerd, dat tussen de steden onderling geen ruimte meer voorhanden is voor nieu we woongebieden van enige omvang, aldus de commissie. Planologie Slechts hier en daar is nog een be scheiden verruiming van het stedelijk areaal denkbaar en de resterende open ruimten tussen de steden onderling zijn niet zelden van minimale afme tingen. Vandaar de noodzaak een aan tal „bufferzones" te creëren in stro ken, waar de spanningen tussen de bebouwde kommen zo sterk zouden worden, dat een aaneengroeiing dreigt plaats te vinden. Bij de provinciale raad is bovendien het besef gerijpt, dat de bewoonbaar heid van Zuid Holland in belangrijke mate afhankelijk zal zijn van de wijze, waarop onze generatie erin zal slagen alsnog een zodanige samenhang van stedelijke-, kassen-, agrarische- en recreatiegebieden tot stand te bren gen, dat de bevolking een in de ge geven omstandigheden maximaal con tact met de vrije natuur kan worden geboden. Opgaaf voor de planologen is het geweest de volkrijpe stadsregionen van Zuid-Holland onderling gescheiden door „bufferzones" te omgeven met een redelijk stelsel van recreatiege bieden. In de gehele provincie heeft men in de recreatienota acht „groene- ster"-gebieden geprojecteerd, acht centra, die omgeven en doordrongen worden door stedelijk groen (parken, volkstuinen etc.) en waarop verzorgde agrarische landschappen aansluiten. Behalve de acht „groene ster-gebie den" of recreatielandschappen bij de grote bevolkingscentra is ook nog ge dacht aan een vijftal „witte sterren", gebieden, die geheel dienstbaar ge maakt kunnen worden aan de recreatie op grote schaal: het plassengebied van Braassemermeer, Nieuwkoopse plassen en Langeraarse plassen, de Vijfherenlanden met omgeving, de Biesbosch, de Grevelingen en de kust. Plassengebied Beperken wij ons tot hetgeen in de nota gezegd wordt over de recreatie mogelijkheden in onze directe gezichts kring: De Braassemermeer. zo staat in de nota te lezen, trekt door ligging en grootte naar verhouding nog weinig publiek. Verzorging van de oevers en aanleg van eilanden zijn het meest ge wenst. Op de bijgevoegde financierings schema is voor deze aanbevelingen een bedrag geraamd van 4 miljoen. De Langeraarse plassen trekken reeds veel vissers, aldus de nota, maar deze plas sen zijn ook geschikt te maken voor verschillende vormen van de kleinere watersport. Ten aanzien van de Nieuw koopse plassen wordt opgemerkt, dat het streven er op gericht dient te zijn, dat bij noodzakelijke voorzieningen de recreatiedruk niet ten koste mag gaan van het unieke landschap met zijn ge heel eigen karakter en grote natuurwe tenschappelijke waarde. Blijven wij nog even bij de watersport: de prov. raad is van oordeel, dat de wa teroppervlakte ten dienste van de wa tersport rond 10.000 ha. dient te zijn, terwijl op het ogenbilk slechts 3000 ha. aanwezig is. Vergroting van het areaal dient verkregen te worden door voort gaande inschakeling van rivieren, zee armen en enige kanalen door recreatie ve ontsluiting. Nodig is ook een algemene en betere ontsluiting van polders en oevers van allerlei soort wateren ten dienste van de sportvisserij. Mgr M. A. Jansen: „Taak niet beperken tot eigen kudde" De priesters ,van het dekenaat Leiden hebben zich gisteren met hun bisschop, mgr. M. A. Jansen, bezonnen op de tegenwoordige problemen rond de verkondiging. Zij deden dit in de kantine van het St. Bona- ventura-lyceum, waar inleidingen werden gehouden door pater dr. L. Bosse o.f.m. uit Maastricht, waarna het besprokene ter discussie werd gesteld. Rotterdams bisschop vierde samen met hen in de kapel de H. Eucharistie en sprak in zijn predikatie over de vruchten van het Concilie, waarvan hij tot op zekere hoogte als een ander mens was teruggekeerd. Mgr. Jansen legde bijzondere nadruk op de zending die zowel priester als leek heeft het geloof te verkondigen. „De Kerk is naar haar wezen missionair. Hebben