S)eÊeidóe©oii^mvt Nieuwjaarsbijeenkomst van NRU en NTS „nieuwe stijl" Vanavond in de ether Aanklacht ..Televizier tegen Staat fTELE visie Afscheiding in Russisch- orthodoxe kerk Priester- en kloosterjubilea moord aan de brem PAGINA 2 DE LECDSE COURANT DINSDAG 4 JANUARI 1966 Een bescheiden waarschuwing (i) "M" U de eerste schok achter de rug is, zijn er nog maar weinig Nederlanders die, naar aanleiding van het slechte decembernieuws over een aantal bedrijven, de wel vaartsconjunctuur wantrouwen. Overheid en bedrijfsleven heb ben hun best gedaan aannemelijk te maken dat noch de aanstaande sluiting van een aantal kolen mijnen noch de opheffing van enkele belangrijke fabrieken in Deventer meer zijn dan incidentele tegenvallers waarvoor zelfs een conjunctuur met overvloed aan werkgelegenheid de maatschappij hij tijd en wijle stelt. Voor de betrokkenen zelf vooral de ouderen blijft het vanzelfsprekend een tegenvaller; maar de gevolgen voor hen zullen niet zozeer in het sociaal- economische vlak als wel op psychologische gronden hinder lijk blijven. De voornaamste directe consequentie van de ver schillende recente gebeurtenissen zal dan ook wel zijn dat plaatselijk voor de werkgelegenheid op lan gere termijn enkele stimulerende maatregelen worden getroffen en dat overheid en bedrijfsleven wat meer spoed zullen proberen te zetten achter de herziening van het ondernemingsrecht, vooral op het punt van de informatieplicht tegenover de werknemers. - waarschuwing tegen een over daad van optimisme over de wel vaartsconjunctuur ook geweest is, ze kan haar nut hebben gehad. Want sommigen zullen te gelege ner tijd de Deventer-sluitingen en het lot van de Limburgse mijnen aangrijpen als argumenten voor een appèl dat verder reikt dan alleen maar het incidenteel schep pen van vervangende industriële werkgelegenheid of de herziening van het ondernemingsrecht. Wanneer men nadenkt over de toekomst van het bedrijfsleven en dan heus niet alleen de industrie maar ook fis dienstenverlenende sector kan men moeilijk ont komen aan het voornemen om wat meer serieus rekening te houden met de eventualiteiten op wat langere termijn. Een onvermijde lijke drang tot verdere concen tratie van ondernemingen en de nog steeds zich in een zeer snel tempo verder ontwikkelende auto matisering zullen gescheiden of in combinatie grote invloed gaan uitoefenen op de bewegingen en de vorm van het bedrijfsleven. Door de concentratieneiging is de Nederlandse gemeenschap al een paar jaar achter elkaar opge schrikt. En of men die koers nu toejuicht of om sociale redenen anderzijds toch wel een beetje betreurt, ze valt niet te stoppen. Alleen reeds de E.E.G. houdt, wat dit betreft, het Nederlandse be drijfsleven onder constante druk. In de gelederen van de vak beweging erkent men, dat er voor haar objectief gezien meestal meer een taak ligt voor het opvangen van de gevolgen van concentratie dan tot het weren van fusies zelf. Tegenover het automatiever- schijnsel staat men veel minder gemobiliseerd. Toen afgelopen zomer prof. F. Polak in „Socialis me en Democratie" naar aanlei ding van het automatiserings proces de stormbal probeerde te hijsen, werd zijp waarschuwing in verschillende kringen wegge wuifd. wel, hoewel krachtig stelling genomen werd tegen prof. Polaks bewering, dat in Amerika de werk gelegenheid al flink moet bloeden voor de automatie in het bedrijfs leven, maar dat tezelfder tijd de noodzaak van aandacht voor de sociale gevolgen van de automati sering erkend werd. Het lijfblad van één der grote werkgevers verbonden schreef, na een afwij zing van prof. Polaks alarm, bij voorbeeld: „Hoewel op goede gronden de stelling verdedigd kan worden. dat de gevolgen van de automatie in beginsel niet of nau welijks verschillen van die van de technologische veranderingen, die wij sinds de industriële revolutie doormaken, toch lijkt het niet uit gesloten dat ten gevolge van de automatie het tempo van de tech nologische ontwikkeling versneld zal kunnen worden...". En dan volgt de erkenning dat tezijnertijd veel aandacht aan de sociale gevolgen daarvan geschon ken zal moeten worden. Waarbij we met prof. Polak toch