De borrel gaat gekleed in welvaart Shaffy Chantant en Lurelei vastgelegd op 33 toeren Mr. van Hall huwt eerst zijn nichtje Sluiting drie VS-bases in Frankrijk Katoenen stoffen voor komende zomerdagen Geen pin-ups meer in Soldier DONDERDAG 6 JANUARI 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) De Amster damse gemeenteraad heeft giHteren aan het eind van zijn eerste zitting in het nieuwe jaar burgemeester G. van Hall tot ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd. Alleen de fractie van de CPN onthield zich van stemming, om dat zij van mening was, dat instemming met de benoeming van de heer Van HaJl tot ambtenaar van de burgerlijke stand zal worden uitgelegd als instem ming met het beleid dat de regering in deze heeft gevoerd en met de keuze van Amsterdam als plaats van het huwelijk. De PSP-fractle motiveerde haar aan vaarding van de benoeming door te verklaren, dat deze niet uitsluitend op het huwelijk van prinses Beatrix betrek king heeft. Naar verluidt zal burgemeester Van Hall binnen enkele weken het huwelijk van zijn nichtje dochter van zijn in de oorlog gefusilleerde broer W. van Hall voltrekken. SAINT-DIZIER (UPI) Een Ame rikaanse woordvoerder in Frankrijk heeft bekendgemaakt dat drie Ameri kaanse militaire bases in Frankrijk in St.-André, Brlenne-le-Chateau en Troïs Fohtaines binnen een half jaar zullen worden gesloten in het ka der van een bezulniglngsprogramma. Show van katoeninstituut (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Katoen, het onver vangbaar materiaal voor de zomer, is ln de nieuwste weefsels, dessins en kleu ren voor 1966 gereed: het Nederlands katoeninstituut gaf te Amsterdam een show, waarbij stoffen van 14 textielfa brikanten werden getoond ln een vijf tigtal modellen, ontworpen door Ernst jan Beeuwkes, Marianne David, en Arnould Dlepeveen. Het meest spectaculair zijn de zwart wit op-art op katoensatijn, die zich zo wel voor strandkleding als voor een ko kette mantel lenen. Gelukkig voor onze zomerse rust wordt het op-art dessin ook in minder dominante maar vrien delijker kleurstellingen gebracht, zo als oranje-wit voor een leuke zomer jurk met jasje. Wij zullen op katoensatijn (evenals op Strandjurk met groot rugdecolleté uit katoen-satijn in op-artdessin. Ontworpen door Ernst Jan Beeuwkes. Vergoeding reiskosten en belastingaftrek DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Scholten (CHU) heeft uit de staatscourant geconcludeerd, dat het niet in het voornemen van de staatsse cretaris ligt de kwestie van de vergoe dingen voor reiskosten aan werknemers ook voor de inkomstenbelasting met in gang van 1 januari 1966 te regelen door een wijziging van de desbetreffende uit voeringsbeschikking. Hij heeft de staats secretaris van Financiën schriftelijk gevraagd op grond van welke overwe gingen hij tot deze aanpak van zaken is gekomen. Heeft de staatssecretaris ook over wogen. dat hij hierdoor bevordert dat bij het komende wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op de inkomstenbelas ting 1964 op het onderhavige punt de Staten-Generaal in schijn een beslissing moeten nemen, terwijl de werkelijke be slissing al gevallen is, omdat het uitge sloten moet worden geacht, dat de te gemoetkoming, die nu per 1 januari aan de onder de loonbelasting vallende werk nemers is verleend, bij de behandeling van bedoeld wetsontwerp aan de andere werknemers zal worden onthouden? zo vraagt het Kamerlid, die het in dit licht bezien veel meer voor de hand liggend had gevonden om deze dwangpositie voor de Staten-Generaal te voorkomen door per 1 januari ook voor de inkom stenbelasting een regeling te maken als voor de loonbelastingplichtigen geldt en voor de enkele kleine groepen van be lastingplichtigen, die op deze wijze niet geholpen zouden worden, een aparte wettelijke voorziening voor te bereiden. vele andere weefsels) ook bloemdessins vinden, maar louter kleine bloempjes en graag op een