Se&zicGeGouAout Vakbeweging gastarbeiders wil toeloop afremmen Huwelijk Beatrix op kleuren-t.v. WERKGELEGENHEID TE ONZEKER Oneens met standpunt werkgevers New York doet het zonder vervoer ZAND TEGEN STIJGEND WATER Nederlander gelukkig welvaart niet met Geen meisje, wel cel voor wildeman Leger neemt macht in Opper-Volta over LAMIZANA STAATSHOOFD Inkomens personeel NS te laag Lawine sluit Zermatt van buitenwereld af Nieuwe overval op Brusselse juwelierszaak MIJNWERKER NIET NAAR WESTLAND Fiscus betaald uit collecte Adenauer morgen 90 jaar Buurman met mes gestoken PAPENGRACHT 32 TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p.w. 0 88; p. mnd. 8.75: p. kwart, 11.30; franco per post 11.80. ADVERTENTIES; 20 ct p. m. Telefoontjes ƒ1.75 KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00u.) DINSDAG 4 JANUARI 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LATER MEER WIND De weerwerwachting, medegedeeld door het K.N.MJ, geldig van vanavond tot morgen avond: Aanvankelijk droog weer, plaatselijk mist, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst en overwegend zwakke veranderlijke wind. Later half tot zwaar bewolkt met mogelijk enige neerslag. Temperatuur om het vriespunt en matige of vrij krachtige wind uit zuid tot oost. 57e jaargang, 110. 16.721 (Van ome correspondent) AMSTERDAM Een selecte groep, beslaande uit gasten en vertegenwoordigers an de internationale pers, die geen plaats in de Amsterdamse Westerkerk hebben krijgen, zal op 10 maart het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus n volgen op de kleurentelevisie. De P.T.T. zal zorgen voor speciale de plaats van de plechtigheid en Hotel Krasnapolsky op de Dam. :ps perscentrum wordt ingericht. De uitzendingen vla een gesloten zorgd door de experimentele afdeling van Philips, die al jaren- kleuren-t.v. neemt en staan onder regie van Eric de Vries. circuit, worden lang proeven 1111 In de kerk zelf i; hun plaats slecht r genodigden, die de plechtigheid vanaf UTRECHT A.N.P.). De Nederlandse vakbeweging is tegen uitbreiding van het aantal buiten landse werknemers. Zij vindt dit volstrekt onaanvaardbaar. De Ne derlandse vakbeweging staat niet dit standpunt lijnrecht tegenover de Raad van Nederlandse Werk geversverbonden, die van mening is dat zowel de werving als de spontane toeloop van gastarbei ders zonder meer gehandhaafd dienen te worden. In Ruim Zicht, het officieel orgaan van het Nederlands Katholiek Vakver bond, wordt het standpunt van het over legorgaan weergegeven. Het overlegor gaan wijst 09k op de toenemende moei lijkheden op het gebied van de huisves ting en de maatschappelijke begeleiding 1 van de gastarbeiders en op de onzeker- heden die er. mede gezien de massale ontslagen van de afgelopen weken, ten aanzien van de werkgelegenheid in Ne derland blijken te bestaan. Het overlegorgaan heeft zijn stand punt aan de regering bekend gemaakt. Het is naar de mening van het overleg orgaan dringend gewenst, het bestaan de toelatings- en werkvergunningsbeleid te herzien. Dit geldt volgens het over legorgaan in het bijzonder voor de zoge naamde spontane toeloop. De vakbon den vinden dit nodig om excessen te voorkomen. De vakbonden dringen verder aan op een herziening van het overleg tussen regering en werkgeversbonden waar aan ook de drie vakbonden deelnemen met betrekking tot de gastarbeiders. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gemiddelde Ne derlander is volgens de voorzitter van de katholieke werkgevers, mr. P. M. H. van Boven, niet zo'n gelukkig mens als de welvaart zou doen vermoeden. „Hij is niet zo gelukkig met zijn be stel. Hij twijfelt aan de bestuurskracht van zijn regering. Hij voelt zich steeds minder gepresenteerd door de politieke partijen, waaraan hij is verbonden. Hij vreest de invloed van pressure- groepen, die wel politieke invloed hebben, maar geen politieke verant woordelijkheid dragen. Hij voelt zich niet geïntegreerd in de gemeenschap waarin hij leeft. Hij is geneigd zich te rug te trekken in zijn eigen leven, zijn eigen werk, zijn studie, zijn onderne- Mr. P. M. H. van Boven, die een en ander als een nieuwjaarsbeschouwing schrijft in „De katholieke werkgever", hoopt, niet, dat de welvaart ophoudt, 'n welvaart, die juist de ondernemers vei lig moet stellen en moet uitbouwen. Wel hoopt hij dat zijn leden zich van uit hun christelijke levensvisie en chris telijke levenstaak meer en meer posi tief zullen opstellen tegenover de armoe de elders in de wereld. op uw schaaltje Een groot deel van Friesland, gaat gebukt onder ernstige wateroverlast De foto geeft een beeld uit Ouwsterhaule aan het Tjeukemeer, waar men het met tweeëneenhalve meter gestegen water door middel van zandzakken uit het achterdijkse land tracht te houden. ALKMAAR. Het interieur van een van de verhoorkamertjes in het Alkmaar- se politiebueau is gisteravond kort en kleiji geslagen door een arrestant, die had getracht een U-jarig meisje mee te lok- as de n PARIJS (UPI-AFP) Het leger heeft de macht overgenomen In de Afrikaanse staat Opper-Volta. De afge lopen drie dagen was in de hoofdstad Oeagadoegoe van deze Franstalige Westafrikaanse natie herhaaldelijk fel tegen de regering van president Mauri ce Jameogo gedemonstreerd. Het leger zou de regering hebben overgenomen nadat demonstranten het palels van de president hadden bestormd. president Jameogo zich tot de bevol king, zeggend dat hij zich er over verheugt dat de legerleider in over eenstemming met hem maatregelen heeft getroffen die de ontwikkeling van het land gaande zullen houden. In twee andere voormalige Franse kolonieën, Dahomey en de Centraal- Afrikaanse republiek, heeft het leger de zer dagen de macht eveneens overgeno men. Dahomey heeft met China gebro ken en de Chinese diplomaten uitgewe- j De NTS zal op 10 maart niet alleen j haar vijf eigen t.v.-reportagetreinen ui zetten. maar tevens de beschikking krijgen over maar liefst dertien buitenlandse cameralieden, regisseurs en technici. Het wordt de grootste t v.-operatie ooit in ons land vertoond. 1 Tot nu toe verrichtte de NTS haar 1 recordprestatie bij de verlovingsfeesten, toen men slechts de beschikking had over de vijf Nederlandse reportage-eenheden. (Van onze correspondent) UTRECHT Het personeel bij de Nederlandse Spoorwegen verdient over de hele linie aanmerkelijk minder dan het personeel in het particuliere bedrijfs leven en bij de rijksoverheid. Met name de vergoeding voor arbeid in de onregel matige uren is veel te laag en speciaal in vergelijking met overheids- en P.T.T.- werknemers ontbreken alle extra-verho gingen van de lonen van hen, die al lang op hun maximum staan. Dit heeft, een speciaal ingestelde com missie onder leiding van mr. J, A. H. J. van der Dussen ontdekt. Men heeft nog meer euvels in de inkomenspositie van de NS-werknemers gevonden, vooral in vergelijking met overheids- en P.T.T.