wij ons vroeger bij het brengen van de blijde Boodschap niet te veel beperkt tot onze eigen studie?", zo vroeg de bisschop. „Wij allen hebben een nieuwe taak, ten aanzien van de hele wereld de boodschap van het heil te brengen en niet alleen aan een deel van die wereld". Kustrecreatie De „witte ster" van het kustgebied wordt door de prov. raad zeer uitvoerig behandeld. Minstens drie nieuwe slagen zijn nodig om aan de toekomstige gro tere vraag naar een stukje strand te kunnen voldoen. Behalve drie nieuwe slagen toegankelijk voor auto's, dringt de raad aan op een drastische vergroting van de parkeercapaciteit aan het Lan- gevelderslag (600 tot 2500 auto's), open stelling van het Duindamse slag voor auto's eveneens met parkeergelegen heid voor 2500 automobielen), een ver binding van het Duindamse slag met het Langevelderslag, de aanleg van een recreatie- en kampeercentrum aan de Ruygenhoek te Noordwykerhout. het tot standkomen van het Oosterduinse meer, verbetering van de voetpaden en meer accommodaties in de duinen te Noordwijk, uitbreiding van de parkeer capaciteit aan het Wassenaarse Slag, een betere verbinding van Leiden uit met het strand en meer spoed brj de rea lisering van de nieuwe proviciale weg 1. Meer ten dienste van de Haagse agglo meratie en het grote Zoetermeer van de toekomst doet de raad de aanbeveling een slag naar het strand te maken voor automobilisten via de Pompstationsweg of via de Meyendelse slag en verbetering van de verbinding Zoetermeer-Wasse-1 naarse slag. Met veel van deze wensen is ook re kening gehouden op het hier reeds eer der vermelde financieringsschema. Voor het totstandbrengen van een recreatie centrum aan de Ruygenhoek staat op dit schema als provinciale bydrage een bedrag genoteerd van 2,5 miljoen, voor het Oosterduinse meer 0,2 miljoen en voor de verschillende strandontsluitin- gen ten noorden van Katwijk een be drag van 0.3 miljoen. wyde verkondiging van moet geschieden. „Hierop ons moeten bezinnen", Jansen. „Ik heb echter iet Woord zuUen wy aldus mgr. idee, dat anderen kunnen bereiken. Het is een ontzagwekkende opdracht die wy hebben, beangstigend ook. Maar het is ook een opdracht die tot blijdschap strekt, dat wy dit mogen doen en dat wy priesters mogen zyn met een prachtige taak", zo zei de bisschop tot zyn broeders in het priesterschap. In zijn eerste inleiding ging dr. Bos se uitvoerig in op de bediening van het Woord. Er hangt een zekere le vensvreemdheid rond het verkondigen van het woord, dat blijft zweven bo ven de mens tot wie het gericht is. „Het is veel gemakkelijker het sacra ment te bedienen dan het woord, om dat de bediening van het secrament ob jectief geschiedt. De bediening van het woord echter is het produkt van mijn geest die aanslaat of niet aanslaat. „Gods woord" en „mijn woord" zijn voor priesters moeilijk te identificeren. Het moet alleen uitgesproken worden in de heilige huiver, te staan voor het mysterie van Gods woord. Dit zal tot uitdrukking moeten komen iln de ernst waarmee de priester niet alleen het brood breekt, maar ook het woord spreekt", aldus dr. Bosse. Als voorwaarden voor het verkon digen van het woord van God stelde pater Bosse, dat de „preek" moet staan binnen de boodschap van het Evangelie, binnen de gezonde traditie van de Kerk; de verkondiging mag voorts geen leugen zijn, „ik moet spre ken vanuit mijn geloof Verstaanbaar. Meer dan ooit ls vereist, dat de preek „verstaanbaar" moet zyn voor iedereen. Het moet een woord zijn, dat kan binnendringen, zodat de mensen weten wat er bedoeld wordt". De mensen willen meer dan ooit begrijpen wét u zegt. Het moet een marfier zijn de kloof te overbruggen die er bestaat tussen het geloof en het dage lijks leven van zovelen. Zo gauw men de kerk betreedt wordt die kloof dui delijk: elk gebaar, de vage kruisjes, het afwezig door de knieën zakken en het getrouw lezen van formules in het