beige of camelkleurlg fond. Een nieuwigheidje is dunne batist in eenzelfde imprimé als katoensatijn, om in combinatie te dragen bijvoorbeeld als een wuivende cape over een glad De Madrasrult koel, jeugdig en spor tief, gaat vast en zeker populair wor den. In een vakantie-ensemble van man tel en zonnepak zagen wij zulk een ruit tegenover beige twill, in Mondriaanse vakken verdeeld. Van een fijn Higgins- .ruitje, werd een bijzonder mooi pakje met donderblauwe gabardine blouse ge maakt. Er zijn veel stevige, zelfs zware ka toenen weefsels gebracht, die zich bij zonder geschikt zijn voor mantels, pan talons en shorts en die body geven aan de rechthoekige modelijnen: gabardi ne, drill, twill pike, katoen met opper vlaktestructuur, met linnen karak ter (de laatste vooral bedrukt met bloemetjes), prachtige whipcord, effen visgraatweefsel, en visgraat in zwart wit of beige wit-tweed effect'. Luchtiger zijn de nieuwe slingerweef sels en open-weave, die lijken op dikke vitrage en aan het haakwerk moeten herinneren. Luchtig en bijzonder bekoorlijk is katoenen boomschorscrêpe, dat zowel effen als met bloempjes bedrukt, ontwor pen is voor het zomersfeest, zoals een oranje jurkje met fladderende caperug bewees. Een, nieuwe tweezijdig te gebruiken stof is vooral voor regenmantels, bij zonder goed getroffen: een uni en een bontgeweven stof zijn hiertoe onafschei delijk op elkaar gelast. Op de show werden bij vele modellen schoentjes van dezelfde stof gedragen. Het paar hoge drill-rijlaarsjes, in op dracht in Italië vervaardigd, werd daar terstond in veelvoud gereprodu- Diefstal in 't hol van de leeuw BREDA (ANP) De 19-jarige A. O. uit Dongen is door de Bredase politie rechter wegens diefstal van een fiets van een opperwachtmeester van de rijkspolitie uit het bureau in Rijen en van een andere fiets vlak naast het po litiebureau veroordeeld tot 100 gulden boete en twee weken voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. „Ik had de bus gemist naar Dongen en wilde niet lopen. Toen heb ik die fiets even ge leend." aldus de jongeman. De politie rechter had er begrip voor dat de ver dachte, die onder drankinvloed had verkeerd, totaal niet begrepen had wat hij had gedaan. De fiets van de politie man werd bij een café teruggevonden. Deining om straatbelasting in Assen ASSEN (ANP) Het gemeentebe stuur van de Drentse hoofdstad heeft het niet gemakkelijk in haar poging om door middel van een belasting van 155,20 gulden per strekkende meter Iets terug te krijgen van de enorme bedragen, die zij voor de verbetering van wegen heeft uitgegeven. Het zond de eigena ren van woningen een straataanlegbe- lastingaanslag variërend van 800 tot 6.000 gulden, waarover enorme deining ls ontstaan. De belastingplichtigen, waaronder en kele AOW-ers, die voor de oorlog voor een paar honderd gulden huizen kochten en die zich nu genoodzaakt zien het dub bele, of driedubbele bedrag voor de be lasting op tafel te leggen, overwegen er een juridische aangelegenheid van te maken daar er een fout in de redactie van de verordening schijnt te zitten. In de aanslagen zitten grote verschil len. In Assen betaalt men 155,20 gulden. In Gasselte daarentegen dienen de huis eigenaren 1,50 gulden per strekkende meter te betalen. De belastingplichti gen worden in de gelegenheid gesteld de door hen te betalen belasting even tueel in 25 jaar te voldoen. De gemeen te berekent in dat geval een rente van 4)6 procent. Gedistilleerde dranken zijn op hoogtijdagen alltijd een gewild geschenk geweest, zowel voor degene die het ontving ails die het geven moest. Tot deze laatste soort behoren vooral vrouw en dochters van e enechtgenoot of vader, van wie bekend is, dat hij graag een hartig drankje lust. Wanneer bij het inkopen doen de fantasie der liefhebbende Nobele dranken krijgen luxe geunadjes aan Er is nog een andere categorie, die tijdens de feestdagen de gemakkelijke weg van het distillaat op gaat. Namelijk