de vraag aan de orde zouden willen stellen, of met het opbrengen van die aandacht niet nu reeds op ruime schaal moet worden, begoo- nen- y,\ Waarover morgén één tweéde artikel. slecamera's, die middels een eido- phoorscherm 'n meer dan levensgroot beeld gaven van de toekomstige „raad der wijzen". De directeur van de KRO, drs. A. A. J v. d. Made, tot op heden commissaris voor personeelsaangelegenheden bij de NTS en NRU sprak een woord van dank en afscheid tot het personeel. Vervolgens vertoonde de NTS aan haar J medewerkers een filmpje onder de veelzeggende titel „Zo was het niet J toevallig in negentienvijfenzestig". (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In zijn welkomst woord tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van de Ned. Radio Unie te Hilversum, deed de voorzitter mr. A. B. Roosjen voor de betrokkenen de verrassende mededeling, dat over eni ge maanden zal worden begonnen met de bouw v#m 126 flats in negen bouwlagen te Breukelen, ten behoeve van het omroep person eel. Het huis vestingsprobleem blijft zowel de om roepen als de NRU en NTS kwellen. Alleen van de ruim duizend NRU-me- dewerkers zijn er tien procent, ofwel 115 personeelseden. die wachten op hulsvesting in Hilversum of omge ving. Er worden ook in Hilversum pogingen gedaan een nieuw bouwcontingent te verkrijgen. Naar schatting staan cir ca 400 radio- en t.v.-exployés inge schreven op de woninglijst. Een heel belangrijke zaak in de NRU- nieuwe stijl noemde spreker het feit, dat 25 procent van de totale zendtijd wordt toegewezen voor het programma van de NRU. Hieruit volgt, dat de NRU straks moet kunnen beschikken over een eigen program mastaf. Spreker beklemtoonde nog dat de benoeming van de 21 functio narissen in de NRU-nieuwe stijl slechts een tijdelijke Is. De ingegane DEN HAAG (ANP) Het weekblad rj 7 7 regeling geldt als een voorbereiding „Televizler" heeft op grond van het llSCLGTUlVOTlCl Rusland in rol bemiddelaar voor vredesbesprekingen tus sen India en Pakistan, heeft Rusland een nieuw element in zijn buitenlandse po litiek gebracht. Tot dusverre heeft Sovjet- Rusland nog nooit bemiddeld tussen twee in tweedracht levende landen. De achter gronden van deze Russische politiek zijn wel duidelijk: conflicten in het voorma lige Brits-Indische gebied kunnen licht China in het geweer brengen en dat is wel het laatste, dat Rusland wenst. Bo vendien heeft Moskou nu een uitgezochte gelegenheid om te proberen Pakistan van China los te weken. In het conflict tussen India en Pakistan koos China duidelijk de partij van Paki stan tegen India. Algemeen bestond de vrees dat China, tijdens de gevechten om Kasjmir van de gelegenheid gebruik zou maken om zijn grenseisen ten aanzien van India's noordgrens ingewilligd te krijgen. Zo niet goedschiks dan kwaad schiks. Het is heel waarschijnlijk, dat Pa kistan op een dergelijk Chinees ingrijpen gehoopt heeft. Deze hoop werd geen be- waardheid. Washington waarschuwde Peking nadrukkelijk geen grappen uit te ANTENNE Politie-inspecteur Wanninger ia 4 een man, die van hard werken houdt. Daarom is het niet naar 4 zijn zin, dat hij met verlof wordt gestuurd. Hij kiest tenslotte 4 het kleine dorpje Odach als vakantieoord, waar volgens de bewoners een heks woont, waarvoor een J jonge boerin Anna Pichler wordt aangezien. De tóch actieve Wanninger 4 ontdekt echter, dat er ieta anders mis is in het dorpje. Tevens komt h(j „De methode Wanninger" komische politiefilm Cabaretkroniek van 1Vim lbo Voor Wim lbo is het programma van vanavond J een beetje feestelijk, want het is zijn vjjfen- twintigste. Uitgangspunt zijn de vierentwintig voorafgaande uitzendingen, waarin artiesten uit die programma's nog eens op het scherm ver- schijnen. Dat zijn onder anderen Enny Mols-de Leeuwe, Conny van den Bosch. Merel Laseur, Boudewijn de Groot (momen- teel sterk in de belangstelling met „Een meisje van zestien") en Leen 4. Jongewaaxd, die zijn debuutnummer „De Kommensaal" zal brengen. Regie: Rob Touber. (Nederland II, 20.25). £^1 I (Nederland 1,20.20). Mieke Bos heeft ongetwijfeld weer moeilijkheden i/i Huwelijksvoor- waarden". „Les deux amis" van Guy de Maupassant „Les deux amis" is de tweede af- J levering uit de serie verfilmde ver- halen van Guy de Maupassant, die J de V.P.R.O.