boekje van Gooi en Sticht bewijzen al dat dit alles niet tot hun wereld be hoort", aldus dr. Bosse. Noodzakelijk vond de inleider het ook, dat de aardse waarden doorkUn- ken in de verkondiging. „Vroeger was het gemakkelijker een geloofsgegeven uit te leggen; nu is het moeilijker een religieuze doorUchting ervan te geven. De prediking zal solidair moeten zjjn Een bedrag van maar Uefst ƒ20 mil-!met de wereld: elke vraag, ook gesteld joen voor het in de nota geplande „groe- vanuit het atheïsme, zal onze kerk- Leidse Hout mensen moeten brengen tot een door denking daarvanEen Kerk die ^een stelling durft te nemen lokt geen vragen en reacties meer uit, daarop komt niemand buiten die Kerk meer af". Dr. Bosse vroeg een stellingname die niet sthrak dogmatisch is, maar waarmee je kunt vechten. Tenslotte, aldus pater Bosse, moet de prediking gesitueerd zijn in de ge zamenlijkheid van de zielzorgde vrucht van een collegiale clerus. „Men moet niet meer op eigen houtje predi ken, die tijd moet afgelopen zijn. Mijn woord moet onderstreept kunneü den, herhaald of voorbereid door andere priester. De verkondiging moet gedragen worden door het totaal van de collegiale inspanning: samen pre ken maken, samen een „plot" maken, samen opstellen wat we de gelovigen moeten zeggen die 's zondags naar de kerk komen". Tot zover pater Bosse in zijn inleiding. Practica. PAUZE POST OP DE BEGROTING Indien op de gemeentelijke begro ting een post „pro memorie" staat aangegeven, houdt dit niet veel anders in dan dat er te gelegener tijd aan ge dacht zal worden. Het is een memo rie-post of geheugensteuntje, opdat men zich iets zal blijven herinneren. Mensen vergeten zo gauwDeze niet zo prettige eigenschap kennende, heeft O. L. Heer een „pro memorie" op de aarde achtergelaten, met de be doeling dat we tot aan het eind aan toe herinnerd zouden worden aan wat Hij voor die aarde heeft overgehad. „Zo dikwijls u dit zult doen, zult u het tot mijn gedachtenis doen". Het is het gedenkteken van het „levend bnxxÜ", door Thomas van Aquine in het on volprezen „Adoro te" genoemd: het ..memoriale" van de dood van de Heer. Hoevelen zullen naar de mis gaan of in eucharistische aanbidding neerknie len en de doodsdaad van Christus voor de geest halen? Dat is zijn bedoeling geweest met het offer van het Nieuw Verbond; het is zijn „pro memorie" opdat we tot ons eigen welzijn zijn vernietiging niet zouden vergeten. PUNT waarbij een preek, op de band opgeno- aanleiding gaf tot een opgewek te kritiek. Deken Haring sloot de bijeenkomst mét" een woord van hartelijke dank aén alle medewerkenden, in 't bijzon der aan de bisschop van Rotterdam. De bezinningsdag werd ook bijge woond door mgr. C. Kramer, bisschop van Luan Fu (China). H. Meyer te Lisse koninklijk onderscheiden In verband met het feit, dat de heer H. Meijer 40 jaar in dienst van het Gem. Gas- en Waterbedrijf der ge meente Lisse werkzaam is geweest, ontving hij de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. Th. H. J. de Graaf heeft hem deze koninklijke on derscheiding met een hartelijke toe spraak uitgereikt. Dit geschiedde in een bijeenkomst ten huize vah de di recteur van het Gas- en Waterbedrijf. Naar wy vernemen zal de heer Meijer per 1 febr. a.s. met pensioen gaan. GOUDEN BRUIDSPAAR De heer en mevrouw Siebelt uit de Prins Hendrikstraat zijn op 12 januari 50 jaar getrouwd, doch wegens ziekte van de bruid moet de feestelijke vie ring voorlopig worden uitgesteld. Uit hun huwelijk werden 5 kinderen gebo ren, waarvan de enige dochter helaas overleden is. Zij tellen 17 kleinkinde- Deze week hebben vijf van de Leidse bioscopen hun programma's ge prolongeerd. Alleen Rex komt met nieuwe film in het alom bekende Wild- Rex. De grote veldtocht der Sioux is een film. gemaakt naar een haal van Sidney Salkow en Marvin Gluck. Het is een productie van Leon Fromkess met in de hoofdrollen Jo seph Cotten, Darren