de zakenmensen, die zich verplicht voe len hun relaties een kleine attentie aan te bieden. Gemakkelijk ls deze metho de altijd geweest. Je behoefde maar een goed merk „zeer oude" of Franse cog nac uit te zoeken en je drankwinke lier de adressen op te geven, bij wie zulk een fles met de vriendelijke groe ten van de gever moest worden bezorgd. Zo is het jaren gegaan, en ook thans nog. Met dit verschil, dat zich ook bij ons het „Wirtschaftswunder" heeft vol trokken. We hebben blijkbaar allemaal te veel centen en stellen er ons niet meer mee tevreden een goede fles-an-und- für-Bich te schenken. Nee. op de inhoud komt het ln de eerste plaats niet meer aan. Zo'n drankje-als-geschenk is ook al een statussymbool geworden, het symbool namelijk, dat we een paar centen tegen zo'n fles aan kunnen gooien. Wie op hoogtijdagen 'n goed gepor teerde distilleerderij l>ezoekt, kan dat terstond constateren. Er is een zeer uit gebreid assortiment dranken voorradig, waarbij het niet meer zo zeer gaat om de drank als wel om de verpakking, die ln sommige gevallen de werkelijke waarde, van de Inhoud dan te verstaan, verscheidene malen overtreft. SCHEEPSLAMP Oude klare van Bols wordt geleverd in een kruik van Delfts blauw, die aan zienlijk duurder is dan de Inhoud. Een courvoisler V.S.O.P. kost in een klein kanonnetje gelegd ongeveer 30 gulden duurder. Voor een halve liter cognac in een stijgbeugel moet enkele ma len de gewone prijs worden neergeteld, evenals voor een apricot, maar dan zit deze drank dan ook in een zuiver kris tallen fles van Deens fabrikaat. Of wat denkt u van een halve liter jenever in een fles, waarvan u later met 'n beet je kunst en vliegwerk een koperen huisgenoten zich dan ook volkomen had uit geput in de aanschaf van een nieuw over hemd met bijpassende stropdas, stapte men bij de distillateur binnen voor een echt goede fles, goed dan wat betreft de inhoud. De fles zelf kwam er niet op aan. Zij werd hoogstens in een feestelijk papiertje ver pakt. Op de feestdag greep vader dan altijd het eerst naar die fles, ontdeed haar ran het feestelijk papiertje, las het etiket en liet een tevreden geklak met zijn tang horen. Waarmee we maar willen zeggen, dat vaders, die van een goed borreltje houden, heel gemakkelijk en goedkoop in de zevende hemel te brengen zijn. Vuurwater in jachtpatroon scheepslamp zou kunnen maken. Na tuurlijk betaalt u dan wat meer dan de waarde van de jenever. Het toppunt van luxe verpakking, die het artikel zelf ver overtreft, vonden we een kleine leren patronenhouder. Hij bevatte zes patronen in de grootte van jachtgeweer patronen, maar in plaat van buskruit en hagel bestond de inhoud ervan uit mi nuscuul kleine flesjes, gevuld met Franse cognac. Voor de Jager, die dit geschenk krijgt, betekent dit zes heel kleine slokjes om tijdens de jacht op een EERSTE PLATEN UITGEREIKT BIJ „HAPPENING" (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Shaffy Chan tant en Lurelei, twee onvergelijk bare grootheden in de vaderlandse cabaretdreven, zijn door Phono gram, de doorgroefde kleine broer van de bekende gloeilampenfabriek in het zuiden des lands, onder een stralende noemer gebracht. Resul taat: twee kostelijke langspeel platen, waar de fijnproevers zonder moeite van over hun 33-1/3 toeren zullen raken. Amsterdamse Leidsekade, heeft kleme klusjesman Wlm lbo gisteimiddag de eer ste smakelijke schijfjes van deze blozende klelnkunstvruohten aan de artiesten ge offreerd. Hij deed dat geheel onvoorbe reid. wat hem uiteraard weinig hoofdbre kens kostte, want voor radio en televisie doet hij immeia al jaren niets anders. Hij was als eenvoudige gast binnengekomen, maai- op het eerste teken van Rolf ten Kate, de onvermoeibare public relations- man van Phonogram, veerde hij reeds monter op en dribbelde hij telegeniek naai' het podium, om met de artiesten in het celluloid van de blitsende fotografen te woi-den verenigd. Ramses in lichtpaars