-televisie op het scherm 4 vertoont. Het verhaal is simpel: twee vrienden, Morissot en Sauvage, ont- 4 moeten elkaar tijdens de Frans-Duitse oorlog in de straten van Parijs en besluiten een glaasje absint te gaan drinken. Beiden komen tot de slotsom, 4 dat hun grote liefde nog steeds het vissen is. Zij gaan naar hun commandant en vragen hem een pasje. Dit krijgen ze. Jammer genoeg worden zij door de vijand verrast. In de hoofdrollen: Jean Poirot, Michel Serrault en Blanchette Brunoy. (Nederland II, 21.45). op de wettelijke regeling, die door de minister ln het vooruitzicht Is ge steld. Of deze regeling volkomen iden tiek zal zijn aan de tijdelijke zal me de afhangen van de bevindingen die nu worden opgedaan. Bij de televisie Ook het 1200 man tellende personeel van de Ned. Televisie Stichting, werd maandagochtend voor een nieuwjaars bijeenkomst in de immense ruimte van studio A te Hilversum ontvangen. Dit geschiedde in aanwezigheid van 't bij na voltallige bestuu van de NTS-nieu- we stijl. De NTS-voorzitter, de heer E A. Schüttenhelm stelde de nieuwe functionarissen aan het bestuur voor, waarbij hij gebruik maakte van televi- halen en. behalve enig vlagvertoon de noordgrens, nam China deze wa schuwing ter harte. Indien Rusland erin zou slagen India en Pakistan nader tot elkaar brengen dan zou dat een belangwekkende zet tegen China zijn. Rusland zou aanzien bij de Afro-Aziatische landen winnen, waar China deze juist enigszins aan het verliezen is. Nu is het niet v schijnlijk, dat het tot een volledige eenstemming tussen India en Pakistan komt. maar ook een gedeeltelijke en zelfs het feit al, dat India en Pakistan van het Russische aanbod gebruik hebben ge maakt. betekent een Russisch winstpunt tegenover China. Op een front is China nog heer en mees ter: Zuid-Vietnam. Daarop wil het ook heer en meester blijven. Misschien is de hardnekkigheid waarmee China (en daar mee Hanoi) ieder onvoorwaardelijk beraad afwijst, terug te voeren op het Chinese verlangen om althans op dit punt een prestigeslag te winnen. Die winst is er pas als de Amerikanen in Vietnam een nederlaag lijden. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS De Russlsch-orthodoxe Kerk van West-Europa heeft zich vrij dag jl. afgescheiden verklaard van de Russisch- en Grieks-orthodoxe Kerk. Zij zal voortaan „de Orthodoxe Kerk van Frankrijk en West-Europa" gaan heten, zo deelt aartsbisschop Georgy van de orthdooxe kathedraal In Parijs Deze beslissing is volgens insiders 'n reactie op pogingen van Moskou (de Russisch-orthodoxe Kerk onder patri arch Alenel) om het exarchaat van Parys, dat zich in de twintiger jaren uit verzet tegen communistische infil tratie van Moskou had afgescheiden en naar Constantinopel was overgegaan, weer onder z(jn jurisdictie te krjjgen. Moskou heeft deze wens enige tijd geleden aan Constantinopel voorgelegd, waarna onderhandelingen volgden, die tot een voor Moskou gunstig resultaat leken te leiden. Het exarchaat van Parijs voelt niets voor deze overgang, aangezien het nog altijd bevreesd is via aansluiting Moskou onder communistische invloed te zullen komen. Met name het theolo gisch instituut van de heilige Sergius te Parijs staat afwijzend tegenover een dergelijke stap. Teneinde te voorkomen, dat Constantinopel over zijn lot beslist ln een ongewenste zin, heeft Para's zich van Constantinopel losgemaakt ei afhankelijk verklaard. Momenteel zijn er in West-Europa 3 Russische jurisdicties: de jurisdictie van Moskou, onder leiding van Anthony Bloom, de jurisdictie van New-York der leiding van aartsbisschop Anthony te Genève, en de jurisdictie van Parijs onder leiding van mgr. Georgy. Deze situatie staat op gespannen voet met het orthodoxe kerkelijke recht, dat alle Russen in den vreemde onder de bis schop van Leningrad, dus onder de ju risdictie van Moskou plaatst. op grond „verdrag tot beachenuing van de NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws-. mens en de fundamentele vrijheden igM Klflas Vaak 19 05 Journaal voor een klacht Ingediend bij de Europese gehoorgestoorden. 