- personeel. Bij laatstgenoemde groepen zijn bijvoorbeeld de promotiemogelijk heden veel ruimer dan bij de N.S. De dienstroosters bij de N.S. hebben een opvallend grillig verloop, vindt de commissie. Er is niet veel te bespeuren van de regel die elders in het bedrijfs leven normaal toepassing vindt, waarin bij arbeid in ploegen een planning op lange termijn wordt gemaakt, zodat de werknemer ruim van tevoren weet in welke week hij dag-, avond- of nacht dienst heeft. De commissie komt onder meer tot een achterstand in inkomen voor een N.S.'er uit taakreeks 1 (lager personeelbij corresponderende leeftijden in vergelij king met de metaalindustrie van 19 en voor de maximumlonen van 17 In vergelijking met overheids- en P.T.T.- lager» personeel is de achterstand voor lager personeel respectievelijk 7 en 6 Dit alles zal ruimschoots ter sprake komen bij de in februari te houden C.A.O.-onderhandelingen. (Van onze correspondent) ZERMATT. Ongeveer zesduizend buitenlandse wintersporttoeristen kunnen Zermatt niet verlaten doordat een lawine op het station van dit Zwitsers win ter - sporteentrum terecht is gekomen. Er is niemand gewond, doch de sneeuw massa bracht schade toe aan de stations gebouwen Een gedeelte van Zermatt kwam zonder elektriciteit te zitten door dat enkele kabels braken. Het treinver keer aan de voet van de Matterhorn is tij delijk stopgezet met het oog op nieuwe Jameogo kondigde zondag de nood toestand af. Hij beweerde toen dat de moeilijkheden werden aangestookt door politieke vijanden die het land wilden uitleveren aan communistisch China. Mogelijk is het leger in actie geko men uit vrees dat als Jameogo de de monstraties niet de baas zou kunnen, misschien een door de communisten ge steund bewind zou komen. Luitenant-kolonel Sangoele Lamizana de politie heeft dinsdag voor radio Oeagadoegoe ZUyfl niet duur wel heerlijk BRUSSEL (ANP) Brussel heeft in het nieuwe jaar nu reeds zijn eerste ge wapende overval. Gisterochtend is in een winkelstraat ln het centrum van de stad voor verscheidene honderdduizen den Belgische franken ontvreemd uit 'n juwelierszaak. De twee bandieten, die Spaans spraken, dwongen met een re volver een verkoopster achter de toon bank op de grond te gaan liggen. Met een aantal kostbaarheden, die zij be machtigden na een vitrine te hebben In geslagen, maakten zij zich met een auto uit de voeten. Eerst vanmorgen vatbaar en kon hij nader worden ver hoord. De man noemde zich G. C. J. uit Amsterdam, geboren in 1931. Het meisje was gisteravond vlakbij haar woonhuis aan het spelen toen zij werd aangespro ken door een man, die haar zei dat ze mee moest gaan. want „ik ben van de politie". De m'an greep het kind vast. Zij wist zich los te rukken en rende schreeu wend naar huis. De vader greep de man met behulp van voorbijgangers In het verhoorkamertje van c. r- ging hij als een dolleman tekeer Stoe- verklaard, dat hij voortaan de functie len en tafel werden vernield. Hij zette zijn van staatshoofd van Opper-Volta zal krachten in op de eikenhouten deur en bekleden. slaagde er bijna in een gat ln het hout te De noodtoestand blijft van kracht trappen Een arts bracht, de man enigs- en alle in het verleden gesloten verdra- zins tot kalmte. In de cel ech'er begon gen zullen worden gerespecteerd, zo zei het feest opnieuw. De arrestant beperkte hij. zich tot het aan diggelen slaan v toiletpot alvorens te gaan slapen ry-, 111 ervaring. Als tuinder zou hij niet ulleen I lliniPrPTl llPPl financieel maar ook in waardering even 1 U111W1L11 hoogaangeslagen willen worden I Ten derde kan Limburg geen mensen ander beroep Nirt I komende jaren 5 a 600U mensen aantrek ken. maar bovendien zijn