Tevoren hadden Ramses Shaffy en Eric Herfst met hun medewerkers een snelle, doeltreffende sight-seeing door htm re pertoire verzorgd. Shaffy, die zichzelf ver rast had met een lichtpaars, streng litur gisch overhemd en frivool gebloemde bre tels, bewandelde daartij de stijle wegen van de poëzie en de provo-pret. Devoot gebogen over een orgeltje, bijtend in het ivoor van een piano, of wijdbeens zijn liefde voor Marianne uitschreeuwend, be vestigde hij ten oveivloede weer zijn weer galoos en oeverloos talent, dat geen ver gelijking duldt en zelfs in de dieptepunten nog als een kerktoren overeind blijft Hij werd in zijn drieste draf vaai-dig bijgestaan door Liesbeth List. overtnoedig en een tikje overschat, als u het ons eer lijk vraagt, pianist Polo de Haas. die een bizar werkje van Stallaert de zaal in dreef en mannequin-gek-wezertje Loes Hamel, die er met een stallantaarn voor zorgde, dat voornamelijk haarzelf een ge weldig licht opging. Bijval voor Lurelei Daarna was de beurt aan Lurelei, de groep, die zoveel sex in zijn teksten doet. Onverbeterlijke Jasperine de Jong stoeide met sigaretten en haar overbloezend wel- vaartegeluk, eohtgenoot Eric Herfst, leen de zijn bizar geboetseerd hoofd aan een Schotse tekst van toekijkende schrijver Guus Vleugel. De bijval was groot, gelijk In het Lureleitheater werd graag geposeerd voor de fotograaf: staand van links naar rechts Liesbeth List, Polo de Haas, Maria Lindes, Ruud Bos, John Lanting, Loes Hamel, Kees van Kooten, Peter Bark en Eric Herfst. Zittend van links naar rechte Wim lbo (de nestor van beide cabaretgroepen)Jasperine de Jong en Ramses Shaffy. op elke ordentelijke happening, de foto grafen wierpen hun elektronische bliksem naar het toneel en de platenbaasjes glim lachten in hun commerciële knuistjes. Kortom: Jasper Grootveld zou dit mid dagje niet beter hebben versierd. Hagenaar pleegde in Oegstgeest inbraken De rijkspolitie in Oegstgeest heeft een 29-jarlge Hagenaar aangehouden, die heeft bekend vier inbraken te hebben ge pleegd in Oegstgeest. De man is voor geleid voor de officier van Justitie ln zijn woonplaats, Bij de inbraken, gepleegd tus sen 22 september en 3 december in het kantoor van de psychiatrische inrichting Endegeest", ln de kath. jongenssohool en de kaath. pastorie en in een vlLla, werd voor enkele duizenden guldens aan geld en goederen ontvreemd. De goederen zijn achterhaald. winterse dag heel even van de winterse kou te bekomen. Maar de prijs is er dan ook naar. Bij deze geschenken Ls het er kennelijk om te doen om bij de genen, aan wie ze geschonken worden, een beetje indruk te maken, zo in de geest van: als ik iets geef. kijk ik niet op een stuiver. Een even typisch verschijnsel van on ze welvaartsstaat zijn de glazen en de schenkkannen, die bij een bepaald merk gedistilleerd worden verpakt. Een fles dure cognac met glazen, waarop in gou den letter hetzelfde merk was gebrand, kenden we al jaren. Maar ook dit jaar heeft dit een enorme omvang aangeno men. Een fles black and white-whisky wordt u met een opslag van ongeveer 15 gulden aangeboden in een kist, waar in zich een schenkkan, een sierstop en twee glazen bevinden. En praktisch iedere Franse cognac heeft nu een ver pakking in de handel gebracht, waarbij enkele sierlijke glazen worden bijgele verd. Natuurlijk betaalt de klant deze bijverpakte sierkan, deze sierstoppen of Bierglazen. Maar heeft hij hier be- IETS ANDERS Deze vraag hebben we aan verschil lende distillateurs in den lande voorge legd. En het antwoord Is overal gelijk. Het komt in algemene trekken hierop „Het grootste aantal klanten bestaat uit dames. Sommigen grijpen dadelijk naar de dure luxe verpakkingen. „Dit is gelukkig weer eens iets anders dan zo maar een fles drank om cadeau te geven", zeggen ze. En dan zoeken ze iets heel buitenissigs, dus iets heel duurs uit. Zakenmensen, die een fles als relatiegeschenk willen geven, den- er al precies zo over. Zij