19.32 Engelse les. commissie voor de rechten van de 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Huwe- mens te Straatsburg. De klacht richt lijksvoorwaarden. tv-spel. 20.55 Oog- zlch tegen de Nederlandse staat. 4 getuige. programma over Buid-Afrika. 21.3t0 De methode Wanninger: De Er wordt verwezen naar artikel 10 van dc,rpsheks. politiefilm, 22.55 Attentie, het verdrag, waarin onder meer be- NTS: 22.20 Journaal, paald wordt: „Een ieder heeft recht NEDERLAND II NTS: Nieuws, op vrijheid van meningsuiting. Dit VPRO: Patrouillewegen 54'.... ant- recht omvat de vrijheid een mening J woord!, politiefilm; 20.25 Cabaretkro- te koesteren en de vrijheid om in- niek; 21.00 Openhartig: programma lichtingen of denkbeelden te ontvan- J Qver de problemen van welvaart en gen of door te geven, zonder inmen- vooruitgang 21.45 Les deux amis. film. ging van overheidswege en onge- NTS: 22-10—22.15 Journaal. CVK/ acht grenzen. De Nederlandse staat IKOR: 22.1522.45 Dichterbij in den is op grond van het verdrag verplicht beginne, programma over de bijbel, aan alle Nederlanders en alle Neder- landse ondernemingen deze vrijheid Yfl r.ory erin a van meningsuiting te verzekeren". J rr OOTlSllQg Deze plicht heeft de Nederlandse staat NEDERLAND I KRO 17.00 Voor de volgens de klacht van Televizier ge- J kinderen, schonden door de auteurswet 1912, zo- als die door de Hoge Raad is uitge- w~p m legd, te handhaven. De Hoge Raad jl/% P B P heeft immers beslist, dat de auteurs- wet 1912 geschriften zonder eigen of J fIotJon„n,lrl persoonlijk karakter, in het bijzon- 11 KUfSf 141UU fill der de zogenaamde buitenlandpro- NEDERLAND I (402 m.) KRO: gramma's, jiat wil zeggen de verkor- iq qo De zilvervlootInternationale volksliederen; 18.20 Uitzending van de P.v.d.A.18.30 RVU: Nieuwe we tenschappelijke gegevens inzake de aarde; 19 00 Nieuws; 19-10 Aktualitei- ten: 19.30 Koorzang: kerstliederen: 19.55 Pianorecital: mod. muz.; 20.55 Limburgs Symfonie orkest en solist: klassieke muziek; 21,30 Kerkorgelcon cert: Oud-Nederlandse muziek; 21.55 ming is met de vrijheid van menings- De zingende kerk: muzikale mogelijk- uiting zoals de vrijheid ln het verdrag heden in een nieuwe liturgie: '22.15 is verankerd. FRANCISCANEN 50 Jaar priester: 2 april de paters So- phronius Goosen, Katwijk a/d Rijn en Donulus Schopman, Nederweert. 25 jaar priester: 23 maart de paters Meinulf Landman, Bleijerheide; Lici- nius Verbij, Nijmegen; Roland Maar- schalkerweerd. Den Haag; Damasua Castelein, Den Haag; Fidentiahus Breukers, Heerlen; Florentlanus Hoo- gendijk, Irian Barat; Polycarpus van der Zijde. Leiden; Barontius Wellink, Mörmter-Xanten (Did.); Olivier Joos- ten, Ermelo; Eucharius Smit, Maas tricht; Nemesius Gondrie, Haarlem; Randulf Renirie. Woerden; Primald Willard, Venray; Wilbert Stoop. Nijme gen; Egmund Commandeur, Leiden: Reinhard Kammerer, Venray; Alcmund Gasman, Utrecht; Antigonus Janssen, Wijchen; Bernold Dassen, Heerlen,- Eelco Bruinsma, Iriap Barat; Abdias van de Sande, Korea; Lucilianus van der Laan, Indonesië: Radulf Pruim. Indonesië. In Brazilië op 23 maart Ismael Lam- bi, Taquari; Tomaa (Meinraad) de Cocq van Delwijnen, Vila Fao; Leopoldo Wernhard 1 Lafeber, Para de Minas; Apolonio (Licerius) Schevelier. Nanu- que: Osvaldo (Goar) Koot, Pirapora; en op 26 oktober Agostinho (Azevedus) Grings, Tres Passos; Afonso (Rufinus) Muré, Salinas; Gabriël Seesing, Vise, do Rio Branco; Ambrosio Bode. Prado; Metodlo de Haas. Cascadura; Jeroni- mo Jansen. Caravelas. 70-jarig kloosterfeest: 2 oktober de paters Aurelius Pompen, Nijmegen en Simeon van den Akker, Belo Horizon- te (Brazilië). 60-jarig kloosterfeest: 7 september de paters Telesphorus Smits. Maastricht; Bernardus Teunissen, Alverna; Antoni- us Bernaerts, en Blasius Berten, Teo- fllo Otonl (Brazilië). Op 1 februari broeder Ivo Huijbers, Weert en op 6 juni de broeders Alber- tus Graulich. Boekei en Ferdinand Sloot. Woerden. 50-jarig kloosterfeest: 7 september de paters Archangelus Burgers, Alverna; mgr. Quintinus Pessers, Utrecht: Na- zarius de Wit, Gorinchem; Laetantius Vaske. Alcobaca (Brazilië). Op 30 april broeder Marcus Janssens Weert,; en op 18 oktober de broeders Lucas van Rijn, Alverna: Silverius Janssens. Woerden en Leopold van Vlerken, Leiden. 