Mc. Gavin Philip Carey. De Engelse titel is „The great Sioux massacre". (Het grote Sioux-massagrafhetgeen van de houd van de film voldoende zegt. De liefhebbers van het genre komen volop aan hun trekken wat gevechten etc. betreft. De KFC achtte de film geschikt voor personen boven 14 jaar. Lldo. Voor de achtste week „My fair lady", een comedie met in hoofdrollen Audrey Hepburn en Rex Harrison. Een goede amusante film voer alle leeftijden. Camera. Een reprise geprolon geerd, dat is hetgeen in het theater aan de Hogewoerd geschier is. En niet helemaal ten onrechte. „De man met de vijf paspoorten" is een spannende, goed gespeelde film, waarin een voor treffelijke combinatie gevonden is tus sen spanning en humor. In de hoofd rollen twee oude rotten in het film vak, n.l. Audrey Hepburn en Cary Grant. LEIDSE BIOSCOPEN Luxor. In deze vacantietijd trekt een lachfilm veel belangstelling reden waarom Luxor waarschijnllijk met „Het pronkstuk van de familie" met daarin zeven rollen van Jerry Lewis nog een week de jeugd (en niet alleen maai de jeugd) gaat vermaken. Deze dol dwaze film is toegankelijk voor alle leeftijden. Studio. De film „Liefdesparen", geregisseerd door Mai Zetteling, gaat zijn derde week in aan de Steenstraat. Het is een indringende, wat wrange film, waarin de decadentie van de Zweedse society aan de kaak gesteld wordt. Daar dit op nogal doortastende wijze gedaan is, achtte de KFC de film slechts geschikt voor strikt vol- Trianon. Ook de Beatles zyn voor de derde week te zien in het Trianon- theater. Een luchtige film, amusant door het frisse spel van de jongelie den uit Liverpool, vol verrassende ca meratrucs en andere vondsten. „Help" is geschikt geacht voor alle leeftyden. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 612 jan. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: De man met de vijf paspoorten (prol. 14 j.) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: My fair Lady (prol. a.l.) Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Het pronkstuk van de familie (prol. a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Liefdesparen (prol. str volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: „Help" (prol. a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: De grote veldtocht der Sioux (14 j.) Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. KORRELTJE MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN 6 jan. bloemen Freesia's 82-150; Blauwe druifjes 48-51; Wilgen katjes 41-64. Narcissen: Carl ton 105-110; Early Glorie 115-135;. Tul pen; Karei Doorman 250; Krelage 100- 125; Lustige Witwe 140-165; Sulpher Triumph 110-135; Cristmas Gold 130- 145; Preludium 120-135; Sulpher Cloud 120-135; Paul Richter 140; Wintergold 145-155 alles per bos. Am. Anjers; Sim rose 23-35; Sim rood 27-33; Sim Arthur 31-35. Rozen: Carol en garnette 34-46; Hyacinthen 20-25; Forsithia 26-53 per st. LEIDSCHENDARI 6 jan. eieren Aan gevoerd werden 76300 kipeieren. De no teringen waren voor: 1600 eieren no 0 lS,S0-.f 19,S0: 9200 eieren no 1 ƒ17,60» IS,50; 24700 eiei-en no 2 15,65-16,70; 23700 eieren no 3 14,80-15,45; 12400 eie ren no 4 13,50-14,15; 2400 eieren no 5 12.30-13,40; 500 eieren no 6 12,00-12,10; 500 kneus I 13.00-14,50; 300 kneus II 15,00. RIJNSBURG 6 jan. bloemen Narcis sen: Golden Harvest 140-150; Carlton 130-140; Early Glory 120-140; Califor nia 110-120; Flower Record 100-110. Tulpen lang: Demeter 280-310; Copland 230-240; White Sail 190-240; Roland 180-210; Golden Harvest 160-170; Paul Richter 160-170; Preludium 130-160; Su- perba 140-150; Ralph 120-130 alles per bos. Am. Anjers: Desiré 3600; Sim rood 2800-3600; Sim rose 2800-3200; Sir Ar thur 2800-3200; Sim wit 2800-3000; Dus ty 2800-3000 per 100. Hyacinthen: Anne Marie 35-38; Jan Bos 28-32; Delftblauw 28-30; Ostara 28-30; Bismarck 25-28; Carnegie 20-25 per stuk.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3