er arbeidskrach ten nodig voor de toeleveringsindustrie voor de Benelux, die in de komende jaren gevestigd zal worden in Limburg Ten vierde zullen Belgische en Duitse bedrijven zoals al tientallen jaren gebeurt een beroep blijven doen op het Limburgse aanbod van arbeiders. De Lim burger is vertrouwd met de grenspendel en doet dit liever dan zich metterwoon vestigen 111 Holland. Het Limburgse commentaar op de op roep van de bond Westland werd besloten met; „In hun vrije tijd doen de meeste mijnwerkers niets liever dan werken in hun tumtje. maar het tuinieren moet wel een hobby blijven Het ligt niet in de aard van het beestje om er zijn beroep van te maken". vy.'sö' MAANDAG DE GEHELE DAG Monaco brengen met hun kim 'n wintervakantie door in Schü (Zwitserland), waar prinses Car zich op de slee uitstekend anut- tezamen met haar zusje Stepli hierin kumi n. Maar. zo zegt secretaris van de Ned. kath. mfjpwer- kersbond te Heerlen, ten eerste z.ljn onze sen veel te sterk aan hun streek ge bonden. Het merendeel wil er voor geen goud vandaan. Ten tweede is er een groot verschil tussen werken ln de mijn en tuinieren. In de mijn werken is een industrieel be roep en is niet te vergelijken met het fijnere handwerk van de tuinder. Boven dien voelt de mijnwerker zich een vakman, dl« zijn waarde ontleent aan scholing en Geen siësta in Chili meer BONN (D.P.A.). Een stroom van gelukwensen en geschenken kwam giste ren al binnen ten huize van de West- duitse christen-democratische partij leider en oud-bondskanselier Konrad Adenauer, die morgen 90 jaar wordt. Velen lieten hun felicitaties vergezeld gaan van gedichten; anderen stuurden per postpakket bloemen op die echter na een lange reis vaak half verwelkt arriveerden. Het gemeentebestuur van Bad Honnef, Adenauers woonplaats, is van plan als huldeblijk de naam van de heuvel in Rhöndorf waarop Adenauers woning ligt. te veranderen van Fauler- berg in Konrad-Adenauerheuvel. Mor gen zal de Staatemunt in München gouden munten in acht verschillende grootten met het portret van de jarige uitgeven. LUIDRUCHTIG FEEST AMSTERDAM (A.N.P.). Gister, lu-eft de 51-jarige havenarbeider P. b uit de hoofdstad zijn bovenbuurman, tl 33-jarige taxichauffeur D. J. v. d. Spek met een mes in de rechterarm en di borst gestoken. De havenarbeider had bij de politie geklaagd over het tumuli waarmee bij het latere slachtoffer een verjaardagsfeestje gepaard ging. Daarop waren twee agenten ter plaatse ver- t 1 j schenen. Nadat deze de rust meenden I iOnnPn WPlP*Prt 16 hebben hersteld en het perceel ver- U" y* tl 1 lieten, hoorden zij een hevige kreet. De -pv x 1 havenarbeider bleek alsnog het recht opnieuw Rolls i" «lg«n &.IK1 g.nom.n te hebben. Het slachtoffer is ernstig gewond i T-» 1 1 1 'iet O. L. Vrouwe Gasthuis opgenomen voor rokker j De dader Is door de politie aangehouden •e heeft bekend ge- LillvjC ÖJCVOIldcn Is geweigerd toe- J J O schipperskind LONDEN (l PI) n liet Foreign Offic nakt dal opnieuw miming te verlenei n Rolls Royce-moti ar Nederland voo HEERLEN (A.N.P.J.- In het Zuid- naar Nederland voor Fokker Friend- hmburgse dorp Schinveld heeft gisteren d,,. /oud(MI wortleil verkocht aan tijdens een openbare verkoping een groep i„doliesjë. URK (A.N.P.). De UK 142 var kijk- en kooplustigen het werk van een schipper H. Snoek heeft het stoffelijk deurwaarder overbodig gemuukt. De De woordvoerder zei: „We staan overschot gevonden van een tweejarig deurwaarder leidde de verkoop van huis- voortdurend In contact met de Neder- J kind, dat zich aan boord bevond van raad in een woning waarvan de be- 1 landse regering over dit onderwerp... 