25-jarig kloosterfeest: 7 september de paters Arno Gerritsma, Noorwegen; Be- da Lemmens, Drachten; Felicianus Kal lenberg, Bolsward; Engelbertus Smits, Irian Barat: Albericus Bosman, Rotter dam; Audifax Blokdijk. Irian Barat; Radboud Jorna, Irian Barat; Gerardus Kleijweg, Amsterdam; Cletus Groenen, Indonesië; Titus Kammerer, Pakistan; Paulinus van Halderen, India; Renatus Duijnstee. Den Haag; Constatius Dek ker, Maastricht; Bertram van Winden, Rotterdam; Wilbert Smit. India; Desi- derius Duijnstee. Heerlen; Constans Mallens, Muzambinho (Brazilië). Op 12 september de broeders Mas- saeus Bol. Leiden en Ernest Koomen. Alverna. JEZUÏETEN 60 jaar priester: 26 augustus pater V van der Putten. Indonesië. 50 jaar priester: 8 april pater J. Keu len. 4 juni pater J. D. Mulder: 24 au- pater H. Muller. 40 jaar priester: 20 maart pater J. Holtus. 15 augustus pater F. Huljgen; J. ten Berge, Indonesië; C. Ligthart. 25 jaar priester: 30 april pater W. Herr; pater J. Nieuwhof; pater S. Maas 21 juni pater J. van Gent. Rome. 6 juli pater W. de Jong; 31 juli pater C. Koek; 15 augustus paters W. Beemsterboer; J. Ellerbeck; F. Fafié; G. Geering: P. Huizing; J. Janssen, Indonesië; H. Vroom, Indonesië; H. Wannemakers; J. Westermann. 50 jaar jezuïet: 7 september pater J. Keulen. 26 september paters M. Bo- gaartz; P. van Geste), Rome; J. Hol tus; P. Kiene; J. van Lieshout; C. Ligt- te in het Frans vertaalde radiopro gramma's van de Nederlandse om roeporganisaties, beschermt tegen overneming in het Nederlands en in gewijzigde vorm. Deze opvatting is in de moderne buitenlandse auteurswet ten reeds lang verlaten. Televizier is van oordeel, dat het Ne derlandse recht niet in overeenstem- rp 7 Toen Karol Szimanovski uit zMn 1 IV UI tig ma zurka S van geboortestreek Oekraïne naar J x- 1 e* 7 Warschau vluchtte en daar zijn Karot özymanoivsky ideeën op muzikaal gebied ten J J uitvoer bracht, kon men echt niet zeggen, dat de Poolse hoofdstad enthousiast was. Geen wonder ook, want zijn ideeën vertoonden een enorme J overeenkomst met westerse werken van onder anderen Wagner, Strauss, Debussy en Ravel. Toch blijkt Szimanovski bepaalde Poolse invloeden ln zijn werk te hebben gebracht. De jonge Poolse pianist, Vladimir Lewicky, speelt vanavond twintig van zijn bekende mazurka's. (Hilversum I, 19.55). J 21-40 Stereo: Viool en piano: oude en semi-klas&ieke muziek; 22.10 Licht en semble 22.25 Ik geloof, datpraat- pe; 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten; 23.00 Venster op de hedendaagse mu ziek: muzikale lezing; 23.40 Licht in strumentaal trio: jazzmuziek; 23.55— 24.00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) Van 18.00 tot 20.00 uur, vlak voor het hele uur nieuwsberichten - 18.00 Veronica's jukebox. 19.00 Joost mag het weten, 20.00 Discologie. 21.00 Non stop popu laire platen. 22.15 Leer dansen. 22.30 Jazzjournaal, 23 30—1.00 Gram. muz. BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nws, IS.O3 Voor de soldaten. 18.30 Jazzmuz.. 1S.30 Jazzmuziek, 18.45 Sport, 19.00 Nieuws, 19.40 Jazzmuziek. 20.00 Mod. muziek, 20.30 Hoorspel. 22.00 Nieuws. BRUSSEL. Frans (484 m) 18.30 Nwe KT.pl. 20.00 Kiftss. muziek. 22 15 Jazz. XDR-WDR (308 m) J9.25 Dansmuziek, 23.15 Klass muziek. 1.00 Gevar muz ENGELAND BBC '330 m) -r- 19.35 Or kestmuziek. 20.30 Klass muziek, 0,45 Klas-sé .pianomuziek ENGELAND I pr pl. 21.40 Am us. muziek, 3.00 Nieuw Inmiddels zullen op 9 maart 1966 voor de rechtbank in Den Haag de getuigeri- verhoren plaatsvinden over de vraag of Televizier inderdaad voor zijn programmapublikaties uit de zoge naamde buitenlandprogramma's van de Nederlandse omroeporganisaties heeft overgenomen, zoals deze laat ste beweren, hetgeen echter door Te levizier ontkend wordt. Joost de Draaver- Woensdag Zie. ik maak alles nieuw, een over geloofsleven en godsdienstige vorming; 22.30 Nieuws, 22.40 Epiloog: HILVERSUM I (402 m) NCRV: -r- herhaling-SOS*bërich- 22.45 Lichte grammofoonmuziek23.55 —24-00 Nieuws- HILVERSUM II '298 m> AVRO: J 18 00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten: 18.25 Licht orkest met fluitsollst; 18 55 Voor 4 de kleuters: 19.00 Paris vous parle: ge- sproken brief uit Pairijs; 19.05 Gsme- lan: Indonesisch programma; 19.35 J Sitór: radiotijdschrift voor gitaristen: 20.00 Nieuws; 20.05 Howland in Hol- 4 land: gevar. progr.; 21.15 Ontmoeting der levensovertuigingen: gedachten- wisseling over geestelijke stromingen J in Nederland: IV De Soefibeweging. 