willen juist, dat degene, die het geschenk (krijgt, denkt: „Nou, dat heeft een mooie duit gekost". Eu dan Is er een groot aantal huis vrouwen, die zwichten voor de verlok king van de mooie glazen, die bljgele- Restauratie voor ondertrouw prinses Beatrix BAARN (ANP) In verband met 't feit, dat prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in Baarn in onder trouw zullen gaan, zal de hal van het gemeentehuls voor 17 februari worden gerestaureerd. Onder meer zal de lam- brizerlng worden aangepast aan die van de ingang van de trouwzaal, temeer daar het waarschijnlijk ls, dat de aan tekening ln de pas geheel gerestaureer de trouwzaal zal plaats vinden. Boven dien zal het houtwerk een nieuwe verf- beurt krijgen. De totale restauratiekos ten worden geraamd op 17.500,- gulden. De restauratie van de hal van het ge meentehuis stond reeds op de begroting, maar ln verband met de ondertrouw zullen de werkzaamheden eerder worden uitgevoerd dan aanvankelijk ln de be doeling lag. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg heeft het Baarnse ge meentebestuur voor alle leerlingen bij het lager en uitgebreid lager onderwijs schriften met een oranje kaft en de beel tenis van de gehuwden beschikbaar ge steld. verd worden. ZIJ Informeren nog wel naar de prijs van een soortgelijke fles zonder glaasjes en luxe verpakking en zuchten dan: „Dit is toch wel 'n groot verschil". Maar na enige aarzeling zeggen ze dan: „Geef me toch maar die geschenkverpakking". Natuurlijk denken zij daarbij aan de fraaie glaas jes, die manlief na het consumerèn van de kostelijke drank ter beschikking van de glazenkast zal stellen. De geschenk- verpakkingen met hijebehorende gla zen of glaasjes zijn nu dun ook „ln". Er is In leder geval een enorme vraqg naar en ze vliegen de deur uit. MOLENTJES Er ls een peclale geschenkverpak king. die aan een streek gebonden is. De luxe-verpakkingen van ons vader landse produkt, de zeer oude jene ver, ln een al evenzeer vaderlands pro dukt, de Delftsblauwe kruiken met een windmolen erop, doen het in de grens streken veel beter dan elders ln ons land. Vooral de Duitsers zijn wild op deze sierlijke kruiken, die zij als een „Andenken an Holland" graag mee naar huls nemen. En waarvoor zij dan ook de behoorlijke prijs betalen, die zulk een half of driekwart litertje Hol landse jenever kost. Hetgeen niet verwonderlijk Is, want Duitsland kent al jaren eerder het „Wirtschaftswunder", dat ons nu ln staat stelt meer geld uit te geven voor de verpakking van onze dranken dan voor de dranken zelf. LONDEN (UPI) Het Britse leger heeft een kwade «lag. Het januarinum mer van Soldier, «Ie officiële leger- krant, is uitgekomen met cartoons op de plaats waar tot nu toe pln-ups al meer dan twintig jaar lang haar char mes ten toon spreidden. Zij 'zijn voor goed verbannen. In de loop der Jaren zijn honderden foto's van Soldier-schoonheden beland boven kribben of slaapzakken van Brit se soldaten ln de Jungle van Borneo zo goed als ln de woestijnen van Arabië. Het blad ls er herhaaldelijk door ln moeilijkheden gekomen. In 1957 werd het geweerd uit een bibliotheek op de Britse zuidkust, omdat op de omslag een „nogal schamel geklede" actrice Jeanne Ferguson stond afgebeeld. Tot vandaag zijn er - maar twee mannen ln geslaagd de pin-ups tijdelijk te verjagen; prins Philip en veldmaar schalk lord Alexander of Tunis. Vuurbol waargenomen UTRECHT (ANP) Op dinsdag 4 Januari, omstreeks vijf minuten over acht 'a morgens, ls in de ochtendsche mering een zeer heldere vuurbol waar genomen. Het voorwerp waa zo helder als de volle maan en bewoog zich met grote snelheid langs de noordelijke he mel. De sterrewacht te Utrecht, afde ling meteoren, verzoekt waarnemers van het verschijnsel hun gegevens, zo als de baan langs de hemel, hoogte en richting, helderheid, tijd en tijdsduur van het verschijnsel per briefkaart mee te delen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5