1 het ruim veertien dagen geleden ge- I woners een belastingschuld van f JS0.-\we hebben uitgelegd dat we niet de z.onken vrachtschip Elizabeth. De UK SANTIAGO UPIIn Chili is nu of- niet konden betalen. ..Moet dat nou in wens koesterden ons te mengen in hun 142 is direct weer vertrokken om op ficleel de siësta verboden. De traditlo- het nieuwe jaar", zei een van de aan- handel met Indonesië maar dat we zo- dezelfde plaats nogmaals te dreggen in nele lunchpauze van twee uur, ge- j wezigen en hij stelde voor een collecte lang de Indonesische confrontatie tegen de hoop het stoffelijk overschot van de volgd door een dutje, is vervangen 1 te houden om de schuld te betalen, i Maleisië voortduurt, bezwaar zien tegen I man en twee andere kinderen te vinden, door een lunchpauze van een half uur Binnen enkele minuten was 't benodigde het Fokkercontract, gezien de steun De andere schepen hebben het zoeken „In het belang van de vooruitgang". De bedrag bijeen. De reeds gedane trans- die dit zou geven aan de Indonesische gestaakt en zijn naar da Noordzee ver- totale werktijd wordt niet gewijzigd. actiee werden nietig verklaard. confrontatiepolitiek". trokken ter vtevangHt. Dus per fiets NEW-YORK (Reuter-UPI) De lei der van het stakende New-Yorkse vervoerspersoneel, Michael QuiU, staat voor de keus de staking vandaag en wel vanmiddag vijf uur (Ned. tijd) te beëindigen of de gevangenis in te gaan. Rechter Geiler van het hoog gerechtshof heeft Quill en acht andere vakbondsleiders beschuldigd van min achting van het hof door niet te vol doen aan een bevel waarbij de staking wordt verboden. Quill verscheurde voor dc televisiecamera's een document dat volgens hem dit stakingsverbod in hield. De staking veroorzaakte gisteravond ln de New-Yorkse binnenstad een ge weldige chaos van mensen die na hun dagtaak naar huis moesten zien te ko men met andere middelen dan onder grondse treinen en stadsbussen. Al waren gisteren naar schatting 2% miljoen New-Yorkers van kantoor, fabriek en school weggebleven, op de Brooklyn-. Trlborough- en George Washingtonbruggen die Manhattan- uitgangen vormen, stonden auto's over kilometerslengte bumper aan bumper. Hetzelfde was het geval in de tunnels onder de Hudson en Eastrivleren. Op Pennsylvania station stonden de foren zen die treinen naar bestemmingen bui ten de stad wilden, schouder aan schouder. Ook Grand Central Station werd bestormd door kantoormensen uit het centrum die met de trein naar de Bronx, Westchester en de Connecticut voorsteden wilden. De politie van New-York City schatte dat maandag maar 300.000 auto's New-Yorks centrum binnenkwamen tegen 600.000 op een normale doorde weekse dag. De bruggen die uit de city leiden waren gisteren zwart van de New-Yorkers die te voet huiswaarts keerden Er waren er die fietsten en grote hilariteit veroorzaakten twee niet meer zo Jonge mannen die zich op rolschaatsen voortbewogen. Vreemd genoeg was het midden op de dag niet moeilijker een taxi te be machtigen dan onder normale om standigheden (er rijden ongeveer 13 000 taxi's in New-York). Het meren deel van de warenhuizen was ondanks het grote aantal thuisblijvers open. Een aantal restaurants moést de deu ren gesloten houden bij gebrek aan personeel. De twee grote effecten beurzen van de stad gingen op de normale tijd open maar de katoen- en wolbeurzen bleven dicht.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1