7.00 Nieuws ten: 7.10,Dagopening; 7120 Semi-klas- sieke grammof oonmuziek7.45 Radio krant; 800 Nieuws: 8 10 Gewijde mu ziek: 8.30 Nieuws; 8.32 Lichte gram mof oonmuziek9.00 Voor de zieken 9.35 Waterstanden: 9.40 oor de huis vrouw: 10.10 Moderne grammof oon muziek; 10.30 Het is vandaag ook mor gen. studiodienst: 11.00 Modern viool concert (gr.); 11.30 Lichte grammo- foonmuziek; 12.37 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12-30 Nieuws; 12.40 Variant: reportages en lichte grammo- AMSTERDAM (ANP) De Joost de V*-*-**-*-**-*-**««««-ft*-*-**-*-**-* foonmuziek: 13.30 Lichte grammo K.R.O.-programma- dienst onder nieuwe leider HILVERSUM De KRO-leiding is van mening, dat de adjunct-directeur mr. W. Wagenaar, thans hoofd van de radioprogrammadienst bij de KRO, [{unt sparen Vragen van luisteraars Draayer Fanclub uit Amsterdam heeft bij de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk haar definitieve aanvraag voor een zendmachtiging voor het zenden op 't derde radionet ingediend. „Mocht ons zendtijd worden toegewezen, dan willen wij daarmee het voortbestaan verzekeren van de activiteiten van radio Veronica en van Joost de Draayer (J. W. van Kooten) in zijn positie als Nederlands populairste disc-jockey", aldus deelt zijn fanclub ter toelichting mee. foonmuziek: 13.40 (Stereo: Instrumen taal ensemble en zangsoliste; 14.00 Boeren en Burgers in Buitenveen, hoorspel: 14.25 Klassiek pianotrio (gr.); 14.55 Moderne orkestmuziek (gr. 15.50 Bybelvertelling voor de jeugd; 16 00 oor de jeugd: 17.00 Five o'clock, praatje: 17.10 Lichte muziek uit Zuid-Amerika (gr. 17.50 Over heidsvoorlichting: Spaarzinnigheden. Een programma over de vele handige verstandige manieren waarop U Zij heeft haar aanvraag ingediend om dat de positie van Joost de Draayer „ernstig in gevaar komt gezien de ondertekening van de Conventie van Straatsburg vorig jaar", (deze con ventie regelt de bestrijding van ille gale zenders buiten het eigen grondge- In verband hiermee is de heer Ben bied). Brans, thans hoofd van de afdeling Het is niet de bedoeling van de fanclub perszaken en publiciteit bij de KRO, 'n omroepvereniging te stichten. Haar zomede waarnemend hoofdredacteur vrijwel geheel moet worden vrijge maakt voor het verrichten van zijn nieuwe taak als lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Radio Unie. Zoals bekend is mr. Wagenaar bij de Ned. Radio Unie belast met de behartiging van de programma-aange legenheden. verzoek betreft toekenning van zend tijd uit de „algemene pot". „Met één twee uur per week zijn wij reeds ruim tevreden", aldus de fanclub. hart; N. Perquin. 40 jaar jezuïet: 18 maart broeder L. Gorens. 7 september paters W. Bless; Max van Hövell tot Westerflier; Koek; M. Verzijl; J. Westermann; Wieger8, Indonesië: broeder P. van chel. 18 september pater B. van Ogtrop. 25 jaar jezuïet: 5 januari pater A. Merx. '24 maart pater A. Kropman. 7 september paters W. Bleijs, Indonesië; P. Carri, Indonesië: L. van der Drift; H. Gieles; H. Hoefnagels; P. van Lit- senburg; J. van de Loo; A. Mulder, In donesië; P. Neefs; A. Schouten, Philip- pijnen; G. Zijlmans: broeder E. Koop manschap. 3 november broeder M. Merks. KRUISHEREN 50 jaar priester: 17 juni A. van As- seldonk, Hannut, België. 25 jaar priester: 25 juli J. Brammer, Amersfoort; J. Eering, Rotterdam; H. Nienhuis, Campo Belo, Brazilië; A. La- mot. St.- Agatha, Cuyk: H. van Haa- ren. Bandoeng. Indonesië: L. Soemodi- wirjo, Bandoeng, Indonesië: J. Jurgens, Maaseik België: Fr. van Voonhoven, Bussum. 25 jaar priester: 19 december R. Kloeg. Wuppertal Duitsland. 50-Jarig professlefeost: 14 september J. de Pater, Uden; N. Nillesen, Am sterdam. 25-jarig professicfeest28 augustus A. Hüsken, Uden; H. van Iperen, Ban doeng, Indonesië; A. Dalessi, Diest Bel gië: J- van Wagenberg, Neerpelt Bel gië; J. Vermazeren, Achel België; A. Wassenberg, Diest België. 1 de KRO-gids, met ingang februari 1967 tot nader order belast met de leiding van de radiopro grammadienst. De fanclub zal haar aanvraag intrek- Binnenkort zal er worden beslist hoe ken .1. Jooet de Draayer door 'n an- za, wordc„ voorzlen de huldl ta. dere omroep, oud of nieuw, wordt aan- getrokken en daardoor al]n voortba- ke" d' Brans bll Kft°- staan als dlsc-jockey verzekerd is. persdienst en Gidsredactie. Wim lbovoor de vijfentwintigste J maal cabaretkroniek. 4 (Nederland II, X0.esJ ltngen t-b v 'land- en tuinbouw: 12.30 Tango-rumba-orkest en zangsolisten; 4 13.00 Nieuws; 13.10 Actualiteiten en kalender; 13 25 Broadway-melodieën (gr.); 13.45 Gesproken portret; 14.00 Blaastrio: klassieke muziek; 14.05 Stereo: Radiokamerorkest: klassieke muziek: 15.00 Voor de jeugd (16.00— 16.02 Nieuws); 17.00 oor de zieken; 17.30 Promenade orkest en soliste. HILVERSUM III (F.M.-kanalen) NRU/KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte J grammof oonmuziek; 10 00 Nieuws: 10.02 Actualiteiten; 10.05 Betty: licht platenprogramma; 11.00 Nleuwss; 11.02 Actualiteiten; 11.05 Licht muziekpro- gramma en praatje; 12.00 Nieuws; 12.02 Actualiteiten, 12.05 Lichte grammo- foonmuziek; 1300 Nieuws; 13.02 Actua- J lltelten; 13.05 Bert; lioht muziekpro- gramma (gr.): 14.00 Nieuws. 14.02 Ac-* tuallteiten; 14.05 Licht platenpro- J gramma NRU/AVRO: 15-00 Nieuws; 15.02 Toerbeurt: gevarieerd platenpro- J gramma: 16.00 Nieuws; 16.02 Volkslied- jes uit Engels-sprekende landen: 16.30 Rhythm and Blues (gr 17.00 Nieuws; 17.02 Gevarieerd platenprogramma voor automobilisten; 18 00 Sluiting. J RADIO VERONICA (192 m) Van 8.00 tot 20.00 uur. vlak voor het J hele uur: Nieuwsberichten 7.00 Ook goeiemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogramma, 10.00 Koffietijd. 11.00 Huisvrouwenprogr.. 12.00 Gezellige muziek. 14.00 Voor de J jeugd, met o.a. teenagershows, Nederl. Jeugdhitparade. 15.00 Woensdagmld- dag-speciaal. 16.00 Gram., 16.45 Tijd voor toppers, 17.00 Teenager Muziek- express. worden beantwoord door de heer Coen J van Hoewijk. hoofd van de Stafafde- ling Externe Betrekkingen van het mi- nisterie van Sociale Zaken en Volks- J gezondheid. HILVERSUM II (298 m) VARA: 4 7 00 Nieuws en ochtendgymnastiek 7.23 Lichte grammof oonmuziek7.30 4 an de voorpagina, praatje; 7.35 Lichte grammof oonmuziek (vervolg); 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor- de J vrouw; 9.05 Klassieke grammofoon- muziek; VPRO: 9.40 Drieluik voor ver- wachting (III slot), godsdienstig pro- if gramma; VARA: 10 00 Lichte gram- mofoonmuziek: 10.45 oor de kleuters; J 11.00 Nieuws: 11.02 "Voor de vrouw; 1140 Pianorecital: klassieke muziek: 4 12.00 Licht instrumentaal septet; 12.22 Voor het platteland; 12.27 Medede- 16.24 Jazz. 17.1-5 Licl Liturgische kalender WOENSDAG, 5 januari: Mis van het octaaf van Kerstmis. Ge dachtenis van de Heilige Teles- phores. Wit. 4 door ngaio marsh 22 Nu knielde de jonge vrouw bij de waterval. Ze had het mutsje van het hoofdje van haar baby geno men, hield haar hand er beschermend boven. Even druppelde er wat water door haar vingers op het hoofdje. Miss Emily viel neer op een bank en sloot de ogen. Toen ze weer op keek, kwam de jonge vrouw met haar baby naar haar toe. „Bent u nie* goed?" vroeg ze. „Kan lk u helpen? Wilt u naar de bron?" „Ik ben niet ziek." zei miss Emily en voegde eraan toe: „Dank je. beste kind." „O, neemt u me niet kwalijk. Dan is het goed." „Uw baby. Heeft uw baby...?" „Ja. De dokter zegt dat het een soort zwakte is. Het schijnt dat hij maar niet wil groeien. Maar ik heb van die bron zulke prachtige resultaten gehoord daar moet je wel aan geloven, niet? En nu heb ik veel hoop." Ze draalde nog een ogenblik, glimlachte, knikte even en ging. „Veel hoop." mompelde miss Emily. „Ah, mon Dieu veel hoop, zeg dat wel!" Ze vermande zich en haalde een muntje uit haar tas. Er hing een bordje bij de ingang waarop stond dat er met het hotel een regeling kon getroffen worden als er iemand op een brancard naar de bron moest. Miss Emilv liep het draaihek hoor en be keek het terrein. Het water gorgelde klokkend in en uit de poel. De waterval klaterde. Ze keek naar de top van de heuvel. De zon scheen fel ln haar ogen en verblindde haar. Ze liep naar een uitste kend rotsrand boven de bron en vond een platte steen waar ze op ging zitten. Achter haar was een bank. en daarboven de grote rolsteen en de va rens. Daar was, zo werd algemeen verondersteld, Wally'8 Groene Dame verschenen. Miss Emily stak haar paraplu op en nam er haar gemak van. Het was een vreemd tafereel zoals ze daar zat; roerloos, als onder een baldakijn, en zwart: ze leek inderdaad, zoals Patrick had opgemerkt, op de een of andere vreemde godin, van wie men nog moest afwachten of de vriendelijk of kwaadaardig gezind was. Terwijl ze daar zat, bezochten zeven personen de bron en het was duidelijk dat ze een beetje schrokken van miss Emily. Ze bleef op haar hoge plek zitten tot de zon achter de heuvel was verdwenen. Toen er geen pelgrims meer kwamen stond ze op, liep de heuvel af naar Fisherman's Bay om het landpunt heen, naar de winkel van miss Cost. Ondenveg kwam ze de dorps agent tegen die maar wat scheen rond te slenteren. Miss Emily zei goedenavond tegen hem. Het was kwart voor zeven. De winkel was open en toen miss Emily er binnenkwam, zag ze niemand. Er was een bel op de toonbank, maar ze drukte er niet op. De bekeek de spullen dié er verkocht wer den Zoals Patrick Jenny het had beschreven: fan tastische conterfeitsels in plastic van de bron, de waterval en „Wally's huisje" slecht gedrukte rijm prenten. brochures, kalenders en prentbriefkaar ten, allemaal over hetzelfde onderwerp. Maar tus sen al deze artikelen domineerde, gedrukt of in plas tic, zelfs in de vorm van een pop of in hout gesne den. gemaakt glimlachend de Groene Dame. Alles volgens hetzelfde patroon een groengrijs gewaad, lang stroblond haar, een hand omhoog, en een ster op het hoofd. Er school iets krankzinnigs in de voortdurende herhaling van die voorstelling. Ergens ln een hoek lagen de produkten van miss Cost weef getouw opgestapeld: sjaals visserskielen, Jakjes, waarvan de kleur hoofdzakelijk saai blauw of mau ve was. Miss Emily wendde zich af. ze huiverde, kon het niet geloven. Er ging een deur open en miss Cost kwam de win kel in, en met haar de lucht van de jachtschotel die ze had klaargemaakt. Ze droeg eïgengeweven jakjes. „Ik meende dat ik iemand hoordebegon ze en toen herkende ze haar bezoekster. „Uche-uche- uche!" hijgde ze. „Goedenavond! Uche-uche!" „Miss Cost, als ik me niet vergis? Mag ik twaalf postzegels van drie pence hebben?" Toen ze ze had, zei miss Emily: „Ik geloof niet dat het nodig is me voor te stellen. Mijn naam is Pride. Ik ben de eigenares van uw huis." „Dat had ik al gedacht." zei miss Cost. „Juist." „U hebt ongetwijfeld op de hoogte van het doel van mijn komst hier op het Eiland, maar ik geloof dat het toch goed is als ik u mijn standpunt dulde- lyk maak." Miss Emily maakte haar standpunt heel duidelijk. Als miss Cost haar huurcontract van de winkel over drie maanden verlengd wenste te hebben, kon dat alleen als ze elk voorwerp dat direct of indirect reclame maakte voor de bron. uit de verkoop nam. Miss Cost luisterde naar haar met strakke blik en een vinnige glimlach. Toen miss Emily zweeg, zei ze dat ze hoopte dat miss Pride het haar niet kwa lijk zou nemen als zij, miss Cost, er haar op wees dat haar souvenirs, waarvan ze maar een kleine voorraad had. door mensen met smaak zeer gepre zen waren en dat er duizenden heel wat plezier van gehad hadden. Vooral kinderen, voegde ze er aan toe. Miss Emily zei dat ze dat best wilde geloven, maar dat. het daar op het ogenblik niet om ging. Miss Cost zei dat elk souvenir met veel tact en eerbied was ontworpen. Miss Emily ging daar niet op in. Die dingen wer den toch verkocht, of niet? Juist kwam er een klant binnen die een plaatic Groene Dame kocht. Toen ze weg was. zei miss Cost dat ze hoopte dat miss Pride niet twijfelde aan de geneeskracht van de bron. „Mocht dat zo zijn." antwoordde miss Pride, „dan doet dat er niets toe." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2